MOSA-PORSELEIN Hoogovens laat ULO-leerlingen kennismaken met het bedrijf WERF Bevredigende resultaten bij het begin van de haringvisserij BROMFIETSEN SOLEX Jongeren uit Duitsland en Engeland komen over twee weken naar Velsen Velsens cultureel leven in de komende week Vacantie Driedaagse vakantiecursussen voor leerlingen van scholen in Velsen en Beverwijk tassen bromfietsduo's kofferrekken van der 35 Jaar Leger des Heils in IJmuiden UITGEBREID PROGRAMMA SAMENGESTELD Velsenaren op 19 juli naar Bergisch-Gladbach Speciale aanbieding KUNSTHANDEL IJMUIDEN KENNEME&LAAN 55 Zeesleepboot „Stentor" woensdag te water Bewoners W. F. Visserhuis genoten van openlucht concert De medische verzorging tijdens het weekeinde GARNAALVANGSTEN BLEVEN TELEURSTELLEN Fa. J. HOOIJBERG Aanvoer van haring Sleepboot „Noordzee" met gewonden in IJmuiden „Tour de France" ook voor IJmuidense duiven Drijvend radiostation bij Denemarken wekt protest Bejaarde IJmuidenaar bij filmopnamen gewond Twee ongevallen in IJmuiden-West VRIJDAG 11 JULI 195 8 OP ZATERDAG 26 JULI zal in Velsen de jeugduitwisseling VelsenBergisch Gladbach (Duitsland-Guildford (Engeland) beginnen. De Velsense groep is al op bezoek geweest in Guildford en volgende week trekt een andere groep naar Bergisch Gladbach om aan het einde van de vakantieweek de Duitse vrienden mee naar Velsen te nemen. De Duitse groep zal op zaterdag 26 juli cm kwart over vijf aan komen op het station VelsenIJmuiden-Oost. De groep uit Guildford vólgt zondag morgen. Deze jongeren komen zondagmorgen om tien minuten over acht op Schiphol aan en rijden vervolgens per bus naar IJmuiden. Zij worden tussen kwart over negen en half tien op het Marktplein in IJmuiden-Oost verwacht. Die middag wordt nog met beide groepen en de Velsense gastheren en dames een wandeling gemaakt door de Heerenduinen. Men verzamelt hiertoe 's middags omstreeks drie uur bij de zaal aan De Abelenstraat. De rest van de dag zal men vrij zijn. Op maandag 28 juli worden de Duitse en Engelse groep officieel op het raadhuis ontvangen door Burgemeester en Wethou ders van Velsen. Men verzamelt 's mor gens omstreeks half elf bij de zaal aan de Abelenstraat om vervolgens naar het raadhuis te wandelen, 's Middags om half drie ziet men elkaar weer terug voor een bustocht naar Overveen, Bloemendaal, Santpoort, Driehuis, Velsen en de Velser tunnel. Na de bustocht volgt een lunch en zal men bijeen blijven voor een feestavond. De Abelenstraat wordt ook op dinsdag 29 juli de plaats van samenkomst, 's Mor gens om negen uur trekt men reeds met een bus naar Amsterdam voor een rondrit en een rondvaart per boot door de grach ten en havens. Er zal gelegenheid zijn om een kijkje te nemen in Amsterdam en om te winkelen, 's Avonds zal men vrij zijn. Op woensdag 30 juli staat een bustocht naar Oosterbeek en Arnhem op het pro gramma. Er wordt een bezoek gebracht aan het Airborne-museum in het kasteel Doorwerth. Met de boot zal over de Rijn van Oosterbeek naar Arnhem worden ge varen. Na een maaltijd wordt een bezoek gebracht aan het Openluchtmuseum in Arnhem. Op de terugweg wordt langs Soestdijk gereden om het Koninklijk Pa leis te zien. Ook op donderdag 31 juli trekt men er op uit. Dan gaat het echter in noordelijke richting voor een bustocht door de kop van Noordholland met bezoeken aan Volen- dam en Marken. In Volendam zal de maal tijd worden gebruikt. Avifauna in Alphen aan de Rijn wordt Ook het programma van de vakantie week, die in het raam van de jeugduitwis seling te Bergisch Gladbach wordt gehou den en waaraan behalve door de Velsen se groep ook zal worden deelgenomen door groepen uit Luton (Engeland) en Na men (België) is thans in zijn geheel vast gesteld. Op zaterdag 19 juli reizen de Velsense jongelui per trein naar Bergisch Glad bach. Om uit te rusten van de lange tocht krijgen allen in het weekeinde geheel vrijaf. Maandag, 21 juli, wordt begonnen met een excursie naar een papierfabriek, hetgeen later op de dag gevolgd zal wor den door een ronde-tafelconferentie met de Belgische, Engelse en Duitse jongelui in de jeugdherberg te Köttingen. De vol gende dag zal men Keulen bezichtigen, waarbij onder andere een tochtje per ka belbaan gemaakt zal worden, 's Woens dags zullen de delegaties door burgemees ter en gemeente-secretaris van Bergisch Gladbach ten stadhuize worden ontvan gen, waarna men de stad voor twee da gen verlaat voor een rondreis per bus en boot door het Rijnland. Men zal hierbij overnachten in een jeugdherberg te Rü- desheim. De volgende dag vereert men de Lorelei nog met een bezoekje en staan ook Koblenz en Bonn op het programma. Op vrijdag keren de jongelui terug bij de gastheren in Bergisch Gladbach, die er in middels voor gezorgd hebben, dat de week een feestelijk slot krijgt. Het programma vermeldt een etentje in restaurant Kup, gevolgd door een bonte avond, waarbij ruimte is gelaten voor een dansje. Op za terdag, 26 juli vertrekken de jongelui weer met als eindbestemming Velsen. Donderdagavond kwamen de drieën twintig jongens en meisjes uit de gemeen te Velsen, die deze reis zullen meemaken bijeen in het Cultureel Centrum waar de heer G. Kwakkel, gemeentelijk ambte naar voor jeugdzaken, een uiteenzetting gaf over het verloop van de reis. De jon gelui vonden hier tevens gelegenheid om met elkaar kènnis te maken. Advertentie HALVE PRIJS fifi Woensdagmiddag 16 juli zal bij de scheepswerf van de Firma A. van Benne- kum te Sliedrccht de nieuwe zeesleepboot „Stentor" voor N.V. Bureau Wijsmuller te IJmuiden te water worden gelaten. De tewaterlating vindt 's middags om zes uur plaats, op welk tijdstip men hoog water in de Merwede verwacht. De „Sten tor", die eind augustus in IJmuiden wordt verwacht, is een zusterschip van de op 2 juli in dienst gestelde zeesleepboot „Hec tor". De schepen zijn 1200 pk. sterk en zijn dertig meter lang. Bij de scheepswerf Jonker en Stans in Hendrik Ido Ambacht staat thans nog op de helling de zeesleepboot „Nestor", welk schip in december in de plaats zal komen van de stoomsleepboot „Nestor", die thans nog in de IJmuidense havens dienst doet. Ook de nieuwe „Nestor" is een zus terschip van de „Hector" en de „Stentor". op 1 augustus door de Duitse en Engelse groepen bezocht. Per bus reist men van Alphen aan de Rijn naar Den Haag, waar een bezoek wordt gebracht aan het Vre despaleis. Na een maaltijd wordt naar Scheveningen en Madurodam gereden. Wanneer het weer goed is, blijft men nog enige tijd aan het strand te Scheveningen. Ook op zaterdag, 2 augustus staat nog een autobustocht op het programma, 's Morgens om half negen vertrekt men per bus naar de bloemenveiling te Aals meer. Die middag vertrekt de groep uit Bergisch Gladbach weer naar Duitsland. Op zondag gaat ook de Engelse groep weer huiswaarts. Een bus brengt de groep naar Schiphol, waar men kwart voor zeven aanwezig behoort te zijn. Het vliegtuig ver trekt om kwart over zeven. Advertentie Na een jaar hard werken is onze afd. Radio- en TV-reparatie de volgende week met vakantie. Wilt u er rekening mee houden Dank U Fa. DE VILDER VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 N-B. De verkoop gaat gewoon door- Met de forse klanken van de K.M.K.- mars opende de IJmuider Harmonie don derdagavond het concert voor de bejaar den uit het W. F. Visserhuis te IJmuiden. Rustig gezeten in een gemakkelijke stoel, die voor deze gelegenheid eens in de voor deur van het huisje of op het balkon was geplaatst, genoten de ouden kennelijk van deze uitvoering die, mede door het feit dat het weer voor een dergelijke gebeurtenis buitengewoon gunstig was, zeer geslaagd geheten mag worden. Deze keer was de binnenplaats wel opengesteld voor het publiek en ook daar toonde men veel belangstelling. De leden van de IJmuider Harmonie, die een plaats je hadden gevonden op het gemeentelijke plankier, brachten onder andere de Eg- montouverture, de Valerius-suite en de Rapsodie Slave no 1 ten gehore. Het con cert werd besloten met de Washington Gray's mars van G. S. Grafulla. Na elke uitvoering bewees een van vier zijden opklinkend applaus dat de bejaar de toehoorders het gebrachte zeer op prijs stelden. TWEE GROEPEN VAN VEERTIG leerlingen van de ULO-scholen in Velsen en Beverwijk, die juist het examen achter de rug hebben en hiervoor zijn geslaagd, zullen volgende week gedurende drie dagen de gast zijn van Hoogovens te IJmuiden. Zij zijn op initiatief van de afdeling onderwijs uitgenodigd om een eerste vakantie cursus in het gehele bedrijf mee te maken, opdat de jongeren beter bekend raken met de toekomstmogelijkheden, die een dergelijk groot bedrijf kan bieden. In die drie dagen van maandag tot en met woensdag komt de eerste groep zullen de jongens en meisjes kennismaken met de werkzaamheden op de administratieve en de technische afdelingen en in de laboratoria. De jongeren worden die dre dagen niet uitsluitend rondgeleid; zij gaan ook aan de slag in de leerlingenwerkplaats en zullen zelfs een klein werkstukje vervaardigen. De eerste groep ULO-leerlingen wordt eind van de dag wordt een sportontmoe- maandag 21 juli 's morgens om half negen op het bedrijf ontvangen. Er wordt kennis gemaakt, er worden formulieren ingevuld en er staat een eerste inleiding op het pro gramma, waarin een toelichting op de zin van deze vakantieleergang voor de leerlin gen wordt gegeven. Van half tien tot half elf wordt een les in werktuigkunde ge houden en van half elf tot half een zullen de jongeren voorlichting over het bedrijf ontvangen. Na de maaltijd wordt een les vaktheorie gevolgd en na een half uur sport, komt men bijeen in de leerlingen werkplaats om een eenvoudig, maar mooi klokje te vervaardigen. De onderdelen voor dit klokje zijn al gedeeltelijk voorbewerkt en er zal worden gewerkt met de steun van Hoogoven-leerlingen. Het klokje mag door de cursisten naar huis worden meege nomen. De tweede dag van de cursus begint met praktijkwerk in de leerlingenwerkplaats. Tussen half elf en half twaalf wordt de Hoogoven-film vertoond en aansluitend daaraan wordt met tweede- en derdejaars leerlingen van Hoogovens een discussie groep gevormd. Na een maaltijd in de kantine tussen een en twee uur zal er gelegenheid zijn voor een vraaggesprek met de medewer kers van verschillende bedrijfsafdelingen, zoals de administratieve afdelingen, labo ratoria en technische afdelingen. Over het besproken onderwerp zal de leerling 's avonds thuis een opstel maken, dat door een commissie wordt beoordeeld. Voor het beste opstel zal een prijs worden beschik baar gesteld, die aan het einde van de derde cursusdag wordt uitgereikt. Aan het IJMUIDEN: Dokters. Van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen zijn te raadplegen de artsen: D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340 en P. Brouwer, Koningin Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403, tel. 4204. Verloskundigen. In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: A. Verburg, t. h. v. W. J. Rooyaards, dr. Schuitstr. 12, tel. 3636, b.g.g. 3905. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: H. J. F. Peeters, De Witstraat 37, tel. 5300. Apotheken: De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apo theek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK—UITGEEST: Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. H. Schutte, Kerklaan 9, Heemskerk, tel. 02512266. Bovendien neemt dr. Kloppert de dien sten waar voor de patiënten van dr. Tuinman. SANTPOORT Dokters. In spoedgevallen is de arts M. Trooster, Wyn. Daniëlslaan 14, tel. K 2560 - 8410 te raadplegen. Apotheken. Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 - 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. K 2560—8284. VELSEN Wijkverpleging. Voor Velsen-Noord, Vel- sen-Dorp en IJmuiden-Oost: zr. Gomes, Leeuweriklaan 39; voor IJmuiden-Oost en -West: zr. Man, Kanaaldijk 240, tel. 4383; voor Santpoort en Driehuis: zr. Bakker, Duinweg 52. ting met de leerlingen van Hoogovens ge arrangeerd. Op woensdagmorgen 23 juli nemen de cursisten deel aan een excursie naar de verschillende bedrijfsafdelingen. Van half elf tot half twaalf wordt een veiligheids praatje gehouden en daarna volgt weer praktijkwerk in de leerlingenwerkplaats, 's Middags wordt nog een les in calorische werktuigen gevolgd en daarna zal de uit slag van de opstelwedstrijd worden bekend gemaakt. Nadat ook de praktijkwerkstuk ken zijn uitgereikt zal er gelegenheid be staan tot het weergeven van de bevindin gen en het beantwoorden van vragen. Ten slotte wordt die middag in een van de lo kalen van de leerschool een eindtoespraak tot de cursisten gehouden, waarin wordt gewezen op de inhoud en de mogelijkheden voor de ULO-leerling in de industrie. Koningin Frederika wordt door twee den gehuldigd voor haar onvermoei- bejaarden op een der Ionische eilan- bare medeleven met deze door aard bevingen getroffen eilandbewoners. Het agendabureau van de Velser Ge meenschap heeft voor de volgende week onderstaande culturele agenda samenge steld: 14 TOT EN MET 19 JULI Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw, IJmuiden, tevens bezich tiging maquette IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.) geopend: maandag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen (N.), geopend van 14 tot 17 uur; dinsdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woens dag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd); donderdag van 10 tot 12.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: maandag van 14.30 tot 17.30 en 1921 uur. Jeugdbibliotheek open van 1617.30 en 19—21 uur; dins dag open van 10 tot 12 uur; leeszaal Vel- sen-Noord, Banjaertstraat 13, open van 1012 uur; woensdag jeugdbibliotheek open van 14.3017.30 uur; vrijdag open Advertentie 30CXXXXXXJOCCOCSCCÖCXXXXXXXXXX DUBBELE EN ENKELE zéér voordelig bij HET JUISTE ADRES voor alle rijwiel- en bromfietsonderdelen KENNEMERLAAN 19 - TEL. 6317 3CXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX3Ü OP GROTE SCHAAL is in de maand mei de haringvisserij <n de Noordzee uit geoefend en hierbij is gebleken, dat de drijfnetvisserij, in tegenstelling tot de trawlvisserij, bevredigende resultaten op leverde. Dit meldt het maandelijkse over zicht over de aanvoer en afzet van vis en visprodukten in Nederlandse visserij havens. Het aanbod van rondvis lag die maand op een iets lager peil dan in april 1958. De garnalenvangsten bleven teleur stellen, terwijl de uitvoer van visserij- produkten zich normaal bleef ontwikkelen. Eind mei namen in totaal 170 schepen uit Nederlandse visserij plaatsen aan de haringvisserij deel tegen^ 155 in de over eenkomstige maand van 1957. Hoewel de vangsten van de drijfnetloggers de eerste dagen wat tegenvielen, waren deze aan het einde van de maand bevredigend. De kwaliteit van de drijfnetharing kon over het algemeen goed worden genoemd. Die van de trawlharing was aanmerkelijk minder. De uitvoer van gezouten haring bedroeg in deze maand 789 ton voor een waarde van ƒ532.000.tegen 1157 ton voor een waarde van 814.000,in mei 1957. Afzet vond ondermeer plaats naar België (347 ton), West-Duitsland (284 ton) en Noorwegen (96 ton). In mei 1958 kwam 863 ton verse haring aan de markt, die gemiddeld 0,27 per kg opbracht. Hiervan werd 251 ton geëxporteerd voor een waar de van 101.000,—. In mei 1957 werd slechts 32 ton verse haring uitgevoerd voor een waarde van 15.000, Minder rondvis Omdat in de loop van mei een aantal trawlers en trawlloggers overschakelde van de visserij op zeevis op de haring- trawlvisserij, liepen de aanvoeren van rondvis, vergeleken met april, terug van 2341 ton tot 2261 ton. Hoewel de kleine kotters de visserij enige malen wegens ongunstig weer moesten staken, was het aanbod van platvis toch bevredigend. Ver geleken met april steeg de aanvoer van 1664 ton tot 2240 ton. De gemiddelde prijs daalde echter van 1,50 per kg tót 1,21 per kg. Makreel Makreel was in mei in kwantatief opzicht de belangrijkste zeevissoort. Er was 1497 ton aan de markt; hiervan leverde IJmui den 1.101 ton, waar de prijzen varieerden van ƒ0,18 tot ƒ0,84 per kg. De g°»^'ddelde prijs voor makreel bedroeg 0 oer kg tegen 0,17 per kg bij een a >d van 3293 ton in april. Ruim 17 ton werd naar de vismeelindustrie afgevoerd, terwijl 28 ton makreel werd uitgevoerd. Schelvis en kabeljauw Het aanbod van schelvis liep, verge leken met april, belangrijk terug en wel van 923 tot 566 ton. De gemiddelde prijs steeg van 0,39 tot f 0,52 per kg. De produktie van kabeljauw was met 499 ton, met een gemiddelde prijs van 0,74 per kg, niet onbevredigend. De uit voer bereikte het totaal van 187 ton. Schol en tong Schol was in grote kwantiteiten aan de markt. In totaal was er in de verslag- maand 1146 ton tegen 802 ton in april. Door dit grotere aanbod daalde de ge middelde prijs van ƒ0,54 tot ƒ0,39 per kg. Een hoeveelheid van 312 ton schol werd uitgevoerd. In mei werden door de kotters goede tongvangsten gemaakt. Er was 754 ton aan de markt, waarvoor gemiddeld 2,63 per kg werd betaald. De uitvoer was 539 ton groot. Export en import In mei 1958 kon 1128 ton zeevis voor een waarde van 2,2 miljoen worden uitge voerd tegen 997 ton voor een waarde van f 1,5 miljoen in mei 1957. Afnemers waren België (393 ton), Groot-Brittannië (196 ton), Frankrijk (127 ton), Italië (151 ton) en de U.S.A. (104 ton). In mei werd 526 ton zeevis geïmporteerd voor een waarde van 626.000. In' mei 1957 waren deze totalen respectievelijk 654 ton en 745.000. Importen vonden plaats uit België (139 ton) en West-Duitsland (295 ton). Garnalen De aanvoer van garnalen vertoonde in mei een teleurstellend beeld. Het aanbod daalde van 295 ton tot 269 ton. Er kon 65 ton garnalen voor een waarde van 560.000 worden uitgevoerd. Verzending vond vrijwel uitsluitend plaats naar België. In ongepelde toestand werden 167 ton garnalen uitgevoerd voor 505.000. Afnemers waren België met 45 ton en Frankrijk met 121 ton. Vis- en mosselconserven In de visconservenindustrie was de acti viteit nog beperkt. In de meeste fabrieken werd makreel verwerkt. De uitvoer be reikte met 1.229 ton voor een waarde van f 1,5 miljoen een bevredigend peil. In mei 1957 werden 1.249 ton visconserven ge ëxporteerd voor een waarde van 1,6 miljoen. van 14.3017.30 en 1921 uur en Jeugd bibliotheek van 1617.30 uur. Leeszaal Velsen-Noord van 1417 en 1921 uur; zaterdag open van 14.3017.30. Leeszaal Velsen-Noord van 1417 uur. MAANDAG 14 JULI, DINSDAG 15 JULI EN WOENSDAG 16 JULI: Marktplein IJmuiden, 20 uur (op woensdag ook 14 uur), circus Strassburger. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag 20 uur, zaterdag en zon dag 19 en 21.15 uur, „Soldaten en meisjes" zondag 15 uur: „De schatgravers van Doodskopeiland" maandag tot en met woensdag, 20 uur, „Bommenwerper B 52" donderdag 20 uur: „De Mantel". Rex, vrijdag tot en met maandag 20 uur: „Maigret zet een val" zondag 15 uur: „Heb je 'm door" woensdag en donder dag 20 uur: „De slag om Arnhem". Advertentie UNION - GERMAAN - SIMPLEX - CYRUS Trompstraat 9—11 - Tel. 4214 - IJmuiden-O. De redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij heeft in een woensdagmid dag in Pulchri Studio te Den Haag ge houden algemene ledenvergadering be sloten ook na 15 juli de bestaande maat regel om niet meer dan zestig percent van de gevangen haring in gezouten vorm aan te voeren, te handhaven. Dit besluit werd genomen in verband met de gunstige ontwikkeling van de afzet van verse haring naar conservenfabrieken, rokerijen en voor exportdoeleinden. Dien tengevolge behoefde slechts een gering percentage van de aanvoer voor verwer king tot vismeel te worden bestemd. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit Go's Internationale Sleepdienst liep van morgen te IJmuiden binnen met een bag germolen uit Antwerpen op sleeptouw. De kapitein van de „Noordzee" had om assistentie van een arts verzocht, daar de tweede machinist aan boord tegen de rai ling was gevallen. De man had een hoofd wond en een kneuzing aan de linker bovenarm opgelopen. Nadat de wond was gehecht, is de machinist naar huis ver- IJMOND-HANDBAL ACTIEF VOOR NIEUW SEIZOEN De handbalvereniging „IJmond", die nog steeds niet officieel weet of het eerste he renelftal, zoals officieus is medegedeeld, zal promoveren naar de districts-eerste klasse en evenmin nadere berichten ont ving omtrent de protesten tegen de door de dames I in Amsterdam tegen Kruisster gespeelde promotiewedstrijd, bereidt zich toch reedse voor op het nieuwe seizoen. Op 17 augustus beginnen de IJmond- activiteiten met het deelnemen aan een toernooi van S.S.V.U. te Utrecht met een dames- en een herenelftal. In de gelederen van de afdeling IJmui den van het Leger des Heils wordt in deze dagen veel gesproken over de bijzondere feestweek in september aanstaande. Soldaten van „het Leger" uit een andere plaats organiseerden 35 jaar geleden een samenkomst in IJmuiden, dat toen nog geen afdeling of korps, zoals dat heet had. Een klein IJmuidens meisje kniel de neer en haar gebedje hield een ver zoek in dat er hulp zou komen om het leed van velen draaglijker te maken. Hoe groot de omvang van dit leed was zal het meiske Toosje Tis, die nu mevrouw Toornvliet heet en in Haarlem-Noord woont niet geheel hebben beseft. In elk geval, kort daarop kreeg IJmuiden zijn eigep korps. Het korpsgebouw was weinig meer dan een loods. Oude IJmuidenaren spreken nog wel eens over „de zaal in de Prins Hen drikstraat". Uit deze citadel werd de aan val begorinen. Het was een rechtstreekse aanval op het kwaad, dat welig in velerlei vorm tierde. In september 1923 werden de eerste IJmuidenaren onder de „Bloed en vuur-vlag" als heilssoldaten geïnstal leerd. Het korps uit Haarlem heeft IJmuiden in de eerste tijd veel geholpen: het mu ziekkorps en het zangkoor van de afde ling Haarlem luisterde de zogenaamde tentcampagnes op. Het verhaal gaat, dat toen tijdens een van die tentcampagnes door de storm een groot deel van het tent dak er aan ging, de muziek door bleef spelen en het koor door bleef zingen. Het werk van de IJmuidense afdeling breidde zich gestaag uit. Men ging meer aandacht besteden aan het jeugdwerk, er werd een vrouwenvereniging opgericht, een gezinsbond. Tegenwoordig wordt vooral veel aandacht besteed aan het re- classeringswerk. In nauwe samenwerking met de gemeentelijke dienst van sociale Advertentie DE IDEALE BROMFIETS ƒ349.50 ƒ399.50 FA. J. Trompstraat 9-11 HOOIJBERG - IJmuiden-O. - Tel. 4214 De vijf IJmuidense duivensportvereni- gingen zullen dit jaar voor de jonge dui ven van de leden een „Tour de France" houden. Het ligt in de bedoeling van de verenigingen „Bonte Duif", „Oranje Nas sau", „Snelle Wieken", „IJmuiden" en „Snelvliegers" om dit sportevenement te houden op de vluchten van België en Frankrijk uit. Aan deze „Tour de France" voor duiven zullen ongeveer duizend jonge duiven van het broed 1958 deelnemen. De eerste vlucht wordt zondag gehouden van Essen af over een afstand van 110 km. Op deze vlucht zal reeds worden uitgemaakt wel ke duivenliefhebber dit weekeinde de ge le trui in zijn bezit zal krijgen. Aan de „Tour" zijn verschillende prijzen verbon den. Op elke etappe zijn liefst tien prij zen beschikbaar. De prestatieprijs gaat naar de duivenliefhebber, van wie de dui ven de beste prestaties hebben verricht. De suikerprijs is voor het lid, dat tijdens de vluchten de meeste tegenslagen heeft ondervonden. Ook het dagploegenklassement is aan de „Tour de France" voor IJmuidense duiven toegevoegd. Het dagploegenklas sement wordt gewonnen door die vereni ging, die het eerst drie duiven van drie verschillende liefhebbers toont. Die leden van de vijf verenigingen, die geen prijs winnen met deze „Tourduiven", komen in de bezemwagen terecht en worden als uit gevallen beschouwd. Dit IJmuidens sport evenement voor de duivenhouders heeft, gezien de grote deelname, flinke belang stelling getrokken. zaken worden kerst- en andere collecten besteed om het de minder bedeelden in IJmuiden onder wie vele zogenaamde stille armen minder moeilijk te maken. De Duitse bezetting heeft niets nagela ten om te trachten het IJmuider Korps te vernietigen; zij slaagde er slechts in de sol daten te verspreiden. Bij de bevrijding vond men het IJmuidens hoofdkwartier terug als een ruïne. Met vereende krachten toog men aan het werk. Men stelde zich niet tevreden met een hersteld bastion. Vanuit IJmuiden werd in Beverwijk een buiten post geopend, die inmiddels een zelfstan dig korps is geworden. De samenwerking tussen Kerken en Le ger in IJmuiden laat niets te wensen over en over de belangstelling onder de burge rij van IJmuiden valt niet te klagen als er op haar een beroep wordt gedaan via de collectebus. IJmuiden staat er niet anders voor dan andere afdelingen van het Leger des Heils: er is telkens weer geld nodig om minder bedeelden te kunnen helpen. En als men het in de gelederen van het korps in deze dagen dikwijls heeft over de feestweek in september, dan bedoelt men eigenlijk in (en na) die week in staat te zijn om de minder bedeelden in deze gemeente aan een extraatje te helpen. Wat het „bastion" van het Leger des Heils zelf betreft, daar zou wat redelijker meubilair, bepaald geen overdaad bete kenen! KOPENHAGEN (UPI) De Deense autoriteiten willen maatregelen treffen tegen de uitzendingen die radio-Mercur zaterdag wil gaan beginnen uit de inter nationale wateren rond Denemarken. Aan genomen wordt dat Denemarken een pro test zal indienen bij de „International Telecommunication Union" te Genève. Radio-Mercur zou in het protest ervan worden beschuldigd de internationale ra dio-conventie en de internationale regels, die door 91 1 .nden zijn geratificeerd te schenden. De regering zou ook bij Panama willen protesteren. In dit land is het radio station „Cheeta Mercur" ingeschreven. Er zijn geen aanwijzingen dat de Deense autoriteiten zich reeds hebben gewend tot de Zwitserse maatschappij „International Mercur Radio Anstalt", die het drijvende radiostation exploiteert. De radio zal uitsluitend amusements programma's uitzenden, waarin reclame zal worden gemaakt. Van nieuwsuitzen dingen zal geen sprake zijn. Een bejaarde IJmuidenaar, die donder dag als figurant meewerkte aan de opna men voor de film „Operation Amster dam" op de Trawlerkade ter hoogte van het gebouw van „De VEM" te IJuiden, is in het vuur van het werk misgestapt, toen hij op een verhoging een stapje achteruit moest gaan. De man viel achterover met het hoofd op straat en moest met een hoofdwond door een auto van de Velsense ongevallendienst naar huis worden ver voerd. Donderdagmorgen omstreeks tien uur gaf de negentienjarige P. J. S. uit IJmui den op de hoek van de Frans Naerebout- straat en de Ruiterstraat geen voorrang aan een vrachtauto, die van links aan kwam. De jongeman kwam met het hoofd tegen de laadbak van de vrachtwagen te recht en moest door de auto van de Velsen se ongevallendienst worden overgebracht naar het Antoniusziekenhuis. Nadat een hoofdwond was gehecht, kon S. naar huis terugkeren. De vijftigjarige schilder G. A. M. uit IJmuiden was donderdagmorgen op een klein balkon aan de achterzijde van een woning aan de Kennemerlaan aan het werk, toen hij een plank op het hoofd kreeg. Personeel van de ongevallendienst heeft de man ter plaatse verbonden en ver volgens naar huis gebracht.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7