Waarschijnlijk blijft oogst van bloembollen beneden ramingen en bondig Eerste diploma's uitgereikt op r.-k. technische school in Haarlem Acteur John Gobau in Spanje overleden EERSTE VEILINGEN ACHTER DE RUG Militair aankoopbeleid Particuliere adviseurs voor minister Staf Nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat Werken Nederlandse musici niet mee aan Anne Frank-film? Kerkelijk Nieuws Vier doden in het verkeer Westelijke randweg G.S. adviseren subsidie regeling te aanvaarden Zeeverkenners bouwen Dreumes verdronk in sloot langs spoorlijn in Haar'sm- West Auto te water: een dode Andere inzittende met grote moeite gered Haarlemmer Doornbosch in Nederlandse atletiek- ploeg Tennistoernooi Groenen- daal De herkansingsgroep van militair voetbaltoernooi Haarlem boekte tweede zege in de tweede klasse Rotterdam winnaar in het vijfkringentoernooi Fransman Hebrard won de zuinigheidsrit I o Au l9 JULI 1958 De eerste veilingen, van bloembollen zijn nu gehouden. Er waren nog niet veel tulpen aangevoerd. Bovendien waren het nog maar kleine partijtjes. Men kon nog niet eens spreken van verkenningen. Wel bleek dat weer veel meer interesse voor krokussen bestaat dan verleden jaar. Het is of deze handel over het dieptepunt heen is. De colchicums, beter bekend als herfst tijloos, zijn duur. Deze droogbloeier kost „inkoop" tussen de dertig en veertig cents per stuk. De veilingdirecteuren, de heren Th. Zwetsloot van Hollands Bloembollenhuis en P. Oosterveer van Hollands Bloembol lenkwekers Genootschap in Lisse, hebben aan het begin van de veilingen hun jaar lijkse welkomstrede gehouden. De heer Zwetsloot wees op de kwetsbaarheid van het bloembollenvak. De bollen worden 's winters in het buitenland verkocht, in de zomer verzonden en pas vele maanden daarna betaald. De risico's zijn fceer groot, iedere internationale strubbeling kan dus grote verliezen brengen. Hij wees de ex porteurs op de noodzaak om het hoofd koel te houden en geen excessen in de prijzen te veroorzaken. Als er eens een paar keer wat minder bollen van een variëteit wor den aangeboden, is men gauw geneigd aan tekorten te denken en de prijzen te hoog op te voeren. Dit is juist in een tijd als we nu beleven, met alle onzekerheden in het Midden-Oosten, een te laken handels wijze. De heer Oosterveer gaf als zijn mening te kennen, dat iets minder tulpen dan vo rig jaar aan de markt zullen komen. Daar bij komt, dat de vraag zich richt op dat assortiment dat niet overvloedig voorra dig zal zijn. De hyacinten zijn uitstekend gegroeid, waardoor de situatie van verle den jaar kan ontstaan, dat men de grote bollen moet vernietigen en de kleine moet zoeken. (Er is een tendens om meer klei ne hyacinten te verzenden, omdat hier van meer in de kleinhandelsverpakkin gen gaan.) Zoals gezegd: de veilingen waren nog te klein om er enig peil op te trekken. De gesprekken zijn veel interessanter, want men wisselt soms belangwekkende gege vens uit. Zowel van de telers op de klei in Noordholland als van die op het zand komen nogal eens berichten binnen, dat men het geschatte kwantum niet zal oog sten. De tulpen zijn vermoedelijk niet over al best gegroeid. Onmiddellijk hoort men al percenta ges noemen tot onbegrijpelijk hoge waar den over het verschil met de oogst van verleden jaar. Twintig percent minder „leverbaar" komt er, hebben we horen be weren. Het klinkt zeer onwaarschijnlijk, want zo veel verschil is er de laatste jaren niet meer geweest. Bovendien is het met tulpen beplante oppervlakte ook nog iets groter dan in 1957. De nuchtersten houden de oogstreductie op enkele procenten, ongeveer tussen de vijf en tien. Dit is overigens wel belangrijk voor de prijsvorming, want ook bloembol len behoren tot de agrarische produkten. De minister voor Defensie, ir C. Staf, heeft de medewerking gekregen van prof. dr. P. P. van Berkum, hoogleraar aan de r.-k. Economische Hogeschool te Tilburg en dr. G. van der Wal, oud directeur- generaal van de Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, om te komen tot de meest gewenste orga nisatievorm van de militaire aankoop diensten, in het bijzonder van het Direc toraat Materieel Landmacht. In het begin van dit jaar had de minis ter reeds aan een particulier adviesbu reau te Amsterdam opgedragen te onder zoeken, welke organisatie voor dit direc toraat de meest doelmatige moest worden geacht. Het door dit bureau uit te bren gen advies zal nu worden opgesteld in overleg met prof. Van Berkum en dr. van der Wal, die tevens met de minister overleg zullen plegen over de richting waarin het onderzoek zich dient te bewe gen en de omvang ervan. Bij de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland in zake de bouw van een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat nabij de Zijl- weg te Haarlem in de commissie uit de Provinciale Staten heeft een der leden ge vraagd of Gedeputeerde Staten een uit drukkelijke voorkeur hebben, hetzij voor traditionele bouw, hetzij voor geprefabri ceerde bouw, indien men buiten beschou wing laat de eventuele uitkomsten van een besteding. Ontstaat er geen vertra ging? Van de zijde van Gedeputeerde Staten is geantwoord, dat besteding gelijktijdig in geprefabriceerde vorm en in traditio nele bouw geen vertraging betekent. De architect van het gebouw, prof. ir. H. T. Zwiers, heeft toegezegd, dat beide bestek ken eind augustus gereed zullen zijn. Ge prefabriceerd betekent in dit verband het aanbrengen van geprefabriceerde onder delen om een op traditionele wijze in be ton uitgevoerde middenpartij. Een ander lid van de Provinciale Staten merkte op, dat hij het een bezwaar acht, dat de provincie ten aanzien van het aan gaan van een lening ter financiering van het Waterstaatsgebouw, indie.n zij er niet in slaagt deze lening met inachtneming van het rentegamrna af te sluiten, gebon den is aan de n.v. Bank voor Nederlandse gemeenten. Het lid is van oordeel, dat het in het te nemen besluit een maximale ren te voor de lening zal moeten worden ge noemd. Het ter vergadering aanwezige lid van Gedeputeerde Staten heeft geantwoord, dat, zolang de provincie geen geld kan le nen met inachtneming van het rentegam ma, de enige mogelijkheid om aan vaste financieringsmiddelen te komen is, gelden met medewerking van de minister van Binnenlandse Zaken te lenen bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een nader overeen te komen rente. Voorts hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat de gehele dienst van de Provinciale Waterstaat, dus inclusief de Provinciale Planologische dienst, in het nieuwe gebouw zal worden ondergebracht. Dat betekent, dat niet de eerste negentig percent de prijs vormen, maar de laatste tien. Men kan gerust zeggen dat de prijzen wanneer begint te blijken, dat er genoeg bollen zijn, onmiddellijk naar het vastge stelde minimum zakken. Dit ligt tien per cent onder de produktiekosten. De enkele vroege tulpen zijn zoals ge bruikelijk het hoogst geklasseerd. Dat mag ook wel, want de oogst hiervan schijnt helemaal niet mee te vallen. Voor Couleur Cardinal werd 14.25 per honderd betaald Oranje Marvel bracht het tot 7,85, de oer oude Grand Due, sinds 1788 in de handel, bracht het tot 7,90. De late tulpen kregen de bijzondere Gudoshnik als leider van het klassement. Er werd f 21,— per hon derd voor afgedrukt. De rest van de aan voer hiervan bestond uit gewone soor ten, die ternauwernood de zes gulden ha len. Dan nog de cijfers van een paar buiten beentjes: de prachtig rode vroegbloeien- de fosteriana Cantate vond voor 24.80 geen „baas". De goede krokussen begin nen tegen de vier en vijf gulden te komen, de dubbele Seeuwklokjes brachten 6.85 per honderd op. De kleinere maten zijn na tuurlijk goedkoper, maar helemaal gratis zal men het bijgoed dit jaar niet krijgen. We schrijven dit speciaal, omdat er mis schien nog mensen zijn, die denken voor een „habbekrats" de tuin vol bloembollen te krijgen. We zullen u zo nu en dan op de hoogte houden van de ontwikkelingen. Men moet er echter wel rekening mee hou den, dat de veilingprijzen beslist geen kleinhandelsprijzen zijn. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft alle Nederlandse musici opgeroepen geen medewerking te verlenen aan de verfilming van „Het dagboek van Anne Frank" door de 20th Century Fox film maatschappij. Het betreft hier het mar cheren van een Duitse militaire kapel die marsmuziek speelt. De bond heeft dit besluit genomen in verband met de staking van de musici in de Amerikaanse filmindustrie. De orga nisaties van musici, aangesloten bij de „Fédération internationale des musi- ciens" hebben zich nl. solidair verklaard met de leden van de „American federa tion of musicians", hetgeen de reeds ver melde oproep aan de Nederlandse musici tengevolge had. Een zegsman van de 20th Century Fox Filmmaatschappij verklaarde desge vraagd dat er van de Nederlandse musici alleen een pantomime en geen muziek wordt verlangd. De filmmaatschappij onderhandelt thans nog met de Nederlandse toonkunste naarsbond over het optreden van Neder landse musici. Ned. Herv. Kerk D-s. P. H. de Ruyter te Moercapelle heeft zijn ambt neergelegd. Bedankt voor-Vrees wijk G. van Estrik te Nieuwland (Z.H.). Geref. Gemeenten Beroepen te Amsterdam-C. C. Hegeman te Genemuiden. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwerbrug a. d. Rijn D. Bremmer te Numansdorp. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen W. Steenbergen, kand. te Zwolle. De 44-jarige vertegenwoordiger G. Dom burg uit Zwolle is toen hij, na uit zijn auto te zijn gestapt, bij Wezep de Zuiderzee straatweg overstak, door een passerende auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en acht kinde ren achter. Bij een botsing tussen een motorrijwiel en een militaire vrachtauto zijn op de Arnhemse Weg, ter hoogte van het Ve- luws eiland, de 34-jarige musicus H. Werts en zijn 40-jarige collega W. Liebers beiden afkomstig uit Nijmegen om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de chauffeur van de uit Amersfoort af komstige militaire wagen achteruit een zijweg uitreed en daarbij de rijbaan blok keerde. De motor botste tegen de achter zijde van de wagen. De 6-jarige Lientje van der Laan, uit Eerste Exloërmond in de Groninger Veen koloniën, is met haar fietsje, vermoede lijk doordat zij slingerde, tegen de zijkant van een bestelauto gereden. Zij werd naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar zij is overleden. Bij de behandeling van het voorstel van Gedeputeerde Staten met betrekking tot de aanvaarding van de door het rijk voorge stelde subsidieregeling voor de aanleg van de weg bewesten Haarlem (de zogenaamde westelijke randweg van Zjjlweg tot Heus- senstraat hebben verscheidene leden erop aangedrongen opnieuw bij het rijk om ver betering van de subsidiëring aan te drin gen, ofschoon zij voor aanvaarding van het voorstel zijn. Het aanwezige lid van Gede puteerde Staten was van mening, dat geen gunstiger subsidievoorwaarden zouden kun nen worden verkregen en drong er met klem op aan de thans voorgestelde regeling te aanvaarden met het oog op het grote ver- keersbelang, dat gediend wordt met de aanleg van het wegvale ZijlwegHeussens- straat. Vele leden spraken er hun afkeuring over uit, dat de grootte van de rijksbij drage mede wordt beïnvloed door het ge reedkomen van de oostelijke randweg om Haarlem. Deze leden betwijfelden of deze oostelijke randweg veel verkeer zal ont trekken aan de weg bewesten Haarlem, zolang de oostelijke weg nog maar tot aan de Schiphol weg zal zijn aangelegd. Vele leden noemden de houding van het rijk ten aanzien van de subsidiëring zeer teleurstellend. Het ontgaat hen, hoe aan de noodzaak investeringen te beperken een argument kan worden ontleend de rijksbij drage in een als noodzakelijk erkend werk aan een bepaalde limiet te binden. Een lid vroeg of het wel nodig is de westelijke randweg met', twee gescheiden rijbanen aan te leggen, als de oostelijke randweg reeds eind 1962 gereed zou komen. Hij zou de normale breedte van provin ciale wegen willen aanhouden. Een ander lid achtte de betaling van een deel van de bijdrage in maandelijkse termijnen van 50.000 onjuist en noemde, hetgeen de mi- nistér meedeelt ten aanzien van de bereid heid tot aanpassing van de gestelde termij nen, in zijn vaagheid voor de provincie on aanvaardbaar nu de provincie ten aanzien van het tijdig gereedkomen van het weg- vak in belangrijke mate afhankelijk is van de Nederlandse Spoorwegen. De zeeverkennerstroep van het Trini- teitslyceum in Haarlem gaat binnenkort op een terrein bij het Heemsteeds Ka naal en tegenover de Mozartkade in Heemstede een clubhuis bouwen. Het ge bouwtje zal ondermeer dienen voor het onderbrengen van enkele boten. Men kon gisteren voor het rooms-katho- liek nijverheidsonderwijs in Haarlem en omstreken een historische dag noemen. Voor de eerste maal in haar geschiedenis namelijk werd aan een aantal leerlingen van de twee jaar geleden opgerichte rooms- katholieke lagere technische school aan de Kamperstraat te Haarlem een getuigschrift verstrekt. Daarom had deze eerste diplo ma uitreiking welke gisteravond in tegen woordigheid van het bestuur van de stich ting tot bevordering van het r.-k. nijver heidsonderwijs in Haarlem en omstreken, ouders, leraren, geslaagde leerlingen en ge nodigden geschiedde een enigszins feeste lijk karakter. De voorzitter van het bestuur der stich ting, ir. G. A. Rosenthal, gewaagde in zijn welkomstwoord van de schroom en de moeilijkheden waarmede twee jaar gele den met het onderwijs aan de r.-k. lagere technische school werd begonnen. Gehuis vest in een noodgebouw moest er heel wat worden geïmproviseerd. Er waren toen geen motieven om aan de weg te timmeren. Thans kan men echter met voldoening de esultaten wereldkundig maken. Van de drieënvijftig leerlingen moeten er slechts twee volgend jaar het nog eens overdoen. Tr- Rosenthal betfëurde. dat het door het intbreken van een topklas nog niet mo gelijk is de cursusduur met een jaar te ver eneen. Hij hoonte dat deze wens spoedig in vervulling zal gaan. Verder stelde spre ker het goede contact tussen de ouders en de school bijzonder op prijs. Hij compli menteerde hen met het succes van hun oon. Een woord van dank richtte ir. Ro senthal tot de directeur van de school, de heer J. B. L. Baijens, en de leraren voor de wijze, waarop zij hun taak onder vaak zeer moeilijke omstandigheden tot een goed einde hebben gebracht. Namens het be stuur van de stichting wenste hij de ge- laagden veel succes voor de toekomst toe. daarbij de hoop uitsprekend, dat zij zich in het bedrijfsleven verder zullen bekwa men en de naam van de school, waarop zij hun opleiding ontvingen, hoog zullen hou den. Met een gelukwens en een handdruk stelde i'r. Rosenthal vervolgens de geslaag den hun getuigschrift ter hand- Het zijn in de afdeling metaalbewerken: A. J. G. Aldenbuyzen, W, G. Bischot, L. F. van Boxtel. K. W. Breems. B. C. J. Burger. A. G. G. Buys, J. N. M. Eldering, J. A- den Hartoeh, N. Haver. Q. H. Leijen, C J. Lip pus, H. A. A. Mars. L. G. J. van Mierlo. P. A- Prenen. C. H. Rutte, J. M. van Sta veren, A. C. Thijssen. J. C. Venniker. P H. Wassink, M. J. M. Winnubst. J. A. Witte- man, allen uit Haarlem; J. J. Blom, Benne- broek, P. J. J. Glorie en F. de Lie, Bever wijk; en A. Meiland, Noordwijkerhout. Afdeling timmeren: C. J. L M. Booms, B. W. Corsten, G. L. Griendt, J. E. M. van der Ham, Th. Jansen, J. H. G. Mathot, R. Metselaar, J. B. Mosseveld, M- P. M. Ruig, C. H. P. Seholtz, H. J. van der Weele, Th. J. Woerde, allen uit Haarlem; A. C, van Bentem, P. Fr. Gieske, J. C. van Gils, J. Hulsbosch, allen uit Haarlemmermeer, Th. J. Alders en A. Duijn, Beverwijk, H. Fr- Buskermolen, Aalsmeer, J. Koot, Lisse, H. C. M. Meijer, Velsen; Th. M. M. Romijn, Noordwijkerhout; A. Ruijgrok, Haarlem- merliede, W. S. M. Straathof en A. M. Weijers, Hillegom; P. H. de Winter, Uit geest. Hierna hebben nog het woord gevoerd de heer R- N. Busser, voorzitter van het bestuur der stichting christelijke vereni ging voor nijverheidsonderwijs en de di recteur van de r.-k. lagere technische school, de heer J. B. L. Baijens. Hans van der Ham en Hans Venniker spraken een woord van dank namens hun klassen en boden geschenken aan. De heer Woerden vertolkte tenslotte de dank van de ouders. Gistermiddag is het 2>/s jaar oude doch tertje Anneke van de familie Van Bezu uit de Van Oosten de Brutinstraat te Haarlem in een sloot, welke langs de spoorlijn Haar lemHeemstede loopt, verdronken. Het meisje werd reeds enkele uren vermist. Een hoofdagent van politie, die samen met de vader van het meisje op een braaklig gend terrein nabij de Pijlslaan aan het zoe ken was, vond het lijkje in het water. Een paar meter verderop lag de autoped waar mee de kleuter die middag had gespeeld. Tegen een uur 's middags stelden de ouders van het meisje de politie ervan in kennis, dat zij hun dochtertje misten. Om streeks half vijf kreeg het posthuis- West een bericht door, dat in de omgeving van de Dahliastraat een autoped was ge vonden. Van het meisje ontbrak echter elk spoor. Omdat wel eens meer kinderen op het braakliggend terrein bij de Pijlslaan spelen onderwierp men deze grond aan een nauwkeurig onderzoek. Om kwart over vijf vond de hoofdagent de autoped en even later de kleine drenkeling, bij wie de levensgeesten reeds geruime tijd geweken waren. De vader van het meisje herkende, na te zijn gewaarschuwd, het levenloze lichaam als dat van zijn dochtertje. Het meisje is vermoedelijk spelenderwijs te water geraakt. Eerst thans wordt bekend gemaakt dat de toneelspeler John Gobau einde vorige week tijdens een vakantiereis door Spanje op zevenenzestig jarige leeftijd is over leden. Een telegram aan zijn familieleden vermeldde niet meer dan de dood van deze in België geboren acteur. Het was bekend, dat hij in een ziekenhuis in Spanje was opgenomen waar hij een maagoperatie had ondergaan. De heer Gobau, die zijn vakan- tietocht met zijn echtgenote en beide doch ters maakte, was het laatst verbonden aan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap. Voor het nieuwe seizoen 1958'59 maakte hij deel uit van de zuidelijke toneelgroep „Ensemble" onder directie van Robert de Vries. John Gobau werd op 9 april 1891 in Ant werpen geboren. Hij doorliep daar de to neelklas van het Conservatoire en kwam vervolgens bij de Koninklijke Nederlandse Schouwburg. Hij speelde er zijn eerste grote rol Bassanio in „De koopman van Venetië". Rie Gilhuys en John Gobau in een scè ne uit het laatste bedrijf van de thriller „Vingerhoedskruid". In het begin van de eerste wereldoorlog vluchtte hij na het bombardement van Antwerpen naar ons land. Hier werd hij geëngageerd bij het gezelschap van Royaards. Na de opheffing van dit ensem ble maakte hij deel uit van het Nieuw Nederlands Toneel onder leiding van Louis Saalborn, daarna van „Het Masker" en vervolgens kwam hij in Amsterdam bij Cor van der Lugt Melsert. Na de tweede wereldoorlog maakte hij deel uit van Comedia, de Nederlandse Comedie en nog later van het Nieuw Nederlands Toneel gezelschap. Voor de vertolking van de rol van anti quair Heiss in het toneelstuk „Goud en antiek" van Edward Perey verwierf John Gobau de bronzen plaquette van Arnhem. Acht mannen hebben in de afgelopen nacht in het koude water van de Muider trekvaart ter hoogte van het woonwagen kamp Naarden gestreden om het leven van de inzittenden van een personenauto, die daar tegen half twaalf te water was geraakt. Voor één der beide inzittenden zijn deze verbeten pogingen met succes bekroond. Men had met vereende krach ten de kap van de auto aan de oppervlak te en het hoofd van de drenkeling door een raampje boven water kunnen houden. De redders stonden daarbij tot de nek in het water. Later bleek de andere inzitten de, de 24-jarige G. Jansen uit Hilversum, reeds te zijn verdronken. Gered werd de 32-jarige B. v. d. Kooy uit Hilversum. Bei den waren gehuwd en werkten bij een auto sloperij in Soest. De heer Jansen had twee kinderen. Het ongeval werd ontdekt door een pas serende buschauffeur van de N.B.M., die de auto in het water zag liggen en terstond alarm maakte. Omwonenden, onder wie een landbouwer en twee woonwagenbewo ners, kwamen toegesneld en vijf mannen, waarbij de buschauffeur en de conducteur begaven zich te water naar de ongeveer 2V2 meter uit de kant liggende auto. Door het raampje van een achterportier stak het hoofd van een man. Met vereende krachten wist men de auto met het dak ongeveer gelijk met de waterspiegel te houden. Spoedig waren ook drie politie mannen uit Naarden ter plaatse. Zij be gaven zich eveneens te water en met be hulp van een touw slaagde men er tenslot te in de wagen naar de kant te trekken, waarbij deze echter kantelde, zodat er ge vaar gestond, dat de man, die nog in le ven was, ook zou verdrinken. Men sneed daarom de linnen kap open, waarna ook de tweede inzittende uit de wagen kon wor den gehaald. Hij bleek reeds overleden te zijn. De andere man, die zijn leven te dan ken heeft aan het verbeten volhouden van de acht redders, werd naar het diakones- senhuis in Hilversum overgebracht. Over de toedracht van het ongeval kon hij nog niet gehoord worden. Met tractor te water Te Leeuwarden is de 19-jarige H. E. Schuurman, toen hij met een landbouw- tractor op de Kanaalweg wilde keren, te dicht bij de walkant gekomen, waardoor de tractor kantelde en met de bestuurder in het kanaal stortte. Hij werd een uur la ter levenloos opgehaald. De jongeman had de tractor meegenomen van de boer derij van zijn vader om er een eindje mee te gaan rijden. Verdronken De 7-jarige Henk van den Berg uit Rot terdam, die bij zijn grootouders te Brui- nisse logeerde, is in het daar nog overge bleven gedeelte van de spuikom verdron ken. Toen het ventje niet meer boven kwam, gingen andere kinderen ouderen waarschuwen. Het lichaam werd spoedig gevonden. Het was toen echter al te laat. Terwijl hij op bezoek was bij zijn oom aan boord van het m.s. „Nooitgedacht", dat aan de Feijenoordkade te Rotterdam ligt, is de 9-jarige Jan Schouten overboord gevallen en verdronken. Het 8-jarige meisje L. Kersten is in het gemeentelijke bad te Deventer door ver drinking om het leven gekomen. Het kind was met een vriendinnetje aan het spelen met een bal. Vermoedelijk is de bal in het diepe bad gevallen en is het meisje bij haar poging de bal terug te halen verdron ken. Voor de atletiekwedstrijd tussen Nederland en Duitsland (dames en heren), die zondag 27 juli in Nijmegen wordt gehouden, is de Nederlandse ploeg als volgt samengesteld: Dames: 100 meter: Hannie Bloemhof (Palthene) en Ine Spijk (RKEAV). 200 meter: Hannie Bloem hof (Palthene) en Ria van Kuik (Olympia '48). 400 meter: Corrie Bekker (Sprint) en Sietske Ri.ipstra-Jeltema (Marathon, Leeuwarden). 800 meter: Marie Poissonnier (Marathon, Vlissingen) en Gerda Kraan (Bataven). 80 meter horden: Corrie van den Bosch (Taxandria) en Wil Bak- ker-Cysouw (Marathon). Vèrspringen: Wemmy Spierenburg-Scholtmeyer (Memphis) en Mie Schenk (Olympia). Hoogspringen: Nel Zwier (Olympia) en Dini Hobers (DOL). Speerwerpen: Greetje van Zelm (ADA) en mej. Montfoort (OSS-Volo). Discuswerpen: Corrie Huygen (Hol- landia) en Corrie van den Bosch (Taxandria). Kogelstoten: Dini Hobers (DOL) en Corrie van den Bosch (Taxandria). 4x100 meter estafette: Joke Bijleveld (Celebes), Nannie Haase (LDA), Hannie Bloemhof (Palthene), Ine Spijk (RKEAV) en Ria van Kuik (Olympia '48). Heren: 100 meter: Van Hardeveld (Ven L.), Smit (VenL) en Ruyters (Avon). 200 meter: Van Hardeveld (V en L), Smit (V en L) en Ruy ters (Avon). 400 meter: Yska (AAC), Karenbeld (Pegasus) en Moerman (Pro Patria). 800 meter: Haus (PSV), Heida (AV '23) en Van Dorst (PSV). 1500 meter: Blankenstein (Trekvogels), Janssen (AAC) en Jansen (Thor). 5000 meter: Cujé (EMM), Delnoye (Kimbria) en Viset (Cialfo). 110 meter horden: Kamerbeek (PSV), Nederhand (ALO) en Boere (Minerva). Vèrspringen: Visser (AAC), Hofstede (AAC) en G. Weisscher (Esta fette). Hoogspringen: Nummerdor (Olympic), Van Kleef (DOS) en Van der Meer (Taxandria). FolsstokhoogspringenWijsen (Kimbria), Van Es (Holland) en Gelens (Kunst en Kracht). Speer werpen: Fikert (AAC), Van der Heyden (AAC) en Kamerbeek (PSV). Discuswerpen: Koch (Pro Patria), Fikkert (AAC) en Timme (Kimbria). Kogelstoten: Koch (Pro Patria), Van Wees (AAC) en Doornbosch (Haarlem). 4x100 meter estafet te: Van Hardeveld (V enL), Smit (V enL), Ruy ters (Avon) en Otten (AAC). 4 x 400 meter esta fette: Yska (AAC), Karenbeld (Pegasus), Moer man (Pro Patria) en Haus (PSV). Maandag begint op de banen van het tennispark „Groenendaal" in Heemstede het jaarlijkse toernooi van T.C. Groenen daal dat tot en met zondag de aandacht zal vragen. De belangstelling is niet min der groot dan vorig jaar en met de sterke Amsterdammers R. Lalisang (winnaar vorig jaar) .Witteman en T. Hughan en de kampioen van het district Haarlem 'I. v. Berckel en bij de dames mej. L. v. Beest, mevr. Hughan en Kea Okker zal aantrekkelijk tennis zeker niet ontbreken. Het wedstrijd-programma voor de her kansingsgroep van het internationale mi litaire voetbaltoernooi is bij loting vastge steld. Nederland, Griekenland en België zullen de volgende wedstrijden spelen: NederlandGriekenland, Griekenland België en BelgiëNederland. Deze halve competitie moet vóór 15 sep tember zijn verwerkt, waarschijnlijk zul len de wedstrijden van het Nederlandse militaire elftal in de eerste weken van september worden gespeeld. De winnaar van deze herkansings-groep komt met Frankrijk, Portugal en Egypte in de finale-poule, waarvan de wedstrij den in november in Portugal worden ge houden. De wat erpol'oc om petitie De waterpolowedstrijd HaarlemGZC werd gisteren in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem gespeeld voor de tweede klasse B (dames). Ondanks felle tegenstand van GZC werd het een twee nul overwinning, die' in de eerste helft tot stand kwam. Corry Holm had de stand op één-nul gebracht, waarna Nel Goedhart uit een vrijliggende positie het tweede Haarlem-doelpunt scoorde. Een GZC-dame werd hierna het water uitgezonden, maar de Haarlem-dames kregen geen gelegen heid om de verkregen speelstersmeer derheid uit te buiten, zodat het bij twee nul bleef. De stand in de tweede klasse B is: Nereus 6 6 0 0 12 35—5 GZC 7 4 0 3 8 23—13 ADZ 6 3 0 3 6 15—16 Haarlem 7 2 0 5 4 10—38 ZAR 6 1 0 5 2 9—20 Haarlem heren heeft in de tweede klasse heren de tweede overwinning geboekt. De strijd ging tegen VZV. Nadat Fabel een Haarlem-aanval met succes had afgewerkt, zorgde Swier voor de gelijkmaker. Toen verkreeg Haarlem een spelersmeerderheid met de VZV'er Hamers op de kant. De VZV-doelman stopte enige schoten, maar na een door Fabel genomen hoek- worp moest hij toch zwichten voor een schot van Jan Paanakker. Toen kwamen de ploegen weer volledig in het water. Het was echter voor kort, want al spoedig moest de VZV'er Gravemaker het water uit. Haarlem kreeg echter geen gelegenheid om de verkregen spelersmeerderheid uit te buiten. VZV-doelman Hagedoorn stopte tot zes maal toe een Haarlem-schot, waarna Gott- mer gelijk maakte (twee-twee), In de strijd om het winnende doelpunt zegevierde Haarlem door een prachtig schot van Die- persloot. De stand van de tweede klasse A is: DAW 5 5 0 0 10 30—12 Neptunus 5 2 2 1 6 2113 VZV 7 2 2 3 6 26—25 Het Gooi 6 2 0 4 4 25—28 Haarlem 7 2 0 5 4 13—37 Voor de eerste klasse heren kreeg HVGB in Stoop's bad in Overveen SVH op bezoek, dat zegevierde. Nadat HVGB door Hoge- land de leiding had genomen, deed SVH de balans in haar voordeel omzwaaien, waar na Meulenberg en Boon er drie-twee van maakten. Nog voor het ingaan van de rust zorgde Smael voor de gelijkmaker In de tweede helft was het aan beide kanten een gaan en komen voor het doel. Een halve minuut voor het einde maakte Smael er drie-vier van. Dat werd de eind stand. Waterpolo-uitslagen: Competitie KNZB heren reserve eerste klasse: HVGB 2SVH 2 1-6. Reserve tweede klasse A: Haarlem 3 HPC 3 9-0. Competitie Kring Haarlem KNZB. Af deling AM I: HZV-DWTa 3-7. Afdeling AM II: HPCDWTb 4-0. Heren eerste klasse: HZV 1—NVA 1 1-0, HZV 2NV A 2 1-4. Afdelnng AJ I: VZV aHPC a 3-3. Af deling AJ II: VZV bDWT 4-1. Studentenkamers tekort. In Delft ver wacht men dat in september, wanneer de inschrijving, voor de Technische Hoge school wordt opengesteld, er omstreeks 250 kamers voor studenten te weinig zullen zijn. Thans reeds kloppen dagelijks 10 tot 15 studenten aan bij de commissie voor studentenhuisvesting. Zij krijgen de raad naar de nieuwe stadswijken te gaan en daar huis aan huis om kamers te gaan vragen. Ook wordt wel het advies gegeven in de omgeving van Delft te zoeken of spoorstudent te worden. Monumentenzorg. Staatssecretaris Höppener heeft de Tweede Kamer ge vraagd de werkingsduur van de tijdelijke wet Monumentenzorg nog eens met een jaar te verlengen. In zijn toelichting op het desbetreffende wetsontwerp schrijft de staatssecretaris, dat, hoewel het voorlopig verslag betreffende het ontwerp-monu- mentenwet inmiddels is verschenen en de Memorie van Antwoord eerlang zal worden aangeboden, rekening dient te worden ge houden met de mogelijkheid, dat dit ont werp niet vóór 1 januari 1959 het staats blad zal hebben bereikt. Men wil dus een vacuum voorkomen. Consulaten-generaal. De Zwitserse re gering heeft besloten de consulaten in Am sterdam en Rotterdam tot consulaten- generaal te verheffen. Consul-generaal in Amsterdam wordt de heer Walter Spycher. De heer Alfred Tauber is benoemd tot consul-generaal in Rotterdam. Twintig jaar. De rechtbank te Assen heeft vonnis gewezen tegen de Ambonees J. L. M. uit het woonoord Schattenberg, tegen wie verleden week achttien jaar ge vangenisstraf was geëist wegens de moord, die hij op zijn vrouw heeft gepleegd door haar een tablet sublimaat te laten inslik ken. De uitspraak luidde twintig jaar ge vangenisstraf. Derde slachtoffer. Ook het derde slachtoffer van het ongeluk met het motor bootje „Jowi", dat zondag door een Duitse tankboot op de Merwede tussen Dordrecht en Papendrecht werd overvaren, is gevon den. Het is de 50-jarige schippersknecht Ml van Tilborg, wiens stoffelijk overschot door de rijkspolitie te water is gevonden. Burgemeester. Aan de heer C. J. J. Remmen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Budel, met dankbetuiging voor de lang durige diensten, door hem als burgemees ter bewezen. Vlootbezpek. In Rotterdam zijn aan gekomen het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepis", de kruiser „Macon" en vier torpedobootj agers. Minister akkoord. Minister Staf stemt geheel in met de maatregelen, die de chefs van land-, zee- en luchtmacht hebben genomen tegen het maandblad „Op den Uitkijk". In antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Polak (Comm.) deelt de minister mee, dat hij gerechtigd is de door de ministeries van Oorlog of Marine bekostigde publikaties al of niet ter lezing aan militairen te verstrekken. Het Rotterdams zevental heeft het vijf- kringenwaterpolotoernooi gewonnen. Vrij dagavond werden de laatste wedstrijden gespeeld. In de eerste wedstrijd bonden de ploegen van Rotterdam en Midden-Ne derland de strijd aan. Deze ontmoeting had een zeer spannend verloop: 0-1, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, rust. In de tweede helft werd het na een Rotterdamse spelersmeerder heid drie-drie en vervolgens vier-drie, waarna de Midden-Nederlanders een spe lersmeerderheid kregen die ze echter niet konden uitbuiten. Daarna moest er een Rotterdammer de kant op, die kort daar op gevolgd werd door een speler van bei de ploegen waardoor met vijf tegen vijf gespeeld werd. De stand werd gelijk maar er volgde geen beslissing. Den HaagHaarlem De ontmoeting Den HaagHaarlem had een afwisselend verloop. In snelheid was Den Haag de Haarlemmers de baas. Door Ron Boon werd een spelersmeerderheid uitgebuit (0-1). Den Haag kwam toen goed los. Aalbers (2), Terweele en Ingeluif brachten de ruststand op vier-een. Kort na de hervatting werd de Haarlemmer Roozekrans het water uitgezonden, maar na een doelpunt van de Hagenaar Terwee le kwamen de ploegen wederom volledig in de strijd. Bij een Haarlem-aanval ver kleinde Boon de Haarlem-achterstand (5-2). Terweele had reeds voor het zesde Haagse doelpunt gezorgd toen Hogeland een Haarlem-aanval goed afwerkte. Den Haag had toen wederom een antwoord klaar door Ingeluif waarna weer Hoge land uit een vrije worp de stand op zeven vijf bracht. De eindstand van het toernooi is: Rotterdam 4 3 1 0 7 2215 Midden v. Nederland 4 2 1 1 5 2210 Den Haag 4 2 0 2 4 16—25 Amsterdam 4 1 0 3 2 2019 Haarlem 4 1 0 3 2 13—24 De Prijsuitreiking Na afloop van de wedstrijden werd in het Rotterdamse raadhuis de spelers en officials een koud souper aangeboden en vond de prijsuitreiking plaats. De heer Van Driel bracht hierbij namens de Rot terdamse raad voor lichamelijke opvoe ding en de commissie vakantiebesteding dank aan allen die er aan hadden meege werkt tot het slagen van het toernooi. Hij sprak er zijn verheugenis over uit dat on danks een paar koude avonden circa 13000 bezoekers van het toernooi getuigen wa ren geweest. De Fransman Hebrard heeft met een Dyna Panhard de zuinigheidsrit gewonnen, Hebrard gebruik in zijn wagen 4.589 liter per 100 km. Gisteravond kwamen 34 van de 59 equipes, die maandag in Brussel waren gestart, in Biarritz aan. Liefst 25 equipes moesten dus op het ruim 2700 km lange traject dwars door Europa opgeven. Wel een bewijs, dat deze zuinigheidsrit acen kleinigheid was. De officieuze klassewinnaars zijn: klasse 1: Maurel met een Citroën 2 CV, 3.965 liter op 100 km; klasse 2: Hebrard met een Dy na Panhard, 4.589 liter op 100 km; klasse 3: Grasset met een Peugeot 203, 6.455 liter op 100 km; klasse 4: Fouillet met een Peu geot 403, 6.567 liter op 100 km; klasse 5: Mangin met een Citroën I.D. 19, 5.967 liter op l?p km; klasse 6: Heaps met een Stan dard Sportman, 8.124 liter op 100 km.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7