UMPIE IN DE DROOMTUIN J RUSTIGE LANDING De AVRO staat er financieel zeer goed voor Behoud van Nieuw Guinea niet in belang van Nederland en Papoea's OPRUIMING BEHANG Agenda voor Haarlem MAANDAG 14 JULI 1958 5 Dat was het dan V eer tien juli De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Pas aandacht voor reclame in de televisie als omringende landen daartoe overgaan K oor symf onie van Holst (eerste uitvoering Socialisten uit Oost-Europa waren in Amsterdam bijeen Nederlandse volksdansers naar België Rapport van Wiardi Beckmanstichting: BAKKERs BEHANG es vervolgverhaal Thans 315.878 televisie ontvangers geregistreerd Koningin Elizabeth's ziekte Kerkelijk Nieuws Wij hebben er zo'n vermoeden van, dat men bij de K.R.O. zaterdagavond om tien uur even verlicht adem heeft gehaald. Men was er af. Van het „winterpro- gramma" wel te verstaan. Zaterdag is de K.R.O.-sectie namelijk met de laatste uit zending van de houterig opgediende quiz „Boter, kaas en eieren" begonnen, men vervolgde met de laatste vertoningvan een film uit de serie „Op zoek naar een draak" en men besloot met het laatste deel van „Een wereld als Wiever" drie on derdelen, die de laatste maanden nogal enige kritiek hebben ondervonden. Niet ten onrechte. Dat bleek ook nu weer, want het was al met al een vrij vervelende avond. Quizleider Jan Willem Hofstra zag kennelijk zelf niet veel meer in zijn vraag- en-antwoordspel, want aan het einde van zijn quiz sprak hij de hoop uit, dat hij zijn kijkers „later misschien eens in een ande re uitzending zou ontmoeten". „Op zoek naar een draak" het twee de en laatste filmverslag van enkele B.B.C. medewerkers over een reis naar Indone sië liet ons een eng dier zien, dat na een minuut of tien eindelijk in een spe ciaal voor hem opgezette val wandelde. Tot grote vreugde van de commentator en tot opluchting van de kijkers waarschijn lijk, die vervolgens konden constateren, dat Ton Neelissen en Michel van der Plas zich op een gemakkelijke wijze van Wie ver hadden afgemaakt. Ze zwegen het in de eerste uitzending ontworpen dorpje na melijk dood en eindigden hun spel in een eind-goed-al-goed-stemming, die de kij kers, die alle uitzendingen gevolg heb ben, ietwat bevreemd zal hebben. In dit laatste deel troffen we overigens enkele aardige grapjes aan en een kostelijk lied je, geschreven door Michel van der Plas, gezongen door Winnifred Bosboom, met de dromerige melodie van Jurriaan An- driessen. Zondagmiddag kregen we weer een di recte reportage van de Tour de France te zien. Dit keer met een objectieve com mentator. Beeldschermer Het strekt de AVRO tot eer, dat zij als regel elk jaar aandacht schenkt aan de viering van de Quatorze juillet, de Franse nationale feestdag, welke als symbool voor de geboorte van de moderne democratie van internationale betekenis is. Het pro gramma, dat ons daartoe zondagavond werd aangeboden, kan als een uitzonder lijk geslaagd voorbeeld van een dergelijke gelegenheidsuitzending gelden. Nu is het Jan Brusse, de vaste correspondent in Parijs, wel toevertrouwd zulke aangele genheden op te knappen met die quasi luchthartigheid en ironie, welke vereist zijn om zwaarwichtigheid te vermijden. Tezamen met Gijsbert Nieuwland was een drievoudig programma samengesteld, dat bestond uit een korte karakteristiek van de Quatorze juillet, geïllustreerd met de strijdmuziek uit die bewogen dagen, uit een rechtstreekse reportage van een volksbal aan de vooravond van de feestdag op de Place des Invalides in de Franse hoofd stad en tenslotte uit een voortreffelijke keuze uit het répertoire van Juliette Gréco en Charles Aznavour, een dessert dat ver uitstak boven de gebruikelijke inlassen op platen. Het hoogtepunt werd evenwel ge vormd door de schildering die Brusse van het openluchtbal gaf, daarbij geholpen door de muziek, het gedruis der .duizenden feestgangers en het knallen van het vuur werk op de achtergrond. Brusse's tekst - ongetwijfeld voorbereid, maar daardoor ook veel vlotter én minder hakkelend dan bij vele geïmproviseerde verslagen waar aan de luisteraar gewend is - muntte ook thans weer uit door een sobere verteltrant, die meer op de menselijke trekjes in de gebeurtenissen let dan op de feitelijkheden niet ontbloot ook van enige critische in slag en die haar charme ontleent aan een niet geheel gemeende onderwaardering van wat zich afspeelt. Het waren vijftig minuten bruisende levensvreugde en vitali. teit welke voor velen een verkwikking temidden van onze vaderlandse ernst zul len hebben betekend. HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 9.55 Een boek voor het Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Ball- roomork. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek. De boer van Nooitgedacht. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Mil. Kapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Paul Vlaanderen en het Spencer Mysterie, hoorspel. 14.40 Voor de kinderen. 15.00 Viool en piano. 15.30 Boodschappen doen, caus. 15.45 Ca baret. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, caus. 17.30 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voordr. en lichte muz. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Hol land Festival: II Barbiere di Siviglia, opera. (In de pauze: pl.m. 21.50—22.15 Act.). 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York Cal ling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.35 Chansons. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12." Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Piano, viool en kwartet. 14.30 Wij vrouwen v. h. land. 14.40 Gemengd koor. 15.05 Gram. Tussen 15.30 en 18.00 Tour de France. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Het tienjarenplan voor Suriname, door W. Joseph. 18.00 Gram. 18.20 Lichte muz. 18.45 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz.. 19.35 Tour de France. 19.45 Gram. 20.30 Act. 20.45 Holland Festival: Le Roi David, symf. psalm. 22.05 Orgelconc. 22.35 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 12.55 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 en 15.00 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boek- bespr. 18.00 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonst. 20.00 Caus. 20.10 Gram. 20.15 Voor de vrouw. 21.15 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 19.30—20.00 Internat, agrarisch nieuws. 20.00 Jóurn. en weeroverz. KRO: 20.20 Het Eeuwige Rome, TV-film. 20.50 Der Richter und sein Henker, TV-film. (Van een onzer redacteuren) Het aantal geregistreerde radiotoestel len is in 1957 bijna evenveel toegenomen als het aantal televisie-ontvangers. Er kwamen namelijk 127.421 radiotoestellen bij en 139.553 t.v.-apparaten. Op 31 decern ber waren er 2.362.473 luisteraars tegen 239.019 kijkers. Hieruit trok de voorzitter van de Algemene Vereniging Radio Om roep, jhr. Th. Röell, op de jaarvergadering van deze organisatie, welke zaterdag in Rotterdam werd gehouden, dezelfde con clusie als zijn ambtgenoot van de N.C.R.V. kort tevoren, namelijk dat er geen spra ke van is dat de televisie de radio ver dringt. Uiteraard liet jhr. Röell niet alleen ve le gebeurtenissen uit het verstreken jaar de revue passeren, welke voornamelijk voor de kring der AVRO-leden van be- Benjamin Britten is een van de zeer wei nige Engelse componisten voor wie de deuren van de Nederlandse concertzalen en theaters van het ogenblik der eerste kennismaking af wijd open hebben ge staan. Maar voor de andere Britse com ponisten leek er 'n onzichtbare barrrière te bestaan, die het contact met ons land on mogelijk maakte of aanzienlijk belem merde. Zo is de naam van Gustav Holst hier nog geen vertrouwd begrip geworden al behoort deze kunstenaar tot de voor naamste Engelse componisten. Wel kent men in harmoniekringen Gustav Holst als de schrijver van een gaarne gespeelde sui te. Maar daar blijft het vrijwel bij. De A.V.R.O. nu heeft in haar uitzending van zondagmiddag een belangrijke bijdra ge geleverd om de aandacht aan de Neder landse muziekminnaars op- Holst te rich ten. Voor de microfoon van deze omroep vereniging werd namelijk de eerste uit voering in ons land gegeven van een om vangrijk werk van de componist, een koor symfonie, geschreven voor sopraansolo, koor en orkest. Het werk werd geschreven in de jaren 1923-1924 op een tekst, die de componist uit gedichten van de vroeg ge storven Engelse dichter John Keats sa menstelde. De keuze van deze gedichten van Keats was typerend voor de compo nist, die voor alle gebieden, waarop de menselijke geest bezig kon zijn, een grote belangstelling had. Zo hield Holst zich be zig met astrologie, occulte en mystieke wetenschap, de studie van talen als Sans kriet en Japans en bovendien intereseerde hij zich voor litteratuur en vond daarin, zoals bij de gedichten van Keats, de re flexen van een eigen geestelijke activiteit. Daartegen was hij tenslotte niet opgewas sen, zoals bleek uit het ontstaan van een zenuwziekte, die tot zijn dood (1934) zou leiden. Tekenend voor Holst was ook het zoeken naar de ideale vorm van zijn com posities, een zoeken., d^fv.feenv herhaalde lijk bracht tot wijzigingen in zijn muziek. In de genoemde (eerste) koorsymfonie toonde Holst zich in zijn grote kracht. On beperkt leek zijn melodische inventie, die afweek van een beproefde periodenbouw, maar die zich in declamatorische zin bond aan de tekst. Soms werd de uiterste conse quentie van dit declamatorisch principe genomen en de psalmodie, een soort reci- teertoon, gekozen. Er was bij de uitvoe ring, die geleid werd door de dirigent Hu- go Rignold en waaraan de sopraan Jenni fer Vyvian, het Omroepkoor en het Om roeporkest meewerkten, een grote verbon denheid tussen tekst en gedachte en mu- zieksfeer te constateren, zelfs een illustra tieve werking van de muziek, die een op vallend dienende taak in deze merkwaar dige symfonie gekregen heeft. De instru mentatie is voortreffelijk geslaagd. Men kan moeilijk verwachten, dat deze eerste radio-uitvoering al direct de weg voor de vraag naar muziek van Holst vrij gemaakt heeft. Maar meer begrjp hier voor zal er toch door gevormd zijn en mo gelijk heeft een luisterende koordirigent het toe te juichen plan gemaakt de koor symfonie als een welkome repertoirever nieuwing in studie te nemen. Dit besluit zou dan getuigen van artistieke moed. Golfbreker lang zijn, maar wijdde hij ook aandacht aan een paar vraagstukken van algemeen omroepbeleid. Het meest opmerkelijke was wel, dat hij een krachtig positief ge luid liet horen over de samenwerking in de overkoepelende lichamen als Neder landse Radio Unie en Nederlandse Tele visiestichting „waardoor gezonde compe titie in de plaats is getreden van moorden de concurrentie tussen de omroepvereni gingen en zonder welke instellingen radio en televisie zich nooit zo krachtig hadden kunnen ontwikkelen als na de bevrijding het geval is geweest". Overigens kwalifi ceerde hij de onlangs opgerichte Algeme ne Nederlandse Vereniging van Televisie kijkers als overbodig. Haar doelstellingen zijn immers als die der omroepverenigin gen en die spreken al namens de meer dan driehonderd duizend televisiekijkers, die voor het overgrote deel bij een om roepvereniging zijn aangesloten. Ten be hoeve van de kijkers en luisteraars juich te jhr. Röell voorts een spoedige uitbrei ding van het Radiostoringsreglement toe. Wat de financiële grondslag der televi sie-organisatie betreft, sprak de AVRO- voorzitter zich andermaal uit tegen de commerciële televisie en zelfs tegen in cidentele reclame tussen de program ma's. De omroepverenigingen zijn van mening, aldus spreker, dat deze kwestie pas dan opnieuw onder ogen dient te wor den gezien, wanneer in Duitsland en Bel gië tot reclame in de televisie zou worden overgegaan, zo mogelijk tot schade voor hef Nederlandse bedrijfsleven. Wanneer het aantal t.v.-ontvangers in hetzelfde tempo blijft toenemen, dan zul len er in 1960 reeds een half miljoen gere gistreerde toestellen zijn. De opbrengst der kijkgelden zal dan voldoende zijn ter bestrijding van alle uitgaven op het ter rein der televisie, vooral wanneer de re gering de haar toegeschreven plannen tot verhoging der kijkgelden tot veertig gul den per jaar verwezenlijkt. Het aantal zenduren zou dan drastisch verhoogd kun nen worden. Jhr. Röell deed de volgende prognose: vijftien zenduren nog in 1958, achttien in 1959 en twintig in 1960. Natuurlijk hief jhr. Röell, geheel in over eenstemming met zijn ambtgenoten der andere omroepverenigingen, ook thans weer het strijdlied tegen de financiering van de Wereldomroep uit de luisterbijdra gen aan, waarmee ongeveer vier miljoen gulden is gemoeid. Intussen bleek uit de in het jaarverslag opgenomen cijfers, dat de AVRO financieel bepaald geen reden tot klagen heeft. Uit de luisterbijdragen ontving zij 1.786.000 ter bekostiging van de programma's. Uit eigen middelen voeg de zij daar nog 135.000 aan toe, terwijl een bedrag van 155.000 opzij werd ge legd ter versterking van kapitaal en re serves, welke tezamen de vier miljoen gulden overschrijden. Daarbij moet men bedenken, dat terreinen, gebouwen en in ventaris tot op symbolische bedra gen zijn afgeschreven. Op de beleggingen 3.767.620.01 werd weliswaar een boekhoudkundig koersverlies van een ton geleden, hetgeen ook uit de exploi tatie werd afgeboekt, maar dit is inmid dels weer ingehaald. Aan de Radiobode wérd 1.120.228.02 verdiénd, welk bedrag in de rekening en verantwoording ge boekt staat als „Netto opbrengst contribu ties". Opmerkelijk is, dat men wel bereid is uit deze inkomsten te suppleren op de radioprogramma's, maar niet op de tele visie-uitzendingen. De AVRO telt thans 362.000 leden en de losse verkoop van de Radiobode beloopt ongeveer dertigduizend exemplaren per week. Zaterdag en zondag is in het gebouw van de Partij van de Arbeid in Amsterdam het congres gehouden van de Socialistische Unie van Centraal Oost-Europa, dat werd bijgewoond door sociaal-democratische emigranten uit Bulgarijë, de Oekraine, Zuidslavië, Roemenië, Polen, Estland, Letland, Litouwen, Hongarije en Tsjecho- slowakije. Het congres werd ook bijge woond door vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid, de Duitse S.D.P. en de socialistische intergroep van de Raad van Europa. Nederland zal op de Internationale Volks dansersontmoeting, die van 18 tot 29 juli in Diest (België) gehouden zal worden, vertegenwoordigd zijn door een groep van vijftien leidsters en leiders van de Neder landse Volksdansvereniging. Het is voor de vijfde maal, dat een der gelijke internationale ontmoeting van volksdansers zal worden gehouden. Neder land neemt voor de eerste maal deel. Ook Engeland, Frankrijk, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland en Duitsland behoren tot de deelnemers. Alle groepen zullen demon straties van hun nationale dansen verzor gen op de Expo in Brussel. Dansleidster van de Nederlandse afvaar diging is mevrouw Femke van Doorn-Last. De vijf Friezen van de groep zullen het nieuw-Friese kostuum dragen, de andere leden van de groep zullen een vernieuwd Nederlands kostuum dragen, dat op eni ge Nederlandse volksklederdrachten is ge- inspireerd. Umpie liep verder in de droomtuin. Achter zich hoorde hij Fokko nog tieren tegen zijn muizen. En terwijl Umpie er nog over liep te denken, hoe het hem speet, dat hij de deur had opengelaten, suisde er opeens iets door de lucht. En toen, vóór hij begreep wat er gebeurde suisde de lus van een lang touw om hem heenDe lus werd aangetrokken, snoerde zijn benen vast en Umpie viel voorover. „Wat nou weer!" stamelde hij, terwijl hij daar weerloos in het zand lag94—95 „Bestendiging van de band tussen Ne derland en Nieuw-Guinea moet noch in het belang van Nederland, noch in het be lang van de Papoea's worden geacht," al dus de conclusie van een commissie van de dr. Wiardi Beckmanstichting over het vraagstuk Nieuw-Guinea. Deze commis sie, die onder voorzitterschap stond van dr. P. J. A. Idenburg, heeft op verzoek van de Partij van de Arbeid hierover een rapport uitgebracht. In het rapport zijn de internationale as pecten van het probleem Nieuw-Guinea in het volle licht gesteld, daar deze, naar de mening der commissie, de andere facet ten van het vraagstuk in betekenis verre overtreffen. De onzekerheid van de toe komstige politieke ontwikkeling van Indo nesië heeft echter de mogelijkheden om een analyse te geven van deze internatio nale aspecten onvermijdelijk verkleind. Om aan deze moeilijkheid te ontkomen, hebben de samenstellers van het rapport ten aanzien van de toekomstige ontwikke ling van Indonesië drie mogelijkheden on derscheiden. De eerste mogelijkheid is dat de situatie in Indonesië gekenmerkt blijft door een grote mate van politieke instabiliteit en onzekerheid, de tweede, dat een communistisch of door communisten beheerst regime zijn gezag over de Indo nesische archipel weet te vestigen. Derde mogelijkheid noemt de commissie dat een democratisch, niet door anti-westerse res sentimenten beheerst regime kans ziet zijn gezag in geheel Indonesië te doen gel den en de politieke stabiliteit in dit land te herstellen. Alleen in het laatstgenoem de geval kan naar de mening van de com missie overdracht van de souvereiniteit van Nieuw-Guinea aan Indonesië in over weging worden genomen. Uitvoerig gaat het rapport in op de ver schillende mogelijkheden ten aanzien van de toekomstige status van Nieuw-Guinea. Geen V.N.-trustschap Over het denkbeeld, het gebied onder trustschap van de Verenigde Naties te plaatsen, wordt opgemerkt, dat nu na zo veel jaren van strijd in de Verenigde Na ties een groot aantal mogendheden zich Advertentie fabrieksrestanten tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN waaronder lichtecht behang. Doet uw voordeel - Koopt nu Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 55432 Haarlem-N. min of meer blijvend aan de zijde van de Indonesische souvereiniteiteis heeft ge schaard, een oplossing in deze geest voor het ogenblik praktisch niet mogelijk zal blijken te zijn. Als oplossing, die de commissie zelf als niet meer dan een richtsnoer beschouwt, worden besproken de mogelijkheid van een oriëntering op het gebied van de South Pacific. De weg daarheen zal moeten wor den gebaand door samenwerking van de mogendheden, die bij dit gebied territo riaal betrokken zijn. Met deze samenwer king is reeds in 1947 een begin gemaakt door het scheppen van een permanent overlegorgaan: de South Pacific Commis sion, met voornamelijk consultatieve en adviserende taken. De mogelijkheden om tot versterking en intensivering van deze samenwerking te komen dienen stellig nader te worden onderzocht. Een Neder lands initiatief in deze richting zal volgens de commissie niet kansloos zijn. Tot wel ke staatkundige structuur een dergelijke samenwerking uiteindelijk zou moeten lei den, valt uiteraard nog moeilijk te zeg gen, aldus de commissie. De mogelijk heid van een Melanesische staatsvorming dient niet te worden uitgesloten. Nieuwe politiek nodig Wanneer Nederland besluit in deze richting de voltooiing van zijn taak ten opzichte van Nieuw-Guinea te zoeken is er, ook al is het einddoel nog betrekkelijk onbepaald en al is de gang daarheen in hoge mate afhankelijk van de samenwer king met andere mogendheden, in ieder geval 'n duidelijke, ook uit internationaal oogpunt geheel verdedigbare vorm gege ven aan de Nieuw-Guinea-politiek, aldus de commissie, die tenslotte opmerkt, dat het beleid van de Nederlandse regering met betrekking tot Nieuw-Guinea zich nu al jarenlang kenmerkt door een immobi lisme, waardoor de Nieuw-Guinea-kwes- tie steeds meer een zieke plek is in de nationale en internationale politiek. Een spoedige ombuiging van dit beleid is daar om geboden. In het belang van Nederland en Nieuw-Guinea beide zal de politiek van de regering gericht moeten zijn op liquida tie van het vraagstuk Nieuw-Guinea als Nederlands probleem. De commissie bestond uit: dr. P. J. A. Idenburg, voorzitter, mr. M. van der Stoel, secretaris, prof. mr. F. M. baron van Asbeck, mr. S. C. graaf van Rand- wijck, mr. A. M. Joekes, J. de Kadt, dr. P. J. Koets, dr. A. Mulder, dr. C. L. Pa tijn, drs. A. de Ruijter, prof. dr. ir. W. Schermerhorn, N. Stufkens, P. van 't Veer en W. Wierda. Curiosa. Op de internationale verza melaarstentoonstelling „Curiosa", die op 1 2 en 3 augustus zal worden gehouden in Houtrust te 's Gravenhage, zullen onder meer te zien zijn zeldzame wandelstokken, oude radiolampen (19151925), antieke brillen, sigarettenmerken, poppen in kle derdracht, munten, bankbiljetten, pamflet ten uit de oorlogsjaren, Italiaanse lucifers merken uit -de vorige eeuw en postzegels. 52. Zij klopte uitnodigend op de rand van het bed, om Patsy te laten zitten en legde zorgvuldig een boek terzijde. „Ziezo we hebben het klaar gespeeld." „Heb je haar naar het ziekenhuis gekregen?" Janet knikte. „Prentice heeft een paar uur geleden opgebeld." „Goddank", zei Patsy. Janet glipte met een zucht van welbehagen verder onder de dekens. „Prentice was werkelijk wonderbaar lijk," zei zij met een glimlach van bewonderende her innering. „We hadden een zeer snelle overtocht met wind mee gedurende het laatste uur. Ambulance en ziekenhuisbed waren gewaarschuwd. En hij was erg aardig tegen die vrouw. En ook tegen haar moeder." Zij keek even naar Patsy alsof zij tegenspraak ver wachtte. „Prentice is prima," zei zij plechtig. Het tweetal bleef een ogenblik zwijgend zitten om dit in zich op te nemen. Dat was gemakkelijker, dacht Patsy, in de dagen, toen zij een flinke hekel aan hem had. „En de gedelegeerden?" mompelde zij, toen de stil te een beetje drukkend begon te worden. „Hoe heb ben die het opgenomen?" Janet haalde de schouders op. „Oh, heel goed," zei zij. „Het was van de aanvang af een vrij onaangena me reis, maar toen we die radioboodschap kregen en wisten, waar het over ging, waren zij allemaal zo ge schikt, als je maar verlangen kon. Volkomen in de Kerststemming. „Hij is een vreemd mens," zei Janet na een ogen blik stilte. Patsy behoefde het eigenlijk niet te vra gen, maar toch zei ze: „Wie?" „Prentice natuurlijk. Onberekenbaar! Patsy zei niets. „Ja" en ik bedoel niet alleen, wat gisteren be treft. Dat is nu net iets voor hem om te doen. Het is één van de dingen, die dit baantje de moeite waard maken. Of, neen," zei ze lachend. „Het was nog iets anders." Ze keek Patsy een beetje verlegen aan. „Je zult mij nu toch niet verslijten voor iemand, die gauw vertrouwelijke mededelingen doet, wel?" Patsy schudde het hoofd. „En je zou toch ook niet zeggen, dat een personeel- wagen van Idlewild naar het hotel na een transatlan tische vlucht de ideale plek zou zijn voor een persoon lijk gesprek?" „Nu dat zou ik ook niet gedaan hebben," zei Janet. „Maar," ging ze even later voort, „dan zou je je vergissen!" Zij keek Patsy even aan. „Hoor eens, ik houd je toch niet uit je slaap, wel?" Om de een of andere reden was voor Patsy een gesprek met Janet over Prentice veel aantrekkelijker dan haar bed. „Neen, natuurlijk niet," zei ze. „Nou, het was nogal een drukke overtocht naar New York. Een tiptop ontbijt aan boord. Prentice kwam de ronde doen en wist allen tevreden te stellen. Hij wees er op, dat het een oponthoud van niet meer dan drie uur was. Juffrouw Mayhew deed het ook uitste kend. Toen we landden, is zij met een paar van de gedelegeerden in de auto meegegaan. Ik was op de afdeling Bevoorrading en Prentice zat op het bureau zijn rapport te schrijven. De rest van de bemanning was vooruit gegaan en Prentice en ik deelden de per- soneelwagen naar het hotel hier." Zij keek Patsy aan. „Je kijkt werkelijk verschrikt alleen al bij de gedach te," zei ze zacht. „Of, neen," zei ze nog zachter, na dat zij Patsy nog eens aangekeken had, „misschien niet precies verschrikt." Zij haalde diep adem. „Maar ik was dat wel een beetje. Er is geen meisje in dienst van onze maatschappij, die niet een beetje benauwd voor Prentice is." „Behalve dan Monica Fairways", zei Patsy prompt. „Hmm. dat heb ik ook wel eens ergens anders ho ren beweren," zei Janet. „Maar val me niet in de rede, want dat leidt me te veel af. Laat ik eens even kijken.. Oh, ja, we hadden de personeelswagen voor ons alleen. En hij begon zeer formeel, maar ook heel vriendelijk, zeggend, dat hij over ons beiden zo tevre den was. Mayhew en mijzelf bedoelde hijToen spra ken we over de route en over het rooster. En natuur lijk vroeg hij mij, of ik met Kerstmis binnen zou zijn. En dit," ging Janet voort, „was het vreemde. Ik zei hem, dat ik verlof nam en naar IJsland ging. En wat denk je, dat hij deed? Hij sprong bijna van zijn plaats op! Hij keek zo verbaasd en je weet, wat voor een pokergezicht hij altijd zet dat ik me afvroeg, of ik het een of andere voorschrift van de maatschappij overtreden had. Toen vroeg hij: „Waarom?" Net zo! En daar er," zo voegde Janet er aan toe, „geen en kele reden was, waarom hij het niet weten mocht, zei ik hem, dat ik Geoff Pollard ging opzoeken. Op dat moment zou je hem werkelijk hebben kunnen omver blazen. „Ga door," zei Patsy. „Ga dóór." „Maar dat is alles!" protesteerde Janet. „Dat is het hele verhaal! Hij scheen erg verwonderd, maar ook erg in zijn schik te zijn." Daarna, alsof zij er zich van bewust was, dat haar verhaal een beetje als een nachtkaars uitgegaan was, voegde zij er aan toe: „Hij was heel verrast en blijkbaar bijzonder tevreden." „Evenals ik," hielp Patsy haar plagend herinne ren. „Zoals we trouwens allemaal waren. Je hebt iedereen bij World-Span verbaasd, ook de versprei ders van bepaalde geruchten." Janet glimlachte even. „Oh, ja," mompelde zij, „Cynthia vertelde mij geruchten over Geoff en jou." Haar stem werd zacht en haar vriendelijke ogen kre gen plotseling een nadenkende uitdrukking. „Patsy," zei ze, „waarom denk je, dat hij zo in z'n schik was?" Patsy stond op en haalde de schouders op. „Dat moet je mij niet vragen," zei ze. „Hij en ik werken niet op dezelfde golflengte." Zij haalde even een hand door de haren en gaapte. „Tenzij het een soort ge- voelssympathie was. Hij is verliefd. Dat zeggen ze tenminste. Ik zou het niet weten." Zij glimlachte te gen Janet. „Maar in ieder geval ga ik nu naar bed. Ga jij al gauw terug?" Janet knikte. „Morgen al. En Patsy.." „In ieder geval is het fijn, dat het met die zieke zo goed gegaan is," zei Patsy opgewekt. „Ik ben blij, dat alles uiteindelijk nog zo goed terecht gekomen is." „Patsy," vroeg Janet aarzelend.. „Ja?" „Mag jij Prentice graag?" Eerst lachte Patsy een beetje en zonder veel over tuiging. „Wat bedoel je.." mompelde zij. Toen sloot zij de ogen, alsof zij zich het profiel weer in gedach te wilde halen, dat haar geest gedurende de laatste vijftien uur vervuld had. „Hij is een goeie piloot," zei ze weloverwogen en opende toen haar ogen weer om te zien, of haar antwoord het juiste was geweest. Janet haalde ongeduldig de schouders op. „En een goed gezagvoerder, geloof ik," voegde Pat sy er aan toe. (Wordt vervolgd) Op 1 juli bedroeg het aantal geregisteer- de televisieontvangers 315.878 tegen 308.126 op 1 juni. In totaal werden in de loop van het eerste halfjaar 1958 76.859 televisietoe stellen aangegeven tegen 605.32 in dezelf de periode van 1957, dat wil zeggen bijna 27 percent meer. Dit resultaat komt ge heel voor rekening van het eerste kwar taal van dit jaar, toen 52.312 televisieont vangers werden geregistreerd tegen 34.048 in het corresponderende tijdvak van 1957, een relatieve stijging van bijna 54 percent. Het tweede kwartaal vertoont een ge heel ander beeld. Met 24.547 televisie-ap paraten bleef het registratietotaal ruim 7 percent ten achter bij de 26.484, die in de zelfde periode van het vorige jaar werden ingeschreven. Evenals in 1956 en 1957 heeft, althans tot nu toe, ook dit jaar de maand juni weer de kleinste toeneming van het aantal geregistreerde televisietoe stellen (7.752) opgeleverd. Op 1 juli 1958 waren er 2.426.902 radiotoestellen aange geven tegen 2.417.429 op 1 juni. Het aan tal aangeslotenen op het draadomroepnet bedroeg op 1 juli 515.550 tegen 517.108 op 1 juni. LONDEN, (UPI) De artsen van konin gin Elizabeth van Engeland die reeds een week lang het bed houdt, willen vandaag een röntgenfoto van de ontstoken voor hoofdsholte van de vorstin laten maken. De koningin heeft zondag een rustige dag gehad maar zij heeft nog steeds koorts en er is nog geen uitzicht op dat zij haar bezigheden spoedig zal kunnen hervatten. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Oude Tonge S. Mefjers te Hoogblokland; voor Veere W. J. Gun ning, voorheen predikant te Semarang. Aangenomen naar Voorburg (vac. P. A. El- derenbosch) J. F. Wagener te Zoutelande. Toegelaten tot de Evangeliebediening de heren J. de Bruin te Leeuwarden, J. van den Burg te Utrecht, F. Gerbrandy te Utrecht, G. Hamoen te Bodegraven, M. Jansen te Leiden, J. Juckema te Gronin gen, K. H. Meijer te 's-Gravenhage, J. C. Nennie te 's-Gravenhage en G. M. Sant man te Coevorden. Geref. Kerken Beroepen te Leerdam D. Bouwknegt te Wolphaartsdijk. Aangenomen naar Leiden (5de pred.pl.) J. H. de Boer te Middel burg, die bedankte voor Groningen-West (vac. Dr. L. van der Zanden); naar Heer- Hugowaard R. de Boer, kand. te Rotter dam-Zuid, die bedankte voor Dirkshorn, Lollum (Fr.), Meeden en voor Neede. Aangenomen naar Voorburg (4de pred.- pl.) Dr. J. M. Vlijm, laatstelijk predikant te Semarang, die bedankte voor Schiedam (vac. G. Brinkman) en voor Woerden (vac. P. de Bruijn). Evang. Luth. Kerk Drietal te Leeuwarden M. J. Heijbroek te Utrecht, Dr. C. H. Lindijer te Rotter dam en A. Nierop te Doetinchem. MAANDAG 14 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „Das Schloss in Tirol", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kindermeisje voor papa gezocht", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor misdaad", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Bij de kannibalen", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De lange hete zomer", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der vergelding", 14 i., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De inspecteur-generaal", a.l., 19 en 21.15 uur. DINSDAG 15 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door Cor Kee, 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tentoonstelling van een collectie van moderne kunstwerken, 10 12.30 en 13.3017 uur. Galerie Espace: Een zomertentoonstelling met werken van Ap pel, Lucebert, Sanders en anderen, 1117 uur. „In 't Goede Uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 1019 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 1017 uur. Kunstzaal „De Ark": Ex positie van werk van Eduard Heijmans, 1022 uur. FILMS Cinema Palace: „De rode ballon", 10.30 u. „Das Schloss in Tirol", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Kindermeis je voor papa gezocht", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „School voor misdaad", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Trouwe kameraden", 10.30 uur. „Bij de kannibalen", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Marguerite Gautier", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Mon- tagne's jeugdvariét.é, 10.30 uur. „De lange hete zomer", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De weg der vergelding", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chaplin, 10.30 uur. „De inspecteur- generaal", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5