Geen ruilverkaveling in polders ten noorden van Beverwijk Vooralsnog geen trottoirs langs Bakkummerstraat IJmond-agenda Hoe de duiven vlogen Feest van zang, dans en fraaie kostuums in Beverwijk „Te duur", zeggen meeste boeren Santé Citroen-limonade? Afscheid van raadsleden Santé Citroen-limonade? DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Over ruim drie weken begint het folkloristische festival al 4 ENERVERENDE VERGADERING IN UITGEEST WIJK AAN ZEE Modeshow IN CASTRICUMS RAAD CASTRICUM Wijkertorentoernooi Castricums oudste inwoon ster overleden BEVERWIJK IJMUIDEN Korfballers bespraken het afgelopen seizoen Enkele melkprodukten in prijs verhoogd H. La Gro volgt C. M. R. Eversdijk Smulders op WOENSDAG 9 JULI 1958 (Van een onzer verslaggevers) ONGEVEER DRIEHONDERD boeren stampten en joelden toen bekend werd dat de ruilverkaveling van het poldergebied van de St. Aagtendijk in Beverwijk tot het Uitgeestermeer en van Assum tot Bus en Dam geen doorgang zal vinden. Het was echter maar op het nippertje, want in hotel „De Ooievaar" in Uitgeest, waar de boeren in de gelegenheid werden gesteld om hun stemmen uit te brengen, kregen de tegenstanders van de ruilverkaveling slechts een kleine meerderheid (212 stem men tegen en 137 voor). Van de 1280 hectare werden er 663 afgestemd. Het duurde echter heel wat uren voordat het eenmaal zo ver was. En in die tijd was er ruim schoots gelegenheid om in „het koffiedik" te kijken en de kansen van de voor- en tegenstanders onder de loep te nemen. Over het algemeen was men de mening toe gedaan, dat de opposanten, die zich tegen een ruilverkaveling hadden uitgesproken, wei de overwinning zouden behalen. Zij hadden immers een bijzonder indrukwekken de lijst van stemmachtigingen verzameld. Insiders fluisterden dat zij dagen en nach ten in touw waren geweest om verscheidene boeren te bezoeken, om daar de ruil verkaveling fel over de hekel te halen en tenslotte met een machtiging om tegen te stemmen naar huis te gaan. Advertentie Wat is Voor de eerste maal heeft de Breestraat- „Waarom de boeren tegen de ruilverka veling zijn?" De een zegt dit, de ander dat. Maar uit de gesprekken, die wij tijdens de vergadering met de boeren hadden blijkt toch wel zonneklaar dat zij weliswaar niet helemaal blij zijn met wat zij hebben, maar terugdeinzen voor wat zij eventueel zouden krijgen. Want een ruilverkaveling brengt uiter aard kosten met zich mee. Alles bij elkaar zelfs een kleine vier miljoen, waarvan echter en dat mag zeker wel worden be nadrukt slechts dertig percent voor re kening van de betrokkene komt. De rest wordt gesubsidieerd. Nu is het ook weer zo, dat degenen, die het meest profijt van de herindeling van de percelen trekken, er ook het meeste voor moeten betalen. Een punt in het voordeel van de boeren is voorts dat zij maximum dertig jaar de tijd krijgen om de schuld af te lossen. Ondanks de ontzaggelijke voordelen, die de ruil verkaveling volgens de voorstanders jnet zich meebrengt, zoals een veel rationele re bedrijfsvoering, de aanleg van nieuwe wegen, een betere afwatering en bemaling grondverbetering en hetgeen vooral voor de Uitgeesters van belang is het droogleggen van overtollige plassen en sloten, schrikken vele boeren terug voor de kosten, te meer omdat deze nog slechts op ramingen zijn gebaseerd en misschien iets hoger kunnen komen te liggen. „Voor dure heren" „Dat mag toch niet zo veel bezwaren op leveren", merkten wij zo terloops in een van de vele gesprekken op. „Ruilverkave lingen, dat kunnen die dure heren uit de stad, die ingenieurs en zo, wel mooi vin den. Mij krijgen ze er subiet niet voor", zo luidde het commentaar van de ietwat bo ze boer. Het duurde geruime tijd voordat de vergadering begon. En in de tijd, die aan deze voor de ruilverkaveling beslissende bijeenkomst vooraf ging, bestond volop de gelegenheid om elkaar eens flink de waar heid te zeggen. De voorzitter, de heer P. Blaauboer, lid van Gedeputeerde Staten, opende de ver gadering en stelde vervolgens een ieder in de gelegenheid om vragen te stellen, waar van niet zo veel gebruik werd gemaakt. Onkosten Wel werd geïnformeerd hoe het nu eigenlijk wei precies lag met de kosten, die bij de verkaveling komen kijken. Ir. Bontekoe van de Cultuur Technische Dienst gaf een deskundige uiteenzetting, waarin hij zei te verwachten, dat 350 hec tare 1 1200,- kosten met zich zullen bren gen, 100 1000,-, 200 f 800,— en tenslotte nog eens 200 voor 3Ó0,-, (welke onkosten uiteraard per hectare gelden) Hetgeen ge middeld aan onkosten 600,- per hectare vergt. „Maar jullie vergeten de hogere polder- lasten helemaal" klonk er een stem uit de zaal. Een instemmend gemompel ging op. „Ja, daar mot je niet te min over denken" schreeuwde iemand. Ir. Bontekoe legde omstandig uit, dat deze lasten niet zo bar hoog zouden komen te liggen en bovendien gelijkelijk zouden worden verdeeld. „Daar zou ik niet voor in willen staan, dat moet ik nog eens zien", klonk het. BEVERWIJK Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraad in Korea". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De gro te verleiding". Harmonielaantje, 19.30 uur: Gymnastiek- demonstratie „Turnlust". Wijk aan Zee, Ned. Herv. Kerk, 15 uur: Verkoopmiddag Vrouwenvereniging „Bid en Werk". Verlengde Voorstraat, 20 uur: Demon stratie Gymnastiekvereniging „Hercu- les'. DONDERDAG 10 JULI Luxor Theater, 19 en 21 De gro te verleiding". VELSEN WOENSDAG 9 JULI Thalia, 20 uur. „Jerry maakt weer her rie". Rex, 20 uur. „De dood was sneller". Stichting De Velser Gemeenschap, Sec tie Zang, 20 uur, openluchtconcert in het park Velserbeek, m.m.v. 5 zangkoren. Ned. Padvindsters Gilde, „Wiawaha"- Groep Velsen, sportpark „Schoonen- berg", 14.30 uur, kindermiddag. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30—12 en 1416.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. DONDERDAG 10 JULI Thalia, 20 uur, „Chantage". Rex, 20 uur, „De dood was sneller". Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Stichting De Velser Gemeenschap, Sec tie Muziek, 20 uur, openluchtconcert door de IJmuider Harmonie op de bin nenplaats van het W. F. Visserhuis te IJmuiden. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van openbare werken. Nadat alle vragen waren gesteld en naar tevreden - of ontevredenheid beant woord, kondigde de voorzitter aan, dat tot stemming zou worden overgegaan. „Het ligt thans niet in mijn bedoeling om een pledooi voor de ruilverkaveling te gaan...." Hij kreeg niet de gelegenheid om uit te spreken. Een boer sprong over eind en zei wild gebarend: „dat weten we nou helegaar al". De voorzitten merkte vervolgens fijntjes op, dat het juist niet in zijn bedoeling lag om een pleidooi voor de ruilverkaveling te gaan houden. Hierna ging de boer, zij het mopperend, zitten. De stemming begon en naarmate de middag verstreek, steeg de spanning. De sappige opmerkingen, meestal vol humor een enkel keer een tikkeltje hatelijk, wa ren niet van de lucht. Uitroepen als: „Op schieten jongens, we moeten nog melken". ,,'t is gedaan Gerrit. Ga jij nu ook maar tegenstemmen" vulden de rokerige zaal, waar overal langs de kale wanden bordjes waren opgehangen, waarop in strenge zwarte létters stond vermeld dat er niet „geswingd" mocht worden. Intussen dunden de rijen van de stem mers. „Zijn er nog mensen die hun stem moeten uitbrengen?" werd er tenslotte omgeroepen. „Ja hier", klonk het dun netjes. Een oud beverig boerinnetje baan de zich een weg door de forse sigaren ro kende mannen; voorzichtig aan, voetje voor voetje. Toen was het voorbij en kon het meren deel van de boeren tevreden zijn: geen ruilverkaveling. Een van de verliezers merkte echter schamper op: „Ze verge ten dat de ruilverkaveling in een blijvende waardevermeerdering, dus meerop brengst van de grond resulteert. Dan zou den de onkosten te hoog zijn? Dat zal dan ook wel zo zijn, als ze het zeggen. Moet je maar eens naar al die mooie auto's kijken, waarin ze rijden. KINDERMIDDAG VAN A.N.M.B. I - .1. i,,..,. 1ÓUV qiia=>u sxjliooó De afdeling Heemskerk van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond organi seert zaterdag 12 juli in zaal Dam een kin dermiddag. Naast diverse tekenfilms wordt een rol prent over circus Elleboog vertoond. Medewerking wordt verleend door een goochelaar en een muziekclubje. ,,'T SNOEKJE" GAAT WEER VISSEN De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" houdt op zondag 13 juli een onderlinge wedstrijd in de Neksloot. Van 31 juli tot 5 augustus zullen acht buitenlandse dansgroepen als gast worden ontvangen in Beverwijk voor hun deelna me aan het internationaal dansfestival en zal men al die dagen kunnen genieten van deze folkloristische dansgroepen die ge durende deze dagen hun medewerking verlenen aan vier voorstellingen in het Park „Scheybeeck" te Beverwijk. Behal ve het folkloristisch dansen zullen al deze groepen, aangevuld met folkloristische dansgroepen in Nederland, deelnemen aan de grote internationale folkloristische optocht die de eerste zaterdag in augustus zal worden gehouden. Het zal een optocht zijn waarin vooral de buitengewone kostuums van deze dans groepen zullen opvallen. In de Volkskunst groep Reuzegom uit Leuven (België) dra gen de dames het Brabants kapje en hals doek, een half ljmg donker kleed met wit te blouse en klare schort, terwijl de heren verschijnen in een donkere lange broek en wit hemd met losse strik en kleurig flu welen vest zonder mouwen. De Cheadle Scottish Dance Group uit Cheshire (Engeland) zal de dansers in het tartan rokje der Bergschotten laten zien, terwijl een fluwelen Montrose kolbertje en Hooglandse Schotsche dansschoenen verder een deel van hun kostuum uitma ken. De danseressen komen in hun tradi tionele witte japon met tartan sjerp rond de rechter schouder. De Jugendarbeitsgemeinschaft zur Pfle- ge der Brauchtums in Münster e V. zal West-Duitsland in Beverwijk doen verte genwoordigen en hiervan kunnen wij de dames aanschouwen in rok, blouse, gesp- schoenen, witte kousen, schort en schou derdoek, terwijl de heren een linnen boe- renhemd dragen met een handgeweven vest met twee rijen zilveren knopen, zwar te kniebroek met eveneens witte kousen en gespschoenen. De Fransen zullen zich doen vertegen woordigen door de Groep Ecole Venta- dour uit Tulle (Corrèze). Het folklorisch kostuum is zeer gevarieerd en bestaat voor de heren uit een lange broek, jac- quette waarvan de kraag en revers met fluweel bestikt zijn. Een blouse van vlas linnen en een hoed met brede rand met een klein deukje. Verder zwarte schoenen en witte kousen. Het dames jak je is een weinig gedecolleteerd met opschik aan de hals en de polsen, een blouse met lange mouwen en ronde of vierkante hals. Een Winkeliersvereniging dinsdagavond in 'de theatertent „De Vier Bevers" te Wijk aan Zee een modeshow gehouden. Deze is uit stekend geslaagd en in een prettige sfeer werden zomergoederen, als bad-, strand en sportartikelen en bijouterieën en leder waren, getoond. De heer Bob Wallagh leidde een wed strijd in hersengymnastiek. De prijzen hiervoor bestonden uit aardbeien. Het hoogtepunt van de avond vormde onge twijfeld het bezoek van de Aardbeien koningin. Het werd een evenement dat zeer zeker voor herhaling vatbaar is. In deze theatertent zal vanavond een concert worden gegeven door de Bever wij kse accordeonvereniging. „Vredesduif" Van de postduivenhoudersvereniging „Vredes- duif'* te Heemskerk namen dit weekeinde 50 dui- vcen deel aan een wedvlucht van Ruffee af over een afstand van 791 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.05 ur. Een duif van A. Cassee bereikte als eerste het hok om 19.55 uur; de laat ste prijsduif maandag om 13.43 uur. De helft van het aantal was dinsdagavond om 10 uur nog niet terug. De uitslag was als volgt: A. Casee 1; P. v. d. Loos 2 en 8; J. Castricum 3; A. Bruins 4 en 5; A. Nielen 6; J. Duin 7; J. Dudink 9 en 10; J. Pee kei 11; N. v. Duivenvoorde 12. „Ons Genoegen" Van de postduivenhoudersvereniging „Ons Ge noegen" te Beverwijk namen dit weekeinde 40 duiven deel aan een wedvlucht van Ruffee af over een afstand van 780 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.05 uur. Een duif van W. Rijnders bereikte als eerste het hok om 19.35 uur; de laatste prijsduif dinsdag om 10 uur. Er waren tot dinsdagmiddag van de 40 duiven slechts 8 duiven terug. De uitslag was als volgt: W. Rijnders 1; B. de Smet 2; H. Exalto 3; J. Scheffers 4; W. v. Wijk 5; G. de Graaf 6. „De Luchtpost" Van de postduivenhoudersveren. „De Lucht post" te Castricum namen dit weekeinde 40 dui ven deel aan een wedvlucht van Ruffee (Frank rijk) af over een afstand van 795 km. De lossing van de duiven geschiedde zondag om 6.05 uur. Een duif van R. W. Bettink bereikte als eerste het hok om 19.13.50 uur; de laatste prijsduif om 9.18.33 uur, maandag 7 juli. Door de slechte weersomstandigheden is het voor de Castricumse vereniging een ware ramp- vlucht geworden omdat totnutoe slechts tien van de veertig duiven zijn teruggekeerd. De uitslag was als volgt: Zondag: 1. R. W. Bet- tink 19.13.50; 2. A. Beentjes 20.22.02; 3. J. Len- veld 20.53.08. Maandag: 4. H. Jaspers 7.10.23; 5. A. Metselaar 9.18.33. „De Reisduif" Van de postduivenhoudersver. „De Reisduif" te Beverwijk namen dit weekeinde 117 duiven deel aan een wedvlucht van Ruffee af over een af stand van 780 km. De lossing van de duiven ge schiede om 6.05 uur. Een duif van G. v. d. Win den bereikte als eerste het hok om 19.30 uur; de laatste prijsduif maandag om 12.53 uur. Tachtig percent van het aantal 'duiven was dinsdagavond nog niet binnen. De uitslag was als volgt: G. v. d. Winden 1, 3 en 21: C. Castricum 2, 12, 17 en 22; H. Zillig 4 en 5; T. Loogen 6; H. Beentjes 7, 14 en 23; D. Stie- mer 8; P. v. d. Outenaar 9; J. Luntz 10. 13, 16 en 18; M. Koorn 11: C. Westrate 15; D. Philippi 19; T. Gravemaker 20. Advertentie uw KOSTUUM binnen 1 dan qereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 zeer ruime rok met grote plooien aan de taille. Het halsdoekje is van zijde en wordt boven de japon gedragen met punt op de rug en de schouders bedekkend. Verder dragen zij een schort, zwart van kleur met zakken die de heupen bedekken. Zij lopen op zwarte schoenen met platte hakken en dragen witte kousen. Als hoofdbedekking kennen zij de fladderende barbichet, mooi gemaakt met borduurwerk en kant of de palholes, het zg. begijnenhoedje van ge perst stroo en versierd met fluwelen ban den. Gouden kettingen of fluwelen banden, waaraan een kruis of een medaillon hangt behoren verder bij deze costuums uit de 19e eeuw. De Tanzgruppe des Tiroleroundes mit dem Verbund der Sidtiroler uit Wien (Oos tenrijk) zal ons de dames in een kleed met blouse en schort laten zien, terwijl de he ren zich vertonen in de bekende leren broekjes met leren gordel, een reeds 100 jaar oude originele dracht in Noord-Oost en Zuid Tirol. De jongens en meisjes die in het Folklo ristisch Festival Ierland vertegenwoordi gen komen uit Dublin en dragen alle het traditioneel Irish rokje. De Zweden wor den afgevaardigd door een dansgroep uit de provincie Dalecarlia. Een provincie die meer dan enig andere provincie in Zweden bekend is door haar edele bóeren- cultuur en wel speciaal om die reden, dat die cultuur voortleeft in muziek, dans en kostuums. Het oudste zijn de kostuums van de dorpen Orsa en Mora ten noorden van het Siljanmeer. De mannen dragen al daar een wit pak en een schort van bruin leer. In het dorp Rattvik dragen de man nen broeken van een geelachtig chamois leer. Het mooie schort op het dameskos tuum met horizontale strepen is in wer kelijkheid een deel van de rok. De karak teristieke puntmuts van zwarte wol, was vroeger groter, om het haar te bescher men. Het oudste en mooiste deel van het dameskostuum is het groene jakje. Een ander en jonger type van dit kostuum vindt men in het zuiden en westelijk deel van Dalecarlia, waar de mijnbouw en de ijzerindustrie veel invloed heeft gehad. TURNLUST GEEFT DEMONSTRATIE De Beverwijkse gymnastiekvereniging Turnlust zal hedenavond om half acht in de open lucht een demonstratie geven en wel op het grasveld achter het turnlokaal aan de Groenenlaan. Voordat burgemeester C. F. Smeets dins dagavond overging tot de behandeling van de agenda, tijdens de openbare bijeenkomst van de gemeenteraad, heeft hij enkele ogenblikken stilte verzocht voor wijlen mevrouw A. de LeeuwVan Muyen, de oudste inwoonster van Castricum, die in de morgen in de leeftijd van bijna hon derdeneen jaar was overleden. Geen trottoirs langs Bakkumerstraat In verband met het feit dat bewoners van de percelen 81 tot en met 97 aan de Bakkummerstraat nog diverse wensen hebben met betrekking tot het aan leggen van een trottoir, hetgeen een totaal bedrag van 6.540,zou gaan ver gen, adviseerden B. en W. om vooralsnog geen krediet hiervoor te verlenen. Voor de uitvoering van rioleringswerk zaamheden ten behoeve van de door de firma Biesterbos te bouwen 160 woningen werden de te besteden bedragen te hoog, aldus de voorzitter. Naar aanleiding hier van stelde het college dan ook voor om de werken in eigen beheer uit te voeren, terwijl bovendien de buizen door de ge meente zullen worden geleverd. De heer J. Bollen (Castricums Belang) en de heer H. A. Beyersbergen meenden dat uitvoering door een particulier bedrijf toch billijker zou blijken, temeer daar toch verschillende materialen door de gemeente moeten worden bijgeleverd. De heer Th. Berlee (K.V.P.) stelde voor akkoord te gaan met het voorstel van B. en W. en straks de uitkomst nog eens grondig te bestuderen, hetgeen ook de heren H. Twisk (K.V.P.), W. Buimer, G. Meyer (P.v.d.A.) en J. Kaandorp (K.V.P.) beaamden. Ten slotte werd hiertoe, met de stemmen van de heren J. Bollen en H. Veldhuizen (Castricums Belang) tegen, besloten. De aankoop van perceel Heerenweg 22 verliep vervolgens niet zonder slag of stoot, omdat men algemeen van mening was dat de prijs vijfduizend gulden wel wat hoog was. De heer H. Twisk (K.V.P.), evenals de heren Bollen en Veldhuizen, wensten hun stem dan ook aan dit voorstel te ont houden. Ook de heer Berlee vond het, on- Nadat vier verenigingen, te weten, ADO, Vitesse, Beverwijk en Wijk aan Zee te kennen hebben gegeven dat zij zullen deel nemen aan het KNVB-voetbalbeker-toer- nooi zal op zaterdag 17 augustus aanstaan de het Wijkertorentoernooi te Castricum op slechts één dag worden verspeeld. CSV is ook dit jaar organisator en op haar terreinen aan de Zeeweg te Bakkum zal het toernooi worden afgewerkt. Om twaalf uur wordt met de eerste wedstrij den begonnen, in de middaguren worden de winnaars- en verliezersronden gespeeld. Deelnemers zullen dit jaar dus alleen zijn de voetbalverenigingen Limmen, Kin- heim, VVB en CSV. Op bijna honderdenéénjarige leeftijd is ten huize van haar dochter, mevrouw Bij man-Braam aan de Prinses Irenestraat te Castricum, Castricums oudste inwoonster, mevrouw A. de Leeuw-van Muyen over leden. Mevrouw de Leeuw werd op 24 augus tus 1857 te de Nes aan de Amstel geboren en heeft nog vorig jaar onder zeer grote belangstelling haar honderdste verjaardag gevierd, temidden van vele kinderen en kleinkinderen, waarbij haar diverse ca deaus werden aangeboden. Zij is de laatste tijd bedlegerig geweest en in de ochtend van de achtste juli 1958 overleden. Een gezongen heilige mis van requiem zal vrijdag aanstaande gehouden worden in de Sint Pancratiusparochie. BEVERWIJKSE MELKHANDELAREN MET VAKANTIE De Beverwijkse melkhandelaren gaan van 14 juni tot 9 augustus met vakantie. Zij zullen nu niet weer allen tegelijk gaan maar men doet dit thans bij beurten. Is de ene helft uit dan komt de andere helft met melk langs de deur. De melkboeren zullen niet meer de melk aan huis be zorgen: men 0aat met de bel door de stra ten en als de huismoeders dan maar zo goed willen zijn om in deze vakantietijd even met gepast geld e.i lege (schone) flessen naar de melkwagen te komen dan gaat alles op rolletjes en heeft de melk boer een rustige vakantie en de huis moeder haar melk! PROEFTUIN DUINSTREEK VAN HOLLAND OPEN VOOR BEZOEK In de proeftuin de „Duinstreek van Hol land" bestaat op zaterdag 12 juli weer ge legenheid tot bezoek. Er zijn verscheidene proeven genomen die de aandacht waard zijn, zoals grondontsmetting bij aardbeien- aanplant, onkruidbestrijding bij schorse neren en prei. Voorts zijn opmerkelijke resultaten geboekt bij een aantal tomaten- rassen in de zogenaamde verrolbare kas sen daarbuiten. AARDBEIENVEILÏNG BEVERWIJK De aanvoer op de dinsdag gehouden aardbeienveiling te Beverwijk was weer minder dan de dag tevoren. Ook de prijzen lagen iets lager; dit was het gevolg van de minder goede kwaliteit: de vruchten zijn namelijk erg zwak. Voor de allerbeste kwaliteit (voor zover men dat nog zeggen kan) werd tot 5,80 per mand betaald. De tweede kwaliteit en dat is het groot ste deel van de aanvoer kwam niet verder in prijs dan 2 tot 3 per mand. SCHAAKCLUB „PAT-MAT" De uitslagen in de onderlinge competitie van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" waren: Afdeling 1 en 2: SlingsSonneveld 01. Afdeling 2 en 3: MetselaarWulms 10. Afdeling 4: v. d. Lely—Doekes 01; HouwingKruyer 10; MolenaarHoeben 0—1. Zeskamp-snelschaken: 1. Schroder 4 pnt; 2. Waldo 3 pnt; 3. Bannenberg 2V2 pnt; 4. Falter 2 pnt; 5. Mosterman 2 pnt; 6. Jans sen V/2 pnt. danks het feit dat er een grote strook grond bij was, toch wel peperig en hij vroeg daarom dit punt tot een volgende bijeen komst te doen aanhouden, hetgeen ge beurde. De gemeente is in een dwangpositie ge bracht ten aanzien van de grondruil met de heer J. Res aan de Doodweg. Inderdaad zo moest de voorzitter beamen, is dit ge beurd, doch hieraan zijn ook wij schuldig door het niet op schrift stellen van een gemaakte overeenkomst. Thans kon, aldus spreker, in deze geen actie meer worden genomen. Percelen gelegen in het onrendabele ge bied aan de eerste Groenelaan en om geving zullen worden aangesloten op het waterleidingnet en hiervoor zal geen baat belasting worden geheven. Tevens zullen dan ook de baatbelastingen welke des tijds voor andere gebieden zijn opgesteld, komen te vervallen. Kredieten Voor wat de financiën betreft, werden er deze avond besluiten genomen om onder andere een tweede motorgrasmaaier aan te schaffen 2.000,een krediet te ver lenen voor de bouw van een politiehokje aan de strandingang 1700,en een krediet ter uitvoering van de premierege lingwoningverbetering en splitsing 6000) terwijl ook enkele kredieten werden ver strekt voor de inrichting van de openbare kleuterscholen aan de Willem de Zwyger- straat en de Sifriedstraat. De subsidie voor het kraamcentrum van het Witte Kruis zal worden verhoogd en in verband met de uitbreiding van het aantal zitdagen voor zuigelingen en kleu terzorg in de gemeente zal de subsidie regeling hiervoor eveneens worden her zien. Eervol ontslag Aan dokter H. van der Werff te Bak kum werd met ingang van 1 juli eervol ontslag als gemeentearts verleend. Hem werd tevens dank gebracht voor de vele, in het belang van de inwoners, bewezen diensten. Tot onderwijzer aan de Centrale Open bare school te Bakkum werd benoemd de heer P. C. H. Snoeck uit Eindhoven. In verband hiermede bracht de heer J. Bol len (C.B.) naar voren dat men toch eigen lijk een betere kandidaat had. Inderdaad was het zo, aldus de voorzitter, dat hier het gentlemen-agreement met de vereni ging voor Nederlandse gemeenten, afde ling Noordholland, een woordje meesprak. Daarin is namelijk overeengekomen geen onderwijzers te benoemen die elders min der dan twee jaar werkzaam zijn geweest. De heer Berlee (K.V.P.) wilde zelfs voor stellen de Vereniging te vragen dit lande lijk te doen doorvoeren. Mevrouw JacobsWentink was bang dat de tentoonstelling die dit jaar weer in Castricum zal worden gehouden door de Culturele Raad Noordholland ook nu wei nig belangstellende ouderen zal trekken. Dit immers is vorig jaar geconstateerd, maar misschien lag hier toen ook de oor zaak in de geringe reclame die hiervoor was gemaakt. Daarom vroeg zij thans een betere campagne te doen voeren, opdat niet alleen de schooljeugd, maar ook de oudere inwoners deze kunst gaan waar deren. Het krediet van f 422,50 werd hier voor overigens gaarne gevoteerd. Ten slotte heeft burgemeester Smeets tijdens de rond vraag de raadsleden, die niet meer in de raad zullen terugkeren, dank gebracht voor de vele werkzaamheden die zij ge durende hun raadslidmaatschap in het be lang van de gemeente hebben verricht. Dit werd met een wederkerig dankwoord voor de prettige samenwerking gaarne aanvaard. De scheidende raadsleden zijn de heren H A. Beyersbergen van Henegouwen en C Res (beiden K.V.P., de heer W. Buimer (P.v.d.A.) en de heer A. Eikelenboom (C.H.U.-A.R.). Hun plaatsen zullen worden ingenomen door de heren J. Kraakman (K.V.P.), G. G. Gerkens en mr. J. Verkerk (beiden V.V.D.) en H. Hessing (Partij van de Arbeid). Advertentie Wat is Iu het paviljoen „Watervliet" te Velsen- Noord is dinsdagavond de jaarvergadering gehouden van de korfbalvereniging „Wa tervliet". De voorzitter, de heer S. Hart man, merkte op, dat met het houden van de jaarvergadering weer een oude compe titie is afgesloten en men zich weer kan beraden op het aanstaande seizoen. In het uitvoerige jaarverslag van de secretaresse, mevrouw D. Hartman, werden de verrich tingen van alle twaalftallen besproken en op een opbouwende wijze van commentaar voorzien. Over het algemeen is er op de wedstrijden goed spel te zien gegeven. Vooral de thuiswedstrijden waren goed, aldus het verslag. Het was een jaar vol activiteiten. Het verslag gewaagde ook van een „korfbalpool". Het is nog te bezien of iets dergelijks voor herhaling vatbaar is. Het verslag van de penningmeesteresse, mevrouw S. Meijer, was iets rooskleuriger dan dat van het jaar daarvoor. Het was ge lukt te eindigen met een klein saldo. In de samenstelling van het bestuur kwam enige wijziging door het aanstaande vertrek van de penningmeesteresse. In haar plaats werd gekozen de heer M. Veer beek. Het bestuur werd aangevuld met Bert du Crocq. Lang werd gediscussieerd over de feest commissie en de indeling van de jaarlijk se feestavond. Arie Redeker en Wil Nij- kamp zullen in de organisatie daarvan worden bijgestaan in dit werk door Aart Verkerk en Joop van Dijk. Tijdens een geanimeerde rondvraag werd nog een aantal zaken, die de vereniging betroffen, besproken. Afscheidsavond aan de Van Ossendorpschool In het gymnastieklokaal van de Van Ossendorpschool te IJmuiden-Oost wordt vrijdagavond 11 juli een ouderavond ge houden, waarop tevens afscheid zal wor den genomen van de leerlingen der zesde klassen. Aan deze scheidende leerlingen zullen kleine geschenken worden aange boden. In Kennemerland zjjn de prjjzen van enkele melkprodukten met ingang van af gelopen maandag met één of twee cent per liter verhoogd. Over deze prijsverho gingen is overleg gepleegd met het minis terie van Economische Zaken. Voorname lijk zjjn de prijzen van papprodukten de hoogte ingegaan. Alleen de prijs van kin- dermelk is verlaagd. In onderstaand lijstje geven wij een overzicht van de prijsveranderingen: oude nieuwe prijs prijs Yoghurt, hele fles 50 51 halve fles 27 28 Tapte yoghurt 19 21 Bulgaarse yoghurt 23 23 Havermoutpap, hele fles 50 52 Rijst, hele fles 54 55 Kindermelk hele fles 67 55 halve fles 36 30 Gorte- en bloempap zijn eveneens twee cent per hele fles duurder geworden. Door zijn benoeming tot adjunct-direc teur van de n.v. IJselcentrale te Zwolle zal de heer C. M. R. Eversdijk Smulders, thans hoofdingenieur van de nieuwbouw bij Hoogovens, de gemeente Velsen ver laten. Hij zal dan ook geen zitting nemen voor de V.V.D. in de nieuwe Velsense ge meenteraad. Zijn opvolger in de raad zal zijn de heer H. La Gro, nummer zes op de lijst der V.V.D. Verder houden zitting voor de V.V.D. mevrouw G. E. Heykoopv. Reekum, N. v. d. Kolk, A. J. Schotman en P. M. Pleyler. AMSTERDAM Er bestond een ongewone belangstelling ter beurze voor aandelen HVA en Amster dam Rubber. Direct bij de opening werd er in deze hoeken druk gehandeld tegen sterk verhoogde prijzen ten aanzien van de vorige slotkoersen, HVA opende op 113% en was ongeveer 8 punten hoger. Amsterdam Rubber opende 5 punten boven de vorige dag op 75. Deze vaste tendentie was het gevolg van een bericht uit Dja karta, dat Indonesische zakenlieden er bij de regering aldaar op aangedrongen heb ben, een zo goed mogelijk gebruik te ma ken van het nog steeds bestaande Neder landse exportapparaat met haar kennis van zaken, haar kapitaal en goodwill. Zowel HVA als Amsterdam Rubber was de laat ste tijd achtergebleven bij de overige cul tuurfondsen als Deli enzovoorts. Winst nemingen waren oorzaak dat certificaten Deli ongeveer 2 gulden lager waren op 125. Ook Senembah lag ruim een punt beneden de vorige slotkoers. In het verdere beurs verloop liep HVA op tot 116 en Am sterdam Rubber tot 76 op welke prijzen ongeveer werd gesloten. Er deden nog ge ruchten ter beurze de ronde dat Neder lands personeel naar Indonesië zou terug keren. Alle handelsvennootschappen met haar werkterrein in Indonesië werden drie tot zes punten hoger geadviseerd. Op de markt voor de internationale waarden viel bitter weinig te beleven. Aandelen Philips bleven in de belangstel ling door geringe vraag voor buitenlandse rekening, maar dit kon niet verhinderen, dat deze aandelen ruim een punt lager no teerden. Dit was ook het geval voor AKU en Unilever. KLM werd vrijwel onveran derd geadviseerd. Aandelen Kon. Olie ble ven onveranderd op 172.60. De arbitrage bleef hier inactief. De scheepvaartfondsen waren vriendelijk van toon en vrijwel over de gehele linie 1 tot 2 punten hoger dan de vorige dag. In de staatsfondsen viel al heel weinig te be leven. De nieuwe leningen van de laatste tijd deden ruilingen ontstaan en oefenden zodoende een druk uit op de staatsobliga ties die over het algemeen een 1/8 tot 1/4 percent lager noteerden. Rentespaarbrie- ven werden op 110 onveranderd vernomen. Prolongatie 3% percent. (ANP). NEW YORK De spoorwegen waren de onbetwiste lei ders ter beurze; zij bereikten weer een nieuw hoogtepunt in 1958. De industrie fondsen en die van de openbare nutsbe drijven ontmoetten weerstand op de re cordniveaus die de vorige dag waren be reikt. De koersveranderingen waren over het algemeen zeer gering. De omzet be droeg 2.403.000 aandelen tegen de vorige dag 2.510.000. Van de 1180 verhandelde fondsen sloten er 617 lager en 317 hoger. De grootste verliezen boekten Eastman Ko dak, American Telephone Union, Carbide Unistates Steel, die alle ongeveer een dol lar lager noteerden. De winst van een dollar bij Proctor Gamble was eigenlijk de enige noemenswaardige van gisteren. Het industriegemiddelde kwam van 481,85 op 480,00; dat voor spoorwegen van 119,53 op 119,75 en dat voor openbare nuts bedrijven van 79,70 op 79,57. (UPI). 3-3%°/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A.K.U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.PhilipsGloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Fyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum. Billiton A'dam Rubber.... K.L.M Holl. Amer. Lijn K N.S.M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H.V.A Delimaatschappij Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank.... Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 90 94 197% 304% 180 305 182% 261 298% 158% 358 189 725 f 172.80 193 80 108.— 140 140% 127 131% 230 119 125.60 227% 90 170 190 171 46% 42*/i« 65% 40% 75% 25 Voorbeurs- koersen 197 298 358 172 80 120 125,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4