PHILIPS Nazi-kamparts Eisele in Cairo gearresteerd MÈphenaar ruimt Opruiming Kühling Belgische kotter 0.165 strandde tussen de IJmuidense pieren tapijten bedden dekens enz. Ook presentjes voor hoge ambtenaren in Bonn Altijd zonnige flits-foto's met Spoedige beslissing over uitlevering verwacht MUZIEK, GRAMMOFOONPLATEN, MUZIEKINSTRUMENTEN 3 HAVENSLEEPBOTEN IN ACTIE Dertien gewonden bij botsing tussen bus en militaire truck Kano omgeslagen op Mooie Nel Twee verdrinkingsgevallen Stoffelijk overschot aangespoeld Twee doden in het verkeer Zó Adams, zó Kilb Sherman Adams zou binnenkort aftreden Prinses Irene liet de „Prinses Irene" te water Atlantisch congres 0p de ^Qraatótoel Onderzoek naar bom in vliegtuig van Lufthansa „Romance geëindigd" MAANDAG 14 JULI 1958 HET AAN DE verkeerde zyde passeren van een lichtboei tussen de IJmuidense pieren en daarna het weigeren van de koppeling heeft voor de opvarenden van de Belgische kotter O. 165 „Hendrik Conscience" in de nacht van- zaterdag op zondag tot gevolg gehad, dat zij met hun schip op het strand van het forteiland tussen de IJmuidense pieren geboeid kwamen te liggen. De kotter liep bij hoog water vast en het moest dan ook bijna twaalf uur duren eer het negentig ton metende schip zondag middag omstreeks half een bij het volgende hoogtij kon worden vlotgebracht door een van de havensleepboten van n.v. Bureau Wijsmuller, de „Junior". De 0.165 „Hendrik Conscience" vertrok zaterdagmiddag laat uit de haven van Oostende om ter visserij op platvis te gaan bij de Witte Bank. Toen het schijf langs de Nederlandse kust voer moest de motor drijver constateren, dat de remband van de koppeling warm liep. De schipper riep technische assistentie in van de heer H. Zwart te IJmuiden, die de directie van de Machinefabriek Zwart voert en tevens consul van België is. De heer Zwart advi seerde de schipper via Scheveningen Radio hoe het euvel aan boord te verhelpen zoti zijn. Enige uren later was de schipper op nieuw aan de telefoon. „We kunnen het niet klaarspelen", deelde hij mee. Daarop werd besloten om de 0.165 naar IJmuiden te laten komen, waar de heer Zwart en een monteur zondagmorgen gereed zouden staan om de reparatie in enkele uren te verrichten. Hoog op strand Omstreeks half twee in de nacht van zaterdag op zondag passeerde de „Hen drik Conscience" de pieren om op te sto men naar de Vissershaven. Nog tussen de pieren werd echter een boei aan de ver keerde zijde gepasseerd, waardoor de kot ter recht op het strand van het forteiland aanliep. De schipper ontdekte de fout, maar toen hij de tweehonderd pk sterke motor in achteruit wilde zetten, weiger de de koppeling en werd de 0.165 bij het rustige weer in die nacht hoog op het strand gezet. Er kon niet veel worden ondernomen om de kotter in de nachtelijke uren nog vlot te brengen, want het hoogwater was voor bij en de ebstroom zette in. „Junior" erbij Zondagmorgen vroeg heeft de heer Zwart contact opgenomen met de schip per van de kotter en met de verzekering in België. Daar de weerberichten slecht waren zuidwester storm met windkracht negen werd besloten om de assistentie van een sleepboot van n.v. Bureau Wijs muller te accepteren en een poging tot vlotbrengen bij het eerstvolgende hoogwa ter om half twee te doen. Honderden belangstellenden sloegen het vlotbrengen van de kotter zondagmiddag gade. De sleepboot „Junior" verscheen bij het forteiland, gevolgd door de motor- vlet „Burwijs" en de havensleepboot „Nestor". De vlet zorgde er voor, dat een tros werd overgebracht naar de „Hen drik Conscience", die intussen in het op komend water hevig lag te stoten op het strand. Even na twaalf lag de „Junior" op volle kracht te trekken en slechts een tiental minuten daarna schoof de kotter van het strand af in dieper water. De sleepboot „Nestor" nam de sleep over en voer rond het fort naar de Vissershaven, waar de „Junior" inmiddels weer was gearriveerd na het binnenhalen van de sleepdraad. Bij een hevige botsing tussen een mili taire truck uit België met een lege NACO- bus uit Den Oever werden zaterdagmiddag op rijksweg nr. 9 bij Breezand in de ge meente Anna Paulowna dertien personen gewond, van wie er zes allen Belgische militairen met ernstig letsel in het Sint Lidwina-ziekenhuis te Den Helder zijn op genomen. De zes andere Belgische mili tairen, allen inzittenden van de truck, kon den na verbonden te zijn terugkeren naar Fort Dirksz Admiraal, waar zij van dins dag af tijdelijk gelegerd zijn. Het dertien de slachtoffer was een vrouw, inzittende van een kleine personenauto, die achter de truck reed en die door de tengevolge van de botsing over de weg slippende bus ge ramd werd. Hoewel de kleine wagen van voren totaal vernield werd, liep de vrouw slechts een lichte hersenschudding op. De andere inzittende, eveneens een vrouw, kwam met de schrik vrij. De 45-jarige chauffeur van de lege NACO-bus, J. C. Bellis uit Den Oever, bleef ongedeerd. Zijn bus werd ernstig beschadigd. De Belgische truck werd door een an dere truck gesleept. Ooggetuigen hebben verklaard, dat de trekkende truck onder Breezand op de betonweg even naar links uitweek en toen weer snel naar rechts reed, omdat de NACO-bus uit de tegen overgestelde richting naderde. De gesleepte auto was nog niet voldoende naar rechts uitgeweken en raakte de bus in de flank. Het gevolg was, dat de truck terstond kan telde en doorgleed, terwijl van de bus de linkervoorband sprong. Stuurloos zwaaide de bus de weg over en kraakte daarbij de personenauto. Bij het invaren van de haven koos de O. 165 niet de noordelijke ingangf zoals het schip op de achtergrond) noch de zuidelijke (scheepje voorgronddoch hield op het midden aan en strandde. De „Junior" maakte de 0.165 in de zij vast en bezorgde de kotter een ligplaats aan de Zuidzij. Bij de stranding heeft de „Hendrik Con science" een houten kotter ook lekka ge opgelopen. Vandaag zou het schip in het droogdok van het Staatsvissershaven- bedrijf worden opgenomen voor een in spectie onder de waterlijn. Daarna zullen de monteurs aan de slag kunnen gaan om de koppeling te repareren. Ouder uit IJmuiden in ongerustheid Nadat zondagmiddag tijdens de hevige storm een kano was omgeslagen op de mooie Nel nabij Spaarndam en de kano vaarder, een veertienjarige jongen uit IJmuiden, naar de kant was gezwommen, besloten zijn twee vrienden, die ook in een kano voeren, naar de kant te gaan. Zij namen plaats op een landtong van dc Waarderpolder, maar wisten niet hoe zij verder moesten. Zij bleven een tijdje rustig zittin in de hoop, dat de storm zou af nemen, maar de wind nam toe jen het werd. gevaarlijk om in een kano de tocht voort te zetten. Later arriveerde een vijfen twintigjarige Heemstedenaar met een zeil boot en hij verkeerde eveneens in moeilijk heden. Hij voegde zich bij de drie jongens en later slaagden zij er in een weg te vin den naar Haarlem. Op het bureau van po litie aan de Amsterdamsevaart meldden zij zich en daar vernamen zij dat de ouders van de drie jongens uit IJmuiden reeds in ongerustheid verkeerden. Om acht uur had een vader zich bij de politie gemeld. Hij was reeds naar de verhuurder van de kano's in Penningsveer geweest, maar deze kon geen inlichtingen verschaffen. Wel lagen de kleren van de jongens bij hem. Zaterdagmiddag is op het strand tussen Noordwijk en Katwijk ter hoogte van kilo- meterpaal 85 het lijkje aangespoeld van de 12-jarige P. H. Bankeman uit Den Haag, die enkele dagen geleden te Scheveningen in zee is verdronken. Het 4'/2-jarig dochtertje van de familie Vonk uit Zoetermeer is te Roelofarends- veen (Z.-H.) verdronken. Toen men om streeks zes uur het meisje miste, ging men het kind zoeken. Men vond het lichaam drijvende in het water van de wijde Aa. Kunstmatige ademhaling mocht helaas niet meer baten. Het meisje is vermoedelijk tij dens haar spel te water geraakt. Zondag is in Wijk aan Zee het stoffelijk overschot van een vrouw aangespoeld. Het lijk is nog niet geïdentificeerd. Tijdens het passeren van een vrachtauto is een tractor, bestuurd door de 36-jarige P. C. de Ridder uit Polsbroek, van de weg geraakt en in de Wetering gekomen. De verdronken bestuurder kon pas drie kwar tier later aan de wal worden gebracht. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Zes jongelui uit Urk, die met grote snel heid per auto naar hun woonplaats reden, zijp nabij Markenesse door onbekendheid met de weg uit de bocht gevlogen. De auto kwam in een sloot. De 22-jarige Tiemen Kramer, die naast de bestuurder zat, was op slag dood. Twee andere inzittenden werden licht gewond, maar drie anderen zo ernstig, dat zij in het ziekenhuis te Em- meloord moesten worden opgenomen. De auto werd zwaar beschadigd. (Van onze correspondent in Bonn) Reeds geruime tijd gaan er geruchten door Bonn, dat hoge ambtenaren door grote ondernemingen omgekocht of „gun stig gestemd" zijn met dure auto's en an dere fraaie cadeaux, welke zij al of niet in leen mochten gebruiken. De bal is aan het rollen gebracht door de socialistische voor malige minister van Binnenlandse Zaken in Noordrijn-Westfalen, Biernath, die tij dens de verkiezingsslag in zijn land iets los liet hoewel de justitie de feiten eerst wilde verzamelen alvorens tot publikatie over te gaan. Biernath beschuldigde de C.D.U., die hem thans heeft aangeklaagd, wegens laster. Bonn heeft zijn pendant van de affaire- Adams in Washington, want tot een van de openlijk in dag- en weekbladen be schuldigden behoort de voormalige per soonlijke assistent van Adenauer Hans Kilb, die hoofd van de veiligheidsafdeling van de Euratoom te Brussel is geworden. Hij kreeg van de Deutsche Schlafwagen- und Speisewagen Gesellschaft regelmatig flinke hoeveelheden koffie toegezonden nota bene geadresseerd aan het gebouw van de Bondskanselier. Het geval kwam uit de doeken toen Kilb reeds in Brussel werkte, maar de koffiepakketten toch nog te Bonn werden ontvangen. Kilb's opvolger liet de koffie naar de.afzender terugsturen. Dezelfde Kilb „leende" van de bekende Mercedes-autofabriek te Stuttgart, de Daimler Benz A.G., twee auto's. Zij wer den hem door de fabriek ter beschikking gesteld voor representatie tijdens lange dienstreizen. Eerst gaf men Kilb een Mer cedes 109 SL een fraaie sportwagen waarmee hij evenweleen ongeluk kreeg. De fabriek toonde zich niet beledigd en gaf daarop Kilb een Mercedes 220 Cabriolet. De justitie te Bonn kwam daarna tot de ontdekking dat Mercedes een soort bruik leenwagenpark bezit voor hoge ambtena ren te Bonn, ten behoeve van wie men de auto's gratis ter beschikking stelde voor hun dienstreizen, zonder dat zij er één Pfennig voor behoefden te betalen en zon der dat zij behoefden te zeggen, wanneer zij de auto's terug zouden brengen. Mer cedes beweert nu wel, dat zij hiermee niets wilde bereiken, maar het leek er toch ver dacht veel op, dat zij hiermee trachtte de verkoop van haar wagens aan de regering te stimuleren. Ten slotte hebben bij aan koop van dure auto's hoge ambtenaren het laatste woord. Een ander geval is dat, waarbij Mercedes aan een ambtenaar van de Bondsdag een volkswagen-Cabriolet schonk. Ook Sie mens en Halske zou geschenken hebben gegeven aan een hoge ambtenaar, die be last was met de aankoop van optische en radio-instrumenten. Advertentie De feilloze flitslampjes van 2S Ct in hei bekende rode doosje WASHINGTON (UPI) De „Detroit News" meldt, uit de hoogste Republikein se kringen in Washington vernomen te hebben dat Sherman Adams Eisenhowers assistent, voornemens is, af te treden te gen eind augustus. Een soortgelijk bericht publiceert de „Chicago Tribune", die als tijdstip aan duidt „de periode tussen het begin van het zomerrecès van het congres (midden augustus) en de verkiezingen op 4 novem ber". Op de werf „De Merwede" te Hardinx- veld-Giessendam heeft Prinses Irene za terdagmiddag het m.s. „Prinses Irene" dat bestemd is voor de „Oranjelijn", te water gelaten. De directeur van „De Merwede" bood de Prinses ter herinnering aan de tewater lating een gouden armband met inscriptie aan. De afmetingen van het nieuwe schip zijn aangepast aan de sluizen en kanalen van de St. Lawrence Seaway in Canada en de diepgang van de rivierverbindingen tussen de grote Canadese meren. De lengte van de „Prinses Irene" is 138,30 meter, de breedte 18,60 meter. De grootste diepgang is 8.60 meter. Het schip meet 8526 brt. en heeft accom modatie voor 110 passagiers. Na de tewaterlating is op de vrijgeko men helling de kiel gelegd voor een pas sagiersschip voor de maatschappij Zee land, dat te zijner tijd de op de dienst van Hoek van Holland-Harwich varende „Mecklentfurg" 'zal vervangen. Nadat Prinses Irene met een zilveren bijltje een koord had doorgehakt, gleed het schip, dat haar naam draagt, in zijn element. (Van onze correspondent in Bonn) In München is bekend gemaakt dat de voormalige S.S.-arts van het concentra tiekamp Buchenwald, dr. Eisele zaterdag in Cairo door de Egyptische politieauto riteiten op verzoek van Interpol in voor lopige hechtenis is genomen. Men ver wacht, dat heden het Egyptische ministe rie van Binnenlandse Zaken Eisele zal ver horen en mogelijk deze week een beslis sing zal nemen over het verzoek om uit levering aan de Bondsrepubliek. Zoals men weet is Eisele er tijdens het proces tegen de „beul van Buchenwald" Sommer van beschuldigd honderden gevangenen van het concentratiekamp door injecties met gifstoffen te hebben vermoord. Op Eisele, die met een Italiaans schip naar Egypte vluchtte, was door de inter nationale politie een ware klopjacht ge opend. Het is ook Interpol geweest, die het eerste verzoek om arrestatie van Eise le aan de Egyptische autoriteiten heeft overhandigd. Eisele had bij de Egyptische regering een verzoek om politiek asiel in gediend. Hij brak zaterdag in tranen uit, toen hij na zijn arrestatie op het politie bureau in Cairo met journalisten mocht spreken. Eisele zei kennelijk met de be doeling de anti-Israelische Egyptenaren te beïnvloeden: „Ik ben het slachtoffer van de joodse vervolging. Ik ben onschuldig. De joden hebben een zaak als de mijne voor hun politiek nodig". Geen nette S.S.-er" In München wordt thans onderzocht, of Eisele ook na de oorlog nog een moord gepleegd heeft. Zoals wij" reeds eerder meldden, sloot de arts in 1955 met de we duwe van een collega, mevrouw Krach, een contract, waarbij hij beloofde, haar kosteloos te behandelen en haar een maandgeld van 300 mark te geven, ter wijl de weduwe haar gehele vermogen na haar dood aan Eisele zou vermaken. Me vrouw Krach overleed reeds enkele maan den na de ondertekening van het contract en Eisele kwam in het bezit van haar landhuis, haar sieraden en haar kostbare bontkleding. Een poging van de familie van mevrouw Krach om een onderzoek te doen instellen naar de doodsoorzaak leed schipbreuk op een artsenvereniging, die niets bijzonders in het contract en in me vrouw Krach's dood zag. De juistitie over weegt thans, de stoffelijke resten van. mevrouw Krach te laten opgraven en te onderzoeken. De vroegere S.S.-tankgeneraal Meyer verklaarde zaterdag op een vergadering van ex-S.S.-ers, dat hij zich uit naam van 600.000 voormalige S.S.-mannen distan tieert van zowel Sommer als Eisele. „Er is geen sprake geweest van S.S.-hulp aan Eisele. Wij helpen alleen nette kamera den", aldus Meyer. Nagewuifd door de Prinses gleed het schip van de helling. PARIJS (UPI) Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de NAVO zal volgend jaar een „Atlantisch congres" worden gehouden. Dit is besloten op een in arijs gehouden tweedaagse bijeen komst van parlementsleden uit de landen die zijn aangesloten bij de NAVO. De bij eenkomst stond onder leiding van de heer Fens, lid van de Nederlandse Tweede Kamer. Advertentie Muizen en mensen Ergens moet ik eens gelezen hebben dat het ideaal van muizen bestaat in het voor uitzicht, dat zij, als zij de wereldheerschap pij zullen hebben veroverd, beschuiten met gestampte mensjes zullen eten. Dit wrange beeld van wreedheid kan nu worden gecom pleteerd met de mededeling, dat de muizen in dat tijdsbestek ook niet zullen aarzelen raketten met levende mensen erin de oce aan in te schieten, waarbij zij elkander dan hypocritisch zullen verzekeren dat zij ho pen, het mensje ongedeerd terug te vin den in de drijfbare kop van het projectiel. Het staat echter vast dat zij die kop evenmin terug zullen vinden als wij, men sen, de koppen van onze hedendaagse ra ket weten op te sporen met de levende muis Mia erin- Is er kans op, dat de muizen de wereld heerschappij zullen veroveren? Als ik voor de etalage van naturalistenwinkels hun slimme bedrijvigheid aanschouw, verwon dert het mij dat het niet al eerder is ge beurd. Doch als ik zie hoe al hun slim heid gericht is op de kunst, een zo gemak kelijk en vrolijk mogelijk leventje te heb ben begrijp ik waarom zij onderdanig muis blijven: zij hebben meer verstand dan wij. Hoe vreedzaam zou het leven zijn, als wij in de huizen der muizen slechts gaat jes naar hun provisiekasten te knagen hadden om aan de kost te komen. Wij zou den dan enkel hebben op te letten dat wij niet in hun mensenvallen trapten of door de Bengaalse tijgers - die zij als huisdie ren zouden hebben getemd - werden opge geten. Verder zou het alsmaar: botertje tot de boom en hoesei, wat ben ik blij, geblazen zijn. Maar kom - voorlopig rust de verant woordelijkheid voor het wereldbestel nog bij ons en trekken de muizen zich niets van de gang van zaken aan. De muis Mia is er geweest - haar man zit in Amerika in een kooitje te wachten op zijn beurt- Natuurlijk is zijn naam: Mi.us. Als Mius en Mia samen op de bodem van de oceaan vergeefs proberen gaatjes in de raketkop te knagen, beseffen zij niet dat zij de vooruitgang van de mens een heel stuk hebben geholpen. Als het zo doorgaat, zul len hun nazaten straks hun beurt krijgen om te proberen, een cultuur te vestigen die aan het einde niet uiteenploft, zoals de onze. En dan kunnen wij in onze vuistjes lachen - want dan kunnen zij fluiten naar hun beschuiten met gestampte mensjes, want die zijn d.an niet te eten vanwege de radioactiviteit. Zodat we toch nog de slimsten zullen blijken. R. Agteran Advertentie Vanaf dinsdag 15 juli. KRUISWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 11552 Onze vermaarde begint a.s. dinsdag morgen 9 uur Honderden werkelijke spotkoopjes in ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Anegang 27 Tel. 12610 LONDEN, (UPI) Het vliegveld Lon den kreeg zondagavond een telefoontje: „Er bevindt zich een bom aan boord van het vliegtuig dat naar München gaat". Onmiddellijk werd de Engelse luchtvaart maatschappij B.E.A. gewaarschuwd en deze gaf het bericht door aan de Westduit- se Lufthansa en andere luchtvaartmaat schappijen, die op Duitsland vliegen. Het vliegtuig van de Lufthansa op de route Londen-Frankfurt-München kreeg opdracht in Brussel te landen. De 42 pas sagiers zijn daar uitgestapt om te wach ten op een speciaal toestel, dat van Ham burg gezonden werd. Belgische gendar mes bewaakten het vliegtuig, dat op een afgezonderd deel van vliegveld Meis broek was gezet en explosievendeskundi- gen van het Belgische leger werden opge roepen voor een onderzoek. Functionarissen van de Lufthansa, die naar Brussel gekomen zijn, hebben als hun mening uitgesproken, dat hier sprake is geweest van vals alarm. Als er een bom in het vliegtuig was geweest, zou deze al ontploft moeten zijn, want het vliegveld zou om elf uur gisteravond in München aankomen. Er worden evenwel geen risico's geno men. De explosievendeskundigen onder werpen het vliegtuig aan een nauwgezet onderzoek. De gestrande passagiers zijn aan boord gegaan van het speciale vliegtuig, dat half twee uit Hamburg aankwam. STOCKHOLM (UPI) Een kamerheer van Prinses Sybilla, de moeder van Prin ses Margarethe van Zweden, heeft zater dag in Stockholm verklaard dat „aan de romance tussen de Prinses en de jonge Engelsman Robin Douglas-Home vrijdag avond, tijdens een telefoongesprek dat tien minuten heeft geduurd, een einde is ge komen". Hij vertelde dat de Prinses en Douglas-Home zelf besloten hebben hun relaties af te breken.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3