Debutant Piet Damen ontging in Pau verdiende zege in zware bergetappe Gaul verspeelde „klimwinst tijdens gevaarlijke afdaling DE TOUR DIE VERDWEEN Bergaud won in sprint met gering verschil Bahamontes was het eerst op Aubisque DE TOUR IN CIJFERS 11 Dit jaar 13.908 deelnemers in Nijmeegse Vierdaagse Engeland versloeg Nieuw Zeeland met innings Congres F.E.B. Nederland kandidaat voor toernooi in 1962 Gatsonides staakte de strijd in Alpen-rally De Nederlandse zwemploeg tegen Duitsland WOENSDAG 9 JULI 1958 Mist, regen, gladde natte wegen langs diepe afgronden, bochten met scherpe rulle sintels. Dat was het decor, waarin een kleine man in een oranje trui dinsdag aan de zuidelijkste grenzen van Frankrijk een heldenrol speelde. De kleine Piet Damen, die enkele dagen ge leden nog vertelde, dat hij grote bergen alleen nog maar op plaatjes en op de film had gezien, klauterde tegen de Soulor en de 1710 meter hoge Aubisque op alsof hij een habitué in de bergritten was. Samen met de even kleine Lilli Bergaud van de Franse nationale ploeg was hij mee gegaan met de Spaanse geweldenaar Federico Bahamon- tes en met drie seconden verschil achter Bergaud was hij 35 sec. na Bahamontes over de streep van de Col ge komen. „Damen, c'est un Hollandais, Damen", hoorden wij de toeschouwers langs de weg steeds maar weer ver baasd tegen elkaar zeggen. Want wie had ooit gehoord van Damen, wie had hem ooit in de uitslagenreeksen van de voorgaande twaalf etappes opgemerkt? Slechts de best-ingelichten in de volgerskaravaan wisten dat de Nederlander Damen enkele maanden geleden de wed strijd WarschauBerlijnPraag had gewonnen, maar woensdagmorgen zullen de gehele internationale wieler sport en al die honderdduizenden Franse enthousiasten door radio, televisie en pers weten, dat Piet dinsdag in de 13de etappe van de Ronde van Frankrijk, van Dax naar Pau, voor het eerst van zijn leven een heuse berg zag. Want dat hebben de Nederlandse journalisten aan de finish, nadat Damen met nauwelijks een banddikte in de sprint was geklopt, aan bijna alle Franse, Italiaanse en Spaanse collega's in geuren en kleuren moeten ver tellen. Het was na die fantastische rit, waarin Damen en Bergaud de kennelijk alleen maar voor de bergprijs rij dende en voorzichtig dalende Bahamontes in de afdaling van de Aubisque voorbij waren gegaan, eigenlijk een teleurstelling. Want al hebben wij misschien kunnen ver moeden, dat de lichtgebouwde Damen zou kunnen klim men, wij wisten zeker, dat hij kon sprinten. En dat had in het Nederlandse kamp hoop gegeven op een derde ritzege van een lid van de Nelux-ploeg. Op het laatste rechte stuk van het autocircuit van Pau kwam hij op kop op de witte streep voor de propvolle tribunes af stuiven, maar twee meter voor die streep was Bergaud weer naast hem en Damen kwam toen in zijn met slijk besmeurde lichaam juist de kracht tekort om de laatste, beslissende duw op de pedalen te kunnen geven. yy Vermoeid, maar niet uitgeput, vertelde hij toen hoe hij de laatste tientallen kilo meters zonder „brandstof" had moeten rijden. Toen hij aan de voet van de Soulor, aan het begin van de beklimming naar de eerste van de twee toppen in deze etappe, door de ravittailleringzone reed had hij daartussen de verzorgers, die klaar stonden met de etensbakjes, geen Nederlander kunnen ontdekken. Goldschmidt en Buchiy waren naar voren gegaan om de ravitaillering vóór het kopploegje te bereiken, maar op de zeer smalle wegen voor Argelesgazost waren zij met de wagen klem komen te zitten en zo moest Damen zijn eerste zware werk in de bergen beginnen met een abrikoos en een rijstevlaatje, die hij nog van de eerste verzorging in Nay had over gehouden. 87 km, waarvan 30 km klimmen in een stjjgingspercentage variërend van 12 tot 16 percent, met een lege maagMenig renner zou onder die omstandigheden zijn „afgeknapt". Het duurde tot de 63ste kilometer voor dat van een enige serieus offensief spra ke was. Vlayen (Belg), Ferlenghi, Bour- les, Damen, Bergaud en Graser ontsnap ten uit de hoofdmacht en namen een voor sprong van 20 seconden. En deze voor sprong groeide. Alleen de Spanjaard Ba hamontes begreep dat als het zo door ging hij geen kans zou maken voor de berg prijs. De man uit Toledo ging de vluchte lingen achterna. Na 140 km. was de voorsprong van de kopgroep 1 min. 40 sec. op Bahamontes en9 min. 25 op het peloton. „Klim- geit" Bahamontes kwam bij de zes kop lopers, ging meteen door en kwam als eer ste op de Aubisque, 32 sec. voor Bergaud en 33 sec. voor onze landgenoot Damen, die voor het eerst een berg zag. In de af daling stormden Bergaud en Damen de Spanjaard voorbij hij had toch zijn pun- tenvoorsprong in de bergprijs, en deed het '9JULU4eET. 129 KM rustig aan en hielden elkaar in het oog. Achter het duo ontspon zich een gevecht tussen de favorieten, waardoor de hoofd macht iets op de vluchtelingen inliep, ove rigens zonder het te pakken te krijgen. In Pau was de slimme Bergaud, onze debu tant Damen te vlug af. Het meest in zijn schik was ongetwijfeld Géminiani, die na deze etappe de gele leiderstrui mocht aan trekken. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan de winnaar van de etappe, de Franse nationaal Bergaud. Hij kreeg 62 pnt. Bahamontes (Spanje) kreeg er 47 en onze landgenoot Damen 13. De prijs voor de ongelukkigste renner ging naar de Spanjaard Morales, die dinsdag morgen ondanks een schouderblessure aan de start verscheen, en later de strijd moest staken. Damen was stil na aankomst. Waar schijnlijk kon hij alles nog niet verwer ken. Drie maanden geleden was de kleine stevige Brabander nog amateur, won daar na als onafhankelijke de wedstrijd War- schau-Berlijn-Praag en nu is hij, door zijn prachtige tweede plaats in de meest ge vreesde rit, de Aubisque etappe, reeds een der groten van Jacques Goddet specta- kelstuk geworden. Het is allemaal vlug gegaan, misschien zelfs wel te vlug. Piet Damen onderging alles niet-begrij- pend. Hij moest eens flink opgeport wor den toen een werkelijk knap meisje uit Pau hem de verdiende bloemen in de hand drukte en hem een kus gaf.Het cordon foto grafen heeft hem toen wel geleerd hoe hij terug moest zoenen en later had hij de aansporing van een der Nederlandse jour nalisten nodig om een ereronde langs de geestdriftige toeschouwers te maken. Dom hè En nu zult ge waarschijnlijk denken, dat de debutant echt wel tevreden was over zijn prestatie, toen de grootte van het succes eenmaal duidelijk tot hem doorge drongen was. Maar neede eerste woor den, die Damen sprak, waren woorden van zelfcritiek: „Dom hè, om die sprint van kop af te beginnen..." Piet had gelijk: de eindspurt was tegen de sli^nme Bergaud beslist niet handig in gezet. Onze landgenoot had de Franse na tionaal als eerste moeten laten demarre ren. Maar wie kan een jonge renner, die in de eerste werkelijke grote wedstrijd van zijn leven met een juichend gevoel naar de finish flitst zo'n fout kwalijk ne men. Het was al meer dan mooi, dat Da men had aangetoond over kwaliteiten te beschikken. De routine, noodzakelijk om de triomf te voltooien, komt later wel. In ieder geval heeft hij uit dat spurtje met Bergaud al veel geleerd. Verwensing Gaul arriveerde drie minuten na het duo Bergaud-Damen in de groep waarvan ook de nieuwe drager van de gele trui, „veteraan" Géminiani, deel uitmaakte. De Luxemburger had geen aandacht voor zijn eigen klassering. Het eerste wat hij deed was informeren of Damen had ge wonnen. Het antwoord was, ge weet het al, ontkennend. Gaul uitte een verwensing toen hij dat hoorde, want hij had echt op een zege van zijn ploeggenoot gehoopt. De verwensing, beschaafd uitgesproken ove rigens, was duidelijk een Nederlandse. Ook Gaul heeft in deze ronde al iets geleerd. Gaul zelf overigens had tjjdens de af daling van de Aubisque kostbare tijdwinst behaald bij het klimmen verloren door een vrij kalme afdaling, die door de mist bar gevaarlijk was. „Het ging niet" Wim van Est had al voor de Aubisque het contact met het peloton verloren, geen opmerkelijk feit, want de Brabander is nu eenmaal geen klimmer. Tijdens de af daling liep hij gelukkig nog veel van zijn achterstand in. De Nederlandse kampioen was overigens niet in het minst gedepri meerd. „Het ging nu eenmaal niet, dat heb ik altijd in de eerste bergetappe. La ter misschien blijf ik iets langer bij de klimmers, misschien..." En toen is Wim even gezellig door blij ven keuvelen over de prestatie van Da men, een prestatie, waarvoor hij evenals Gaul de grootste bewondering had. De stemming in de Nelux-ploeg is nog steeds voortreffelijk. Grootste winst Géminiani is dinsdag de renner ge weest, die de grootste winst heeft behaald uit de Pyreneeënrit. Darrigade, Favero, Gerrit Voorting, Francois Mahé en Crczyk waren op de Aubisque naar de achterhoe- Piei Dc'mc-i de gedrongen: de gele trui was in zijn be reik. Maar dat zal Géminiani niet het be langrijkste hebben gevonden. Veel be langrijker voor hem was, dat hij gelijk met Gaul, Bobet, Anquetil en de Belgen Brankart, Adriaenssen en Planckaert, di recte concurrenten in de strijd om de eind zege, in Pau arriveerde en dat Gastone Nencini zelfs anderhalve minuut achter stand had geïncasseerd. De Italiaan zat namelijk in de groep Van den Borgh, waartoe ook Piet van Est be hoorde. De eerste aanval van Gaul is dus niet gelukt, kon ook niet gelukken, om dat de afstand tussen de Aubisque en de finish te groot was (bijna 60 km.) en een snelle afdaling op de gladde en met grint bezaaide wegen levensgevaarlijk was ge worden. Uitgezonderd Nencini hebben de favo rieten elkaar niets toegegeven, dat is de belangrijkste ontwikkeling geweest van deze etappe. De verwachting is overigens dat Gaul zijn slag slaat tijdens de tijdrit op de Ventoux, de etappe die speciaal voor hem werd gecreërd. Óp de Ventoux en in de Alpen, niet eerder en gezien de gemak kelijke wijze, waarop hij tijdens de be stijging van de Soulor en de Aubisque van zijn tegenstanders wegsprong, kan de Lu xemburger ook beslist volgende week de zo noodzakelijke winst behalen. De Nederlanders De rol van de Nederlanders is na Dax uitgespeeld, aldus de algemene voorspel ling. Zij is, althans dinsdag niet uitgeko men. Behalve de voortreffelijke tweede plaats van Damen waren er immers nog meer goede prestaties. Martin van den Borgh, ook voor de eerste keer van zijn leven echt in de bergen, eindigde als acht ste met Piet van Est en de Luxemburger Ernzer aan zijn wiel. Allen met slechts vijf minuten achterstand. Van den Borgh bereikte daardoor de elfde plaats in de algemene rangschikking, op 8 min. en 24 sec. van Géminiani. Piet van Est steeg van de 39ste plaats naar de 30ste. Damen werd zelfs 35 plaat sen „bevorderd" (hij is nu 35), terwijl Piet de Jongh en Wim van Est zich vrijwel handhaafden. Alleen Gerrit Voorting maakte een flinke en verwachte tuime ling: van de derde naar de 23ste plaats. De Roosendaler was als een der eerste los op de Soulor. Jaap Kersten ging eveneens een aantal plaatsen omlaag, hoewel het er aanvankelijk op leek, dat zijn achterstand niet zo groot zou worden. Angst om te da len was echter de oorzaak, van een ruime marge. In het algemeen ploegenklasse- ment werd Nelux vijfde. De achterstand op Frankrijk nationaal bleef echter ge ring: 20 minuten. Voor de 42ste internationale Vierdaagse Afstandmarsen, die van 22 tot en met 25 juli in Nijmegen worden gehouden, is een record aantal inschrijvingen binnen geko men. Het totaal bedraagt 13.908, hetgeen 800 meer is dan het vorig jaar. Behalve Nederland zijn de volgende lan den vertegenwoordigd: België, Canada, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Israël, Ita lië, Luxemburg, Noorwegen, de Ver. Staten en Zwitserland. Voor de dagelijkse afstand van 55 km meldden zich 1177 deelnemers, voor de 50 km 1687, voor de 40 km 10.710 en voor de 30 km 334. Het totaal aantal militairen be draagt 8.778, burgers 5.130 Slechts enkele centimeters scheidden Damen (rechts) van de overwinning in de dertiende etappe van de Tour. Nu was het de Fransman Bergaud die als eerste over de finishlijn in Pau sprintte. (Telefoto). In derde testmatch De derde testmatch tussen Engeland en Nieuw Zeeland is door de Engelsen ge wonnen met innings en 71 runs. In de se rie van vijf wedstrijden heeft Engeland met 3-0 de leiding. De score was: Nieuw Zeeland 67 en 129, Engeland 267 voor (gesl.). Ook in de tweede innings bleken de Nieuwzeelandse batslieden de Engelse spinbowlers niet te kunnen weerstaan. To ny Lock en Jim Laker namen niet minder dan 19 wickets in deze derde testmatch tus sen Engeland en Nieuw Zeeland. De cij fers van Lock waren 11 voor 63. Bill Playle, John Sparling en Tony Mac Gibbon konden de Engelse zege nog en kele uren uitstellen. De 19-jarige Playle stond 190 minuten aan het wicket en scoor de 18 runs, een „totaal" dat Sparling in 110 minuten bereikte. Topscorer voor Nieuw- Zeeland werd MacGibbon, die in 80 minu ten 39 runs vergaarde. De gasten moesten wachten en de bruidstaart bleef onaangesneden toen in een Frans dorpje de Tour de France passeerde. De bruid, een vurige bewon deraarster van de wielersport, sleepte bruidegom en bruidsmeisjes mee naar de kant van de weg om daar de ren ners en de bonte karavaan te zien voorbijflitsen. (Foto boven). Het peloton, aangevoerd door v.l.n.r. Darrigade, Piet van Est en Roger Wal- kiowak passeert een groep bewonde raars in nationaal kostuum. Links eni ge schaapherders op stelten en in schapevachten. (Foto onder). V Van de tweede rustdag in die vreemde Tour maakte commissaris Bizet gebruik om naar zijn bureau te gaan teneinde wat werk in te halenIn het lokaal van de agenten werden zijn verbazing en woede in hoge mate opgewekt door niet minder dan vier wetsdienaren die daar heerlijk zaten te dommelen. „Idioten!" brulde hij, „wordt wakker!" De mannen schrokken op. Degene die het vlugst bij zijn positieven was, stamelde, terwijl de anderen nog slaap uit hun ogen veegden: „N-neemt u het ons niet kwalijk, commissaris, maar het is ook zo hopeloos. Geen moorden, geen relletjes, bijna geen ver keersongelukken, we hebben bijna niets te doenEn dat is nu al dagen zo, sinds u weg bent, maar daar be doel ik niets mee. Kijkt u maar in de rapporten. Het lijkt wel een afspraak te zijn om broodroof op het politiekorps te plegen. De helft van ons heeft de hele dag niets te speuren of te arresteren. We stonden voor de keus: protesteren of suffen" „Onzin natuurlijk!" blafte commissaris en hij voegde er een aantal opdrachten aan toe die de mannen on middellijk van werk in overvloed voorzagen. Maar de dagrapporten lieten zich niet wegsturen: duidelijk bleek, dat de misdaad-curve de dag van des commissaris ver trek met professor Randou aan een enorme daling was begonnen. En nu bleek weer eens welk een voortreffe lijk detective hijzelf was. „Hela", zo vroeg hij zichzelf af, „zou er tussen het mysterie van de Tour en het te ruglopen van de misdaad een verband bestaan?" Hij be sloot dit onmiddellijk te onderzoeken, maar omdat hij niet wist hoe, was hij geen stap verder gekomen toen hij en Randou de volgende dag weer aan de staart van de karavaan reden. Ditmaal hadden zij uitgebreider maatregelen genomen. Schijnbaar achteloos was het leger op de been en het aantal met mitrailleurs en bommen ge wapende reclamevliegtuigen was bepaald ongekend. Even schijnbaar achteloos maar onwillekeurig toch vrij opvallend liepen er naast de twee detectives vier bloed honden. Het publiek juichte zoals altijd en zwaaide met vlag getjes en gooide met emmers water - totdat het Randou en de commissaris zag. Dan viel overal een stilte. Nie mand begreep er iets van, maar ieder voelde een vreem de dreiging, alsof de twee mannen de voorboden van naderend onheil waren. Het was een vreemde stemming bij dit stralende zomerweer, waarin de top van de Ga- libier blakerde als een ijspegel. Nog meer sinister werd de sfeer toen de eerste renner ongeveer halverwege de berg was. Een donkere wolk ontstond als bij toverslag en omvademde de top - het was alsof een luchtreus een kring rook omlaag had geblazen. Het was zo vreemd dat de toeschouwers meer op de berg dan op de ren ners letten en sommige mensen verklaarden naderhand, dat het hun een beetje angstig temoede werd toen Lam- baretti met een voorsprong van één minuut, veertig seconden in die wolk verdween. „In ieder geval zal hij het nu niet zo warm hebben", grapte iemand, maar nie mand lachte. De uitslag van de 13e etappe: 1. Bergaud (Fr.) 6.15.48 (met bonificatie 6.14.48); 2. Da men (Nelux) z.t. (met bonificatie 6.15.18); 3. Vlaijen (Belg.) 6.18.51; 4. Bobet (Fr.), 5. Bau- vin (Fr.), 6. Robinson (Int. ploeg), 7. Brankart (Belg.), 8. Ferlenghi (It.), 9. Bourles (WZW), 10. Rohrbach (Centr. Z. Fr.), 11. Adriaenssens (Belg.) 12. Géminiani (Centr. Z. Fr.), 13 Planckaert (Belg.), 14. Anquetil (Fr.) 15. Ba- hamontes (Sp.), 16. Gaul (Nelux), allen in dezelfde tijd als Vlayen (6.18.51); 17. Suarez (Sp.) 6.20.17; 18. Van den Borgh (Nelux) 6.20.18; 19. Graczyk (entr. Z. Fr.), 20. Chris tian (Intern, ploeg), 21. Ernzer (Nelux), 24. Piet van Est (Nelux), allen in 6.20.18; 42. Schmitz (Nelux) 6.26.06, 44. Darrigade (Fr.) 6 27 34; 47. Wim van Est (Nelux) z.t.; 49. Bol- zan (Nelux) z.t.; 74 De Jongh (Nelux) z.t.; 86. Kersten (Nelux) 6.34.29; 88. Voorting (Nelux) Z.t. De Spanjaard Morales heeft de strijd gestaakt. Algemeen klassement: 1. Géminiani (Centr. Z. Fr.) 60.51.40; 2. Favero (It.) 60.51.43; 3. Ma- hé (Fr.) 60.52.01; 4. Graczyk (Centr. Z. Fr.) 60.52.06; 5. G. Desmet (Belg.) 60.54.23; 6. Bau- vin (Fr.) 60.56.16; 7. Planckaert (B.) 60.56.53; 8. Botella (Sp.) 60.57.52; 9. Darrigade (Fr.3 60.58.36; 10. Anquetil (Fr.) 60.59.59; 11. Van den Borgh (Nelux) 61.00.04; 12. Adriaenssens (Belg.) 61.01.06; 13. Elliott (Int. pl.) 61.01.19; 14. Gaul (Nelux) 61.01.24; 15. Robinson (Int. pl.) 61.01.44; 16. Bobet (Fr.) 61.02.05; 17. Bran kart (Belg.) 61.02.41; 18. Rohrbach (Centr. Z. Fr.) 61.03.09; 19. Christion (Int. pl.) 61.03.53; 20. Nencini (It.) 61.04.11; 23. Voorting (Nelux) 61.06.09; 23. Ernzer (Nelux) 61.06.50; 30. Piet van Est (Nelux) 61.10.22; 35. Damen (Nelux) 61.14.25; 40. Wim van Est (Nelux) 61.17.29; 44. De Jongh (Nelux) 61.18.56; 50. Bolzan (Nelux) 61.21.08; 67. Schmitz (Nelux) 61.28.17; 68. Ker sten (Nelux) 61.30.31. Bergklassement. De Col van de Aubisque (le categorie) telde mee voor het bergklasse ment. De toekenning van de punten voor deze col was als volgt: 1. Bahamontes (Sp.) 10 p.; 2. Bergaud (Fr.) op 32 sec., 9 p.; 3. Damen (Nelux) op 33 sec., 8 p.; 4. Ferlenghi (It.) op 3.28, 7 p.: 5. Vlayen (Belg.) z.t., 6 p.; 6. Bour les (WZW) op 6.20, 5 p.; 7. Gaul (Nelux) op 6.21, 4 p.; 8. Brankart (Belg.) op 7.12, 3 p.; 9. Géminiani (Centr. Z. F.) z.t., 2 p.; 10. Rohr bach (Centr. Z. Fr.) z.t., 1 p.; 11. Graeser (Zwits.-Duitsl.) z.t.. 12. Bobet (Fr.) op 8.10; 13. Bauvin (Fr.) z.t.; 14. Adriaenssens (Belg) z.t.; 15. Anquetil (Fr.) z.t.; 16. Robinson (Int. pl.) z.t. 17. Planckaert (Belg.) op 8.26. Ploegenklassement: 1. Frankrijk (Bergaud, Bobet, Bauvin) 18.52.30; 2. Nelux-ploeg (Da men, Gaul, Ernzer) 18.54.27; 3. België 18.56.33; 4. Centr. Zuid Frankrijk 18.59.00; 5. Spanje 18.59.26; 6. Italië 18.59.27; 7. Intern, ploeg 19.06.43; 8. Zwitserl.-Duitsl. 19.1028; 9. West Zuid West 19.21.31; 10. Parijs N O 19.14.05. Algemene ploegenklassement: 1. Frankrijk (Mahé, Bauvin, Darrigade) 182.46.53; 2. Centr. Zuid Frankrijk 182.46.55; 3. België 182.52.22; 4. Intern, ploeg 183.06.56; 5. Nelux-ploeg (Van den Borgh, Gaul, Voorting) 183.07.37; 6. Italië 183.13.20; 7. Parijs Noord Oost 183.37.51; 8. West Zuid West 183.40.51; 9. Spanje 183.41.13; 10. Zwitserland-Duitsland 184.05.30. Puntenklasement: 1. Graczyk (Centr. Z. Fr.) 153 p.; 2. Darrigade (Fr.) 202 pf; 3. Planckaert (Belg.) 235 p.; 4. Bauvin (Fr.) 249 p 5. Gainche (WZW) 257 p.; 6. Baffi (It.) 265 p.; 7. Wim van Est (Nelux) 284 p.; 8. G. Desmet (Belg.) 287 p.; 9. Robinson (Int. pl.) 315 p.; 10. Barone (Parijs NO) 341 p.; 11. Hoevenaars (Belg.) 345 p.; 12. Delberghe (Parijs NO) 355 p.; 14. Piet van Est (Nelux) 381 p.; 15. Bover (Sp.) 387 p.; 16. Christian (Int. pl.) 397 p.; 17- 18. Anquetil (Fr.) en Voorting (Nelux) beiden 411 p.; 19. Thomin (WZW) 448 p.; 20. Mahé (Fr.) 458 p. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan Bergaud. De prijs voor de ongelukkigste renner ging naar de Span jaard Morales. Nederland heeft zich dinsdagavond op het congres van de F.E.B. (de internatio nale honkbal organisatie) kandidaat ge steld voor de organisatie van het Europe se kampioenschap honkbal in 1962. In dat jaar namelijk bestaat de KNHB 50 jaar. Waar de Europese kampioenschappen in 1959 gehouden zullen worden is nog niet bekend. Frankrijk was aan de beurt om het titeltoernooi te organiseren, maar de Fransen hebben medegedeeld, dat zij daarvoor voorlopig niet in aanmerking wensen te komen, omdat de belangstel ling in Frankrijk voor honkbal nog te ge ring is. Volgens de rangorde is thans België aan de beurt. De Belgen hebben echter veer tien dagen uitstel gevraagd om te beslis sen. Mochten ook zij niet in staat zijn de wedstrijden in 1959 te organiseren, dan zal Spanje en in derde instantie Italië ge vraagd worden. Besloten werd het volgende congres van de F.E.B. op 10 en 11 januari 1959 in Ma drid te houden. Maus Gatsonides heeft in de Alpen-rally de strijd gestaakt. Hij arriveerde niet in Monza, waar een snelheidsproef moest worden afgelegd. Hij was de enige deelnemer, die de gou den beker van dit evenement had kunnen winnen. Deze wordt nl. alleen beschik baar gesteld aan degene, die drie maal achtereen zonder strafpunten de rally heeft volbracht. Gatsonides was reeds tweemaal achtereen zonder strafpunten geëindigd. Gatsonides heeft de strijd moeten staken omdat hij met zijn wagen tegen een boom reed. Bij de beklimming van de Col Alios brak de remkabel. Deze werd zo goed mogelijk gerepareerd, doch tijdens de af daling begaf de kabel het opnieuw met het gevolg, dat de wagen met een boom in aan raking kwam. Gatsonides en zijn co-equi- pier liepen geen letsel op, doch de tocht kon niet worden vervolgd. Voor de zwem- en waterpolowedstrijd tussen Nederland en Duitsland, die 19 en 20 juli in Nijmegen wordt gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt samenge steld Dames: 100 meter vrije slag: Cockie Gastei aars en Corrie Schimmel, 400 me ter vrije slag: Corrie Schimmel en Jans Koster, 100 meter rugslag: Ria van Vel- zen en Lenie de Nijs, 100 meter vlinder slag: Atie Voorbij en Tine Lagerberg, 200 meter schoolslag: Ada den Haan en Rita Kroon, 4x100 meter vrije slag estafette: Cockie Gastelaars, Corrie Schimmel, Jo- pie Troost en Astrid Sanderson, 4x100 wis selslag estafette: Ria van Velzen, Ada den Haan, Atie Voorbij en Cockie Gastelaars. Heren: 100 meter vrije slag: Hoogveld en Willemse, 400 meter vrije slag: Wil- lemse en Verburgt, 100 meter rugslag: Jaap de Jong en Van Enst, 200 meter vlin derslag: Sitters en Ritton, 200 meter school slag: Mensonides en Kroonenburg, 4x200 meter vrije slag estafette: Verburgt, Hoogveld, Willemse en Sitters of Jaap de Jong, 4x100 meter wisselslag estafette: Jaap de Jong, Mensonides, Sitters en Hoogveld. Voor de 1500 meter vrije slag, het schoon- springen dames en heren en de waterpolo wedstrijd zullen de Nederlandse deelne mers nog worden aangewezen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11