Eerste Kamer akkoord met nieuwe Geneesmiddelenwet Panda en de Yo*Yo*jager J Achtendertig miljoen gulden aan deviezen in goud omgezet Raab tevreden over bezoek aan Moskou Russen zijn harde eisers van Oostenrijkse herstelbetalingen Het beroep op de kapitaalmarkt in 1957 Chefariné „4" Wereldnieuws Tijdelijk minder buien beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Weekstaat Nederlandsche Bank EGKS zou kolen en staal buiten de tien percent verlaging willen houden Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De EGKS-tarieven over staalvervoer per auto Brief van Karl Marx voor Kroesjtsjev Elk 2e reuzenpak 20 cent goedkoper! Opleving in Amerikaanse economie Senaat in V.S. handhaaft wet op wederkerige handel De scheepsverzekering voor het Nabije Oosten Koninklijk gezin op „De Groene Draeek" WOENSDAG 23 JULI 1958 Wederom is de voorraad harde valuta van de Nederlandsche Bank aangesproken, om een deel daarvan om te zetten in goud. Blijkens de verkorte balans per 21 juli is de goudvoorraad toegenomen met bijna 38 miljoen, terwijl de convertibele valuta verminderd is van 899 tot 872 miljoen gulden. De netto deviezenreserve heeft een vermindering ondergaan met 14 miljoen gulden. Uiteindelijk zijn goud en valuta gestegen met ongeveer 23 miljoen tot bijna 4723 miljoen gulden. Naast deze toeneming van de goudvoorraad is in de weekstaat opvallend de uitzetting van de circulatie. Als gevolg van het hoogseizoen der vakantieperiode zijn de bankbiljetten vermeerderd met niet minder dan ruim 30 miljoen gulden, hetgeen, met nog ruim een week van de ultimo verwijderd, een grote stijging is. De circulatie is hiermee gekomen op 4189 miljoen gulden. Uit de post „schatkistpapier door de bank overgenomen van de staat" ingevolge de „markenovereenkomst" blijkt, dat slechts voor ll1/! miljoen gulden gebruik is ge maakt van het aanbod der centrale bank. De geboden koers van 254 was blijkbaar te laag. Er bestond weinig animo, aangezien op de markt 2 7/8 percent viel te maken. Tevens toont de weekstaat aan dat wissels in disconto verminderd zijn met bijna 6 miljoen gulden en dat de bank wissels en papier gekocht heeft voor 10 miljoen gulden. Opmerkelijk is ook de vermindering van de andere saldo's met 3D/2 miljoen gulden, die daardoor gedaald zijn tot 94Vt miljoen. Zonder nadere toelichting valt deze ver mindering niet te verklaren. De voorschotten zijn nu vrijwel afgelost. Het op de balans vermelde bedrag van 17Vs miljoen gulden mag zeer laag worden genoemd. Hierin bevindt zich overigens 10'/» miljoen gulden voorschotten aan Indonesië. De schatkist heeft haar saldo met 11 miljoen gulden weten op te voeren tot 256 miljoen. Dit bedrag heeft de staat hard nodig met het oog op de komende kwar taaluitkeringen aan de gemeenten. Hiermee zal een bedrag zijn gemoeid van 270 mil joen gulden. Aan te nemen valt, dat de inkomstenbelasting nu ruim aan 't vloeien is, en per maand ongeveer 150 miljoen zal opbrengen. De banken zagen hun saldo's dalen met 39 miljoen gulden. Zij staan nu op bijna 450 miljoen, een bedrag dat hun niet veel speling laat en dat als minimum mag gel den op basis van het kasreservepercentage, Met betrekking tot het voorstel van de voorzitter van de Commissie der Europese Economische Gemeenschap, prof. Hallstein, om hangende de totstandkoming van een definitieve overeenkomst inzake een Euro pese Vrijhandelszone voorlopig niet alleen in de landen der E.E.G., zoals in het Ver drag van Rome is voorzien, maar in alle landen der Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking de invoerrechten met 10 percent te verlagen, heeft de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, die dinsdag onder voorzitterschap van de Nederlandse minis ter van Economische Zaken, prof. dr. Zjjl- stra, te Luxemburg heeft vergaderd, zich ervoor uitgesproken kolen en staal buiten deze voorlopige regeling te laten, zo wordt uit ingelichte bron te Luxemburg verno men. Volgens dezelfde bron wenst de minister raad echter wel, dat kolen en staal worden opgenomen in een eventueel akkoord in zake Europese Economische Associatie (Vrijhandelszone). Dit standpunt van de raad van ministers der E.G.K.S., zal van daag door minister Zijlstra ter kennis wor den gebracht van de raad van ministers der E.E.G. te Parijs en een van de elemen ten vormen van het gemeenschappelijk standpunt van de zes landen der E.E.G. tegenover de voorgestelde vrijhandels zone. „Vox temporis acti" Door de Kamer van Koophandel voor 's-Gra- venhage is opgericht een stichting onder de naam „Vox temporis acti", welke onder andere ten doel heeft het beheren en in stand houden van verza melingen op het gebied van handel en nijverheid alsmede het beheren van erfstellingen ten alge menen nutte. De Kamer beoogt hiermede te be vorderen dat verzamelingen, welke een inzicht geven in de wijze, waarop vroegere geslachten zich behielpen vergeleken bij de huidige tech nische vervolmaking voor de toekomst be waard blijven. Landbouwoverschotten in V.S. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan een wets voorstel dat de regering machtigt door te gaan met het afzetten van landbouwoverschotten in het buitenland. De beslissing, die nog niet defi nitief is, werd genomen met 152 tegen 24 stem men. De Amerikaanse regering heeft tot drie we ken geleden de macht gehad overschotten in het buitenland te verkopen of weg te geven. Lening voor de Soedan De Wereldbank heeft een lening tot het equi valent van 39 miljoen dollar aan de Soedan ver strekt ten behoeve van de ontwikkeling van het verkeerswezen in dat land. Dit is de eerste lening van de Wereldbank voor de Soedan, die in sep tember van het vorige jaar lid van de bank is geworden. De lening heeft een looptijd van twin tig jaar en draagt een rente van 5 3/8 percent. Werkloosheid Canada Het aantal werklozen in Canada bedroeg half juni 320.000. Vergeleken bij half mei nam het aantal werklozen met 40.000 af. Het cijfer 320.000 betekent, dat er nog altijd tweemaal zoveel werk lozen zijn in het land als vorig jaar omstreeks half juni. (UPI) Atoomexpositie Engeland zal de grootste bijdrage leveren aan de tweede „Atomen voor de vrede"-tentoonstel- hng, die van 1 tot 14 september in Genève wordt gehouden. Drieëntachtig Britse ondernemingen doen mee. Zij nemen bijna een kwart van de ex positieruimte in beslag. De grote Britse bijdrage houdt verband met pogingen de Britse bekwaam heden op het gebied van de atoomenergie aan het buitenland te „verkopen". (UPI) Turkse wenst O.E.E.S.-hulp Tijdens een onderhoud, dat de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer met de Turkse am bassadeur te Bonn Settar Iksel heeft gehad, zou laatstgenoemde te kennen hebben gegeven, dat de Turkse regering economische hulp in het ka der van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking wenst. De Turkse regering is van plan een dergelijk verzoek ook tot de an dere landen der O.E.E.S. te richten. NederlandJoegoslavië Nederland en Joegoslavië hebben dinsdag een overeenkomst gesloten over schadevergoeding voor genationaliseerde Nederlandse bezittingen in Joegoslavië.De overeenkomst werd onderte kend door de Nederlandse ambassadeur in Bel grado baron Van Ittersum en Viktor Repic, een functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, (UPI) dat met ingang van dinsdag op 9 percent is gekomen. De geldmarkt is zeer rustig ge bleven. Men verwacht dat daggeld 27t per cent blijft tot de ultimo en dan omlaag zal gaan. In augustus vervalt veel schatkist- papier. Het bedrag hiervan wordt in geld marktkringen aangenomen op ongeveer 500 miljoen gulden. De Hoge Autoriteit der E.G.K S. zal nog voor 15 september aan de regeringen der zes E.G.K.S.-landen aanbevelingen doen inzake de publikatie van de vrachttarieven en -voorwaarden voor het vervoer van staal en schrot per auto, zo heeft de vice- president der Hoge Autoriteit, D. Spieren burg, de raad van ministers der E.G.K.S. medegedeeld. De Hoge Autoriteit zal de regeringen verzoeken deze aanbevelingen door middel van verordeningen of wetten te verwezenlijken. Naar de heer Spierenburg mededeelt, heeft de organisatie der Duitse Staal industrie gedreigd een klacht tegen de Hoge Autoriteit in te dienen, indien zij niet binnen twee maanden, evenals voor het vervoer per spoor is geschied, stappen doet tot het verplicht stellen van het pu bliceren van de tarieven van het vervoer per auto. Verwacht wordt, dat de Hoge Autori teit de regeringen een stelsel zal voor stellen, waaronder de vervoerstarieven van te voren moeten worden gepubli ceerd. Aangenomen wordt, dat de Neder landse regering, die tegen de binding en publikatie van vrachttarieven is, een klacht tegen de Hoge Autoriteit zal in dienen bij het hof van justitie der E.G.K.S. (Van onze correspondent in Wenen) De besprekingen van de Oostenrijkse delegatie te Moskou verlopen in zo'n gun stige sfeer dat de Oostenrijkse kanselier Raab daarover zijn „volledigde tevreden heid" kon uitspreken. Ook premier Kroesjtsjev lijkt bijzonder ingenomen te zijn met de verklaring van de Oostenrijkse delegatie, dat zij vasthoudt aan een „onbe perkte neutraliteit". Zij verklaarde tevens dat het neutrale Oostenrijk „een grote kracht kan worden voor het behoud van de vrede". Tijdens de zakelijke onderhandelingen, die gisteren anderhalf uur hebben geduurd kwamen economische vraagstukken, als mede de culturele betrekkingen tussen bei de landen ter sprake. De Russische instanties lijken uiterst tegemoetkomend te zijn ten aanzien van de Oostenrijkse wensen en men verwacht, dat zij belangrijke concessies zullen doen ten opzichte van de Oostenrijkse verplich te afleveringen van aardolie en industrie- produkten. Vandaag zullen de besprekingen hier over in concrete vorm worden gebracht, zodat men hoopt dat reeds vanavond een gemeenschappelijk communiqué zal wor den gepubliceerd. Ook nu weer maakte 't ongedwongen op treden van de Oostenrijkse delegatie een zeer goede indruk in Moskou. MOSKOU (Reuter) Kroesjtsjev zeide aan een lunch in het Kremlin dat „zekere imperialistische mogendheden weigeren met de soevereine rechten van andere sta ten rekening te houden. Het is welbekend dat Amerikaanse luchtmachteenheden in de loop van hun aanval in het Nabije en Midden-Oosten het Oostenrijkse lucht ruim schenden". Advertentie (Van onze Kamerverslaggever) Na een hoofdzakelijk technische discussie heeft de Eerste Kamer gisteren met alge mene stemmen de nieuwe Geneesmidde lenwet aangenomen, die de verouderde wet van 1865 zal vervangen. De nieuwe wet stelt als eis, dat verpakte geneesmiddelen moeten worden ingeschreven en moeten voldoen aan bepaalde voorwaarden, die blijvend worden gecontroleerd. Er kan voorts paal en perk worden gesteld aan de wijze van reclamemaken. De verkoop van verpakte geneesmidde len, die niet zijn voorbehouden aan de apothekers, zal vrij zijn, behoudens beper kingen krachtens de Vestigingswet. Het zal nog jaren duren voor de nieuwe wet in werking treedt, omdat nog vele uitvoe ringsbesluiten moeten worden opgesteld. (Van onze correspondent in Wenen) In 1955 heeft Oostenrijk het staatsver drag en daarmede zijn onafhankelijkheid moeten afkopen door zich te verplichten zogenaamde reparatie-schulden aan de Sovjet-Unie te betalen. In tegenstelling met Amerika, Engeland en Frankrijk, die Mede op verzoek van Rijkswaterstaat zullen de zo genoemde jukbruggen der Nederlandse Spoorwegen over de Maas bij Mook door vaste overspanningen vervangen worden, zodat de jukken kunnen verdwijnen. Het bruto beroep op de Nederlandse ka pitaalmarkt, exclusief conversies, heeft zich blijkens het C.B.S. in 1957 als volgt verdeeld. Het grootste bedrag had betrek king op onderhandse leningen op lange termijn met een totaal van (in miljoenen guldens) 1082,4 tegen 1322,2 in 1956. Deze bedragen zijn inclusief een dubbeltelling van respectievelijk f 160 miljoen en 214 miljoen voor leningen welke door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten en enke le lagere publiekrechtelijke lichamen zijn opgenomen en doorgegeven aan provin cies, gemeenten en waterschappen. Het bedrag der onderhandse leningen op lange termijn betreft de voorlopige cij fers van die ondernemingen en instellin gen, welke op 31 december 1957 in de prijs courant van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel zijn opgenomen. Lagere pu bliekrechtelijke lichamen hebben onder handse leningen opgenomen ad 382,8 te gen 781,5 in 1956. De Bank voor Neder landsche gemeenten nam op 234,8 (v. j. 108,1). In de private sector werd aanzien lijk meer opgenomen dan in 1956, name lijk 464,8 tegen 383,6. Door het rijk wer den wederom geen onderhandse leningen opgenomen en evenmin door het buiten land (v. j. 49,0). De sector van aandelen en obligaties heeft betrekking op openba re uitgiften van die ondernemingen en in stellingen, die via prospectussen 'n beroep op de kapitaalmarkt hebben gedaan. Onder handse plaatsingen van aandelen en obli gaties zijn niet in de cijfers begrepen. Het beroep op de markt via aandelen ligt uit sluitend in de private sector en maakt slechts een bedrag uit van 65,9. In 1956 was dit meer dan het dubbele, namelijk 145,7. In 1956 heeft het rijk aan obligaties opgenomen voor 396,0; in 1957 echter in het geheel niet. Lagere publiekrechtelij ke lichamen namen in 1956 obligaties op tot een bedrag van 163,1 en in 1957 slechts voor 40,0. Opmerkelijk is de expansie van het be roep op de kapitaalmarkt door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Tegen over een bedrag aan obligaties van slechts 69.8 in 1956, staat een beroep in 1957 van niet minder dan 369,5. Ook in de private sector is voor een aanzienlijk hoger be drag aan obligaties opgenomen, te weten 489,1 tegen 211,9 in 1956. Het buitenland nam op 19,3 (v. j. nihil). Het totale beroep op de kapitaalmarkt via aandelen maakt een bedrag uit van 65.9 (v. j. 145,7) en via obligaties 917,9 (v. j. 840,8). De cijfers hebben betrekking op reële bedragen volgens stortingsdatum of datum van opneming, aldus het C.B.S. van Oostenrijk geen herstelbetaling eis ten, berekende de Sovjet-Unie de som van 150 miljoen dollar als aflossing voor de fabrieken en bedrijven op Oostenrijks grondgebied die tijdens de bezetting on der Russisch beheer stonden. Deze kapi tale som van 150 miljoen dollar moest in zes jaar worden afbetaald en nu is volgens een mededeling van de Oostenrijkse rege ring de helft daarvan reeds gestort op de Russische staatsbank. Voor het lopende derde jaar zijn intus sen 25 miljoen afbetaald door het leveren van ijzer- en staalplaten, machines voor de papier- en houtindustrie, lakken, indu striemeters, elektrische meetinstrumen ten, chemische apparaten, kunstzijdega rens, weefsels en schoenen. Bovendien moet Oostenrijk tien jaar lang, dus van 1956 tot 1966, een miljoen ton olie per jaar leveren, en ook aan deze plicht heeft het tot nu toe ten volle voldaan. Rusland is een harde schuldeiser. Dit grote en rijke land kent geen pardon tegen over het kleine., en bescheiden Oostenrijk, want het heeffc'nfct' gereageerd op de -voor zichtig en herhaaldelijk geuite aanvraag naar een mogelijke vermindering van de lasten. De enige concessie, die werd ge daan, bestond daarin dat Oostenrijk niet per se met industrie-produkten behoeft te betalen, maar zijn schulden ook door het overboeken van goede harde dollars kan aflossen. De Oostenrijkse industrie blijkt echter wel zo krachtig te zijn, dat zij van deze concessie geen gebruik hoeft te ma ken. Daarom heeft de Sovjet-Unie onder meer bij monde van Mikojan verklaard, dat Oostenrijk een voorbeeldig schulde naar is, die zijn verplichtingen punctueel nakomt. Daarmede is het bewijs gele verd, dat er in dit land wel veel is veran derd en dat de beruchte slordigheid of „schlamperei" grotendeels tot het verle den behoort. Maar deze waardering of dit „bewijs van goed gedrag en vlijt" brengt Oostenrijk geen voordeel; integendeel: de lopende betalingen betekenen voor de schatkist een zware belasting. Het is daar om wel zeker dat kanselier Raab tijdens zijn huidige bezoek aan Moskou deze her stelbetalingen opnieuw ter sprake zal brengen en pogingen zal doen om enkele verlichtingen te verkrijgen. Volgens een rapport van de economi sche adviseurs van president Eisenhower viel er in het tweede kwartaal van dit jaar een duidelijke opleving in de Amerikaan se economie waar te nemen. Het rapport deelt mede, dat de bestedin gen aan goederen en diensten die zich ge durende negen maanden in dalende lijn hadden bewogen in het tweede kwartaal 2,2 miljard hoger waren dan in het eerste kwartaal van dit jaar. Voorts steeg het bruto nationale produkt van 425 miljard dollar per jaar in het eerste kwartaal tot een niveau van 428 miljard dollar per jaar in het tweede kwartaal. 45. Kolonel Pulver wuifde tartend naar het scheepje van de Gouden Draak, dat hij in de prille stralen van de morgenzon op zich af zag komen. „Te laat, lui!" riep hij smalend. „Als jullie kolonel Pulver willen omsingelen, moeten jullie vroeger opstaan!" Met een tevreden grijs keerde hij zich om naar het vliegtuigje, dat kwam aanstuiven. Maar zijn triomf maakte plaats voor schrik en woede, toen het toestel hem voorbijschoot met een vaart, die hem de hoed van het hoofd deed vliegen. „Hela! STOP!!" brulde hij in hevige opwinding. „Ik probeer al te stoppen, bekorrah!" riep Pat zenuwachtig. „Maar dat handrem werkt niet!" Temidden van hoog opspat tend schuim maakte het vliegtuigje een wending en stoof opnieuw op de kolonel of. Pat rukte uit alle macht aan een hef boompje, dat hij voor de handrem aanzag maar dit deed de motor nog sneller draaien. En vóór de grote detective hier uit kon afleiden, dat hij de gashandle te pakken had, was het al gebeurd. Met een krakende slag ramde het toestel het bootje van de kolonel. In de Tweede Kamer hadden op 16 april de V.V.D. en de S.G.P. tegengestemd we gens de huns inziens technische tekortko mingen van de wet. In de Eerste Kamer handhaafde de heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) deze bezwaren, maar zijn fractie vond geen aanleiding tegen te stemmen. In het algemeen achtte men de nieuwe wet toch een verbetering. Voorts heeft de Eerste Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming het wets ontwerp aangenomen, dat de mogelijkheid opent personen te verplichten als nood- wacht tijdelijk werkzaamheden te doen verrichten ten behoeve van de organisatie Bescherming Bevolking. Over personen, die reeds bij het dijkleger zijn ingedeeld, zal niet worden beschikt. Over personen, die eventueel voor het dijkleger kunnen worden opgeroepen, kan slechts worden beschikt na overleg met de voorzitter van het waterschap. Er zullen maatregelen worden genomen opdat voor het dijkleger onmisbare personen niet tegelijkertijd voor de noodwacht worden ingeschakeld. Advertentie Bij pijn, griep o) „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I JT <u> 'th --o De Amerikaanse Senaat heeft zich dins dag uitgesproken voor onbeperkte handha ving van de bevoegdheid van de Ameri kaanse president tot verlaging van de Ame rikaanse invoerrechten op basis van we derkerigheid, hetgeen als een belangrijke politieke overwinning voor president Eisenhower wordt beschouwd. Een amendement van de financiële com missie van de Senaat, dat tot strekking had deze bevoegdheid van de president aanzienlijk te beperken, werd door de se naat verworpen. Onder de van kracht zijn de wetten kan de president een voorstel van de tarievencommissie tot verlening van tariefbescherming aan een industrie, die naar het bevinden dezer commissie schade ondervindt door de invoer, verwerpen. On der het amendement der financiële com missie zou de president evenwel eerst de toestemming van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden moeten vragen. De algemene scheepsverzekering bij Lloyds in Londen dekt niet meer het oor logsrisico voor schepen die havens in de Perzische Golf, in Syrië, Israel en de Golf van Akaba aandoen. De reders van der gelijke schepen zullen voor dekking van het oorlogsrisico aparte verzekeringscon tracten moeten afsluiten. Lloyds heeft deze maatregel de vorige week reeds genomen voor schepen die naar havens in Libanon en Irak varen. (AFP). Concurrent. De Russische minister-presi dent Kroesjtsjev biedt Westduitse ge leerden een hoger salaris aan dan zij in hun eigen land kunnen verdienen. De premier heeft dit op 9 juli gezegd in een toespraak te Bitterfeld in Oost- Duitsland, aldus meldt radio-Moskou. Kroesjtsjev zei, dat de Sovjet-Unie vooruitgang op het gebied van de schei kunde en de chemische industrie zal maken door samenwerking met Oost- Duitsland en door specialisten uit West-Duitsland aan te trekken, wie de beste uitrusting ter beschikking ge steld zal worden. Spijt. De Verenigde Staten hebben Oosten rijk meegedeeld, dat zij de vluchten van ongewapende transportvliegtuigen over Oostenrijks grondgebied „onder de druk van de gebeurtenissen in het Nabije Oosten" betreuren. De vluchten zijn de vorige week gestaakt. Oproep. Het comité van Sovjet-vrouwen heeft er bij alle vrouwen in de wereld op aangedrongen te protesteren tegen „de Brits-Amerikaanse agressie in de Arabische landen", aldus meldt „Tass". „Zendt uw protesten naar de UNO zodat deze organisatie haar plicht doet en de agressie veroor deelt", aldus het comité. Dekking. Een gepensioneerde ambtenaar die aan het Oostenrijkse riviertje de Pinka in het grensgebied zat te vissen, is gisteren door Hongaarse grenswach ten beschoten. Hij zocht dekking achter een dijkje en durfde pas na het vallen van de duisternis naar huis te gaan. Ongewenst. De Israëlische regering heeft de tweede secretaris van het Roemeen se gezantschap, Partianu, wegens spio nage tot „persona non grata" ver klaard en uitgewezen. Onlangs is de tweede secretaris van de Israëlische legatie te Boekarest uit Roemenië ge zet. Vertrokken. Prinses Fazilet, de verloofde van de vermoorde koning Feisal van Irak, is dinsdag met haar ouders naar Frankrijk vertrokken. Prinses Fazilet studeerde op een exclusieve Engelse kostschool. Explosie. Te Belgrado is bekendgemaakt dat het aantal doden, tengevolge van de explosie in een in aanbouw zijnde elektrische centrale, te Kok Brod thans tot 29 gestegen is. Zes gewonden zijn bezweken. Een staatscommissie heeft bevonden dat de explosieven die voor handen waren in de tunnel niet op de juiste wijze bewaard werden. Houding. De Oostduitse regering zegt in een verklaring, dat zij haar houding met betrekking tot het godsdienston derricht op de scholen in Oost-Duits- land zal herzien. De verklaring werd uitgegeven na besprekingen met verte genwoordigers van de Evangelische Kirche in Oost-Duitsland. Vaarwel. Volgens de „News Chronicle", zal Churchill dit jaar Engeland verla ten en zich aan de Franse Rivièra ves tigen. Uitnodiging. Premier De Gaulle heeft de Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Fanfani, uitgeno digd hem te Parijs te bezoeken, aldus meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Fanfani zou kun nen komen op een ogenblik dat hij ge schikt acht. Watersnood. Volgens Chinese persberich ten zijn ongeveer drie miljoen arbei ders en boeren in allerijl uitgezonden om dijken van de Gele rivier en de ri vier de Jangtse te herstellen. De spoor verbinding van Peking naar Kanton is onderbroken doordat een brug over de Gele rivier is beschadigd. Appel. De Russische schrijvers zeggen in een appel tot hun collega's in de hele wereld dat „de angst voor de oorlog al elke haardstede bedreigt" en doen een beroep op de schrijvers „alle uitdruk kingsmiddelen te mobiliseren opdat een oorlog voorkomen wordt". De Rus sische auteurs richten zich speciaal tot hun confraters in de V.S., Groot-Brit- tannië en Frankrijk, die zij aansporen „hun stem te laten horen tegen de mis daad die men bezig is te begaan," al dus Tass. Koningin Juliana, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermid dag per auto uit Nice in St. Raphael in Zuid-Frankrijk aangekomen. Zij gingen onmiddellijk naar het jacht „De Groene Draeck", dat daar gemeerd ligt. De reis van Nederland naar Nice werd per vlieg tuig gemaakt. Rond een depressie, waarvan het cen trum zich bij Zuid-Noorwegen bevindt, stroomt koude polaire lucht over de Britse eilanden en het Noordzeegebied naar West-Europa. In deze lucht kwamen weer talrijke buien voor. In ons land viel in 24 uur tijds op verschillende plaatsen 10 tot 20 millimeter. Ondertussen breidt een nieuw depressiegebied op de oceaan zich in de richting van Zuidwest-Engeland en Frankrijk uit. Tussen de twee depressiege- bieden bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, onder invloed waarvan in ons land de buiigheid tijdelijk zal afnemen. De aanvoer van polaire lucht blijft, hoewel minder krachtig, echter voortduren, zodat de temperaturen slechts een geringe stij ging zullen ondergaan. WEERRAPPORTEN Donderdag 24 juli Zon op 4.48 uur, onder 20.44 uur. Maan op 14.40 uur, onder uur. Maanstanden 23 juli 30 juli 15.19 uur 17.47 uur eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 24 juli Hoog water 9.15 en 21.47 uur. Laag water 4.41 en 17.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen. Buiten BC land maxima van giste- ttf) ri 2 5 ri ren. Binnenland heden d. e 7 uur. Neerslag laatste S-c E 4) W 24 uur. 3 cS Den Helder zwaar bew wnw 14 3 Ypenburg zwaar bew. wnw 13 8 Vlissingen licht bew. wnw 14 5 Eelde regenbui wtiw 12 16 Twente zwaar bew. zw 12 5 De Bilt zwaar bew. w 12 9 Eindhoven regenbui w 12 3 Vlv. Z.-Limb. regenbui wzw 12 1 Helsinki geheel bew. ozo 14 6 Stockholm onweer ono 17 8 Oslo geheel bew. zo 19 4 Kopenhagen zwaar bew. zzw 19 0,1 6 Aberdeen regen nw 15 Londen onbewolkt w 19 5 Amsterdam zwaar bew. wnw 18 9 Brussel zwaar bew. w 20 15 Luxemburg half bew. w 17 6 Parijs onbewolkt w 20 4 Bordeaux half bew. wzw 21 4 Grenoble zwaar bew. nno 2} 1 Nice onbewolkt nnw 26 0 Berlijn onbewolkt zzw 21 0,7 Frankfort zwaar bew. zw 20 9 München zwaar bew. zw 17 12 Zürich zwaar bew. w 18 11 Genève half bew. z 20 5 Locarno licht bew. nuno 22 30 Wenen regen wnw 27 7 Innsbruck regen ozo 19 21 Rome zwaar bew. zw 28 Ajaccio half bew. nno 26 4 Madrid onbewolkt n 30 0 Mallorca licht bew. nnw 27 0 Algiers licht bew. windst. 30 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2