UMPIE IN DE DR00MTUIN J RUSTIGE LANDING Muzikale herinneringen en Amsterdamse rapsodie Poolse vrouw komt een dezer dagen zoon in Haarlem bezoeken yM1' Agenda voor Haarlem No achttien jaar: WOENSDAG 9 JULI 1958 5 Hoog en vaag Kort en goed Geen cricket De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Speeltuinverbond gaat in IJmuiden kamperen Feestweek in Santpoort van 5 tot 10 augustus Kerkelijk Nieuws Kantoorbediende, die 17 mille meenam, in België gepakt Boekhouder verduisterde zeventien mille P'«" vervolgverhaal Aanvaring in de mist op Nieuwe Waterweg De N.T.S. heeft gistermiddag in een Eurovisie-uitzending een rechtstreekse reportage van een gedeelte van de etap pe over de Col de l'Aubisque in de Tour de France gegeven. De camera's stonden weliswaar op een paar aardige punten op gesteld, maar de dikke mist, die boven deze berg (ruim zeventienhonderd me< ter) hing, was er toch de oorzaak van dat er van het beeld af en toe niet veel meer overbleef dan een grauwe massa, waarin men met moeite een renner kon onder scheiden. Toch kreeg men wel een indruk van de moeilijkheden, die de coureurs moesten trachten te overwinnen en het zal de Nederlandse kijkers een genoegen hebben gedaan toen als derde een Neder lander, -Damen, over het hoogste punt van deze grimmige berg fietste. De commen tator, de Belg Maurice Dieudonné, schonk er nauwelijks aandacht aan. ,TTij vergat kennelijk, dat hij ook voor de Nederland se televisie sprak, want hij ging even la ter wèl uitvoerig in op de kwaliteiten van de Belgen, die pas vele minuten later bo venkwamen. Ook daarna, toen er meer renners arriveerden, zag Maurice Dieu donné alleen de Belgen, zodat we na drie kwartier, toen alle coureurs gepasseerd waren, nog steeds niet wisten of onze Piet, onze Wim, onze Gerrit en al onze andere jongens nog wel meededen. De heer Jan Cottaar hielp ons korte tijd la ter via de radio uit de droom. Met de aflevering „Hiroshima" werd dinsdagavond de serie „Vrede door vei ligheid" gevyijd aan de verdediging van de NAVO-landen besloten. Het was, zo als men zal begrijpen, geen prettig slot. Trouwens, de hele serie was nu niet be paald opgezet om ons te ontspannen. Dat ze door haar gedegen karakter vaak bo ven haar eerste bedoeling om goede voor lichting te verstrekken wist uit te komen n bijzonder instructief werkte, mag niet onvermeld blijven. We konden er alle- \aal wat van leren- De vier verfilmde verhalen van W. So merset Maugham, indertijd door de we reldkampioenschappen voetbal aan onze neus voorbijgegaan, kwamen gisteravond op het scherm. Het zijn beslist niet te ver waarlozen filmpjes, produkten van de En gelse studio's. Juist voor de t.v. komen zulke korte geschiedenissen uitnemend tot hun recht, omdat ze als het ware in overeenstemming zijn met de afmetingen van het doek. De kijkers zullen er dan ook tevreden mee zijn geweest. Beeldschermer Een rechtstreekse reportage over de cricketsport, die donderdag in het „Sport- panorama" van de A.V.R.O. van het Rood-en-Wit-veld in Haarlem gegeven zou worden, zal wegens onoverkomelijke tech nische moeilijkheden niet doorgaan. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 1.15 Omr.ork. en solist. 12.00 Orgel en. piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.45 Sport. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Cabaret. 15.15 Reginald Carpenter, de Solitaire van Chicago, hoorsp. 15.15 Gram. en sport. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 Sport. 18.30 Lichte muz. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Lichte muz. 19.15 Prome nade ork. en solist. 19.45 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork. en solist. 21.05 Tour de France. 21.20 Klein koor. 21.45 Act. 22.00 Kamerork. en solist. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New Vork. 23.16 Dansmuz. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 1.45 Vocaal dubbel- kwart. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Alt, hobo en piano. NCRV: 14.00 Promenade-ork. 14.45 Voor de Vrouw. 15.15 Pianorecital. 15.45 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Klarinet, viool en piano. 17.00 Voor de jeugl. 17.30 Gram.. 17.40 Beursber. 17.45 Politie Muziekcorps. 18.05 Musettemuziek. 18.25 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Lichte muz. 19.50 CHU, pol. caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Hol land Festival: Internationaal orgelconcours. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15 Sportuitsl. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Symf. casinocqnc. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Volksliede ren en dansen. (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Gul- densporenfeest. 21.30 Symf.ork., koor en solist. 22.00 Nws. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Sportpanorarna. 21.20—22.50 Perry Como Show. Op het laatste moment heeft het. Haar lems Verbond van Speeltuinverenigingen met de medewerking van het gemeentebe stuur van Velsen en van diverse Velsense instellingen de beschikking gekregen over een terrein waar het jaarlijkse kamp voor de diverse speeltuinkinderen kan worden gehouden. Reeds op maandag 14 juli ver trekt de eerste groep van bijna honderd jongens en meisjes naar IJmuiden, waar het kamp opgeslagen zal worden bij de strandweg achter de rijwielstalling. Deze kinderen zullen een week in IJmuiden blijven en zij zullen dan afgelost worden door weer een groep van nog eens honderd jongens én meisjes. De kampen van het Verbond duren in totaal vier weken en men kan zich voor deze vakanties opgeven bij het secretariaat van het Verbond aan de Schoterweg 83 in Haarlem. De AVRO heeft haar vijfendertigjarig bestaan - die perioden van HDO en ANRO voor het gemak meetellende - dinsdag met een reeks muzikale programma's gevierd. We bekennen graag dat we het meeste pleizier hebben beleefd aan het pretentie loze overzicht, dat Henk de Wolf en Gijs- bert Nieuwland hadden samengesteld uit de microfoonproduktie van 1923 tot 1940. De naoorlogse historie komt de volgende week aan bod. Wie beweert dat het aan el kaar rijgen van alsmaar grammofoonplaten en bandjes met nog bekende of allang ver geten beroemdheden een koud kunstje is, wie opmeirkt dat de samenstellers bij alle pijnlijke puntjes maar net hebben gedaan alsof hun neus bloedde door alles en ieder een zonder commentaar aan te kondigen, heeft natuurlijk het gelijk aan zijn kant. Het eerste dansorkest van de AVRO, de Decibels van Eddie Meenk, hebben wij evenmin horen noemen als de vocaliste Topy Glerum bijvoorbeeld. Albert de Booy ook niet, hetgeen nogal vreemd was omdat het debuut van de Ramblers voor de AVRO wèl werd gememoreerd. Verder draaide men de kraan per 14 mei 1940 dicht, hoe wel de AVRO toch tot 9 maart 1941 in de ether is gebleven. Desondanks zullen dui zenden terecht met groot genoegen naar deze caleidoscoop hebben geluisterd, omdat ze aanleiding gaf tot zoveel prettige of ontroerende herinneringen. Dat De Wolf en Nieuwland hun tekst zo beperkt hebben ge houden verdient lof: er wordt soms veel te veel gesproken en gecommentarieerd bij muziekprogramma's. Er waren twee uit zonderingen tijdens deze andefhalf uur durende uitzending: een gesprekje met Frangois Lupgens, de eerste dirigent van een vast AVRO-ensemble en een maandag ten huize van Boris Lensky gemaakte op name ter gelegenheid van diens vijfen zeventigste verjaardag, welke alle elemen ten van het zo karakteristieke spel van deze artiest bevatte. Het heeft geen zin de lange reeks namen te herhalen welke het AVRO-programma voor de oorlog hebben gesierd, wij volstaan met de vaststelling dat zij ook nu nog indrukwekkend is. Zom herinneringsprogramma leidt ook tot her- De harddraverijvereniging „Santpoort en Omstreken" heeft het op een na twee honderdste programma voor de Santpoort- se feestweek gereed. Volgend jaar wordt het tweede eeuwfeest gevierd en daarom heeft de vereniging gemeend dit jaar nog hetzelfde traditionele programma als in vorige jaren te brengen. De inschrijving voor de ringrijderij en de boerenpaarden race wordt maandagavond 4 augustus ge houden in „De Weyman". Op dinsdag 5 augustus komt de ringrijderij op het pro gramma voor. Op woensdag 6 augustus wordt de ronde van Santpoort verreden. Deze wielerwedstrijd voor amateurs gaat over een afstand van 100 km. Ongeveer tachtig renners zullen rijden op het par koers Terrasweg, Brinkgrevelaan, Mid- denduinerweg en Burg. Enschedelaan. Op donderdag 7 augustus wordt ,op een gras- baan aan de Westlaan de jaarlijkse korte- baandraverij van Santpoort gehouden. Vrijdag 8 augustus staat een boerenpaar denrace op het programma, eveneens op een grasbaan aan de Westlaan. Op zaterdag 9 augustus wordt de feest week besloten met een rondgang van de twee plaatselijke muziekkorpsen. Van 5 tot en met 9 augustus zal op de weide te Santpoort-dorp een lunapark aan te treffen zijn. ontdekkingen. Want het debuut van ïna Vermoerd als chansonnière klonk nog steeds even overrompelend als overtuigend. Het declamatorium „De Zaaier" - door Jan David Ietswaart voor deze gelegenheid geschreven - was door' de programmalei ding in het middaguur geplaatst. Moeten we daaruit afleiden, dat men dat zwaar- symbolische geval geen betere tijd waardig keurde? Anny Schuitema heeft het met alle door de auteur uitgelokte pathetiek voorgedragen, hetgeen haar trouwens wel ligt. In de avond werd de herhaling gegeven van een eveneens voor de AVRO geschre ven werk, de radiofonische cantate „Am sterdam" van Hans Lachman op tekst van Evert Werkman, welke compositie evenmin van overdaad is vrij te pleiten maar toch heel wat steviger op de benen staat. Som mige fragmenten, als de verkeersimpressie in de Leidsestraat, zijn zowel door com ponist als tekstdichter met veel geest uit gewerkt en aan geslaagde effectstukjes ontbreekt het niiet. Deze hoofdstedelijke rapsodie verdient een vaste plaats in de programma's. Golfbreker Ned. Herv. Kerk Bedanktv oor Nieuw-Lekkerland (wijk Dorp) J. van Sliedregt te Putten o.d. Veluwe. Beroepbaarstelling - De heer J. J. Juckema, kandidaat, Jozef Israelsstraat 32, Groningen, is beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwlande W. P. H. Pou- wels te Wommels (Fr.). Aangenomen naar Groningen-Zuid (vac. dr. L. Praamsma) J. M. Vlaming te Gouda. Bedankt voor Oegstgeest P. Visser te Tilburg. Examens. - Aan de V.U. zijn geslaagd voor het kandidaatsexamen de heren A. van der Deyl te Overveen en H. Wegge- mans te Hilversum. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Apeldoorn (2de pred.pl.) D. Henstra te Oud-Beijerland. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Bussum W. E. van Petegem te Groningen. Geref. Gemeenten Tweetal te Zaandam H. van Gilst te Dirksland en A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.) Tweetal te Tholen J. van Haaren, kand. te Moercapelle en A. Hofman, idem te Aalst. Tweetal te Vlissingen J. van Haaren, kand. te Moercapelle en A. Hofman, idem te Aalst, van wie laatstgenoemde is beroe pen. Beroepen te Dordrecht A. Hofman, cand. te Aalst. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden K. Schip per te Waspik. Aangenomen naar Nuis-Niebert (Gron.) (toez.) P. C. Dick te Wehe en Zuurdijk (Gron.) - naar Scheveningen (vac. P. J. Roscam Abbing) D. J. van der Plas te Utrecht. Bedankt voor Eenrum (Gron.) (toez.) J. W. Mazurel te Grijpskerk (Gron). - voor Sneek (als predikant voor buitenge wone werkzaamheden) G. Spelberg te warga (Fr.). Geref. Kerken Beroepen te Veenwoudsterwal Joh. Knol te Bovensmilde - te Woubrugge G. J. W. van Bleek, kand. te Sliedrecht. Aangenomen naar Amstelveen (2de pred.pl.) C. L. Timmers te Sint Pancras. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leerdam en te Werkendam A. Hofman, kand. te Aalst (Geld.). Een 19-jarige Amsterdamse kantoorbe diende die vorige week vrijdag door zijn werkgever naar de effectenbeurs aan het Damrak werd gestuurd om 17.300 te halen en niet op het kantoor terugkeerde, is door de Belgische rijkswacht bij Herstal even over de Nederlandse grens aange houden. De jongeman is opgesloten in Verviers. De officier van Justitie te Am sterdam zal zijn uitlevering vragen. Het is nog niet bekend of er nog iets van het geld over is. De Amsterdamse recherche heeft de 65-jarige H. W. aangehouden, die er van wordt verdacht als kassier-boekhouder bij een importfirma van motorrijwielen, scooters en bromfietsers in de laatste zeven jaar ongeveer 17.000,te hebben ver duisterd. Toen de bedrijfsleiding argwaan kreeg en een accountantsonderzoek liet instellen kwam de fraude aan het licht. Van het geld dat W. besteedde voor uit gaan, is niets meer over. WMIIIIIII /li ii Nj-j 9? Toen Fókko weer in de kamer kwam en zag, wat een bedenkelijk gezicht Umpie trok, lachte hij. „Ja, jij bent nog niet erg aan mijn diertjes gewend, hè? Ze doen toch heus geen kwaad hoor. Maar wacht, ik zal er wel even een beetje orde in brengenVort, weg jullie, van tafel! Kssjtü" Hij pakte een bezem uit de hoek en zwiepte met een paar vegen de hele muizentroep van de tafel. „Hup jullieniet lastig zijn voor onze gast!" riep hij. Maar Umpie had er echt genoeg van. Terwijl Fokko met zijn bezem te keer ging, maakte Umpie stilletjes, dat hij bij de deur kwam „Ze noemen me allemaal George, want er is hier niemand die mijn Poolse naam Grzegrz goed kan uitspreken", vertelde de heer Wiesniewski ons lachend tijdens een gesprek dat wij in zijn wonihg aan de Zon nebloemstraat 55 in Haarlem met hem hadden, nu hij elke dag het bezoek van zijn moeder mag verwachten. Een derge lijke visite zou onder normale omstandig heden nauwelijks de aandacht trekken, maar van normale omstandigheden is bij de heer Wiesniewski nu niet bepaald sprake. Hij heeft zijn ouders namelijk in 1940 voor het laatst gezien; het jaar dat Polen pas door Duitsland was overwel digd en hij met vele duizenden landge noten naar het „Derde Rijk" op transport werd gesteld. De familie Wiesniewski bezit een boer derij in Klukowv; een dorpje in de omge ving van de vermaard geworden stad Gdy nia, welke grond reeds vele geslachten van vader op zoon is overgegaan. Zoals be kend werd Polen 1 september 1939 door de Duitse legers overvallen, waarbij Klu kowv nauwelijks drie dagen later door de vijand werd bezet. Alle mannelijke inwo ners van achttien tot vijftig jaar moesten zich onmiddellijk drie keer per dag bij een S.S.-instantie melden, waarna de toen achttienjarige Grzegrz en zijn vader al spoedig via een kazerne in Danzig per boot naar het Duitse plaatsje Elbink wer den getransporteerd. Zij waren bestemd om als landbouwarbeiders te werk te wor den gesteld, maar de behandeling was hier dermate slecht, dat men besloot dit on gastvrije oord zo spoedig mogelijk te ont vluchten. De eerste de beste ontsnappings mogelijkheid die zich voordeed werd dan ook gebruikt en na een angstige en avon tuurlijke voettocht van 400 km. gelukte het vader en zoon Wiesniewski eindelijk hun geboortedorp weer te bereiken. De vreugde was helaas van korte duur, want Grzegrz's schuilplaats werd aan de Duitsers verraden, hetgeen voor hem een hernieuwde deportatie betekende. Op 17 januari 1940 werd hij des nachts in zijn slaap verrast, gearresteerd en naar een kamp bij Breslau overgebracht. Met an dere Polen, Russen en Tsjechen was hij hier werkzaam als vrachtautomonteur, welk beroep hij later moest uitoefenen in een kamp bij München. Ook hier was de behandeling soms onmenselijk. Hier wer den zij in 1945 door de Amerikanen bevrijd en ofschoon de opmerking van de heer Wiesniewski: „Het was of ik van de hel in de hemel kwam", nu niet bepaald nieuw kan worden genoemd, is zij stellig niet minder waar. Hij kwam in contact met een legerafdeling van Amerikaanse Polen (of Poolse Amerikanen) "en hij bereidde zo spoedig mogelijk zijn terugkeer voor naar het vaderland. Grzegrz kocht een vrachtauto en maakte deze voor de lange reis in orde en stond op het punt deze tocht met een andere Poolse familie te aanvaar den, toen hem dit voornemen van vele zij den ten sterkste werd ontraden. Polen was nu immers door Rusland be zet en dit betekende allerminst de terug keer van normale verhoudingen. Grzegrz besloot voorlopig te blijven waar hij was en trachtte vervolgens via het Rode Kruis het contact met zijn familie in Polen te herstellen. Maanden later ontving hij weer het eerste bericht van zijn moeder en uit de daarna volgende ongeregelde correspondentie moest hij vernemen, dat zijn beide broers tijdens de oorlog in een roeibootje naar Zweden waren ontvlucht. De een sneuvelde daarop in Frankrijk en de ander werd zwaar gewond; herstelde en is later naar Canada geëmigreerd. Grzegrz bleef dus bij het Amerikaanse le ger als rij-instructeur voor vrachtauto's en maakte hier kennis met een Nederlan der, die lid was van het immigratiecomi té. Deze toonde begrip voor zijn moeilijk heden en gaf hem de raad te pogen in Ne derland een passende werkkring te vin den. Dit gelukte en in 1947 kwam de heer Wiesniewski naar Haarlem, waar hij bij de N.Z.H.V.M. een betrekking vond als automonteur. Hij bleek een bekwaam vak man te zijn, want men wordt immers niet zonder reden achtereenvolgens bevorderd tot voorman, baas en hoofdcontroleur 1 in welke functie hij thans nog bij deze maatschappij werkzaam is. Inmiddels Advertentie 48. „En is zij erg ziek?", vroeg Patsy zacht door de dikke sneeuw wadend. „Ik vrees van wel", mompelde het meisje zonder Pat sy aan te kijken. „Blindedarmontsteking acuut, zou ik zeggen". En toen op een meer zakelijke toon: „De ziekenzaal is daarginds". Zij wees op een klein ge- boompte even voorbij de hangar. Om er te komen moesten zij de reusachtige metalen romp van het vlieg tuig voorbij en Patsy keek er naar met een mengsel van hoop en wanhoop. „Zal die gauw weer in orde zijn?" vroeg de ver pleegster. Patsy haalde de schouders op en mompelde dat zij het Laycock zou vragen zodra zij weer terug was. Maar plotseling schrok zij. Als er zo bedacht zij geen vliegtuig beschikbaar was, dan was er ook niet veel, wat men doen kon voor de zieke. Patsy keek naar de mannen in de hangar. Werkten zij wel zo hard als ze konden? En waar war Laycock? Waarom joeg hij hen bij wijze van spreken niet voort durend op? Die eeuwig en onverstoorbaar vallende sneeuw was als het ware een uitdrukking van de fysie ke atmosfeer van de gehele post. Zij deden de deur open. Terwijl zij de sneeuw van haar voeten stampten, scheen het gezicht van de ver pleegster totaal te veranderen. „Dit is de stewardess van het Engelse vliegtuig", zei zij, langzaam en opge wekt tegen de patiënte sprekend, di< in een zij-afdeling lag. „Die zal u naar New York brengen", voegde zij er aan toe. „Dat zullen we niet", dacht Patsy. Vanavond ten minste niet. Zij staarde verdrietig naar de in elkaar gedoken gestalte van een oude vrouw en van een man van middelbare leeftijd, die achter haar stond. De moe der en de echtgenoot van de patiënte. Patsy dwong zich tot een enigszins opgewekte glimlach en wenste alleen maar, dat de ogen van de man en de glimlach van de oude vrouw niet langer hun opluchting en dank baarheid zouden weergeven, terwijl het gehele gewicht van deze loden Noord-Atlantische hemel op haar zwak ke schouders scheen te drukken. „Ik hoop, dat zij zich wat beter voelt", zei zij ten slotte, wetend, dat ze van haar de een of andere op merking verwachtten. Zij knikten allemaal beleefd. Buiten warrelde de sneeuw in koude vlagen tegen de ramen, opgezweept door de toenemende wind. De stoom in de radiatoren siste een beetje en nu en dan schuifel de de man even met zijn voeten. Maar deze zachte gelui den maakten de stilte alleen maar nog drukkender. „Ik zal.begon Patsy en onmiddellijk werden drie paar bruine ogen vol verwachting zelfs met enige ge negenheid op haar gevestigd. Net alsof zij hun speciale goede fee was, dacht Patsy verdrietig. Haar kleine gouden vleugel was beter dan welke vergulde ster dan ook en haar uniform was precies het soort, dat als het ware de gedachte aan een vliegend tapijt opriep: Lon den binnen twaalf uur; Tkio slechts zesenveertig. Alleen haar toverstaf was volkomen nutteloos, dacht Patsy, toen zij mompelde: „Ik zal het u laten weten, zodra de machine weer vliegklaar is". Blij, dat zij uiteindelijk weer uit de ziekenzaal weg was, haastte zij zich met gebogen hoofd tegen de ijs koude wind in naar de hangar. Daar binnen hing de bekende lucht van olie en benzine, het harde geluid van metaal op metaal. Neonlichten schenen op de cemen ten vloer terwijl hoge reparatiesteigers naast de vlieg machine stonden. „Nog tien uur, zou ik zeggen". Laycock kwam onder de staart van het vliegtuig vandaan en keek haar met gefronste wenkbrauwen aan. Patsy zei: „Er is een vrouw, die...." „Ja, daar heb ik al van gehoord." Laycock wendde zich af. Maar na een minuut keerde hij zich tot haar en zei op zachter toon: „Ze zullen proberen met andere vliegtuigen contact te krijgen. Misschien is er een machine, die met een paar uur hier kan zijn". Hij legde sterk de nadruk op het woord misschien. Zij keerden zich beiden tegelijk naar de deur van de hangar, die in een lijst van vuil metaal een zo wild schilderij van een nachthemel in Labrador aftekende, als men zich nooit zou kunnen denken. „Ik zal naar de ontvangstkamer terug gaan en zien, of het met de andere passagiers in orde is", zei Patsy na een ogenblik verdrietig. Zij voelde nauwelijks de van de kou verstijfde voe ten in haar volkomen onvoldoende schoeisel, maar wat zij met een ontstellende duidelijkheid wèl voelde, was hun eigen volkomen hulpeloosheid. De uitermate ge trainde gezagvoerder en bemanning, inclusief zij zelf en alle goede wil ter wereld, waren nutteloos en mach teloos door dat op de grond vastgehouden toestel. Langzaam duwde zij de deur open, bijna onwillig om weer die passagiers en hun kleine grieven onder ogen te moeten zien. Maar het nieuws was haar reeds voor uit gegaan. Tegenover een werkelijke crisis staande, deden zij hun best door zich rustig en behulpzaam te betonen. De grote Amerikaanse zakenman, die luid keels gemopperd had over gemiste aansluitingen, con tracten en dollars, gaf in overweging een vriend in New York op te bellen, die op de een of andere manier in vloed zou kunnen uitoefenen bij een luchtvaartmaat schappij. Iemand anders gaf Patsy sigaretten om aan de man van de zieke te geven en zij lachten allemaal meewa rig en mompelden, dat als er ook maar iets was, wat zij konden doen, juffrouw Aylmer wel weten zou, dat ze het maar al te graag zouden doen. "Maar er kon niets gedaan worden. Dus deed zij nog maals de deur open, waardoor een vlaag ijskoude lucht naar binnen kwam en liep het pad af naar de ad ministratie. „Neen", De chef van de post stond op, toen zij bin nen kwam en schudde het hoofd. „Het radiostation zond een boodschap uit." Hij wees met zijn hoofd op een kantoorje aan de andere kant van het pad. „Maar het is nog te vroeg om al iets binnen te kunnen heb ben." Patsy knikte. Zelfs hier was de stilte drukkend. Al leen maar wachten en wachten en niets kunnen doen. „Voelt u er iets voor om naar de radiokamer te gaan?" vroeg de jonge Canadees, terwijl hij haar met een blik van sympathie aankeek. „Dan kunt u horen, wat er gaande is". „Oh, zou dat kunnen?", vroeg Patsy. „Zouden ze het goed vinden?" Ze keek even uit het raam. „Ik zou het in twintig minuten kunnen lopen en ik geloof niet, dat de passagiers iets nodig zullen hebben". „Ik zal u er heen brengen." De chef nam een pet en een dikke vliegjekker van de kapstok en trok die aan. „Mijn jeep staat hierachter". Patsy volgde hem en ging op de plaats naast de be stuurder zitten. (Wordt vervolgd) Advertentie werd de heer Wiesnieski ook als Neder lander genaturaliseerd, nadat hij reeds in 1948 met een charmante Nederlandse was gehuwd. Pas de laatste maanden is het contact met Polen enigszins gemakkelijker ge worden. Daarvoor bleven de brieven lan ge tijd onderweg en waren zij steeds door de censuur geopend. Van familiebezoek was daarbij in het geheel geen sprake. Sinds Gomoelka aan het bewind is geko men schijnt dit even soepeler te zijn ge worden, want verleden week ontving de. heer Wiesniewski eindelijk een brief van zijn moeder, dat zij de vereiste papieren heeft verkregen voor een bezoek aan Haarlem. Sindsdien verkeert hij dagelijks in spanning, want zij kan hem nu elk ogen blik met haar komst verrassen. Op de Nieuwe Waterweg nabij Hoek van Holland is vanochtend omstreeks half vier in een dichte mist de binnenkomende „Hera" van de K.N.S.M. in aanvaring ge komen met de uitvarende Deense sleep boot „Garm", die voor L. Smit en Co's internationale sleepdienst in charter vaart. De sleepboot, die in tegenstelling tot de „Hera" niet op radar voer, werd aan stuurboord geraakt en moest naar de Berghaven terugkeren. Beneden de brug waren boven de waterlijn enige platen in gedrukt. De „Hera", die slechts lichte schade aan de steven opliep, zette haar reis naar Rotterdam voort. WOENSDAG 9 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Tentoonstelling van werken van J. Pool 1023 uur. FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Blanke lading uit Parijs", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen", 18 jr., 19 en 21.15 uur.Luxor Theater: „Het veld van eer", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Mi nerva Theater: „Gaslicht", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even afrekenen, heren", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuidzee", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 10 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door Kee 15-^16 uur. Beiaardbespeling Arie Peters 1920 uur. Piet door TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy- Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 12.30 en 13.30—17 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstelling met werken van Appel, Lucebert, Sanders en anderen, 1117 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van teke ningen en schilderijen van J. Pool, 1023 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 1019 uur. FILMS Cinema Palace: „Storm over Perzië", 14 jr., 14, 16.15, Frans Hals theater: „Blanke lading uit Parijs", 18 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Die Frühreifen", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het veld van eer", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Gaslicht", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Even afrekenen, heren", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der Zuidzee", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „In de schaduw van de misdaad", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5