EXAMENS Nieuw gebouw voor „Dr. Ariëns" officieel in Beverwijk geopend IJmond-agenda Mik Snijder sterker dan de plaatselijke favorieten Castricum daverde dit weekeinde van trompetters en tamboers Deze week beginnen de eerste bloembollenveilingen weer Verwachtingen over verloop van de handel zijn onzeker MAANDAG 14 JULI 1958 7 DE RONDE VAN BEVERWIJK Stormschade in Beverwijk TRADITIE IN ERE HERSTELD HEEMSKERK Excelsior speelde voor ouden van dagen Gezellige avond voor kampeerders EEN GROOT AANTAL belangstellenden was zaterdagmorgen getuige van de officiële opening van het schoolgebouw in Beverwijk, dat zal worden gebruikt voor het vormingswerk onder de werkende jeugd in de IJmond. De Stichting Katholieke Levensscholen „Dr. Ariëns" voor de mannelijke werkende jeugd in Kennemerland werkt in nauw verband samen met de sectie jongenswerk van de Stichting Kennemer Vormings Instituut voor de werkende jeugd op protestants-christelijke en humanis tische basis. Ondanks de vrij intensieve samenwerking, blijven beide scholen echter volkomen onafhankelijk. Deze samenwerking komt tot uiting in het gezamenlijk optreden naar buiten, in het wederzijds gebruiken van lokaliteiten en materialen en in het regelmatig contact tussen de besturen. Het een en ander deelde de heer J. L. Eggermont in zijn openingsrede mee, waarin hij onder andere ds. W. Orrthuys, ds. J. A. Roskam, enkele katholieke geestelijken, Beverwijks burgemeester J. G. S. Bruinsma, de Beverwijkse wethouders W. Niesten en E. Gerritse, afgevaardigden van het gemeentebestuur van Heemskerk, de heer W. H. Weekenborg, landelijk in specteur van de Stichting Katholieke Levensscholen en de afgevaardigde van het Departement van Kunsten en Wetenschappen, mejuffrouw Euwe, welkom heette. De heer Eggermont gaf een overzicht van de totstandkoming van het schoolge bouw. Toen men de plannen gereed had kon men door de bestedingsbeperking niet tot realisering overgaan. „Voornamelijk dank zij de hulp van het gemeentebestuur en van de geestelijken, zou men echter nu al het gebouw in gebruik nemen", vertelde de heer Eggermont. In korte tijd was het aantal deelnemers opgelopen van zeventig tot honderdtwin tig. Ton van Herpen en zijn assistent B. Dekker zullen proberen de jeugd de no dige theoretische levenservaring bij te brengen. De heer Eggermont deed een be roep op de werkgevers om hun jeugdig personeel in de gelegenheid te stellen dit vormend onderwijs te kunnen volgen. „De jeugd, die op veertien- of vijftienjarige leeftijd de school verlaat, heeft in onze maatschappij een pedagogische begeleiding hard nodig", meende de heer Eggermont. Geestelijke nood Hierna was het woord aan burgemeester Bruinsma, die vertelde dat het gemeente bestuur verheugd was over de totstand koming van de school. De heer Bruinsma vergeleek de tijd van nu met de vóóroor logse jaren toen een economische crisis van ongekende intensiteit de wereld teis terde; tevens benadrukte hij hoe de toen malige jeugd onder die omstandigheden heeft geleden. „Het was ook toen vooral de geestelijke nood die deze jeugd zo zwaar drukte", was zijn mening. „De bezettings jaren brachten wel verandering, maar geen verbetering. Het jeugdvraagstuk is echter stevig ter hand genomen en het resultaat is hier en daar reeds merkbaar", zo ver volgde burgemeester Bruinsma zijn betoog. Eindelijk „Daar de overgang van school naar werkplaats of kantoor niet altijd vlot ver loopt, moet deze jeugd worden bijgestaan en het stemt tot voldoening, dat er einde lijk ook in Beverwijk een gebouw is ge komen, waarin men deze jeugd kan hel pen". De burgemeester droeg tenslotte het ge bouw aan de goede zorgen van het bestuur over. Hierna roemde de heer H. J. G. Plaat als waarnemend voorzitter van het Kennemer Vormings Instituut de goede samenwer king tussen de twee instituten in de IJmond, die eenzelfde doel beogen: 'het welzijn van de jeugd. Deken B. G. Hosman was dankbaar voor alle hulp en hoopte dat met Gods zegen de school zou groeien en bloeien. Eisen De heer W. H. Weekenborg releveerde als landelijk inspecteur een groot aantal wetenswaardigheden over de levensscholen en gaf daarna een opsomming van de eisen waaraan de leiders van een vormingsinsti tuut naar zijn mening moeten voldoen. Bij de katholieke scholen staat de geestelijke opleiding en vorming bovenaan en deze zou volgens de heer Weekenborg ook lei den tot meer zelfwerkzaamheid bij de jeugd. „Voor de leiders zou het van het advertentie TEL.6000 DAG EN NACHT VELSEN MAANDAG 14 JULI Thalia, 20 uur: „Bommenwerper B 52". Rex, 20 uur: „Maigret zet een val". Circus Strassburger, 20 uur, Marktplein, gala-première. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw, open van 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. DINSDAG 15 JULI Thalia, 20 uur: „Bommenwerper B 52". Rex: Geen voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Raadhuis, 19.30 uur, openbare vergade ring gemeenteraad. Circus Strassburger, 20 uur, Marktplein, voorstelling. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. BEVERWIJK MAANDAG 14 JULI Kennemer Theater, „Tippi, titti, tipsi". Luxr Theater, 19 19 en 21.15 uur: en 21.15 uur: „De schuld van een moeder". W.B. Theater, 20 uur: „De bloedhond". Ulo-schooi Plantage, Tentoonstelling „Stad en Landschap", 1417.30 en 18.30 21 uur. Speeltuin „Kindergenot", Tuinfeest. DINSDAG 15 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Spionnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het rijk van de zon". grootste belang zijn dat ze bij het „samen doen" werk kiezen dat de belangstelling hgeft van de leerlingen. Gemakkelijker zal het dan zijn deze jeugd te helpen bij het opheffen van stoornissen bn de overgang naar de grote mensenwereld", zo besloot de heer Weekenborg zijn rede. VISWEDSTRIJDEN IN BEVERWIJK Begunstigd door fraai zomerweer heeft de jaarlijkse viswedstrijd tussen de jeugd afdelingen van de Beverwijkse hengel- sportvereniging „De IJmond Vissers" en de zustervereniging „Luctor et Emergo" uit Alkmaar in Akersloot plaats gehad. Er waren in totaal drieëndertig deelnemers waarvan drie vrouwelijke. Het ging thanis om een nieuwe wisselbeker daar de Bever- wijkers verleden jaar definitief in het be zit van de oude zijn gekomen. Deze keer toonden de kaasstadbewoners zich de sterksten en met 116 vissen mogen zij de beker voor één jaar in hun prijzen- kast zetten. D.IJ.V. ving in totaal 92 vissen. De resultaten waren: 1. J. van Zutphen (DIJV) 24 stuks; 2. Betsy Schoen (LEE) 16 stuks; 3. J. Jongejans (L). 15; 4. E. Veenman (D) 14; 5. Jac. Beemsterboer (D) 14; 6. A. Boots (I.) 12; 7. J. S. Romp (L.) 11; 8. J. Koenen (L.) 11; 9. S. Waterlander (D) 11; 10. J. Kruyer (L) 10 stuks. AARDBEIEN VEILING BEVERWIJK Zaterdagmorgen waren op de in Bever wijk gehouden aardbeienveiling 10.000 manden die alle vlot verkocht werden. De prijs voor de eerste soort Climax liep op tot 6 per slof; voor de tweede kwaliteit werd van 2.40 tot 3.70 per slof betaald. Voor doosjes werd van 0.37 tot 0.68 be taald. Mik Snijder uit Halfweg is winnaar ge worden van de wielerronde van Beverwijk voor onafhankelijken en amateurs, die zondagmiddag voor de zevende maal door de rennersclub „Kennemerland" op het wielerparcours in het sportpark „Adri- chem" werd gehouden en waarvoor on danks het minder gunstige weer veel be langstelling bestond. De blonde Snijder, die met zijn 27 jaar niet meer tot de jon ge amateurs gerekend kan worden en zui ver voor zijn liefhebberij fietst, zegevier de in de eindsprint van een vijf man ster ke kopgroep, waarin de plaatselijke favo rieten Ab Geldermans en Jan Groot el kaar geen meter winst gunden en waar in ook de Beverwijker Toon v. d. Bos en Cees Lute uit Castricum zich hadden we ten te handhaven. Vooral Van der Bos reed een bijzonder sterke koers en sleep te nagenoeg alle premies, waarvoor Groot, Geldermans en Snijder weinig of geen be langstelling toonden omdat zij hun krach ten niet aan de premiesprints wensten te verspillen, in de wacht. De prestatieprijs werd toegekend aan Mik Snijder. Het 48 man sterke veld deelnemers, dat in deze ronde van start ging, werd al spoe dig op zijn waarde beproefd en daarbij bleek er zich veel kaf onder het koren te bevinden. Vooral toen de strijdvaardige Plasmeyer na amper twintig minuten koers een solovlucht ondernam en er door de favorieten in het peloton een duwtje harder op de pedalen gegeven werd, kwa men de kwaliteitsverschillen duidelijk aan het licht en vielen er verscheidene slacht offers voor wie het hoge tempo te mach tig wercfc -wa» w Aantrekkelijke strijd Sk f" De strijd bleef in deze beginfase, waar in heel hard gefietst werd, zijn aantrek kelijk karakter behouden. Want nadat de Zuidhollandse kampioen Kouwenhoven, Van der Bos, Cees Lute en Wuurman het peloton reeds ontvlucht waren op jacht naar Plasmeyer en het er naar uitzag dat deze renners een vroegtijdige beslissing zouden forceren, kwam Geldermans in ac tie. De sterke Beverwijker kreeg echter geen kans om alleen met de vluchtelingen in de slag te gaan, want rivaal Groot die zijn stadgenoot nauwlettend in het oog hield Snijder en Van der Tol rprongen met hem mee. Het gevolg van deze scher mutselingen was, dat er een kopgroep van acht man Plasmeyer kon zich door pech getroffen niet op het voorste plan handhaven tot stand kwam. De strijd was echter nog geenszins in een beslissend stadium gekomen, want van een korte spanne rust in de kopgroep maakten Klar- di, Toon Lute, Jonker en Van Gent een dankbaar gebruik om hun opgelopen ach terstand weg te werken. Zij hadden daar slechts betrekkelijk kort plezier van, want toen ook het tot elf man gedecimeerde pe loton weer aansluiting scheen te krijgen, ontketenden Geldermans en Van der Bos een nieuwe aanval en daarvoor moesten zij opnieuw het hoofd buigen. Evenals trouwens Wuurman, Kouwenhoven en Van der Tol. Alleen Snijder, Cees Lute en Groot wisten de stoot van Geldermans en Van der Bos met succes te pareren. Er bleven zodoende nog voordat de helft was afgelegd vijf man aan de leiding over en die hebben het verdere verloop van de strijd volkomen beheerst. En met uitzondering van Kouwenhoven, Van der Zwet en Van der Tol, die zich op het twee de plan staande wisten te houden doch er nimmer in slaagden om de vijf leiders nog te verontrusten, werden al de overige deel nemers een of tweemaal gedubbeld. Onderlinge rivaliteit De strijd, die zo aantrekkelijk was be gonnen, kreeg door het oppermachtige op treden van de vijf koplopers een eentonig karakter. Pas in de slotfase, toen er nog tien ronden in het verschiet lagen, keerde de spanning terug door de onderlinge strijd in het kopgroepje. Om de beurt pro beerde een der leiders toen om de strijd met een ontsnapping in zijn voordeel te beslissen en daarbij toonde vooral Gelder mans zich actief. Zijn plaatsgenoot Groot gaf hem geen meter prijs en zodra deze zijn kans waag de, dan was het Geldermans die hem tot de orde riep. De onderlinge rivaliteit speelde de twee Beverwijkers parten, zo dat een eindsprint de beslissing moest brengen en daarin toonde Mik Snijder, die een belangrijk aandeel heeft geleverd in de beslissende ontsnapping, zich tot veler WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooaxxxcooooococooo VISSEN IN DE NEKSLOOT De Heemskerkse hengelaarsvereniging ,,'t Snoekje" heeft zondagmorgen in de Neksloot een onderlinge wedstrijd gehou den waaruit als prijswinnaars kwamen: 1. M. Beentjes 80 punten; 2. N. van Zon 70 punten; 3. J. Butter 40 punten. verrassing de snelste. Geldermans, die nog fel op kwam zetten, kwam een kwart wiel tekort. Een gelukkig lachende Snij der mocht de welverdiende bloemen en een kus van de „Aardbeienkoningin" in ontvangst nemen. Uitslag De uitslag luidde: 1. M. Snijder, Half weg, de circa 90 kilometer in 2 uur 11 min. en 33 Sec.; 2. A. Geldermans; 3. J. Groot; 4. A.v. d. Bos, allen Beverwijk; 5. C. Lu- te, Castricum; 6. C. Kouwenhoven, Leid- schendam; 7. T. v. d. Tol, Bussum; 8. H. v. d. Zwet, Lisse; 9. H. van Gent, Leiden; 10. H. Kuitwaard, Beverwijk. Een voorwedstrijd voor aspiranten le verde het navolgende resultaat op: 1. B. Osendarp, Utrecht, de 20 kilometer in 37 min. en 8. Sec.; 2. B. Weeda, IJmuiden; 3. H. Ottenbros, Alkmaar; 4. R. van Zwol, Amsterdam; 5. H. Stevens, Vinkeveen; 6. H. Schuit, Amsterdam; 7. K. Zomer, Half weg; 8. H. Veerman, Huizen; 9. K. Koo- ter, Wervershoof; 10. J. Koedooder, Bo- venkarspel. Zondagavond werd de hulp van de Be verwijkse brandweer ingeroepen voor enige gevallen van stormschade. Zo snelden mo torspuit en ladderwagen eerst naar Wijk aan Zee, waar op het strand een ware ravage was aangericht onder de verschil lende paviljoens en strandhuisjes. Door hier en daar de zaak vast te zetten en verder af te breken kon men erger voorkomen. Men heeft bij de r.k. kerk hulpeloos moe ten toezien hoe het haantje van de toren al iosser%n losser op zijn voetstuk kïfèun" te staan.,,-... 1 Ook in Beverwijk was hulp op diifërse plaatsen dringend nodig. Op de Breestraat waren weer verschillende takken van de bomen afgewaaid, die afgezaagd moesten worden. In de Beecksanglaan hing een groot stuk zink van een balkon naar bene den en in de Kloosterstraat was de hulp van de brandweer ingeroepen voor het af halen van enige losgeraakte windschermen. Juist toen de brandweer huiswaarts wilde keren zag men dat aan de wijzerplaat van de Wijkertoren iets verdachts bengelde. Men beklom de toren en bij de wijzerplaat gekomen bleek dat het een laddertje was, dat men hier regelmatig voor werkzaam heden nodig had en dat nu nog aan een klein stukje van een haak hing en op straat dreigde te storten. Na ook dit obstakel te hebben opgeruimd kon de brandweer inrukken. In verschillende tuinen heeft de storm bar huisgehouden. Vooral de bloemen heb ben erg van de storm geleden. Grote wol ken zanid joegen over pas gerooide bollen- akkers en het pas op dit land gezaaide zaad is de grond uitgewaaid. Verschillende broeiramen sneuvelden. Voor het eerst na ongeveer twintig jaar is er in Castricum weer een muziekfestijn gehouden dat, ondanks dreigende wolkenvelden waaruit soms enkele regendruppels vielen, mede door de perfecte organisatie van de plaatselijke V.V.V. en de Castn- cumse fanfare tot een geslaagd'evenement gerekend mag worden. Er bestond voor dit festijn niet alleen bij de inwoners van Castricum grote belangstelling want naast de vele supporters die de achttien deelnemende verenigingen hadden meegenomen waren er van heinde en verre muziek- en drumkorpsminnaars naar Castricum getogen. Zaterdagavond werd het feest reeds ge opend door de keurig geuniformde muzi kanten van het korps Crescendo uit Haar lem dat, na een rondgang vanaf de par keerplaats te Bakkum naar de muziektent op „de Brink" te Castricum, een uitstekend concert met taptoe gaf onder leiding van hun dirigent Walter Jansen. Voordat dit concert begon werd het woord gevoerd door de voorzitter van de V.V.V., de heer Y. van Exter die het een voorrecht noemde dat men in Castricum een dergelijk evenement mocht organise ren na er zo lang van verstoken te zijn geweest. Het concert en de taptoe van Crescendo, welk corps over een voortreffelijke drum band blijkt te beschikken, vormden dan ook een uitstekend voorproefje van de marswedstrijden die zondag werden ge houden. De mars wedstrijden werden zondagmor gen om twaalf uur voorafgegaan door een officiële ontvangst ten gemeentehuize van de bestuurders, dirigenten en tamboer mai- tres van de deelnemende verenigingen. Het was hier dat burgemeester C. F. Smeets een kort welkomstwoord voerde tot de aanwezigen. Hij zei het op prijs te stel len dat thans weer het initiatief tot een dergelijk muziekfestijn was genomen. Voorts hoopte hij dat daarbij niet alleen de muziek belangstelling zou trekken doch dat door de organisatie van dit festijn ook nog eens de aandacht gevestigd zou worden op Castricum, welke gemeente aan recrea tie en natuurschoon toch zeer veel heeft te bieden. Twintig korpsen hebben de gehele dag onder een mild zonnetje en onder een schier overstelpende publieke belangstel ling hun muzikale kunnen getoond. De grote belangstelling was goed te mer ken toen na een grote showmars door de katholieke verkennersdrumband uit Alk maar en een gezamenlijk optreden van korpsen en drumbands tot besluit, de voor zitter van de V.V.V. de prijzen bekend maakte. Het hoogste aantal punten (133) bleek te zijn behaald door de fanfare „Eensgezindheid" uit Egmond Binnen. Zij behaalde daardoor een terecht verdiende eerste prijs. Eerste prijzen werden ook be haald door de harmonie „Excelsior" uit Limmen met 120 punten en „Castricums Fanfare" met 122 punten. Een tweede prijs werd toegekend aan de fanfare „Lamoraal van Egmont" uit Egmond aan den Hoef". Bij de drumkorpsen was de uitslag als volgt: Eerste prijzen kregen: de katholieke drumband „Gerardus Majella" uit Amster dam met 128!/2 punt (tevens verwierf tam- boer-maïtre A. van den Broek een eerste prijs); drumband „Preases van Nispen" uit Amsterdam (128) met een tweede prijs voor tamboer-maitre J. de Boer, verkenners drumband Z.O.S.N.O. uit Uitgeest (127) met een tweede prijs voor tamboer-maitre C. J. Berkhout, drumband „Risoluto" uit Am sterdam (121). Tweede prijzen kregen: Drumband Eensgezindheid uit Egmond Binnen (112Y& drumband „Excelsior" uit Limmen (118), drumband jeugdkorps „Riso luto" uit Amsterdam (119), drumband D.S.V. uit Warmenhuizen (113 Vè). tamboer korps V.I.O.S. uit Castricum (116), Kath. verkennersdrumband uit Alkmaar (118 V2), jeugddrumband „St. Theresia" uit Zaan dam (114%), drumband „Castricums Fan fare" (111), drumband „De Wester" uit Am sterdam (111), rumband D.O.K. uit Amster dam (114%) en de drumband „St. Rita" uit Amsterdam (112). Ten bate van het comité dat de jaar lijkse uitgangsdag voor de Heemskerkse ouden van dagen verzorgt heeft de christe lijke mondaccordeonvereniging „Excelsior" zaterdagavond in zaal Dam een uitvoering gegeven. Het programma werd gebracht in de vorm van een revue onder de titel „Hé, bent u er ook?" Uit het orkest kwamen verschillende solisten naar voren; zo zon gen „The Elco's", twee meisjes met een gi taar, een aantal cowboyliedjes. Het „Excelsior-kwartet", bestaande uit drie meisjes en twee jongens, bracht een zeer geslaagde uitvoering van „Orpheus in de onderwereld" van Jac. Offenbach. Een bijzonder aardig moment was toen het jongste lid van de vereniging Jopie van Rheeden (vijf jaar) het nummertje „Rood borstje" ten gehore bracht. Het publiek was vertederd en dankte na afloop met een klaterend applaus. De revuegroep „Uilenspiegel" voerde voor de afwisseling enige schetsjes op. „De Telefoon" en „Het Rapport" werden met vaart ten tonele gebracht. Ook werd nog medewerking verleend door een achttal Schotse padvinders die momenteel te gast zijn bij de Admiraal Van Kinsbergengroep. In het bijzonder John Thomson had geen plankenkoorts, het was alleen jammer dat de doedelzak als begeleiding bij de gezongen liedjes ont brak. Na afloop stelde de voorzitter van „Excelsior" de heer J. Kort een bedrag van ruim honderd gulden aan de penningmees ter van het comité, de heer C. Timmerman, ter hand; zijnde de opbrengst van deze avond. De heer Kort vertelde hier nog bij dat het voornemen bestaat om voortaan elk jaar een uitvoering voor dit doel te gaan geven. Excelsior kan op een goed ge slaagde avond terugzien waarbij een woord van lof toekomt aan de dirigent de heer E. Teer voor de wijze waarop hij de prestaties van de orkestleden langzamer hand weet op te voeren. De leden van de kampeervereniging „Bakkum" hebben zaterdagavond ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van hun vereniging een geslaagde ontspan ningsavond bijgewoond in het openlucht theater „De Pan" te Castricunq, Het Arhsferdamse cabaretgezelschap Kool bracht een- gevarieerd programma méf medewerking van enige bekende ra- rio-artiesten. Nol van Dijk verzorgde op uitnemende wijze de conferences: vlotte guitaarmuziek was in (deskundige) han den van twee meisjes, die onder de titel „duo onbekend" voor het voetlicht traden. „The Hovelly's" hadden eveneens veel succes, vooral toen zij na de pauze „Miss Bakkum 1958" uitverkozen en haar een dol-dwaze serenade brachten. Het publiek had voorts veel waardering voor het optre den van „De Osmani's", die enige voor treffelijke staaltjes parterre-acrobatiek ten beste gaven. Het hoogtepunt van de avond werd echter gevormd door het optreden van Fred Menger, die dank zij zijn aange boren mimische gaven een voortreffelijke imitatie gaf van „Dorus". (Zoals men zich wellicht nog zal herinneren heeft de heer Menger enige tijd geleden een kort geding gewonnen, dat was aangegaan door de ech te „Dorus" wegens de naar diens zeggen „ongeoorloofde" imitatie. Red. IJ.C.). Zijn schier onuitputtelijke voorraad kolderieke creaties in de muzikale clownerie-act vorm de het slot van deze derde avond in dit seizoen. GRONINGEN: Kandidaatsexamen Neder lands: Mel. G. H. M. Klein, Groningen. Docto raalexamen Geneeskunde: de dames C. C. Komproe, Paramaribo; E. Onderstal, Wassenaar; de heren F. F. Oostingh, Den Haag; P. H. J. K. Vrijlandt, Voorburg; D. J. van Petersen. Nij- verdal; H. A. Wijmenga, Garijp; K. te Velde, Wildervank; W. Bruinsma, Haren (Gr.); J. L. Bieringa, Oosterwolde (Fr.). Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde (F): A. Kraak, Groningen. Idem (K): mej. N. Rengers, Zwolle; A. S. Em- mens, Groningen. Doctoraalexamen: T.1. Joustra, Leeuwarden. Doktoraalexamen farmacie: mej. F. W Kingma, Sneek; G. A. Broek, Groningen; J. H. Zwaving, Zuidlaren (cum laude). Docto raalexamen natuurkunde: J. van Klinken, Em- men. Gepromoveerd op het proefschrift getiteld: „Klinisch statistisch onderzoek van de resulta ten der prostatectomie (in het bijzonder der methode volgens Van Stockum-Millin)" tot doctor in de geneeskunde: J. H. Wymenga, ge boren te Garijp; op het proefschrift getiteld: „Onderzoek naar de terugstrooiing bij de con tact- en oppervlakte-therapie" tot doctor in de geneeskunde G. J. van der Plaats, geboren te Utrecht. GRONINGEN. Kandidaatsexamen rechts geleerdheid: A. T. Vos, Groningen. Doctoraal examen godgeleerdheid: H. te Velde. Colm- schate. Kandidaatsexamen sociale aardrijkskun de: J. G. Smit, Hooge Zwaluwe, Doctoraalexa men geneeskunde: dames O. Bosseher, Maars- sen: M. E. Visser, Groningen: de heren H. van Geuns, J. Terebuh, M. L. Malkiewicz, G. ten Brakel, L. Arisz, allen te Groningen: J. Hoekstra en J. W. Reinking, Zwolle; C. Bosma, Stiens; I. Fradkin, Brooklyn. Artsexamen le gedeelte: mej. M. L. C. Bangma, Leeuwarden; J. H. Ra demaker, J. Stutterheim en L. D. Tan, allen te Groningen; F. Mulder. Musselkanaal. Bevor derd tot arts; F. L. van Buchem, N. H. Spaans, beiden te Groningen: A. C. Kosters, Rotterdam; O. F. Meeuwes, Gieten; E. J. Schouwink, En schede; G. H. Wiegers, Lettelbert. LEIDEN. Doctoraalexamen Nederlands recht: mej. G. Wetzel, Den Haag: J. de Savor- nin Lohman, Santpoort; G. L. Rustwljk, Den Haag; A. H. de Vries, Den Haag; A. G. Ohr, Den Haag: H. Weiland, Oegstgeest. Kandidaats examen geschiedenis: J. J. Temminck, Leiden; A. J. M. Visser, Middelburg, Kandidaatsexamen sociologie: D. C. J. van Peijpe, Oegstgeest. Kan didaatsexamen muziekwetenschap: mej. C. Sons, Scheveningen. Kandidaatsexamen kunstgeschie denis: A. A. M. Schmidt Ernsthausen, Den Haag. Doctoraalexamen kunstgeschiedenis: R. C. Hek- ker, Den Haag (cum laude). Kandidaatsexamen Indologie (econ.): J. R. Veldhuyzen, Amsterdam. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Analysis of adynamia in adrenocortical insufficiency": mej. J. van Duin, geboren te Rotterdam en thans wonende te Den Haag. De promotie ge schiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld „Ultrasonic relaxation due to rotational isomerims" de heer M. S. de Groot, geboren te Weststellingswerf en thans wonende te Leiden. De promotie geschiedde cum laude- DELFT. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir. F. J. M. Nieuwenhuis en ir. J. w. E. Coenen. De heer Nieuwenhuis promoveerde op een proefschrift, getiteld „Be reiding en eigenschappen van lagedruk po- lyethenen (Ziegler-proces)"; de heer Coenen op het proefschrift: „Onderzoekingen van techni sche nikkelkatalysatoren op drager". De pro motie van ir. Coenen geschiedde met lof. HAARLEM In het gebouw van de H.K.B. te Haarlem zijn geslaagd voor het mulodiploma a: E. Kuijken, A. Vorst, W. H. R. Chin A Pau, J. J. C. Rijksen, H. Koridon, J. Dijksterhuis, J. J. Dil, J. Giltay, Haarlem, W. E. Tjassens Keiser, M. Schutte, Velsen, C. Teeuwen, F. Schaaper G. Serné, W. D. van Duijn, Zandvoort, E. Boonstra. J. C. Snijder, G. W. P. Tegel, Beverwijk, M. J. S. Brands, Heemskerk, M. W. van Weelden, Bloe- mendaal, B. de Haan, Aalsmeer. UTRECHT Gepromoveerd J. W. Smit, Utrecht, tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift „Fruin en de partijen tij dens de republiek". AMSTERDAM (Gem. Un.) Bevorderd tot ac countant F. W. G. de Jager, Groningen; kandi daatsexamen klassieke letteren: W. A, M. Beu ken, Amsterdam, G. Th. J. Janssen, Driehuis- Velsen; doctoraal examen rechten mej. W. G. te Flierhaar, Amsterdam; doctoraal examen eco nomie J. H. Goede. M. P. Vlietman, K. B. A. v. d. Schuyt. J. J. M. Bonnier, Amsterdam, M. den Os, Wassenaar en A. W. ter Kuile, Hil versum; doctoraal examen sociale geografie me vrouw S. M. E. Christiaanse-Crijns, Voorburg, G. C. Kamerling, A. B. Wissing, J. van Venetiën, H. Braak, Amsterdam en M. H. M. van Huiten, Lisse; voor het doctoraal examen Psychologie: J. A. Bruggeman, E. van Moerkerken, J. H. Blan- kestein en J. G. Hische, Amsterdam: voor het doctoraal examen algemene taalwetenschap me vrouw M. A. Buter-Lezer, Weesp. AMSTERDAM. (Gemeente Universiteit) Ge promoveerd tot doctor in de theologie ds. J. M. de Jong, conrector van het Hervormd Seminarie te Driebergen op het proefschrift „Kerygma, een onderzoek naar de vooronderstellingen van de theologie van Rudolf Bultmann". AMSTERDAM. Voor het examen boekhou den M.O. is geslaagd N. Bakker, Haarlem. AMSTERDAM. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot accountant: H. Swart, Amsterdam. Doctoraalexamen theologie: G. H. Plantinga, Driebergen. Kandidaatsexamen theologie: J. v. d. Hoek, Rotterdam; C. B. Posthumus Meyjes, Amsterdam. Kandidaatsexamen geschiedenis: mej. A. Koets; J. G. Kruisheer, beiden te Am sterdam; H. J. Vader, Haarlem. Doctoraalexa men Engels; H. Schutte, Utrecht. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Terwjjl cartoonisten en grappenmaken- de meneren nieuwe moppen verzinnen of oude oppoetsen over de paar dagen mooi weer, liggen duizenden bloembollenkwe kers, hun familieleden en arbeiders in het hete zand in de gloeiende zon bollen te rooien. Hun vrouwen en kinderen, familie leden en kennissen zitten in de schuren de gerooide bollen te pellen. De grote kwe kers bezoeken vele malen per dag de tui nen om te zien of alles goed gaat, contro leren de schuren en het overal bezige per soneel. Men is tevreden met het weer, want de bollen komen schoon uit het dro ge zand. Het scheelt weer veel werk, om dat de resten van de oude bollen zich ge makkelijk laten verwijderen en de nieuwe huid mooi glanzend te voorschijn komt. Maar niet alle kwekers zijn even blij, want er is nogal wat verschil in de groei te zien. Velen vragen zich bezorgd af of de prijzen straks op de veiling wel vol doende zullen zijn om de soms geringere oogst rendabel te maken. Over een week weten ze echter meer over de prijzen want nu beginnen alle veilingen de eer ste bollen te veilen. Eerst „Westfriesland" in Bovenkarspel waar de kleibollen uit het wijde Westfrie- se land onder de klok komen. Donderdag morgen begint de veiling in 's Gravenzan- de haar kortstondige bestaan, 's Middags zitten alle inkopers gespannen de gang van de wijzer op de veilingklok van Hol land's Bloembollenhuis in Lisse te volgen. Vrijdag komt de klok van Holland's Bloembollengenootschap in Lisse in actie. Er valt na deze eerste veilingen nog wei nig te zeggen van de handel, maar men kan aan de snelheid waarmede de par tijen worden gekocht wel merken, of de exporteurs haast willen maken met de in koop of niet. Het eerste is natuurlijk aan genaam, want dat betekent, dat zij in ieder geval veel bollen nodig zullen heb ben voor verzending naar Amerika of nog zoveel te kopen hebben, dat zij hun voor raad spoedig in de schuren willen zien. Zijn de eerste veilingen traag, dan heb ben deze inkopers instructies om voor zichtig aan te doen. Men weet bijzonder weinig over de oogst en de handel aan het begin van dit seizoen. De oogst lijkt wisselvallig. En over de verkoop hoort men ook geen on verdeeld enthousiaste verhalen. Dit jaar blijkt weer eens hoe gevaarlijk eenzijdig de bloembollenexport is. Duitsland, de Verenigde Staten, Engeland, Zweden en Frankrijk nemen meer dan driekwart van de gehele oogst af. Het grote vraagpunt Iedere terugslag in een van deze landen is bepalend voor de gehele handel. Frank rijk is nu meer dan ooit het grote vraag punt. Koopt het bollen? En zo ja, hoeveel? Leny Quant uit Leiden gaat als tul penkoningin de Nederlandse bloembol len propageren tijdens een reis door de Verenigde Staten. Half september zal zij naar Amerika vertrekken. Natuur lijk moet zij daar over de bloembol len vertellen en nu en dan vragen be antwoorden. Leny mag daarom niet geheel ondeskundig in bollenzaken naar Amerika vertrekken. Zij stelt zich thans dan ook op de hoogte van de bloembollenhandel. De foto laat zien, hoe zij zich door enkele bollenhande- laren laat instrueren. 4' De opvattingen van generaal De Gaulle zijn dur wel heel belangrijk voor de klei ne bollenkweker. De ervaring heeft de kweker geleerd niet te mogen hopen op enorme stijgingen van de verkoop in an dere landen. Er zijn tekenen, die er op wijzen dat de import van bloembollen in Frankrijk dit jaar mogelijk niet zo sterk zal worden besnoeid. De Franse minister Pinay heeft namelijk besloten de door zijn voorganger ontworpen besnoeiingen van vijftig tot honderd miljoen Franse francs op de im port in het tweede halfjaar van 1958 onge daan te maken. De Verenigde Staten alleen vangen de achteruitgang van de export naar Frank rijk niet op, Engeland houdt star vast aan de limiet van drie miljoen pond, Duits land biedt wel mogelijkheden voor afzet, maar in Zweden zijn de importeurs slechts met moeite te bewerken geweest. Men krijgt de orders vandaar wel binnen, maar enthousiast in het kopen is men er niet. Sterke wijzigingen in de import zul len zich in de kleine afnemerslanden wel niet voordoen. Voor zeer vele kwekers vormen de vei lingen het sluitstuk van hun verkoop. Meestal hebben ze een gedeelte van hun opbrengst reeds dit voorjaar verkocht, hoewel de handel niet vlot is geweest. Stij gen de prijzen op de veilingen dan kun nen zij een extra-winstje maken; dalen ze, dan zullen wat voorgenomen verbouwin gen of verbetering in huis of bedrijf maar weer een jaartje moeten worden uitge steld. De volgende weken zullen de kwekers met meer interesse dan gewoonlijk hun vakbladen openslaan. Hun eerste blik zal gaan naar dej prijzenpagin's. Dan zullen zij besluiten te verkopen of nog even te wachten. Nu zwoegen zij nog door. Iedere dag vijfentwintig bed tulpen rooien is het gemiddelde. Zullen zij de oogst kunnen verkopen? Misschien wel, als generaal De Gaulle voldoende geld beschikbaar stelt om zijn land het aanstaande voorjaar op te fleuren met de produkten uit „Euro pa's bloementuin". En als al die anderj factoren, die bepalend voor een succesvol seizoen niet te ongunstig zijn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7