Geadresseerde onbekend Het öehelm van de stad Toledo DE BEURS van gisteren 8 EEN KORT VERHAAL DOOR H. G. CANNEGIETER Luchtig vliegen Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 14 tot en met 18 juli Prachtig vuurwerk in Zanvoort ZATERDAG 19 JULI 1958 NIETS van de post? vroeg zijn vrouw. Alleen kranten en drukwerken, antwoord de hij, haar niet vertellend dat hij inder haast een brief had weggemoffeld op het korte traject tussen de brievenbus en de huiskamerdeur. Maar zij keek hem arg wanend aan, al zei ze geen woord. Zij ken de elk zijner gelaatsuitdrukkingen. Voor haar kon hij niets verzwijgen. En hij wist dit, maar poogde te doen of hij het niet wist. Verlegen sloeg hij de ogen neer, legde de kranten en drukwerken naast het ontbijtbordje en ïjam een hap van zijn boterham. PAS toen hij veilig en wel in zijn kantoor tje zat, haalde hij de brief uit zijn binnen zak. Hij nam hem in de hand, draaide hem om en om en bestudeerde met zijn kippige brilleogen alles wat er aan te zien was: het adres, het postmerk, het handschrift. Het eerst wat hem opviel was dat elke aanduiding omtrent de af zender ontbrak. Geen naam en woon plaats in de linker benedenhoek van de voorzijde, noch in het midden op de ach terzijde van de enveloppe. Dat gaf alvast te raden! De brief was drie dagen geleden gestem peld. De datum was leesbaar, maar de plaats van afzending was niets dan een groezelige vlek. Hoe kan een brief drie dagen onderweg zijn en dan nog aan het verkeerde adres worden bezorgd? Want op Trompstraat 23 was geen mejuffrouw Catharina Petersen bekend. Het stond er in een fors, mannelijk schrift. Geen zaken brief dus, want een rekening van de kap per zou met de machine getikt zijn. Wat heeft deze forse en mannelijke man met mejuffrouw Catharina Petersen te ma ken? In elk geval staat hij met haar in een privé-betrekking. En hij correspon deert met haar op hemelsblauw briefpa pier, dat contrasteert met forse manne lijkheid. Forse, mannelijke mannen kun nen in de min romantisch en sentimenteel wezen. Terwijl hij aldus mijmerde, werd hem duidelijk, waarom hij in een spontane op welling de brief had verdonkeremaand voor zijn vrouw. Deze mejuffrouw Catha rina Petersen intrigeerde hem. Haar verkeerdbezorgde brief gaf hem een mid del in handen om aan een neiging te vol doen, die zijn vrouw maar al te goed ken de. Hun huwelijk was wat men noemt ge lukkig. Het kinderloze paar was op elkaar aangewezen en genoot op bescheiden wij ze de genoegens des levens, voorzover zijn schraalbetaald ambtenaarsbaantje hen hiertoe in staat stelde. Ze waren el kaar al de tien jaar van hun samenzijn trouw gebleven. Althans in de praktijk. Maar als de Schrift gelijk heeft, die zegt, dat wie een vrouw aanziet om haar te be geren, reeds overspel met haar heeft ge pleegd, dan was hij een grote zondaar. Zijn verbeelding borduurde voort op elk aardig schepseltje, dat zijn oog ontmoet te. En zijn alwetende vrouw doorzag hem en werd jaloers. Al deed ze geen mond open hij voelde het stilzwijgend verwijt. Bij het ledigen van de brievenbus had hij onmiddellijk ontdekt, dat deze brief hier niet thuishoorde. Een pas later tot zijn be wustzijn doorgedrongen ingeving had hem een avontuur in uitzicht gesteld. Hij zou deze Catharina gaan zoeken. Wie weet, welk een aardige ontmoeting dit zou op leveren! Misschien woonde zij in de Tromplaan of op het Trompplein of in de Tweede Trompstraat op nummer 23. Aan bellen en dan vragen, maar niet terstond spreken over de brief. Eerst haar persoon lijk aan de deur krijgen. En een praatje maken. En afwachten, hoe ze op de brief reageerde. En dan was het begin van de roman gemaakt. Best mogelijk, dat er nog een vervolg op kwam! Welk een kostbaar bezit, deze brief! Hij bestaarde het geheimzinnige adres letter voor letter, draaide de enveloppe om en om stak haar met een teder gebaar voor zichtig weer in zijn zak. Hij was op deze Catharina al dodelijk verliefd geworden! DEZE DAG en ook de volgende kon hij nog niet besluiten op onderzoek uit te gaan. Zijn aangeboren schuwheid en me de de onbewuste vrees, bij confrontatie van een illusie te zullen worden beroofd, hielden hem van de praktische stap terug. Hij volstond er mee af en toe met strelen de hand over zijn borstzak te strijken om te voelen of de dierbare brief er nog zat. Hij kon er moeilijk afstand van doen. Het duurde enkele dagen, voordat hij op Tromplaan 23 aanbelde. Een snauwerige oude feeks beet hem toe, dat ze daar nooit van een juffrouw Petersen hadden gehoord. Op het Trompplein ging het hem niet beter. Een lang en vervelend gesprek met een suffe oude heer, die het nodig vond al zijn huisgenoten één voor één te ondervragen, gaf ook hier nul op het re kest. In de Tweede Trompstraat moest hij driemaal terugkomen, omdat hij nie mand thuis trof. Kennelijk woonde daar iemand, die overdag naar zijn werk was 'en die hij alleen 's avonds kon thuistref- fen. Maar hoe moest hij bij zijn vrouw dit uitgangetje aannemelijk maken? Toen hij op de stoep stond, deed zich op eens een nieuw vergezicht voor hem open. Catharina zou een werkend meisje wezen, dat hier op kamers woonde. Hij belde aan en kreeg geen gehoor. Na een tijd wach ten met kloppend hart nogmaals gebeld. Misschien hierboven! antwoordde een norse mannenstem op zijn vraag. Boven gebeld een slordige totebel stond hem te woord met de mededeling, dat zij nooit aan collectes deed. Hij had alle moeite om haar aan het verstand te brengen wat zijn boodschap was. Het mens grinnikte en teemde hoofdschuddend, dat ze nooit van die naam had gehoord. Mejuffrouw Catharina Petersen woonde dus klaarblijkelijk niet in deze stad. De forse, mannelijke man had zich in zijn liefdesroes met de aanduiding van de woonplaats vergist. Dan maar verder zoeken! Wat blader je toch in de telefoon gidsen zei zijn vrouw achterdochtig. O., niets., zómaar! ER WOONDEN PETERSENS in Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, ook in de provincieplaatsen wemelde het van aldus genaamden. Maar geen ervan woonde in een naar Tromp genaamde straat, laan of plein. Daar was geen be ginnen aan! Hij liep nu al meer dan een week met die brief op zak rond. Toen be gon zijn geweten te spreken. Er kon in die brief wel een belangrijke tijding staan. En als deze Catharina dit bericht niet ont ving, zou dit de naarste gevolgen kunnen hebben. Als het eens een oproep voor een sollicitatie was? Of de aankondiging voor een bezoek? Een uitnodiging misschien of het op de hoogte stellen van de toe stand van een patiënt? Wat kan er zo al niet in een brief staan! En hij liep met die brief in zijn zak! Maar wat moest hij er aan doen om de geadresseerde te bereiken? Op het post kantoor afgeven? Ook daar wist men im mers de afzender niet. Het enige zou zijn de brief open te maken. Een klein kunst je! De enveloppe was niet erg secuur toe- geplakt en hij zou met een breinaald ge makkelijk door de gelijmde rand kunnen komen zonder dat het papier werd be schadigd. Hij kon de enveloppe weer dichtplakken zonder dat iemand zou kun nen bemerken, dat de brief geopend was geweest. Toen dit plan in hem opkwam, schaam de hij zich erover. Op zo geniepige wijze inbreuk te maken op het briefgeheim! Maar hij praatte dit goed met te zeggen dat er geen andere mogelijkheid bestond om de brief aan het juiste adres te bezor gen. Hij zou het maar doen. Hier, in zijn stille kantoortje, was het een ongezochte gelegenheid. Hij had wel geen breinaald, maar met een rechtgebogen papierclip zou het wel gaan. Omzichtig haalde hij het kostbare document te voorschijn. Maar toen de brief vóór hem op tafel lag, deinsde hij voor zijn plan terug. Het was niet alleen zijn geweten dat zich verzette. Hij vreesde voor het verlies van zijn dier baar geworden illusie. Als eens bleek, dat Catharina niet het aardige meisje was of de aantrekkelijke vrouw, die hij zich voor stelde? Kon die mannenhand ook van een potige oude dame zijn, die haar werkster meedeelde, dat ze op die en die dag haar niet kon gebruiken? Of kon het de werk ster zelf wezen, die als analfabeet het be richt van verhindering aan de met haar verloofde chauffeur had overgelaten? Mis schien was mejuffrouw Petersen een erf tante en feliciteerde een hebzuchtige neef haar op haar tachtigste verjaardag. Wat kan zich zo al niet onder het mom „Catharina" verbergen? Laten wij deze doos van Pandora maar liever dichtlaten! Laten wij ons met de onbekende Cathe- rina vergenoegen, die wij als een dier baar kleinood in onze binnenzak meedra gen. Die onze talisman zal blijven, de mas cotte van onze lichtgelovige romantiek. Catharina, de onze voor eeuwig! Zich aldus opwindend tot een staat van tegelijk tedere en hartstochtelijke ver liefdheid, voelde de man in zijn kantoortje, terwijl hij de brief tussen zijn bevende vin geren hield, een ander gevoel in zich op komen: de jalouzie tegen de forse, man nelijke man, die indien Catharina in werkelijkheid zou zijn wat zijn idool be lichaamde en niet de werkster of haar me vrouw haar met het recht van de rea liteit de zijne mocht noemen. En de man in zijn kantoortje bedacht, dat hij met deze brief het lot van zijn rivaal in han den had. Had hij niet, door de brief ach ter te houden, een afspraak in de war ge stuurd, een rendez-vous doen mislukken? Nooit zou hij de brief openen om daar door het juiste adres aan de weet te ko men. Moest hij zijn medeminnaar in de hand werken? Liever bakte hij hem deze poets! Nee, deze brief was nu eenmaal van hem. Het was de laatste beursdag van een week, die geladen was met emoties in ver band met de politieke situatie in het Na bije Oosten, waardoor de koersvorming van de aandelen nogal heeft gefluctueerd. De koersen stelden zich gisteren boven die van het vorige slot. Er viel over de gehele markt een duidelijk herstel waar te ne men. De maatstaf hiervoor was de hou ding van de beurs in Wallstreet, die hogere koersen te zien gaf en maling had aan de flauwe tendentie die de Europese beurzen te zien hadden gegeven. Aandelen Kon Olie, waarin de handel zeer levendig was waren op 161,50 bij de opening 5 gulden in herstel en lagen bovendien 1,50 boven pariteit Amerika. De handel liet zich aan vankelijk kalm aanzien, maar plotseling ontplooide de arbitrage een grote activi teit in de oliehoek op berichten uit Londen, dat de oliepijpleidingen in Irak door de re gering aldaar zouden worden beschermd. De koersen van de aandelen Kon. Olie liepen door aankopen voor Londense en la ter ook voor Parijse rekening op tot 163. In de morgenuren werd voor deze aande len 160,30 tot ƒ160,90 betaald. In die tijd keek de arbitrage werkeloos toe in ver band met het naderende lange weekeinde. Aandelen Philips konden een koerswinst van 5 punten op het bord brengen. Unile ver was ruim 6 punten hoger, terwijl AKU zich verder niets aantrok van de produktie beperking van de technische garens. De kunstzijde aandelen waren op I8OV2 vijf punten boven de vorige slotprijs. K.L.M. kon niet meekomen en lag tegen de gehele marktverhouding in een fractie lager. H.V.A. noteerde op 104V2 4V2 punt beter. Voor de scheepvaarten bleef de goede belangstelling aanhouden. De koersen lie pen na een kalme opening op vooral voor aandelen Scheepvaartunie, die uiteinde lijk ruim 3 punten hoger waren. De overi ge aandelen in deze sector boekten 2 tot 3 punten winst. Van de cultures ondergin gen Certificaten Deli een belangrijk her stel; het fonds liet 113,50 voor zich note ren. Amsterdam Rubber trok goede be langstelling en avanceerde ruim 5 punten. Senembah was 3 punten hoger. De handel in het algemeen was, behoudens die in aandelen Kon. Olie matig. Men bleef in verband met het lange weekeinde aan de voorzichtige kant. Ook voor de staatsfond sen bestond goede vraag, waardoor de koersen zich ten opzichte van de vorige da gen behoorlijk herstelden. Prolongatie 3V2 percent. (ANP.). NEW YORK De effectenbeurs te New York heeft, ge meten naar de voornaamste koersgemid- delden, het hoogste peil van het lopende jaar tot dusverre bereikt. In kringen van Hij zou hem bij zich houden om stil te ge nieten van Catharina's geheimzinnige aan wezigheid. Hij legde de clip, die hij reeds om de brief te openen uit het bakje geno men had, weer op z'n plaats en hield de brief met het adres voor zijn kippige ogen. Zachtjes bracht hij de envelop naar zijn mond en drukte er een vochtige zoen op. Maar eensklaps beving hem een onver hoedse angst. Ais zijn vrouw...! Ze kón zijn jas eens in handen krijgen. Ze borstel de die wel eens af. En ze moest er wel eens een knoop aanzetten. Als die brief dan eens uit de binnenzak viel? Als ze eens ontdekte, dat hij vleiend zacht over zijn borst streelde? Als hij .zijn zakken eens leegde bij het verwisselen van kostuum en met zijn zakagenda verscheen die brief op tafel? Nee, zijn vrouw... En met een resoluut gebaar frommelde hij de brief ineen, deed het kacheldeurtje open en wierp het compromitterende docu ment in de vlammen. Moest een minuut later zijn vrouw niet toevallig het kan toortje binnenlopen? Zij trof hem aan, ter wijl hij als een verloren man wezenloos voor zich uit zat te staren. Zij snoof de geur op van smeulend papier en keek hem wantrouwend aan. O niets, oude rekenin gen, mompelde hij. Oppompbare vliegtuigjes worden steeds weer ontworpen en al is het niet zo, dat ze „en masse" te koop zijn, hun bruikbaarheid hebben zij al ver scheidene malen bewezen. Hier zien we twee foto's van een rubbervlieg tuigje, dat ontworpen is door de Ame rikaanse Goodyear Rubberfabriek. Het eenpersoonstoestelletje heeft een motor van 45 pk. Op de bovenste foto is het in de vlucht; op de onderste foto „leeg" uitgepakt. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Wallstreet werd opgemerkt, dat de markt bezig is zich over te schakelen van het peil van een stagnerende economie naar de mogelijkheid van een economie, zoals die in tijden van oorlog gebruikelijk is. De „oorlogsaandelen", die voordelen te ver wachten hebben van grotere defensie-uit gaven, vertoonden een koersstijging. Inter nationale oliewaarden waren aanvankelijk hoger, maar verloren tegen het slot terrein door winstnemingen. De hele lijst daalde beneden de aanvan kelijke hoogtepunten. Er waren verliezen bij American Car, American Smelting, Ge neral Foods, International Paper, National Steel, Standard Oil of California, Atlantic Coast Line, Rock Island, Illinois Central, New York Central en South Pacific. Du Pont en Eastman moesten, evenals enkele andere chemiefondsen, meer dan een dollar nrijsgeven. International Nickel sloot een dollar hoger. Het industriegemiddelde kwam van 485,70 op 486,55; dat voor Spoorwegen van 124,93 op 125,31 en dat voor openbare nutsbedrij ven van 79,55 op 79,36. De omzet bedroeg 3.350.000 aandelen tegen 3.180.000 de vorige dag. Van de 1181 verhandelde fondsen sloten er 498 hoger en 453 lager. Vrijdag 18 juli 1958 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabrie': Philips Unilever - Wi lton-Fij enoord Holland-Amerika Lijn Kon Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren 'Vmstetd-irr Rubber H.V.A U/2% Staffeiiening 1947 1% Invest, cert. Nederland 3% Nederland 196264 6Nat. Woningbouwlening '57 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 12.462.735,- Deze week (voorl.) Aandelen 10.251.428, Laagste Hoogste Laatste K nf>rsversrh1l koers koers tijdvak t.o.v. 11 juli 175% 193 180 15% 190 192% 190 3 171 180 175 5% 295% 303 303 0 250 257 255 5 280 297 2867-6 10% 342 366 350% 17% 184% 188 188 2 155,— 167,60 163,20 8,30 136% 138% 138 133 138 137 1% 119 126 125% - 230 233 230 1 64 72% 70 4% 100 109 106% 5% 107,50 120,50 113,— 11,85 897/is 9Q3/i« 8925/s2 »/82 93 K 95 94% ll/18 93 94 93% V 32' 109% 109% 109% V16 Obligaties 10.828.564, Obligaties 10.603.226, A.N.P.C.B.S. Beursindices 1953 100: Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen jan. '58 237,41 125,64 117,14 105,58 64,40 167,93 11 juli '58 290,92 146,57 135,50 124,84 93,14 204,84 18 juli '58 276,54 145,20 134,43 122,56 87,89 196,81 1) ex interim dividend ad 6,per aandeel van 100,d.d. 16 juli 1958. Begunstigd door buitengewoon mooi weer heeft een grote mensenmassa vrij dagavond het vuurwerk aanschouwd dat de stichting „Touring Zandvoort" in sa menwerking met de Zandvoortse midden stand, inwoners en badgasten aanbood. Toen even na tienen de lichten overal werden gedoofd en met een oorverdovend geknal de eerste brisantbom uiteenspat te werd dit spel van vuur, licht en kleu ren, dat ruim drie kwartier aanhield, een der fraaiste vuurwerken, die men ooit in Zandvoort aanschouwde. Het reclame-element was er rijk in vertegen woordigd, doch deed geen afbreuk aan het geheel, integendeel. Deze stukken waren dermate kunstig en smaakvol door de „pyro-technikers" samengesteld, dat het een lust was, deze gade te slaan. De enorm zware bommen, die een verblin dend licht verspreidden en met een enor me klap uiteensprongen, moeten wel tot zeer ver in de omtrek hoorbaar zijn ge weest. Voor het eerst werden er ditmaal enkele in Zandvoort afgeschoten en het publiek bleek de dreunende slagen en de helle lichtgloed buitengewoon te waarde ren. In het magistrale slotstuk werd aan gekondigd, dat op 1 en 15 augustus weder om een vuurwerk zal worden afgestoken. Waarschijnlijk zal dan de belangstelling nog groter zijn. Eerder gesloten. De tentoonstelling van Italiaanse kunstnijverheid en toege paste kunst, die van 20 juni in het museum Fodor in Amsterdam wordt gehouden, zal worden gesloten op vrijdag 25 juli. Deze expositie zou oorspronkelijk tot 31 juli ge opend zijn. Tegen het einde van de zes tiende eeuw vestigde zich te Toledo een op Kreta geboren Griek, met name Domenico Theotocopuli. Hij kwam uit Venetië en was nog vol van de wonderen, die hij daar had ge zien. Maar het duurde niet lang of de geheimzinnige sfeer en de schoonheid van Toledo kregen zoveel vat op hem, dat hij er tot zijn dood, in 1614, is blijven wonen. In zijn nieuwe omgeving kon hij zijn kunste naarsschap eerst ten volle ont plooien. Hij werd een schilder, wiens doeken tot het kost baarste bezit van de mens heid behoren. Zijn gebruik van grijzen, blauwen en zilver was zeker in die tijd uniek, zijn licht- en schaduwwerking droeg bij tot de vorming van een geheel eigen stijl. Nu nog staan we verbaasd van het typisch moderne in zijn wer ken. Hij is ons thans beter be kend onder de naam, die hem werd gegeven naar het land van zijn herkomst, El Greco. In het centrum van „La Ciu- dad Imperial y Coronada" een titel, die de stad heeft ge kregen, toen Philips II er in 1559 hof ging houden vind ik het vroegere paleis van de markies de Viilena, waarin El Greco de laatste tien jaar van zijn leven heeft gewoond. Hij kon er gisteren zijn palet heb ben neergelegd. Zoals op alle plaatsen waar vreemdelingen heen worden getrokken is het er onbehaaglijk druk en het zelfde ervaar ik in het vlakbij gelegen Museo de Greco, maar wat wil ik eigenlijk? Ik kan moeilijk verlangen deze kunst voor mij alleen te hebben en er blijkt met enige oefening toch wel zoveel concentratie mogelijk te zijn, dat ik een tijd later slechts met diepe tegenzin kan wegkomen. Het oude hart van Spanje wenkt mij alle kanten uit. Straatjes vol trillende zomer- We bevinden ons in een stad, die door de hele geschiedenis van Spanje een vooraanstaande plaats heeft ingenomen en nu nog één groot nationaal monument is. De strijd, die er is uit gevochten tussen verschillende culturen, heeft ertoe geleid, dat er een wonderlijke mengeling is overgebleven, waarvan de bezoeker een onuitwisbare indruk meeneemt. hitte kronkelen zich naar een onbekende bestemming. De binnenstad is een netwerk van nauwe, steile steegjes, ge plaveid met hobbelkeien, die een te zware opgave blijken te zijn voor de naaldhakjes van de Amerikaanse toeriste met de dikke reisgids en de kostbare camera. Ze trekt haar schoenen maar uit en zoekt met pijnlijk vertrokken gezicht naar een betere be strating in de buurt van de kathedraal. Sinds de dagen van de Moren kan hier niet veel veranderd zijn. Alweer die Moren! Ja, waar niet in Spanje? En zeker vindt men hun sporen in Toledo, waar zij van 712 tot 1085 het heft in handen hadden en zo'n grote invloed uitoefenden, dat de bewoners, hoewel gedurende die periode christenen geble ven, zich naar taal en gebrui ken volledig Arabisch oriën teerden. De moskee, die nu de naam draagt van El Cristo de la Luz, het Convento de la Fe en de Mesquita de la Tornerias, de voornaamste gebouwen in wat men wel de Cordovaanse stijl noemt, zijn er de stille ge tuigen van. Zij bepalen, mét de talrijke huizen van Moorse herkomst aan de straatkant hebben zij slechts enkele ra men het karakter van deze stad. In deze straatjes en op de rustige pleintjes wordt de taal van Toledo gesproken, al leen verstaanbaar voor wie er voldoende gevoel voor heeft. Het is een duizend jaar ge leden begonnen tweegesprek tussen de christelijke en de Moorse cultuur, een dialoog van aartsvijanden, die later zozeer aan elkaar waren ge bonden, dat elk ervan karak teristieken van de ander heeft overgenomen. Hier en daar zijn de culturen zelfs in elkaar gevloeid, op andere plaatsen wordt het fluistergesprek ver levendigd door Joodse inter rupties: de synagoge Santa Maria de la Blanca uit de der tiende en de Transito uit de veertiende eeuw. Het valt moeilijk in deze overvloed van architectonische pracht op details te letten. Ik zou mezelf echter tekort doen, als ik geen aandacht besteed de aan het meesterlijke smeedwerk, dat vele gebou wen siert. Nergens in Spanje is op dit kunstambachtelijk gebied zoveel moois bewaard gebleven, nergens ook bevindt het zich in zulk een uitsteken de staat. De oude smeden be schikten over een preser- veringsmethode, die met hun dood verloren is gegaan. Een beetje beduusd van al les wat ik in een morgen te verwerken heb gekregen, loop ik in de namiddag onder een der stadspoorten door, de Cambrón, en volg de weg naar het kerkhof de la Misericor- dia. Aan de weg ligt het klei ne kerkje van Cristo de la Ve ga. Ik zoek er niet alleen een ogenblik de koelte, maar ook wil ik wel eens weten of er nog steeds aan een oude le gende wordt geloofd. In de halfschemering voor mij be wegen zich mysterieuze gestal ten en wanneer mijn ogen aan het gebrekkige licht gewend zijn, herken ik jonge mensen. Zij begeven zich twee aan twee, mannetje naast vrouw tje, naar het Christusbeeld, waaraan de kerk zijn naam ontleent en leggen daar een plechtige gelofte van eeuwige trouw af. Dan gaan ze heen en op hun gezichten is de blijdschap van de zekerheid te lezen. Vooral in de zomer kan men de jonge paartjes daar tref fen, omdat zij onvoorwaarde lijk geloven aan de kracht van de band, die door hun gelofte ontstaat. Het gebruik dateert van eeuwen her. Op een zo merdag, aldus de legende, lie pen twee gelieven langs de oever van de Taag. Zij spra ken weinig, want beiden wa ren vervuld van het naderend afscheid: de jongeman was soldaat en stond op het punt ten oorlog te trekken. Bij het kerkje trok het meisje haar verloofde naar binnen en zei: „Laten we elkaar hier eeuwige trouw beloven. Dan pas kan ik je met een gerust hart laten vertrekken". De soldaat keerde jaren la ter heelhuids uit de strijd terug, maar hij liet het meisje links liggen. Zij liet het er niet bij zitten en volgde hem op een dag buiten de poort, waar hij zich met vrienden en vriendinnen vermaakte. Al haar vrouwelijke trots opzij zettend, ging ze met vlam mende ogen voor hem staan en herinnerde hem aan zijn trouwbelofte. Hij ontkende die ooit te hebben gedaan en lach te haar uit. Toen vroeg ze: „Durf je mee de kerk in te gaan om het aan Cristo de la Vega te vragen?" Gedwongen door de spot van de anderen liet hij zich meevoeren en weer stonden zij samen tegen over het beeld. Daar herhaal de het meisje de woorden, die zij jaren tevoren had ge sproken. En zie, krakend be woog zich de hand van het beeld, tot deze zich zegenend boven de hoofden van het paar bevond. U begrijpt de rest: zij leefden nog lang en gelukkig Geen Spanjaard zal hiervan een geloofskwestie maken; in de loop van de tijd is uit deze overlevering alleen maar een charmant gebruik gegroeid. En ik ben blij er een voor beeld van te hebben meege maakt. Maar nu haast ik me terug naar de stad, want de kathe draal wacht. Van 1227 af is er twee en driekwart eeuw aan gewerkt en het resultaat is een overweldigend stuk Go- thiek met Spaanse variaties. De ruimte is er vol middel eeuwse romantiek, wat nog maals bijdraagt tot verster king van wat men wel eens „het geheim van Toledo" heeft genoemd. Dat spreekt eveneens uit het skelet van Alcazar, waaraan zulke tra gische herinneringen uit de burgeroorlog verbonden zijn. Na een dag kan ik al beter begrijpen wat El Greco aan Toledo bond. En ook wat men bedoelt, wanneer men maar hardnekkig over het geheim van Toledo blijft spreken en schrijven, zonder te definiëren waaruit dat mysterie is opge bouwd. Als ik een bescheiden poging tot ontleding mag doen, zou ik zeggen, dat dit geheim verborgen ligt in de charmante, afgesloten patios, in de serene rust van zijn kloosters en kerken, in de kriskras door elkaar lopende nauwe straatjes en steegjes, in het fluwelig azuur van zijn sterrennachten, in de blozende Castilaanse zonsondergang, kortom, in de gehele at mosfeer van de stad. J. F. Kemming

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 8