Langdurige en intensieve 14 juli-viering in Frankrijk I. KAN Zonnig maar koeler SWING Wereldnieuws ió Uet zo J De Gaulle kreeg groeten van Kroesjtsjev HORLOGES fabrieksrestanten 30-50% korting MAANDAG 14 JULI 1958 2 Brandend schip vergaan voor Deense kust Engelse touringcar in Oostenrijk verongelukt Wereld van het atoom „Rusland wenst geen Westerse pottenkijkers" Kroesjtsjev over de controle op internationale ontwapening Russische raket bases voor Oost-Duitsland Ds. J. Langman overleden V.H.S. passeert dividend Kosten levensonderhoud in juni weer gestegen „De Hoop" bracht gewonde van de VL. 172 naar Engeland Bestuurder van bisdom Roermond overleden Circustrein liep vast in tunnel Stationsweg WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Staatsgreep in Irak domper voor de beurs De uitgifte Herstelbank Uitbreiding drukkerij Brill Panda en de Y o^Yo^jager De Packard uit de markt Japan overweegt actie tegen dumpingpolitiek van communistisch blok Geen terugbetaling op aandelen Braat A'dam Actie van personeel van Aviolanda had succes Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Beperkte blik Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk is ter gelegenheid van de 14de juli al drie dagen lang min of meer offi cieel aan het feestvieren. Malraux en Sou- stelle, verantwoordelijk voor de voorlich ting en de publiciteit van de regering van generaal De Gaulle, hebben de zaak niet half aangepakt. In het bijzonder Parijs en dit jaar ook Toulon krijgen vandaag de- filé's van eenheden van leger en vloot zo als nooit tevoren en voor volksvermaak is in ruime mate gezorgd. Op vele pleinen van Parijs wordt drie avonden (en nach ten) gedanst. Het vuurwerk is vanavond niet van de lucht, evenmin als de vader landslievende toespraken der hoogge- plaatsten. Generaal De Gaulle zelf heeft zich gis teravond in een radiorede gericht tot de Franse gebieden overzee. Hij heeft daarin nogmaals aangekondigd, dat de nieuwe grondwet van Frankrijk en de gebieden overzee een federale eenheid zal maken, „een groot politiek, economisch en cultu reel geheel, dat zal beantwoorden aan de moderne omstandigheden van leven en vooruitgang". Een schaduw op de feestvreugde is ge worpen door de aanslagen, welke Alge rijnse terroristen gedurende het weekeinde hebben gepleegd op de Momammedaanse en Franse soldaten, die voor de grote pa rade naar de Franse hoofdstand waren gekomen. Er zijn 13 doden gevallen en enige tientallen gewonden te betreuren. Een uitgebreide politiemacht heeft we liswaar in de wijken van Parijs, welke door Algerijnen zijn bewoond of waar zij het grootste deel van de bewoners uitma ken, de laatste dagen scherpe controle uitgeoefend, maar in de meeste gevallen zijn de aanslagen blijkbaar het werk van enkelingen, zelfs tegen de instructies van de Algerijnse nationalistische leiders in. Wanneer de feestvreugde vanavond laat zal zijn verklonken, staan Frankrijk veer tien dagen te wachten, waarin veel zal moeten worden geregeld. Op 19 juli zal de regering het voorontwerp van de nieuwe grondwet te behandelen krijgen. Behalve met de grondwet, zal De Gaulle zich moe ten bezig houden met de kwestie van lo nen en prijzen. En nu de inschrijving van de nieuwe 3,5 percent lening is gesloten, zal de regering moeten voorzien in onge veer 100 miljard francs nieuwe inkomsten voor de schatkist, welke wel niet anders dan uit nieuwe belastingen zullen kunnen worden gevonden. Russische interesse PARIJS (UPI) De Russische ambassa deur in Parijs, Serge Vinogradov, heeft zaterdag een bezoek van een half uur ge bracht aan De Gaulle. De ambassadeur en de premier zouden het gehele wereld gebeuren de revue hebben laten passeren, de voorgestelde topconferentie niet uitge zonderd. „Generaal De Gaulle's houding is zeer ten gunste van een dergelijke confe rentie", zei de ambassadeur. (AFP) Vinogradov zei de groeten van de Russische premier Kroesjtsjev te heb ben overgebracht. Een commentator van radio-Moskou heeft zaterdag gezegd, dat de Sovjet-Unie er ten zeerste belang bij heeft, dat „de grote mogendheid Frank rijk, die een rol van grote betekenis speelt in de internationale betrekkingen, sterk en welvarend is." Reuter meldt nader, dat Vinogradov en De Gaulle ook gesproken hebben over de mogelijkheid van ontwik keling der economische, wetenschappelijke en culturele betrekingen tussen de Sovjet- Unie en Frankrijk. Het onderhoud met De Gaulle was door Vinogradov aangevraagd. (UPI) Generaal Lionel Max Chassin, een van de geheimzinnige figuren uit de KOPENHAGEN (UPI) Ten zuiden van Elseneur is vanochtend voor de Deense kust een brandend schip aangetroffen. Het schip zonk echter voordat men pogingen kon doen de naam of de nationaliteit vast te stellen. Van de opvarenden ontbreekt tot nog toe elk spoor. De Deense veerboot „Kaernan" signa leerde het brandende schip tussen Elseneur en Helsingborg. De gezagvoerder van de veerboot liet de koers verleggen naar het schip, dat een ogenblik later in de golven verdween. De Deense marine heeft mede gedeeld dat een zwarte driemaster (schoe ner) enkele minuten voor de veerboot bij het schip is geweest en waarschijnlijk de bemanning gered heeft. Volgens het kustradiostation van Else neur is het gezonken schip waarschijnlijk het motorjacht „Leth" geweest, of een schip met een gelijkluidende naam. Van de schoener is niets meer gehoord. Ver schillende schepen zoeken nog naar over levenden. WENEN (Reuter) Zes Britse toeristen zijn vannacht ernstig gewond en achttien licht gewond toen hun autobus bij Gloff- nitz in Neder-Oostenrijk tegen een boom reed. De Oostenrijkse chauffeur van de bus liep ernstige verwondingen op. Slechts drie van de zevenentwintig inzittenden van het voertuig bleven ongedeerd. De grootste hoeveelheid straling die bij de Briste atoomproeven van vorig jaar in het gebied van Maralinga in Australië is gemeten, was minder dan de radiatie die een horloge met lichtgevende wijzers en cijfers in drie weken produceert zo is officieel te Canberra bekendgemaakt. Dit gunstige resultaat zou het gevolg zijn van het gebruik van hoge torens voor de ex plosies en van de techniek om een atoom bom onder een ballon te bevestigen en op grote hoogte tot ontploffing te brengen. Volgens het persagentschap van natio nalistisch China hebben de Sovjets in Sin- kiang, de grootste provincie van Rood- China, een „atoomfabriek" gebouwd. De afgelopen jaren zouden duizenden Russen naar de provincie zijn geëmigreerd. Er zouden op dit ogenblik reeds 800.000 Rus sen wonen. Desondanks zou de tegen hen gerichte ondergrondse in het gebied ster ker worden. Algierse „opstand der generaals", voorma lig coördinator der NAVO-luchtstrijd- krachten, heeft in Parijs een rede gehou den tot Franse oorlogsveteranen. Chassin verklaarde daarbij, dat de revolutie, die De Gaulle aan de macht heeft gebracht, niet ver genoeg is gegaan. „Wij moeten het systeem opruimen", aldus Chassin. De generaal beweert, de leiding te hebben van een ondergronds netwerk van rechts ver zet in Zuid-Frankrijk. De bijeenkomst van veteranen nam een stemmig een motie aan waarin de eis ge steld wordt, dat „de instellingen en de mannen, die het land tot de rand van de afgrond hebben gebracht, voorgoed wor den afgeschud". Verder werden geëist de „depolitisering" van de vakbeweging en de „ontbinding van die politieke partijen, die hun bevelen uit het buitenland ont vangen". MOSKOU (UPI) Tijdens een Russisch- Tsjechische „vriendschapsbijeenkomst" in Moskou heeft premier Kroesjtsjev zaterdag gezegd dat het Westen de kansen op ont wapening saboteeert door vast te houden aan zijn eisen inzake het toezicht op de na leving van zulk een overeenkomst. In feite wees hij het gehele idee van toezicht van de hand met de opmerking: „In iedere or thodoxe kerk is een plaats nabij het altaar waar slechts priesters toegang hebben. Zo heeft ieder land een altaar waar het zelfs zijn vrienden niet toelaat of waar slechts de naaste vrienden, die volledig vertrou wen genieten, mogen komen". De Westerse landen stellen voor hun „controleurs" tot in het hart van het Rus sische staatsbestel te laten gluren, aldus Kroesjtsjev. „Toezicht zonder vertrouwen is geen toezicht, maar verkenning", zei hij, hieraan toevoegend dat „In Rusland geen controle nodig is, omdat Rusland geen agressie in de zin heeft." Na afloop van de besprekingen die pre sident Novotny van Tsjecho-Slowakije in Moskou met Kroesjtsjev heeft gevoerd, is een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd dat de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slo wakije er veel belang aan hechten dat er zo spoedig mogelijk een topconferentie wordt gehouden, zo meldt Tass. Volgens een correspondent van Reuter te Moskou heeft Kroesjtsjev laten doorsche meren, dat de Sovjet-Unie een luchtinspec- tie op grote schaal in overweging zal ne men als het Westen ophoudt met kernproe ven en het Russische plan voor een lucht- inspectiezone dwars door Europa aan vaardt. Verder is het opgevallen, aldus Reuter, dat Kroesjtsjev zaterdag in een redevoering president Tito van Joegoslavië weer „ka meraad" noemde. BERLIJN (UPI) Volgens diplomatieke berichten is de Russische minister van De fensie Malinovsky in Oost-Berlijn aange komen om te spreken over de vestiging van raketbases in Oost-Duitsland. In de ouderdom van 87 jaar is te De Lier overleden ds. J. Langman, oud-lid der Tweede Kamer, oud-wethouder van Voorburg en emeritus-predikant der Ne derlands Hervormde Kerk. Ds. Langman is predikant geweest in Bovensmilde, Dalfsen, Harlingen en Gro ningen. In 1925 werd hij lid van de Twee de Kamer voor de Christelijke Histori sche Unie. Hij vestigde zich te Voorburg waar hij lid van de gemeenteraad en la ter wethouder werd. In 1929 werd ds. Lan- man niet als Kamerlid herkozen. Hij werd predikant te Wassenaar, waar hij werk zaam was tot 1932, toen hij wederom in de Tweede Kamer zitting nam in de va cature mr. dr. J. Schokking, die tot lid van de Raad van State was benoemd. Het jaar daarop werd ds. Langman niet her kozen. Hij werd daarna predikant te De Lier. Daar is hij werkzaam geweest tot zijn emeritaat op 1 januari 1944. Ds. Langman heeft deel uitgemaakt van het hoofdbestuur van het Nederlands Jon gelingsverbond en van het hoofdbestuur van de koninklijke nationale vereniging „Pro Rege". Van zijn hand zijn tal van artikelen verschenen in het voormalig christelijk historisch dagblad „De Neder lander". Commissarissen van de n.v. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken zullen de komende vergadering van aandeelhouders voorstellen het dividend wederom te pas seren. Het prijsindexcijfer van het levenson derhoud yoor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, steeg van 15 mei tot 15 juni met 2 punten en kwam daarmee, na de daling van 2 punten in de vorige maand, weer te liggen op het niveau van 15 april. Het indexcijfer exclusief A.O.W. steeg van 117 tot 119 en het indexcijfer inclusief A.O.W. steeg van 121 tot 123. De sector voeding, waar de vorige maand een sterke daling optrad, vertoonde van mei op juni een stijging van 121 naar 125. Dit werd in hoofdzaak veroorzaakt door een prijsstijging van aardappelen in verband met de overschakeling van oude op nieuwe aardappelen. Ook voor zoute haring werd een prijsstijging geregistreerd, terwijl voorts het indexcijfer voor fruit een stijging vertoonde. Het indexcijfer voor groente daarentegen daalde iets. Bui ten de voedingssector vonden geen noe menswaardige prijsveranderingen plaats. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" heeft de 28-jarige matroos H. Heek van de logger Vlaardingen 172 naar het hospi taal in de Engelse plaats Blyth gebracht. De matroos was gewond doordat hij bij het wegstouwen van haring in het ruim een ton op het hoofd had gekregen. Van het hospitaal in Blyth is hij later overge bracht naar een ziekenhuis in Newcastle. Daar heeft men vastgesteld dat er ver moedelijk een nekwervel is beschadigd. Het letsel is echter niet van ernstige aard. Het is niet uitgesloten dat de patiënt met het hospitaal-kerkschip naar Amsterdam kan worden gebracht. „De Hoop" vertrekt woensdagavond naar de visgronden. Te Roermond is plotseling overleden mgr. prof. dr. F. Feron, president van het Grootseminarie te Roermond en vicaris capitularis. Mgr. Feron, die 62 jaar oud was, werd na het overlijden van mgr. Hanssen, bisschop van Roermond, door het kathedrale kapittel tijdelijk belast met het bestuur van het bisdom, totdat de opvol ger van mgr. Hanssen zou zijn benoemd. Een van de circustreinen van het Circus Strassburger, die in de nacht van zondag op maandag van Heemstede naar het Marktplein in IJmuiden kwamen, heeft een verkeersstremming van ruim een half uur veroorzaakt in de kleine tunnel van de Sta tionsweg in IJmuiden-Oost. Een tractor met vijf wagens passeerde de tunnel, toen een koppeling brak en tv/ee wagens bleven staan. Men slaagde erin een daar achter komende circustrein bijtijds tot stilstand te brengen. De twee wagens waren weer spoedig op de weg gebracht. Het trottoir en een hek werden licht beschadigd. Advertentie ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN" JUWELIER HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM In Amsterdamse zakenkringen toonde men zich maandagochtend zeer verrast door de berichten over een staatsgreep in Irak. Deze onverwachte radicale wending in het Nabije Oosten vormde het grote on derwerp van gesprek en speciaal die on dernemingen, welke ginds handelsbe langen hebben, trachtten nadere informa ties te verkrijgen ten einde zich een beeld te kunnen vormen van de verhoudingen. Vooral voor de effectenbeurs was de om wenteling in het land van koning Feisal een diep ingrijpende gebeurtenis, speciaal in verband met de grote oliebelangen. Van daar dat, nadat de eerste berichten ge leidelijk waren doorgedrongen, met span ning werd uitgekeken naar de eerste koer sen van de grote internationale fondsen, met name van Koninklijke Olie, in het voorbeursverkeer. Het bleek dat een radi cale verandering van stemming was ont staan, nadat het vastere verloop van Wall- street vrijdag en de hoopvolle berichten over beëindiging van de recessie, een goe de markt hadden doen verwachten. De ge beurtenissen in Irak maakten aan deze verwachtingen radicaal een einde. Aan delen Koninklijke, die vrijdag gesloten waren op 171,50, werden om 11 uur reeds vernomen op 168,50. Zoals zaterdag reeds in de rubriek „Geld en effecten" werd meegedeeld is bij de uitgifte van f 25 miljoen 4)4 percent 25-ja- rige obligaties ten laste van de Maat schappij tot Financiering van het Natio naal Herstel n.v. voor een dusdanig be drag ingeschreven, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten wor den toegepast. Uit het op de vergadering van aandeel houders der n.v. Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill, Leiden uitgebracht jaarverslag blijkt, dat 1957 een gunstig jaar geweest is. De verspreiding van we tenschappelijke boeken, die door de ven nootschap worden uitgegeven, is over de gehele wereld toegenomen. Men hoopt in de naaste toekomst met de bouw van een nieuw bedrijfsgebouw te kunnen beginnen om verdere uitbreiding van het bedrijf mogelijk te maken. r Gedurende het weekeinde trok een ac tieve oceaandepressie van het zeegebied ten zuiden van Ierland via de Britse eilan den en de Noordzee naar Zuid-Scandina- vië. Een bijbehorend stormgebied trok over het Kanaal en Zuid-Engeland langs onze kust naar Denemarken. De Zuidwes terstorm bereikte in ons land zondag avond zijn hoogtepunt. In de kuststrook werden windstoten van omstreeks 100 km. per uur geregistreerd. Met een naar west draaiende wind is koele oceaanlucht ons land binnengestroomd, waarmee aan de periode met warm zomerweer een ein de is gekomen. Bij het passeren van de depressie viel over het algemeen weinig regen. Vandaag trekt een gebied van hoge luchtdruk langs het zuidoosten van ons land van Frankrijk naar Duitsland. Op de oceaan ten westen van Ierland bevindt zich een gebied van lage luchtdruk dat langzaam naar West-Europa beweegt. Daardoor zal de wind naar zuidwest tot zuid krimpen en iets verder afnemen. De temperatuur zal daardoor weer iets hoger Dinsdag 15 juni Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur. Maan op 3.33 uur, onder 19.30 uur. Maanstanden 16 juli 19.33 uur nieuwe maan. 23 juli 15.19 uur eerste kwartier. 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 juni Hoog water 2.30 en 14.59 uur. Laag water 10.28 en 22.57 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. worden. Er zullen zonnige perioden voor komen. De kans op buien is betrekkelijk klein. W'EERRAPPORTEN Temperaturen: Buiten land maxima van giste ren. Binnenlandheden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder licht bew. Ypenburg licht bew. Vlissingen licht bew. Eelde half bew. Twente licht bew. De Bilt licht bew. Eindhoven zwaar bew Vlv. Z.-Limb. licht bew. Helsinki regen Stockholm half bew. Oslo zwaar bew. Kopenhagen regenbui Aberdeen zwaar bew. Londen half bew. Amsterdam licht bew. Brussel half bew. Luxemburg licht bew. Parijs licht bew. Bordeaux geheel bew. Grenoble zwaar bew. Nice onbewolkt Eerlijn onbewolkt Frankfort onbewolkt München regen Zürich zwaar bew. Genève licht bew. Locarno zwaar bew. Wenen half bew. Innsbruck geheel bew. Rome onbewolkt Ajaccio onbewolkt Madrid onbewolkt Mallorca onbewolkt Algiers motregen Bfl 5 w •3 f3 Wind richti temp 2 C.S w 15 0,3 w 16 0,1 wzw 14 0 wzw 15 2 zw 14 5 zw 14 0,1 wzw 14 0,1 zzw 13 0,1 zo 22 0,3 zzw 24 0,5 ozo 17 16 zw 21 1 w 18 14 w 19 0,5 w 21 0 zw 22 0,2 wzw 24 1 windst. 23 0 no 21 0 zw 28 0,3 nnw 25 0 w 32 0 wzw 27 0,1 zzw 31 10 w 30 1 windst. 26 0,3 w 29 0 wnw 31 0 verand. 33 0 0 32 0 no 27 0 no 34 0 ono 34 0 w 29 0,1 37. Ontevreden ijsbeerde kolonel Pulver door het vertrek. „Waar is het beeld Yo Yo?" snauwde hij tegen Pat O'Nozel, jij bent speurder, dus jij moet het kunnen vinden. Daarvoor heb ik je in dienst ge nomen. Dus zeg op: waar is het Stil nu even", zei de meester-detective korze lig. „U stoort mijn gedachtens. Er zijn heel wat verborgen plekkens, waar dat beeld kan zijn, maar met deduceren en combi neren „Gedachtenhet mocht wat!" smaalde de kolonel, „ik vraag geen gedachten, maar daden. Deze mooie kans om het beeld te stelen mogen we niet voor bij laten gaan. Dus als je niet heel gauw een aanwijzing vindt, waar we het beeld moeten zoeken, ben je ontslagen!" „Maar het is toch werkelijk niet eerlijk, om dat beeld te stelen", bracht Panda in het mid den, „we zijnVerder kwam hij niet, want op dat ogenblik trad Mandarijn Mi Hau geruisloos uit zijn schuilplaats en leg de hem met een houten hamer het zwijgen op. Pat en de kolonel merkten niets van dit gebeuren, want hun aandacht was op iets anders gericht. „Ik heb een aanwijzing gevonden!" riep de grote detective, een bord bekijkend, dat op geheimzinnige wijze uit de grond was opgedoken. „Ik vermoed, dat als we dat pijl volgen, we het beeld zullen vinden". Het vermoeden van de scherpzinnige speurder was waarschijn lijk juist, went op het bord stond ge schreven: „Naar het beeld Yo Yo. Volg de pijl". Dit jaar zal een der beroemdste Ameri kaanse automerken, de Packard, van de markt verdwijnen. De producent van de ze auto, de Studebaker-Packard Corpora tion, heeft bekend gemaakt dat de pro- duktie zal worden stopgezet en dat de on derneming zal overschakelen op een klei ner model auto. Met het verdwijnen van de Packard zullen op de gehele Ameri kaanse automarkt nog slechts zestien mer ken zijn overgebleven van de meer dan 2700 merken die zijn verschenen sinds het begin der automobielindustrie in 1895. Vo rige jaar zijn reeds twee andere bekende Amerikaanse merken, de Hudson en de Nash, uit de produktie genomen. Het Japanse ministerie voor internatio nale handel en industrie onderzoekt een plan om kredieten van in totaal 100 mil joen dollar te geven aan Ceylon, Pakistan, Burma, Malakka, India, de Philippijnen, de Verenigde Arabische Republiek en Brazilië, om op die wijze weerstand te kunnen bieden aan de sterke communis tische economische expansie. De dumpingpolitiek van het communisti sche blok aldus het ministerie be rokkent de Japanse handel ernstige scha de in enkele zuidoost-Aziatische landen. De kredietkosten zouden worden gedekt aldus het ministerie door een te ver wachten overschot bij de Export-Import Bank en de Japanse deviezenreserves. De gelden zullen hoofdzakelijk worden ver strekt voor de aankoop van Japanse ka pitaalgoederen (UPI). Van bestuurszijde werd desgevraagd aan aandeelhouders in de algemene jaar vergadering van machinefabriek Braat n. v. Amsterdam medegedeeld, dat een te rugbetaling op de aandelen thans niet in het belang van aandeelhouders zou zijn. De directie van de n.v. Maatschappij tot Vliegtuigbouw Aviolanda te Papen- drecht 'heeft besloten de jaarlijkse Winst uitkering wederom op drie percent te stel len. Aanvankelijk zou dit percentage lager zijn in verband met de uitleg van enkele clausules in door Aviolanda met de rege ring gesloten contracten. Dit was voor het personeel aanleiding actie te gaan voeren. Een enige tijd geleden ondernomen sta king werd door bemiddeling van de vak vereniging tot enkele uren beperkt. Heropening: Indonesische goudmijn President Soekarno heropende zaterdag de goudmijn van Tjikotok, waarvan de exploitatie in 1945 is stopgezet, aldus Antara. De mijn is door de staat aangekocht. Mr. W. A. Fockema Andreae De vroegere voorzitter van de raad van be heer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs mr. W. A. Fockema Andreae is tijdens de jaarlijkse algemene vergadering van de Koninklijke Ver eniging tot het Houden van Jaarbeurzen be noemd tot erelid van deze vereniging. Tijdens de vergadering werd besloten het dividend voor de gewone en preferente aandelen te stellen op 6 percent. (Voor de beurs zie pag. 9) Advertentie roestvrije SCHEERMESJES^ BETER VOOR UW mmW/W, Tibet. Volgens Nepalese handelaren, die uit Tibet in Kalimpong zijn aangeko men, zouden incidenten en opstanden zijn uitgebroken als gevolg van plun dering van kloosters in Tibet door het communistische Chinese leger. Nepalese handelaren die in Tibet wonen zouden hierdoor gedwongen zijn naar hun land terug te keren. Goodwill. Dr. Milton Eisenhower, de broer van de Amerikaanse president, is aan het begin van een „goodwil-reis" door de Middenamerikaanse staten in Pana ma aangekomen. Hij zal er vier dagen blijven. Er zijn strenge veiligheids maatregelen genomen en er mag niets worden meegedeeld over zijn doen en laten. Misgreep. Een zakkenroller in Milaan kreeg wroeging toen hij bemerkte, wie hij in een stadsbus van een portefeuil le had beroofd. Het bleek de advocaat te zijn die hem twee maanden eerder uit de gevangenis had gehouden. Hij keerde onmiddellijk op zijn schreden terug en zei tot de advocaat: „Het spijt me u niet te hebben herkend. Het was zo druk in de bus." „Koning der Sovjet-Unie". Homer Tom- linson, de 65-jarige leider van een Ame rikaanse godsdienstige sekte heeft za terdag zichzelf op het Rode Plein in Moskou tot „koning van de Sovjet- Unie" uitgeroepen. Tientallen grinni kende Russen sloegen de plechtigheid gade, die zich niet ver van de graftom be van Lenin en Stalin afspeelde. Tom- linson was gekleed in een kleurige mandarijnenmantel en droeg een blik ken kroon. Eiland voor Margaret. Een Indiaans op perhoofd heeft premier Diefenbaker van Canada gevraagd, prinses Marga ret van Engeland ertoe te bewegen, het haar door de regering van Brits Co lumbia aangeboden geschenk een eiland ter grootte van 200 h.a. niet te aanvaarden. Volgens het opperhoofd behoort het gebied nog steeds aan de Indianen. Het zou onwaardig voor de prinses zijn „gestolen goed" als ge schenk aan te nemen, zegt het opper hoofd. Atlantis.' Volgens de Russische prof. N. Lednew, een natuurkundige uit Mos kou, heeft „Atlantis" bestaan. Het zou zich hebben uitgestrekt tot op „honder den kilometers" ten westen van Gibral tar. Toen het in de golven verdween, zouden zes miljoen mensen om het le ven zijn gekomen. Atlantis zou 1500 jaar voor het begin van onze jaartel ling in de Atlantische Oceaan zijn on dergegaan. Deze tijd werd gekenmerkt door grote geologische en klimatologi sche wijzigingen. Bezoek. Adlai Stevenson, de leider van de Amerikaanse Democratische partij, is zondag in Leningrad aangekomen voor een particulier bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie. Hij zal o.a. een reis maken naar West-Siberië en de Sovjet republieken in Centraal-Azië. Waar schijnlijk zal hij door premier Kroesjt sjev worden ontvangen. Staking. Dinsdag zullen 80.000 man Hore ca personeel over geheel Italië in sta king gaan om te protesteren tegen de weigering der werkgevers hun meer loon te betalen voor werk in de vakan tietij d. De vele restaurants, café's en bars in de steden zullen waarschijnlijk- zwaar door deze actie worden getrof fen. Korea. De Noordkoreaanse communisten hebben een bijeenkomst van de mili taire bestandscommissie in Korea ge vraagd. Zij willen morgen in Panmoen- djon een zogenaamde schending van de bestandsovereenkomst bespreken. Dit is door het hoofdkwartier der UNO in Korea meegedeeld. Goud. In een goudmijn in het gebied van Magadan (Oost-Siberië) is dezer dagen een klomp goud van 6807 gram gevon den. Bloed. Een Amerikaanse arts, die van een bezoek aan de Sovjet-Unie is terugge keerd, heeft verklaard dat men daar het bloed van mensen, die bij ongelukken om het leven zijn gekomen, gebruikt voor transfusies, deze zouden minder reacties verwekken dan transfusies met bloed van levende donors. Watersnood. Overstromingen veroorzaakt door een langdurige regenval hebben Bombay van zijn achterland geïso leerd en in het Westen van India 35 do den geëist. Het spoorwegverkeer is lamgelegd en ook de wegen zijn voor het merendeel onbruikbaar. Duizenden zijn dakloos geworden. Bloemengroet. De laatste Sovjettroepen zijn uit Jassy in Roemenië terugge trokken, aldus heeft radio-Boekarest medegedeeld. Zoals eerder gemeld is, zullen alle Sovjettroepen uit Roemenië worden teruggetrokken. De bevolking overhandigde de vertrekkende troepen bloemen, aldus radio-Boekarest. WE vinden het een normale zaak dat de omtrekken van een mens duidelijk tegen de omgeving afsteken. Mocht dat eens een keer niet het geval zijn, dan zoeken we de oorzaak daarvan zeer vanzelfspre kend overigens bij stofwolken of mist, waardoor de omtrekken van de voorwer pen vervagen, of bij onze ogen, waarvan we veronderstellen dat zij bijziend zijn geworden. Zó gewoon wordt het gevonden, dat we de mens duidelijk tegen zijn omgeving zien af steken. Gaan we de zaak op de keper beschouwen, dan is het eigenlijk een bijzonder ge lukkige omstandigheid dat we de ander zo duidelijk kunnen zien. Een gelukkige omstan digheid, die we te danken hebben aande beperktheid van ons gezichtsvermogen, waarvan het netvlies in staat is alleen de kleuren van rood tot vio let te registreren. Zou de „band" van elek tromagnetische golven, die wij als kleuren kunnen waarnemen, breder zijn, zodat het netvlies ook in staat was golven van gro tere golflengten voor ons zichtbaar te ma ken, dan zou de wereld er heel anders uit zien, evenals de mensen die deze wereld bewonen. We zouden dan immers gevoelig zijn voor infrarode stralen, die door warme voorwerpen worden uitgezonden, zodat de temperatuur van het water zichtbaar zou worden. De kleuren van het water, rotsen, bodem en planten, kortom van de hele na tuur, zouden zich wijzigen overeenkomstig de temperatuursverschillen en de seizoe nen zouden zich door kleurverschillen van elkaar onderscheiden. Maar daar blijft het niet bij. Zichtbare warmtestralen zouden op hete dagen de contouren van levenloze voorwerpen doen vervagen, zodat de we reld in de zomer (dat wil zeggen in een zomer, die zich ook inderdaad zomers ge draagt) een wazige aanblik zou vertonen. In de winter zouden de voorwerpen veel helderder worden omdat de contouren zich scherper zouden afsteken en de hele at mosfeer zich door meer klaarheid zou ken merken. Maar zomer, of winter, de aan blik van onze medemens zou een moeilijkheid blijven opleveren. De constante lichaamswarmte van 36 a 37° C zou oorzaak zijn dat onze contouren weinig scherp be grensd werden. De man die wij ontmoeten zou geen scherpe gedaante te zien geven, maar als door een aura langs het gehele lichaam omgeven schijnen. Uit mond en neus komt een rode damp, die het gelaat grotendeels verbergt. Alsof dat nog niet genoeg is, zou de man na een he vige krachtsinspanning schijnbaar in om vang toenemen, omdat door stijging van de lichaamstemperatuur ook zijn uitstra ling groter wordt. De aan koorts lijdende zieke zou door de sterke warmteuitstraling van de huid bijkans geheel achter een rood waas verborgen zijn. In het kort, het is maar goed dat ons oog betrekkelijk be perkte mogelijkheden heeft. En als de mens veel groter was dan hij is, zouden we wellicht evenmin reden tot juichen hebben. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden). H Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2