Goede gang van zaken bij Draka Panda en de Yo^Yo^jager Saldo van het Rijk gestegen tot bijna f 336 miljoen Nederlands exportstructuur vergt tegemoetkomingen binnen de EEG Franse regering is voorlopig niet uit financiële zorgen Zonnig en warm weer Wereldnieuws Weekstaat Nederlandsche Bank Beroep op goud van particulieren ^ock ió het zo r WOENSDAG 9 JULI 1958 2 Brandschade Jongeneel op f 1,5 miljoen geschat Tariefsverhoging Schelde- veren levert f 1 Va miljoen op Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Lening overtekend Faillissementen DE LANDBOUWCONFERENTIE TE STRESA Dividend IVLouton en Co. Groot-Noordhollandsche en Algemene Friesche HARTENDORP voor KOELKASTEN GOUD Ter uitvoering van de tussen de Staat en de Nederlandsche Bank getroffen rege ling inzake de overneming door de staat van de geconsolideerde vordering op Ar gentinië, heeft de bank een bedrag van 55,6 miljoen aan Nederlands schatkist papier van de staat overgenomen. Dit be drag is in de weekstaat per 7 juli opgeno men onder het hoofd „wissels, schatkist- papier en schuldbrieven, door de bank ge kocht", waardoor deze post is toegenomen van 33 miljoen tot 130,7 miljoen. Dit is meer dan het aan papier overgenomen bedrag, zodat aangenomen moet worden dat voor 43 miljoen papier aan de Ne derlandsche Bank ten verkoop is aangebo den. Vorige week werd immers meege deeld, dat de centrale bank bereid was tot beperkte bedragen papier met een looptijd van drie maanden tegen 3 1/4 percent over te nemen. In het algemeen geeft de weekstaat blijk van enige verbetering. Er zijn bankbiljet ten teruggevloeid tot een bedrag van bijna ƒ53 miljoen, maar dit is nog betrekkelijk weinig in verhouding tot de opgenomen bedragen. De circulatie is nu verminderd tot 4152 miljoen, maar zoals in de vakan tieperiode meer het geval is worden door de ene partij teruggebrachte biljetten ter stond weer door de andere partij opgeno men ten behoeve van de vakanties. Van- AcïverÉentie •CS Brandstichting niet onmogelijk Na de algemene aandeelhoudersverga dering van de n.v. Houthandel v/h P. M. en J. Jongeneel te Utrecht heeft de direc tie enkele mededelingen gedaan over de jongste brand, die op de terreinen van de n.v. de Oudenoord gewoed heeft. De schade, waarvan nog geen definitieve staat is opgemaakt, zal rond anderhalf miljoen gulden bedragen. Momenteel zijn assuradeuren bezig de definitieve schade te berekenen. De recherche te Utrecht stelt een uitvoe rig onderzoek in naar de oorzaak van de brand, die in de vroege morgen van 30 juni heeft gewoed. Men houdt rekening met brandstichting. De directie van het bedrijf heeft inmiddels een bedrag van 5.000,uitgeloofd voor degenen, die concrete aanwijzingen kan geven omtrent eventuele brandstichting. Men hoopt in middels binnen afzienbare tijd met de her bouw van de totaal verwoeste loodsen te beginnen. De verkoop van de verschillen de houtsoorten ondervindt geen stagnatie in verband met het feit, dat de n.v. nog grote voorraden heeft. Wanneer op de veren over de Wester- schelde geen tarieven zouden worden in gevoerd voor personen, fietsen en brom fietsen, zou het rijk daardoor naar raming van 1 augustus 1958-1 augustus 1959 rond 1-634.000 minder ontvangen, namelijk 1.511.000 wegens vrijstelling van per sonen en 123.000 wegens vrijstelling van fietsen en bromfietsen. Hiertegenover staat een geraamde opbrengst in dezelfde periode van 3.500.000 volgens de nieuwe tarieven die in overleg tussen de minister en gede puteerde staten van Zeeland zijn opgesteld. Voor deze periode worden de exploitatie kosten op 6.000.000 geraamd. Het bedrag van 1.634.000 zou met rond 300.000 moeten worden verminderd als voor passagiers in de eerste klasse het nu nog geldende tarief van twintig cent ge handhaafd zou blijven. Minister Algera heeft dit meegedeeld in een brief aan de Eerste Kamer. De Japans-Arabische oliemij. Op 5 juli is de overeenkomst ondertekend waarbij de Japans-Arabische Oliemaatschappij rechten verkrijgt voor de olie-exploitatie in de zeebodem in een gebied tussen Koeweit en Sa- oedie Arabië. De bijzonderheden van de overeen komst zullen nog nader worden bekend gemaakt- Van de winst zal Koeweit 57 percent ontvangen en de maatschappij 43 percent. Kolen zonder bon De Engelse paymaster-general, Reginald Maud- lmg, heeft bekendgemaakt dat de kolenrantsoe- nering in Engeland de volgende week maandag zal eindigen. De vorige maand werd het eindigen van de kölenrantsoenering in juli reeds aange kondigd. Vereenlgd bezit van 1894 De intriensieke waarde van de aandelen der Beleggingsmaatschappij n.v. Vereenigd Bezit van 1894 te Rotterdam, vermeerderd met de kosten van uitgifte was per 30 juni, op welke datum het boekjaar werd afgesloten, 154 percent. Ir. H. Furstner Binnenkort is de benoeming te verwachten van ir. H. Furstner, directeur van de n.v. Philips Tele communicatie Industrie (voorheen N.S.F.), in een andere functie van het Philipsbedrijf in ver band met de activiteiten van dit bedrijf op het gebied van de bedrijfsapparatuur in Nederland. Tot opvolger van ir. H. Furstner zal ir. R. S. H. Hylkema benoemd worden, die thans directeur is van de hoofdindustriegroep Icoma te Eind hoven. In deze hoofdindustriegroep worden on derdelen en materialen voor toepassing in elek tronische apparatuur vervaardigd. (ANP). daar de betrekkelijk bescheiden terug vloeiing. De schatkist vertoont een stijging van ruim 42 miljoen. Hiermee is het saldo van het rijk gestegen tot bijna 366 mil joen. Aangezien het rijk maandag voor 29 miljoen aan papier heeft afgelost, moeten behoorlijke bedragen aan belastingen zijn binnengekomen. In de saldo's van de ban ken viel een krachtige opwaartse beweging te bespeuren, waardoor deze nu zeer be hoorlijk boven het verplichte gemiddelde zijn uitgekomen. De stand van de banken is nu zeer bevredigend, maar het merk waardige is dat nog altijd een hoog bedrag aan voorschotten (ruim 85 miljoen) valt af te lossen. Op wissels en promessen werd terugbe taald 1,9 miljoen. Voorschotten zijn ver minderd met bijna 8 miljoen. Het goud bleef onveranderd, maar deviezen verbe terden met 13 miljoen, waarvan conver- tibele deviezen met 5 miljoen. Goud en deviezen samen belopen nu 4689,2 mil joen tegen vorige week 4676,3 miljoen. Aan de creditzijde waren voor ruim 3,5 miljoen aan bankassignaties in omloop. Deze zijn nu vrijwel geheel teruggetrok ken. De andere saldo's zijn met 15 mil joen toegenomen, diverse rekeningen met bijna 3,5 miljoen. Het dekkingspercentage werd berekend op 82,08 (vorige week 83,53). De geldmarkt blijft nog zeer moei lijk, maar toch werd daggeld op 2'/j per cent gehandhaafd. (ANP). Op de 5 percent 15-jarige obligatie lening n.v. Export-Financiering-Maat schappij is voor een zodanig bedrag inge schreven dat bij de toewijzing een belang rijke reductie zal moeten worden toege past. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: Symon Jonker, kaashandelaar, Zijl straat 37 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. A. R. van IJ1- zinga-Veenstra, advocaat en procureur te Haarlem, Zijlstraat 47 rood. J. van Buuren, bankwerker, Meervliet- straat 6 te Velsen. Rechter-commissaris mr. N. Smits en curator mr. A. A. M. Lees berg, advocaat en procureur te Beverwijk, Vondellaan 20. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is geëindigd het fail lissement van Simon Walst, veehouder, Noordeinde 121 te Oostzaan. Rechter-com missaris mr. N. Smits en curator mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslij st is geëindigd het fail lissement van A. A. van Luttervelt, Kost- verlorenstraat 119 te Zandvoort, handel drijvende te Haarlem, Spaarne 11-13 on der de naam Confectiebedrijf „Jové". Rechter-commissaris mr. H. G. Rambon net. Curator mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 53 DE NEDERLANDSE DELEGATIE heeft op de landbouwconferentie in Stresa een memorandum ingediend, waarin het Nederlandse standpunt wordt uiteengezet met betrekking tot de vraagstukken, die zijn ontstaan door de instelling van de gemeen schappelijke markt. De E.E.G. kan voor Nederland gunstige perspectieven bieden, zo wordt gezegd, daar de Nederlandse landbouw in staat is kwaliteitsprodukten tegen redelijke prijzen te leveren. Er moet echter aan enkele voorwaarden worden voldaan, waarvan de drie volgende de voornaamste zijn: 1) Het moet mogelijk zijn grond stoffen op gunstige voorwaarden in te voeren, dus met een minimum aan douane- en andere formaliteiten; 2) De produktie moet efficiënt en rationeel zijn en 3) Er moet vrije toegang tot de buitenlandse markten zijn. Deze vrij „liberale" oriëntering, die contrasteert met de positie van andere delegaties, Frankrijk voornamelijk, wordt gemotiveerd met de bijzondere structuur van de Nederlandse economie, die sterk van de export afhankelijk is. De kostprijs moet zo laag mogelijk worden gehouden om met succes op de buitenlandse markten te kunnen concurreren. STRESA De vertegenwoordigers van de zes landen van de E.E.G. zullen nog vóór de zomervakantie bijeenkomen, ten einde definitief het standpunt te bepalen, dat zij met betrekking tot de eerstvolgen- Aandeelhouders in de n.v. Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam hebben in een buitengewone vergadering een voorstel van de raad van commissa rissen aangenomen om 3.600.000 nomi naal aan aandelen, thans in het bezit der vennootschap, in te trekken en derhalve het geplaatste kapitaal terug te brengen van 10.600.000 tot het in de statuten als geplaatst en volgestort vermelde bedrag van f 7.000.000. Dit voorstel stond in ver band met de fusie van de vennootschap (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft laten weten dat zij gedwongen zal zijn aan verschei dene bevolkingslagen „opofferingen" te vragen die mede moeten bijdragen tot het op peil houden van Ionen en prijzen. Ge neraal De Gaulle heeft gisteren de ver tegenwoordigers van de landbouworgani saties ontvangen en hen met nadruk ver zocht de stijging van de graanprijzen, die tegen de 12 percent zou bedragen, terug te brengen met 5 percent. Als compen satie zou worden besloten dat een aantal produkten, die nodig zijn bij de landbouw, minder duur verkocht zullen worden. De regering heeft eveneens het plan het per soneel van de staat en van de genationa liseerde bedrijven te verzoeken met hun eisen tot loonsverhoging te wachten tot september. Het is nog niet zeker of op dit verzoek zal worden ingegaan. Met name het personeel van de spoor wegen, en dat van de Eleotrdcité de Fran ce, de grootste openbare nutsmaatschap- pij, die praktisch alle concessies voor electrische stroomlevering in Franrijk in handen heeft, heeft laten weten dat het reeds een jaar op loonsverhoging wacht, terwijl in het particuliere bedrijfsleven in iezelfde periode wel salarisverhogingen ebben plaats gehad. Deze salarisverho gingen hebben praktisch de gestegen kos ten van levensonderhoud opgevangen. Ook in de industriële sector wil de regering trachten vrijwillige prijsverlagingen door gevoerd te krijgen. Generaal De Gaulle zal daartoe deze week zelf de leiders van de verschillende werkgeversorganisaties ontvangen teneinde hun zijn bedoelingen uiteen te zetten. Het ministerie van Finan ciën heeft reeds laten weten dat het niet onmogelijk is dat de bezittende klasse een veer zal moeten laten, in casu dat de grote inkomens aan een extra heffing ineens zul len worden onderworpen. De staatslening In Parijse beurskringen acht men het n'et onmogelijk dat de regering een be roep zal doen op de enorme geldvoorraad welke zich bij de Franse particulieren in de traditionele wollen kous bevindt. Die wordt op 3500 miljoen dollar geschat. De jongste staatslening is namelijk wel een succes geweest, maar het resultaat is toch nog lang niet voldoende. De inschrij ving op die lening, die 17 juni is geopend, zal aanstaande zaterdagavond worden ge sloten. Vorige zaterdag was er in totaal voor 200 miljard francs ingeschreven en de Banque de France had 120 ton goud in gekocht, hetgeen overeenkomt met de tegenwaarde van 135 miljoen dollars. Dit in de schatkist teruggekeerde goud zal het „fonds" voor de stabilisatie van de wissel koers ten goede komen, dat anders binnen vier maanden uitgeput zou zijn geweest. Pinay heeft het plan de Franse invoer uit het buitenland voorlopig minder te beper ken dan hij eerst van plan is geweest. Een ander teken van herstel kan men vinden in het feit dat het nadelig saldo van de Franse rekening bij de Europese Beta lingsunie na het rpcord^e^icit van eind mei per 1 juni sterk blijkt te zijn vermin derd. Dat alles is echter slechts een druppel op een gloeiende plaat. Onder geen be ding kan Frankrijk zich buitensporige nieuwe uitgaven veroorloven, integendeel het zal die op lopende rekening zoveel mo gelijk moeten beperken. En dat terwijl er voor Algerije op het ogenblik een 150 mil jard francs meer aan kredieten beschik baar is gesteld. De 135, of wellicht 150 mil joen dollars, die thans zijn binnengeko men, kunnen in het meest gunstige geval tot het volgend voorjaar de dag uitstellen waarop de Franse reserves aan deviezen en goud opnieuw opgedroogd zullen zijn tenzij er een mogelijkheid mocht worden gevonden de uitvoer te vergroten. Als dat niet gebeurt zal het voor Frankrijk moei lijk worden om te lenen. Tot nu toe heb ben altijd de Bank voor Internationale Be talingen, de O.E.E.S., of de Verenigde Sta ten bijgesprongen. Het ziet er echter op het ogenblik niet naar uit dat dit weer zou kunnen gebeuren. Vandaar dat het bericht over de mogelijke vordering van een deel van de particuliere goudvoorraad alleszins aannemelijk lijkt. Het blijft echter nog een open vraag of het Franse publiek daar aan ooit zal willen medewerken. met de Nederlandsche Kabelfabriek te Delft. Het bestuur deelde mede, dat de Draka reeds enige tijd geleden de winstbewijzen heeft ingekocht en ingetrokken. De hier voor betaalde prijs was belangrijk lager dan de koers van de aandelen (250 winst bewijzen waren gelijk aan 100 aandelen) en lag tevens onder de huidige beurswaar de. Wat de gang van zaken bij de Draka be treft, deelde de directie nog mede, dat zij nooit omzetcijfers bekend heeft gemaakt. Het bedrijf is het enige in Nederland, dat met rubber geïsoleerde kabels fabriceert. De importen zijn formidabel. Met het oog op deze buitenlandse concurrentie ont houdt de directie zich liever van het pu bliceren van omzetcijfers. De huidige om zetcijfers zijn lager, omdat de grondstof- fenprijzen onder anderen die van koper, gedaald zijn. Het eindprodukt is hierdoor goedkoper geworden. De fabriek werkt volop, er is geen personeel ontslagen en de werktijden zijn niet verkort. Derhalve acht de directie de huidige gang van za ken bevredigend. De voorzitter van het bestuur, ir. Phi lips, zei te hopen dat het voorbeeld van de Draka en de N.K.F. door andere be drijven gevolgd zal worden. De aandeel houders krijgen, zo zei ir. Philips nog, in de toekomst een belang in de gefuseerde maatschappijen. De Draka-organisatie blijft gehandhaafd en haar produkten ver dwijnen niet van de markt. Mocht een Draka-aandeelhouder niet tot omwisse ling van zijn aandelen overgaan, dan zul len de Draka-commissarissen in de toe komst ongetwijfeld de belangen van zulk een aapdeelhouder behartigen. Het ligt wel voor de hand, zo verklaarde hij, dat aandeelhouders later niet meer zo'n om- wisselingskoers zullen verkrijgen. Op de vraag of in de toekomst een ge consolideerde balans en resultatenover- zicht zal worden gepubliceerd, achtte het bestuur het prematuur hierop reeds nu een antwoord te geven. Het weer in ons land staat nu onder in vloed van een gebied van hoge luchtdruk, dat zich van de Azoren tot aan de Alpen uitstrekt. In dit hogedrukgebied ontstond op verscheidene plaatsen mist, die in de loop van de ochtend echter snel verdween. Op het noordelijk deel van de oceaan trekt een actieve storing in de richting van de kust van midden-Noorwegen. Het hiermee samenhangende front dringt via de Britse eilanden langzaam naar het oosten door en zal morgenmiddag wellicht onze kust be reiken. De activiteit van het front is ge ring. Het zal waarschijnlijk de bewolking iets doen toenemen, maar voordien ver wacht De Bilt zonnig en warm weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 10 juli Zon op 4.31 uur, onder 20.58 uur. Maan op 0.18 uur, onder 14.45 uur. WEFRR-\PPORTEN Maanstanden 9 juli 16 juli 23 juli 30 juli 1.21 uur 19.33 uur 15.19 uur 17.47 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 10 juli Hoog water 10.07 en 22.36 uur. Laag water 5.20 en 17.52 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: bulten- 60 land maxima van giste Öfl 1 C m d ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 5-g 0) 24 uur. fes 2 c-S Den Helder onbewolkt windst. 15 0 Ypenburg dichte mist windst. 14 0 Vlissingen onbewolkt w 16 0 Eelde geheel bew. windst. 14 0,1 Twente zwaar bew. zzw 16 0 De Bilt dichte mist verand. 13 0 Eindhoven dichte mist windst. 13 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z 15 0 Helsinki zwaar bew. wnw 18 0,6 Stockholm zwaar bew. nw 21 0,1 Oslo onbewolkt zw 23 0 Aberdeen zwaar bew. zw 28 0 Londen licht bew. w 27 0 Amsterdam mist windst. 22 0,1 Brussel onbewolkt windst. 24 0 Luxemburg onbewolkt no 22 0 Parijs onbewolkt nnw 24 0 Bordeaux mist windst. 24 0 Grenoble mist windst. 25 20 Nice onbewolkt nnw 25 0 Berlijn half bew. w 18 0 Frankfort onbewolkt O 23 0 München licht bew. windst. 21 0 Zurich onbewolkt nnw 24 0 Genève geheel bew. ono 24 0 Locarno licht bew. windst. 27 1 Wenen licht bew. nnw 23 0 Innsbruck licht bew. windst. 27 0 Rome licht bew. windst. 33 0 Madrid onbewolkt nno 30 0 Algiers zwaar bew. ono 25 0 33. Toen Panda, Pat O'Nozel en kolonel Pulver met stevige touwen werden ge bonden, begonnen zij zich ernstig ongerust te maken over de plannen, die de Gouden Draak met hen had. Panda wierp een ang stige blik op de Oosterse heerser, maar kon diens geheimzinnige glimlach niet doorgronden. „W-wilt u ons dood maken?" bracht hij er eindelijk benepen uit. De Gouden Draak knikte blij. „JcC", sprak hij, „doch vreest niet. Ik ben Ming de Recht vaardige, dus ik zal er op toezien, dat jul lie op een bijzonder fraaie wijze ter dood worden gebracht". Bekorrahriep Pat, „wat zijn dat hier voor rare gebruikens?! Noem je dat rechtvaardig?!" „Ongetwij feld", antwoordde de Gouden Draak, „ik vind, dat zelfs barbaren recht hebben op een mooie dood". Onder het spreken hield hij hen met een lange glimlach het boekje voor. Huiverend las Panda de titel: „Dui zend verrukkelijke manieren om barbaren te straffen". „M-maar ik wil niet sterven!" stamelde hij, „ooh al gaat het nog zo mooi!" de bijeenkomst van het comité-Maudling over de Vrijhandelszone zullen innemen. Men houdt er rekening mee dat de uitbrei ding van de verlaging met 10 percent per 1 januari 1959 van de douanerechten in de zes landen der E.E.G. tot de landen van de Vrijhandelszone op deze bijeenkomst het belangrijkste punt van bespreking zal uit maken, aldus verklaarde de voorzitter van de commissie van E.E.G., Walter Hallstein, dinsdagavond in Stresa. Met betrekking tot de Vrijhandelszone merkte Hallstein nog op, dat gezien de kor te periode die ligt tussen thans en 1 janu ari snel gehandeld dient te worden. Op een vraag of de vrijhandelsovereenkomst nog in de parlementen kan worden behan- deld, antwoordde Hallstein, dat dit welis waar de beste methode zou zijn, maar dat deze ook het langste zou duren. Mocht de tijd ontbreken voor een parlementaire be handeling, dan zouden de zes landen van de gemeenschap evenwel autonoom tot de ze uitbreiding van de douaneverlaging moeten beluiten. De conferentie heeft gisteren het com missiewerk voortgezet. Er is een aantal moeilijke problemen besproken, waaron der de landbouwoverschotten en het voorkeursrecht binnen de gemeenschappe lijke rqarkt. Bij de bespreking van een door de Ne derlander dr. J. Linthorst-Homan inge diend rapport is naar voren gebracht, dat landbouwoverschotten moeten worden ver meden door toepassing van een gemeen schappelijke landbouwpolitiek door de zes landen. Verscheidene delegaties verklaar den, dat men zich over die overschotten niet al te veel zorgen moet maken, gezien de mogelijkheden van export en levering aan onderontwikkelde landen. Over de voorwaarden en de financiering van een dergelijke hulp aan onderontwikkelde lan den zijn geen voorstellen gedaan. De afgevaardigden waren het er over eens, dat een gemeenschappelijke land bouwpolitiek moet inhouden, dat niet ren dabele produkties verdwijnen. Dr. S. L. Mansholt stelde voor, dat de conferentie zich beperkt tot de grote lijnen en niet te veel in bijzonderheden treedt. Het doel der conferentie is toch, zei hij, de Europe se economische commissie algemene richt lijnen te geven ter vaststelling van een ge meenschappelijke politiek. De n.v. Boek- en Kunstdrukkerij voor heen Mouton en Co te Den Haag meldt, dat de gang van zaken in het boekjaar 1957 bevredigend is geweest. Commissa rissen en directie zijn voornemens een on veranderd dividend voor te stellen van 11 percent. Het gezamenlijk verzekerd bedrag van de Algemeene Friesche Levensverzekering- Maatschappij en de Groot-Noordholland sche van 1845 heeft de 2.5 miljard be reikt. In precies tien jaren steeg het ver zekerd bedrag met 1.5 miljard gulden. Droogte. De grote droogte die in Noord- oost-Brazilië heerst, heeft drieduizend mensen naar de kustplaats Parnaiba doen vluchten. Per vliegtuig worden politieversterkingen aangevoerd om plundering in de verlaten oorden te voorkomen. De slachtoffers van de droogte vragen steun van de regering. Schutters. „Wij moeten de mogelijkheid van een oorlog in Europa en van een aanval op Zwitserland onder de ogen zien," aldus heeft de Zwitserse presi dent Thomas Holenstein dinsdag op het nationale schuttersfeest in Biel ver klaard. Hij zei dat het Zwitserse leger zo sterk mogelijk moet zijn. Raar portret. De Franse schilder Boris Smirnoff, bekend door zijn portretten van beroemdheden als koning Faroek, Grace Kelly, president Kubitchek van Brazilië en anderen, heeft een vreemd avontuur achter de rug. Drie dagen geleden is hij ontvoerd naar een jacht dat bij Cagnes voor de Franse kust lag. Daar moest hij het portret van een jon ge vrouw schilderen. Toen dit gereed was, werd hij, evenals op de heenreis geblinddoekt, per schip naar Cagnes te ruggebracht. Smirnoff weet niet wie de jonge vrouw is. Men vermoedt dat zij de dochter van een rijke Italiaan is. Radio-actieve regen. In de prefectuur Shi- mane, op het Japanse eiland Hansjoe, heeft het meteorologisch instituut maandag tijdens een zware regenbui in het regenwater een radio-activiteit van 54.800 Röntgen per liter water per minuut gemeten, de hoogste besmet tingsgraad die dit jaar gevonden is. Een en ander zou het gevolg zijn van de jongste Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan. Galg. Peter Manuel, de 32-jarige Schotse houthakker die wegens zeven moorden ter dood is veroordeeld, heeft geen gratie gekregen. Hij zal vrijdag in Glasgow worden opgehangen. Watersnood. Bij overstromingen in Pools Neder-Silezië zijn zeven personen om het leven gekomen. Honderden hecta res staan onder water doordat de Neis- se en de Bober buiten hun oevers zijn getreden. Roos. De hertog van Windsor, die een zware aanval van gordelroos heeft ge had, ondergaat in een ziekenhuis te Lausanne een speciale behandeling vol gens voorschrift van de Zwitserse ze nuwspecialist Vannotti. Ziek. Koningin Elizabeth van Engeland is in de koninklijke trein, waarmee zij in gezelschap van de hertog van Edin burgh een tocht door Schotland maak te, ziek geworden. Zij moet nu het bed houden. De koningin heeft acute bijhol teontsteking (sinusitis). Stepinac. De toestand van kardinaal Ste- pinac, r.k. primaat van Joegoslavië is weer slechter geworden. De lijfarts van de kardinaal verklaarde dat de trombose, die kortgeleden verdwenen was, teruggekeerd is. Mgr. Stepinac lijdt aan een weinig voorkomende bloedziekte. Werkgroep. De Westduitse regering is in „onofficieel" contact met Amerika, Engeland en Frankrijk over de vor ming van een werkgroep, bestaande 'uit de vier gróte mogendheden: dus in clusief de Sovjet-Unie), ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Zodra het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken officieel kennis heeft gekre gen van het besluit van de Bondsdag tot instelling van zo'n groep, zal Bonn zich officieel in verbinding stellen met de vier betrokken ianden. Advertentie Gen. v.a. 2.50 p. w. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 Advertentie GOUD en zilver hebben van oudsher een belangrijke betekenis voor het geldverkeer gehad, en goud is in de hoog georganiseer de geldstelsels van de meeste landen tot in de twintigste eeuw zelfs als standaard metaal aanvaard. Kunnen we de centrale plaats, die het goud in onze tijd nog steeds inneemt, wel verklaren, het wordt moei lijker een antwoord te geven op de vraag, hoe de mens oorspronkelijk aan zijn voor keur voor goud (en zilver) is gekomen. Een halve eeuw ge leden, was dat eigenlijk nau welijks een vraag, want ieder boekje wist wel enige ratio- neel-economische motieven op te sommen, op grond waarvan de vroegste menselijke cul turen reeds voorkeur voor deze edele metalen aan de dag moesten hebben gelegd. Tegenwoordig is er men echter terdege van overtuigd, dat wij ra tionele en economische redeneringen aan de dag leggen, die de mensen uit het verre verleden nu juist niet bezeten hebben en Von Miese acht de merkwaardige waar dering, die men destijds reeds aan het uiterlijk der edele metalen hechtte, zelfs in het geheel niet rationeel verklaarbaar. We moeten het dus in een andere richting zoeken, waarbij zich echter het betreu renswaardige feit voordoet, dat wij van de alleroudste betrekkingen tussen de mens en het goud zo goed als niets met zeker heid weten. We zullen ons dus moeten ver genoegen met gissingen, waarbij we uiter aard aan de meest plausibele verklaring van dit verschijnsel de voorkeur geven. Momenteel heerst vrij algemeen de opvat ting, dat in primitieve omstandigheden aan geld een belangrijke abstracte betekenis pleegt te worden toegekend. Dit moge ons, westerlingen van de twintigste eeuw, vreemd in de oren klinken, omdat wij het geld bijkans tot zijn hoogste abstractie hebben opgevoerd. Is het girale geld, dat in feite neerkomt op het overboeken van cijfers, terwijl geen onzer er een werkelijk geldstuk van onder ogen krijgt, geen ty pisch voorbeeld van deze abstractie? En het geld, dat in ondernemingen en le- ningen is belegd en waarvan alleen een sierlijk bedrukt papiertje getuigenis aflegt? Bijkans alles wat wij op het harde, reële goudstuk hebben gegrondvest, is abstract. Maar de cijferwaarde, waarmee we J dit bezit uitdrukken, is reëel. Houden we ons aan de op dit moment geldende koersen, dan weten we, wat we „waard zijn". En juist dat is volgens velen, het kenmer kende verschil met de denkbeelden, die oude primitieve culturen waarschijnlijk hebben aangehangen. Geld, te weten de edele metalen, had bij hun een eigen inner lijke waarde, een kracht, ontleend aan het bovennatuurlijke. Het stoelde niet op de koers of de ruilvoet, maar appelleerde aan godsdienstige opvattingen. Zr meent Kaul- la, dat de oude beschavingen rond het oostelijke bekken van de Middellandse Zee het goud in verband brachten met de zon, het zilver met de maan, welke goden er hun kracht aan gaven en deze metalen ook onder hun bescherming hadden ge nomen. Verschillende aanwijzingen pleiten hiervoor. Daarover een volgende keer. H Petition (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2