Arthur Rank entert Hr. Ms. Piet Hein EXAMEN Confectie koopjes Aanleg nieuwe begraafplaats in Heerenduinen begint binnenkort Haarlemse speeltuinjeugd slaat tenten op in IJmuidense duinen IJmond-agenda In Duinwijk te weinig rekening met openbare gebouwen gehouden Zeldzame 30korting 20% korting Zware storm van zondag legde kamp in enkele uren plat Bouw christelijke lagere school aan Pleiadenplantsoen zal niet doorgaan Krediet verleend voor openbare lagere school Mantelcostuums en Poplin Jacks Kinderjurken en Damesmantels Nog ruimte voor anderhalf jaar 4 Het dansen in Velsen in de raad ter sprake Velsense raad Voorstel ziektekosten voorziening aangehouden Bouw van nieuwe r.-k. scholen in Duinwijk Wethouder H. de Boer begin augustus terug Prachtige minicare BLOUSES Leuke ZOMERROKKEN.. 3.95 en 4.95 2.95 ALLE JAPONNEN VOOR EXTRA LAGE PRIJZEN ijmuidenA Afd. MARKTPLEIN 29 Confectie 1e etage WOENSDAG 16 JULI 1958 Een ruwgetimmerd hek, kwistig omwoeld met roestig prikkeldraad. Daarnaast tegen een paar palen gespijkerd een houten bord met het opschrift „Speeltuinkamp Willem Klaren". Daarachter een hobbelig klinkerpad, dat honderd meter verder in het rulle duinzand verzinkt. Neen, erg aanlokkelijk ziet de toegang tot het vakantie kamp van het Haarlems Speeltuin Verbond er dit jaar bepaald niet uit. We her inneren ons de aantrekkelijke ligging van de vorige kampen in de duinen bij Bent veld. Maar wij herinneren ons ook de moeilijkheden, die de vakantiecommissie van het verbond heeft moeten overwinnen om dit jaar een vijfhonderd Haarlemse meisjes en jongens gedurende de grote vakantie het genot van een goed kamp te kunnen schenken. Het was een dubbeltje op z'n kant geweest of er was van kamperen dit- keer helemaal niets gekomen. Het kampeerterrein bij de Veiserduinweg in Bentveld was niet meer beschikbaar. Onderhandelingen met diverse aangrenzende gemeenten liepen steeds maar op niets uit. Totdat een opzichter van Rijkswaterstaat te elfder ure als reddende engel optrad en met een tip kwam, die hout sneed. Zo kwam het kamp van de Haarlemse speeltuinjeugd dit jaar te staan op het duinterrein aan het eind van de Strandweg in IJmuiden, achter de fietsenstalling op het parkeerplateau. We lopen het klinkerpaadje af en zien het kamp voor ons liggen. Acht grote tenten zijn in een halve kring aan de voet van de laatste groenbegroeide duinenrij opgezet. Enkele mannen en jongens zijn bezig met het oprichten van een negende tent. Door de tentopeningen zijn de slaap plaatsen van de bewoners zichtbaar: stro matrassen netjes naast elkaar opgemaakt met daarnaast de bezittingen, die een kampeerder nu eenmaal altijd graag bij de hand heeft, een koffertje, een rugzak, een paar tijdschriften. Maandagmorgen om elf uur is de eerste groep Haarlemmertjes met hun leidster of leider gearriveerd. Het zijn een kleine tachtig meisjes en jongens in de leeftijd tussen tien en vijftien jaar die een week in het kamp zullen verblijven. Na de be groeting door de kampvader, de heer W. Post, was het meteen „matrassen vullen en tent inrichten" geblazen. Na de brood maaltijd om één uur 's middags ver spreidden de groepjes zich in alle richtin gen om de omgeving te verkennen. Stormnarigheid De heer Post verwelkomt ons met de gewone Hollandse verontschuldiging. Hij zegt: „Kijkt u maar niet naar de rommel, want we zijn nog druk bezig de boel op te ruimen". Hij trekt een laatste tentlijn goed strak en gaat er even bij zitten. En dan vertelt hij van de narigheid, die hij en zijn medewerkers het afgelopen weekeinde hebben meegemaakt. Zaterdagochtend was men met de opbouw van het kamp begonnen en in de loop van de middag stond na hard werken alles gereed om de bezoekers te ontvangen. De harde wind die zondag kwam opsteken was nog niet alarmerend, maar toen later tegen de avond een vliegende storm over de duin toppen gierde en de tentlijnen als strak gespannen snaren deed trillen moest men het ergste voor het kamp vrezen. Nauwe lijks had men het besluit genomen de ten ten weer af te breken of een enorme wind stoot hief de grote recreatietent, die plaats kon bieden aan honderd personen, van de grond en slingerde deze in flarden ge scheurd de lucht in. Kasten, tafels en banken, die in de tent stonden, werden als lege luciferdoosjes door elkaar gekegeld. Ook een van de andere tenten moest er aan geloven, in één enkele ruk scheurde deze middendoor. Temidden van deze ra vage en gebukt onder de striemende storm vlagen renden de heer Post en zijn assis tenten van de ene tent naar de andere om te redden wat er te redden viel. Gelukkig konden de overige tenten behouden blij ven. De heer en mevrouw Post de laat ste neemt als kampmoeder de honneurs waar brachten de nacht door in de hou ten keet, die als kampkeuken wordt ge bruikt. De overige dames en heren van de kampleiding hebben overnacht in een na burige bunker, die hiervoor bereidwillig door een padvindersgroep was afgestaan. Wederopbouw Maandagochtend was men al vroeg met de wederopbouw van het kamp begonnen. De voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, kwam al gauw poolshoogte nemen. Maar het duurde niet lang of hij liep met een zware moker rondom de tentharingen in de grond te slaan. Ook andere mannen vroe gen van hun „baas" een uurtje vrijaf om het kamp weer „op poten" te zetten. „Gelukkig hebben de kinderen bij hun aankomst in het kamp weinig van de ver woesting gemerkt", zegt de heer Post. „De ligging van het kamp is toch al niet wat we gewend zijn, zodat het voor de kinde ren niet leuk was geweest als ze al die rom mel hadden gezien". Hoewel de omgeving van het „Willem Klaren"-kamp in IJmuiden vergeleken met vorige jaren minder fraai is te noe men, is de vakantiecommissie van het Taak voor Veiser Gemeenschap De mededelingen van B. en W. van Vel sen aan de gemeenteraad over het dansen in openbare gelegenheden en in besloten kring hebben de heer J. Hartman (P. v. d. A.) gisteravond tijdens de openbare ver gadering van de gemeenteraad aanleiding gegeven om op te merken, dat er onder de jeugd in deze gemeente een grote be hoefte bestaat om het dansen te beoefenen. Voor het dansen in vergunnings- en verlof A-lokaliteiten is toestemming van de bur gemeester nodig. De heer Hartman gaf over het college heen de Velser Gemeen schap in overweging om het dansvraagstuk in Velsen te bezien en een oplossing te be werkstelligen. Ook het college zou volgens de heer Hartman naar een oplossing kun nen zoeken. Hij herinnerde hierbij aan de mogelijkheden in het buitenland. In Enge land wordt vaak in het raadhuis gedanst. De burgemeester mr. M. M. Kwint, merkte op, dat de zaak bij de terugkeer van wethouder H. de Boer nog eens op nieuw zal worden bezien. Hij vond het een aardige gedachte om de Velser Gemeen schap te verzoeken enige dansfestiviteiten te organiseren. VELSEN WOENSDAG 16 JULI Thalia, 20 uur: „Bommenwerper B 52". Rex, 20 uur: „De slag om Arnhem". Circus Strassburger, 20 uur, Marktplein, voorstelling. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw open van 9.30—12 en 1416.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. DONDERDAG 17 JULI Thalia, 20 uur: „De mantel". Rex, 20 uur: ',De slag om Arnhem". Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Raadhuis, 9.30—12 uur, spreekuur wet houder van openbare werken. Alcoholics Anonymous, zaal Abelenstraat van 20 uur af spreekuur. Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring IJmond-adviescollege. BEVERWIJK WOENSDAG 16 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Zwaan kleef aan" (familiemiddag); 19 en 21.15 uur: „Spionnen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het Rijk van de zon". Openbare uloschool, Plantage, 14-17.30 uur en 18.30-20 uur: Schilderijententoon stelling „Stad en Landschap". Wijk aan Zee, V.V.V.-gebouw, 9 uur: Excursie P.W.N. duinen. DONDERDAG 17 JULI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Het Rijk van de zon". Openbare uloschool, Plantage, 14-17.30 uur en 18.30-20 uur: Schilderijententoon stelling „Stad en Landschap". DE IN DE OORLOGSJAREN gebouwde Hr. Ms. tor- pedobootjager Piet Hein" van de Koninklijke Marine is maandag opgestoomd naar IJmuiden, waar enige sleep boten van n.v. Bureau Wijsmuller gereed lagen om de oorlogsbodem veilig binnen de pieren te brengen. Het gold in dit geval geen officieel bezoek zoals vele toe risten ongetwijfeld zullen hebben gedacht. Integendeel, de „Piet Hein" was louter en alleen naar IJmuiden ge komen om te worden „geënterd" door de filmploeg van Arthur Rank, die de stoere oorlogsbodem binnen korte tijd omtoverde tot een schijnbaar chaotische filmstudio. Voor IJmuidense begrippen zonderling geklede vrou wen en mannen, de meesten getooid met vreemdsoor tige hoofddeksels, draafden onophoudelijk over het dek heen en weer. Andere filmfiguren deden het echter wat rustiger aan en lagen lui in dekstoelen onder bescher ming van veelkleurige parasols. Dan schreeuwde een drif tige man enige, van de kant af onverstaanbare, Engel se woorden en floepten tal van grote schijnwerpers aan, die in lichtsterkte wedijverden met de uit bundig schijnende zon. Een touwladdertje werd uitgeworpen en een klein roeibootje maakte zich een beetje onwillig los van de veilige kant. Een zwetende en zwoegende man trok uit alle macht aan de riemen, alsof het zijn dagelijks werk gold. „Notedopje" Naarmate het roeibootje de „Piet Hein" naderde be gon het steeds meer op het spreekwoordelijke „note dopje" te lijken. Toen het eenmaal langszij lag stak het dan ook wel heel schriel af tegen de impo sante en ietwat dreigende huid van het oorlogsschip. Aan boord van het schip stond intussen een van de acteurs, gehuld in een door de zon en de felle schijn werpers bijna witte regen jas met twee koffers in zijn handen, bij de touwladder. Hoewel men zijn gezicht niet duidelijk kon onder scheiden scheen hij, het geen wel uit zijn houding was op te maken, de ko mende gebeurtenissen rus tig, bijna onverschillig zelfs, af te wachten. Ander mens Weer schreeuwde de man bij de camera. Er kwam wat meer leven in de ac teur. Plotseling leek hij een ander mens te zijn ge worden. Zijn onverschillig heid was plotseling ver dwenen. Hij rende naar het trapje en boog zich voor over om de koffers af te leveren. Toen hij enige malen deze handeling had herhaald was er weer een scène van „Operation Am sterdam" voltooid, weer enige seconden film Intussen was n.v. Bureau Wijsmuller weer tientallen guldens rijker geworden. Want de „Junior" dobberde niet voor niets op de gol ven, terwijl de sleepkabel zich strak spande tussen de beting van de havensleper en de boeg van de „Piet Hein". De mannen van Wijsmuller keken lachend toe. „Dat is immers makke lijk verdiend geld", zullen zij ongetwijfeld hebben ge dacht. „Namaakcommandant" De Jantjes van de „Piet Hein" keken lui hangend over de reling naar het filmgedoe. Voor hen vorm de de filmerij een prettig verzetje. De „namaakcom mandant" van Arthur Rank moest echter heel wat critische blikken door staan. Vooral toen hij bij een wandelingetje over het dek de echte commandant van de oorlogsbodem tegenkwam. Zijn uniform kon weliswaar in pracht en praal wedijveren met dat van de echte commandant, zijn „zeebenen" haalden het niet bij die van de echte commandant. Dinsdag ging de „Piet Hein" tezamen met de sleepboten „Hector", „Sim- son" en „Junior" van Wijs muller en de „Winston Churchill" van Goedkoop de pieren uit om de gehele middag op zee door te brengen. Hetgeen een ple zierig intermezzo vormde voor de velen die op het strand van IJmuiden en Wijk aan Zee van de zon genoten. Het voorstel van B. en W. van Velsen aan de gemeenteraad om de gemeente Velsen te doen toetreden tot het Instituut Ziektekostenvoorziening Ambtenaren in Noordholland is dinsdagavond tijdens de openbare vergadering van de raad door het college aangehouden tot een volgende ver gadering. Van KVP-zijde werd door de heer J. Nuyens het plan geopperd om de gehele materie door de nieuwe raad te laten be handelen. Hij herinnerde eraan, dat er ook nog een toezegging is van de wethouder van sociale zaken van een nota over het moderne personeelsbeleid. De heer H. J. Lips (Prot. Chr.) stelde voor het voorstel beslist in de laatste vergadering van de raad-in-oude-samenstelling te behandelen. De heer A. J. van Leusen (P. v. d. A.) zag geen overwegende bezwaren om de behan deling van het voorstel langer uit te stel len. Hij meende, dat het raadswerk nor maal moet doorgaan. De burgemeester, mr. M. M. Kwint, zei dat hij de verschillende voorstellen in een collegevergadering ter sprake zal brengen. Bekeken zal worden of de oude dan wel de nieuwe raad het voorstel zal behande len. Over twee dagen zal door het college de toezegging van, een nota met betrekking tot het moderne personeelsbeleid in de ge meente Velsen gestand worden gedaan. Op het terrein tussen de Eenhoornstraat en de Venusstraat in Duinwijk zal kunnen worden overgegaan tot de bouw van een r.-k. lagere school, die zeven klassen groot zal zijn. Dit heeft de rijksinspecteur voor het lager onderwijs aan het schoolbestuur te IJmuiden-West meegedeeld. De school dient als vervanging van de in de oorlogs jaren afgebroken H. Hartschool. Ook de bouw van een r.-k. kleuterschool en een verenigingsgebouw in Duinwijk hoopt men zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Verwacht wordt, dat de wethouder van onderwijs in Velsen, de heer H. de Boer, begin augustus zijn werk zal hervatten. De heer De Boer heeft een langdurige rustkuur ondergaan. De buitenlucht maakl hongerig. Na een dag van sport en spel laten de jeugdige Haarlemse kampeerders zich het avondeten in de IJmuidense duinen best smaken. Haarlems Speeltuin Verbond met het ter rein, dat haar thans ter beschikking is ge steld, bijzonder in haar nopjes en is zij het gemeentebestuur van Velsen daar zeer dankbaar voor. Vqlgsnet-ja^zal men ech ter weer naar een andere plek moeten uit zien. Op het stuk grond waar- nu het tenten kamp is opgeslagen wil de gemeente Vel sen namelijk een camping-terrein inrich ten. Volgend jaar zal dit in gebruik geno men worden. Arm in arm komt een groep meisjes, op gewekt zingend het pad naar het kamp op lopen. Het is hun aan te zien dat ze'een fikse wandeling achter de rug hebben. Vlak bij ons ploffen ze op een stapel lege strozakken neer. Maar als een van hen roept „Gaan jullie mee de tent in?" dan is alle vermoeidheid vergeten en stuiven ze als opgeschrikte mussen weg. Tegen zessen worden banken en tafels voor de tenten neergezet. Nu de recreatie tent, waar anders het avondeten gebruikt wordt, nog ontbreekt eten de kampeerders in de open lucht. Dampend komen de scha len vol stevige kost op tafel. Verbluffend snel zijn de borden weer leeg, maar wie meer lust kan nog een portie krijgen. Als de fotograaf een plaatje komt maken wil len ze er natuurlijk allemaal goed op staan liefst met een volle lepel voor de wijd- openge6perde mond om te laten zien hoe hongerig ze wel zijn. Als het hek met het onvriendelijke prik keldraad achter ons dicht piept denken we „Het zit wel goed daar in het Willem Kla- ren-kamp. Haarlemse kinderen voelen zich ook in de IJmuidense duinen best thuis". DE VERENIGING voor Christelijk Onderwijs in IJmuiden heeft van de gemeente Velsen een schrijven ontvangen, waarin de twee jaar geleden gedane toezegging dat de vereniging een christelijke lagere school zou kunnen oprichten in het Pleiaden plantsoen in Duinwijk, wordt herroepen. Dit heeft het lid van de gemeenteraad, de heer K. Tijssen (Prot. Chr.) gisteravond meegedeeld tijdens de openbare vergadering van de Velsense gemeenteraad. Hij deed dit naar aanleiding van het voorstel van B. en W. van Velsen om een krediet van 303.250 te verlenen voor de bouw van een openbare lagere school in hetzelfde Pleiadenplantsoen. De heer Tijssen, die ook bestuurslid van de Vereniging voor christelijk onderwijs is, vroeg zich thans af waarom de christelijke school moet wijken, omdat de grond plotseling is bestemd voor de aanleg van een plantsoen, terwijl de openbare lagere school op een ander gedeelte van het Pleiadenplantsoen, dat aanvankelijk ook de bestemming van plantsoen had, wél mag verrijzen. De twee lagere scholen werden inder tijd op de tekeningen van het plan Duin wijk opgenomen in het Pleiadenplantsoen. Op 1 oktober 1956 kreeg de Vereniging voor Chr. Onderwijs van de gemeente be richt, dat de helft van het Pleiadenplant soen voor de bouw van een Christelijke Haarlem. Voor het in Haarlem gehouden hooid- akte-examen zijn geslaagd: de heren F. J. Jansen, Alkmaar; P. Aartsen, Zaandam; M. v. Bemmel, Amsterdam; J. B. Brey, Bovenkerk; C. G. Brand, Amsterdam; W. Veerman, IJmuiden; J. Praat, Alkmaar; D. Crum, Haarlem; mej. H. v. Donke laar, Amsterdam; G. Mulder, Haarlem; Th. Veer, Alkmaar; S. Hartman, Velsen en mej. S. A. Schut te, Anna Paulowna. Voor gedeelte A slaagde de heer L. Schipperijn, Santpoort. Voor gedeelte B slaagden: KI. Keijzer, Zaandam; E. Beumer, De Rijp; mej. I. Cohen, Amsterdam; N. Jansen, Am sterdam; J. Joldeman, Velsen-Noord; P. de Ree, Alkmaar; J. Herfst. Amsterdam; J. Scheephorst, Den Helder; H. de Ree, Alkmaar; L. Horneman, Amsterdam en G. Huisman, Amsterdam. Haarlem. Voor het in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond te Haarlem gehouden mulo examen zijn geslaagd voor diploma A; G.W.Jan sen, A. F.'Witkamp, M. D. H. van Vellen, W. Ro- dink, E. G. A. Schlichting, B. A. Treffers, J. Scha per, F. Verkerk, R. de Boer, M. v. d. Snoek, allen te Haarlem; B. Ouendag, Zandvoort; E. Raben- berg, Heemstede; M. Hofman, Velsen-Noord; W. Jacobs, Heemskerk; J. H. v. d. Schoor, Beverwijk; J. Burgersdijk, Badhoevedorp; G. C. Strubbe, Aerdenhout; A. van den Berg, Rijk; A. H. van den Berg, Hoofddorp en J. C. van Outenaar, Velsen. Overveen. Voor het eindexamen Middelbare Meisjes School met vijfjarige cursus van het Kennemer Lyceum in Overveen slaagden de da mes R. Hartloper, L. Jongkind, H. de Kleyn, J. Maars, H. Stuyt, T. Timman, E. Budding, O. van Dorsser, I. van der Have, W. Hendriks, A. Pos thumus en E. van Trooyen allen te Haarlem; de dames F. Duytshoff, T. Jonkmans, K. Mauve, G. Stalling, A. Moulijn, P. Remmers, L. Vermaat en F de Vlieger, allen te Heemstede; de dames C. Lindeman, M. Coster van Voorhout, W. van Oud- gaarden te Bloemendaal; de dames Th. Alberti, K. Breedveld, M. Kolhorn Visser en M. van Meurs uit Overveen; de dames M. van Ingen en D. Zaayer uit Aerdenhout; de dames E. van Lis, G. van Munster en W. Polder uit Santpoort en de dames F. Plevier uit Amsteram, R. Visser uit Velsen en M. de Wreede uit Hillegom. Afgewezen acht kan didaten. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraalexamen wijsbegeerte: H. v. d. Laan, Voorburg. Kandi daatsexamen geschiedenis: G. van Roon, Amstel veen. Semi-artsexamen: A. A. Knoop, Haarlem; J. D. Speelman, Amsterdam. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. M. C. Coenradi en de heren J. L. P. Cahen, J. G. v. d. Tas, H. C. S. Waren- dorf en J. J. Lind, allen te Amsterdam. Den Haag. Bij de staatsexamens voor muziek te Den Haag slaagden de dames Ineke Bosch en An neke Visser, beiden uit Haarlem, voor het theo retische gedeelte M.O. Delft. Kandidaatsexamen bouwkundig inge nieur: W. B. Beekhof, Zeist; F. M. Knols, Maas tricht; P. A. M. iqertens, Hoensbroek; H. Moen, Delft; M. J. M. Schiks, Waspik; C. A. Smink, Hil versum; A. J. Starreveld, Amsterdam; mej. D. E. Vedder, Amsterdam; L. J. M. Tummers, Nijme gen. Kandidaatsexamen elektrotechnisch inge nieur: P. K. J. van den Berg, Winschoten; K. M. van den Berge, Goes; L. A. P. M. de Bot, Nijme gen; R. W. Bruins, Schiedam; L. A. Bulten, Den Haag; M. W. de Groote, Den Haag; F. J. Kramer, Den Haag; S. Soeleman, Den Haag; W. L. Swaan, Den Haag; B. C. M. Douqué, Maastricht; F. B. Esselink, Winterswijk; C. J. M. van Gils en Jfi. A. T. H. de Wit, beiden te Eindhoven; H. J. Gits, Breda; W. F. M. Groenewegen, M. B. F. Simon, Vt. Slijper en P. Zwaai, allen te Rotterdam; A. A. de Heus, Vreeland; W. M. C. van den Heuvel'en C. J. Rietbergen, beiden te Delft; P. C. Hölscher, Amsterdam; L. Hoving, Groningen; L. J. M. Joos- ten, Arnhem; W. van de Kamp, Uddel; W. A. Terpstra, Lemmer; W. Tom, Gouda; L. F. Wil- lems, Kerkrade; J. W. te Winkel, Hattem. Utrecht. Doctoraalexamen geschiedenis: mej. H. A. C. Janssen, Weert; J. H. G. de Graaf, Harder wijk. Doctoraalexamen sociologie: mej. F. C. Veit- kamp, Hilversum; mej. M. W. A. Herber, Utrecht Kandidaatsexamen sociale geografie: P. Schat, Utrecht; mej. G. D. Kieft, Arnhem; H. J. A. H»it- sma, Doorwerth. Doctoraalexamen klassieke let teren: pater A. van Hillo, Weert. Kandidaatsexa men geschiedenis: L. Wittermans, Enschede. Doc toraalexamen sociale geografie: mevr. D. W. van Esveld-Piugge, Utrecht; P. Bakker, Den Haag. Doctoraalexamen rechten: H. K. Noppen, Amster dam. Semi-artsexamen: H. Festen, Oisterwijk; W J Klein Wassink, Zierikzee. Artsexamen: J. G. A. 1,1. Cremers, Amstenrade; R. B. Bolt, Utrecht; W F. Nieuwkerk, Utrecht; W. J. Scholten, Utrecht. Doctoraalexamen tandheelkunde: R. F. Aalders, Rotterdam; I. A. Flu, Amsterdam; J. H. Gillet, Rotterdam; mej. G. W. Kousemaker, Zeist; me], H. N. Liem, Delft; J. A. Swinkels, Schijndel; mej. J. R. Terra, Venlo; R. F. Sinjorgo, Deventer; J. P. Schoeren, Tegelen; R. M. Schuurman, Utrecht; D. G. Velthuizen, Hilversum; R. Visser, Amster dam; mej. J. van Zutphen, Utrecht. Kandidaats examen geneeskunde: J. P. H. B. Sybesma, Utrecht; P. A. Voute, Den Haag. Apothekersexa men: P. J. H. Eggels, Utrecht; H. Kilian, Utrecht; H. F. L. Liefferink, Heelsum; P. Relyveld, Utrecht. Tandartsexamen: Tandartsexamen: E. Ph. Jap. Tjong, Rotterdam; J. Kreuze, Leeuwarden; H. J. R. Kuipers, Den Dolder; F. A. J. Leemans, Oss; P. L. Liem, Utrecht; M. H. van Muiswinkel, Utrecht; H. van Steenis, Brakel (Gld.); C. F. H. M Tak, Hilvereum; P. J. G. v. d. Voort, Epen (Wittem); F. Vollemans, Rotterdam. lagere school was bestemd. Eind mei 1958 heeft de vereniging opdracht gegeven aan een architect om een bouwplan te ontwerpen. Thans kreeg men de laconie ke mededeling van de gemeente, dat de grond niet meer beschikbaar ^s. De heer Tijssen verwonderde zich ten zeerste over deze gang van zaken, vooral omdat de openbare lagere school wél zal mogen verrijzen. „Dit alles heeft een zeer onaangename indruk bij het bestuur van de vereniging gewekt," aldus de heer Tijssen. Hij kwam tot de conclusie, dat bij het ontwerpen van het plan Duinwijk te weinig grond is bestemd voor openbare ge bouwen. Hij viel voorts de wijze aan, waarop de gemeente Velsen de vereniging op de hoogte heeft gebracht van de beslissing en vroeg om een meer elegante afwikkeling. Voorts vroeg hij zich af, hoe het mogelijk is, dat in het schrijven wordt voorgesteld om te wachten met de bouw van de school tot grond in Zeewijk beschikbaar is. Krediet akkoord De burgemeester, mr. M. M. Kwint ant woordde, dat door de Raad in geen geval bezwaar was gemaakt tegen het verlenen van het krediet voor de openbare lagere school. Hij stelde, dat de correspondentie tussen de vereniging en de gemeente nog gaande is, zodat behandeling in het open baar van deze kwestie hem onjuist voor kwam. De heer P. M. Pleyler (V.V.D.) vroeg zich af of hier wel van „gelijke monniken, gelijke kappen" sprake is. De burgemeester wees deze opmerkin gen van de hand. „Dergelijke opmerkin gen tolereer ik niet," merkte hij op, „U weet dat dit college voor alle richtingen evenveel doet." Half plantsoen De fractievoorzitter der K.V.P., de heer J. Nuyens, stelde de vraag of het Pleiaden-' plantsoen in de toekomst uit een half plantsoen zou bestaan met daarnaast een openbare lagere school. „We zijn eigen lijk benieuwd hoe het gaat worden," stel de hij, „De heer Tijssen heeft het recht om dit te vragen. Als raadslid wil je we ten of het een plantsoen wordt of niet." Nadat bij het college de kaarten op ta fel waren geweest, merkte wethouder A. de Jong op, dat de gemeente Velsen met de grote moeilijkheid heeft te kampen dat er te weinig groenstroken in Duinwijk zijn geprojecteerd. Bij het ontwerpen van de bouwplannen is steeds meer van de groen stroken verloren gegaan, omdat vele ge bouwen een plaatsje moesten hebben, Nu wil de gemeente de verhoudingen enigs zins herstellen door de bouw van de chris telijke lagere school uit te stellen tot Zee- ,yijk wordt gerealiseerd. „We zijn echter nog met het schoolbe- Advertentie op a He op alle ER ZAL IN VELSEN beslist geen situatie ontstaan, dat er een tekort aan begraaf plaatsruimte is. Deze verzekering is gisteravond tijdens de openbare vergadering van de Velsense gemeenteraad door de wethouder van openbare werken, de heer R. Verbeek, gegeven aan de heer A. J. van Leusen (P.v.d.A.), die hieromtrent vragen had gesteld. De heer Van Leusen had uit het jaarverslag van de Plantsoenendienst ver nomen, dat er nog slechts tot eind van dit jaar begraafplaatsruimte zou zijn en hij vroeg zich daarom af of de nieuwe begraafplaats in de Heerenduinen, waarvoor de gemeente Velsen drieëneenhalve hectare kan aankopen, dan gereed zou /(jn om voor nieuwe ruimte te zorgen. De heer Van Leusen sprak er tegenover het college zijn grote waardering over uit, dat thans een begin is gemaakt met de realisering van de oplossing van een drin gende behoefte aan begraafplaatsruimte inVelsen. Mevrouw G, E. Heykoop-van Renkum sprak in gelijke zin en bepleitte bovendien het in stand houden van het na tuurschoon in de Heerenduinen. Advertentie UW KOSTUUM binnen t daq qereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW KONINGSPLEIN 10 - TE1 EFOON «af stuur in correspondentie", aldus de heer De Jong, „Het wederwoord van het be stuur is er en we zullen nader overleg gaan plegen". Mr. Kwint voerde ten slotte aan, dat ook de plaats van de openbare lagere school dubieus is. Hij vroeg de goedkeuring van de raad voor het krediet, niet voor de plaats. Dit fiat werd niet eerder verleend, dan nadat de heer H. J. Lips (Prot. Chr.) de conclu sie had getrokken, dat bij het ontwerpen van Duinwijk te weinig rekening is gehou den met openbare gebouwen. De wethouder van Openbare Werken, de heer R. Verbeek, antwoordde, dat het nu eindelijk is gelukt een gedeelte van de be nodigde grond in bezit te krijgen. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat Velsen nog tot eind volgend jaar plaats heeft om de overledenen ter aarde te kunnen bestellen. Een gevolg van het feit, dat het lang heeft geduurd eer de gemeente Velsen de grond kon aankopen. Het ligt in de be doeling van B. en W. om met spoed aan de aanleg van de nieuwe begraafplaats te beginnen. Voor de aanleg zullen deskundigen wor den geraadpleegd. Men denkt hierbij aan prof. Bijhouwer en voor het ontwerpen van de aula aan architect W. M. Dudok. Het college wil het terrein van „De Hee renduinen'" zoveel mogelijk in de oor spronkelijke staat handhaven. „Het is een mooi terrein en in feite is het enigszins jammer dat de begraafplaats daar moet komen", aldus de heer Verbeek. Voor het gehele begraafplaatsplan zal de gemeente Velsen vijftien hectare nodig hebben, zodat nog een gedeelte van elf en een halve hectare in eigendom moet wor den verkregen. Met de meest mogelijke voortvarendheid wordt de zaak aangepakt heeft de heer Verbeek de raad verzekerd. De ingang van de begraafplaats zal ko men aan de weg bij de tweede tweesprong na het beginpunt aan de Zeeweg.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4