Nasser zou Rusland buiten conflict pogen te houden Amerikaanse interventiemacht groeit vandaag tot 8000 man r Van dag tot dag Verscherping ervan kan toch tot sturen van vrijwilligers leiden Libanese regering krijgt het steeds zwaarder te verduren Ongewone bedrijvigheid bij Golf van Akaba ^Praatótoel '"Hoe is het ontstaan? ZATERDAG 19 JULI 1958 3 HET BEZOEK AAN KROESJTSJEV LUCHTBRUG UIT TURKIJE Waarschuwing „Onwettig' Nieuwe groepering achter De Gaulle frisse adem een heerlijke smaak fris lekker gezond Gangster Rubino in Brooklyn vermoord Wijziging in de leiding der Amerikaanse strijdkrachten A Luchtvaartpionier Henry Farman overleden Jemen protesteert tegen Britse „agressiedaden" Oostenrijk duldt geen nieuwe schendingen van zijn luchtruim Wenen stuurt straaljagers naar gensgebied Bemiddelingsgeruchten van vele kanten Op de Nederlanders volbrachten gigantisch karwei Enorme caisson kwam op zijn plaats aan Engelse zuidkust Dit woord: BESCHEIDEN De vervanging van de vermaarde schrij ver André Malraux door Jacques Soustelie die de grote man achter de Parijse coulis sen van het generaalscomplot te Algiers is geweest, als minister van Voorliching in de regering van generaal De Gaulle, doet zijn eerste gevolgen al bemerken. Soustelie, die ongeveer de enige parlemen tariër is die door Algiers werd aanvaard, is evenals de groep van kolonels die daal de lakens uitdeelt, een vurige voorstander van de „psychologische actie" onder welke term hier een „gedirigeerde meningsvor ming" wordt verstaan. Soustelie, die van huisuit tot links-liberale kringen behoorde, as sinds een paar jaar in het extreem rechtse om niet te zeggen: fascisti sche kamp, verzeild geraakt en te vrezen valt dat hij zijn functie van minis ter van Voorliching vooral als een actieve propaganda-taak zal opvatten. Te vuur en te zwaard zal hij het „défaitisme" bestrij den van de weinige Franse dagbladen die zich nog een kritische houding jegens de regering durven veroorloven. Aan zijn staf heeft de nieuwe minister al een spe ciale medewerker verbonden met de op dracht, de methoden te bestuderen om kranten als Le Monde, l'Express, La Croix en France-Observateur weer in het rechte of beter rechtse spoor te brengen. Ofschoon officieel de censuur is opgeheven, worden, tegen de nadrukkelijke instructies in van generaal De Gaulle, in Algiers dage lijks nog Franse kranten in beslag geno men. De directies van genoemde persorga nen bereiden zich er op voor, dat die maat regelen binnenkort steeds veelvuld'iger ook tot Frankrijk zelf zullen worden uitgebreid. Soustelie heeft de radio en de televisie nu reeds onder een nieuwe leiding ge plaatst en tot hoofdredacteur van de nieuwsdient zijn Gaullistische geestverwant Louis Terrenoire benoemd, voormalig secretaris-generaal van De Gaulle's volks beweging de R.P.F. Ook Terrenoire huldigt bijzonder autoritaire opvattingen inzake de overheidsbemoeiingen met de pers en uit verklaringen die hij vroeger heeft afgelegd mag worden opgemaakt dat hij nu de strijd tegen de „langzame geestelijke en.morele pervertering van het volk" waarvoor hij zekere onafhankelijke journalisten aansprakelijk wenst te stellen, aan zal wil len binden. Voor de vrije pers belooft het nieuwe regime-Soustelle niet veel goeds. (Van onze correspondent in Londen) Volgens een speciale correspondent van de „Daily Telegraph" in Cairo heeft presi dent Nasser een geheime vlucht naar Mos kou ondernomen met het doel om persoon lijk Kroesjtsjev te bezweren geen actie in het Nabije Oosten te ontketenen, welke de wereldvrede in gevaar kap brengen. Vol gens betrouwbare inlichtingen zou Nasser Kroesjtsjev hebben gevraagd, welke hulp hij van de Russen kan verwachten, indien de Westelijke mogendheden Syrië of Irak aanvallen. Er is geen twijfel aan dat het regiem in Cairo bezorgder dan ooit is dat de si tuatie tot de definitieve uitbarsting tussen Oost en West zal leiden. De algemene in druk in Cairo is dat Nasser even bevreesd is, dat Sovjet-vrijwilligers onuitgenodigd in het Nabije Oosten zullen verschijnen als dat het Westen zou trachten Nassers nationalistische beweging te vernietigen. Indien echter het Westen een aanval zou doen op Syrië en Irak, zou Nasser in wan hoop volledige hulp aan de Sovjet-Unie vragen. Vrijwel identiek was het bericht, dat de correspondent van de New York Times in Cairo zijn blad doorseinde, en waarin eveneens verluidt, dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek er tijdens zijn onverwacht bezoek aan Mos kou er bij premier Kroesjtsjev op aange drongen zou hebben geen enkele actie in het Nabije Oosten te ondernemen, die de wereldvrede bedreigt. (Reuter) Radio-Cairo deelde over de reis van Nasser nog mede, dat de presi dent maandag zijn bezoek aan president Tito van Joegoslavië had beëindigd. Twee dagen na zijn vertrek met zijn jacht „Hoe- ria" uit Pola vernam hij het nieuws van de Amerikaanse landing in Libanon en be sloot hij terug te keren naar Joegoslavië. Daar voerde hij korte aanvullende be sprekingen met Tito, waarna hij naar Moskou vloog voor een „langdurig vriend schappelijk gesprek" met Kroesjtsjev. BERLIJN (DPA) Volgens eerdere be richten uit Oost-Berlijn over het onder houd Kroesjtsjev-Nasser is de Russische regering van plan in de komende dagen met de regeringen van alle met de Sovjet- Unie verbonden landen te gaan spreken over de mogelijkheid van vorming van vrijwilligerseenheden uit het socialistische kamp voor het Nabije Oosten. Minister president Kroesjtsjev en president Nasser zouden hierover hebben gesproken. Volgens Poolse woordvoerders te Oost- Berlijn hebben Russische diplomaten te Warschau gezegd, dat een eventuele ver- BEIROET (AFP/Reuter) De voorhoede van een meer dan 2-000 man sterke een heid Amerikaanse infanterie is heden morgen om 5 uur op het internationale vliegveld van Beiroet aangekomen. Deze eenheid behoort tot de 24ste luchtlandings divisie. De troepen dienen ter versterking van de in Libanon reeds ontscheepte Amerikaanse strijdkrachten. De operatie van de aanvoer der versterkingen in Bei roet zal de hele dag duren. De manschappen komen uit Beieren en hebben tussenlanding gemaakt in Adana. (Reuter) De versterkingen maken deel uit van het 187ste regiment luchtlandings troepen, dat op zijn beurt weer een onder deel is van de 24ste infanteriedivisie, die is uitgerust met tactische kernwapens. Naar men aanneemt, zullen de nieuwe troepen het gebied vari Beiroet van de reeds in Libanon aanwezige Amerikaanse mariniers overnemen. De mariniers zou den dan voor andere taken vrijkomen. Sluipschutters hebben vanmorgen ge schoten op een Amerikaans transporttoe stel, dat op het vliegveld van Beiroet landde. Het vliegtuig, dat een afdeling Amerikaanse mariniers aanvoerde, werd twee keer geraakt, maar niemand werd gewond. (AFP) Na de aankomst van de Ameri kaanse parachutisten zal de totale sterkte van de in het gebied van Beiroet geleger de Amerikaanse troepenmacht meer dan 8.000 man bedragen. WASHINGTON (AFP) De Verenigde Staten hebben de Verenigde Arabische Republiek gewaarschuwd voor de moge lijke gevolgen van een aanval op Ameri kaanse strijdkrachten door militaire een heden van de V.A.R. of soldaten die aan de V.A.R. gehoorzamen. Een dergelijke aanval kan ernstige gevolgen hebben, al dus de Amerikaanse waarschuwing. Dit is vrijdagavond door het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. De Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Hare, heeft de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van de V.A.R., Sabri, donderdag meegedeeld, dat de Verenigde Staten hopen, dat zij hun militaire hulp aan Libanon kunnen verlenen op ^en wijze, „die onze betrekkingen met andere landen, met inbegrip van de V.A.R., niet in ongunstige zin beïnvloedt". BEIROET (Reuter) De Libanese rege ring heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat Syrië „fedajien" (commando's) naar Libanon zendt om daar sabotage te plegen en te moorden. De regering had van zeer betrouwbare zijde in Syrië vernomen, dat de „fedajien" worden geworven op last van kolonel Abdel Hamid Serraj. Er zijn reeds zestig van deze commando's naar Libanon gezonden en er zijn nog 150 in opleiding, aldus de Libanese regering. De regering te Beiroet deelde verder mee, dat ook de infiltratie van mannen en 't smokkelen van wapens nog voortduren. De voorzitter van de Libanese kamer van afgevaardigden, Abdel Osseiran, heeft de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Libanon als onwettig gebrand merkt, daar de regering van Libanon het parlement niet van te voren heeft geraad pleegd toen zij de hulp van de Amerikanen inriep. Voorts verklaarde hij dat de lan ding een schending betekent van het hand vest van de UNO. Het in het Frans verschijnende Libanese blad „Le Jour" heeft vrijdag bekendge maakt, dat het niet meer zal verschijnen uit protest tegen de ingestelde censuur en de Amerikaanse landingen. In deze om standigheden is de persvrijheid slechts een fictie, aldus het blad. (AFP) Het hoofd van de orthodox Mo hammedaanse gemeenschap in Libanon, Moefti Mohammed Alaya, en de leider van een deel der Libanese druzen, Sjeik Mo hammed Aboe Sjakra, hebben telegram men aan Eisenhower en Hammarskjoeld gezonden, waarin zij protesteren tegen de landing van de Amerikanen in Libanon. WASHINGTON (Reuter) Anti-rege ringstroepen in Libanon verhinderen, dat er olie van de raffinaderij te Tripoli naar Jordanië wordt vervoerd, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie te Washington vrijdag bekendge maakt. De olie komt via een pijpleiding uit Irak naar Tripoli. Er wordt vandaar onder normale omstandigheden met tankauto's naar Jordanië vervoerd. De wegen in dat gebied worden echter beheerst door op standelingen. PARIJS (Reuter) In Frankrijk is een nieuwe politieke groepering gevormd die zich achter premier De Gaulle stelt, de vierde in twee maanden tijds. De nieuwe groepering geniet de steun van oud-pre mier Robert Schuman en andere leiders van de M.R.P. (de r.k. Republikeinse Volkspartij). Zij noemt zich het „natio nale verbinding.acomité voor de christen democratie" en heeft gisteravond in een communiqué gezegd, dat het voor het ogenblik „onze plicht is die partijgangers te bestrijden, die de naam De Gaulle zou den willen gebruiken om eens en voor al tijd een einde te maken aan het bewind van apathie, maar ook hen die De Gaulle onjuiste (fascistische) bedoelingen toe schrijven, en die zichzelf derhalve ver oordelen tot steriliteit, avontuur en mis schien wanhoop". scherping van de toestand in het Nabije Oosten voor de Verenigde Arabische Re publiek aanleiding kan zijn de Sovjet- Unie officieel om bescherming van de grenzen van de V.A.R. te verzoeken. De regering te Moskou zou echter niet alleen de verantwoordelijkheid hiervoor willen dragen. Verder werd vernomen, dat de Poolse regering, zeer verbaasd is over de houding van de Amerikaanse regering. Tot dusver had men in de Poolse hoofdstad aange nomen, dat de Verenigde Staten niet aan dergelijke „agressieve acties" zouden deelnemen. Waarschuwingen MOSKOU (Reuter) De Sovjet-rege ring heeft vrijdagavond in een verklaring meegedeeld dat zij „niet onverschillig zal blijven voor daden van onuitgelokte agressie in een gebied dat dichtbij haar grenzen ligt". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat „de Sovjet-Unie van mening is, dat de Veiligheidsraad en de Algemene Ver gadering der UNO op dit verantwoorde lijke ogenblik hun taak betreffende de handhaving van de vrede moeten uitvoe ren, een halt toeroepen aan de agressie, de nationale onafhankelijkheid van de Arabische staten, die aan onuitgelokte aanvallen blootstaan, beschermen en de oorlogsbranden moeten blussen". „De aanvallers moeten niet vergeten dat alle naties, in het bijzonder de mohamme daanse bevolking in de landen van het Arabische oosten en in de daaraangren- zende gebieden, niet onverschillig staan tegenover het lot van volkeren, die de slachtoffers van buitenlandse gewapende agressie zijn geworden". LONDEN (Reuter) „De banier van de vrijheid zal zowel te Amman als te Bei roet worden gehesen", zo heeft president Nasser vrijdag op een openbare bijeen komst verklaard. Zijn rede werd door radio-Cairo uitgezonden. Het staatshoofd van de Verenigde Ara bische Republiek zei dat „de fakkel van de vrijheid" is ontstoken. „Uw broeders in Irak hebben de strijd gewonnen. Uw broe ders in Amman en Beiroet vechten voor de vrijheid. Wij zijn sterker dan ooit", aldus Nasser. De communistisch-Chinese regering heeft vrijdag een nota aan de Britse zaak gelastigde te Peking doen overhandigen, waarin wordt gezegd, dat de gevolgen voor Groot-Brittannië zeer ernstig zullen zijn, indien het zijn troepen niet uit Jordanië terugtrekt, aldus meldt „Nieuw China". Volgens de nota is Groot-Brittannië van plan Irak van verschillende zijden binnen te vallen. In de nota wordt gewezen op de luchtbrug naar Jordanië en „de concen tratie van strijdkrachten in het oostelijke deel van de Middellandse Zee en in het gebied van de Perzische Golf". Groot-Brittannië heeft de spanning in de wereld verhoogd en het gevaar van een oorlog vergroot, aldus de nota. Advertentie NEW YORK, (UPI) Christoforo Ru bino, die ervan verdacht wordt een inter nationale smokkelhandel in verdovende middelen te leiden, is vrijdagavond in Brooklyn doodgeschoten. Rubino moest donderdag voor de „Fe ral Grdnd Jury" in New York verschijnen. De doodgeschoten smokkelaar zou een der „luitenants" geweest zijn van „Luc ky" Luciano, de thans in Italië verblijven de „koning van de onderwereld". Men hoopte op grond van Rubino's getui genis Vito Genovese, naar verluidt de lei der van de „mafia" in New York, te kun nen veroordelen. Genovese werd vorige week, verdacht van handel in verdovende middelen, gearresteerd. Rubino was tegen een borgstelling van 10.000 dollar op vrije voeten gesteld. Toen hij werd doodgeschoten bevond hij zich in gezelschap van zijn zwager, Charles la Cascia. Deze werd door een schot ge wond. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse senaat heeft vrijdagavond, na een beraadslaging van slechts enkele uren Eisenhowers voorstel tot reorganisatie van de leiding der Amerikaanse strijd krachten aanvaard. Het ontwerp werd teruggezonden naar het Huis van Afgevaardigden dat ver schillende ingrijpende wijzigingen in het voorstel had aangebracht, welke thans door de senaat ongedaan zijn gemaakt. Eisenhowers wetsontwerp, zoals het thans door de Senaat is aanvaard, voor ziet in het volgende: 1. De bevoegdheid van de regering tot het instellen van een verenigd opperbe vel over meer dan een der drie hoofdgroe pen van de strijdkrachten, wordt uitge breid. 2. De bevoegdheden van de minister van Landsverdediging zijn scherper omschre ven. 3. De bevoegdheden van de voorzitter van de verenigde commissie van stafchefs worden uitgebreid. 4. Aanstelling van een coördinator voor wetenschappelijk militair onderzoek en militair-technische vraagstukken, die het toezicht krijgt °P de programma's voor de ontwikkeling van moderne wapens, die thans door leger, vloot en luchtmacht af zonderlijk worden uitgevoerd. K Ltv-iU Ml' 'i 5 m&i: MA- w Ai-i - V ..v\- te-' .>•»->• r.^-' r-'oiC; v' l Ai' PARIJS, (AFP) De Franse lucht vaartpionier Henry Farman is donder dagavond na een langdurige ziekte in zijn woning in Parijs overleden. Hij is 84 jaar geworden. Farmans naam is onverbrekelijk verbon den met de heroïsche begintijd van de luchtvaart. Hij begon zijn carrière in de wielersport. Samen met zijn broer Mauri ce brak hij in 1894 alle records voor tan dem. Hierna begonnen Henry en Maurice te experimenteren met luchtballons en zweefvliegtuigen, doch aanvankelijk zon der succes, zodat Henry weer van koers veranderde en motoren ging bouwen. Van motoren kwam hij op auto's, doch via deze keerde hij weer terug naar de luchtvaart. Met toestemming van de Fran se militaire autoriteiten bouwde hij in een houten loods te Issy-Ies-Moulineaux zijn befaamde tweedekker, die 500 kg. woog en waarmee hij op 7 oktober 1907 een sprong van dertig meter maakte. Dezelf de maand slaagde hij erin, zijn toestel 52 sekonden in de lucht te houden en een af stand van 771 meter af te leggen. In janua ri 1908 boekte hij een nieuw succes, hij vloog met zijn toestel een kleine bocht om een paal. Op zijn naam staan voorts de vol gende luchtvaartprimeurs: de eerste vlucht met een passagier, een afstandsre cord van 1.241 meter, hoogeterecords van tien meter en later van 25 meter, de eerste vlucht tussen twee plaatsen (Bouy- Reims). Samen met zijn broer bouwde Henry Farman in 1910 zijn eerste vliegtuigfa briek, waar hij o.a. de beroemde „Goliath" bouwde, die in 1919 van Frankrijk naar Een der laatste foto van Henry Far man (links), gemaakt tijdens een her denking van zijn heldenfeiten op het historische vliegveld van Issy-les-Mo- lineaux in januari van dit jaar. Naast hem staat de toenmalige Franse minis ter van luchtvaart Christiaens en (rechts) Gabriel Voisin, constructeur van de befaamde „Avions Voisin" uit de begintijd van de luchtvaart. Dakar in Afrika vloog. In de eerste we reldoorlog vlogen verscheidene landen met Farmans, een naam die, evenals Fok ker in Nederland, een begrip was gewor den. NEW YORK, (Rtr.) Jemen heeft vrij dag bij de Veiligheidsraad geklaagd over een „nieuwe golf van Britse agressieda den" tegen zijn gebied, waardoor „veel materiële verliezen en menselijk lijden" is veroorzaakt. De klacht is door de afgevaardigde van Jemen bij de raad gedeponeerd met het verzoek, een afschrift ervan aan alle leden toe te zenden. De afgevaardigde vroeg niet om een bijeenkomst van de raad om de klacht te bespreken. Hij verwees onder andere naar een „niet-uitgelokte" aanval van de Britse luchtmacht op Harib, op 8 juli, die volgens zijn land een poging van Engeland is „om zijn doelen door intimidatie en geweld" te bereiken. Wenen. (UPI) Oostenrijkse straal jagerpiloten hebben opdracht gekregen, vreemde militaire vliegtuigen die het Oos tenrijkse luchtruim schenden tot landen te dwingen, aldus is officieel in Wenen mede gedeeld. Het luchtruim boven het westelijk deel van Oostenrijk is gesloten verklaard voor alle vliegtuigen behalve toestellen van com merciële lijndiensten. Zoals bekend is, heeft de Oostenrijkse regering bij de Verenigde Staten gepro testeerd tegen vluchten van transporttoe- stelllen, komend uit West-Duitsland en op weg naar Rome of Napels, over Oostenrijks grondgebied. Oostenrijk heeft bij de slui ting van het vredesverdrag met de vier grote mogendheden „eeuwige neutraliteit" beloofd. Ook na dit protest zijn Ameri kaanse vliegtuigen doorgegaan over Oos tenrijks gebied te vliegen. Wanneer de Amerikaanse piloten Oosten rijk zouden mijden, zouden hun vluchten van West-Duitsland-Italië, die dan over Frankrijk zouden gaan, aanzienlijk langer worden. Zwitserland wenst evenmin bui tenlandse militaire vliegtuigen boven zijn grondgebied. 'ïy Oostenrijkse straaljagers, gestationeerd in Innsbruck, patrouilleren thans regelmatig langs de grenzen van Tirol. In Washington verklaarde een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken Vrijdagavond, „te veronder- stelllen" dat de vluchten over Oostenrijks grondgebied thans zijn gestaakt. Hij ontkende dat er een protestnota van de Oostenrijkse regering zou zijn ontvan gen. De „verklaring" die woensdag in Wenen werd gepubliceerd, wordt echter momenteel in Washington bestudeerd, al dus de woordvoerder. (UPI) In Italië wordt vrij algemeen aangenomen, dat de persoonlijke bood schappen die premier Fanfani vrijdag naar president Eisenhower en Bondskanselier Adenauer heeft gestuurd, wel eens een voorstel zouden kunnen bevatten voor een Westduits-Italiaanse bemiddeling in de crisis in het Nabije Oosten. (Reuter) Een woordvoerder van de Westduitse regering heeft echter vrijdag meegedeeld, dat de berichten over een be middelingsaanbod van de Westduitse rege ring onjuist zijn. De regering te Bonn is echter wel van mening, dat zij klaar moet staan om een bijdrage te leveren tot de ontspanning in de kritieke situatie, ontstaan door de op stand in Irak. (Reuter) Premier Nehroe van India zou vrijdag geantwoord hebben op Nassers verzoek om bemiddeling zijnerzijds. Om trent de inhoud van dit antwoord is niets bekendgemaakt. (Reuter) De Democratische senator Mike Mansfield heeft vrijdag in de Ame rikaanse senaat gepleit voor een conferen tie van neutrale landen die moeten probe ren een regeling voor de crisis te vinden. (UPI) De Joegoslavische ambassadeur in Djakarta heeft vrijdag aan Soekarno een persoonlijke boodschap overgebracht van president Tito. Officieel is meegedeeld, dat de twee staatshoofden met elkaar over leggen over de situatie in het Nabije Oos ten. JERUZALEM (UPI) Uit de Israëlische havenstad Eilath wordt gemeld, dat het noodvliegveld van Akaba (Jordanië), dat lange tijd niet gebruikt is, thans met bull dozers vergroot wordt en genivelleerd. Hieruit, alsmede uit de omstandigheid dat de vissers van Eilath niet mogen uitvaren en dat de Golf van Akaba evenmin door Israëlische vissers mag worden bevaren op last van de Israëlische regering leidt men af, dat troepenbewegingen naar Akaba te verwachten zijn. De vissers worden thuisgehouden, zo wordt te Jeruzalem ver nomen, om te voorkomen dat eventuele Britse landingsschepen, die in de Golf van Akaba aanwezig geacht worden, hinder ondervinden bij hun bewegingen. Ontkenning CAIRO (Reuter) Het persbureau voor het Nabije Oosten haalt een communiqué aan van de Saoedi-Arabische regering, waarin berichten worden tegengesproken, dat Saoedi-Arabië toestemming heeft ge geven voor vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met olie voor Jordanië voor Saoedi-Arabië. Volgens het aangehaalde communiqué heeft Saoedi-Arabië Ameri kaanse noch welke andere vliegtuigen ook toestemming gegeven over Saoedi-Arabië te vliegen. Even aan denken Als u van uw vakantie terug komt zult u er bovenal voor moeten zorgen enige laatdunkende opmerkingen in petto te hou den over die plaatsen waar iederéén heen gaatU kunt het u werkelijk niet veroor loven een goed woord over te hebben voor de Rivièra, Majorca of Lugano. U behoeft nu ook weer niet te zeggen dat het land schap daar l el ij k is, want dat ligt er dan al te dik ap. Maar u moet langs de neus weg iets zeggen als „nou, wij zijn natuur lijk niet in Lugano gebleven, dat begrijp je wel". Of „wij moesten wel lunchen in Cannes, maar daar zijn we vanzelf zo gauw mogelijk weer vandaan gegaan". Of „toe hadden eerst naar Majorca willen gaan; maar wij horen elf maanden van het jaar Nederlands om ons heen en de twaalfde wilden we dat nu eens niet horen". De meeste voldoening van zulke opmer kingen zult u oogsten Wanneer u ze, zoge naamd van niets wetend, uit tegen mensen die Lugano, Cannes en Majorca voor hun vakantie hebben uitgekozen. De werkster komt ook altijd goed van pas. Het is een kleine moeite maar u hebt er enorm veel genoegen van om tegen mensen waarvan u toevallig gehoord hebt, dat ze naar As- cona gaan, te zeggen: „het is toch allemaal, sociaal gezien, heel wat verbeterd in de wereld, als je ziet dat gewone mensen ook naar het buitenland gaan; dat gun ik ze zo van harte, weet je; ik vond het be paald plezierig te horen dat onze werkster dit jaar naar Ascona gaat. Het is trouwens een keurig mens". Parijs kan echt niet meer. Rome nauwelijks. Het aardigste is een klein plaatsje op Rhodos of Kreta, met een perfect hotel, alles en alles inbegrepen - dat zou u niet geloven - zes-en-een-halve gulden per dag. Het is eigenlijk ontdekt door de koning van Nepal, die er ieder jaar incognito komt. Maar u moet het niet over-vertellen, want dan is het zó bedorven. Of: „wij gaan dit jaar naar Lochem, misschien dat we dan van de winter, als iedereen weer thuis is, nog een paar weken naar dat eilandje onder de Bretonse kust gaan, waar de Duke of Norfolk ook ieder jaar komt. Enfin u ziet maar. Het gaat er alleen maar om dat u de an deren een beetje irriteert. Elias In het holst van de nacht, ongeveer twaalf uur later dan in de plannen nauw keurig was berekend, hebben de zeesle pers van L. Smit en Co en de bergers van Van den Tak hun grote overwinning be haald. Om 3 uur precies, bij laag water, hebben zij de inlaatfilter voor de elektri sche centrale bij Aberthaw aan de zuid kust van Wales, de betonnen reus van 3500 ton, laten zinken op de drie in de zee bodem gebouwde pijlers. Een onderne ming met 90 percent kans op mislukken en 10 percent kans op slagen was tot een goed einde gebracht. Hoewel er af en toe trossen braken en er een sterke ebstroom stond, kon de ver ankering van de kolos op tijd tot stand worden gebracht. Maar de ingewikkelde manoeuvre om de filter in de stroom op de juiste plaats tot zinken te dwingen, nam te veel tijd in beslag. Met stil water kon het sluitstuk van het werk nog niet worden uitgevoerd en bij de snel opkomende vloed was het onmogelijk. Men moest wachten op het volgende laag water om 3 uur van nacht, een riskante onderneming omdat de zware verankering wellicht niet be stand zou zijn tegen de zware stroom. Dit bleek gelukkig wel het geval. Dertig man brachten in uiterste spanning en zonder een dak boven hun hoofd de koude nacht op het dak van de filter door. Om 3 uur werd de kans gewaagd en met succes. Improvisatie en volharding maakten goed waartoe de nuchtere berekening van de mens tegenover de ongewisheid van de natuurkrachten niet volledig in staat wa ren geweest. De opdrachtgevers seinden naar de zeeslepers één kort, veelzeggend woord: „Gelukwensen". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Er is een oud werkwoord bescheiden, waarvan het voltooid deelwoord ook: bescheiden luidt. De eigenlijke beteke nis is: afscheiden en in de Bijbel komt men enige malen tegen: mijn beschei den dat wil zeggen afgezonderde, toegewezen deel. Dan gaat het werk woord betekenen: oordelen, beslissen en in overeenstemming daarmee wordt de betekenis van het deelwoord: oordeel hebbend, verstandig. Edele, vrome, be scheiden Heren was in de 17e eeuw een gewone briefaanhef in ambtelijke taal. Een volgende betekenis van het werkwoord is: iemand een bepaalde op dracht geven. Hooft vertelt dat „drie- hondert wijven onder Kenau Simonsd. Hasselaers waren bescheiden tot del ven". Daaruit vloeit voort de huidige, alleen in deftige taal gebezigde beteke nis: oproepen, uitnodigen, ergens te verschijnen. Het deelwoord is intussen zijn eigen weg gegaan. Van: verstan dig heeft de betekenis zich ontwikkeld tot gematigd, bezadigd en daaruit is die van ingetogen, zonder enige aanmati- i ging, voortgekomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3