Pamda en de Yo^Yo^jager^) Duitse en Italiaanse dumping bedreigt Nederlandse kousenindustrie ernstig Kansen op overeenstemming inzake Vrijhandelszone „beslist verbeterd" Warm en zonnig weekeinde Wereldnieuws Toch ló Aet zo ZATERDAG 19 JULI 1958 2 Verlies bij Van WavereiTs Graanhandel door daling van de graanprijzen Pasir Nangka's rijstcultuur in Frankriik Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Wederom verhoging van kasreservepercentage Koersen gouden munten Duitsers kopen goudstukken Voorspelling over grotere werkloosheid in V.S. Volgende week OEES-ministers te Parijs In eerste halfjaar 1958 bij algemene spaarbanken 59 miljoen spaaroverschot Dividendvoorstel Rijnstaal Orders van twee miljoen voor reactor te Petten Mexicaanse handelsmissie verlaat heden ons land Japanse economische hulp voor Nasser Betogingen in Peking Twee mannen bedwelmd in distilleerderij Een van hen overleden Onttrekking wegen open baar verkeer bij Rijk Examens O.E.E.S.-oliecommissie zal spoedig bijeenkomen REUZEN J In een telegram aan de minister van Economische Zaken heeft het bureau der Vereniging van Tricot en Kousenfabri kanten „Vertrico" te Utrecht ten behoeve van de Nederlandse dames kousenindustrie gevraagd de invoer van nylon dameskousen te deliberali- seren. Er dreigt een overstroming van de Nederlandse markt met dit artikel, zo zegt het telegram, met aanzienlijke partijen uit Italië en West-Duitsland, welke gele verd worden tegen dumpingprijzen. Zou den deze partijen zonder meer worden toe gelaten, dan dreigt niet alleen de markt te worden ontwricht, maar bovendien zal de werkgelegenheid in deze bedrijfstak ernstig worden aangetast. Vertrico deelt mee, dat aan het ministe rie dezer dagen een accountantsrapport is overhandigd, waaruit kan worden afge leid, dat de prijzen, waartegen tienduizen den dozijnen paren kousen uit genoemde landen worden aangeboden 5 tot 7 gulden per dozijn liggen beneden de werkelijke kostprijs zonder enige winstopslag.. Tegen import van normaal karakter op gezonde concurrentiebasis heeft Vertrico geen bezwaar. De Vertrico wijst er nog op dat onlangs ook Zweden reeds is overge gaan tot deliberalisatie van de invoer van dameskousen uit Italië. Daarnaast treffen verschillende regeringen reeds enige tijd maatregelen van administratief karakter waardoor dumping importen kunnen wor den geweerd. Intussen hebben de dames kousenindustrieën van elf landen een stu die om tot een oplossing te komen ter hand genomen. Hin-fabrieken Ook de Hin-kousenfabrieken n.v. te Haarlem zouden door het in Nederland aan de markt komen van de tegen dum pingprijzen geleverde kousen ernstig wor den getroffen. Dit bedrijf is er een van de acht, die de Vereniging van Tricot- en Kousenfabrikanten vormen. Drs. R. F. M. Hin, directeur, deelde ons mee, dat de kostprijs in Nederland 19 per dozijn be draagt en dat de dumpingkousen, die wor den aangeboden tegen 12,50 per dozijn, zelfs als men er de 24 percent invoerrech ten bij optelt, een dodelijke slag zouden betekenen. Drs. Hin noemde het ernstig, dat een dergelijke oneerlijke concurrentie afkomstig is uit landen, waarmee Neder land de Euromarkt vormt. Hij deelde mede dat de fabrikanten spoedig ontvangen hopen te worden door de minister van Economische Zaken, die de invoer van de kousen thans nog tegenhoudt, hangende een onderzoek naar de aard van de dum ping. De Vertico wijst er bovendien op dat De resultatenrekening over 1957 van Van Waveren's Koninklijke Graanhandel n.v. te Haarlem sluit met een werliessaldo van 122.348 (V.j. winst 92.376). Dividend wordt niet uitgekeerd (v.j. 6 percent). Het verliessaldo zal worden afgeboekt van de rekening „extra reserve" ad 400.000. Naar de rekening „voorziening diverse belangen" wordt overgeboekt 177.652 zo dat een saldo resteert van 100.000. De rekening „voorziening diverse belangen" heeft daarna een saldo van 250.131. Over de binnenlandse granen zegt het jaarverslag, dat de prijzen van nagenoeg alle artikelen een grote terugslag onder gingen, welke voor sommige produkten 40 tot 50 percent bedroeg. Het is begrijpelijk, zo wordt gezegd, dat de n.v. door deze enorme daling niet kon ontkomen aan ver liezen. Over de export wordt gemeld, dat hoewel over het geheel genomen het resul taat niet onbevredigend is geweest, ook hier de prijsdalingen haar invloed hebben doen gelden. De overheidsbemoeiingen kunnen de export niet bevorderen, aldus de directie. In de algemene vergadering van aan deelhouders van de n.v. Cultuurmaat schappij „Pasir Nangka" is uitvoerig ge sproken over de deelnemingen in het rijst bedrijf in Zuid-Frankrijk. Eind 1957 is „Pasir Nangka" er in geslaagd een stuk grond van 100 ha. bij de stad Nïmes in het departement Gard in eigendom te ver krijgen; 12 ha. is gereed voor beplanting en 24 ha. zal volgend jaar voor de verbouw van rijst in gebruik worden genomen. Bovendien hoopt men voor het volgend jaar nog 18 ha. voor beplanting gereed te krijgen. Voor de rijstbouw in Frankrijk is reeds een bedrag van 300.000 geïnves teerd, zo werd meegedeeld. Het bestuur meent dat met de beplan ting van 24 ha. de exploitatiekosten ge dekt zijn, maar kon nog niet meedelen hoeveel gelden er voor toekomstige inves teringen nodig zullen zijn. Het bezwaar van een der aandeelhouders om kapitaal in Frankrijk te beleggen vanwege de on zekere positie van de frank en de vermoe delijk weinig vlotte transfer uit dat land, werd door het bestuur ter zijde geschoven met de opmerking, dat eventuele devalu atie van de frank geen belemmering be hoeft te zijn voor investeringen in Frank rijk. „De positie van de frank is voor ons van weinig belang, aangezien onze beleg gingen in land en machines zijn gedaan", zo werd meegedeeld. Vele grote Franse maatschappijen hebben geld in de rijst bouw gestoken hetgeen vertrouwen geeft dat dit bedrijf rendabel is. De rijstop- brengst van de terreinen in Zuid-Frank rijk zal de maatschappij aan de Franse regering verkopen. Na de oorlog heeft „Pasir Nangka" naar schatting 30 tot 35 miljoen rupiah in het bedrijf in Indonesië geïnvesteerd, zo werd meegedeeld. De maatschappij heeft be halve de nieuwe mogelijkheden in Frank rijk geen andere ondernemingen buiten Indonesië. Afscheid Ter voorkoming van misverstand zij er op ge wezen, dat ir. A. H. Ingen Housz, die afscheid neemt als directeur van de Hoogovens, een broer is van ir. A. J. Ingen Housz. die afscheid neemt als directeur van de Kon. Fabrieken Diepenbrock en Reigers te Ulft. deze dumpihg een Europees vraagstuk is waarvoor de dameskousenindustrieën van elf landen dan ook de studie om tot een oplossing te komen ter hand hebben ge nomen. Deze oplossing zal echter zonder de medewerking van de regeringen niet tot stand kunnen worden gebracht. Voorlopig zal in ieder geval moeten worden belet, dat de verschillende landen hun bestaande moeilijkheden via export van marktbederf naar het buitenland verschuiven en zo ook hun „werkloosheid exporteren". Wordt dit niet voorkomen, dan zal massaal ontslag in de Nederlandse dameskousenindustrie onvermijdelijk zijn. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat het kasreservepercentage, dat de banken moeten aanhouden bij de Neder landsche Bank, ingaande 22 dezer zal wor den verhoogd van 8 tot 9 percent. Hier mee zal voor de banken een bedrag ad 450 miljoen gemoeid zijn. De laatste verhoging van dit percenta ge vond plaats op 20 juni jl. toen dit werd gebracht van 7 op 8 percent. De verhoging brengt in geldkringen geen verbazing, maar men is van mening dat gezien de geringe deviezenaanwas van de laatste tijd, het percentage van 9 percent vrij scherp is gesteld. Een en ander zal onge twijfeld van invloed zijn op de geldmarkt. De verhoging van het kasreservepercen tage geldt voor de periode van 22 juli tot en met 21 augustus. De informatiekoersen van gouden mun ten bedragen volgens opgave van H. Drijf hout Zoon's Edelmetaalbedrijven: gou den tientjes 29 tot 31 (onv.), gouden ponden 34 tot 38 (onv.), gouden 20 dol larstukken 140 tot 150 143 tot 153), gouden 20 Franse fr. (napoleons) 29 tot f 33 28,50 tot 32,50), gouden Zwitserse fr. (vreneli) 29 tot 33 28 tot 32), gouden 20 Belgische fr. 29 tot 32 28 tot 31). De goud- en zilvernoteringen zijn on veranderd gebleven. Westduitse banken hebben vrijdag be kendgemaakt, dat hun verkopen van goud stukken de laatste drie dagen aanzienlijk zijn gestegen en thans groter zijn dan tij dens de Suezkanaalcrisis. Medegedeeld werd, dat goudstukken van 20 mark, waar van het goud 40 marfk waard is, thans worden verkocht tegen 51,50 D.M. Vóór de huidige crisis in het Nabije Oosten brachten deze goudstukken 47 D.M. op. In Nederland zijn de goudprijzen vrij sta biel. Volgens officiële ramingen zal de werk loosheid in de Ver. Staten het volgend jaar aanzienlijk groter zijn, aldus een rapport van de financiële commissie van het Huis van Afgevaardigden. Volgens deze com missie zijn de recente optimistische voor spellingen van officiële zijde, dat de werk loosheid zal dalen, niet in overeenstem ming met deze ramingen, die thans door het bureau van de president zijn vrijgege ven. In juni waren er volgens de officële gegevens 5.437.000 werklozen in de Ver. Staten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden staat het thans vast, dat het inter ministerieel comité van de O.E.E.S., het comité Maudling voor de Vrijhandelszone, op 24 en 25 juli te Parijs zal bijeenkomen, aldus wordt medegedeeld door het Britse ministerie van Financiën. Dit betekent volgens een woordvoerder van dit ministerie, dat de kansen voor het bereiken van overeenstemming beslist zijn verbeterd. Men heeft te Londen, aldus deze woordvoerder, de indruk dat Frankrijk zich krachtig inspant om het Franse standpunt te verzoenen met dat van de andere landen der gemeenschappelijke markt en dat Frankrijk vastbesloten is voort te gaan met de onderhandelingen over de Vrijhandelszone. Het staat in ieder geval reeds vast, zoals reeds eerder werd medegedeeld, dat de ministerraad van de O.E.E.S. op 28 en 29 juli bijeen zal komen. In het weekblad „The Economist" wordt in een commentaar op de volgende week te houden besprekingen over de Vrijhan delszone o.m. opgemerkt, dat eventueel overwogen zou kunnen worden aan Frankrijk een tijdelijk bijzonder statuut aan te bieden in een eventuele overeen- Volgens opgave van de Nederlandse Spaarbankbond werd over het eerste half jaar 1958 bij de algemene spaarbanken ingelegd 585 miljoen en terugbetaald 526 miljoen, zodat de totale besparingen in de eerste helft van 1958 59 miljoen bedroegen. Dit resultaat is aanzienlijk be ter dan in het eerste halfjaar 1957, in wel ke periode slechts 26 miljoen werd ge spaard; over het gehele jaar 1957 werd 59 miljoen meer terugbetaald dan ingelegd. Alleen in de maand januari was er nog een terugbetalingsexcedent. Dit moet waarschijnlijk worden toegeschreven aan de toen nog bestaande mogelijkheid tot inschrijving op de 6 percent rentende ren- tespaarbrieven van de bank voor Neder landse gemeenten. In de overige maanden van dit jaar werd steeds meer ingelegd dan terugbetaald; de maand mei wees zelfs een inlegexcedent van 21 miljoen aan. Het totaal der inlagen bedraagt thans 2,06 miljard gulden. Over de gehele linie lag het niveau der inleggingen iets hoger dan in het vooraf gaande jaar, terwijl de terugbetalingen se dert februari van het lopende jaar van maand tot maand beneden het peil van de overeenkomstige periode van het jaar 1957 bleven. Het aantal in omloop zijnde spaar bankboekjes nam in de eerste helft van dit iaar met 40.000 toe en bedraagt thans 3.159.000. In de vergadering van commissarissen en directie van de n.v. Rijnstaal, voorheen J. W. Oonk en Co. te Arnhem is besloten aan de algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boekjaar 1957/58 een dividend uit te keren van 5 percent in contanten plus 5 percent in aan delen, waartoe ongeveer 2 percent aan de dividendreserve zal worden onttrakken. (v. j. 10 percent, waarvan 5 percent in con tanten en 5 percent in aandelen). komst voor de totstandkoming van een Vrijhandelszone. Een dergelijke tijdelijke regeling zal volgens dit weekblad mogelijk van kortere duur kunnen blijken te zijn dan pessimisten thans voor mogelijk hou den. Het blad acht het zeer merkwaardig dat de Franse industrie zo huiverig staat tegenover de Vrijhandelszone. Hoewel het Franse bedrijfsleven nog enige belangrijke structurele zwakheden vertoont is Frank rijk geenszins op economisch gebied „de zieke man van Europa". Binnen enkele jaren zou het weieens mogelijk kunnen zijn dat Engeland en West-Duitsland zich geplaatst zullen zien tegenover een dyna misch Frankrijk, in welk land zich als ge volg van de toenemende bevolking en de vestiging van nieuwe industrieën een snel lere industriële expansie begint af te teke nen dan in West-Duitsland het geval is. De Nederlandse industrie heeft voor een totaalbedrag van 600.000 dollar (ruim twee miljoen gulden) orders ontvangen van A.C.F. Industries te New York voor mate rieel en onderdelen, bestemd voor de expe rimentele kernreactor te Petten, die door dit New Yorkse bedrijf ontworpen is. De reactor te Petten is in aanbouw voor het Reactorcentrum Nederland. De bestellingen bij Nederlandse firma's vertegenwoordigen 30 percent van de kostprijs van de reactor, die gebruikt zal worden voor het beproeven van materia len. Men verwacht dat de installatie begin 1959 gereed zal zijn. De leveranciers van de belangrijkste onderdelen zijn De Schelde" te Vlissingen, Stork Hengelo en Amsterdam, de Leidsche Apparatenfa- briek, Dikkers en Co. te Hengelo, Werk spoor te Amsterdam, Duper Waterreini ging n.v. te Amsterdam, Philips Eindho ven en de Rotterdamsche Droogdok Mij. De Mexicaanse handelsmissie, die onder leiding van de Mexicaanse minister van Economische Zaken, dr. Gilberto Loyo, een vijfdaags bezoek aan Nederland heeft gebracht, zal ons land vandaag weer ver laten. Tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie, waaraan tevens werd deel genomen door prof. dr. ir. Gelissen, hoofd van een vroegere Nederlandse handelsmis sie naar Mexico, verklaarde de Mexicaan se minister dat er grote mogelijkheden be staan voor het verstevigen der economische betrekkingen tussen Nederland en Mexico. Tijdens de besprekingen die in de afge lopen dagen met vertegenwoordigers van handel en industrie en regeringsfunctio narissen zijn gevoerd, heeft men onder andere gesproken over de mogelijke op richting van een gemengd Mexicaans-Ne derlandse investeringsmaatschappij. Het kapitaal van deze maatschappij zou door de banken en de industrie van beide lan den bijeengebracht moeten worden. De maatschappij zou steun moeten verlenen in gevallen, waar Nederlandse investering in Mexico op moeilijkheden stuit. Het wordt hierbij van groot belang geacht, dat de regeringen van beide landen de te ma ken winst van deze maatschappij niet be lasten. De minister van Economische Zaken, orof. dr. J. Zijlstra, deelde zijn Mexicaan se collega, dr. G. Loyo, mede, dat H. M- de Koningin hem heeft benoemd tot groot kruis in de orde van Oranje Nassau. TOKIO (Reuter) Japan bespoedigt zijn voorbereidingen voor de verschaf fing van 6.7 miljard yen aan kapitaal en technische hulp aan de Verenigde Arabi sche Republiek, aldus is bekend gemaakt door het Japanse ministerie van Handel. Volgens functionarissen van het ministe rie geschiedt dit naar aanleiding van een verzoek van Caïro om spoedige uitvoe Een hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Duitsland ligt, brengt in het grootste deel van West-Europa zomer weer. Slechts in Ierland en Schotland, die binnen het bereik van een oceaandepres sie liggen, valt plaatselijk regen. Deze de pressie verandert maar weinig meer van plaats en vult bovendien wat op. Verder zijn er geen aanwijzingen, dat zich in de boven Frankrijk aanwezige storing on weer ontwikkelt. Daarom wordt er voor zondag warm en overwegend zonnig weer verwacht. WEERRAPPORTEN Zondag 20 juli Zon op 4.43 udr, onder 20.49 uur. Maan op 9.32 uur, onder 22.15 uur Maandag 21 juli Zon op 4.44 uur, onder 20.47 uur. Maan op 10.50 uur, onder 22.42 uur. Maanstanden 23 juli 30 juli 15.19 uur 17.47 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 20 juli Hoog water 5.50 en 18.17 uur. Laag water 1.38 en 13.59 uur. Maandag 21 juli Hoog water 6.32 en 19.00 uur. Laag water 2.20 en 14.39 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen: buiten 00 ■O xi g Dfi land maxima van giste ■ag ren.' Binnenland: heden d "s 7 uur. Neerslag: laatste v c %3 24 uur. V Den Helder licht bew. zo 16 0 Ypenburg licht bew. windst. 14 0 Vlissingen onbewolkt O 17 0 Eelde onbewolkt zo 14 0 Twente licht bew. ozo 15 0 De Bilt licht bew. ozo 16 0 Eindhoven onbewolkt ozo 16 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt O 16 0 Helsinki half bew. wnw 18 3 Stockholm licht bew. wnw 15 5 Oslo onbewolkt n 21 0 Kopenhagen licht bew. wnw 18 0,5 Aberdeen zwaar bew. windst. 17 0 Londen zwaar bew. ono 24 0 Amsterdam licht bew. ozo 21 0 Brussel half bew. windst. 23 0 Luxemburg onbewolkt no 21 0 Parijs half bew. windst. 24 0 Bordeaux mist O 26 0 Grenoble mist windst. 27 0 Nice onbewolkt nnw 27 0 Berlijn onbewolkt w 20 0 Frankfort onbewolkt no 24 0 München onbewolkt windst. 21 0 Zürich onbewolkt windst. 22 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno geheel bew. windst. 27 0 Wenen onbewolkt n 24 0 Innsbruck onbewolkt w 26 0 Rome onbewolkt O 31 0 Ajaccio onbewolkt nno 25 0 Madrid onbewolkt windst. 34 0 Algiers onbewolkt zw 29 0 42. De krachtige hand, die Panda had gegrepen, bleek toe te behoren aan een stevige Oosterse zwemmer. Zonder zich iets van Panda's gespartel aan te trekken trok deze hem mee naar een fraai versierd bootje, dat op het meertje dobberde. „Bar- baartje wilde waarschuwing maken aan andere barbaren", zei hij tegen een statige figuur, die daar op een troon door een nachtkijker zat te turen. Deze keerde zich om en met schrik zag Panda, dat hij niemand minder was dan Ming de Recht vaardige, Gouden Draak van Mu! „Houdt het barbaartje maar hier", sprak Ming, „dan kan hij dit verrukkelijke spel niet bederven". Hij bracht de kijker opnieuw aan de ogen en vervolgde: „zijn vrienden dragen thans het achtenswaardige beeld Yo Yo naar buiten. Hiervoor zou ik ze reeds op uiterst fraaie en rechtvaardige wijze kunnen straffen. Maar ik wacht nog even tot zij het beeld van het eiland halen, dan is hun overtreding nog groter en kan hun straf nog fraaier zijn". Met een zucht liet hij de kijker zakken en wierp een dro merige blik op zijn boekje Ongeveer honderd betogers bij de Britse ambassade betraden een bijgebouw en richtten er schade aan. Pogingen in het hoofdgebouw door te dringen mislukten echter. Er werden vellen papier met leu zen aan de muren van de ambassade ge plakt. Het personeel van de ambassade deelde pamfletten uit, waarin de Britse politiek in het Nabije Oosten wordt uiteengezet. De Britse ambassade werd niet be schadigd. De 42-jarige F. van der Kroef uit de Bergpolderstraat te Rotterdam is vanmor gen in de distilleerderij van de n.v. Blan kenheym en Nolet aan de Zalmstraat, toen hij een bedwelmde pakhuisknecht wilde redden, zelf zodanig bedwelmd dat hij korte tijd later is overleden. De pakhuis knecht, de 21-jarige M. Heijnsdijk uit de Hilledwarsstraat, is in het ziekenhuis opge. nomen. Heijnsdijk had opdracht gekregen een groot vat, waarin alcohol was be waard, schoon te maken. Door gisting had zich in het vat veel koolzuur gevormd. Na ongeveer een kwartier kwam de heer Van der Kroef tot de ontdekking dat er iets niet orde moest zijn. Hij boog zich over de rand van het vat en riep de naam van de pakhuisknecht, maar kreeg geen ant woord. In allerijl liet hij zich daarop in het vat zakken, maar ook hij werd onwel. Hij kon nog schreeuwen zodat andere perso neelsleden toesnelden. Maar voordat die iets konden doen was hij van de ladder ge stort. In allerijl werden brandweer, ge neeskundige dienst en politie gewaar schuwd. Voorzien van zuurstofmaskers lieten brandweerlieden zich in het vat zak ken. Met behulp van een lijn werden de pakhuisknecht en de heer Van der Kroef naar boven gebracht. De laatste was er zeer slecht aan toe. Zonder bij kennis te zijn gekomen, is hij overleden. Recherche en Arbeidsinspectie hebben een onderzoek ingesteld. Volgens de voor schriften had men niet zonder zuurstof maskers in het vat mogen afdalen. Uitbreiding Schiphol In de dinsdag te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om het gedeelte van de in de gemeente Haarlemmermeer gelegen Aalsmeerderweg, van de Oude Meerweg tot de Vijfhuizerweg over een lengte van 1200 meter en een gedeelte van de Vijf hui zerweg, van de Aalsmeerderweg tot het op ongeveer 110 meter ten zuid-oosten hier van gelegen eindpunt van deze weg, aan het openbaar verkeer te onttrekken. Dit voorstel houdt verband met de plannen de luchthaven Schiphol in de buurtschap Rijk uit te breiden. Tegen de voorgenomen onttrekking zijn zes bezwaarschriften ingediend, die in hoofdzaak gericht zijn tegen het feit, dat door de voorgenomen onttrekking aan het openbaar verkeer hun pércelen worden af gesneden van het net van openbare wegen Van de directie van de Luchthaven Schiphol vernamen Gedeputeerde Staten dat de Vijfhuizerweg tussen Rijksweg nummer 4 en het kruispunt met de Als- meerderweg voorlopig in stand kan blij ven. De bezwaren tegen het vervallen van de verbinding tussen de buurtschap Rijk langs de Vijfhuizerweg in westelijke rich ting komen hiermee te vervallen, aldus Gedeputeerde Staten. De in het voorstel genoemde wegen zul len in het komend najaar voor de aanleg van een nieuwe startbaan worden doorsne den. Onttrekking hiervan gedoogt volgens de directie van Schiphol geen uitstel. Deze zegde toe de wegvakken in ieder geval te zullen handhaven totdat een noodweg is aangelegd tussen een punt tweehonderd meter ten zuid-oosten van het kruispunt AalsmeerderwegVijfhuizerweg en een punt op de Aalsmeerderweg honderd me ter ten noorden van dit kruispunt. De nood verbinding zal in stand blijven tot de wo ningen van de buurtschap Rijk zijn ont ruimd. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Kegelbond zijn geslaagd voor het mulo-diploma de dames W. M. Lamfers, D. Schreuders. I. J Voetelink, J. A. van Vorden, J. M. Veenstra, L. Nieuwenhuis, C. H. de Winter, A. Goejer, H. J. Boelsma, M. E. Leupen, A. Mulder, D. Steffens, allen te Haarlem; A. T. Wijkstra, I van Dorp, J. L. van der Gaag. E. J. C. Schouten, J. Tabernal, allen te Velsen; T. Stolk, Hoofddorp, en de heren B. J. Lindeman, Bloemendaal; R. M. Mettler, W D. Welp. Velsen; B. Kerkhoven, T. Maerten, E M. Möhringer, Haarlem; H. Greeven, Zwanen burg; F. Henkels, Heemstede; E. H. Besteman, J. Kooiman, A. J. R. Kottman, H. M. Stellingwerg, allen te Beverwijk. Amsterdam. Geslaagd voor examen Engels M.O.-A; J. Bouquet, Heemstede en W. Hoender dos, Haarlem. Veerboot sloeg om. Honderd opvarenden zijn verdronken tengevolge van het omslaan van een veerboot in de rivier de Rupnarayan, zeventig kilometer van Calcutta. Een ongeveer even groot aan tal kon worden gered. Het ongeluk ge beurde tijdens een hevige storm. Portret. Het portret van de vermoorde koning Feisal, dat in het Arabische paviljoen van de Brusselse Expo boven de inzending van Irak hing, is vrijdag verwijderd en vervangen door de Iraakse vlag. Waterhart. De medische staf van de Van- derbilt-universiteit in Nashville, Ten nessee (V.S.), is erin geslaagd, een mechanisch hart te construeren,, dat elke functie van een normaal of een abnormaal hart kan imiteren. Het zal gebruikt worden voor de diagnostiek van hartziekten. Het hart bestaat uit een gecompliceerd samenstel van bui zen, elektrische ogen, batterijen en pompen. In plaats van bloed wordt water gebruikt. Het model kan door bepaalde manipulaties „ziek" gemaakt worden. Treinramp in België. Bij Vilvoorde, een noordelijke voorstad van Brussel, is vrijdag een elektrische personentrein ontspoord. Zes passagiers kwamen om het leven. Twintig personen moesten met min of meer ernstige verwondin gen in het ziekenhuis worden opge nomen. Een der rijtuigen werd vol komen vernield. Zelfs de wielen zijn verbrijzeld. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het breken van een koppeling. Luftwaffe. Engeland zal West-Duitsland honderd vlieginstructeurs ter beschik king stellen voor opleiding van piloten van de nieuwe Luftwaffe, aldus is offi cieel in Londen medegedeeld. De in structeurs zullen drie tot vijf jaar in West-Duitsland blijven. Door Ameri kaanse instructeurs worden reeds twee jaar Westduitse piloten getraind. „Lex Soraya". De Westduitse Bondsraad heeft vrijdag het wetsvoorstel dat naam heeft gemaakt als de „Lex Soraya" (de Soraya-wet) met algemene stemmen verworpen. Het voorstel had de moge lijkheid moeten openen, kranten en tijdschriften te verbieden, beschouwend nieuws te publiceren over vreemde staatshoofden. Het voorstel was inge diend door minister Von Brentano. Het was ingegeven door het verlangen, de publikatie van sensationele artikelen voor buitenlandse hoven te voorkomen, die de betrekkingen van de Bondsrepu bliek met andere mogendheden schaden. Aangenomen wordt, dat de Bondsdag het voorstel eveneens zal verwerpen. Uur werk. Een horlogemaker te Frank fort (West-Duitsland) is dezer dagen door een rechter veroordeeld, omdat hij klokken en horloges verkocht be neden de door de fabrikanten vastge stelde prijs. Uit nijd heeft de man vrij dag zijn voorraad uurwerken wegge geven. Honderd mensen slaagden er in voor niets een klok, horloge of wekker te bemachtigen. Na een uur was de ge hele voorraad „uitverkocht". Prinsenhuwelijk. In Altshausen bij het Meer van Constanz is vrijdag de 25- Jarige' prinses Elizabeth van Württem- burg in het huwelijk getreden met de 30-jarige prins Antoine van Bourbon- Sicilië. Naar verwachting zal de oliecommissic van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking spoedig bijeenko men ter bestudering van de toestand, ont staan door de staatsgreep in Irak. Sedert de Suezkanaalcrisis heeft de O.E.E.S. de ontwikkeling der Europese olievoorraden nauwlettend gevolgd. Zij had haar leden aangeraden reserves te vormen voor het geval van nood. In kringen van de tankvrachtenmarkt wordt inmiddels vernomen, dat de grote oliemaatschappijen reeds voorlopige stu dies hebben gemaakt van de wijzigingen, die in hun verschepingsprogramma's en de routes van hun olietankschepen moeten worden gebracht, indien de olieaanvoer zou worden onderbroken of bepaalde ha vens ontoegankelijk zouden worden. Wat deze mogelijkheden betreft wordt in de zelfde kringen opgemerkt, dat men door de Suezkanaalcrisis vele nuttige lessen heeft geleerd. Ook deelde men mede, dat in een onderbreking van de aanvoer thans gemakkelijker zal kunnen worden voor zien, daar er grote voorraden ruwe olie en olieprodukten aanwezig zijn en er ook ruimschoots voldoende tankscheepruimte beschikbaar is voor do wijzigingen van de verschepingsprogramma's of -routes, die noodzakelijk mochten worden. DE VELE duizenden skeletten en hon derdduizenden andere lichamelijke over blijfselen van voorhistorische mensen, door paleontologen opgegraven en met nauwgezetheid door vele deskundigen on derzocht, zijn niet hoopgevend ten aanzien van de vraag of de oermens een formi dabele lichaamsbouw heeft bezeten. In tegendeel, in het algemeen kan worden gezegd, dat onze voorouders in het grijze verleden eerder klein, dan groot van stuk zijn geweest. De leden van het Neandertalras waren ongeveer 160 cm lang, dus iets kleiner dan de gemiddelde Europeaan van tegenwoordig. Dit kan, in het algemeen gesproken, van alle prehistorische menselijke skeletten worden gezegd, met uitzondering van de restanten die bij Predmost in Moravië en nabij Cro- magnon in Frankrijk werden gevonden. Om met de laatste te beginnen, de Cro- magnonmens was in tegenstelling tot de Neandertaler lang en slank, ofschoon hij gelet op de grote insertieplaatsen der spieren over een krachtig ontvHkkeld spierstelsel moet hebben beschikt. Met in begrip van de zogenaamde vitale speling", dat wil zeggen rekening houdend met de dikte van de hoofdhuid, van de kraakbeen schijven tussen de wervels, van de vlese lijke hiel en dergelijke, was zijn lichaams lengte minstens 190 cm, zodat hij ongeveer 20 cm langer was dan de hedendaagse Europeaan en niet minder dan 30 cm gro ter dan de Neandertalmens. Wc kunnen ons voorstellen, dat na een ontmoeting tussen Neandertalers en Cromagnonmen- sen, eerst genoemden aan het huiselijk haardvuur met schrik zullen hebben ver haald van de reuzen die zij hadden gezien! De mens van Predmost was gemiddeld wel wat kleiner dan die van Cromagnon, maar zijn lichaamslengte van 1,80 m is toch al tijd nog aanzienlijk en iets groter dan die van de huidige mensen. Met dat al, kun nen we hier toch werkelijk niet van reu zen in de klassieke betekenis van het woord spreken. Vondsten, die duidelijk en ondubbelzinnig op het vroegere bestaan van dergelijke mensentypen wijzen, zijn tot nu toe niet aan het licht gebracht, wat ons overigens niet tot de uit spraak mag verleiden, dat zij dus nimmer hebben bestaan. Dat zou voorbarig zijn en bovendien een ontkenning betekenen van een paar raadselachtige vondsten, die nog steeds niet op de juiste wijze zijn onderge bracht in het sluitende systeem dat men van de voorhistorische mens getracht heeft op te bouwen. De eerste moeilijkheid biedt een, van Java afkomstige, enorme onder kaak, waarmee Von Koenigswald zich in tensief heeft bemoeid. Een kaak, groter dan die van een gorilla, maar met on tegenzeggelijk menselijke kenmerken. En vervolgens vraagt een geweldige mense lijke kies, afkomstig van prehistorische voorraden die in Chinese apotheken aan wezig plegen te zijn, in dit verband de aandacht. Hier is wel zóveel mee ver weven, dat we een apart beschouwinkje daaraan kunnen wijden. Dat gebeurt een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden).

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2