Bestand in Beiroet begin van samengaan tegen V.S.? Hoe krijgen wij onze troepen ooit weer weg uit Libanon? v. Ewijks B! HET WEER Troepen der V.S. naar Turkije Haarlems Dagblad Smit. Sovjet-manoeuvres bij Perzië Peking dreigt Mariniers, onder vuur, schoten niet terug WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? als u slaagt.... Murphy in Beiroet Nasser vraagt Nehroe te bemiddelen ietere bakkerijen Het woord is aan... Zonnige perioden Djoemblatt nam vergij in Nieuw dilemma benauwt Washington: A merikaanse lijst vermeldt: Honderd grensschendingen Oostenrijks protest tegen „overvliegers" vergeefs Indonesische opstandelingen in Nw.-Guinea geïnterneerd 73e JAARGANG No 6 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 17 JULI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 159 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PEKING (AFP) „In hun strijd om de onafhankelijkheid en vrijheid staan de volkeren van Libanon, Irak en de andere Arabische landen niet meer alleen. Aan de zijde der Aziatische en Afrikaanse volke ren en andere landen die de vrede willen, zullen de 600 miljoen Chinezen op ieder gebied hun volledige steun verlenen aan de rechtvaardige strijd der Arabische vol keren", aldus een verklaring van de com- munistisch-Chinese regering, welke door het persbureau „Nieuw China" is verspreid. „Ingeval de V. S. niet onmiddellijk hun agressieve strijdkrachten uit Libanon te rugtrekken, zullen zij zeker de vruchten van hun handelingen oogsten," zo zegt de Chinese regering, die de „gewapende inter ventie der V. S. in Libanon een „uiterst ernstig en oorlogszuchtig avontuur" noemt. Engeland komt Hoessein van Jordanië met parachutisten te hulp Hoofdrolspeler in de Iraakse revolutie is deze vijfenveertigjarige brigade generaal Abdoel Karin Kassem, die zich thans aan het hoofd gesteld heeft van de militaire regeringsjunta in dit land. Kassem, afkomstig uit een ge goed Bagdads middenstandsgezin ont ving zijn opleiding aan de beroemde militaire academie van Sandhurst in Engeland. Hij nam actief deel aan de Arabische „heilige oorlog" tegen Is rael in 1948 en speelde ook een rol in de Suezaffaire van 1956. De laatste tijd was hij commandant van een groot deel der Iraakse infanterie. Twee foto's, die karakteristiek zijn voor de gespannen toestand in het Midden Oosten. Een tele-opname van de landing der Amerikaanse mariniers op het strand van Beiroet. Op de achtergrond de landingsschepen. Naast deze afbeelding een impressie van de activiteit der Engelse troepen op Malta waar men bezig is oorlogsmaterieel in te laden in grote landingsboten Sean O'Casey: De (Engelse) taal wordt armer gemaakt door fantasieloze mensen, die geen woorden kunnen verdragen welke wer kelijk iets betekenen. Advertentie "V P YMto BEIROET (Reuter) De leider der Li banese opstandelingen in het grootste deel van Beiroet, Saeb Salem, heeft woensdag middag, binnen twaalf uur nadat de eer ste Amerikaanse mariniers in Libanon aan land waren gegaan, zijn aanhangers op dracht gegeven het vuren te staken. Vol gens aanhangers der regering betekende dit wellicht, dat de oppositie in Libanon bereid zou zijn een politieke regeling te aanvaarden om zodoende de directe aan leiding voor de Amerikaanse inmenging weg te nemen. De opstandelingenleider had er echter iets anders mee voor: „Wij moeten met het leger tegen de Amerikaanse aan vallers samenwerken", zo zei hij. De Mo hammedaanse bevolking is niet enthousiast over de komst van de Amerikaanse mili- Advertentie WORDT BIERWEER- VOORSPEL.LER EN WIN VAKANTIEREIS VAN f 1000.- zie pagina 5 Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind, krimpend van west naar zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. AMMAN en LONDEN, (Reuter). In weerwil van een speciale Rus sische waarschuwing aan Brits adres om niet de „fatale vergissing" te begaan in het Nabije Oosten in te grijpen en om „goed na te denken" alvorens te handelen, zijn hedenmorgen uit Nicosia transportvliegtuigen met Britse troepen „met onbekende bestemming" opgestegen. Even later kwam officieel bericht uit Amman dat er „bevriende troepen" waren aan gekomen. Dit was wel een prompt antwoord op het eveneens nog heden morgen door koning Hoessein na een buitengewone bijeenkomst van kabi net en parlement gedaan verzoek om militaire hulp aan „bevriende naties". Het hier gebruikte meervoud opende de mogelijkheid, dat de woensdag avond in Turkije gelande Amerikaanse valschermtroepen, die deel uit maken van de 24ste Amerikaanse infanteriedivisie in Duitsland, wellicht eveneens naar Jordanië zouden worden doorgevlogen. De waarschuwingen, dat de Sovjet-Unie niet onverschillig kan blijven na deze „openlijke agressie", zoals een officiële verklaring van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken luidde, worden inmiddels op imposante wijze onderstreept door de aankondiging van grote manoeuvres van Russische land-, zee- en luchtstrijdkrachten nabij de Turkse en Per zische grenzen. Ofschoon het ene na het andere officiële bericht over de aankomst der bevriende troepen uit Amman hedenmorgen binnenkwam, weigerden regeringsfunctionarissen in Londen nog steeds deze troepenaanvoer naar Jordanië te bevestigen. Wel bevestigde de Britse ambassade in Amman het bericht. ïn de afgelopen nacht had minister-pre sident MaCmillan het kabinet reed3 bijeen geroepen en de stafchefs uitgenodigd de vergadering bij te wonen en dit duidde volgens politieke kringen in Londen op „ontwikkelingen van ernstige aard." „Vuurzee van haat" (UPI) De ministerraad is hedenochtend opnieuw in spoedzitting bijeengekomen. Vanmiddag wordt in het Lagerhuis een regeringsverklaring verwacht. (Reuter) In een voor de Britten be stemde uitzending van Radio-Moskou werd gezegd, dat de „Amerikaanse agressie" zou leiden tot een „vuurzee van haat, die feller is dan de brandende olievelden in geheel het Nabije Oosten". Deze haat in de ge hele Arabische wereld zal de „imperialis ten" in zee terugdringen. Radio-Moskou raadt de Amerikanen aan hierop te letten voordat het te laat is en adviseert de Britse regering goed na te denken alvorens te handelen. In de hedenmorgen uitgegeven verkla ring van de Jordaanse regering wordt ge zegd dat de strijdkrachten in Jordanië zijn gekomen in overeenstemming met artikel 51 van het handvest van de UNO. Hierin wordt het recht erkend op individuele of collectieve verdediging in geval van een gewapende aanval totdat de Veiligheids raad de nodige maatregelen heeft genomen om de internationale veiligheid en vrede te bewaren, aldus de verklaring. Er zijn voorts grote hoeveelheden brandstof door de lucht uit Bahrein aangevoerd, zo wordt in de verklaring gezegd. Waarnemers vragen zich af waarom het besluit tot het zenden van Britse troepen naar Jordanië zo plotseling is genomen en welke nieuwe gebeurtenis in het Nabije Oosten het Britse kabinet, dat gisteren nog geneigd scheen een afwachtende houding aan te nemen, tot handelen genoopt heeft. BARTELJORISSTR. HAARLEM JEL/ 1343?.* i FERD, BOLSTR. 48 A':DAM 7EL. 7.17162 SUèDE DAMESJASJES IN KLEUREN tairen. Hetzelfde is het geval met de ge matigden aan weerskanten De christelijke bevolkingsgroep juichte echter de Ameri kaanse mariniers toe, toen zij stellingen in Beiroet innamen. In het havengebied van Beiroet is don derdagmorgen vroeg geschoten op Ameri kaanse mariniers. De identiteit van de schutters is niet vastgesteld. De mariniers werden niet getroffen en hebben het vuur niet beantwoord. Functionarissen van de Amerikaanse ambassade weigerden commentaar te leve ren op berichten dat invloedrijke Libanese militaire kringen kwaad zouden zijn over het feit, dat de Amerikaanse militairen Beiroet zijn binnengetrokken. Zij zouden wensen dat de Amerikanen zich uit geheel Libanon terugtrekken. Volgens waarnemers bestaat er in leger- kringen tussen christenen en mohamme danen géén verschil van mening over deze kwestie. (AFP) De leiders van de Libanese oppositie hebben woensdag ten huize van Saeb Salam een langdurige conferentie gehouden over de vraag, of men op „be vriende mogendheden" een beroep zal doen om troepen te zenden ter ondersteu ning van de opstandelingen. De bijeen komst werd echter verdaagd zonder dat mtn een besluit bad genomen (Reuter) Het te Beiroet, verschijnende avondblad „Le Soir" wist ta melden, dat de leider van de opstand1 ge Druzen in het zuiden, Kemal Djoemblatt, getracht heeft zelfmoord te plegen toen hij het nieuws van de Amerikaanse landing vernam. Hij had vergif ingenomen, maar dank zij het ingrijpen van vier artsen had hij er net leven van afgebracht, zijn toestand was echter nog zwak aldur „Le Soir' Het Syrische blad „Alrai Alaam" meldde woensdag, dat de opperbevelhebber van de Libanese strijdkrachten, generaal Sje- hab, de Verenigde Staten heeft gewaar schuwd hun troepen binnen 24 uur uit Li banon terug te trekken. De generaal zond zijn waarschuwing na een spoedconferen- tie, dinsdagavond, met hooggeplaatste Li banese officieren, aldus het blad. Het Egyptische persbureau voor het Nabije-Oosten had vernomen, dat Libanese tanks en anti-tan kgeschut optrekken naar het vliegveld van Beiroet. Leden van de verzetsbeweging zouden hebben verklaard dat het leger zich bij hen had aangesloten. WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het ministerie van Defensie te Washington heeft woensdagavond ver klaard, dat de Amerikaanse militairen in Libanon „niet voornemens zijn offensieve Advertentie voor stuurmansleerling of voor leer ling werktuigkundige, komt U dan eens met ons praten over Uw uitrusting. Door de jarenlange ervaring weten wij precies, wat U wel en wat U niet direkt nodig heeft, onverschillig voor welke Maatschappij U gaat varen. -if 'K ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM operaties uit te voeren". De Amerikaanse mariniers was met nadruk meegedeeld dat „zij niet deelnamen aan een invasie, maar in een bevriend land kwamen om een be vriende „pro-Westelijke regering te be schermen". De Libanese oppositie heeft donderdag een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de oppositie de verkiezing van een president, die op 24 juli wordt gehou den, zal boycotten. Het past ons niet een president te kiezen nu het land door bui tenlandse strijdkrachten is bezet, aldus de verklaring. (UPI) In de Russische dagbladen „Pravda" en „Izvestia" is vanochtend aan gekondigd dat het Russische leger in de militaire districten Trans-Kaukasus en Turkestan aan de Turkse en Perzische grenzen manoeuvres begint, waarbij de luchtmacht ingeschakeld zal worden. De oefeningen beginnen vrijdag. Deze aankon diging, alsook de door Kroesjtsjev per soonlijk bekendgemaakte erkenning van het nieuwe Iraakse regiem door Rusland verleend pog voordat in het Westen is doorgedrongen of de revolutie geslaagd is en de rebellen thans in Irak de volledige macht beheersen heeft onrust verw'ekt in de Westelijke hoofdsteden. TEHERAN (UPI) Aan de overkant van de Perzisch-Russische grens zijn vandaag tanks, soldaten en vliegtuigen gezien, ver moedelijk behorend tot de Russische strijd macht, die daar morgen manoeuvres zou gaan houden. In regeringskringen te Tehe ran is men van oordeel dat de manoeuvres deel uitmaken van een „zenuwenoorlog" tegen Perzië, bedoeld om dit land te weer houden van hulpverlening aah Irak. Het Engelse consulaat in Kohrramshar heeft een aantal personeelsleden per auto naar de Iraakse grens gezonden, teneinde Engelse burgers, die uit Irak vluchten daar op te vangen en verder te brengen. In Washington hebben enkele Congres leden en regeringsfunctionarissen verklaard niet te vrezen, dat Rusland tussenbeide zal komen, doch in Londen is men een andere mening toegedaan. De overhaaste erken ning van het nieuwe regiem in Irak zou ingegeven kunnen zijn door de wens om „vrijwilligers" aan te bieden, zo meent men in diplomatieke en regeringskringen. (Reuter) In een vandaag door het Jor daanse parlement uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de afgevaardigden en senatoren koning Hoesseins „wijze stap" om hulp van bevriende landen te vragen, ten volle hebben gesteund. AFP meldt uit Nicosia op Cyprus, dat grote transportvliegtuigen van de Blitse luchtmacht met Britse parachutisten met regelmatige tussenpozen vanaf 8.30 uur plaatselijke tijd van het vliegveld van Ni cosia opstijgen. De bestemming van de vliegtuigen wordt op Cyprus vooralsnog geheim gehouden. De eerste Britse troepen, die vanmorgen in Amman arriveerden, zijn parachutisten. Aan de Britse onderdanen in Jordanië is gisteravond verzocht hun woningen niet te verlaten. De Jordaanse pers staat, blijkens de eer ste reacties op koning Hoessein's toespraak van gisteravond, achter de koning en de regering. „Het uur van handelen is aan gebroken, de ontmoeting met onze Iraakse broeders komt naderbij. Het communistisch imperialisme zal gekeerd worden, met het geld en het bloed van ons volk", schreef het blad „Al Jihad". (Van onze correspondent in Washington) Terwijl nieuwe Amerikaanse troepen onderweg zijn naar Libanon, is de vraag, die velen zich thans in Washington stellen: Hoe krijgen wij onze troepen ooit weer uit dit land? Men ziet in dat de regering bij stand wil verlenen aan een bevriende mo gendheid, die om hulp had verzocht. Deze bijstand kon een verdere afbrokkeling van de Westerse posities in het Nabije Oosten tegengaan en moest overal ter wereld aan Amerika's bongenoten het bewijs leveren, dat men in geval van nood staat kan ma ken op de Amerikaanse beloften. Ander zijds echter beseft men dat de Amerikaanse actie op de nationalisten in het Nabije Oos ten en elders moet werken als een rode lap op een stier. Een der doeleinden van de Amerikaanse troepenlanding was Nassers invloed te ver zwakken, doch velen zijn beducht dat diens gezag door deze actie juist versterkt zal worden. De Amerikanen staan trouw ach ter hun regering, doch hun reeds geringe enthousiasme voor deze interventie leek woensdag nog matiger te zijn geworden. Voor Washington is het een teleurstelling dat haar ingrijpen in Libanon, alsmede haar voorstel om UNO-troepen de plaats te doen innemen van de Amerikaanse mariniers, in de Veiligheidsraad vrij koel werden ontvangen. Secretaris-generaal Hammerskjoeld acht UNO-troepen niet noodzakelijk, Japan had bezwaren tegen de formulering van de Amerikaanse resolutie, terwijl Zweden zich zeer gereserveerd toonde. Een Russisch veto tegen het zenden van UNO-troepen acht men vrijwel zeker. Vandaar dat de Amerikanen zich met be nauwdheid afvragen: hoe krijgen wij onze mariniers hier ooit weer uit? En vandaar ook, dat Washington een zijner beste diplo maten, de plaatsvervangend onderminister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy in een straalvliegtuig naar Libanon heeft ge zonden teneinde een compromis te zoeken, dat de rust in dat land kan doen weerke ren. Over een week moet het Libanese parlement een nieuwe president kiezen. Men hoopt dan een middenfiguur gevonden te hebben, die ook acceptabel zal zijn voor de rebellen. Ook in dit geval is de wens om de troepen te kunnen terugtrekken, de vader van de optimistische gedachte. Landing in Jordanië? Terwijl dus Amerika allerminst in de stemming verkeert om het Nabije Oosten met geweld naar zijn hand te zetten, schijnt niettemin een tweede landing, die van het begin af aan waarschijnlijk leek, ook wer kelijkheid te worden. Dulles maakte gister avond te Washington bekend, dat Jordanië dringend om bijstand had verzocht. Dit moet wel betekenen, dat dit land eveneens hulp zal ontvangen. Het is echter nog niet duidelijk, of Amerikaanse dan wel Britse troepen naar Jordanië gestuurd zullen wor den. Maandagavond was Dulles nog van mening, dat Jordanië geen hulp zou be hoeven. De Britse regering schijnt echter van het begin af aan meer gevoeld te heb ben voor een landing in Jordanië. Irak taboe Te Washington is overigens geen enkele aanwijzing te vinden dat de Amerikaans» regering interventie in Irak zou overwe gen. Het schijnt echter dat Turkije en En geland de omwenteling in Irak nog niet als definitief wensen te beschouwen. BEIROET (Reuter) De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Robert Murphy, is vandaag in Beiroet aan gekomen. Hij zou een boodschap van pre sident Eisenhower voor president Sjamoen bij zich hebben. De Libanese oppositiebladen gewagen van de mogelijkheid, dat de opstandelingen in Libanon een tegenregering vormen. WASHINGTON (Reuter) Christian Herter, Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden bij het be gin van een geheime zitting een rapport ter hand gesteld, waarop meer dan honderd schendingen van de Libanese grens door de Verenigde Arabische Republiek, in de periode van elf mei tot 21 juni jl., zijn vermeld. „Egyptische en Syrische militairen schonden in die periode dagelijks de gren zen van Libanon en voegden zich bij de Libanese rebellen", aldus het rapport, dat van elk der schendingen uitvoerige bij zonderheden vermeldt. Met dit rapport hoopt de Amerikaanse regering het bewijs te leveren dat de con clusie in het rapport van de UNO-waarne- mers, als zouden er geen infiltraties op grote schaal in Libanon zijn geweest, vol ledig in strijd met de werkelijkheid is. WASHINGTON, (Reuter) Het Ameri kaanse ministerie van Landsverdediging heeft woensdagavond medegedeeld, dat ongeveer 1.600 man Amerikaanse val schermtroepen in Turkije zijn geland. De „New York Times" meldt, dat de in Adana gelande Amerikaanse valscherm troepen deel uitmaken van een der nieuwe z.g. „pentomic"-divisies, die normaal de beschikking hebben over kernwapens. Volgens dit blad had een woordvoerder van het leger verklaard dat de parachutis ten met de gebruikelijke wapens waren uitgerust. Hij had de vraag, of zij ook over kernwapens beschikken echter niet willen beantwoorden. Een woordvoerder van het ministerie deelde mede, dat de valschermtroepen, die deel uitmaken van de in West-Duitsland gelegerde 24ste Amerikaanse divisie in fanterie, mogelijk zullen worden gebruikt ter versterking van de in Libanon aan wal gezette Amerikaanse mariniers. Hij bevestigde, dat de valschermtroepen waren overgebracht naar de grote NAVO- basis nabij Adana, in Zuid-Turkije. Hij ontkende echter dat dit de eindbestem ming was. Uit Napels is gemeld, dat ongeveer der tig uit West-Duitsland afkomstige Ameri kaanse „flying boxcar"-transportvlieg- tuigen donderdagochtend vroeg de basis der Amerikaanse luchtmacht te Napels en het Italiaanse vliegveld van Capodichino zijn gepasseerd, op weg naar een onbe kende bestemming ten oosten van Italië. INNSBRUCK (Reuter) Amerikaanse transport- en militaire vliegtuigen blijven ook vandaag over Tirol vliegen in weer wil van een protest, dat Oostenrijk giste ren tegen deze vluchten heeft ingediend. Volgens berichten uit geheel Tirol zijn de hele nacht vliegtuigen gehoord. V - 'i NEW DELHI, (UPI). Presi dent Nasser van de Verenigde Ara bische Republiek heeft premier Nehroe van India verzocht, zijn goede diensten aan te wenden „ter voorkoming van een wereldomvat tend conflict, dat zou kunnen voort spruiten uit de landing van Ameri kaanse mariniers in de Libanon." Nehroe heeft na ontvangst van deze boodschap zijn werkbezoek aan Ut- tar Pradesh, waar een hongersnood vele slachtoffers heeft geëist, onder broken en is naar New Delhi terug gekeerd. Bij zijn aankomst aldaar verklaarde hij„Buitenlandse inter ventie is altijd gevaarlijk. Wij zijn ernstig bezorgd". De correspondent van het ANP te Hol- landia meldt, dat 43 deelnemers aan de op stand in Indonesië door de marine in Ne derlands Nieuw-Guinea zijn opgevangen. Het bericht vermeldt niet. waar dit is ge schied. Zij zijn opgebracht naar Mano- kwari, alwaar zij zijn geïnterneerd. Advertentie Wij vragen uw speciale aandacht voor onze wekelijkse reclame als 250 gram RONDO'S 65 ct. 200 gr. BITTERK. en WELLINGTONS 84 ct. en iedere zaterdag 6 TOMPOUCEN i._ Willemsbeekweg 1 Tel. 4640 - IJm.-O.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1