Sterk verlaagde prijzen Noodzaak van Prot. Chr. LTS wordt in twijfel getrokken Beverwijk sluit lening van ruim een miljoen Wijziging subsidieverordening komt moeizaam tot stand Memorandum Beverwijks B. en W. aan de gemeenteraad IJmond-agenda CASTRICUM Bouwvakarbeiders over de nieuwe CAO Sportfestijn voor vele scholieren WIJK AAN ZEE Het werk van de Konink lijke N.Z.H.-Reddings- maatschappij V IJ D AG 11 JULI 1958 DE GEMEENTERAAD van Beverwijk, die donderdagavond onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma in „Scheybeeck" bijeen kwam om een vrij omvangrijke agenda te behandelen, heeft zich de langste tijd bezig gehouden met het voorstel van B. en W. om de verordening, die de toekenning regelt van een subsidie in de kosten, die bij de stichting van kerken worden gemaakt, te wijzigen. Dir, voor stel werd door het college gedaan naar aanleiding van een verzoek van het r.-k. kerk bestuur van de parochie van Regina Caeli om een extra subsidie van 41.250 te krijgen toegewezen om de bouw van een toren naast de in aanbouw zijnde kerk van deze parochie aan het Kuenenplein in Beverwijk te kunnen bekostigen. De heer C o e 1 i n g h (Arbeid) had niets tegen torens, maar kon er niet mee akkoord gaan, dat de toren van bovengenoemde parochie met vijftig percent inplaats van met vijftien percent zou worden gesubsidieerd. Hij vond het beslist onredelijk, dat hiervoor de verordening moest worden gewijzigd. De heer M u s k e e (Communist) vroeg zich af hoe het mogelijk was, dat het ver zoek van het kerkbestuur, dat naar zijn zeggen reeds in januari was binnengeko men, nu pas in behandeling kwam. Hij vond het voorts ongepast, dat de gemeen te de parochie voor de helft tegemoet zou komen in de bouwkosten van de toren, alleen omdat dit bouwwerk het Kuenen plein zou verfraaien. Hij verklaarde ten slotte zijn stem aan het voorstel te zullen onthouden. De heer K o g e r (Prot. Chr.) was even eens de mening toegedaan, dat het voor stel wel wat eerder op de raadsagenda had kunnen verschijnen. Naar zijn mening was het Kuenenplein uit stedebouwkundig oogpunt gezien volkomen een mislukking, ondanks het feit, dat de toren er zou ver rijzen Verder kon hij zich niet vereni gingen met de motivering van het college, dat kerktorens in de naaste om geving eigendom van de betreffende ge meenten zijn. Wel achtte hij het feit juist dat bepaalde kerken gemeentelijk eigen dom zijn. Dit zijn echter volgens de heer Koger kerken, die eeuwen oud zijn. „Over de vraag wie de kosten van die kerken betaalde wordt niet gesproken", zei de heer Koger. Hij deelde voorts mee wel de wij ziging van de verordening te kunnen aan vaarden, mits daarnaast de bepaling zou worden opgenomen de subsidie te beper ken tot 75.000,per geval. Ontsteltenis Mevrouw A 11 a n-S c h i 11 h u y s (Vrij heid) had tot haar grote verbazing en ont steltenis van de voordracht kennis ge nomen en vond het niet van pas komen, dat het college het voorstel ter tafel bracht nu de toren zo goed als klaar is. „En als de kosten dan nog tegenvallen, dan moet de gemeente maar weer bijspringen", merkte mevrouw Allan op. Wethouder A1 b e r d a zei dat het toch al moeilijk is om kerken te bouwen en dat men als gemeentebestuur iets voor de bouw van dergelijke projecten over moet hebben. Dat de aanvraag pas zo laat wordt behan deld vond volgens de wethouder zijn oor zaak in het feit, dat het bouwplan in zijn totaliteit terdege moet worden bekeken. „Men kan niet zeggen, dat de toren er zo maar is bijgeplakt". Volgens de wethouder was het ook verkeerd van de raadsleden om het voorstel subjectief aan te pakken. „Of men de toren nu mooi vindt of leljjk, dat doet er niets toe. Smaken verschillen nu eenmaal. Het gaat om de verordening". Een limiet vaststellen zoals de heer Koger had voorgesteld, achtte de wethouder niet aanvaardbaar. „Dat hadden we bjj de ge boorte van de subsidieverordening moeten doen. Het is te cru om dit alsnog te be palen", T e$en De heren Boer en Coeling (beiden arbeid) kwamen in tweede instantie aan het woord, veroordeelden het voorstel voornamelijk omdat zij de verhoogde sub sidie iets te veel van het goede vonden en omdat zij de mening waren toegedaan dat het bouwwerk (in tegenstelling tot het geen het college hieromtrent had opge merkt) bouwkundig gezien geen succes was. Zij zeiden tegen te stemmen. De heer Romunde (arbeid) wilde niet Advertentie EN covtf^ ^fClAALZA^ BREESTRAAT 17 BEVERWIJK in het geding brengen of hij de kerk nu wel mooi of lelijk vond en zei dat hij be zwaar had tegen het regelmatig verande ren van verordeningen. „Je weet echt niet meer waar je aan toe bent", merkte hij op. Dat de kerk al zo goed als gereed was, terwijl voor de bouw ervan een verhoog de subsidie moest worden toegekend, stuitte hem tegen de borst. Hoewel hij deze handelwijze minder elegant vond, be sloot hij niet tegen te zullen stemmen. Tot haar recht De voorzitter onthulde vervolgens, dat het college er destijds bij het kerkbe stuur op had aangedrongen een toren bij de kerk te bouwen, omdat B. en W. een toren zonder kerk uit stedebouwkundig oogpunt niet gelukkig achtten. „We moe ten nog aan de nieuwe vormgeving in de huidige bouwmethode wennen en deze kerk aanvaarden als markant punt. Als de woningen op de Alkmaarderweg zijn ver dwenen zult u eens zien hoe goed de kerk tot haar recht komt", zei de burgemeester. De heer W e y e r (Katholiek) plaatste zich geheel achter de verdediging van wethouder Alberda en was het verder ook met het betoog van de burgemeester eens. „Je moet de kerk niet van te dichtbij zien". A mendement Een amendement, dat door mevrouw Allan en de heer Koger was ondertekend, om de gewijzigde verordening aan te vul len met de bepaling dat slechts tot een maximum van f 75.000.per geval mocht worden gesubsidieerd, haalde de vereiste meerderheid niet en werd verworpen (veertien stemmen tegen en zes voor). In dezelfde verhouding werd het bo vengenoemde voorstel van B. en W. aan vaard, Degenen die tegenstemden waren: mevrouw Allan (Vrijheid), de heren Mus- kee en Swarts (Communist) en de heren Boer en Coelingh (Arbeid). VERGEETACHTIG BEVERWIJK Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: Blauw schortje, taalboek en driehoek, paraplufoudraal, 2 muntbiljetten, blauw jasje met ritssluiting, kinder kruiwagentje, grijs jongensjasje, kentekenplaat VK-20-10, jongensriem met 3 sleutels, bos sleutels, bril, muntbiljet van 2.50, grijs kindervest, blauwe autoped, grijs-zwarte vulpen, grijs-rode autoped, wit kinderschoentje, bankbiljet van 10, een paar zwarte kinderschoentjes, rood geel-groen gekleurde strandbal, bruine aktetas inh. elektrisch scheerapparaat, bruine aktetas inh. zwarte baret en een paar regenpijpen, gestreepte badhanddoek, portemonnee. Deze voorwerpen kunnen afgehaald wor den op het politiebureau, Breestraat 39, Beverwijk, 's middags van 17 tot 19 en za terdags van 15 tot 18 uur. AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zondag 14.30 en 20 uur „Als het kinderhart spreekt". De Beverwijkse gemeenteraad heeft zich niet alleen langdurig bezig gehouden met het voorstel om de verordening te wij zigen, die de toekenning van een subsidie in de kosten van stichten van kerken re gelt, maar ook met het prae-advies naar aanleiding van het verzoek van de Stich ting Protestants Christelijk Nijverheids onderwijs IJmond om een L.T.S. in Bever wijk, die door de stichting in het leven zal worden geroepen, nodig te verklaren. Ver scheidene raadsleden vroegen zich de noodzaak van een dergelijke lagere tech nische school in Beverwijk af. Zo had mevrouw Allan (Vrijheid) wel iswaar geen bezwaren tegen een L.T.S. op levensbeschouwelijke grondslag, maar zag even veel aanleiding om een openbare L.T.S. te laten verrijzen. In dit verband haalde zij er een progno se voor 1980 bij, waaruit zou blijken, dat het aantal leerlingen, dat dan een openba re lagere technische school zal gaan be zoeken zeer sterk zal zijn toegenomen in vergelijking met het aantal dat in 1957 een dergelijke school heeft bezocht. Hetgeen echter niet met een prot. chr. school het geval zou zijn. De heer Koger (Prot. Chr.) hield een warm pleidooi voor een protestants christelijke lagere technische school en benadrukte dat er in de wijde omgeving niet een dergelijke onderwijsin stelling te vinden was. De heer Swarts (communist) achtte een dergelijke school niet noodzakelijk en hield een warm plei dooi voor het openbare technische onder wijs. De heer Schröer (Katholiek) betwij felde de werkelijkheidszin van de progno se die mevrouw Allan te berde had ge bracht. Hij dacht hierbij aan de ontwikke ling van de industrie in de komende jaren en aan de nog steeds toenemende uitbrei- De vergadering van Beverwijks ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester J. G. S. Bruinsma leverde donderdagavond in „Scheybeeck" heel wat stof tot praten op. Twee voorstellen van B. en W. werden niet met algemene stemmen aanvaard, waarover men el ders in deze editie meer kan lezen. De overige voorstellen gingen echter zonder hoofdelijke stemming onder de hamer van de voorzitter door. Een van de belangrijkste besluiten was wel om twee leningen aan te gaan met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten 640.000 en 650.000). De leningen wer den zonder discussie geaccepteerd. Het voorstel tot vaststelling van straat namen in „Oosterwijk" vormde aanlei ding tot een ongedwongen en vaak humo ristische gedachtenwisseling tussen de voorzitter enerzijds en de raadsleden an derzijds. Haags De heer Koger (Prot. Chr.) bijvoor beeld vond dat de Laan der Nederlanden toch wel erg „Haegs" klonk. De heer M u s k e e (Communist) zei dat het ko misch was dat men in „Oosterwijk" zo „schreeuwt met de Europese samenwer king". De heer Coelingh (Arbeid) was bang dat sommige mensen de vreem de straatnamen niet zouden kunnen schrij ven of uitspreken. De voorzitter nam het allemaal niet zo zwaar op, vond de Laan der Nederlanden niet „Haegs" klin ken en de Nederlandlaan niet in het ge hoor liggen. „We hadden wel wat namen van grote rivieren willen gebruiken, maar durfden werkelijk niet hiervoor de groot ste Italiaanse rivier te misbruiken," zei hij toen hij het over de zogenaamde „vreemde" straatnamen had. De raads leden onthielden hun stem niet aan dit voorstel. Drieduizend meer De kredietaanvraag voor een roltrom- melwagen werd met drieduizend gulden verhoogd, waartegen de raadsleden geen bezwaar maakten. Wethouder Vessies leg de uit, dat deze wagen nog beter en mo derner, maar ook nog economischer zou zijn dan de auto die men oorspronkelijk op het oog had. „En dat kan allemaal door die drieduizend meer," zei hij. Nadat de voorzitter nog had meege deeld, dat er zo gauw mogelijk verbete ring zal worden gebracht aan de schier onhoudbare verkeerssituatie bij de spoor wegovergang aan de Wijkerstraatweg, waarvoor een aantal bomen van „Schey beeck" echter zullen moeten sneuvelen, kwam hij tot slot met een verrassing op de proppen. Die verrassing bestond uit een memorandum van B. en W., dat werd opgesteld naar aanleiding van de behan deling van de kwestie rond Meerestein tus sen Beverwijk en Heemskerk. Dit memo randum kan men elders in deze editie le zen. ding van de Hoogovens, waarvoor nu al zo veel huizen in Beverwijk worden gebouwd (hij doelde hiermee kennelijk op de E.G.K.S.-woningen in het uitbreidings plan „Oosterwijk". Red IJ. C.j „Er moet'eerst maar eens eeh gedegen rapport komen. Dan kunnen we wel eens zien of deze school noodzakelijk is", zei hij. Eerst openbare school De heer R o m u n d e (Arbeid) stelde zich achter mevrouw Allan. Hij vond de voordracht zo vaag, dat hij het ondoenlijk achtte een juist oordeel over de wenselijk heid van bovengenoemde onderwijsinstel ling te geven. In de allereerste plaats zag hij de noodzakelijkheid in van een ge meentelijke openbare technische school. De wethouder van onderwijs, de heer Niesten, verdedigde het prae-advies door op te merken, dat men ook in rijks kringen naast een neutrale en een rooms- katholieke school een protestants christe lijke school graag ziet in de IJmond. Uit de respectieve betogen, die ver scheidene raadsleden naar aanleiding van dit prae-advies veelal op uitvoerige wijze hielden kwam vooral dat van de heer R o m u n d e (Arbeid) naar voren. Hij zou niet tegen het prae-advies stemmen mits de noodzaak ervan zou blijken. Hij achtte de beschikbare gegevens om een uit spraak ten gunste van het prae-advies te wettigen echter niet voldoende. „Ik wil bovendien per se weten of de bezetting van de school wordt gewaarborgd". De voorzitter zei een brief te hebben ontvangen van de minister van O.K.W., waarin deze uiteenzet, dat hij met de stich ting van een dergelijke school rekening heeft gehouden. Dit gebeurde naar aanlei ding van een onderzoek van de inspecteur. Er bestaat volgens de burgemeester de kans dat de school binnenkort start. „Wij willen hiermee getuigen van de zorg voor onze bevolking van elke levensbeschouwe lijke richting", zei burgemeester Bruins ma. Drie stemmen tegen Het prae-advies werd aangenomen, hoe wel de beide vertegenwoordigers van de C.P.N., de heren Muskeeen Swarts, alsmede de heer R o m u n d e (Arbeid) werden geacht te hebben tegengestemd. Hierna werd met algemene stemmen be sloten een onderzoek in te doen stellen naar de eventuele wenselijkheid van een openbare lagere technische school. TURNDEMONSTRATIE IN WIJK AAN ZEE Voorafgegaan door het drumkorps en vlaggen maakten de leden van C.S.V. „Hercules" uit Beverwijk donderdagavond een rondgang door de badplaats Wijk aan Zee, waarbij zij heel wat belangstelling mochten ondervinden. Op de prachtige grasmat van de Dorpsweide hield de stoet halt en na een kleine verkleedpartij, voor afgegaan door het zingen van het clublied, werd begonnen met de uiteenlopende oefe ningen aan de ringen, brug, paard, hoog- en vèrspringen. Het duizendkoppige pu bliek was niet karig met blijken van waar dering. Er was zeer grote belangstelling. SUOMI KRIJGT DUITSE GASTEN Zaterdagavond zullen de leden van de Duitse sportvereniging „V.F.L. Sindelfin- gem" in Beverwijk aankomen om geduren de een week de gast te zijn van Suomi. Zondagmiddag zullen de atletiekvereni gingen elkaar ontmoeten op Watervliet, waar om twee uur een wedstrijd wordt ge houden. Voor de komende week is een aantrek kelijk programma samengesteld, waarbij men iedere dag opniieuw een andere streek gaat bezoeken. Vrijdag 18 juli gaan de Duitse gasten weer naar hun land terug. De laatste weken voor de het uitbre- ke der grote vakantie vragen van de onderwijzers veel beleid, want de kin deren zijn alleen nog lichamelijk in de klas en hun geest is al met vakantie in de buitenlucht.Deze onderwijzeres in geest en lichaam Monks Eleigh in het Engelse graaf schap Suffolk heeft het probleem zo opgelost, dat zij met klas en al op een lieflijk plaatsje bij de dorpspomp neer strijkt, waar de kinderen ineens haar onderricht weer nauwlettend volgen: zijn herenigd. Het Beverwijkse college van B. en W. heeft de gemeenteraad tijdens de donder dagavond in „Scheybeeck" gehouden openbare raadsvergadering een memo randum aangeboden met betrekking tot het geschil dat tussen Beverwijk en Heemskerk is gerezen ten aanzien van het uitbreidingsplan Meerestein, dat zoals men zich wellicht nog zal herinneren op het grondgebied van beide gemeenten is gelegen. Verkort weergegeven luidt het memorandum als volgt: „Het moet voor de inwoners van Bever wijk een onaangename ervaring zijn ge weest de laatste weken regelmatig te wor den geconfronteerd met uitvoerige versla gen in de kranten van emotionele demon straties en ingediende moties in openbare en geheime raadsvergaderingen van onze nabuurgemeente Heemskerk. De tervisie- legging van het uitbreidingsplan Meere stein heet de oorzaak te zijn van deze te gen onze gemeente gerichte acties. In werkelijkheid echter is deze tervisieleg- ging de aanleiding tot het toespitsen van de onderlinge verhouding, nu Beverwijk opnieuw sterk stelling heeft genomen te gen dc i ntwerpen IJmondraad en voor de oplossing van de problemen van IJmond- Noord de fusie van beide gemeenten heeft aanbevolen. Reeds in de vergadering van het IJmond-advies-college van 17 mei 1957 is duidelijk gesteld, dat het met de even wichtige ontwikkeling in de IJmond-Noord niet goed gaat, dat van uit Beverwijk moet worden gebouwd en dat allereerst de uit breidingsplannen Oosterwijk en Meere stein dienen te worden verwezenlijkt met voorrang van elke bebouwing elders in de IJmond-Noord. Ook deze uitspraak bevestigde de steeds door uw raad gehuldigde opvatting, dat al leen op deze wijze een nieuwe stad op de juiste wijze kan groeien en aldus op de beste manier kan worden bestuurd. Wij stellen, dat de tervisielegging van het uitbreidingsplan Meerestein door Heemskerk met opzet is tegengehouden. Bij herhaling hebben vertegenwoordi gers van onze gemeente in vergaderingen in IJmond-verband hiertegen geprotes teerd en gesteld dat natuurlijker wijze bij een snelle uitgroei van de agglomeratie een gemeentebestuur de plicht heeft de belangen van de industrialisatie van Neder land af te wegen tegen de belangen van de plaatselijke bevolking, in dit geval tegen de belangen van de agrariërs. In emotionele sfeer wordt thans de for mele behandeling van een uitbreidings plan ten volle uitgemeten door een ge meente, die gehele wijken bouwde zonder een rechtsgeldig uitbreidingsplan. Ook enige leden van uw raad, sprekend namens de bevolking, hebben ons vragen gesteld hoe de zaak eigenlijk precies zit. Zij willen opheldering over beschuldigin gen, geuit aan het adres van onze ge meente, zij willen dat onzerzijds de zaken eens uit de doeken worden gedaan. Het uitbreidingsplan Oosterwijk, dat door de Beverwijkse stedebouwkundige dienst is ontworpen, is het eerste uitbreidings plan, dat een rechtstreeks gevolg is van het streekplan IJmond-Noord. De voor dien ontworpen uitbreidingsplannen kun nen worden beschouwd als een uitbreiding van de bebouwde kom van Beverwijk, doch met Oosterwijk is dit niet meer het geval. Het is kenmerkend een onderdeel van het streekplan. Het sluit niet aan bij de bebouwde kom der gemeente, doch is daarvan gescheiden door de terreinen, waarop later het hart van de nieuwe stad zal kunnen worden ge sticht. Het is voorts ontworpen zonder re kening te houden met de huidige gemeen tegrenzen en strekt zich uit zowel op het gebied van de gemeente Beverwijk als dat van Heemskerk. Desondanks is deze wijk ontworpen als een niet te verbreken een heid. In de eerste plaats wordt er op gewezen, dat het streekplan geen rekening houdt met gemeentelijke grenzen. Denkbaar ware geweest een streekplan, dat de ge meenten Beverwijk en Heemskerk lang zaam aan naar elkaar toe liet groeien. Het streekplan gaat echter doelbewust van een andere gedachte uit. Het poneert het ideaal van één stad, te ontwikkelen van uit de bestaande bebouwing van Bever wijk. De logische consequenties van het streekplan is het verdwijnen van de grens tussen Beverwijk en Heemskerk. Ten overvloede en om na te gaan, of er nog andere oplossingen te vinden zouden zijn, hebben de gemeentebesturen van Bever wijk en Heemskerk reeds in 1952 over deze zaak een rapport gevraagd van de heren prof. dr. Donner, mr. dr. Van Haren en Jhr. ir. De Ranitz. Deze zeer deskundige kenners van ons staatsrecht en de problemen der gemeen telijke uitbreidingen konden tot geen an dere conclusie komen dan deze, dat de te stichten stad tot het gebied van één ge meente zou moeten behoren. Ook het gemeentebestuur van Heems kerk deelde aanvankelijk deze mening. Het schreef letterlijk: „De uitbreiding zal zich dienen te voltrekken met Beverwijk als uitgangspunt". Voorts: „In een ste delijke agglomeratie van 150.000-170.000 inwoners zal Heemskerk als een afzonder lijke stedelijke gemeente wel niet kunnen blijven bestaan". Tenslotte werd ook schriftelijk bevestigd, dat het gemeente bestuur van Heemskerk in principe zeker bereid is die gebiedsdelen van hun ge meente af te staan, die voor de ontwikke ling van de stedelijke agglomeratie nodig zijn". Alles werd anders- Aanvankelijk werkten de beide gemeen ten op deze basis in goed overleg en met goede resultaten samen. Plotseling werd alles echter anders. Heemskerk verbrak het gegeven woord. Het wilde de bebou wing op eigen gebied zelf ter hand nemen. Het verzocht ons de aankopen op Heems kerks gebied te staken en later hebben wij vele hectaren voor de bebouwing van Oos terwijk aangekochte grond aan Heems kerk moeten verkopen. Het is u, leden van de raad bekend, voor welk een ernstig dilemma wij stonden. Enerzijds was er de onmogelijkheid om een stad, als in het streekplan was ge dacht, tot stand te brengen. Anderzijds, wat wel mogelijk was, een langzame uit groei en afronding van Beverwijk mochten wij, om des gewetens wil, niet bevorde ren. Het is u bekend, hoe wij om een goe de oplossing hebben geworsteld, hoe dit een groot deel van onze activiteiten heeft oogeslorpt en dat wij tenslotte als com promis hebben voorgesteld alleen de ge deelten van Heemskerk, bestemd voor de bebouwing van Oosterwijk en Meerestein bij Beverwijk te voegen. Echter is zelfs dit simpele voorstel, ondanks de boven ge schetste toezegging van Heemskerk, ten slotte niet aanvaard. Steeds andere motieven Evenals met Oosterwijk het geval was, is ook het uitbreidingsplan voor Meere^ stein geheel door de stedebouwkundige dienst op kosten van Beverwijk ontwor pen. Het is ons gebleken, dat Heemskerk niet of slechts onder dwang tot vaststelling van dit plan wil overgaan. Telkens worden daarvoor motieven gezocht. In juni 1957 besloot de raad van Heemskerk geen me dewerking aan dit plan te verlenen, indien het tuindersprobleem in die gemeen te door het beschikbaar komen van ver vangende gronden niet tot 'n oplossing zou worden gebracht. Nog in april van dit jaar werd dit standpunt herhaald. Echter be staat de indruk, dat dit argument op de tweede plaats is gekomen en dat een an der argument daarvoor in de plaats is ge steld. Het nieuwe argument was, dat er voor dit plan nog geen exploitatieberekening is opgesteld. Dit is wel een zeer bijzonder en nieuw argument. Bij de behandeling van het plan Oosterwijk is het geheel niet ter sprake gekomen. Na herhaald aandringen deelden burge meester en wethouders van Heemskerk tenslotte in mei 1958 omtrent het plan Meerestein mee: 1. Voorlopig niet tot tervisielegging over te gaan; 2. Dit plan nader in bespreking te bren gen bij die instanties, welke ten aanzien van de realisering van het IJmond-Noord- plan bemoeiingen hebben; 3. Onze exploitatieberekening voor dit plan uit te wisselen en zonodig gezamen lijk te onderzoeken naar middelen om tot verwezenlijking te komen. Omtrent het uitwisselen van exploitatie berekeningen hebben wij intussen enige ervaring verkregen. Voor Oosterwijk bleek dit niet mogelijk. De uitgangspun ten voor een dergelijke gezamenlijke be rekening liggen daarvoor te ver uiteen. Ook in het IJmond-adviescollege is deze zaak besproken. Ondanks aandrang van meer dan één zijde bleek Heemskerk niet bereid tot de tervisielegging van Meere stein over te gaan op hetzelfde tijdstip als in Beverwijk zou geschieden. Tot Bever wijk werd daarop het verzoek gericht on ze tervisielegging nog een aantal weken uit te stellen. Dat uitstel was voor ons een harde zaak. Het is dringend noodza kelijk op korte termijn met het bouwrijp- maken van deze wijk te beginnen. De bouwactiviteit zou anders groot gevaar lo pen. Nochtans besloten wij in onze verga dering van 9 juni 1958 aan het dringend verzoek om uitstel te voldoen en deden wij hiervan onmiddellijk aan Heemskerk te lefonisch mededeling. Wie schetst echter In hotel Funadama aan de Dorpsstraat te Castricum zijn de leden van de afdeling Castricum van de katholieke bouwvakar beidersbond Sint Joseph bijeengeweest ter bespreking van de nieuwe C.A.O. voor het bouwbedrijf. De hoofdbestuurder de heer E. Wortel was op deze bijeenkomst aanwezig om een uiteenzetting te geven. Hoewel hij wist dat, zoals overal elders in den lande ook in Castricum deze nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst met ge mengde gevoelens was ontvangen, bena drukte de spreker dat ze toch een verbete ring betekende voor ongeveer zestig per cent van de bouwvakarbeiders. „De aan de nieuwe C.A.O. verbonden werkclassificatie had ook voor velen on prettige persoonlijke ervaringen meege bracht en dit bleek uit hetgeen door ver schillende leden naar voren werd ge bracht", aldus spreker. Tenslotte werd bij de voor deze avond vastgestelde bestuursverkiezing de heer N. Zonneveld vervangen door de heer P. C. Gij zen. Mededeling werd nog gedaan van het feit dat de contributieinning voortaan op vrijdag in het nieuwe gebouw aan de Rui- terweg zal plaatshebben. Op het speelterrein van de nieuwe open bare Ulo-school aan de Juliana van Stol bergstraat te Castricum is een sportfestijn gehouden door de leerlingen van de St. Henricus uloschool, de school voor voort gezet lager onderwijs en de openbare ulo school. Zowel bij de handbal-, volleybal- als trefbalwedstrijden hebben de leerlingen elkaar zeer goed partij gegeven. Onder leiding van de gymnastiekleraar, de heer G. Smit, traden de klassen tegen elkaar in het strijdperk. De uitslagen waren als volgt: St. Henri cus a werd eerste, de V.G.L.O. school twee de, St. Henricus b derde. De openbare ulo b en a eindigden respectievelijk als vierde en vijfde. In het Botenhuis van de Koninklijke Noord- Zuid-Hollandse Reddings Maat schappij te Wijk aan Zee heeft de heer J. G. Wittpen uit Amsterdam voor een (te klein) gezelschap uiteengezet hoe het red dingswezen vanaf 1824 is gegroeid, nadat in dat jaar het volk wakker was geschud door het vergaan van het fregat „De Vrede", waarbij, na de redding, door een grondzee op één na alle opvarenden zijn omgekomen. Bij het dertigjarig bestaan, aldus de heer Wittpen, was het aantal geredden 11.000. Dit is een wel heel groot verschil met het getal uit het tijdperk vóór dat het redding wezen georganiseerd was, wanttoen ging het eigenlijk meer om de lading die het schip in had dan om de bemanning, en volgens de heer Wittpen, zou men in die tijd er niet tegen op hebben gezien om de bemanning „koud" te maken, als men de lading niet kon krijgen Na verteld te hebben dat thans alles liefdewerk is en dat het reddingswerk per jaar ongeveer 500.000 vraagt, welk enorm bedrag zonder subsidie van het Rijk bijeen wordt gebracht, gaf de heer Wittpen een uiteenzetting van de werkwijze van het materieel. Daarna werd vertoond de film: „Het reddingwezen langs de Nederlandse kust", een film die altijd weer boeit. In de pauze werden enkele vragen gesteld, waarna tot slot de film: „De redding bij Latrabjarg" werd vertoond. VELSEN VRIJDAG 11 JULI Thalia, 20 uur: „Soldaten en meisjes". Rex, 20 uur: „Maigret zet een val". Ossendorpschool, 19.30 uur, gymnastiek lokaal, afscheidsavond. Technische School, 19.30 uur, Patronaats gebouw, diploma-uitreiking. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. ZATERDAG 12 JULI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Soldaten en meisjes". Rex, 20 uur: „Maigret zet een val". Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. BEVERWIJK VRIJDAG 11 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tippi, titti, tipsi". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De schuld van een moeder". W.B. Theater, 20 uur: „De sloep des doods". Deken Waarstraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". ZATERDAG 12 JULI Bioscopen: Als vrijdag. onze verbazing, toen ons werd medege deeld, dat Heemskerk reeds tot tervisie legging had besloten. Nog op diezelfde dag konden wij de publicatie daarvan in de pers lezen. Eerst na de tervisielegging kregen wij hiervan officieel bericht. In dien het gemeentebestuur van Heemskerk ons onmiddellijk na de vergadering op 6 juni 1958 van deze ommezwaai in kennis hadden gesteld, had de tervisielegging nog in nader overleg kunnen worden geregeld. Vanzelfsprekend is toen ook onzerzijds tot onverwijlde tervisielegging besloten. Wat zijn de gevolgen? Wat de gevolgen zullen zijn van het feit, dat twee niet aansluitende plannen ter vi sie zijn gelegd is niet met zekerheid te zeggen. Slechts kan worden geconstateerd dat het door Beverwijk ter visie gelegde plan het meest rijpe plan is, dat boven dien meer de instemming van Burgemees ters en Wethouders van Heemskerk moest hebben dan het aldaar ter inzage liggen de ontwerp. Buiten ons toedoen is er een impasse ge schapen met betrekking tot het uitbrei dingsplan Meerestein. In de gemeente raad van Heemskerk is het besluit geno men door onderling overleg uit de moei lijkheden te geraken. Aan een verzoek daartoe zal door ons worden voldaan".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9