Plan om het Zweedse leger tot één Rode Kruiskorps te maken Russen speculeren op heimwee der Baltische vluchtelingen Amerika gaat dictatoriale zuiderburen minder ontzien Vanmorgen in de vishal en op zee IJmond-agenda Irritante neutraliteit moet nu offensieve hulpverlening worden Bezwarende stukken tegen Trujillo ZATERDAG 19 JULT 1958 De onderlinge competitie van Kijk-Uit Burgerlijke Stand van Velsen Krantjes en brochures circuleren door Zweden Berging „Salamander" vordert Jansen uitgeschakeld voor de schaaktitel van Midden-Kennemerland V akantie genoegens DE NEGEN MIJZEN BEVERWIJK HEEMSKERK Goldfine's verdwenen documenten (Van onze correspondent in Stockholm.) In Zweden houdt men zich thans bezig met een voorstel, dat een pacifist, Per An ders Fogelstroem, en een officier der re serve, Roland Morell, gemeenschappelijk hebben samengevat in de brochure: „In plaats van een atoombom!" Men onder zoekt hierin de mogelijkheid, hoe de voor defensie uitgegeven miljarden beter kun nen worden besteed en stelt voor Zweden tot een soort Rode-Kruisstaat té maken. Daarbij wordt gewezen op het feit, dat vol gens een onlangs in Zweden gehouden en quête 94 percent van de ondervraagden voor een neutrale politiek was. (Wij mo gen hieraan toevoegen, dat de jeugd de mening is toegedaan, dat Rusland zal win nen, terwijl de oudere generatie Amerika als triomfator ziet.) Volgens de schrijvers van de brochure heeft de A-bom voor Zwe den geen nut, omdat een eventuele vijand al over de H.-bom beschikt. Ook de vak- kundigen zijn er van overtuigd, dat het ge weldige Zweedse defensiebudget, dat al is opgelopen tot twee miljard gulden per jaar, niet voldoende is om de vijand op een afstand te houden. Hier komt bij, dat een moderne oorlog zo verschrikkelijk is dat men niet eens meer het argument kan gebruiken voor het nageslacht te strijden. Integendeel, het nageslacht zou de be schuldiging kunnen uiten dat zijn voorou ders tot een verkreupeling van de mens heid hebben bijgedragen. Als wij nu zien, dat de conventionele weg van verdediging geen zin meer heeft en slechts naar de afgrond leidt, dan moet een geheel nieuw pad worden gezocht, zo lezen wij verder in de brochure. En dit nieuwe pad heet: „offensieve hulp". Het is hierbij niet de bedoeling van deze Zwe den een volledig programma te ontvou wen. Zij willen met hun brochure eerder een discussie uitlokken. Maar zijn gaan toch uit van de volgende gedachten: Zweden dient zijn gehele defensie-appa raat (mensen, kennis, materiaal en geld) in dienst van de UNO te stellen, zodat dit gedirigeerd kan worden naar landen, waar hulp nodig is. De kosten van deze inspan ning behoren naar verhouding evenredig te zijn aan de militaire begrotingen der andere landen en zullen dus ongeveer ge lijk zijn aan het bedrag, dat nu voor de defensie wordt uitgetrokken. Komt het tot een algehele ontwapening, dan zal ook Zweden minder betalen, maar aan de an dere kant komen er dan van de andere landen meer gelden vrij voor investerin gen en hulp. Op deze wijze onttrekt Zwe den zich niet aan zijn verantwoordelijk heid en geen land ter wereld kan Zweden beschuldigen te profiteren van of te para siteren op kosten der andere partijen. Als tegenprestatie wordt slechts geëist, dat een aantal mogendheden schriftelijk verklaart, de Zweedse neutraliteit te wil len respecteren. Deze documenten zullen worden gedeponeerd bij de UNO. Voorts wenst men een verklaring van de UNO, dat de door Zweden te verlenen hulp wer kelijk de landen toekomt, die deze hulp het meest nodig hebben,,, ongeacht hog zij zich hebben' „gedragen". Tenslotte moet Zwe den ook een vetorecht hebben om in moei lijke situaties hulp te kunnen weigeren. De dienstplicht zal niet worden afge schaft. Geen Zweed zal hqt beter hebben als toen men nog een leger had. Het nieu we leger echter zal slechts voor humani tair werk worden opgeleid en na een stu die van zes maanden naar het buitenland worden gezonden. Er zullen krachten op alle gebieden nodig zijn: ziekenverplegers politiemannen, tolken, ingenieurs en ex perts op het gebied van genie, landbouw, visserij, ambacht, drooglegging, en wat dies meer zij. Gezien het hoge ontwikke lingspeil van het Zweedse officierenkorps lijkt de omscholing vrij eenvoudig en de grote technische capaciteiten der Zweden zullen hier dankbaar kunnen worden in gezet. Er zal zeer veel materiaal nodig zijn, auto's en tractoren, boormachines en barakken, geneesmiddelen en gereed schappen. Maar met dit alles meent Zwe den de mensheid te kunnen dienen. Met dit materiaal zal worden gewerkt en men behoeft niet bang te zijn, dat het, zoals met militair materieel het geval is, bin nen enkele jaren als verouderd moet wor den afgeschreven. Materiële voordelen Al tonen de twee schrijvers, dat zij nim mer hebben gedacht aan de materiële voordelen, die Zweden zelf hierbij zou heb- Nog steeds is de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk-Uit niet geheel ten einde. Met name in de tweede en derde groep spelen nog enkele spelers verwoed voor het veroveren van een kam pioenschap dan wel om het zich handhaven in de betreffende afdeling. Reeds maandenlang woedt er zo een strijd tussen Heidenreich en Van Nieuwen- huizen om de erepalm in groep 2. Hoewel beide spelers de laatste tijd nog al eens een steek laten vallen, heeft geen der andere deelnemers kans gezien hiervan afdoende profijt te trekken. Het gevolg hiervan is dan ook dat de strijd nu nog slechts tot beide genoemde heren is beperkt. Even heeft het er nog naar uitgezien dat de leider aan het begin van de competitie, Doornenbal, beide kanshebbers nog zou gaan bedreigen. Hij klopte namelijk Hei denreich, maar kwam tegen W. Decider echter niet verder dan een gelijk spel. Overigens liet P. Heidenreich zich tegen Plugboer niet verrassen. In dit treffen eiste hij de volle winst op. Van Nieuwen- hüizen daarentegen kon na vele tientallen zetten en enkele avonden spelen tegen Plugboer echter niet verder komen dan remise. Met nog slechts enkele partijen te spelen lijken de kansen van Heidenreich iets gunstiger te staan. In groep drie is de eindspurt van Wal zo overweldigend geweest, dat hij er tot ieders verrassing in is geslaagd de laatste plaats te ontlopen. Deze zal nu vermoedelijk Gra- vemaker ten deel vallen. Deze staat in het treffen met Wal op verlies. Overigens boekte C. Gravemaker tegen W. v. d. Berg een verdienstelijke remise. Kennelijk in remise stemming geraakt, kwam v. d. Berg tegen v. d. Doel tot het zelfde resultaat. In groep vier is geen belang meer bij de partijen. Toch kwam de remise van Schachtschabel met Koomen zeer verdien stelijk worden genoemd. tf ben, zij zijn toch niet blind voor het posi tieve resultaat. De enkeling zal zijn dienst plicht als voortgezette studie kunnen be schouwen. Hij zal een stuk van de wereld zien en hij zal ook leren praktisch te wer ken, hetgeen zeker meer voldoening geeft dan de militaire dienst, zoals deze nu is. Bovendien zullen de Zweedse kwaliteits goederen over de gehele wereld bekend worden. De belangrijkste vraag, die bij het lezen van dit manuscript bij ons opkomt, is toch, of deze te verlenen hulp Zweden zelf wel enige zekerheid zal geven. De schrijvers van de brochure zijn hier vast van over tuigd Zweden zal immers, zo zeggen zij, op deze wijze een goodwill scheppen, die uniek is in de wereldgeschiedenis. Men zal over de gehele aardbol vrienden ver werven. Er spelen in dit verband nog meer factoren mee: zoals het feit, dat Zweden in de bovengeschetste situatie geen mili taire geheimen meer hoeft te bewaren, waarmee men iedereen het argument zal ontnemen om Zweden een centrum voor spinonnen te noemen. Op den duur zou de actie „ambulance Zweden" zoals de naam zal luiden er ook toe leiden het rassenverschil uit de weg te ruimen. De traditionele Zweedse neutraliteit is dikwijls aanleiding tot ergernis geweest, vooral in de buurlanden. De hulpverlenen de neutraliteit zal van de passieve Zweed se toeschouwer echter een actief medewer ker maken. Voor het eerst zal men ook weer een programma kunnen ontvouwen, dat bij de jeugd geestdrift kan wakker roepen. Iedereen, onverschillig zijn gods dienst of politieke beschouwing, kan er aan meewerken. Het hele voorstel lijkt fantastisch. Wie is die pacifist Fogelstroem? Kan hij ern stig worden genomen? Dit leidt geen twij fel. Het is de man, die zojuist een orga nisatie in het leven heeft geroepen, welke tegen de kernbewapening zal ageren en men kan er van overtuigd zijn, dat hij voor zijn plannen velen zal winnen. BEVALLEN: F. M, Siebbeles-Gillissen, Schipbroekenweg 16, Santpoort; W. M. Struylaart- Zuidam, d., Dolfijnstraat 298, IJmuiden; C. A. in den Bosch-Schoonakker, z., Ir. Krijgerstraat 11, Velsen (nrd.); M. C. Oorthuis-Capelle, z., IJmui- derstraatweg 141, IJmuiden; E. S. M. H. de Bruin- Koppe, d., Bloemendaalsestraatweg 43, Santpoort; W. J. Sterk-Goos, d.f Bloemendaalsestraatweg 14. Santpoort; M. E. Jongejan-Zuiderduijn, z., Hoofd* straat 109, Santpoort; B. M. de Goede-Bosman, d., Gulikerstraat 2, IJmuiden; C. Zeeman-Janbroers, d., z., Bloemstraat 70, IJmuiden; E. M. Berkhout- Wesselman, 2xz., Wijk aan Zeeërweg 42, IJmui den (oost); A. Smits-Weber, 2xd., Reggestraat 2(3, IJmuiden; P. E. Schoof-Pommerel, z., Kerke- rinklaan 34, Santpoort; M. Sintenie-Van Wete ring, d., Zinneveldtlaan 38, Santpoort (station); S. Minderhoud-Reijnhart, z., Velserbroekstraat 2, Santpoort. ONDERTROUWD: W. Heikens, Herculesstraat 33, IJmuiden en M. van Baarle, le Constantijn Huijgensstraat 110, Amsterdam; J. H. Walters, Teslastraat 41, Haarlem en A. Jongejan, Van Leeuwenstrat 67, IJmuiden; G. A. J. Uijtendaal, Kerkpad 90, Santpoort en C. J. van der Meij, Planciusstraat 34, IJmuiden, t.a. Kerkpad 90; G. J. Edeling, Vechtstraat 89, IJmuiden en A. E. Pronk, Lorentzstraat 34, IJmuiden (oost); G. S. H. Slotemaker, De Ruijterstraat 100, IJmuiden (oost) en J. Blom, De Ruij terstraat 100, t.a. De Noostraat 80, IJmuiden (oost); H. F. Kokkelko ren, Resnovaplein 5, Heemstede en M. Stoker, Grahamstraat 16, IJmuiden; M. H. Bouwens, Hoofdbuurtstraat 7, Velsen (dorp) en I. J. Noach, Hoofdbuurtstraat 7; J. de Waard, Piet Heinstraat 72, IJmuiden (oost) en J. A. van Meel, Franken- straat 43, Haarlem. GEHUWD: W. Rozemeijer en M. J. van der Plas, Acacialaan 57, Beverwijk; J. Spanjaard en B. Buijs, Zeeweg 121, IJmuiden; J. H. de Ruiter en H. C. Rollfs of Roelofs, Kennemerlaan 56. TJmuiden; G. Krist en C. J. Brons, Wilhelmus Leemanstrat 2, Amsterdam; P. de Boer en H. Hiemstra, Van Wassenaerstraat 60, IJmuiden; Chr. van Balen en J. M. Heilig. Wolff en Deken straat 15, Beverwijk; B. Helemigh en H. van der Wiele, Kanaalstraat 160. IJmuiden; F. Vegt en A. Vis, De Lumeijstraat 31, IJmuiden; R. Kruk en G. van de Wall, Wenckebachstraat 74. Velsen (noord); J. Vermeulen en A. W. Mulder, Mari niersplein 42, Amsterdam. OVERLEDEN; A. J. C. Visser, 81 jr., wedüwe van J. Bais, Da Costalaan 42, Driehuis; H. J. de Goede, 62 jr., echtgenoot van T. Manshanden, Acacialaan 23, Beverwijk; W. P. Smit, 57 jr., we duwe van E. Prins, Marnixlaan 8, Driehuis; A. Mars, 61 jr., echtgenote van A. van Vuren, Van Leeuwenstraat 17, IJmuiden. GROENTEMARKT BEVERWIJK BEVERWIJK, 18 juli. Aardbeien 2.30 6,70 per slof. en 4196 cent per doosje, bloemkool 2370 cent, andijvie 817 cent, sla 37 cent, bospeen 1120 cent, was- peen 1019 cent, sperziebonen 6186 cent, snijbonen 1.10—2.doperwten 0.541.09, peulen 0.561.26, rabar ber 1227 cent, spinazie 1032 cent, pos telein 417 cent. (Van onze correspondent in Stockholm) Het zeer onprettige incident op de Shet- landeilanden waar de bemanning van een Russische boot jacht maakte op een gevluchte Estlander vestigt weer eens de aandacht op de moeite, die de Russen zich geven om alle Balten naar hun ge boorteland terug te halen. Steeds is men erop bedacht om de nietversagende stem men der vluchtelingen, die onophoudelijk (vooral aan Amerika) om hulp vragen, te decimeren. En al leveren de zeer hoge kosten maar weinig resultaat op, toch heeft men van tijd tot tijd succes. Zo repatrieerde bijvoorbeeld in april de Lettische dirigent Leons Reiters, die vele jaren in Stock holm heeft gewoond. Reeds gedurende de laatste oorlog stelde Rusland alles in het werk om de Baltische vluchtelingen terug te krijgen. Men zal zich herinneren, dat Zweden een gedeelte vooral militairen, die hier waren geïnterneerd heeft uit geleverd. Sinds geruime tijd richt zich radio-Tal linn direct tot „de Estlanders in het bui tenland". De Estlanders in Zweden heb ben daarbij aanleiding tot luisteren naar deze uitzending, die iedere zaterdagavond plaats heeft, omdat er dikwijls persoon lijke groeten worden overgebracht. Ook het gedrukte woord komt bij deze actie te pas. Uit het Oosten komen brochu res zoals „De waarheid van thuis", „fo to's en nieuws uit het vaderland" enzo voort. Soms worden ook open brieven ge stuurd, zoals een schrijven van de gewe zen minister van gezondheid dr. V. Hion aan de „naar Zweden geëmigreerde Est- landse intellectuelen". Voor deze brochu res werd beter papier gebruikt dan in Est land in omgang is. Distributie van dit ma teriaal was trouwens in Estland verbo den. De in Zeden levende Estlanders kregen dit materiaal niet direct toegestuurd, maar steeds via een omweg zo is de Russische ambassade in Stockholm her haaldelijk de afzender geweest. Sinds 1955 verschijnt een blaadje „Voor terugkeer naar het vaderland", dat door de Russi sche repatriëringscommissie uit Oost-Ber- lijn aan alle Estlandse vluchtelingen wordt verstuurd. Het zal de Russen natuurlijk heel veel moeite hebben gekost de adressen te ver garen. De Estlanders in Stockholm weten echter te vertellen van een inbraak, die op 18 september 1955 zou zijn gepleegd in de lokalen van hun vluchtelingenblaadje, dat uit West-Duitsland wordt gedistribu- Thans, na zes weken ingespannen arbeid, is de firma Scholten bij Castricum met de werkzaamheden ter berging van het wrak van de Duitse kanonneerboot? „Salaman der" goed opgeschoten. Het vierde ruim, de machinekamer is zo goed als leegge zogen en nu gaat men het ketelhuis met zware zuiginstallaties te lijf. Sinds zes weken trekken bij eb, de benzinemonsters van de firma Scholte uit Diemen een weg vol groeven over het strand naar de plaats waar, vlak onder de kust, het oude schip ligt. In de diverse ruimen zijn veel takken, grint en schelpen gekomen. Zij vormen de obstakels waarmede duiker Koos Scholten te maken heeft. In de machinekamer alleen zit reeds een kostbare buit van koperen leidingen en machine-onderdelen, die stuk voor stuk aan de oppervlakte worden gebracht. Reeds eerder hebben grotere schepen het tegen het zware materiaal van de ber ger moeten afleggen en hij is er van over tuigd dat ook deze berging hem uiteindelijk zal gelukken. Het is geen karweitje van enkele weken. Als de boot eerst maar drijft, en hieraan wordt zeer hard gewerkt, dan zal het een koud kunstje zijn voor de sloper, zo be weert men. eerd. De politie kon de inbrekers niet op het spoor komen. Maar, zo vertelt men, de in de kartotheek voorkomende perso nen kregen spoedig het genoemde blaad je toegestuurd. Tijdens een proces in Zwe den is ook vastgesteld, dat de Russen veel moeite deden om adressen te krijgen van de daar aanwezige vluchtelingen. Sinds dien is de politie zeer huiverig om buiten landers te helpen aan de adressen van in Zweden levende personen. Dit gaat zelfs zo ver, dat ook een Nederlandse consul te vergeefs moeite deed het nieuwe adres te krijgen van een Zweed die in Nederland niet zijn rekening had voldaan. Vele vluch telingen hebben namelijk inmiddels de Zweedse nationaliteit aangenomen. Inmiddels hebben velen hunner de moed nog niet opgegeven en hopen zij eens naar een vrij vaderland terug te kunnen keren. Er zijn ook velen, die geen moeite onge daan laten huh landgenoten van de vreemde uit vertrouwen in te spreken. Dit is dan ook zeker de reden dat de Estlan ders in de Sovjet-republiek dit jaar niet naar Zweden mogen, maar wel naar Ne derland, waar verhoudingsgewijs weinig Baltische vluchtelingen leven. Door in één week tijd twee partijen te verliezen werd Jansen uitgeschakeld in de strijd om de persoonlijke schaaktitel van Midden-Kennemerland. Na eerst van De Jong te hebben verloren, ging hij later in de week ten onder in zijn afgebroken par tij tegen Walda. De laatste, die zelf geen kans meer op de eindzege maakte, zag zich echter tegen De Haas, Hart en Wijdoogen een reglementaire nederlaag toegekend. Dit als gevolg van het feit dat hij de eerst komende tijd niet in de gelegenheid is zijn partijen te spelen. Overigens kunnen deze reglementaire beslissingen geen nadelige invloed uit oefenen op het eindresultaat, daar de kanshebbers allen reeds tegen Walda heb ben gespeeld. Voor de concurrenten van de huidige kampioen Mostertman was het geen prettige gewaarwording toen Wijd oogen niet voor zijn partij tegen Mostert man op het appèl verscheen. Later bleek dat hij met de speeldagen in de war was geweest. Een verzoek aan Mostertman om alsnog de partij te willen spelen werd door hem van de hand gewezen. Nu kreeg hij een gemakkelijk behaald winstpunt. 1. Suiker 2. Mostertman 3. De Jong* 4. Jansen 5. De Haas* 6. Wijdoogen 7. Hart* 8. Walda 9. Koomen is afgebroken partij. Het resterende programma luidt nu: 21 juli: L. G. MostertmanG. L. de Haas (afgebroken partij); 23 juli: L. G. Mostert manM. P. Suiker; 28 juli: Tj. de Jong P. Hart (afgebroken partij); 4 augustus: J. JansenL. G. Mostertman; C. Koo menP. Hart; M. P. Suiker—Tj. de Jong. 1 7 1—6 5 4>/2 41/! 4 4 3 2 2 1 Het Britse leper zal de beschikking krijgen over een nieuw anti-tankwapen: de Vickers 891 - een lichte raket, die met de afvuurinstallatie gemakkelijk door een man gedragen en bediend kan worden. Het wapen heeft een actie radius van anderhalve kilometer; een revolvergreepvormig apparaatje, dat met de duim bediend wordt zorgt voor de afstandsbesturing van de raket tijdens de vlucht. Vandaag is de dag, waar vele Velsense meisjes en jongens reikhalzend naar heb ben uitgezien. Vele jongelui zijn namelijk vertrokken naar Bergisch Gladbach in Duitsland. Maar ook in Engeland en Bel gië hebben heel wat meisjes en jongens hun koffers gepakt om eveneens de reis naar het Duitse plaatsje te ondernemen. Deze reisjes naar het buitenland ge schieden in het kader van de jeugduitwis selingen, waardoor van 26 juli tot 2 augus tus vijftig Engelse en Duitse jongeren in Velsen zullen vertoeven. Voor de een be gint de vakantie, voor de ander eindigen de heerlijke dagen. Dat laatste is het geval met de eerstejaarsleeringen van de be- drijfsschool van de Hoogovens, die van daag terugkeren uit het vakantieoord „Coldenhove" in Eerbeek. Jury filmfestival. De Amerikaanse regisseur King Vidor is benoemd tot voor zitter van de jury van het filmfestival van Venetië. Voorts hebben in de jury zitting Jean Gremillon (Frankrijk), Hi- demi Ima (Japan), Friedrich Luft (Duits land), Sergei Wassiliev (Sovjet-Unie) en Piero Gadda Conti en Alberto Lattuada (beiden Italië). (Van onze correspondent in Washington) Rafael Trujillo, de dictator van de Do minicaanse republiek, is onlangs woedend geworden, omdat zijn 29-jarige zoon geen succes heeft gehad aan de militaire aca demie in de Verenigde Staten. Een van de redenen daarvan kan geweest zijn, dat hij te vurig succes nastreefde in Hollywood. De Amerikanen hebben niet getracht de verbolgen vader te sussen. Het ziet er naar uit, dat zij hem rustig in zijn sop laten gaar koken. En nog niet eens zo heel rustig. Dezer dagèn heeft het Amerikaanse ministerie van Justitie documenten publiek gemaakt, die Trujillo nog extra woedend zullen ma ken. Documenten namelijk, die scherper licht werpen op het verdwijnen van prof. Galindez, een hoogleraar te New York, die naar men vermoedt, ruim twee jaar gele den door handlangers van Trujillo is ont voerd. Galindez had zich een fel tegen stander van Trujillo getoond en was in het bezit van allerlei gegevens omtrent het particuliere leven van de dictator. Reeds lang vermoedt men dat professor Galindez naar de Dominicaanse republiek is ontvoerd in een klein vliegtuig, dat be stuurd werd door de Amerikaanse piloot Murphy. Deze Murphy is later in dienst ge gaan van de luchtlijn der Dominicaanse re publiek en ook hij is „verdwenen". Galin dez heef men voor het laast gezien op 12 maart 1956, Murphy verdween begin de cember van hetzelfde jaar. Een maand later pleegde een Dominicaans piloot zelf moord. Deze man liet een briefje achter waarin hij verklaarde Murphy in een ruzie van het leven te hebben beroofd In Amerika verdacht men er de Domini canen echter van, Murphy te hebben ver moord, omdat hij te veel wist en zich be zwaard begon te voelen over hetgeen hij voor Trujillo moest doen. Trujillo heeft aan een Niew Yorks ad vocaat ruim honderdduizend dollar be taald, teneinde een juridisch rapport ge publiceerd te krijgen, dat hem zuiverde van alle blaam. De dictator, die geweigerd had om mede te werken aan een normaal juridisch onderzoek, heeft in feite zijn rechter aangesteld en betaald voor een vonnis, waarvan het niemand verbaasd heeft, dat het gunstig luidt voor Trujillo. Volgens deze advocaat, Ernst, is er geen schijn van bewijs, dat Murphy iets te ma ken heeft gehad met het verdwijnen van Galindez. Drie weken na de publicatie van Ernsts bevindingen heeft het Amerikaanse ministerie van Justitie echter documenten publiek gemaakt, die wel degelijk bezwa- zijn wekelijkse spreekuur te houden. rend zijn voor de Dominicaan. Onder an dere kon men in Murphy's handschrift een tijdschema tonen, dat overeen kwam met de vluchttijden, die Murphy in acht moet hebben genomen toen hij waarschijnlijk met de bewusteloos gemaakte Galindez naar de Dominicaanse republiek vloog. De vlucht, die Murphy had uitgestippeld, was alleen precies een week vroeger ge steld, dan de vlucht die hij in werkelijk heid maakte. Voorts heeft men op bloc notevelletjes tweemaal de naam van Ga- linez gevonden in Murphy's handschrift, plus namen van anderen, die in Amerika bekend stonden als handlangers of als tegenstanders van Trujillo. Het is interessant, dat de Amerikaanse regering thans niet langer aarzelt om der gelijke documenten publiek te maken (men bezit die stukken reeds sinds anderhalf jaar). Waarlijk dit is een teken des tijds. Vooral na Nixons jongste reis begint men in Washington te beseffen, dat men in Zuid-Amerika niet langer de reactionaire dictators moet ontzien, doch veeleer een politiek moet volgen, die zowel de jonge intelligentsia alsook de overgrote meerder- BLOEMENVEILING In de zomermaanden is de markt op vrijdag wel de beste voor de verkoop op de bloemenveiling. De beide vorige markt dagen waren de bloemen goedkoper dan vrijdag. De gladiolen, die nog schaars zijn, brachten het tot 1.per bos. Statice werden tot 0,85 per bos verkocht. De se- getums, die in het begin van de week niet hoger dan 15 cent per bos kwamen, werden nu nog voor 42 cent per bos verkocht. Dahlia's zijn schaars en duur: er werd nog tot 1,15 per bos betaald. Er komen nu enige partijtjes rose lelies, die duur zijn. Rozen en anjers waren weer goed aan de prijs. EINDSTAND TOERNOOI VAN „VRIENDENKRING" Ter viering van het vijftienjarig bestaan van de Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" werd een toernooi gehouden waaraan door een groot aantal zusterver enigingen werd deelgenomen. De eindstand werd: 1. „Ons Genoegen", Beverwijk 1974 winstpunten en 8 marsen; 2. ,,'t Centrum" B Haarlem 1797 w.p. en 11 m.; 3. en marsenprijs s.v. „Haarlem" A 1766 w.p. en 16 m., 4. S.v. „Haarlem" B ,1761 punten en 10 m. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De' burgemeester van Heemskerk is ver hinderd om op de maandagen 21 en 28 juli Vrijdag op zee Uitstekende vangsten worden sinds don derdag gemeld door de loggers en kotters, die op 't Zand vissen. De dagvangsten be stonden vrijdag uit 175 tot 100 manden schelvis en makreel, meest makreel. Op de kust werd door de loggers en kotters slechts 80 tot 40 kg tong en 10 tot 15 mandjes schol gevangen. Uit IJmuiden gingen ondermeer de traw Iers Francina, Amsterdam, Emma en Cura gao naar zee. Om de Noord was het mooi weer bij 58.10 noorderbreedte, waar vele schepen visten. De vangsten waren iets beter dan donderdag: 200 tot 150 manden haring en makreel per etmaal. De Herman meldde trekken van twee pakjes, de Dirkje een trek van een pakje, de Vios een trek van een pakje, de Elie een trek van twee pakjes makreel. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers van IJmuiden en Katwijk bestonden in de nacht van vrijdag op zaterdag uit: ADECO KW 2-17, 5-8, 9-7, 23-17, 25-6, 138-46, IJM 75-13, HAPAS: KW 16-50, 19-50, 47-16, 54- 34, 70-31, 140-29, 170-17 thuisstomend RKP: KW 15-rhl- thuisstomend, 44-100, 85 32, 97-70, 110-8, 20-5 thuisstomend. 40-7 41-22, 74-15, 78-40,45-75,127-55; DU-PA: KW 18-33, 48-9, 67-10, 86-5, 37-13 thuisstomend. 130-12, 95-36, 151-4. Gemiddelde vangst: Scheveningen 37 en Katwijk 26 kantjes. Het ligt in het voornemen van de Volks hogeschool te Bergen (N.H.) om gedurende de eerste week van september van 16 september uit Nederland een studiereis te ondernemen naar Denemarken, teneinde aldaar kennis te maken met de visserij Zowel met betrekking tot de aanvoer, het afslagwezen, de verwerking en de verkoop, leek het wenselijk eens na te gaan hoe deze onderwerpen in dit land geregeld zijn. Ook het organisatiewezen in de visserij en met name de coöperatie, achtte men in het bij zonder de aandacht waard. Tijdens een bijeenkomst op de Volkshoge school te Bergen (N.H.) is een kleine com missie van voorbereiding gevormd, die het volgende programma heeft samengesteld maandag 1 september vertrek uit Den Haag, om ongeveer 9 uur naar Büsum dinsdag 2 september BüsumAskovEs- bjerg; woensdag 3 september Esbjerg- Hvide SandeLamvig; donderdag 4 sep tember LamvigThistedKlitmöllerSka gen; vrijdag 5 september SkagenMiddel- fart; zaterdag 6 september MiddelfartDen Haag. De haringaanvoer Tot en met 12 juli zijn in Nederland aangevoerd 120.539 kantjes haring tegen 71.019 in de overeenkomstige periode van 1957. Te Katwijk werden vorig jaar aan gevoerd 20.795 kantjes en dit jaar 40.109 kantjes. De aanvoer te IJmuiden bestond vorig jaar tot die datum uit 2815 kantjes en dit jaar uit 2253 kantjes. De uitvoer was in 1957 19.302 kantjes groot en in 1958 29.893 kantjes. Besommingen van heden Postboy f 15.600, SCH 55 f 10.900, KW 99 f6.320; IJM 54 f7.520 en KW 135 f8.000 WR 34 f2.930; RO 2 f2.850; WR 7 f2.630 IJM 11 f2.230; IJM 7 f5.290; IJM 3 f890 IJM 4 f2.100; IJM 31 f2.740; IJM 59 f3.800 IJM 40 f 2.850. Vandaag vyf schepen Te IJmuiden werden vanmorgen .3850 kisten vis aangevoerd door vijf trawlers. Van de kustvaart waren er 1000 kisten platvis en 10.000 kg tong. De IJM 35 Postboy liep binnen met 800 kisten, waarbij 150 schelvis, 570 haring, 50 makreel, 30 kabeljauw, 185 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 55 was er met 770 kisten, waarbij 620 haring, 90 makreel en 60 diversen; de KW 99 met 410 kisten, waarbij 90 schelvis, 155 haring, 70 ma kreel en 75 kabeljauw en gul; de IJM 54 met 400 kisten, waarbij 135 schelvis, 160 makreel, 70 kabeljauw en gul en 5 diver sen en 100 stuks stijve kabeljauwen en de KW 135 met 325 kisten vis, waarbij 50 schelvis, 130 haring, 85 kabeljauw en gul en 5 diversen. De prijzen van vandaag De haring noteerde vanmorgen 20—12, makreel 18—12. Regels kleine kabeljauw maakten 4034, grote 8476 en kisten ka beljauw 8476. De grote haalde 30—27, middel 26—24 en torgullen 20—16. Zwarte koolvis ging van de hand voor 6760, grote schelvis voor 3536, grootmiddel voor 27 kleinmiddel voor 27—23, pennen voor 27— 20 en braadschelvis voor 25—13. Grote, grootmiddel schol maakten 4852 en zet- schol 4547. Schol I deed 4244, schol II 30—27 en III 24. De grote tong ging van de hand voor 4.30—3.90, grootmiddel voor 3.403.70, kleinmiddel voor 3.203.40 en tong I en II voor respectievelijk 3.40—3.70 en 3.20—3.40. Prijzen van vrijdag Heilbot 3.20—1.80, gr. tong 4.30—3.80; grm. tong 3.90—3.60, kim. tong 3.60-3.20, kl. tong I 3.60—3.00, kl. tong II 3.50—2.70, tarbot 1 3.20-2.30, zalm 9.00 —6.00, steur 5.10 per kg. Tarbot IV 37, gr. schol 60, grm. schol 48, kim. schol 44, kl. schol I 37, kl. schol II 5021, schar 30—17, bot 14—8, v. haring 20—13.20, makreel 25 —10.20, kim. schelvis 64—62, kl. schelvis I 6762, kl. schelvis II 46-14, wijting 27—17, gr. gul 56- 36; mid. gul 37—30 kl. gul 24—20, kl. haai 16—14, ham 64, kl. koolvis zw. 30—20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 184—60, gr. koolvis 72 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 158 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot. 350 k, schol, 43 k. schar, 42 k. bot, 605 k. haring, 365 k. makreel, 325 k. schelvis, 140 k. wijting, 110 k. ka beljauw en gul, 12 k. haai, 1 k. ham. 16 k. kool vis en 20 k. diversen. Totaal 2190 kisten vis. WASHINGTON, 19 juli (UPI) In Washington is William Jackson Walters, de kassier van het Sheraton-Carlton hotel, waar Goldfine onlangs gelogeerd heeft, gearresteerd. Hij werd later tegen een borgstelling van duizend dollar op vrije voeten gesteld. De politie gelooft dat Walters een dupli caat sleutel heeft gebruikt om uit de kamer van Goldfine een aantal paperassen te ontvreemden. Goldfine zei de gestolen pa pieren nodig te hebben voor zijn verdedi ging tijdens het verhoor van de subcom missie uit het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek instelt naar de beïnvloe ding van ambtenaren. VELSEN ZATERDAG 19 JULI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Stoottroepen in de aanval". Rex, 20 uur „Jet Pilot". Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Ge bouw open van 9.30-12 en 14-16.30 uur, tevens bezichtiging maquette IJmuiden. ZONDAG 20 JULI Thalia, 15 uur: „De duivelsbrigade" 19 en 21.15 uur: „Stoottroepen in de aan val". Rex, 15 uur: „Mevrouw is recruut" 20 uur: „Jet Pilot". MAANDAG 21 JULI Thalia, 20 uur: „Der Bettelstudent". Rex, 20 uur: „Jet Pilot". Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester 1517 uur spreekuur wet houder van onderwijs. BEVERWIJK ZATERDAG 19 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Al leen op de wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „April Love". W.B. Theater, 20 uur: „Het geheim van de bergschat". Ned. Hervormde kerk Wijk aan Zee, Verkoopdag Jonge Vrouwenvereniging. Tuin „Oud Wijk aan Zee", 20 uur: Con cert „Zang en Vriendschap". Openbare uloschool, Plantage, 14—17.30 en 18.3020 uur: Schilderijententoon stelling „Stad en Landschap". ZONDAG 20 JULI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Overrom peling der vuurduivels; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Alleen op de wereld". Luxor Theater, 14.30 uur: „Nattigheid"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „April Love". W.B. Theater, 14.30 uur: „Jungle Jim en de zwarte duivels"; 16.30 en 20 uur: „De knokploeg van Rosemary". Openbare uloschool, Plantage, 14—17.30 en 18.3020 uur: schilderijententoonstel ling „Stad en Landschap". MAANDAG 21 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Al leen op de wereld". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „April Love". W.B. Theater, 20 uur: „De knokploeg van Rosemary". AGENDA VOOR HEEMSKERK Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Blake helpt een handje". WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OOOOODOOOO

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6