In augustus begint bouw van nieuwe R.K. kerk met pastorie in Duinwijk Promotie van leerlingen Gymnasium Felisenum VZV-heren stelden teleur tegen Neptun us TBALIA TOREN VAN 24,50 METER AAN DOLFIJNSTRAAT Verenigingsgebouw vervangt naast kerk het in oorlog verwoeste gebouw SPECIALE OPENINGSKRANT Rui 7a.Êebr.liIujjter 7 „Velsen" besloot seizoen met film Burgerlijke Stand van Velsen Openluchtconcert van vijf zangkoren Wacht nog even Engels schip overgedragen en onmiddellijk opgelegd Aanvaring in Kanaal WOENSDAG 9 JULI 1958 OP HET NU NOG BRAAK liggende duinterrein tussen de Dolfijnstraat, de Venusstraat en de Marsstraat in Duinwijk te IJmuiden zal in augustus worden begonnen met de bouw van de nieuwe R.K. kerk met pastorie voor de Parochie van St. Gregorius van Utrecht te IJpmuiden West. Het kerkfront met de hoofd ingang en de zijingang van deze kerk, die aan 969 personen zitplaats zal bieden, komt aan de Venusstraat, welke straat naar de zuidelijke kant onbebouwd blijft. Een fraai plein kan hierdoor ontstaan. Het plan bestaat uit het bouwen van een kerk met sacristie en pastorie voor een pastoor met drie kapelaans. Onder het priesterkoor komen een zaaltje van 10 bij 15 meter voor de jeugdbeweging met bijbehorende ruimten en een verwarmingsruimte. Onder de sacristie komt verder een repetitielokaal van 5.60 bij 9.60 meter. Deze zaaltjes zullen toegankelijk zijn van de Marsstraat uit. Op de werkdagen zal men de toegang tot een zogenaamde „alledagkerk" onder de toren aantreffen. Deze „alledagkerk" heeft plaats voor 325 personen en staat in open verbinding met de hoofdbeuk. De be doeling van deze „alledagkerk" is de ge lovigen in de week zoveel mogelijk bij elkaar en om het H. Misoffer te scharen. Aan het einde van de „alledagkerk" is het zijaltaar met een aparte communie bank. De belichting van deze ruimte ge schiedt van hoge ramen uit, zodat een di rect uitzicht naar en van de omringende bebouwing wordt voorkomen. Boven het zijaltaar uit komt een op twee kolommen rustende orgelvloer, waarop het gehele orgel kan worden gebouwd. Tussen deze kolommen zal een fraai bewerkt gordijn als afsluiting worden gehangen. Het hoofdaltaar, dat negentig centimeter boven de kerkvloer ligt, staat geheel vrij en zal worden bekroond door een fraai bewerkt baldakijn. Aan de rechterzijde van de kerk komt de biechtgang, waarin vier biecht stoelen zullen staan. Boven en om deze stoelen zullen de kruiswegstaties vrij in of op het muurwerk worden aangebracht. Aan het einde van de biechtgang komt een tweede zijaltaar. Links van het pries terkoor zal het zangkoor worden opgesteld. Ook de speeltafel van het orgel krijgt daar een plaats. De bewegingen van de diri gent, de zangers en de organist zullen aan het oog onttrokken zijn door een gordijn afsluiting achter het altaar van de „alle dagkerk". De preekstoel komt als beëindi ging van de communiebank naast een van Voor een aantal leden van aquariumver eniging „Velsen" heeft drs. J. Willemsen gisteravond gesproken over het kweken van snoek en de wetenswaardigheden op gedaan tijdens teeltproeven. In enkele bas sins in de nabijheid van de Westeinder plassen wint met de snoekeieren. De heer Willemsen liet de aanwezigen het ge hele verloop van de ontwikkeling van eitje tot snoeklarve aan de hand van microfo to's zien, waarbij hij ook geruime aan dacht besteedde aan de wijze van kweken. Half april worden de gewonnen snoekjes, die dan een lengte hebben bereikt van en kele millimeters in ondergelopen weiden uitgezet om aldus aan de voedselbehoef- te van de kleine veelvraten te kunnen vol doen. Na enkele weken wordt dan het aantal benodigde snoeken, waarmee ver der zal worden geëxperimenteerd weer gevangen. Na de pauze werd een film vertoond, die nogmaals het hele proces te zien gaf. Hier mee kwam tevens een besluit aan het win terseizoen van aquariumvereniging „Vel sen". BEVALLEN: C. H. M. Kievits—Brandt, z„ Hofdijklaan 37, Driehuis. J. Hopman Rusch, z., Vechtstraat 73, IJmuiden. P. G. C. van den Berghe—Harsveld, d„ Wille- brordstraat 17, IJmuiden-Oost. H. B. Snee- boerHuiberts, z., Stratingplantsoen 71 rd., Velsen-Noord. A. J. H. MolKuiper, d„ Bloemendaalseweg 130, Bloemendaal. W. C. van EsFortuin, d„ Cypressenstraat 27, IJmuiden-Oost. G. ArgelooBlinkhof, d., Maasstraat 117, IJmuiden-Oost. J. H. Bak kerHelemigh, z„ Bothastraat 10 rd., IJmuiden. H. J. M. HendricksSanberg, d., Weltevredenplein 30, Haarlem. A. van Dijk—Huurman, d., Crijnssenstraat 6, Santpoort. R. Chr. Hoogendijk—Hofkens, z., De Rijpstraat 4, IJmuiden. C. Hutten Kok, d„ Pres. Steijnstraat 22, IJmuiden. A. G. R. HorsmanCarree, d., Orionweg 158, IJmuiden. OVERLEDEN: A. M. van Schip, 65 jr., echtgenote van G. Hillebrink, Groeneweg 76, IJmuiden-Oost. G. van der Zee, 57 jr„ echtgenoot van A. R. Kievit, Ladderbeek straat 24b, Velsen-Noord. J. Rechsteiner, 83 jr., echtgenoot van A. Broek, De Weerd- straat 20, IJmuiden-Oost. J. de Koning, 82 jr., echtgenoot van: J. Soers, Kr. Mij drechtstraat 27, IJmuiden. de hoofdkolommen te staan. Het priester koor wordt aan de oostzijde fraai belicht door een glas in betonraam, dat een groot te heeft van 3.5 x 8.5 meter. De doopkapel zal komen ter zijde van de zangersruimte, dicht bij de pastorie. Recht in de zij ingang van de kerk is een devotiekapel geprojec teerd, die de gehele dag toegankelijk zal zijn zonder dat hiertoe de kerkruimte be hoeft te worden betreden. Aan de zuid zijde zullen in de kapel vier hoge glas-in- beton-ramen worden geplaatst. De pastorie Behalve de gewenste huishoudelijke ruimten en de verblijven van de bewoners zal aan de achterzijde een kamer voor de administratie van het parochiewerk wor den gemaakt. Deze kamer zal tevens voor recepties kunnen dienen. De toegang van de pastorie naar de sacristie, respectieve lijk de doopkapel en de kerk, is via een lage verbindingsgang. Aan de achterzijde Een foto van de maquette, die werd vervaardigd aan de hand van tekenin gen voor de nieuwe R.-K. kerk aan de Dolfijnstraat, Venusstraat en Mars straat in Umuidens Duinwijk. daarvan is een bergplaats voor rijwielen gelegen. Door eenvoudige en doelmatige vorm geving en constructie en met gebruik making van zoveel mogelijk praefab- onderdelen heeft de architect van het kerkgebouw, de heer J. A. Lelieveldt, ar chitect B.N.A. te Rotterdam, getracht een eigentijds kerkgebouw te maken. Ook het kerkdak bestaat uit te voren klaargemaak te betonelementen, die rusten op beton- spanten. De hoge ramen, die het hoofd schip zullen verlichten, worden ook uit betonelementen samengesteld. In deze ramen komt eenvoudig gekleurd glas. Toren van 24.50 meter De toren, waaronder de toegang tot de „alledagkerk" en de devotiekapel is ge legen, zal op voorschrift van de gemeente Velsen worden opgetrokken tot een hoogte van 24.50 meter boven het kerkplein. De toren zal ongetwijfeld in deze omgeving een dankbaar accent vormen. Verenigingsgebouw Toegankelijk van de Marsstraat uit zal op het terrein van de kerk, tegelijk met de kerk en de pastorie, een verenigings gebouw worden opgetrokken. In dit gebouw zullen voor het jeugd werk enige zalen beschikbaar komen. Bij dit gebouw, dat dient ter vervanging van het in de oorlogsjaren verwoeste vereni gingsgebouw, zal ook een dienstwoning worden gebouwd. De bouw van het gehele complex zal ongeveer anderhalf jaar ver gen, zodat de opening en inwijding eind 1959 kunnen worden tegemoet gezien. De waterpoloërs van de eerste heren- ploeg van V.Z.V. hebben het dinsdagavond in het Heerenduinenbad niet kunnen bol werken tegen Neptunus uit Zaandam. Na een stevige wedstrijd deelden de ploegen de punten, zodat de kans van V.Z.V. op de tweede plaats van de competitieranglijst sterk is verminderd. In het begin van de wedstrijd leek het er nog niet op, dat een gelijkspel het eindresultaat zou zijn. L. Gravemaker opende het offensief met een har schot, dat op de lat afstuitte, doch even later schoot Wim Hamers in (10) voor V.Z.V. Na een forse strubbeling voor het doel werden G. Minkman van V.Z.V. en G. Schoen van Neptunus door scheids rechter G. M. Bakker naar de kant ver wezen. In deze periode, waarin beide teams met zes man speelden, maakte Piet Tesink er 11 van. Keeper H. Hagedoorn wist nog raad met een keiharde bal van de hand van N. Doets, die handig de moge lijkheden van een misverstand in de V.Z.V.-verdediging uitbuitte en tot dicht voor het doel opgezwommen was. Doch ook aan de andere zijde moest de keeper enkele malen redding brengen. Gravema ker scoorde na rust uit een voorzet van G Minkman en enkele minuten later gaf hij nogmaals blijk van zijn schutterskwa- liteiten (31). G. Schoen en L. Gravema ker werden uit het water gestuurd. G. Minkman vatte het uitvallen van de Nep- tunus-man Dick Bouwman sportief op en trok zich ook terug uit het strijdgewoel, zodat beide ploegen nog met vijf spelers in het water lagen. Uiterst kalm en met veel overleg scoorde Luc Kliffen. Tesink plaatste enkele minuten later de bal weer in het V.Z.V.-net (33). De Velsenaren, Vanavond in Veiserbeek Het programma van het openluchtcon cert, dat vanavond door vijf zangkoren wordt verzorgd in het Park Velserbeek is als volgt: Herv. Kerkkoor IJmuiden, dir. J. te Loo; 1. Jezus is ons licht en leven, Joh. Seb. Bach; 2. Wachet auf, Joh. Seb. Bach; Goede Herder Kerkkoor, dir.te mej. J. v. Asselt; 3. Lofzang, J. Nauta; 4. Avond zang, L. Mens; Chr. Vrouwenkoor „Vox Jubilante", dir.te mevr. J. de Koeijer; 5. Im Frühling, Bargiel; 6. Rozen in de win ter, Bargiel; Geref. Evang. Koor IJmuiden, dir. H. Sondorp; 7. Heer mijn hert is boos en schuldig, R. Beintema; 8. Het leven is een Krijgsbanier, J. Röntgen; 9. Ga mij niet voorbij O Heiland, R. Beintema; 10. Als ik maar weet, R. Beintema; Herv. Wijkkerkkoor Velsen-Noord, dir. B. J. Beylevelt; 11. Ehre sei Dir Christe, H. Schulz; 12. Sanctus, F. Schubert; Gez. IJmond Kerkkoren, dir. B. J. Beylevelt; 13. Ere zij God, D. Bortniansky. die hun verdediging hierna lichtelijk ver waarloosden, kwamen achter te staan door een doelpunt van Nico Doets. Alleen de strafworp enkele seconden voor het einde gaf N. Schoone de kans de stand gelijk te maken. Tevoren hadden de meisjes-aspiranten een overtuigende 51 zege behaald op de aspiranten van D.W.T. Beide ploegen wa ren in de competitie nog ongeslagen, zo dat de bovenste plaats op het spel stond. Nel Toon nam vier doelpunten voor haar rekening en Joan Ligthart scoorde één maal. Ook het tweede herenteam van V.Z.V. wist een overwinning te bewerk stelligen. Deze heren kwamen uit tegen Neptunus 3 uit Zaandam en zegevierden met 53. P. Cramer van V.Z.V. bracht de stand op 10, doch een ongewilde door slagbal van S. Wolthuizen verdween aan de andere zijde in het net, zodat beide par tijen gelijk stonden. A. Pen, P. Cramer en nogmaals A. Pen scoorden daarop, ondanks het feit dat de Velsenaren met een nume rieke minderheid streden. Na rust kwam de V.Z.V.-zege nog even in gevaar, doch weer was 't P. Cramer die redding bracht. Nieuwe vestigingen Ter gemeente secretarie (4e afdeling) van Velsen liggen ter inzage de volgende verzoeken om vergunning ingevolge de hinderwet van de firma P. Plug en Zonen, Alexander Bellstraat 29a te IJmuiden, tot het oprichten van een visrokerij en een visbakkerij, bij de Strandweg te IJmui den; de heer H P- Verswijveren, Kenne- merlaan 186, te IJmuiden, tot het oprich ten van een patates-frites-bakkerij op het zeestrand bij paviljoen „Zuid- pier"; Gebroeders de Champs, Wijk aan Zeeërweg 76 te IJmuiden (oost), tot het oprichten va neen inrichting tot het bereiden van geringe eetwaren (cafeta ria) in het perceel Wijk aan Zeeërweg 76 te IJmuiden (oost); de n.v. Meubelin dustrie „Fraco", Kromhoutstraat 56 te IJmuiden, tot het oprichten van een meu belfabriek aan de Kromhoutstraat 56 te IJmuiden. Op donderdag, 24 juli 1958, te elf uur, zal ten gemeentehuize, ten overstaan van het gemeentebestuur, een of meer van zijn leden, dan wel een of meer door dit be stuur aangewezen ambtenaren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen inwilliging van dit verzoek in te brengen. Vergunning verleend Burgemeester en Wethouders van Vel sen hebben vergunning ingevolge de hin derwet verleend aan de Rijkswaterstaat, directie „Sluizen en Stuwen", Maliebaan 31 te Utrecht tot het oprichten van pomp-, ventilatie-, verwarmings- en liftinstalla- ties en van nood-stroomaggregaten en een hijsinstallatie ten behoeve van de auto-en spoorwegtunnels in en bij de „Velser Tun nel" te Velsen. Advertentie op de van MARKTPLEIN 't Wordt weer enorm. Dinsdagavond is in Vlissingen het vrachtschip „Angelic Force", varend onder Costaricaanse vlag aangekomen, dat nog een kleine reparatie bij „De Schelde" zal ondergaan en dan zal worden opgelegd. De „Angelic Force" kreeg deze naam dinsdag middag in de haven van Rotterdam, toen het schip werd overgedragen aan de Griek se reder John C. Carras. Voordien droeg het schip de naam „La Lorna" en voer het onder Britse vlag. Het schip werd ge bouwd in 1944 en meet 7249 bruto register ton. Aan boord bevinden zich zes Engelse officieren en een bemanning van Chinezen, die in Vlissingen van boord zullen gaan en naar hun land zullen terugkeren. „De Noorse tanker „Evje", die 7430 ton meet, en de Panamese tanker „Dona Euge nia", die 6611 ton meet, zijn gisterochtend in het Nauw van Calais in aanvaring ge komen. Bij de botsing vielen een dode en twee gewonden. De „Evje" heeft aan het achterschip zware schade opgelopen en is stuurloos, terwijl ook de schroef niet gebruikt kan worden. De Franse zeesleper „Jean Bart" ging onderweg om hulp te bieden. De „Do- na Eugenia" zou boven de waterlijn even eens ernstig beschadigd zijn, maar de reis op eigen kracht voorgezet hebben. Pompinstallatie aan de Planetenweg Ter gemeentesecretarie (4e afdeling) ligt ter inzage een verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet van de Caltex Pe- Conradkade no. 178 te 's-Gravenhage, tot het oprichten van een bezinepompinstal- latie en herstelplaats voor bromfietsen in de percelen Planetenweg 40 te IJmuiden. Op donderdag 24 juli 1958, te elf uur, zal ten overstaan van het gemeentebestuur, één of meer van zijn leden, dan wel één of meer door dit bestuur aangewezen ambte naren, aan een ieder gelegenheid worden gegeven om mondeling bezwaren tegen in williging van deze verzoeken in te bren gen. Wrak van „Josef Joham" tot zinken gebracht Het drijvende voorschip van het West- duitse tankschip „Josef Joham" dat bij Guernsey is vergaan, is door een sleepboot van de Franse marine op sleeptouw geno men. Het voorschip is in diep water door geschutvuur van Franse oorlogsschepen tot zinken gebracht. Advertentie het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen Raymond Pellegrin - Magali Noel - Leo Genn in CHANTAGE Honderden vrouwen werden het slachtoffer van gewetenloze mannen. Een mensonterend bedrijf werd het onderwerp van een fascinerende rea listische Franse film, onthullend en schokkend. Toegang 18 jaar. HET GYMNASIUM Felisenum te Velsen heeft een goed jaar achter de rug, met een rustig, ononderbroken schoolleven, een succesvol eindexamen, een redelijke overgang van de lagere naar de hogere klassen en in het komende jaar zal dit gymnasium meer leerlingen tellen dan ooit tevoren. Maar dr. H. B. Nederlof, de rector van Velsens gymnasium, is niet gerust, ondanks alle uiterlijke voorspoed: hij ziet donkere wolken, het gymnasium wordt ernstig bedreigd. Vele ouders hadden gehoor gegeven aan de uitnodiging van het curatorium van het gymnasium om aanwezig te zijn bij de plechtige promotie van de leerlingen, dinsdagmiddag j.l. in de Engelmundus- kerk te Velsen. Na een toepasselijk welkomstwoord door ds. I. D. van den Berg, namens de Centrale Kerkeraad van Hervormde Ker ken in de IJmond, tot de leerlingen van het jonge gymnasium in de oude kerk, sprak Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint. Spreker wees er op, dat toen hij tien jaar geleden hier de eerste leerlingen en hun familie toesprak, zij maar een heel klein vlekje vormden in de ruime kerk. Thans was geen zitplaats onbezet. Het gymnasium heeft een uitstekend jaar achter de rug, er zijn prachtige resultaten geboekt, het nieuwe schooljaar gaat in met een record aantal leerlingen. Het beste bewijs, aldus burgemeester Kwint, van kracht en vitaliteit. Een bewijs hoe juist het was toen de gemeente Velsen geen lyceum maar een gymnasium koos. Voor het bereikte succes bracht spreker hulde aan dr. Nederlof en zijn staf. Rector H. B. Nederlof toonde zich dankbaar voor het goede jaar dat nu voorbij is. Na al die vlijt en de be kroning daarvan, wacht leerlingen en leraren een welverdiende vakantierust. Echter, het lij kt! alles rozengeur en ma neschijn, „laten wij ons niet bedriegen" aldus waarschuwde hij. Wat toch is het geval? Gymnasium ernstig bedreigd De klassieke opleiding verkeert in een ernstige crisis en het voortbestaan van het gymnasium in zijn huidige vorm wordt als de voortekenen niet bedrie gen ernstig bedreigd en al zijn klassie ke opleiding en gymnasium ten nauwste met elkaar verbonden, toch moet men zich hoeden tussen beider crisis een direct causaal verband te zoeken, aldus dr. Ne derlof. De klassieke vorming namelijk heeft al vela malen een crisis doorgemaakt en is telkens, gehavend misschien, maar toch fier uit de strijd te voorschijn geko men: ondanks alle aanpassing aan ver anderde tijdsomstandigheden is die op leiding de kern gebleven van het gymna siale leerplan Het gymnasium als school type echter is tot dusver buiten schot gebleven. Maar nu staan twee wetsontwerpen kant en klaar op de helling, gereed om te water gelaten te worden. Het eerste wets ontwerp betreft de verruiming van de studiemogelijkheden voor bezitters van het diploma B. Het beoogt aan leerlingen, die het diploma B hebben verworven, toe gang te verlenen tot de examens in de faculteiten der theologie en der letteren en wijsbegeerte, met uitzondering van de oude talen. Wordt dit ontwerp wet, dan zullen dus de B's predikant kunnen wor den of leraar moderne talen en geschie denis. De tendens van specialisering van het voorbereidend hoger onderwijs, als ge volg van de door de maatschappij gestel de eisen, wordt door dit ontwerp door kruist. Deze specialiseringstendens im mers heeft omstreeks de eeuwwisse ling de uniformiteit van het gymnasi ale leerplan doorbroken en een afdeling A en B gecreëerd. Deze splitsing binnen het gymnasiale bestel betekent, dat men reeds toen in principe afstand heeft ge daan van het standpunt, dat de gymna siale vooropleiding in geen enkele relatie mag staan tot de later te kiezen studie richting en weer daarop volgende be roepskeuze, dus zuiver algemeen vormend Vijf minuten zijn er maar nodig om van de platte aluminium-koffer boven op de auto bovenste foto) een prach tige tent, compleet met tafel, stoelen, gaskachel en zelfs een gootsteen met uitgerold. stromend water te maken. De onder ste foto laat zien, hoe de „sky-camp" een uitvinding van de Amerikaanse ontdekkingsreiziger Larry Pugsley, er uitziet, als alles is uitgeschoven en behoort te zijn. Immers; wie A kiest wordt reeds in een bepaalde richting gedirigeerd en wie B kiest dito. En nu komt dit wets ontwerp weer van het eenmaal gekozen specialiserende standpunt terug door aan de B's toegang te verlenen tot praktisch alle studierichtingen. Dit is niet conse quent, aldus dr. Nederlof, die zei van me ning te zijn, dat het gevolg van bedoeld wetsontwerp in zijn huidige vorm een ver dere afbraak van de afdeling A betekent. Er zijn echter aanwijzingen, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen voor de vele aangevoerde be zwaren een open oor heeft en de uit breiding der studierechten voor de B's door een soortgelijke voor de A's zal worden gecompenseerd. Wordt het zo, dat er en voor B's en voor A's uitbreiding van studierechten komt dan is het wach ten op de algehele terugkeer tot het uni versalistische standpunt: elke studierich ting voor elke gymnasiast. Verontrustende vrqheïd Dr. Nederlof achtte het tweede wets ontwerp verontrustender. Dit beoogt het verlenen van groter vrijheid in de inrich ting van het onderwijs. Het bevat geen dwingende bepalingen. Het wil niet an ders dan afwijkingen van bestaande rege lingen, indien de scholen daarom vragen en indien blijkt, dat de afwijkingen ver antwoord zijn, mogelijk maken. Bijvoor beeld verruiming van de toelating, om de lagere school niet in zijn ontplooiing te belemmeren doordat de toelating zijn schaduwen vooruitwerpt; verruiming van het eindexamen door bijvoorbeeld wis kunde voor de A's te laten vervallen en Grieks of een moderne taal voor de B's; verder in het algemeen verruiming van het leerplan. Bij dit wetsontwerp loert, volgens spre ker, het duveltje van de nivellering, ge huld in het gewaad van de vrijheid, om de hoek. Spreker zag de volgende conse quenties die dit wetsvoorstel, eenmaal wet geworden, vastgekoppeld aan de grotere vrijheid in studiekeuze voor de B's, voor de praktijk zal hebben. Uitgangspunt: A. B's mogen theologie en letteren gaan studeren (vorig ontwerp) en B. de moge lijkheid wordt geschapen om het Grieks voor het eindexamen B te laten vervallen (tweede ontwerp). De gevolgen zijn, al dus dr. Nederlof, dat als de mogelijkheid wordt gegeven Grieks voor het examen te laten vervallen deze mogelijkheid ook zal worden gerealiseerd: daarvoor is im mers het wetsontwerp bedoeld. School A zal dus de minister verlof vragen om voor zijn B's vrijgesteld te worden van het examenvak Grieks en, gezien de goede argumentering van dit verzoek, toestem ming verkrijgen. School B, minder voor uitstrevend, zal aan het oude programma vasthouden. Dit betekent voor school A een trekpleister: het nieuwe immers, be koorlijk reeds omdat het nieuw is, wordt onweerstaanbaar doordat het tevens een vergemakkelijking betekent. School B zal dus leerlingen verliezen: wie zal er name lijk zo dwaas zijn eindexamen B met Grieks te doen als het, voor dezelfde prijs elders zonder Grieks kan?! School B zal dus voor de keuze worden gesteld om óf uit lijfsbehoud haastig het voorbeeld van school A te volgen en even eens het Grieks af te schaffen voor het eindexamen B óf een roemloze dood te sterven bij ontstentenis van leerlingen. Het resultaat er is reeds van verschil lende zjjden op gewezen zal zgn, dat uiteindelijk het facultatieve Grieks overal wordt afgeschaft, wegens gebrek aan be langstelling. En dat zou betekenen, dat dus B's met alleen een basiskern van Grieks uit de lagere klassen theologie en letteren kun nen gaan studeren. Men zou zich bjj dit alles kunnen neer leggen, als het door de nood werd afge dwongen, maar volgens dr. Nederlof is het omgekeerde het geval. Nooit is de belangstelling voor klassieke vorming zo groot geweest als thans, alle overladings- en nivelleringscomplexen ten spijt! Vanzelfsprekend is ten gevolge van de belangstellingstoename het gemiddelde in telligentiepeil der gymnasiasten er niet op vooruitgegaan, aldus spreker. Het zou echter, naar sprekers mening, een nood lottige dwaling zijn hieruit de conclusie te trekken, dat dus het onderwijs vereen voudigd moet worden, nivellering dus. De enige juiste conclusie is een verbeter de selectie, waartoe in de proefklas een eerste poging is gedaan. (Hierbij komt het zogenaamde toelatingsexamen te ver vallen). Dr. Nederlof eindigde zijn beschouwing met de wens, dat de tegenkrachten die de wetsontwerpen hebben opgeroepen zo sterk blijken te zijn „dat zij de geboorte niet overleven en tot hun vaderen ver zameld worden". Na een orgel- en een zang-intermezzo, onder leiding van de vorige rector van het gymnasium, dr. P. Brommer, en na nog een opbouwend kritisch woord tot zijn leerlingen te hebben gericht, ving dr. Nederlof aan met de namen van de ge slaagden af te roepen. Tot besluit speelde het orgel. Lijst van geslaagden: la: B. Arends, T. Bouwmeester, H. Dammers, M. Doerk, M. Drijver, I. v. d. Esch, A. Jongkind, A. Justman Jacob, O. Konings, W. Nolst Trenité, R. Schiff, J. Wicherink, F. van Wielink, M. Wijnberg. lb: A. Bleeker, P. Boerlage, Th. v. d. Hoek, R. Huisman, M. Kettman, A. Koet sier, H. van Lamoen, M. Over, H. Rutten, A. Zielschot. 2: F. Blom, M. Deutekom, W. Diep raam, M. Engelkes, F. Ensink, L. Frerichs, R. Groot, P. La Gro, B. ter Meulen, E. Rueb, S. Slings, I. Veldman. 3a: T. Dekker, P. de Graaf, C. Harten- dorf, I. Korringa, T. Mockel, H. Oort- huys, M. v. d. Pluym, R. Reynhart, K. Schepel, M. Schoonkind, R. Terstall, L. van Tuyll, C. Vink, J. Visser, J. Voor zanger, P. Wormer. 3b: O. Baron, G. Bartstra, T. Bos, R. Haenen, E. Houting, N. Kwint, A. Parson, D. Schoenmaker, T. Schuttevaer, E. Ver baan. 4: H. Beeker, P. de Buck, N. Dingier, M. Honders, A. v. Maanen, F. v. d. Ploeg, A. Romkema, E. Stuurman, W. v. Wil- lemswaard. 5a: F. van Embden, y. Koetsier, A. Oorthuys, G. Vreeling. 5b: P. van Dam, H. Goslinga, E. v. d. Ploeg, E. v. d. iWoude.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7