Ik heb met de hele wereld te maken Onderwijs volgens systeem van dr. Rudolf Steiner j Frankrijk onthoudt zich van actie in Libanon Enige wrijving voor de kust van Beiroet? Kort nieuws 8 SCea en Tom Okker wonnen bij Haarlemse tennisjeugd Uitgeweken Indonesiërs waren afgedreven Scheepvaart ZATERDAG 19 JULI 1958 „Vandaag is de kleur rood jarig, het blijde, vurige rood. Zijn vriendjes mogen mee feest komen vieren: het geel, dat zo mooi past bij het rood en het minder vurig maakt, het blauw, dat rustiger is. Laten jullie alle drie kleuren nu eens samen spelen op je papier." Heel beknopt is dit de inleiding tot een schilderles, die we bijwoonden in de derde klas van de Rudolf Steinerschool. Even later zien we hoofdjes in concen tratie gebogen over het met een spons vochtig gemaakte papier, waarop het rood in vlammenvegen tot een samenspel komt met zijn gele en blauwe vriendjes Een kwartier tevoren hadden we met intense verbazing geluisterd naar de ongeveer negen jaar oude kinderen uit deze klas, die in de vorm van bewe gingsoefeningen - vraag- en antwoord spelletjes - blijk gaven al aardig wat Engels te verstaan en zelfs te spreken. De bewegingen „armen wijd en daarna op de borst gekruistgingen vergezeld van een gezamenlijk recitatief, ivaarbij telkens lichaamsdelen werden aangewe zen: „Open and close, this is my knee and that is my nose". Op deze basistekst kan eindeloos worden gevarieerd en zo leren de kinderen spelenderwijs talrijke woorden. IN DE VIERDE klas werd ter ere van ons bezoek een Engels toneelstukje opge voerd: „The silly little mouse" (Het dwa ze muisje) en in de zesde luisterden we met stijgende bewondering naar een ge deelte uit Dickens' Christmas Carol. Ook hier werden we getroffen door de onbe vangen manier waarop de leerlingen zich in de vreemde taal uitten. „We beginnen in de eerste klas al met heel eenvoudig Engels kinderen heb ben een enorm geheugen en nemen uiterst gemakkelijk op", vertelde ons de heer mr. M. L. Stibbe, voorzitter van deze school. „Onze leermethode is doortrokken van de stelling „ik heb met de hele wereld te maken". We behandelen bijvoorbeeld de Nederlandse geschiedenis in samenhang met die van de wereld. Daarnaast is een van de grondprincipes, dat het onderwijs kunstzinnig moet zijn". We hebben een volledige ochtend, nu eens hier, dan weer daar, de lessen gevolgd en erkennen graag, dat de Rudolf Steiner methode een openbaring voor ons is ge weest. Het gaat er hierbij niet alleen om de verstandelijke vermogens van het kind te ontwikkelen, maar de hele persoonlijk heid met de nadruk op de karakteropvoe ding. Het onderwijs gaat daarom uit en nu citeren wij uit een prospectus „van de vermogens van wil en gevoel, die kinderen tot hun volle beschikking hebben wanneer zij de school bezoeken". Deze vermogens uiten ziel) in de behoefte aan beweging en actie, in het gevoel voor klank en kleur en voor kunstzinnige schoonheid. Alle onder wijs vakken worden PARIJS (UPI) Frankrijk zal alleen in de Libanon tussenbeide komen, als zijn onderdanen bedreigd zouden worden en het acht dit onwaarschijnlijk, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag op een pers conferentie meegedeeld. Frankrijk hoedt er zich dus op het ogen blik voor, nadat het in het openbaar zijn morele steun heeft gegeven aan de lan dingsactie van de Engels-Amerikaanse troepen in het Nabije-Oosten, er direct in verwikkeld te worden. Het gevoelen hier is al zeggen de officiële personen dit nu niet hardop dat Frankrijk twee jaren geleden zijn vin gers gebrand heeft bij de Suez-invasie en dat het, met de rebellie in Algerije, al ge noeg om handen heeft. Overigens heeft het Franse ministerie van marine formeel ontkend, dat er enige wrijving bestaat tussen de Franse en Ame rikaanse vlooteenheden, die .voor Beiroet liggen. De Europese editie van de „New York Herald Tribune" berichtte vrijdag na melijk, dat admiraal Holloway de com mandant van de Franse eenheid, vice-ad- miraal Edouard Jozan, niet op de gebrui kelijke wijze had gegroet toen deze met zijn vlaggeschip, de „De Grasse" bij Bei roet aankwam. Het ministerie van marine in Parijs heeft thans verklaard, dat er absoluut geen aanleiding tot groeten bestond. Ook de Amerikaanse ambassade in Parijs heeft berichten, als zou wrijving zijn ontstaan over het al of niet brengen van de groet, ontkend. De commandant van de Amerikaanse strijdmacht in Libanon, admiraal Hollo way, zou hebben laten doorschemeren, dat de aanwezigheid van de Franse kruiser de landingsoperaties der Amerikanen wellicht zou bemoeilijken. Hierbij zou zijn overwo gen, dat men in Libanon uit de mandaats periode niet zulke prettige herinneringen aan de Fransen heeft. zo onderwezen, dat eigen daadkracht in kunstzinnige richting het begin vormt. Dit onderwijs is daardoor geschikt zo wel voor meerbegaafde als voor minder- begaafde kinderen, omdat iedere leerling opneemt wat hij verwerken kan. Dit is geheel in overeenstemming met de princi pes van dr. Rudolf Steiner, de paedagoog, die in 1861 te Krajevik aan de toenmalige Hongaars-Kroatische grens is geboren en in 1925 in het Zwitserse Dornach is over leden. De door hem ontwikkelde moderne geesteswetenschap vormt de basis voor de opvoeding aan de zogenaamde Vrije Scholen, waarvan de onderwijsinstelling aan de Wilhelminastraat er een is. Het onderwijs is neutraal. EEN VAN DE PRINCIPIëLE VER SCHILLEN met andere scholen bestaat hierin, dat gewone leervakken in perioden onderwezen worden: een tijdlang gedu rende de beide eerste morgenuren bij voorbeeld rekenen, daarna enkele weken aardrijkskunde, vervolgens Nederlandse taal. In de praktijk is gebleken, dat door deze concentratie tijd vrijkomt voor ver schillende kunstvakken, zoals tekenen, boetseren, muziek, eurythmie, practische vakken als gymnastiek, handwerken en handenarbeid en vooral voor vreemde talen. In de eerste klas wordt al met twee moderne talen begonnen, sprekenderwijs. In de vierde klas volgen in deze talen mens (snelverkeer!) leidt deels tot nervo siteit, deels tot angstige remmingen bij het kind. De eurytmie, in de Vrije Scholen een verplicht leervak, werkt bevrijdend op het zieleleven van het kind. „In de hogere klassen reciteren we Griekse verzen met ritmische bewegin gen. Luistert u maar eens naar de vijfde klas", aldus de heer Stibbe, terwijl hij ons meevoerde naar het gymnastieklokaal waar enkele verzen uit Homerus' Odys see eerst in het Nederlands, dan in het Grieks door de kinderen werden opge zegd. Dit werd begeleid met ritmische hand- en voetbewegingen. „Ze kennen ook de Griekse lettertekens, onder meer voor verbetering van het hand schrift, want,, dit met een veelzeggen de blik naar de klas „ik heb hier veel sloddervossen!" De leerkrachten volgen hun groep leer lingen alle klassen door. Zij moeten na het behalen van het onderwijzersdiploma een speciale opleiding van minstens een jaar volgen in het Rudolf Steiner systeem en de ze extra inspanning, die van hen wordt gevergd, wijst al op het aanwezig zijn van een grote dosis enthousiasme. Wij hebben, na een dag op deze school te hebben door gebracht, diepe bewondering gekregen voor hun idealisme en voor de prestaties van de kinderen. Tineke Raat (Engels en Duits) lezen, schrijven en een begin van grammatica. Heel belangrijk is de eurythmie, een vorm van bewegingsonderwijs naast de gym nastiek. We hebben met plezier gekeken hoe de lerares, mevrouw H. W. IJzerman- van Bemmelen, met zeer suggestieve be wegingen de kleintjes uit de eerste klas on gedwongen ritmische bewegingen met ar men, vingers en benen liet maken op pia nomuziek of begeleidend gesproken woord. „En nu gaan we naar het bos langs een zigzag weggetje, we zien vlinder tjes (wijde armbewegingeh)". En bij het drama van de wolf en de zeven geitjes ein digde zij met de juichende slotzin: „En alle geitjes zijn in leven (blijde, juichen de bewegingen, met groot enthousiasme uitgevoerd)." EURYTHMIE IS BEWEGING, berus tend op wetten van taal en muziek. Dit rit misch bewegen werkt harmonisch en vraagt wilsinspanning benevens concen tratie van het kind. De klinkers spelen hier bij een grote rol: A. geeft verbazing of aan dacht te kennen, in O zit bewondering. Bij medeklinkers bijvoorbeeld de W, onder gaan de kleintjes de golvende beweging van wind en water. Volgens de methode der Eurythmie worden in de eerste en tweede klas onder andere ritmische sprookjes of fabels geleerd en het geheel heeft ten doel en thans citeren wij me vrouw IJzerman - van Bemmelen het kind een tegenwicht te geven tegen het overdynamische van deze tijd. De over vloed van beweging rondom de moderne A. S. Moerman overleden. Te Rotter dam is op 78-jarige leeftijd overleden de heer A. S. Moerman, die bekendheid heeft gekregen in onderwijskringen door het ont werpen van een nieuwe schrijfmethode „de lopende hand", die veel opgang maakte. Autoplunderaars. De recherche te 's Gravenhage heeft, in samenwerking met de rijkspolitie te Leidschendam en de politie te Delft, drie Hagenaars gegrepen, die zich hadden gespecialiseerd in het plunderen van auto's, die na pech aan de grote wegen moesten worden achterge laten. Zij namen van de onbeheerd achter gelaten auto's de wielen, accu's en radio's mee. oooc>doooooooooocoooococ<xx>doococc<>gocoooccooccocccx30oooo WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOOOOCOOOCCOOOOOCXX3000000CÖOCÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCO De helm, waarop deze soldaat van 1940 rust, is van nog slechtere kwaliteit dan een aantal helmen anno 1958, Doch de functie van deze rubber helm is slechts, de „shots'' op te vangen van de filmcamera, want het betreft hier een rustende figurant van de filmgeschie denis, die zich in IJmuiden afspeelt en die door Arthur Rank wordt vast gelegd. Op de banen van de HLTC aan de Span jaardslaan in Haarlem werd gedurende drie dagen een jeugdtoernooi gehouden om het kampioenschap van het district Haar lem van de KNLTB. Bij de meisjes zege vierde Kea Okker, die evenals vorig jaar in de finale weer Ria Smids ontmoette. Kea Okker won met 6-3 en 6-0. Bij de jongens won haar veertienjarige broer Tom Okker, die in de finale Watse Heringa met 3-6, 6-2 en 6-2 de baas bleef. Kea en Tom Okker zullen 'i district Haar lem vertegenwoordigen op de nationale jeugdkampioenschappen, die van 31 juli tot en met 2 augustus in Hilversum wor den gehouden. De resultaten van de laatste ronde en de eindstrijden luidden: Jongens: W. Heringa sl. F. Doodeheef- ver 6-1, 4-6 en 6-1, H. Sikkes sl. F. Roland 8-6 en 6-1, N. Kors sl. R. Droste 6-1 en 6-1, A. Offers sl. W. Hei 7-5 en 6-0, T. Ok ker sl. D. Bootsman 6-1 en 6-3, N. Troll sl. M. Bosman 2-6, 6-2 en 6-3, O. Troll sl. B. Dieker 6-2 en 6-3 en C. Vogelzang sl. E. Schmeink 6-1 en 6-1. Kwart finale: W. He ringa sl. H. Sikkes 6-0 en 6-1, A. Offers sl. N. Kors 6-1 en 6-2, T. Okker sl. N. Troll 6-0 en 6-1, C. Vogelzang sl. O. Troll 6-3, 6-8 en 6-2. Halve finale: W. Heringa versl A. Offers 6-3 en 6-4 en T. Okker versl. C. Vogelzang 6-1 en 6-0. Finale: T. Okker versl. W. Heringa 3-6, 6-2 en 6-2. Meisjes: K. Okker sl. J. Smids 6-1 en 6-2, A. Kolkman sl. E. Schmeink 6-4, 4-6 en 6-1, C. v. d. Broek sl. B. van Buuren 6-3 en 6-1, C. Reus sl. S. van Heerikhuizen 6-0 en 6-0, R. Smids sl. C. v. Valkenburg 6-0 en 6-0, M. Sikkes sl. E. Keislair 6-0 en 6-1, W. v. d. Broek sl. J. Pruse 6-1 en 6-0, A. Staving sl. B. Nauta 6-0 en 6-1. Kwart finale: K. Okker sl. A. Kolkman 6-2 en 6-1. C. v. d. Broek sl. C. Reus 6-3 en 6-2 R. Smids sl. M. Sikkes 6-2 en 6-1, W. v. d Broek sl. A. Staving 6-0 en 6-1. Halve fina le: K. Okker s!. C. v. d. Broek 6-1 en 6-4. R. Smids sl. W. v. d. Broek 6-1 en 6-4. Finale: K. Okker sl. R. Smids 6-3 en 6-0. De prijzen werden uitgereikt door de Bondsgedelegeerde de heer W. H. Yssel de Schepper. OMDAT HET vanmiddag mooi weer was, ben ik gaan wandelen in onze voorstad. Het was jaren geleden, dat ik er voor het laatst was en bij het zien der eindeloze rijen hoge flatge- bouwen verbaasde ik me over de over stelpende toeneming onzer bevolking. Voor de oorlog stonden er hele wijken eengezinswoningen leeg en als je het ongeluk had langs een pas gebouwd huizenblok te lopen, werd je door een „bonisseur" het eerste het beste per ceel ingetrokken en met beloften van maandenlang vrij wonen, garagebouw, kamers op zolder en desnoods behang van goudleer overgehaald de bouwer van zijn strop af te helpen. VERMOEID van het wandelen en peinzen zakte ik na een uur in een stoel voor een buurtcafé aan de Rijksweg neer. Het was de stijl van het begin dezer eeuw, die aan het uitzicht, dat ik had, een bijna Frans tintje gaf. Recht tegenover mij, tussen twee rijen onregelmatig gebouwde grijze wo ningen was een opening, die kon worden afgesloten met een breed ijzeren hek, dat nu echter openstond. Ik had het ge zicht op een binnenplaatsje met een paar slordige houten schuren als ach terwand. Er stond aan de kant een en kele groene struik, die ondanks het voorjaar al stoffig was. Op het plaatsje bevonden zich wat roestige instrumen ten, waarvan de betekenis mij ontging. Een oud mannetje veegde met een be zem stof en papier van de ene kant van het plaatsje naar de andere kant. Toen hij daarmee klaar was, slofte hij terug naar een van de schuren. Papier en stof haastten zich inmiddels hun oude positie te heroveren, die de wind hun van den beginne had toebedeeld. ER STOPTE EEN AUTO voor het smalle terrasje, waarop ik nu rustig in de rieten stoel weggedoken mijn koffie zat te slurpen. Er kwamen met veel portiergebonk vier mannen uit. Ze zet ten zich neer aan het tafeltje naast mij. Een grote dikke met een nogal morsig pak keek mij aan, naar ik dacht nogal beschuldigend. Hij pingelt, zei hij en hij wierp daarna verachtelijk een blik op de grote wagen. Nu moet ik al direct iets duidelijk maken. Ik weet bijna niets van auto's. Niet veel meer dan wijlen mijn schoon moeder, die ze onderverdeelde in twee categorieën: fordjes en abdullah's. Fordjes waren de kleine, in haar ogen onaanzienlijke auto's en abdullah's de grote, mogelijk door haar waardig be vonden sultans en sheiks te vervoeren. Toen de man mij dus meedeelde, dat hij pingelde, zei me dat niets. Ik kon alleen in klankassociaties denken. Ik meende, dat er uit de motor een geluid van kleine klokjes kwam, zoals die met Kerstmis wel aan de kerstboom hangen. Maar de man keek mij weer aan en nu wel erg indringend. Hij pingelt als de hel, zei hij. Mijn illusie vervloog. Te gelijkertijd voelde ik dat ik nu wat moest antwoorden. De bobine zal ge barsten zijn, zei ik. Het was het enige technische woord, dat me zo gauw in de gedachten kwam, maar het was fout. De man wendde zich af, alsof ik hem voor de gek had gehouden. Er volgde een niet meer te volgen geredeneer tus sen de heren onderling. De helft ver stond ik niet door het lawaai op straat en de rest was te technisch voor me om het te begrijpen. Wel merkte ik, dat een van de anderen, een klein mannetje dat er als heer wilde uitzien in een muisgrijs pak en gele schoenen, een flater sloeg toen hij het woord fusée- pennen gebruikte. Men lachte en sloot hem daarna uit de conferentie. Dat deed me goéd. INMIDDELS was mijn nieuwsgierig heid gewekt. Een door niets en nie mand weg te redeneren nieuwsgierig heid. Dat heb ik wel meer. Misschien is het een afwijking, misschien de factor, die uitvinders er toe brengt jarenlang met twee ijzerdraadjes te frummelen totdat het iets wordt dat de mensheid weer gelukkiger moet maken. Uitge vonden heb ik nooit iets, omdat ik nu eenmaal niet technisch ben, maar die in eens opkomende overzadigbare lust om te weten, heb ik af en toe helaas wel. Zelden of nooit wordt die lust be vredigd. Mijn weetgierigheid strekt zich wellicht uit tot dingen, die ik niet be vatten kan of mogelijk niet te bevatten zijn. Overigens ben ik in de regel na een nacht slapen vergeten waarover het ging. Maar wat pingelen is, moest ik nu toch te weten komen. Hiertoe bestond nu de reële mogelijkheid. Zo onopval lend als dit kon boog ik me naar het gezelschap over. Het ging nog steeds over de auto en het gebrek. Toen echter naar ik dacht het gesprek de kern van het vrobleem in zijn greep ging krijgen en de waarheid over het pingelen aan mij zou worden geopenbaard, raasde plotseling de eerste wagen van een lange militaire colonne langs de weg. De heren leunden nu berustend achter over in hun stoel. Toen keek de dikke man me weer aan. Er kwam een glans van herken ning in zijn blik. Bent u niet mijnheer Spero, zei hij ,toen de laatste caisson voorbij was. Ik heb zoeven al zitten te kijken, maar ik wist waarachtig niet of u het was. U bent magerder geworden met de jarenEn nu wist ik het ook ineens: de man die me zo straks naar ik dacht beschuldigend had zit ten aanstaren, was de taxichauffeur, die me voor de oorlog toen dit vervoer nog te betalen was wel eens van mijn kantoor naar huis had gebracht als het wat laat was geworden. Woont u nog in Boswijk? vroeg hij. Dan wil ik u wel thuisbrengen. Ik moet toch die kant op. Daar had je het. „Pingelen" zou toch geen geheim meer voor me zijn. Ik zou nu zelf getuige zijn van dit verschijnsel en misschien van mijn te vernoemen wetenschap later gebruik maken. Je wagen pingelt lelijk, zou ik langs mijn neus weg kunnen zeggen, als een vriend me een lift gaf en die uitdrukking te pas zou komen. Misschien nam ik daar door wat erg gretig zijn voorstel aan. Hij deed tenminste ineens erg gehaast, zei tegen de anderen dat ze maar voor hem moesten afrekenen en ook voor mij en nodigde me uit meteen maar in te stappen! We reden. Hé, zei hij, hij pingelt niet meerIk kreeg een wee gevoel in de maagstreek. Wat is eigenlijk pin gelen? vroeg ik nog flauwtjes. Maar ik wist het antwoord al. Ja, wat zal ik zeg gen, zei hij, er is dan in ieder geval iets niet in orde. Daarna begon hij over de goede oude tijd. Spero Over de dezer dagen in Neder lands Nieuw Guinea gelande uitgewekenen uit Halmaheira wordt nader vernomen, dat zij per prauw onderweg waren en door de wind naar dit gebied werden afgedreven. Hun aanwezigheid in de territoriale wate ren werd terstond gesignaleerd, zodat zij meteen na aankolhst op de Ajoe-eilanden opgevangen konden worden. Zij hadden hun wapenen reeds bij de bevolking inge leverd. Zoals gemeld is, zijn zij naar Mano- kwari opgebracht, waar zij worden geïnter neerd. Aagtekerk, 17 v. Port Loucolm n. Waalaroo. Aardijk, 18 v. Liverpool n. Londen. Aegis, 18 v. New Orleans n. Maracaibo. Alblasserdijk, 19 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alderamin, 18 25 m. w. Bonifacia n. Port Said. Alkes, 18 v. Ilheus n. Salvador. Alioth, 17 v. Santos n. Buenos Aires. Almdijk, 18 v. R'dam, 19 te Antw. n. Havana. Ameland, 18 v. Buenos Aires n. Curagao. Angolakust, 18 v. Accra, 19 te Lagos. Appingedijk, 21 te Los Angeles verwacht. .Arendskerk, 21 te Sydney verwacht. Arkeldijk, 19 te Djeddah. Averdijk, 18 v. Le Havre n. Antwerpen. Axeldijk, 17 v. New York n. Port of Spain. Baarn, 19 te Trinidad. Bali, 18 135 m. n.n.o. Djakarta n. Makassar. Bantam, 19 te Semarang. Bengkalis, 18 135 m. z.z.o. Suez n. Aden. Beninkust, pas. 19 Dakar n. Freetown. Bennekom, pass. 18 Azoren n. Trinidad. Bintang, pass. 18 Guardafui n. Penang. Boissevain, 18 te Okinawa verw. v. Kobe. Bonita, 18 te Preston verwacht. Britsum, 19 te Fremantle. Calamares, 18 te Pto. Cortes v. New Orleans. Caltex Arnhem, 18 35 m. n. K. Villano n. P. Said Caltex Leiden, 18 v. Dublin n. Port Said. Caltex Pernis, 18 10 m. n. Algiers n. Perz. Golf. Caltex Rotterdam, 19 te Rotterdam. Calt. The Hague, 18 40 m. w. Liverpool n. Liv.pool. Camerounkust, 17 v. Port Harcourt n. Lagos. Camitia, 18 v. Londen n. Barton. Carillo, 18 v. Baltimore n. Libertador. Celebes, 18 v. Djibouti n. Colombo. Cistula, 19 te Cebu. Congokust, 18 v. Lome n. Duala. Delft, 18 te Antwerpen. Dinteldijk, 18 v. Panama n. Antwerpen. Doris, 19 te 'Port of Spain. Eemland, 18 te Santos verw. v. Rio de Janeiro. Eenhoorn, 18 135 m. z.w. z.w.punt Sardinië naar Alexandrië. Elisabeth B, 18 te Cristobal verwacht. Eos, 18 v. Beyrouth n. Latakia. Etrema, pass. 18 Kreta n. Berre. Friesland SSM, 18 25 m. z.w. Beachyhead naar Vlaardingen. Ganymedes, 18 te Brighton. Ghanakust, 18 te Bordeaux v. Amsterdam. Gooiland, 19 te Amsterdam. Gordias, 19 te San Jose de Guatemala. Guineekust, 18 v. Le Havre n. Amsterdam. Hathor, 18 v. Algiers n. Tunis. Hector, 18 125 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Helder, 19 te Kingston verwacht v. Cd. Trujillo. Hestia, 18 v. Amsterdam n. San Juan. Hispania, 19 te Rotterdam. Ilos, 18 v. Amsterdam n. Gothenburg. Isis, 18 v. Amsterdam n. West-Indië. Jagersfontein, 18 te Antwerpen. Java, 18 300 m. z. Socotra n. Djibouti. Joseph Frering, 18 te Monrovia. Kabylia, 18 te Pt. Cardon v. Curagao. Karakorum, 18 540 m. w.z.w. Azoren n. Houston Karossa, 20 te Singapore verwacht v. Tima/Deli. Keizerswaard, 19 v. Rotterdam n. Glasgow. Kenia, 18 105 m. n.o. Recife n. Curagao. Khasiella, 18 v. Abadan n. Singapore. Kloosterdijk, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Kota Gede, 18 te Aden. Kylix, 18 780 m. w. Ushant n. Le Havre. Laarderkerk, 18 v. Rotterdam n. Amsterdam. Lekkerkerk, 19 te Suez. Leopoldskerk, 18 te Bremen verw. n. Antwerpen. Loenerkerk, 18 135 m. o. Bahrein n. Djibouti. Loosdrecht, 18 te Shapour. Maas, 19 te Antwerpen. Maasdam, 19 te Rotterdam verwacht. Maasland, 19 te Recife. Macoma, 19 te Wellington. Malea, 18 v. Miri n. Pulu Sambu. Mariekerk, 19 te Genua. Maron, 18 te Paramaribo verwacht. Maureen, 19 te Houston. Meerkerk, 18 150 m. o. Socotra n. Madras. Merwelloyd, 18 v. New Orleans n. Houston. Molenkerk, 19 te Port Elisabeth. Moordrecht, 18 420 m. z.z.o. Cocos-eil. n. Mena. Muiderkerk, 18 te Amsterdam. Muntoren, 18 v. Kielerkanaal n. Turku. Mijdrecht, 18 te Livorno. Naess Tiger, 18 170 m. n.o. Las Palmas n. Mena. Nestor, 19 te Cd. Trujillo verw. v. Pt. Ap Prince. Nieuw Amsterdam, 18 v. N. York n. South.ton. Noordzee, 18 v. New York n. Algiers. Oberon, 18 te Baltimore verwacht. Ondina, 18 v. Singapore n. Sorong. Ootmarsum, 18 v. Hamilton n. Houston. Oranje, 18 te Palma v. Ceuta. Oranjestad. 18 v. Amsterdam n. West-Indie. Orestes, 18 v. Jacmel te Petit Goave. Orion, 18 v. Lissabon n. Amsterdam. Ouwerkerk, 18 te Suez. Overijsel, 18 v. Port Sudan n. Aden. Ovula, 19 te Bangkok. Peperkust, 18 260 m. z.z.w. Las Palmas n. A dam. Poivdorus, 18 180 m. o. Timor n. Brisbane. Pr. Willem George Fred., 18 te Milwaukee verw. Pr. Joh. Will. Friso, pass. 18 Cuba n. Baltimore. Pygmalion, 18 v. Amsterdam n. Zuid-Papific. Radja, 18 10 m. z.w. Fastnet n. Boston. Rita, 18 op Palembangrivier n. Pt. Swettenham. Rondo, 18 v. Balboa n. Los Angeles. Rotti, 18 200 m. z.z.o. Kp. Guardafui n. Djibouti. Rijndam, 19 te Halifax. Saloum, 18 v. Poole n. Duinkerken. Saroena, 18 v. Singapore n. Pladju. Sarpedon, 18 te Mobile verwacht. Scherpendrecht, 18 v. Brunsbüttel n. Rotterdam. Schie, 18 et Bremen verwacht v. Hamburg. Solon, 19 te Philadelphia. Sommelsdijk, 18 v. R'lam via Antw. n. N. York. Stad Alkmaar, 18 11 m. z.o. Oland n. Rotterdam Stad Arnhem, 18 10 m. n. Bornholm n. A'dam. Stad Gouda, 18 680 m. w. Landsend n. Antw. Stad Leiden, 18 10 m. z.z.o. Gallopel n. Newcastle. Stad Rotterdam, pass. 19 K. St. Vincent n. Pepel. Stsnvac Benakat, 19 te Sungeigerong v. Buatan. Stanvac Djirak, 18 v. Buatan n. Sungeigerong. Stanvac Talang Akar, 19 te Singapore. Statendam, 19 te Southampton. Stentor, 19 te Rotterdam. Steven, 18 40 m. o. Barcelona n. Sevilla. Straat Johore, 19 v. Sydney n. Hobart. Str. Soenda, 18 400 m. z.w. Chagos-arch. n. Penang. Straat Torres, 18 v. Colombo n. Penang. Sumatra, 18 v. Singapore n. Port Swettenham. Sunetta, 20 te Brisbane verwacht. Tahama, 18 m. z.z.o. Wight n. Kuwait. Talisse, 18 70 m. z.w. Prinsen eil. n. Djibouti. Tamo, 18 v. Rio de Janeiro n. Santos. Tankhaven I, 19 te Sungeigerong v. Belawan. Teiresias, 18 v. Penang n. Pt. Swettenham. Telamon, 18 100 m. n.w. Finisterer n. Funchal. Tiba, 18 bij Elbe n. Lübeck. Tibia, 18 15 m. n. Ras Al Hadd n. Mombassa. Tjitjalengka, 20 te Durban. Tjimenteng, 18 v. Singapore n. Pt. Swettenham Tjipondok, 18 te Singapore verw. v. Hongkong. Tomocyclus, 18 v. New York n. Mamonal. Towa, 18 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Utrecht, 18 te Sandakan verwacht v. Biak. Van Cloon, 18 te Tsingtao. Van Heemskerk, 18 v. Kobe n. Hongkong. Vlist, 19 te Norfolk. Westertoren, 18 332 m. z.z.o. Ceylon n. Mena Westland, 17 40 m. o.z.o. Bon Avista n. Sant< Wonogiri, 20 te Manilla verwacht. Wonosari, 1 8v. Kochiang n. Singapore. Wonosobo. 19 te Maskate. Zaanland, 18 te Amsterdam. Zeeland, 18 te Boston verwacht. Zuiderkerk, 18 v. Rotterdam n. Sydney. SLEEPVAART Barentsz Zee, pass. 17 Kp. Blanco n. Burutu. Blankenburg, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Hudson, 17 90 m. o. Jamaica n. Maracaibo. Oostzee, 17 150 m. z.o. Ravenna n. Ravenna. Wite Zee, 17 v. Las Palmas n. Burutu. Zeeland, 17 v. Amsterdam n. IJmuiden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 12