Krankzinnige moordenaar uit Broadmoor ontsnapt Haarlems Dagblad Strauss bezocht De Gaulle HET WEER Vermoeide Kroesjtsjev woont Oostduits partijcongres bij 's&ee MORRIS '^tjoref/or/ Tupolev-104 laag over Schipholweg Opwinding in Zuid-Engeland Franse ambities maken Bonn uiterst waakzaam Nog zonnig Om afwijking van de partijlijn te voorkomen Amerikaans vliegtuig werd door MIG's neergeschoten Bemanning in Wiesbaden teruggekeerd Prinses Beatrix bij feest van poliopatiëntjes Minister Luns sprak over inflatiebestrijding Het woord is aan... 72e JAARGANG No 304 WOENSDAG 9 JULI 1958 303e JAARGANG No 152 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem, Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Bonn) Te Bonn hecht men grote waarde aan het bezoek, dat de Westduitse minister van Defensie, Strauss, gisteren aan de Franse minister-president generaal De Gaulle te Parijs heeft gebracht. Algemeen ziet men er een voorbereiding in van een ont moeting tussen De Gaulle en de Westduit se bondskanselier Adenauer. De Fransen hopen van dit bezoek, dat Strauss er toe zal komen een beslissing te nemen inzake de vraag of de Duitse luchtmacht met Amerikaanse straaljagers of met Franse jagers van het type Mirage III zal wor den uitgerust. Beslist Strauss ten voordele van de Mi- rage, dan zullen volgens de Fransen ook andere Westeuropese staten West-Duits- land volgen, hetgeen van grote betekenis zou zijn voor de Franse industrie en de Franse economie in het algemeen. Wat een ontmoeting tussen Adenauer en De Gaulle betreft, verwacht men op korte ter mijn een dergelijk contact, wellicht te Straatsburg omstreeks half augustus. Ade nauer zou dan op weg naar zijn Italiaanse vacantieoord te Straatsburg kunnen uit stappen om De Gaulle te spreken. De Gaulle en Adenauer hebben elkaar tot dusverre nog nooit ontmoet. Een ge sprek tussen beide staatslieden zal niet tot concrete resultaten leiden, zo meent men te Bonn, slechts tot persoonlijke ken nismaking en algemene oriëntering. Het oorspronkelijk tegen De Gaulle be staande wantrouwen te Bonn ten aanzien van de NAVO en de Europese verdragen is reeds geruime tijd verdwenen. Wel be staat een nieuwe ongerustheid over het Franse streven om zich via de vervaardi ging van een atoombom op te werken tot een grote mogendheid van allure. Plutoniumproduktie PARIJS (Reuter) Frankrijk zal bin nen een maand beginnen met de produk- tie van plutonium een belangrijk ele ment voor een atoombom, zo is uit de om geving van het commissariaat voor kern energie te Parijs vernomen. De daarvoor gebouwde fabriek te Marcoule zal tegen het eind van het jaar een produktiepeil van honderd kg. plutonium per jaar ge noeg voor tien atoombommen bereiken. Naar verluidt, beschikken de Fransen al over genoeg plutonium om binnen zeer korte tijd een atoomproef technisch moge lijk te maken. LONDEN (Reuter) De V.S. zullen En geland een complete kerninstallatie voor de voortbeweging van een duikboot, als mede onderdelen hiervoor en een hoeveel heid verrijkt uranium-235 als brandstof le veren. Dit wordt gezegd in het onlangs tot stand gekomen Amerikaans-Britse atoom akkoord, waarvan de tekst dinsdag door de Britse regering is bekendgemaakt. De overeenkomst voorziet niet in de le vering van atoomwapens. Wel zullen de twee landen gegevens uitwisselen, 7 Het weer is wat het moet zijn: zomers. Nu is het de hoogste tijd om het hooi binnen te halen! Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk warm en overwe gend zonnig, daarna echter van het westen uit toenemende be wolking met hier en daar enige motregen en daling van tempe ratuur. Zwakke tot matige wes telijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. spar- ■SraHUIi 1111li (Van onze correspondent in Bonn) De Russische minister-president en se cretaris van de Russische communisti sche partij, Kroesjtsjev, arriveerde dins dag per straalpassagiersvliegtuig te Oost- Berlijn, waar hjj deel zal nemen aan het congres van de S.E.D., de Oostduitse com munistische partij. In tegenstelling tot zijn vorige bezoeken aan Oost-Duitsland in 1955 en 1957 zag hü er ditmaal moe, bijna uitge put uit. Er kon nauwelijks een lachje af voor de opgetrommelde en langs de straten geposteerde arbeiders. Kroesjtsjev's bezoek aan Oost-Berlijn wordt te Bonn een verrassing genoemd. Men is het er algemeen over eens, dat de Russische minister-president hiermede poogt het Oostduitse regime van Ulbricht, secretaris van de S.E.D., ruggesteun te ge ven. Het communistische bewind te Oost- Berlijn geldt als zeer trouw aan Moskou en wordt met Praag beschouwd als een sterk bastion, waardoor het tussen Rus land en Oost-Duitsland gelegen, af en toe uit de orthodoxe band springende Polen zich altijd als ingesloten zal moeten be schouwen. Men verwacht te Bonn geen en kel antwoord van Kroesjtsjev tijdens zijn bezoek aan Oost-Berlijn op de door de Bondsdag te Bonn voorgestelde methode om wat schot te brengen in de Duitse een heidskwestie. Zoals eerder is bericht, zal de Westduitse regering bij de Grote Vier aandringen op de vorming van een vier- mogendheden-commissie op ambassa deursniveau teneinde het Duitse probleem onder ogen te zien. Inzake de Duitse eenheid wensen de Oostduitsers een toenadering tus sen Oost- en West-Duitsland door de vor ming van een confederatie, een staten bond, een plan dat voor Bonn onaanvaard baar is. Ook gisteren kwam dit plan bij de be groeting vap Kroesjtsjev te Oost-Berlijn ter sprake. Ulbricht begroette de Russi sche leider namelijk met de woorden dat Kroesjtsjev een man is, die de Oostduitse voorstellen voor een Duitse statenbond ac tief ondersteunde. Kroesjtsjev antwoord de met gemeenplaatsen en wilde daarna weglopen, toen de toeschouwers de „in ternationale" zongen. Ulbricht ving hem evenwel op, waarna de Russische minis ter-president toch nog een strofe van de „internationale" meezong. Deze ontvangst te Oost-Berlijn ging ge paard met spreekkoren die verkondigden, dat „de partij ons vrijmaakt", dat Aden- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's. Het Amerikaanse militaire trans portvliegtuig dat op 27 juni in de Sovjetrepubliek Armenie tot landen gedwongen werd, is bij die gelegen heid tweemaal door Sovjet MIG- straaljagers beschoten. Na de eerste beschieting verlieten vijf van de negen inzittenden het toestel met hun para chutes, terwijl de vier overigen een landing probeerden te maken. Direct daarop beschoten de Russische jagers het reeds dalende Amerikaanse vlieg tuig nogmaals, terwijl zij tevens het vuur openden op de bemanningsleden die aan hun valschermen in de lucht hingen. Dit is gisteren meegedeeld door het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht in Wiesbaden, waar de negen be manningsleden die bij de Russische be schieting ongedeerd bleven thans terug gekeerd zijn. Maandag waren de negen mannen over de Russisch-Perzische grens gezet. Zij vertelden, dat hun vliegtuig bij de landing geëxplodeerd was. auer machteloos is en dat men „dagelijks een goede daad voor onze arbeiders- en boerenstaat moet doen". Het traditionele kleine meisje met bloemen, dat door Kroesjtsjev over het hoofd werd gestreken, ontbrak uiteraard evenmin bij het begin van dit bezoek, waarvan men zich te Bonn weinig goeds voorstelt. Kroesjtsjev's tegenwoordigheid op het S.E.D.-congres is, zo zegt men te Bonn, een waarborg voor het voorkomen van het afwijken van de partijlijn en voor een nauw samenwerken tussen Oost-Berlijn en Moskou. In zoverre beschouwt men dit be zoek als een demonstratie, die iedereen te Bonn, die illusies zou willen maken over een spoedige Duitse eenheid of over een milder communistisch regime in Oost- Duitsland, iets te zeggen heeft. „Planeet te verliezen" OOST-BERLIJN, (UPI) Premier Kroesjtsjev heeft dinsdagavond in Halle, Oost-Duitsland, een rede gehouden, waar in hij zeide, dat het communisme eens in geheel Duitsland zal heersen, het het kapi talisme zal verslaan en dat de communis tische landen de Verenigde Staten in pro- duktie zullen overtreffen. Zijn gehoor be stond volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. uit naar schatting 200.000 perso nen. De Russische premier roerde in zijn ken nelijk a l'improviste uitgesproken rede ve le onderwerpen aan. Enkele opmerkingen over Amerikaanse „grapefruits" in verband met de Russi sche spoetniks werden gevolgd door een betoog, dat er pogingen moeten worden ondernomen om Joegoslavië in het socia listische kamp terug te brengen. „Het Westen zoekt naarstig naar klippen in Sovjet-voorstellen, die vermindering van de spanning in de wereld beogen, al dus Kroesjtsjev. Hij waarschuwde, dat Oost en Wbst moeten samenleven „of een planeet verliezen". „Wij zullen het kapitalisme zonder oor log overwinnen. Wij zullen het met onze arbeid overwinnen. Het socialisme zal in geheel Duitsland overwinnen, geheel Duitsland zal socialistisch zijn". Scheveningen was gisteren de gast- vrouwe van 500 poliopatiëntjes uit ver schillende delen van ons land. Voor hen had het Prinses Beatrix Poliofonds voor de vijfde maal een feest georganiseerd. De kinderen kregen 's morgens bezoek van prinses Beatrix. De prinses ging de grote zaal door, bij elke tafel een zakje versnaperingen uitrei kend. Voorts liet zij zich inlichten over het werk dat ten behoeve van het fonds wordt gedaan. 's Middags was er voor de kinderen feest op het strand achter het Kurhaus en 's avonds was er een gemeenschappelijke maaltijd in de Houtrusthallen, waarna de kinderen in door het Rode Kruis ter be schikking gestelde bedjes te slapen wer den gelegd. Hedenmorgen vertrokken zij naar Rotterdam, waar hun ook een feeste lijke dag wachtte. De Tupolev-104 van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot heeft gisteren een proefvlucht boven Nederland ge maakt, welke 1 uur en 4 minuten duurde. Behalve de leden van de bemanning, de beide stewardessen inbegrepen, gingen twintig personen mee, onder wie tien em- ployé's van de K.L.M. Toen de beide straalmotoren bij han gar 7 gingen draaien merkte men dat bij het stationsgebouw nauwelijks op. Aan de kop van startbaan 23 gaf gezagvoerder Soldatov evenwel vol gas, waardoor het geluid aanzienlijk toenam. Volgens des kundigen op de luchthaven was het la waai zeker niet veel groter dan bij de start van een Super Constellation. Reeds na 1550 meter zweefde de machine in de lucht, waarbij de Nederlandse genodigden konden constateren, dat de Tupolev een grote stijgsnelheid heeft. Na tien minuten vloog het toestel reeds op 5000 meter hoog te boven Delfzijl, waar gekeerd werd. Via Eelde en de afsluitdijk was men spoedig weer boven Noordholland. Bij Schiphol kwam de Tupolev recht voor baan 23, maar afgesproken was, dat de gezagvoerder twee maal laag zou in komen, maar het toestel op enkele tien tallen meters van de grond weer zou op trekken. Alles verliep geheel volgens plan en toen de Tupolev voor de derde keer op baan 23 aanvloog, zette de gemeentepo litie van Haarlemmermeer in samenwer king met de luchthavenpolitie de wa gen van de luchthavenpolitie stond in voortdurend radio-telefonisch contact met de verkeerstoren het autoverkeer op de Schipholweg over een afstand van onge veer 250 meter, tot 75 meter aan elke zij de van de breedte van de baan, stil. Op dat ogenblik was het niet druk op de weg, zodat de vertraging in het verkeer tot een minimum kon worden beperkt. Het stop zetten van het verkeer zal dan ook ten hoogste drie minuten hebben geduurd. Dat de veiligheidsmaatregelen wel ge wenst waren blijkt uit het feit, dat de wie len van de Tupolev slechts twee meter over de langs de weg staande heg scheer den. Gezagvoerder Soldatov zette zijn toestel daarna op baan 23. Voor de uit loop had de Tupolev slechts 1600 meter no dig. De drie staartparachutes, die in het toestel zijn gemonteerd, behoefden dan ook niet voor het afremmen te worden ge bruikt. Na afloop van de vlucht verklaar den de leden van de bemanning dat zij zeer tevreden over de resultaten van de ze oefening waren, evenals de K.L.M.- vliegers van Ulsen en Bak, die gedurende de vlucht verscheidene malen in de stuur hut bij hun Russische collega's waren gaan kijken. Prinses Beatrix aan tafel met een patiëntje. (Van onze correspondent in Londen) Heel Zuid-Engeland verkeert in een alarm-toestand omdat dinsdag een krank zinnige moordenaar, een zekere Frank Mitchell, gewapend met een bijl en een kapmes, uit Broadmoor - de inrichting voor de gevaarlijkste geesteszieken - is ont snapt. Midden in de nacht drong de vluchteling een woning in de plaats Wokingham bin nen, waar hij anderhalf uur lang een echt paar met de dood bedreigde. Dankzij het taktische optreden van het tweetal wisten de man en de vrouw tenslotte de indringer het huis uit te loodsen. Nadat het ergste voorbij was, verzorgde de vrouw zelfs de gewonde voeten van de man en gaf hem een kop thee. Toen hij vertrokken was, waarschuwde het echtpaar de politie. Hij verdween in een auto. Iedereen, die buiten woont, ging gisteravond met de angstaanjagende gedachte naar bed, dat de man plotseling zou kunnen verschijnen. Volgens de Amerikaanse luchtmacht was het toestel op 27 juni tengevolge van zwaar onweer en onverwacht sterke wind in de hogere luchtlagen uit zijn koers geraakt en boven Sovjetrussisch gebied terechtgeko men. Het was verslaggevers uit Wiesbaden niet toegestaan, met de negen leden van de vliegtuigbemanning te spreken. Ook de familieleden van de militairen werd niet toegestaan hen te verwelkomen. Toen de mannen echter naar de bus gingen die hen naar het ziekenhuis zou brengen, braken hun wachtende vrouwen door de afzetting heen en sloten zich bij hun echtgenoten aan. Het is nog steeds een raadsel hoe Mit chell zijn ontsnapping heeft kunnen orga niseren, omdat hij zich in een zeer streng bewaakt deel van het gebouw bevond. Vandaag zullen in het Lagerhuis hier over vragen worden gesteld. Men is zeer verstoord over het feit, dat de sirene, wel ke gebruikt wordt om omwonenden te waarschuwen voor een ontsnapte, pas drie uur na diens verdwijning in werking werd gesteld. De verklaring is, dat de ontsnap ping te laat werd ontdekt. Men nam toen aan, dat Mitchell zich niet meer in de directe omgeving bevond. Toen echter de door hem meegenomen auto verlaten in de buurt werd aangetroffen, heeft men tenslotte de sirene laten loeien. De sirene was op het gesticht aange bracht na de ontsnapping van de moorde naar Straffen in 1952, die voordat hij ge grepen werd nog kans had gezien, een kind te vermoorden. Mitchell, die zeer vindingrijk is, heeft de bewakers op een dwaalspoor gebracht door een hoofd met haardos na te maken, dat hij in zijn bed in de cel legdp. Mitchell was een jaar in Broadmoor. Vier maanden geleden werd de volledige afzondering, waarin hij zich bevond en die toegepast wordt voor gevaarlijke patiënten, opgeheven. In januari van het vorige jaar was hij met een medegevangene uit een ander gesticht ontsnapt. Drie dagen lang terroriseerden zij de omgeving. Zij dron gen afgelegen huizen binnen, sloegen de bewoners neer en verwondden hen. Hij kreeg toen negen jaar gevangenisstraf. Enkele maanden later werd deze straf in getrokken omdat hij opnieuw geestesziek verklaard werd, waarna hij in Broadmoor ter verpleging werd opgenomen. Tijdens een bijeenkomst te Genève van de Economische en Sociale Raad van de UNO ter bestudering van de economi sche wereldsituatie heeft minister Luns gezegd, dat een van de belangrijkse fakto- ren in de strijd tegen de inflatie bestaat uit een verbetering van de samenwerking tussen de verschillende groepen der sa menleving, gekoppeld aan een zekere ma te van leiding door de overheid. De essen tie van het in Nederland gehuldigde systeem wordt gevormd door het streven naar een betere samenwerking tussen de verschillende sociale groepen. Minister Luns voegde hieraan toe, dat men in Nederland in het bijzonder had ge streefd naar een nationale loonpolitiek, waarbij de loonsverhogingen waren ge bonden aan de algemene stijging van de nationale produktiviteit. Deze politiek heeft enkele zeer opmerkelijke resultaten geboekt. Mr. Luns deelde mede dat het „drieledige apparaat" (werknemers, werkgever en overheid), dat reeds heeft gewerkt bij het voorkomen van stakingen, nu ook gebruik wordt bij het vaststellen van het loonniveau. De spreker gaf als zijn mening te kennen dat de inflatie aan de vraagzijde tot een eind was gekomen en in de meeste landen is gevolgd dóór een vraagdeflatie, hierbij komt dan de compli catie dat de kosteninflatie nog steeds be staat. In verband hiermede dienen de maatregelen ter bestrijding van de kos teninflatie niet langer te worden gezocht in een deflatiepolitiek, maar veeleer in een verbeterde samenwerking tussen de sociale groepen, aldus minister Luns. Advertentie barieljorisstr haarlem, tel. 1.3439"' ferd. bolstr 48 a damtel 71/16? TWEKA STRAND - BADKLEDING Gabriel Harvey: Wie een schaap wil zijn, ontmoet overal wolven. Evenals vijf jaar geleden, toen de „scha deloosstelling" voor leden van de Tweede Kamer werd verhoogd tot 7500 gulden per jaar (plus toelage voor onkosten), zullen ook gisteren, bij het bekend worden van de voorgestelde herziening van deze ver goedingen, wel weer velen ernstig het hoofd hebben geschud. En in de eerstko mende dagen zullen we ongetwijfeld weer protesten te horen krijgen van diegenen onder het publiek, die menen dat „die lui daar in Den Haag" toch al veel te hoog betaald worden voor prestaties waar mee zoals dat in alle landen ten aanzien van alle parlementen nu eenmaal het geval is het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen het nooit in elk opzicht eens kan zijn. Nog vóór die protesten los komen, willen wij verklaren dat het wetsontwerp, dat de Kamer nu heeft bereikt, naar onze mening geen dag te vroeg is gekomen. Want onze parlementariërs genieten op het ogenblik een honorering, die in geen enkel opzicht bevredigend is. Men zou haar te hoog kunnen noemen als men het Kamerlidmaatschap als een „bijbaan" of een soort van erebaan wil beschouwen, zoals dat vroeger het geval is geweest, en ze is stellig te laag als men ervan uit gaat dat het Kamerlidmaatschap een vol ledige dagtaak is, die bovendien veel kos ten meebrengt. Men hoeft zich maar even te verdiepen in een overzicht van de werkzaamheden, die tegenwoordig van een Kamerlid wor den verwacht, om in te zien dat het dwaasheid zou zijn, daarbij nog van een erebaan te spreken. Het is een functie die, als ze enigszins "behoorlijk wordt uit geoefend, de gehele persoon opeist. Het werk van een Kamerlid bestaat immers niet slechts uit het deelnemen aan de openbare vergaderingen op het Binnen hof, zoals nog altijd velen schijnen te menen; men is er zelfs nog lang niet als men het bijwonen van de talrijke verga deringen van Kamercommissies daar bij voegt. Want bovendien zijn er nog heel wat werkzaamheden, waarvan het pu bliek in het geheel niets merkt. Vrijwel elk Kamerlid ontvangt geregeld stapels brie ven van partijleden en buitenstaanders, brieven die alle moeten worden beant woord, hetgeen niet alleen tijd kost maar ook geld (in vele gevallen het salaris van een secretaresse). En er is geen par lementariër, die het met zijn opvatting van zijn taak en positie overeen kan bren gen, niet te voldoen aan allerlei verzoe ken om geldelijke bijdragen voor dit en voor dat goede doel en om actieve mede werking aan deze of gene politieke, cul turele of sociale organisatie. Voorts zijn vele van onze Kamerleden tegenwoordig een groot aantal weken per jaar van huis om in Straatsburg en elders deel te ne men aan het werk van de Europese Ge meenschappen; en zijn zij niet van huis, dan moeten zij, als ze bij dit werk zijn ingeschakeld, een steeds groeiende reeks van Europese problemen bestuderen en daarover rapporten maken of lezen, om met de nodige kennis van zaken aan de vergaderingen te kunnen deelnemen. T-der deze omstandighe-' n wordt het voor Kamerleden met d<= dag moeilijker, naast hun parlementaire taak nog een par ticulier beroep uit te oefenen, zoals dat in het verleden gebruikelijk was. Zij die dit niettemin proberen (moeten proberen, omdat hun gezin niet kan rondkomen van wat er, na aftrek van alle onvermijdelijke onkosten, overblijft van hun tegenwoordige „schadeloosstelling") moeten af en toe in de Kamer verstek laten gaan, en dat is een ernstige wantoestand. De kiezers moe ten van de door hen gekozenen kunnen eisen, dat deze zich volledig aan de pu blieke taak wijden. Maar dat kunnen zij niet eisen als die gekozenen zich dat fi nancieel niet kunnen veroorloven. En evenmin mogen zij het er op aan laten komen, dat alleen vermogende lieden zich beschik' ->ar stellen voor het parlementaire werk, of dat Kamerleden in steeds grotere mate „gesubsidieerd" worden door poli tieke organisaties. Het enige gevaarlijke aspect, dat er z o u kunnen vastzitten aan verhoging van de honorering van Kamerleden, is de moge lijkheid dat de loopbaan van „beroepspoli ticus" er aantrekkelijker door wordt ge maakt voor mensen, die niet bijster ge schikt zijn voor een andere professie. Maar de nu voorgestelde honorering is nog altijd niet van dien aard, dat dat gevaar groot moet worden geacht. En er staat tegen over, dat een ander gevaar verkleind wordt, namelijk het zeer ernstige gevaar dat werkelijk bekwame lieden het Kamer lidmaatschap uit de weg gaan omdat zij het „zich niet kunnen permitteren". Simon Koster

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1