tot Libanon en Jordanië Engeland helpt Hoessein op één conditie: handen af van Irak Actie zal zich beperken Patisserie L. DEKKERS Nog meer Amerikaanse troepen landen op Beiroets vliegveld 'MORRIS'V* HET WEER Onbehagen over interventie in Libanon neemt toe Haarlems Dagblad Ingrijpen in Irak - direct of indirect - zeer onwaarschijnlijk geacht Nasser bracht ijlbezoek aan Kroesjtsjev B0TERPUNTEN Mariniers waarderen „uitstapje meer dan toeziende Libanezen Voor vacantie en op reis Irak zegt nakoming oliecontracten toe Zonnig en droog Radio-Damascus overvliegen van Britten Ir. Ingen Housz gaat heen als directeur Hoogovens Het woord is aan... WESTERSE WAARNEMERS MENEN: Israel protesteerde tegen Geheime operatie HAZENBERG's eerste klas banketbakkerij 73e JAARGANG No 7 VRIJDAG 18 JULI 1958 303 e JAARGANG No 160 (Van onze correspondent in Washington) Een analyse van de buitenlandse poli tiek van de Verenigde Staten wordt be moeilijkt door het feit, dat John Foster Dulles plus zijn aktentas een soort super departement van Buitenlandse Zaken vormen. Gesprekken met Dulles' onder horigen over de grote politiek hebben slechts betrekkelijke waarde, daar het verband tussen Dulles en zijn-ministerie tamelijk los is. Dulles zélf heeft zich deze week niet beschikbaar gesteld voor open bare ondervraging. Vandaar dat thans in Washington op zijn minst twee beschou wingswijzen opgeld kunnen doen. Sommige waarnemers menen, dat het Westen thans in het Nabi.ie Oosten bezig is, stap voor stap een actie uit te voeren, om zo mogelijk Irak weer terug te brengen in het westerse kamp. Bij iedere stap zou over wogen worden of men nog verder kan gaan zonder de Russen tot een militaire actie te provoceren. Zij, die aldus redeneren, den ken aan de mogelijkheid, dat koning Hoes sein van Jordanië, thans gesterkt in zijn positie' in eigen land, binnenkort met zijn Arabisch legioen zou oprukken teneinde in Irak de macht aan zich te trekken. Hoes- sein's verklaring door de radio, dat hij „zo God het wil, het Nabije Oosten wenst te bevrijden van het internationale commu nisme", wijst zeker op de nodige ambitie bij de jonge vorst. Bovendien kan men zich voorstellen dat sommige Britten, die Suez nog in hun gedachten hebben, niet tevre den zullen zijn met een bescheiden actie alleen in Jordanië. Men mag daarom de theorie niet zonder meer verwerpen, dat het Westen thans bezig is met bovengenoemde stap-voor- stap-actie. Men zou dan de riskante sport willen beoefenen, de kruik zolang te water te laten gaan, tot zij nèt niet barst. Noodzakelijk kwaad Niettemin verdient de andere analyse, die men thans te Washington kan maken, ons inziens meer geloof. De revolutie in Irak schijnt zich te consolideren en het nieuwe regiem lijkt bij de massa vrij populair te zijn. Dit maakt een contra-revolutie moei lijk, temeer daar zulk een tegenactie on middellijk kon volgen op de dramatische gebeurtenissen van 14 juli. De Amerikaanse regering heeft de behoorlijke steun van de Advertentie BARTEUORISSTR. HAARUM TËL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAW TEL 717162 STURKA SHORTS - PANTALONS Verwachting tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S publieke opinie in eigen land, doch zij voelt zich niet gedragen door een warm enthousiasme. Belangrijke kranten als de New York Times, de Washington Post en de kroniek schrijvers als Walter Lippmann, hebben aan de Amerikaanse actie weinig meer lof willen geven dan het etiket van „nood zakelijk kwaad". In deze omstandigheden wordt het voor de Amerikaanse regering moeilijk om van noodzakelijk kwaad tot erger te gaan. Als zodanig zou door velen een al of niet gecamoufleerde actie tegen Irak worden betiteld. Macmillan heeft in het Lagerhuis de Britse actie in Jordanië met succes ver dedigd, doch een sterke oppositie moet voor de Engelsen een rem betekenen, die grotere avonturen bemoeilijkt. Precedent Maar heeft het dan zin, zo zullen velen zich afvragen, om alleen een paar arm zalige randstaten uit Nassers greep te red den? Toch wel, want hiermee wordt een precedent geschapen, dat ook gelden kan voor de Engelse oliegebieden Koeweit en Bahrein en deze zijn verre van armzalig. Bovendien kan de Westerse actie wellicht Saoedi-Arabië een morele ruggesteun geven. Irak is natuurlijk belangrijk, doch niet onmisbaar als oliebron. Bovendien hebben de Iraki's de inkomsten van de olie even hard nodig als Nasser zijn inkomsten uit het Suezkanaal. De conclusie luidt der halve, dat ook zonder actie tegen Irak de steun aan Libanon en Jordanië wel dege lijk zin heeft. Gisteravond had men in Washington de indruk, dat Dulles en Lloyd niet geneigd zouden zijn Hoessein aan te moedigen tot avontuurlijke daden met betrekking tot Irak. Rustige Russen Rest nog de vraag of de Russen thans reeds tot een militaire tegenactie geprovo ceerd zijn. Tot dusver acht men dit in Washington niet waarschijnlijk. De nota, die de Russen woensdag aan de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou overhan digd hebben, was betrekkelijk gematigd van toon. Bovendien hebben de Sovjets gisteren in de Veiligheidsraad bekend ge maakt, dat zij „de Westerse interventie in de interne aangelegenheden van Libanon en Jordanië" in een speciale bijeenkomst van de UNO Assemblée aan de orde willen stellen. De Amerikanen zien geen kans, in een dergelijke Assemblée de benodigde steun van tweederden voor hun politiek te verwerven, maar de Russen kunnen daar evenmin zulk een krachtige sympathie voor hun stelling verwachten. Maar Moskou ziet hier wèl een aantrekkelijke kans om Ame rika en Engeland door tal van linkse en neutralistische landen te laten uitmaken voor al wat lelijk is. Het lijkt zeer wel mogelijk, dat de Sovjet-Unie, indien het Westen thans niet verder gaat, met een dergelijke propagandistische winst tevre den zal zijn. Temeer daar de Westerse troe pen voorlopig niet weg kunnen uit Libanon en Jordanië, hebben de communisten voor lange tijd een propaganda-trom cadeau ge kregen, die duurzaam is en kolossaal groot. LONDEN (UPI) Radio-Damascus heeft vanochtend bericht, dat president Nasser een spoedconferentie heeft gehad met de Russische premier Kroesjtsjev over de ontwikkelingen in het Nabije-Oosten. Op het ogenblik, aldus radio-Damascus, bevindt Nasser zich alweer in Damascus, waar hij zich bezighoudt met de toestand in het Nabije-Oosten. De conferentie met Kroesjtsjev is donderdag in Moskou ge houden. Men vermoedt dat hij, aan boord van zijn jacht onderweg zijnde van Brioni naar Alexandrië, de Syrische haven Lata- kia heeft aangedaan en aldaar per vlieg tuig naar Moskou is gegaan. Onze correspondent te Londen telefo neerde hedenmorgen: Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond de nieuwe gebeurtenissen in het Nabije Oosten onder ogen gezien en in een debat van drie uur de toestand getracht te peilen. Sir Winston Churchill woonde de beraad slagingen tot het einde toe bij. Het nieuws van de aankomst van de Britse parachutis ten in Jordanië was in de vroege ochtend uren bekend geworden, doch officiële be vestiging hoorde de wereld pas uit de mond van premier Macmillan, die na zijn rustige, zakelijke aankondiging het Lager huis enkele uren bedenktijd gaf. Daarop gaf hij al weer in de grootste gemoedsrust voor de stampvolle, in spanning verkeren de Kamer een beeld van de nieuwe situa tie, welke zich woensdag enkele minuten nadat het Lagerhuis nog geschokt door de Amerikaanse landingen in Libanon was uiteengegaan, begon te ontwikkelen. Mac millan vertelde dat toen hij op het punt stond om met zijn vrouw naar huis te gaan, zijn privé-secretaresse hem een dringend telegram uit Amman overhandigde Koning Hoessein vroeg om hulp omdat donderdag reeds een complot dreigde. Dadelijk werd het kabinet bijeengeroepen. Drie uur later viel de beslissing. Het duurde niet lang of de eerste Britse parachutisten spoedden zich van Cyprus op weg naar Jordanië. Even was er verwarring in Israel, dat protesteerde tegen de schending van zijn grondgebied, toen de eerste Britse vlieg tuigen dit passeerden, hoewel de plaatse lijke leiding van het luchtverkeer daarvoor toestemming had gegeven. Maar toen de hoofdmacht overdreunde, maakte de Israë lische regering geen bezwaar meer. Voor dat de eerste Britse toestellen in Amman landden, had de Amerikaanse luchtmacht een verkenningsvlucht uitgevoerd. In to taal werden tweeduizend Britse parachu tisten overgebracht. Alles was gisteren vol komen rustig in Jordanië. De grote bezorgdheid, welke ook door de Britse regering wordt gedeeld, is dat koning Hoessein de Britse troepen als rugdekking zou gebruiken, terwijl de Jordaanse hoofd- De directie van Hoogovens en Breedband maakt bekend dat haar voorzitter, de heer ir. A. H. Ingen Housz, de wens te kennen heeft ge geven per 31 december zijn functie als directeur neer te leggen. In overeenstemming tussen de raden van commissarissen van Hoogovens en Breed band en de directie is bepaald, dat daarna de directie zal wor- den gevoerd door de j j drie overblijvende leden van de thans bestaande directie. JjU» j Echter zal geen voor- J zitter der directie I ill! worden aangewezen, f j De drtie directeuren f 1P zu^en de directie i j£> vj voeren en hun taken J| verdelen in onder- Jij ling beraad, zulks net dien verstande, ïjgiÊpfill lil fjfl dat de oudste direc- IllSilwil «1111 teur, de heer ir. P. van Delden, zal op treden als coördinator van het directiebeleid en als woordvoerder voor zaken van algemene aard. De directie heeft voorts besloten de heer ing. F. W. E. Spies, hoofd van de zaken betreffende de produktie, en de heer ir. A. Drijver, hoofd van de zaken betrekking hebbende op nieuwbouw en ontwikkeling, met ingang van 1 januari 1959 te benoemen tot adjunct-directeur. Tegelijkertijd is de heer P. L. Justman Jacob, ec. drs., per 1 januari 1959 benoemd tot secretaris der vennootschap en hoofd der algemene za ken, waarvan het secretariaat een onder deel zal vormen. Ook in de algemene vergadering van aandeelhouders van de Koninklijke Fa brieken Diepenbrock en Reigers n.v. Ulft, te houden op 29 juli, zal de heer ir. A. J. Ingen-Housz zijn ontslag als directeur van de n-v. aanbieden Addison: De mens is het opgeruimdste van alle schepselen; alle andere creaturen, die hoven of onder hem gesteld zijn, zijn doodernstig. Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Langs de neergelaten rolluiken der Beiroetse zakenpanden begeven deze Amerikaanse mariniers zich met de nonchalance, welke een uit de tegen zijn maats: laatste oorlog beroemd onderdeel zich kan veroorloven, naar hun posities. Toen zij aan land gingen op het zon nige strand van Beiroet, riep een hunner „Dit is dus Irak?" Men heeft uit Beiroet medegedeeld, dat de Amerikaanse interventietroepen in toenemende mate onbehagen onder de bevolking wekken. Slechts de niet- mohammedaanse groep zou er nog enig enthousiasme voor kunnen op brengen. Moet men daaruit conclude ren, dat deze foto een niet-mohamme- daanse groep toeschouwers weergeeft? Of zal het ook daar wel zo zijn, dat het spektakel van voorbijtrekkende strijd krachten altijd wel enig enthousiasme wekt, dat andere gevoelens tijdelijk naar de achtergrond dringt? De Amerikaanse en nu ook Britse interventie in het Nabije Oosten wordt volens hedenmorgen ontvangen berichten krachtig doorgezet, ook al is de bijval uit eigen kring maar matig en gereserveerd .en al uitten verschei dene NAVO-landen in de vergadering van de permanente raad niet alleen begrip, maar ook ongerustheid. Op het vliegveld Beiroet worden Ameri kaanse versterkingen aangevoerd terwijl het onbehagen over de inter ventie in Libanon, ook in gematigde kringen duidelijk toeneemt. In de Veiligheidsraad zijn opnieuw felle veroordelingen van de interventie uit gesproken, nu met name ook van Zweedse zijde, waarbij betoogd werd, dat de werkzaamheid van de UNO-waarnemersgroep thans geen enkele zin meer had. De Rus Sobolev die Macmillans verklaring van de Britse troepenhulp aan Jordanië „een sprookje uit 1001 nacht" noemde sloot zich onmiddellijk bij het Zweedse standpunt aan, maar de secretaris-gene raal Hammarskjoeld wilde er niet aan en zette juist naar aanleiding van nieuwe rapporten de noodzakelijkheid van uitbreiding van de groep waar nemers uiteen. Men kan hierover meer lezen op pagina zeven van dit blad. Zoals onze correspondenten uit Washington en Londen melden, begint daar de overtuiging veld te winnen, dat noch de V.S. noch Engeland in hun interventie verder wensen te gaan, dan zij thans beland zijn. Het bzlijkt, dat Engeland aan zijn hulpverlening aan koning Hoessein van Jor- danië zelfs de voorwaarde heeft verbonden, dat deze zich zal onthouden van iedere gewapende actie tegen het nieuwe bewind in Irak. 'macht zou pogen de opstand in Bagdad te onderdrukken. De koning had echter de Britse regering de uitdrukkelijke verzeke ring gegeven, dat hy geen aanval tegen Irak zou ondernemen. Deze belofte gaf voor Londen de doorslag. De vraag, welke thans gesteld wordt, is of het niet beter zou zjjn geweest, wanneer de koning duidelijk was gemaakt, dat de Britse troepen zouden wor. den teruggetrokken in geval Jordanië zfjn woord niet zou houden. Want hierover be staat, gezien de Jordaanse propaganda de grootste twijfel. Macmillan stelde het Lagerhuis enigszins gerust door te onder strepen, dat een actie van Jordanië tegen Bagdad grote technische moeilijkheden zou opleveren in verband met de aanvoer- problemen. Het was geen geheim meer, dat Hoessein bijstand zou vragen. Daarom luisterde het Lagerhuis met verbazing naar Macmillans verhaal dat de regering volkomen verrast was en dat gisteren een nieuw Nasser- complot tegen Jordanië zou worden uitge voerd, dat tegelijk van binnen en van bui ten bedreigd werd. Syrische troepen zou den reeds naar de Jordaanse noordelijke grens op weg zijn. Vandaar dat Engeland onmiddellijk moest optreden. Als er op de Veiligheidsraad moest worden gewacht, zou het wellicht te laat zijn geweest. Maar zo wel Jordanië als Engeland heeft thans de Veiligheidsraad op de hoogte gesteld van de maatregelen, welke naar zij mededeel den, in geen enkel opzicht in strijd zijn met het Handvest der UNO en bovendien steunen op resolutie no. 380 van 1950 van de Algemene Vergadering. Het verzoek van Hoessein werd uiteraard in Engeland met gemengde gevoelens ont vangen. Het is nog maar kort geleden dat hij de Britse aanvoerder van het Arabische legioen generaal Glubb Pasja, die de koning zoveel jaren trouw gediend had, zijn congé gaf en het Engels-Jordaanse verdrag op zegde. Hoessein is een speelbal van de om standigheden en volkomen afhankelijk van steun van buitenaf. Nu het tot een breuk gekomen is met het welvarende Irak, valt de door Nasser en de extremisten onder de Arabische vluchtefingen, welke een derde van de bevolking vormen, bedreigde jonge vorst weer op Engeland terug. Maar wat voor Libanon geldt, is ook van toepassing op Jordanië. Macmillan maakte wederom duidelijk, dat landen hoe klein ook, welke om hulp vragen, dienen te worden bijge staan, vooral om alle andere landen in het belaagde gebied van het Nabije Oosten een hart onder de riem te steken. Turkije, Per- zië en Pakistan hadden Londen reeds laten wéten hoe zeer zij steun aan Jordanië op prijs stelden. Het doel van de actie was simpel en alleen om met een beperkte macht, welke volgens Londen als een politie en niet als een oorlogsmacht dient te worden beschouwd, de territoriale on schendbaarheid en onafhankelijkheid van Jordanië te verzekeren. De oppositie welke reeds woensdag had gewaarschuwd, dat zij de regering, welke zij had gesteund inzake de goedkeuring van de Amerikaanse stap in Libanon, in de steek zou laten, wanneer er Britse troepen naar het Nabije Oosten zouden worden gestuurd, deed een klemmend beroep op Macmillan om in dit late uur op zijn schreden terug te keren. De labourleider Gaitskell drong zelfs aan op een topcon ferentie met de Russen om de situatie in het Nabije Oosten definitief op te helderen. De gevaren zijn zó groot dat er geen enkele kans mag worden gemist, zei hij. Bij monde van Aneurin Bevan, die een nogal rtietorisch betoog hield, verklaarde de oppositie aan het slot van het debat, dat zij tegen de regering zou stemmen. Macmillan vond dit onlogisch, omdat Labour de vorige dag niet tegen het Ame rikaanse beleid had gestemd. Waarom vandaag dan wel tegen het Engelse? Het had geen zin om het Lagerhuis te ver delen, omdat het gehele land achter de regering staat, verklaarde Macmillan be wogen. Het Lagerhuis keurde daarop de actie met 314 tegen 251 stemmen goed. Advertentie Deze week als reklame van 20 voor 15 ct. per stuk. CENTRUM GALERIJ - TELEF. 4302 wy verwerken uitsluitend roomboter BEIROET (UPI) Van het vliegveld Adana in Turkye zijn vandaag de eerste detachementen Amerikaanse infanterie, afkomstig uit West-Duitsland, op het veld van Beiroet aangekomen, en in de loop van de dag zullen er meer volgen. Niet alleen de mariniers krijgen verster king, ook de vloot voor de kust van de Li banon wordt versterkt. In de afgelopen nacht zijn enkele tientallen schepen voor anker gegaan, zodat thans in totaal onge veer 45 Amerikaanse marineschepen voor de kust aanwezig zijn. De stad Beiroet is rustig. De rebellen hebben vanochtend verklaard dat zij een offensief hebben voorbereid tegen de Li banese regeringstroepen in de heuvels ten zuiden van Beiroet. De ontstemming in Libanon over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen neemt toe. Het parlementslid Adel Ossey- ran, die tijdens de opstand een neutrale houding aangenomen heeft, gaf daarvan donderdag blijk op een persconferentie. Twee en twintig afgevaardigden, voor het grootste deel leden van de oppositie, maar ook enkele vooraanstaande gematigden zoals Raymonde Edde, hebben verzocht om een parlementszitting ter bespreking van de interventie. Donderdag heeft de rebellenleider Saeb Salam reeds gewaarschuwd, dat hij wel eens hulp zou kunnen gaan vragen „bij be vriende landen" als de mariniers niet te ruggeroepen worden. De houding van de mariniers zelf, die doen alsof hun actie een uitstapje is, werkt kalmerend, maar hun soepele wijze van optreden is al enige malen onderbroken door een snelle dekking en enige salvo's in de richting van sluipschutters. Tot dus ver leden de Amerikanen geen verliezen. Radio-Damaskus heeft de Syrische na tionale reservisten opdracht gegeven zich vrijdag bij hun bataljons te melden. Een reden voor deze maatregel werd niet ge geven. Verder werden de Syrische „ver kenners" opgeroepen zich gereed te hou den voor noodgevallen. Een Grumman „Hellcat" van het Ame rikaanse korps mariniers, afkomstig van een der vliegdekschepen, is tijdens een patrouillevlucht laag over Beiroet, door Libanese opstandelingen met machinege weren bestookt. Saeb Salam, de leider van de rebellen aldaar, verklaarde onmiddel lijk, dat de gehoorde schoten niet gericht waren op het Amerikaanse vliegtuig, maar op een der regeringsgebouwen. Het Ame rikaanse vliegtuig heeft geen tegenactie ondernomen. BEIROET. Twee Amerikaanse ma riniers zijn donderdag door de Libanese pijpleidingen. rebellen gevangen genomen doch, na een vriendelijk onderhoud, weer vrijgelaten. Zij waren met hun jeep doorgedrongen tot in gebied waar de rebellen de baas zijn. LONDEN (Reuter) Van doorgaans betrouwbare zijde op Malta is vernomen dat de Amerikaanse luchtmacht vandaag een „zeer geheime" operatie zal uitvoe ren. Nadere bijzonderheden hierover ont breken. Wel is bekend dat er vandaag ongeveer 1.000 Amerikaanse mariniers met 24 „vlie gende verhuiswagens" van Marokko naar Libanon zullen worden overgebracht. De toestellen zullen in Malta worden bijge tankt. In Valetta is meegedeeld, dat het bijtanken van de „vliegende verhuiswa gens" zeven uur zal worden uitgesteld ge zien de „zeer geheime" operatie. WENEN (UPI) Eenheden van de Oostenrijkse luchtmacht zullen donder dagavond naar Tirol gedirigeerd worden „om het luchtruim boven Oostenrijk te verdedigen", aldus een mededeling van het Oostenrijkse ministerie van Defensie. Aavertentie BOTERKOEKEN, per stuk 75 cent BOTERRONDJES per stuk 13 cent Alleen zaterdag 12 stuks van 71.50 voor fl.40 Heerlijke verpakte botersprits en -cakes CENTRUM GALERIJ Tel. 6479 BEIROET (UPI) Radio-Bagdad heeft vandaag een bekendmaking uitgezonden van de nieuwe Iraakse regering, waarin wordt gezegd dat deze de bestaande ver plichtingen tegenover westerse oliemaat schappijen zal nakomen. Men leidt hieruit af dat er geen nationalisatie wordt over wogen van de olie-installaties in Irak, een van de rijkste olieproducerende lan den ter wereld. Verklaard werd dat de nieuwe regering maatregelen heeft geno men ter beveiliging van installaties en Rustig op hun amfibische voertuigen I riniers na hun landing het havenge- gezeten kwamen de Amerikaanse ma- bied van de Libanese hoofdstad Bei roet binnenrijden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1