Gereformeerde kerk „Morgenster" plechtig in gebruik genomen tfe.Gebnti Hatjier Hoe de duiven vlogen Bakkers in Velsen, Beverwijk en Heemskerk maandag met vakantie OPRUIMINGSKRANT Mr. OPTICIEN J. GRIT DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs FEEST IN HEEMSKERK WIJK AAN ZEE Weinig publiek bij concert van B.A.V. Geslaagde demonstratie van Beverwij ks „Turnlust" Harddraverij in Breestraat Beverwijk IN VELSEN NIET ALGEMEEN Kleuters voerden aardig toneelstukje op Verkeersongevallen in Santpoort en IJmuiden ZEISS Wasmiddelen tasten de wasketel aan Sterilisatie door atoomstraling Bank als dank voor hulp Geduchte radioactiviteit van weilanden in Wales Maandvliegers willen alleen op zaterdag vliegen Scheepvaart DONDERDAG 10 JULI 1958 Het was woensdag een grote dag voor de gereformeerde gemeente van Heems kerk, want 's avonds werd het semi-per- manente kerkgebouw aan de Constantjjn Huijgensstraat te Heemskerk in gebruik genomen. Talrijke autoriteiten, zowel op maat schappelijk als kerkelijk gebied gaven hierbij blijk van hun belangsetlling zoals de burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen en ds. M. Wendte, Ned. Herv. predikant, terwijl namens de classis-Haar- lem van de gereformeerde kerk ds. J, van Leeuwen van IJmuiden aanwezig was. Op voorstel van de Beverwij kse predikant ds. C. Meyer zal de nieuwe kerk „De Morgen ster" heten. Begin september zal de klok gereed zijn, deze weegt 120 kg en heeft een middellijn van 58 cm. Als eerste betrad de heer J. Gorter, voor zitter van de bouwcommissie, het spreek gestoelte. Hij was verheugd dat nu het derde gebouw van de gereformeerde ge meente Beverwijk in gebruik kan worden genomen en herinnerde eraan hoe op 12 september 1875 de eerste kerkdienst werd gehouden in een timmermanswerkplaats aan de Breestraat te Beverwijk. In 1887 werd de kerk aan de Baanstraat in gebruik genomen en drieënveertig jaar lang is dit zo gebleven. In 1930 kwam de huidige kerk aan het Moensplein gereed. In Heemskerk en Beverwijk zijn nu in totaal 1264 leden. De bouwcommissie voor Heemskerk werd in 1952 ingesteld en in het voorjaar van 1957 waren de plannen voor de bouw van deze kerk gereed. In het najaar van dat jaar was het aantal leden in Heemskerk zo snel vooruit gegaan dat met succes een beroep werd gedaan op de Ned. Hervorm de Kerkeraad van Heemskerk om de dien sten tijdelijk in die kerk te houden. De heer Gorter bracht dank voor de daar on dervonden gastvrijheid. Hierna droeg hij het gebouw over aan de kerkeraad en namens deze werd het aanvaard door de predikant ds. C. Meyer. Vooraf gegaan door orgelspel vond hierna een korte dienst plaats waarna nog een aantal sprekers het woord voerden. Burgemeester H. Nielen had grote waar dering en bewondering voor dit bouwwerk. Hij wenste de kerkeraad van harte geluk met het feit dat hier Gods woord verkon digd kan worden. Ds. M. Wendte was ervan overtuigd dat er een prima samenwerking zal komen. Namens de gemeenteleden te Heemskerk bood de heer W. Brouwer een doopvont voor dit gebouw aan. Een kanselbijbel in de nieuwe vertaling werd aangeboden door de heer A. Mak namens de gemeenteleden te Beverwijk. Mevrouw Meyer gaf namens de jeugdverenigingen een avondmaalstel ten geschenke. De wijkouderling van Heemskerk, de heer H. Kroon, voerde als laatste het woord en overhandigde namens het bedrijfsleven een gift van vijfduizend gulden. Na dit officiële gedeelte werd gelegen heid geboden om het gebouw te bezichti- Advertentie RECTIFICATIE In de advertentie van 9 juli jj. van MARKTPLEIN stond abusievelijk vermeld: wacht nog even op de speciale OPENINGSKRANT Dit moet zijn: wacht nog even op de speciale Het weer was te mooi.... Dat een prachtige zomeravond het be zoek aan een concert nadelig kan beïn vloeden ondervond de Beverwijkse Accor deonvereniging woensdag in de theater tent „De Vier Bevers" te Wijk aan Zee. Dit in tegenstelling tot een optreden in de open lucht waar men van de weersgesteld heid afhankelijk is. Toch was het verblijf in deze tent beslist aangenaam temeer daar deze gedeeltelijk was opengemaakt. In afwachting van de komst van het pu bliek dat aanvankelijk helemaal niet wilde komen begon het concert ruim een half uur later dan was vastgesteld. Nadat de eerste klanken waren verstorven werd de belangstelling iets groter. De prestaties waren er echter niet min der om; er werd met veel enthousiasme gemusiceerd. De B.A.V. is in de badplaats een graag geziene gast en trad reeds di verse malen op zodat wij ons ontslagen achten van de plicht om op de prestaties van het orkest wederom in te gaan. Propaganda-avond K.N.Z.H.R.M. Vanavond heeft in het botenhuis „Dokter Büller" te Wijk aan Zee een propaganda- avond plaats van de Koninklijke Noord Zuid Hollandse Redding Maatschappij. Na een lezing zal een film worden ver toond. Blindenavond in badhotel De Nederlandse Blindenbond houdt op donderdag 24 juli een propaganda-avond in het Wijk aan Zeese badhotel. Vertoond wordt de film „De stoute schoenen", naar een scenario van Jan Wit. Medewerking wordt verleend door Piet Nieuwenhuysen met levensliedjes aan de piano. De heer Joh. v. d. Berg zal een propa gandistisch woord spreken. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Robert, zoon van A. de Graaf en M. de Beer, Oudeweg 2. ONDERTROUWD: G. Th. Adrichem te Beverwijk en M. E. Beentjes; H. H. Alte- na te Alkmaar en J. Blei; A. Bos te Oudorp en M. A. Baltus. OVERLEDEN: M. E. Stienen, 76 jaren; J. Boom, 46 jaren; A. van Muijen, 100 jaren. gen, waarbij men zich vooral opgetogen toonde over de wandschildering van de heer Max Reneman uit Amsterdam. Het is een voorstelling van de symboliek van het begin tot Jezus Christus, met daarbij het kruis als het symbool van alle kerken en boven alles pronkend de Morgenster waar naar deze kerk is genoemd. Het kerkgebouw is een ontwerp van de Beverwijkse architect H. J. W. Meyran. De woensdagavond gehouden turn- demonstratie van Beverwijks oudste turn vereniging, de BGV Turnlust, is uitstekend geslaagd. Rond het grasveld aan de Groe- nenlaan waren een groot aantal belang stellenden geschaard die volop hebben ge noten van een non stop-programma dat door bijna alle leden werd verzorgd. On der leiding van mej. Jo Rol en de heer H. Oostdam werden een veertiental nummers naar voren gebracht. De meisjes gaven na een voortreffelijke vlaggenparade een knotsoefening ten bes te; de jongens lieten enige vrije oefeningen zien en lieten zich ook al niet onbetuigd bij het springen. De dames kwamen in diverse nummers naar voren; zo zag men het nummer brug ongelijke legger en evenwichtsbalk. Maar ook een bal- en knotsoefening werd met veel verve ver richt. Het geheel werd besloten met een massale vrije damesoefening en een af mars waarbij de jongens met ruim twintig vlaggen voorop marcheerden. Op 15 juli zullen de leden van de Bever wijkse harddraverijvereniging Prins Bernhard bijeenkomen in café Timmer te Beverwijk om te beraadslagen over een in ere te herstellen traditie. Zeer waarschijn lijk zal dan besloten worden op 14 augus tus van dit jaar een harddraverij in de Breestraat te houden. De laatste jaren is deze traditionele harddraverij in de Bree straat niet gehouden, maar van de zijde van het publiek is voortdurend aangedron gen deze traditie weer te herstellen en voortaan te handhaven. „Oranje Nassau" De leden van de „Oranje Nassau" verwachtten de duiven ook uit Ruffec van een vlucht over een afstand van 778 km. De lossing zou plaats vinden op zaterdagmorgen, doch dit werd zon dagmorgen 6.05 uur. als gevolg van het slechte weer. De duiven kregen boven België met zware regenval te kampen. Van „Oranje Nassau" kwam zondagavond slechts een duif binneneen duif van de heer A. de Waard. De rest van de prijs- duiven zijn voor het grootste gedeelte maandag gekomen, terwijl de twee laatsten dinsdag arri veerden. De uitslag werd: A. de Waard 1; C. Ge'yteman 2; S. v. Leeuwen 3; Chr. Prins 4-8; B. Visser 5-6-12; Hartenhof 7; Gravemaker 9-10-11. „Snelvliegers" De leden van de „Snelvliegers'' lieten de dui ven vliegen van Ruffec af (780 km). De vogels werden pas zondagmorgen om 6 uur in vrijheid gesteld. Daar het weer op de vlieglijn zeer slecht was, kwamen slechts drie duiven 's avonds door. De eerste duif werd waargenomen door de heer J. Wijker om 19.40 uur. De uitslag luidde: J. Wijker 1-14; E. de Boer 2-11; L. Otte 3-4-5-9; G. Glas 6; J. C. Verwer 7; O. Wezelman 8; H. J. Broek 10; A. J. Ham 12; A. Schotvanger 13 en C. Zwanenburg 15. DE BAKKERS in Velsen, Beverwgk en Heemskerk zullen in twee groepen tussen 14 juli en 9 augustus met vakantie gaan. Het overleg tussen de verschillende pa troons- en gezellenorganisaties heeft tot dit besluit geleid. Men is van het standpunt uitgegaan, dat in deze periode van vier weken de broodleverantie aan huis moet worden voortgezet. Het was evenwel toch noodzakelijk om een arbeidsbesparing gedurende deze vier weken door te voeren. Deze is gevonden in een verdeling van de drie plaatsen in verschillende wijken. In elke wgk, die vier- tot vijfhonderd ge zinnen telt, zal brood worden bezorgd door één bakker. Er zal dus gedurende deze vier weken sprake zijn van een bepaalde sanering. Vorig jaar zijn er een gering aan tal klachten geweest, maar de cliënt zal er uiteraard rekening mee moe ten houden, dat deze bakker in deze vier weken op een ander tijdstip kan komen, dan men gewend was van de eigen bak ker. Wanneer men toch klachten heeft over de bezorging, dan kan men zich ook dit jaar wenden tot een centraal adres: tele foon K. 2510-3557. Elke dag afrekenen Nu van maandag af gedurende een maand in elke straat slechts een bakker zal verschijnen, doen de bakkers ook een beroep op de huisvrouwen om elke dag af te rekenen. Elke bakker zou tot in de zaterdagnacht bezig zijn met de bezor ging, wanneer een ieder op deze dag zou willen afrekenen over de gehele week. Er is thans nog overleg gaande met het Bureau van de Arbeidsinspectie om de bezorging gedurende de vier vakantiedagen vroeger te laten ingaan. Gewoonlijk mag niet eerder dan om tien uur met de be zorging worden begonnen. De organisaties hebben een verzoek gedaan om dit tijd stip te vervroegen tot acht uur of half negen. Men verwacht, dat de bezorging dan elke middag omstreeks drie uur ge reed zal zijn. De hoogbouw Het staat elke bakker vrij, aldus deel de men ons gisteren mee, om de huisvrou wen in de hoogbouw op de normale wijze te bedienen. Wanneer zich bij de buiten voordeur bellen bevinden, dan zal de bak ker hierop drukken en dan wordt gehoopt op een zekere medewerking van het pu bliek: mevrouw kan de bakker een trapje tegemoet komen, opdat hij zo weinig mo- De kleuters van de christelijke kleuter schoolvereniging Pauline Nolthenius te Beverwijk hebben woensdagavond in de Irenekapel een afscheidsbijeenkomst mee gemaakt. Onder leiding van het onder wijzend personeel hadden de kleuters een toneelstukje getiteld „het Kabouterfeest" ingestudeerd. De vele ouders genoten van de opvoering ervan. Mejuffrouw W. Bak ker wees erop dat de kinderen nu naar de lagere school gaan en dat een onbekende toekomst voor hen openstaat, maar met Gods zegen zal ook hun leven slagen. Na mens de ouders sprak mevrouw Van der Lugt woorden van dank tot het onder wijzend personeel en bood tenslotte een enveloppe met inhoud en een boeket bloe men aan. Met het zingen van ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", werd deze avond besloten. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Martinus A., z. van C. M. Bierman en A. E. Bruijns; Harmanna M., d. van W. Grapendaal en G. D. Dijkema; Cor nelia H. W., d. van M. Sinnige en M. Bruins; Albertus G., z. van J. Metselaar en E. C. Geldermans; Jacobus A. A., z. van J. J. de Boer en P. Jurna; Alida, d. van C. Roos en C. G. Vermeulen; Jennigje A. C., d. van G. J. Poelarends en J. P. de Visser; Agatha, d. van C. Boontjes en G. Klarënbeek; Jo hanna N., d. van B. A. Bijl en C. E. de Groot; Robert J., z. van J. P. Smid en L. Oortwijn; Freerk, z. van S. Hettema en H. J. van der Molen; Catharina, d. van P. van Maaren en O. Middelkoop; Maria J., d. van H. Oudeman en B. Bakker; Gerrit, z. van A. van Doorn en J. W. Jans; Paul R. C., z. van J. Lameijer en W. A. Gertenbach. ONDERTROUWD: N. Metselaar en M. S. de Boer; J. F. A. Kramer en M. Engel hart; J. R. Langedijk en J. M. Florijn; P. C. Beentjes en H. T. Duin. GETROUWD: G. Smit en F. M. Adler, C. van Egmond en A. Wiesell, J. A. Jansen M. J. A. van Assema. OVERLEDEN: N. Berlee, 53 j., gehuwd met A. M. Heuvel; E. G. Zuijdam, 32 j.; R. de Croes, 83 j. gelijk tijd verliest met de bezorging in de hoogbouw. Ook bestaat de mogelijkheid, dat sommige bakkers er toe zullen over gaan in het trappenhuis een bel te luiden. Er is dus geen afspraak gemaakt, dat de hoogbouwbewoners naar beneden moeten komen. Elke bakker heeft op dit gebied vrijheid van handelen. Niet algemeen In Velsen is de bakkersvakantie niet algemeen. Drie bakkers nemen niet deel aan de vakantieregeing enblijven nor maal bezorgen. In de kring van de bak kers, die met vakantie gaan, is de af spraak gemaakt, om geen nieuwe klant binnen een termijn van zes weken na af loop van de vakantie aan te nemen. Men hoopt ook op de sportiviteit van het pu bliek, zodat de rust in het bakkersbedrijf zal worden bevorderd en het aantal van drie bakkers, die niet deelnemen aan de regeling in de vrees klanten te verliezen, niet zal worden uitgebreid. MARKTBERICHT BEVERWIJK Andijvie f 0,12 tot f 0,16, sla f 0,03 tot f 0,04, spinazie f 0,27 tot f 0,42, postelein f 0,22 tot f 0,32, bospeen f 0,16 tot f 0,26, waspeen f 0,10 tot f 0,22, sperziebonen f 1,30 tot f 1,65, snijbonen f 1 tot f 1,60, tuinbonen f 0,18 tot f 0,35, peulen f 1 tot f 1,50, doperwten f 0,75 tot f 1,10, aard beien f 1,90 tot f 5,80. Woensdagmiddag omstreeks twee uur is een bestelauto van de firma Nelis uit IJmuiden bij de Rijksweg te Santpoort door de geleidehekken gereden. De chauf feur verklaarde dat de remmen van de wagen hadden geweigerd, toen hij plotse ling moest remmen voor een aantal auto's, dat voor hem reed. Hij is toen met de auto door het hek, over de berm en door een heg gereden en kwam met de wagen op de westelijke parallelweg tot stilstand. De bestelauto is door de Velsense politie voor een technisch onderzoek naar het Hoofdbu reau aan het Tiberiusplein gebracht. Woensdagmorgen reed de bromfietsbe stuurder A. v. d. H. uit Haarlem in de Wil lem de Zwijgerlaan tegen een loslopende hond aan. De man viel en liep enige ver wondingen aan benen en handen op. De bromfiets werd beschadigd. In de Radarstraat te IJmuiden reed me vrouw A. M. v.d. H. uit IJmuiden West met haar bromfiets tegen een zesjarig jongetje op, dat de weg overstak. De knaap kwam er met enige wondjes van af, maar me vrouw V. d. H. moest met een hoofdwond en een hersenschudding naar het Antonius ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie Een GOEDE PRISMAKI3KER koopt u voor uw leven Japanse veldkijker met etui 4x30 37.50 Japanse veldkijker met etui 4x40 48 Japanse prismakijker m. etui 7x35 90. Japanse prismakijker m. etui 8x30 97.50 Japanse prismakijker m. etui 8x40 107.50 Japanse prismakijker m. etui 7x50 108.75 Japanse prismakijker m. etui 10x50 127.50 DUITSE MERKPRISMAKIJKERS, vederlicht en zeer lichtsterk Mono oculair 8x25 49.15 Sperber 8x30 163-25 Dr. Beek 8x32 179.50 Hartmann 6x30 204. Hartmann 8x30 232.50 Hensoldt 8x32 MT 393.— ZEISS 6x30 474 ZEISS 8x30538— ZEISS 10x50 863— Bril- en hoorapparaten specialist Gouda - Zwjjndrecht - IJmuiden In IJmuiden gevestigd: Kenncmerlaan 92 - jv/h de Jong's Speciaal Optiek - Tel. K 2550 - 5072 Dinsdagmiddag na 1 uur gesloten. De laatste jaren hebben vele huisvrou wen. de zeep vervangen door moderne synthetische wasmiddelen. Sindsdien ko men er klachten over roesten van de ge galvaniseerde (dat is met een laagje zink bedekte) ijzeren wasketels. Naar aanlei ding hiervan heeft de heer J. A. Wolhoff een onderzoek ingesteld naar corrosie van zink door synthetische wasmiddelen, op welk onderwerp hij aan de rijksuniversi teit te Utrecht tot doctor in de wis- en na tuurkunde is gepromoveerd. Uit zijn onderzoek blijkt dat de roest- vorming berust op een aantasting van de zinklaag, waardoor na zekere tijd het ijzer bloot komt en gaat roesten. De aantasting van het zink wordt veroorzaakt door een samenstel van factoren. Zink is een onedel metaal en zou al in water oplossen als het niet door een dun aan de lucht ge vormd oxydhuidje beschermd werd. Bij wassen met gewone zeep ontstaat de zogenaamde zinkzdep, een duf-wittc aan slag in de wasketel, die het liggende zink tegen verdere aantasting beschermt. Te vens slaat kalkzeep neer. Vervangt men de zeep door een synthetisch wasmiddel, dant wordt geen zinkzeep gevormd en geen kalkzeep, maar wel koolzure kalk, die in het goed neerslaat en dat hard en stug maakt. Om dit te voorkomen worden be paalde fosfaten toegevoegd, die de kalk in oplossing houden maar tevens het bescher mende huidje van zinkoxyde oplossen, zo dat het zink verder aangetast kan wor den. Het bleekmiddel, dat een oxydatie- middel is, bevordert deze aantasting nog meer. In het proefschrift worden twee prak tisch bruikbare oplossingen gegeven. Bij de ene oplossing wordt wat tinzout aan het wasmiddel toegevoegd. Het tin slaat op het zink neer, zodat het verdere aantas ting belemmert. Bij de andere oplossing wordt een titaanzout gebruikt. Het daaruit gevormde titaanoxyd bedekt het zink en lost niet op in de fosfaten, zodat de aan tasting van de wasketel geremd wordt. OXFORD (Reuter) Dr. Roberts van het Radiologisch laboratorium van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie heeft maandag in Oxford verklaard, dat 't thans mogelijk is geworden levensmid delen volledig te steriliseren door middel van atoomstraling. De geur en in sommige gevallen ook de smaak, die hierdoor ont staan, zijn echter van dien aard, dat het niet mogelijk is de levensmiddelen op de markt te brengen. Dr. Roberts legde deze verklaring af op een internationale bij eenkomst over de toepassing van atoom straling in de industrie, georganiseerd door het Internationale Arbeidsbureau. Verdovende en andere medische mid delen kunnen door atoomstraling eveneens steriel worden gemaakt, aldus Roberts, die er in dit verband op wees, dat verdovende middelen niet steriel gemaakt kunnen worden door toepassing van de goedkopere methode, waarbij van warmtestraling ge bruik wordt gemaakt. De Franse president René Coty is op het kasteel te Laken de gast geweest van de Belgische koninklijke familie. Hij maakte een rijtoer door het park van het kasteel. Van links naar rechts: president Coty, Prinses Liliane, Prin ses Marie-Christine en Koning Leopold. De achttien gemeenten op Schouwen- Duiveland hebben Amsterdam een monu mentale bank geschonken uit dankbaar heid voor de hulp, die de hoofdstad na de watersnoodramp heeft geboden. De bank staat langs het Weteringcircuit op een der drukste punten van de hoofdstad. De bank, vervaardigd door de beeldhou wer Nico Onkenhout uit Amsterdam, be staat uit een gebeeldhouwde leeuw uit het Zeeuwse wapen en voorts uit de door na tuursteen gedragen houten zitting en leu ning, waarop de wapens en de namen van alle achttien gemeenten van het eiland zijn aangebracht. BRECON, (Reuter) Dr. John Frem- lin van de universiteit van Birmingham zal de volgende week op verzoek van vee boeren in Wales onderzoeken of hun gras land gevaarlijk radioactief is als gevolg van neerslag van kernproeven. In zijn la boratorium heeft dr. Fremlin reeds gras monsters onderzocht en daarbij vastge steld, dat plaatselijk op een hoogte van meer dan 600 meter het gras van een wei de honderd maal sterker radioactief is dan normaal. Als tweederde van deze radioactiviteit een gevolg is van strontium 90, aldus dr. Fremlin, zal het strontiumgehalte in de beenderen van de schapen, die op deze wei den grazen over een jaar een punt heb ben bereikt dat levensgevaarlijk wordt geacht. AMSTERDAM De beurs was lichtelijk in reactie wat betreft de hoofdfondsen van de cultuur afdeling. Deze reactie echter werd door de beurs als gezond beschouwd, omdat er de vorige dag wel wat te hoog was gegrepen. HVA moest in een veel kalmere markt twee punten op de forse winst van dertien punten van de vorige dag prijsgeven; de aandelen werden verhandeld op ongeveer 116 percent. Dinsdagavond werd voör een enkel stuk 123 betaald en op de niet- officiële ochtendbeurs gold als hoogste prijs 120. Amsterdam Rubber eveneens twee punten in reactie op 78 bij kleine om zetten. In Certificaten Deli werd vlot ge handeld dor een paar grote huizèn, die tegenstrijdige belangen hadden. De certi ficaten .ondergingen een verdere reactie en waren ruim .drie gulden lager bij de vorige slotkoers. Senembah was kalm min 2 percent. Cultuurbanken werden in een open hoek verhandeld en noteerden tegen de gehele markt in vier punten hoger bij de opening op 44. In 't verdere beurs- verloop ging hier een.punt af. Ook Vor stenlanden werd in een open hoek verhan deld maar kon de openingsprijs van 19 niet houden en liep terug tot de vorige slotkoers: 17)4 percent. Indonesische han delsvennootschappen werden door beschei den vraag wederom hoger geadviseerd. De hoofdfondsen van de internationale sector brokkelden verder af in verband met het feit, dat Wallstreet iets lager was afgekomen. Londen was met 'een paar olies aan de markt en in Parijs was de beurs aan de lage kant op eventuele be lastingverhogingen aldaar. De aandelen Kon. Olie waren met een notering van 171.20 ongeveer 1.40 lager dan de vorige dag en een gulden onder pariteit New York. De omzetten waren minimaal. Voor Philijis bestond wat vraag voor Lon- dense rekening. Dit was toch niet vol doende en de aandelen waren een puntje lager, evenals Unilever. AKU hield zich prima met een verlies van een half per cent. KLM werd een gulden lager ver nomen. De scheepvaarten hadden van gering aanbd te lijden in een kleine markt. De verliezen bedroegen door elkaar ongeveer 1 percent. De staatsfondsen waren eerder iets luier in een stille markt. In verband met de aanstaande aandelenemissie met claimrecht ten laste van de n.v. Magazijn De Bijenkorf, begon de claimhandel. De claimprijs werd geadviseerd op 14,75 per aandeel van 200. Deze prijs ligt iets boven de theoretische waarde en houdt in dat de emissie ter beurze goed wordt ont vangen. De certificaten Bijenkorf werden op 236 geadviseerd hetgeen bemoedigend is. Prolongatie 3)4 percent. (ANP) NEW YORK De verlaging van het Forddividend (zie kort economisch nieuws op pag. 2) veroor zaakte laat in de beurs een scherpe ver koop, waardoor het industriegemiddelde van haar hoogtepunt tuimelde. Op hoogste dagniveau waren de verliezen van de vorige dag toen al ingehaald en de stijging leek goed door te zetten. Ford sloot drie dollar beneden de vorige slotkoers. De spoorwegen waren prijshoudend. De in dustriewaarden waren aanvankelijk stij gend onder invloed van tabaks- en enkele individuele fondsen in de olie-, bouw-, foto- en elektronica-sectoren. Van de 1175 verhandelde fondsen sloten er 583 lager en 344 hoger. De omzet steeg van 2.430.000 aandelen tot 2.630.000. Het industriegemiddelde kwam van 480 op 477,59; dat voor spoorwegen van 119,75 op 119,64 en dat voor openbare nutsbedrijven van 79,57 op 79,66. (UPI) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3)4»/o Nederl. '47 89»/i« 3 ®/o Nedl. 1962/64 93% A.K.U 196 197 Calvé Drift 302 V2 Van Gelder Zonen 178% K. N. Hoogovens 303 Nederl. Ford 179 M_ N. Kabelfabriek. 259 gew.PhilipsGloeil. 296 298 Pref.PhilipsGIoeil. 158 Unilever 356)4 362 Wilton Fyenoord 187)4 Dordtsche Petrol. 714)4 .L. Kon. Petroleum.. 171,50 170,90 BillitOn 189 A'dam Rubber. 77 K.L.M 106,50 Holl. Amer. Lijn. 139 K.N.S.M. 140 N. Scheepv. Unie 124)4 v. Nievelt Goudr. 130)4 Phs. v. Ommeren 230)4 H.V.A 114% Delimaatschappij 122 122 Amsterd. Bank 227)4 Nat. Handelsbank 91 Ned. Handel Mij.. 171)4 Rotterd. Bank..— 190 MM Twentsehe Bank— 171)4 MM Anaconda Copper 46)4 MM Bethlehem Steel- 4i y, Ml U.S. Steel- 64)4 MM General .Motors- 40% MM Shell Union 74'/, MM Tidewater 24% MM Voor het ambtenarengerecht in Den Haag diende een zaak van twee reserve officieren der Koninklijke Luchtmacht te gen de commandant van de groep lichte vliegtuigen met als inzet de vraag of de zo genoemde „maandvliegers" van de luchtmachtde zes vlieguren per maand, waartoe zij zich contractueel hebben ver plicht, op zaterdag mogen volbrengen, dan wèl dat de overheid het recht zou hebben hiervoor een andere dag in de week aan te wijzen. Het instituut van „maandvliegers" is gebaseerd op de gedachte, dat de lucht macht afzwaaiende vliegers graag nog eni ge jaren in reserve en op een bepaalde graad van geoefendheid houdt. Teneinde hun vliegvaardigheid te onderhouden, moeten dergelijke vliegers, als zij het daartoe strekkende contract van zes jaren aangaan, elke maand zes uren vliegen, verdeeld over tenminste vier werkdagen, zoals het in een Koninklijk Besluit uit 1931 omschreven is. Tot dusver was het ge bruikelijk, dat deze reservisten op zater dag mochten vliegen, waardoor zij zo min mogelijk in conflict kwamen met hun bur gerwerkkring. Onlangs echter, kort nadat de groep lich te vliegtuigen, waarbij de maandvliegers zijn ingedeeld, van Deelen naar Ypenburg was overgeplaatst, ontvingen de vlieger reservisten een brief waarin hun werd me degedeeld, dat het niet meer mogelijk was alleen op zaterdag te oefenen. De com mandant groep lichte vliegtuigen verzocht hun derhalve ook andere werkdagen op te. geven, waarop zij naar Ypenburg zou den kunnen komen. Twee der reservisten dienden daarop een klaagschrift in bij het ambtenarengerecht, waarin zij stellen dat het vliegen op an dere dan zaterdagen hun nadeel berokkent en dat zij daartoe op grond van de tradi tie en van een mondelinge overeenkomst niet verplicht kunnen worden. Namens de Koninklijke Luchtmacht voer de majoor mr. O. van der Bij het ver weer, dat nergens in de verbintenis met de maandvliegers een clausule staat op grond waarvan deze zouden kunnen eisen alleen op zaterdag te vliegen. Wel is de luchtmacht bereid zoveel mogelijk met ieders belangen rekening te houden. Daar er bij de groep lichte vliegtuigen echter één toestel op gemiddeld veertien maand vliegers beschikbaar is, is het duidelijk dat er ook op andere dan zaterdagen ge oefend zal moeten worden, temeer daar de oefengebieden verder van Ypenburg dan van Deelen verwijderd liggen, waar door bij elke oefenvlucht ook vrij veel tijd verloren gaat. Mr. Van der Bij. verzocht klagers niet ont vankelijk te verklaren. Het ambtenaren gerecht zal over drie weken schriftelijk uitspraak doen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Alderamin, 9 v. Rotterdam n. Bombay. Abbekerk, 9 te Genua. Alkaid, pass. 9 Finisterre n. Antwerpen. Antonia (t), 9 v. Pladju n. Singapore. Arkeldijk, 12 te Tripoli verw. Algol, 10 te Rotterdam. Almdijk, 9 v. Rotterdam n. Bremen. Aludra, 9 van Rotterdam n. Hamburg. Annenkerk, 10 te Rotterdam. Akkrumdijk, 9 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aldabi, pass. 9 Pauls Rock n. Rio de Janeiro. Alioth, 10 te Rio de Janeiro. Alkes, 9 v. Santos n. Rio de Janeiro. Ameland (t), 9 dw Maceio n. Buenos Aires. Amerskerk, 9 v. Marseille n. Barcelona. Angolakust, 10 te Freetown. Asmidiske, 10 v. Norfolk n. Amsterdam. Argus, 6 te Barry. Bengkalis, pass. 9 o Kaap St. Vincent n. Bona. Bloemfontein, 9 v. Kaapstad n. Las Palmas. Bonita, 9 v. Dominica n. Preston. Balong, 9 v. Aden n. Muscat. Barentszzee, 8 200 wzw Ouessant n. Burutu. Beninkust, 9 v. Amsterdam n. West-Afrika. Caltex Pernis (t), 9 ten anker rede Vlissingen. Caltex The Hague, pass. 9 Bizerta n. Avonmouth Caltex Utrecht (t) 9 v. Suez n. Bahrein. Caltex Rotterdam, 10 v. Sidon n. Rotterdam. Camitia (t), 10 te Hamburg. Congokust, 9 v. Freetown n. Grand-Bassa. Crania (t), 9 870 m wzw Fayal n. Rotterdam. Esso Amsterdam (t), 10 te Vitoria. Friesland (SSM) pass. 9 Ouessant n. Setubal. Giessenkerk, 9 v. Rotterdam n. Antwerpen. Guineekust, 9 v. Freetown n. Le Havre. Gabonkust, 9 v. Lagos n. Abonnema. Hathor, 10 te Rotterdam. Hoogkerk, 9 v. Singapore n. Bangkok. Heemskerk, 9 v. Bombassa n. Aden. Jason, 8 dw Startpoint n. Amsterdam. Jagersfontein, 9 v. Amsterdam n. Bremen. Java, 9 v. Belawan n. Djibouti. Kelletia (t), pass. 9 Minikoi n. Abadan. Kosicia (t), pass. 9 Fayal n. Curasao. Kopionella (t), 9 v. Punta Cardon n. Accra. Koratia (t), 9 v. Curasao n. Gibraltar. Krebsia (t), pass. 9 Azoren n. Harburg. Kylix (t), v. Curasao n. Le Havre. Laagkerk, 9 Str. Ormoesz gepass. n. Suez. Lombok, 10 te Aruba. Limburg, 9 van Genua n. Rotterdam. Mariekerk, 9 te Amsterdam. Maas, 9 v. Maassluis n. Noordzee. Maaslloyd, 9 te Mena al Ahmadi. Musilloyd, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Merwelloyd, 12 te Balboa verw. Muidekerk, 9 v. Las Palmas n. Duinkerkén. Maaskerk, 10 ten anker rede Colombo. Merwede, pass. 10 Finisterre n. Amsterdam. Noor dam, 8 670 m nto Fayal n. New York. Naess Lilon (t) pass. 9 Key west n. Houston. Nieuw-Amsterdam, 9 te Southampton. Oranjestad, 9 te Amstredam. Oostzee, 8 40 m w Gibraltar n. Ravenna. Oranje Nassau, 10 v. Barbados n. Plymouth. Ouwerkerk, pass. 9 Maladiven n. Aden. Overijsel, 10 te Livorno. Oostkerk, 10 te Las Palmas. Prins Willem V, 9 v. Rotterdam n. zee (proef tocht). Poolzee, 5 te Curasao. Parkhaven, 10 te Rotterdam. Poseidon, 9 v. Paramaribo n. Amsterdam. Schie, pass. 9 Ouessant n. Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 9 Finisterre n. Savona. Sibajak, 10 te Surabaja verw. Sloterdijk 9 van Bremen n. Rotterdam. Straat Singapore, 9 te Kaapstad. Sloterdijk, 10 te Rotterdam. Stentor, 9 te Amsterdam. Soestdijk, 9 v. New York n. Boston. Stad Alkmaar, 9 v. Emden n. Lulea. Statendam, 10 te Kopenhagen. Statue of Liberty (t), 9 pass. Ras al Hadd n. Mena al Ahmadi. Sliedrecht (t) 10 dw. Massawa. Stad Vlaardingen, 10 te Narvik. Tasmanzee, 8 te Hoek van Holland. Tara, 10 te Rotterdam. Tarakan, 10 te Belawan. Waterman, 11 te Aden verw. Zonnekerk, 9 v. Beira. Zeeland, 8 210 m w Ouessant n. Terneuzen met m.s. KLEINE VAART Bill-S, 8 buiten IJmuiden. Catharina-W, 8 in Downs. Hermes, 8 60' zo Kp. Saprivento. Ida Pieter, 8 Startpoint. Juliana, 8 Dungeness. Jupiter, 8 20' ten z. Kp. Gata. Luna, 8 15' nno Algiers. Mintaka-N, 8 5' n Casablanca. Mudo, 8 10* St. Catherina. Nomadisch, 8 60* w Terschellingerbank. Strabo, 8 40* nno Villano. 8LEEWAART Atlas, van Rotterdam n. Scheveningea. Blankenburg te Maassluis. Noord Zee, pass. Lizard n. Maassluis. Zeeland, dw. Lizard n. Terneuzen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5