Maarse en Kroon willen nog deze zomer tweede buslijn Haarlem-Utrecht openen Warschau 5xiat~twiia /ïïda. Kamercommissies en regering FILATELIE Geen sfeer voor jazz-muziek in het Openluchttheater Spoorwegen zien er een verkapte sneldienst Amsterdam-Utrecht in Op en om het Binnenhof Operatie Carmen ZATERDAG 19 JULI 1958 9 KERKELIJK LEVEN Zoon steelt schelvis, vader verkoopt Prins Bernhard bezocht kerncentrales in Engeland Expositie trok al meer dan tweeduizend kijkers De Europese tournee van Jean Rey Kort nieuws (Van een onzer redacteuren) Op de zittingen van de Commissie Vergunningen Personenvervoer vormen de belangentegenstellingen tussen de n.v. Nederlandse Spoorwegen en de n.v. Autobus onderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer met de regelmaat van een klok de inzet van geanimeerde discussies. Die tegenstrijdige belangen raken niet in de eerste plaats de verbindingen in het eigenlijke vervoersgebied van de Aalsmeerse maat schappij, maar vooral het zogenaamde eindpuntenvervoer tussen de vier grote steden welke de hoekpunten van haar streekvervoersgebied zijn: Amsterdam, Haarlem, Leiden en Utrecht. Ook gisteren was dat weer het geval toen de Commissie Vergun ningen Personenvervoer, onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid ir. S. A. Posthumus, die prof. ir. H. van Breen tijdens diens ziekte in deze functie vervangt, in de Haagse Dierentuin de aanvrage van Maarse en Kroon voor een vergunning tot een busdienst tussen Haarlem en Utrecht via Badhoevedorp, Schiphol, Amstelveen en Ouderkerk en verder over Rijksweg 2 behandelde. Een paar weken geleden werd de Trini- tatiskerk te Warschau, het grootste bede huis van het Poolse protestantisme, op plechtige wijze weer in gebruik genomen. Deze kerk werd negentien jaar geleden, in de eerste dagen van de tweede wereld oorlog, verwoest, maar kon nu dank zij de hulp uit het buitenland, worden herbouwd. Vertegenwoordigers uit bijna alle landen van West- en Oost-Europa en gemeente leden uit alle delen van Polen waren ter ere van de wederingebruikneming naar Warschau gekomen. Meer dan vijfduizend belangstellenden waren bij de feestdienst aanwezig, waartoe ook dr. Fry en dr. Vis ser 't Hooft, president en secretaris-gene raal van het uitvoerend comité van de Wereldraad van Kerken behoorden. Verder noemen wij de secretaris-generaal van de Lutherse Wereldfederatie, de leider van het Hulpwerk der Zwitserse Kerken en wat Nederland betreft de voormalige Haar lemse predikant dr. Emmen, secretaris generaal van de Hervormde Kerk. De feestdienst werd geleid door dr. Hans Lilje, evangelisch bisschop van Hannover en oud-voorzitter van de Lutherse Wereld federatie. Bij deze gelegenheid werden de vertegen woordigers van de Oecumenische Bewe ging door de Poolse minister voor Kerke lijke aangelegenheden, Stachelski, ontvan gen. Dr. Visser 't Hooft onderstreepte daarbij, dat het in de moeilijke politieke verhoudingen onzer dagen van bijzondere betekenis is, wanneer de kerken het con tact tussen Oost en West weten te be waren. Minister Stachelski zei in zijn toe spraak, dat godsdienstvrijheid in Polen niet als een zaak van propaganda werd verleend. De staat profiteert zelf ook van deze vrijheid, al zijn er situaties, waarin deze dient te worden beperkt. Wanneer, aldus deze minister, een kerk haar wezen ontrouw wordt en politieke speculaties aangaat, moeten er wel conflicten en mis verstanden ontstaan, al zijn deze in Polen met de protestantse kerkgemeenschappen niet aan de orde geweest. Ter gelegenheid van deze ontmoeting in Warschau hadden tevens besprekingen plaats van het voorlopige comité van samenwerkende Europese Kerken, dat in 1955 voor het eerst in Brussel bijeenkwam en in 1957 in Denemarken de voorlopige plannen nader uitwerkte. In het eerste stadium hebben vooral de Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereldfederatie zich van deze plannen afzijdig gehouden, maar nu heeft een nader contact positieve resultaten afgeworpen. Als resultaat van de besprekingen is vastgesteld om in januari 1959 in Zwitserland een confe rentie bijeen te roepen van niet-katholieke Europese kerkgenootschappen. Een en an der zal geschieden onder leiding van dr. Emmen en anderen. Met name dr. Visser 't Hooft legde nadruk op de noodzakelijk heid van de Europese christenen om zich nauwer dan voorheen aaneen te sluiten. Te Warschau was ook de bekende presi dent van de Duitse Evangelische Kerkdag, dr. Reinhold von Thadden, aanwezig. Hij maakte bij een oecumenische ontmoeting aldaar bekend, dat het thema van de Kir- chentag, die voor de zomer van 1959 te München op het programma staat, zal zijn: „Gij zijt mijn volk". Dr. von Thadden ver klaarde verder, dat deze Kirchentag een belangrijk oecumenisch accent zal hebben. Daarom nodigde hij de Poolse protestanten uit om in ieder geval een delegatie naar München te sturen. Rooms-katholieke missie Een der belangrijkste „departementen" van de rooms-katholieke geestelijkheid is de Congregatio de Propaganda Fide, het bestuur waaraan vele missielanden onder worpen zijn. De leider van deze congregatie is de zesentachtigjarige kardinaal Biondi, die om leeftijdsredenen zijn zware taak niet meer aan kan. Daarom benoemde de paus tot prefect de aartsbisschop van Chicago, maar deze overleed spoedig na zijn aankomst te Rome. De paus heeft nu in zijn plaats de pa triarch van de met Rome verbonden Ar meniërs, kardinaal Lazarus Agaganian, aangesteld. Deze werd in 1895 in de Kau- kasus geboren, promoveerde te Rome in de godgeleerdheid, de wijsbegeerte en het kerkelijk recht, werkte van 19171921 als priester in Georgië (het geboorteland van Stalin) en keerde daarna naar Rome terug. Hij werd in 1937 tot patriarch der Arme niërs gekozen en in 1946 door Pius XII tot kardinaal benoemd. Zijn benoeming tot hoofdleider van de Missiecongregatie is een nieuwe stap in de lijn van het huidige pau selijke streven om het bestuur der kerk te internationaliseren. Speculerende geesten in Rome gaan zelfs vermoeden, dat de Armeense patriarch een der zeer serieuze kandidaten zou kunnen zijn wanneer er onverhoopt een volgende pauskeuze moet plaats hebben. Hij zou een der mensen zijn, die zowel het Oosten als het Westen uit stekend kennen en ook in het centrale bestuur der rooms-katholieke kerk voor treffelijk zijn ingewijd. Wanneer overigens in de toekomst deze speculaties nog eens waarheid worden, dan zou Agaganian de eerste niet-Italiaanse paus worden na de Nederlander Adriaan VI, die in 1523 de pauselijke stoel bezette. In plaats van de tot adjunct-directeur van het Havenbedrijf te Rotterdam be noemde drs. C. G. van Leeuwen trad nu drs. G. D. Pasman voor de Nederlandse Spoorwegen in het krijt. Deze wees erop, dat het niet aflatende streven van Maarse en Kroon om de hoekpunten van hun ge bied door rechtstreekse busdiensten over rijkswegen te verbinden een voortdurende bedreiging vormt van de redelijke en duurzame vervoersvoorziening, waartoe de verdeling tussen rail- en wegvervoer naar hun geaardheid een der pijlers is. Het eindpuntenvervoer tussen twee plaatsen die reeds door voldoende frequente rail verbindingen zijn verbonden wordt op grond van de ministeriële richtlijnen aan de Commissie Vergunningen Personenver voer alleen als het niet anders kan toege laten, meestal met de clausule dat dienst regeling en dienstuitvoering dienen te worden afgestemd op de vervoerbehoefte der tussengelegen plaatsen. Een dergelijke voorwaarde aan de concessie voor de dienst van Maarse en Kroon tussen Haar lem en Utrecht via Hoofddorp, Aalsmeer en Uithoorn werd door de Kroon in be roep bekrachtigd. Ten aanzien van de vroeger door Maarse en Kroon gevraagde vergunningen voor een sneldienst tussen Amsterdam en Leiden en voor een dienst Amsterdam-Den Haag via Amstelveen, Schiphol en Wassenaar werd zowel door de CVP als door de Kroon het standpunt ingenomen dat hierdoor Maarse en Kroon zouden treden buiten hun eigenlijke taak: de verzorging van het regionale vervoer in de Haarlemmermeerpolder en Amstel- land. De thans gevraagde verbinding betekent volgens drs. Pasman in feite een verdub beling van de frequentie op de bestaande lijn Haarlem-Utrecht. Maar spreker zag nog veel meer in deze aanvraag een ver kapte poging om een verbinding over rijksweg 2 tussen Amsterdam en Utrecht te scheppen, zij het voorlopig met over stappen te Ouderkerk. Daardoor bestaat een parallel tussen deze concessie-aan vraag en die voor de afgewezen sneldienst Amsterdam-Leiden. Een verbinding Am sterdam-Utrecht over de weg naast de meer dan veertig treinverbindingen per dag tussen beide plaatsen zal slechts een ongewenste doublure vormen welke dan ook strijdig is met de richtlijnen. Natuurlijk ging drs. Pasman ook in op de met de aanvraag van Maarse en Kroon vergezeld gaande adhaesiebetuigingen van de gemeentebesturen van Haarlemmer meer, Utrecht, Nieuwer-Amstel, Ouder- Amstel, Vinkeveen en Waverveen, de Ka mer van Koophandel in Utrecht, de Lucht haven Schiphol, het K.N.M.I. te De Bilt, de Koninklijke Nederlandse vliegtuigen- fabriek Fokker en de Jaarbeurs te Utrecht. In dergelijke verklaringen klinkt meestal meer de stem van de consument dan die van het redelijk en duurzaam vervoerbe- lang, zo stelde hij, maar drs. Pasman maakte van de door de Jaarbeurs ver onderstelde behoefte aan de nieuwe dienst gebruik om de cijfers van het vervoer tus sen Schiphol en de Jaarbeurs gedurende de laatste beurs op tafel te leggen. Er werden toen dagelijks vier ritten uitge voerd met een totaal van vijf tot zes reizi gers per dag. De pleiter voor Maarse en Kroon, als gewoonlijk mr. M. van Vugt, vond dat maar een kwade maatstaf, want die dienst was uitsluitend voor luchtreizigers be stemd en die categorie heeft Maarse en Kroon niet in de eerste plaats op het oog: wel het personeel van en het bezoek voor de 116 op Schiphol gevestigde diensten en bedrijven. Aan de hand van vergelijkingen toonde mr. Van Vugt aan, dat de gevraag de verbinding voor de bewoners van Bad hoevedorp, Schiphol en Amstelveen de reisduur naar Utrecht met twintig minuten tot een half uur zou bekorten in verge lijking met de verbindingen via het Cen traal en het Amstelstation in Amsterdam. Daar stelde drs. Pasman evenwel tegen over, dat het voor de betrokken reizigers in het geheel niet nodig is om langs die route te reizen: zij kunnen thans reeds via het bestaande net van Maarse en Kroon in korter tijd Utrecht bereiken. Daarom had hij liever gezien dat Maarse en Kroon door middel van een versnel ling van die verbindingen hadden ge tracht het beoogde doel te bereiken. Over het rechtstreekse vervoer tussen Haarlem en Utrecht deelde mr. Van Vugt mede, dat dit in 1957 voor Haarlem en Heem stede tezamen slechts 1,77 percent van het totaal aantal passagiers had bedragen, zodat deze vervoersonttrekking voor de Spoorwegen niet catastrofaal is te noe men. En door het gedwongen overstappen in Ouderkerk behoeft men volgens hem voor een bedreiging van de relatie Am sterdam-Utrecht evenmin vrees te koes teren. Er bestaat trouwens tussen N.S. en Maarse en Kroon een contract dat geen busdienst over rijksweg 2 zal worden aan gevraagd. Dat contract bindt béide par tijen", zei mr. Van Vugt fijntjes, doelende op de N.S.-busdienst Amsterdam-Den Haag. Hij voegde eraan toe, dat Maarse en Kroon de gevraagde voorziening zo be langrijk achten, dat zij de dienst nog deze zomer willen openen. Daarom verzocht hij de voorzitter van de CVP de eventuele vergunning bij voorraad uitvoerbaar te verklaren, hetgeen wil zeggen dat Maarse en Kroon niet behoeven te wachten tot het in dat geval zeker door de Spoor wegen ingestelde beroep zal zijn behan deld. De beschikking van de Commissie volgt later. Drie IJmuidenaren stonden vrijdag voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, terecht wegens diefstal van schelvis uit de vishal in IJmuiden. De 33- jarige W. K. K. en de 26-jarige C. V. had den de vis gestolen, waarna de 75-jarige J. K. (de vader van K.) de vis verkocht. „Ik ga maar zitten. Ik ben wat ver moeid, heb 't aan m'n hart", zuchtte de oudste verdachte, terwijl hij behoedzaam op het verdachtenbankje plaats nam. De verdachten gaven ruiterlijk toe de diefstal te hebben gepleegd. Zij vertelden, dat zij in totaal ongeveer 105 kilo schelvis hadden gestolen door uit vele kisten onge veer anderhalve kilo weg te nemen. „Dat is toch wel heel zwak van jullie ge weest", zei de politierechter. „Ja dat was heel zwak van ons", beaamde vader K. ,,'t Is toch eigenlijk wel jammer dat u zulke dingen heeft gedaan. U bent nog nooit met de rechter in aanraking ge weest" zei mr. Smits vervolgens, waarop vader K. antwoordde met: „Dat is het ze ker." De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitloo, vond dat er de laatste tijd toch wel erg veel wordt gestolen in de vishal. „Als je in de vishal dief roept, zo hoorde ik laatst van een insider, dan kijken ze allemaal om. En als je in de vishal niet steelt, dan maak je je bij de andere ha venarbeiders belachelijk". Hij wees er voorts op, dat er geen zitting voorbijgaat of er staat een IJmuidenaar terecht, die maar weer eens een „zooitje vis" heeft gestolen. Omdat de verdachten nooit eerder met de justitie in aanraking waren geweest wilde de officier van Justitie het voor de ze keer nog bij een boete houden. „De volgende keer gaan jullie echter de ge vangenis in", waarschuwde hij. Hij eiste tegen de drie IJmuidenaren ieder een boe te van vijfenzeventig gulden. De politierechter veroordeelde hen con form de eis. De vader vond vijfenzeven tig gulden wel erg veel. „Maar als 't niet anders kan dan moet 't maar". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlL MUIZENIS GOED ZO In Duinrand (Den Haag) adverteert Van den Bergs Zelfbediening: ,,'t Is enorm: Mouse de fou, een delica- tesse". §1 Als Van den Berg even had nage- schreven wat op het blikje stond, II dan had ik niet in eerste instantie gedacht dat het over een gek soort muis-in-blik ging. VOET (I) In De Scheveningse Courant: j§ Gedipl. verpleegster pedikuurt bij u aan huis, van 9 uur v.m. tot 10 uur 's avonds. Afspraken kunt u maken tel. 634734 na 6 uur 's avonds. Dertien uur aan één stuk dat gedoe aan mijn voetqn.néén. VOET (II) De heer A- Roelands (Wassenaar straat 11, Bergen op Zoom) heeft j= blijkbaar een goede boterham aan zijn zaak voor moderne voetverzor ging, want, blijkens een advertentie in Brabants Nieuwsblad, draagt die zaak de naam „Instituut Food Well" „De gehele klas van Jans school uit Hoofddorp was met meester J. Kra mer naar de fabriek getogen om het begin van de eindeloze stroom van vijftig kilometer te zien afrollen", schrijft de heer Stan Huygens in De Telegraaf. De volgende dag vroeg meester Kra mer In de klas: „Jan, hoe lang is eindeloos?" En jan antwoordde prompt: „Vijftig kilometer, meester". „Goed zo, Jan", zei meester Kramer. ALLROUND In het blad IJmond vraagt de firma Gebr. de Ruyter, (Marktplein 30, IJmuiden): „een allround verkoper om opgeleid te worden tot verkoop ster in de textielafdeling". Allround is niet slecht.... TEGEN Deze is uit de Groninger Gezins bode: Te koop aangeboden 15 kuikens met haan tegen de leg. Daar hebben de kippen zich dus blijkbaar niets van aangetrokken. Talarius lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Met een bezoek aan het Instituut voor experimenteel kernonderzoek te Wick in Schotland heeft Prins Bernhard zijn drie daagse reis langs Britse kernenergiecen trales geëindigd. Woensdag heeft de Prins het instituut te Harwell bezichtigd en donderdag de cen trale in Calder Hall. „The Dutch Swing College Band" met zijn jarenlange ervaring laat zich door de omstandigheden, waaronder het ensemble moet spelen, niet spoedig uit het veld slaan. Maar vrijdagavond heeft het „col lege" bij zijn optreden in het Openlucht theater te Bloemendaal toch de indruk gegeven, dat het zich voelde als de kat in het vreemde pakhuis. Bewust of onbewust heeft de band in de zomeravondstilte, die op het duingebied van Kennemerland neerdaalde, ervaren, dat hier „het al een tale sprak" die in de rokerige, roezemoe zige danszalen niet gehoord wordt. Want het spelen van de band en dit gold vooral voor het eerste deel van de avond leek op een vergeefse worsteling om toch maar tot de echte „swing" te komen. En die worsteling liep dan uit op geest- Advertentie r zovtii Oa wereldvermaarde deodorantstick voor de verzorgde vrouw lux* draaiscick f 3a handifa taa-atick a a f L" regelt de transpiratie voorkomt de geur beschermt Uw garderobe. De Tweede Kamer is sinds de tiende juli met vakantie. Deze duurt, onvoorziene om standigheden daargelaten, wat haar open bare bijeenkomsten aangaat, tot de derde dinsdag van september. Ofschoon onze af gevaardigden dus in het algemeen geduren de ruim twee maanden weinig of geen parlementaire zorgen aan het hoofd zullen hebben, is het toch niet zo gesteld, dat zij zich helemaal niet met werk op Kamer- gebied zullen bezighouden. Tal van stuk ken vallen er immers ook in deze tijd te bestuderen en verder is er in elk geval ten minste één commissie, te weten de com missie, die belast is met een onderzoek inzake de aangelegenheden van het Direc toraat Materieel Landmacht, die wel dege lijk heel wat arbeid in de komende weken zal hebben te verzetten. In zijn ter inluiding van het zomerrecès gehouden korte toespraak heeft de Kamer voorzitter er m.i. goed aan gedaan nog eens goed de belangrijkheid alsook de betekenis van die commissie en van haar taak tot uiting te brengen. Toen op 7 mei j.l. de motie-Vermeer aan de orde was, die op de instelling van deze commissie aandrong, onthaalde mr. Oud (V.V.D.) zijn gehoor op een staatsrechtelijke uiteenzetting. In grote trekken kwam zij hierop neer, dat de Kamer door de instelling van een derge lijke commissie haar boekje te buiten zou gaan. Zij zou daardoor, aldus zijn grief, te zeer op de stoel van de regering gaan zit ten. De Kamers hebben een belangrijke taak op wetgevend gebied, zij bezitten voorts de bevoegdheid controle op de rege ring en op het door haar gevoerde beleid uit te oefenen, maar zij mogen niet mee- regeren. Ziet daar de bekende theorie, welke onder meer ook wel dienst pleegt te doen om zich te weer te stellen tegen even tuele vérgaande bemoeienis van Kamer commissies. Nu zij grif erkend, dat het in derdaad niet op de weg van een Kamer en evenmin op die van haar commissies ligt om zich bezig te houden met hetgeen van nature tot het arbeidsveld van de uitvoe rende macht behoort. Daarentegen bezit het Parlement vyel het recht, en dit ten volle, om na te gaan, of de landsoverheid de haar ter beschikking gestelde gelden op de juiste wijze aanwendt en dat nu is in feite de taak waaraan zich de boven al vermelde, door de afgevaardigde Koersen voorge zeten, commissie van onderzoek heeft te wijden. Gelijk dr. Kortenhorst het op 10 juli uitdrukte, is in het onderhavige geval, met volle medewerking van de regering, aan de Kamer via de commissie ge legenheid gegeven „haar controlerecht op de organisatie van een onderdeel der ad ministratie en op de wijze van besteding van 's lands gelden zo deugdelijk mogelijk. uit te oefenen." Daardoor kan zij, zoals de voorzitter ook nog zeide, dieper doordrin gen in de details van het beleid der rege ring. Me dunkt, van een zodoende gaan zitten op de stoel der regering, van enig meeregeren, is hier in geen enkel opzicht sprake. Veeleer bestaat er voor allen, die zich bewust zijn van de noodzaak van een zo doeltreffend mogelijke verwezenlijking van het parlementaire toezicht-recht, volop reden om er zich over te verheugen, dat het tot de instelling van de commissie- Koersen is gekomen. En vandaar ook, dat m.i. voorzitter Kortenhorst er goed aan gedaan heeft op de wijze als hij deed het zijne over die commissie te zeggen. Nationale en internationale parlementen Dezelfde voorzitterlijke toespraak bevatte een belangwekkend overzicht over de veel heid aan werk, in het bijzonder in de vorm van bij te wonen vergaderingen, die er op de schouders is komen te rusten van die leden der Staten-Generaal, die bovendien in een of meer der Europese Parlementen zitting hebben. Inderdaad is hiermee wel heel duidelijk aangetoond, hoe goed Jaet ook al om die reden is, dat de beide Kaniers uitbreiding hebben ondergaan. Want indien wij nog steeds slechts honderd leden in de Tweede en vijftig in de Eerste Kamer zou den hebben bezeten, zouden deze bepaald te zwaar belast geworden zijn. Overigens was het alleszins verheugend te kunnen vernemen, dat men zich met maatregelen bezig houdt om te trachten al te veel concurrentie van de internatio nale voor de nationale Parlementen te voorkomen. Tot nu toe had het er menig maal veel van weg, alsof men zich op in ternationaal gebied niets aantrok van de in de verschillende landen te verrichten parlementaire werkzaamheden. Te dik wijls is het in de jongste tijd voorgekomen, dat afgevaardigden enerzijds thuis, in het nationale Parlement, op het appel behoor den te zijn en dat zij zich anderzijds tege lijkertijd hadden te kwijten van hun plich ten als leden van een der internationale Parlementen. Wat meer en wat betere coördinatie zou hier bepaald niet over bodig zijn. Dit inzicht blijkt in elk geval bij de verschillende griffiers niet te ont breken. Dank zij overleg tussen hen en voorts ook tussen de diverse voorzitters zal men er naar streven de noodzaak voor verschillende Kamerleden om op een en hetzelfde tijdstip op twee plaatsen tege lijkertijd aanwezig te zijn, zoveel mogelijk te beperken. Nieuw-Guinea Het onlangs gepubliceerde omtrent de resultaten, waartoe een studiecommissie van de Partij van de Arbeid is gekomen ten opzichte van het vraagstuk-Nieuw- Guinea, doet de vraag rijzen, of, en zo ja, welke praktische gevolgen op korte ter mijn dat rapport zou kunnen opleveren. Het wil mij voorkomen, dat nu openlijk is komen vast te staan, dat waarlijk niet alleen de Eerste Kamerleden, welke deel uitmaken van de P.v.d.A., van de tot dus verre door het Kabinet gevoerde politiek met betrekking tot Nieuw-Guinea af willen, maar dat hetzelfde insgelijks met enige kopstukken dier partij in de Tweede Kamer het geval is, het ogenblik is aan gebroken voor het Kabinet, met de Minis ter-President voorop, om zich nader te gaan bezinnen. Het heeft zich thans meer dan ooit bezig te houden met de vraag, of, in het licht van alle factoren, een koppig willen vasthouden aan het beleid, zoals dat een der grondslagen voor het in 1956 aanvaarde Regeringsprogramma was, niet uit den boze zou zijn. In dit verband nog een tekenend ver haaltje, dat, naar ik met stelligheid meen te weten, allesbehalve een verzinsel is, maar op nuchtere werkelijkheid berust. Zoals bekend plegen in de zomer verschil lende van onze diplomaten in den vreem de, eens even in het vaderland op hun ver haal te komen. Een hunner schijnt van zijn hier te lande aangevangen vakantie gebruik te hebben gemaakt, om nu toch eens te horen, wat er zo al vóór het rege ringsbeleid inzake Nieuw-Guinea te zeggen valt. Op zijn verre standplaats in het bui tenland was hem dit nooit duidelijk ge worden. Hij meende echter stellig er in te zullen slagen om, eenmaal in het vader land vertoevend, daar tal van bekwame en vooraanstaande personen te zullen aan treffen, die hem haarfijn de juistheid zouden uitleggen van een politiek, waar van hij zelf tot nu toe niets of nauwelijks iets had begrepen. Doch tot zijn stomme verbazing is hij daarin niet mogen slagen. Stuk voor stuk bleken de mensen, van wie hij juist gedacht had, dat zij hem goede argumenten te dezen zouden kunnen voor houden, mét hem.... niets, maar dan ook niets te zien in het beleid in kwestie! En natuurlijk is bij hem, sedert het rapport van bovenbedoelde studiecommissie be kend is geworden, in het bijzonder de vraag op de voorgrond komen te staan, of het op zijn minst niet voor en in de Partij van de Arbeid de hoogste tijd is gewor den, om het standpunt van weleer te gaan herzien, althans om zich daarover nader te gaan beramen. Hoe dit zij, niet slechts voor die partij, maar eveneens voor alle andere groepen geldt, dat men er heel verstandig aan zou doen te breken met een halsstarrig vasthouden aan een beleid, dat in toenemende mate ernstige gevaren en nadelen voor ons land met zich mee dreigt te brengen. Dr. E. van Raalte loze vertolkingen, ontsierd door onder linge onzuiverheid, waarbij men wel enige waardering kan hebben voor de technisch beheerste, maar nogal schablone-achtige improvisaties van trompettist, trombonist, klarinettisten, pianist, bassist en slag werker. Neen, onder het wijde uitspansel, te midden van de zuivere natuurlijkheid van bomen, heesters en bloemen vonden deze handige instrumentalisten niet de gewenste sfeer voor hun blues, ragtimes, hun „Ice- cream"-muziek, hun muzikale uitbeelding van Kitty's droom en van tedere mense lijke relaties. Zij zouden bij spannender zaaluitvoeringen bij de talrijke jeugdige bewonderaarsters en bewonderaars van de jazz, die aanwezig waren, stormen van geestdrift ontketend hebben. Nu bleef de bijval tamelijk gereserveerd, een paar uit zonderingen, zoals voor een piano-impro- vjsatie en een imponerende klarinetvaria tie, daargelaten. P. Zwaanswijk Haarlemse kunst in Bolsivard Naar wij uit Bolsward vernemen trekt de in het stadhuis van deze Friese stad in gerichte tentoonstelling van Haarlemse kunst uit vijf eeuwen opmerkelijk veel be langstelling. Het aantal bezoekers is de tweeduizend reeds ruimschoots gepasseerd. Gezien de daaraan gebleken behoefte zal deze tentoonstelling, als eerste van de twaalf welke in Bolsward werden gehou den, met ingang van morgen ook op zon dagmiddagen tussen half twee en half vijf worden opengesteld, inzonderheid ten ge rieve van hen die van ver komen. Voorts heeft een assistente van het Frans Halsmuseum vrijdag een rondleiding ver zorgd, welke zoveel succes heeft gehad, dat deze nog enige keren zal worden her haald. De tentoonstelling blijft tot 23 augustus geopend. Tijdens een opvoering van de opera Carmen in het Londense Covent Garden heeft de Don José - de tenor Edgar Evans - vrijdagavond in het gevecht met de smokkelaars een rib gebroken. Hij zal tenminste een week niet kun nen optreden. De figurant, die hem dit letsel toe bracht, was een stevige oud-voetballer van Manchester United, Hamish Mac- millan. „Carmen" heeft Edgar Evans ook vroeger veel narigheid bezorgd. Vier jaar geleden liep hij bij zijn duel met de Escamillo in deze opera een lichte ver wonding op; verleden jaar werd hij door een al te vurige Carmen van het toneel in de orkestbak geduwd. Het lid van de commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap, de heer Rey, die maandag in Den Haag een be spreking heeft gehad met de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken drs. E. H. van der Beugel, heeft vrijdag tezamen met het lid van de commissie, de heer Von der Groeben, gesproken met de staatssecretaris van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, de heer Van Scherpenberg, en met de staatssecre taris van het ministerie van Economische Zaken, de heer Müller-Armack. Het on derwerp van het overleg was de Vrijhan delszone. Thans is de heer Rey in Rome waar hij met de Italiaanse regering be sprekingen over hetzelfde onderwerp zal voeren. Maandag zal hij overleg in Luxem burg plegen met de Luxemburgse rege ring en de volgende week zal hij in Parijs over het resultaat van zijn reis verslag uitbrengen aan de Raad van Ministers van de Gemeenschap, die dan bijeenkomt in Parijs. Koninklijk bezoek. De Koningin en Prins Bernhard zullen van 24 tot 28 sep tember een bezoek brengen aan Amster dam. JAPANDe 50ste verjaardag van de emigratie naar Brazilië is o.m. gevierd met een postzegel van 10 yen (rood, geel, geelgroen en bruinachtig zwart). Het eerste emigrantenschip, de „Kasato- Maru" en een kaart van Zuid-Amerika met de Braziliaanse vlag komen er op voor. WEST-DUITSLAND. In Duitsland wordt de turnsport 150 jaar beoefend. Naar aanleiding hiervan en ter gelegen heid van het Duitse turnfeest 1958 zal een postzegel van 10 pf. (groen, grijs en zwart) in omloop worden gebracht. De zegel vertoont tegen een achtergrond van een eikenblad het uit de tijd van Turnvater Jahn (1778-1852) stammende turnerkruis. De eerste dag van uitgifte is 21 juli: In het Saarland verschijnt de zegel in de waarde 12 fr. OOST-DUITSLAND. Voor het 5de con gres van de Oostduitse communistische partij, dat van 10 tot 16 juli in Oost- Berlijn wordt gehouden, is een post zegel van 10 pf. (rood) uitgegeven met als voorstelling het congresembleem, bestaande uit een gestrekte arm met rode vlag. De zegel is ontworpen door Karl Sauer uit Berlijn. CANADA. Ter onderstreping van het belang van de gezondheid voor de be volking en voor de natie en als een eer bewijs voor het verpleegstersberoep wordt op 30 juli een postzegel van 5 cent purperin circulatie gebracht. Naast het portret van een verpleegster komt het inschrift „Health guards the nation - La santé force de la nation" voor. Het ontwerp is van Gerald Trottier uit Ottawa. INDONESIë. Met toeslag ten bate van de wezen in Indonesië is een serie post zegels van zes waarden in twee ver schillende tekeningen uitgekomen. De waarden zijn: 10 10 sen (blauw), 15 10 sen (rood), 35 15 sen (grijsgroen), 50 25 sen (olijf), 75 50 sen (rood bruin) en 1 rp. 50 sen (bruin). VERENIGDE STATEN. Ter herinnering aan het feit, dat 100 jaar geleden de Trans-Atlantische kabel gereedkwam zal op 15 augustus een postzegel van 4 cent (roodviolet) verkrijgbaar worden gesteld. Een globe met in het midden een lijn, die de telegraafverbinding tus sen het oostelijk en westelijk halfronc- symboliseert, vindt men er op afge beeldLinks en rechts hiervan ziet men de god der zee Neptunus met zijn drie tand en een zeemeermin. De oplage be draagt 120 miljoen exemplaren. ANTILLEN. De PTT verzoekt ons de aandacht van filatelisten erop te willen vestigen, dat de laatste Antillenserie niet enkel uit de zes door ons gerepro duceerde zegels bestaat, doch uit in to taal dertien stuks. Meisje met zoutzuur geworpen. De rechtbank te Groningen heeft een 23 jarige jongeman uit Hoogezand, die zijr gewezen 17-jarig meisje uit Slochteren zoutzuur in het gezicht had geworpen, ver oordeeld tot acht maanden gevangenisstra' en ter beschikkingstelling van de rege ring. Hij had het meisje, nadat zij de ver kering had uitgemaakt, herhaalde male bedreigd en een keer mishandeld.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9