Kortere werkweek nu nog niet te verwezenlijken Geef mij maar Nescafé Nescafé Beschermt de Auteurswet Atomium-afbeeldingen? Nescafé Moderne Zonnekoning in de Pyreneeën r Van dag tot dag Bij geleidelijke invoering is stijging van nationale inkomen noodzakelijk ^"Hoe is het ontstaan? WOENSDAG 23 JULI 1958 J Incident op station te Amsterdam Politie moest Denen uit trein verwijderen DE S.E.R. CONCLUDEERT: Luchtpostzegels IJzeren paal op de rails gelegd Locomotief beschadigd J. J. F. Kemming €)p de <^raatótocl Oude man met 5200 op zak was zijn huis kwijt Ministeriële dank voor de huisvesting van gerepatrieerden Dit woord: ADMIRAAL Een in 1955 door de regering gevraagd rapport over de mogelijke verkorting van de arbeidstijd is thans door de S.E.R. uit gebracht. Het is thans 1958 en de conclusie ligt voor de hand, dat de S.E.R. niet over éénnachtsijs is gegaan en zich niet heeft laten beïnvloeden door factoren, die te voorschijn geroepen werd en door conjunc tuurschommelingen of zeer tijdelijke om standigheden. De verkorting van de ar beidstijd is dan ook niet een aanpassings maatregel of een noodvoorziening, tenein de de spanningen op de arbeidsmarkt te regelen, doch een uitvloeisel van een alge meen geldend, internationaal verlangen tot verwerkelijking van een culturele voor waarde. Natuurlijk hebben omstandigheden van produktie- en arbeidsbehoefte te maken met de arbeidstijd en moet rekening ge houden worden met de tendenzen van nationale welvaart bij de wijziging van de arbeidsduur in algemene zin, doch het uit gangspunt ligt niet in deze factoren. Het ligt uitsluitend in het maatschappelijk-cul- turele vlak en is voorzien van een filoso- fisch-sociale grondslag, gelegd door de ont wikkeling der maatschappelijke levensom standigheden. Ofschoon de bewoordingen van het S.E.R.-advies wel doen vermoeden dat dit uitgangspunt is aangehouden, verraden zij hier en daar toch een neiging tot annexatie van het onderwerp in het complex van regelende economische voorzieningen. Dat men adviseert, niet voor 1962 tot verkor ting van de arbeidsweektijd over te gaan, moet meer als een slag in de lucht dan als een serieuze mogelijke kansberekening worden gezien, daar dit advies uitsluitend gebaseerd is op de nationale welvaarts mogelijkheden, terwijl het probleem zelf vastverbonden is met een internationale sociale evolutie, evenals indertijd de her waardering van de arbeid ten opzichte van het kapitaal en alle daaruit voortvloeiende sociale hervormingen van internationale, ideologische oorsprong waren. Een merkwaardige uitlating in het ad vies is ook, dat het motief tot arbeidsver- korting voornamelijk gevonden wordt in het verlangen naar meer vrije tijd en veel minder in de lichamelijke en geestelijke gezondheidseisen. Want het verlangen naar meer vrije tijd is een kwestie van geeste lijke gezondheid. De geestelijke ontwikke ling van de moderne mens eist meer vrije tijd, omdat de geest werkzamer, meer be last en hongeriger is geworden. Daarom is het een culturele eis des tijds, dat de werk nemer meer tijd krijgt voor geestelijke ontspanning en ontwikkeling. Of iedere werknemer die vrije tijd cultureel zal be steden en in welk opzicht daaraan van overheidswege iets kan worden gedaan, is weer een ander onderwerp, dat buiten de adviserende opdracht van de S.E.R. gele gen is. Prins Antoine van Bourbon en herto gin Elisabeth van Württemberg zijn deze week te Altshausen in het huwe lijk getreden. Deze opname werd ge maakt toen het paar de huwelijksge schenken bezichtigde. De Deense spoorwegen hebben de Neder landse spoorwegen opheldering gevraagd over een incident, dat zaterdag op het sta tion te Amsterdam zou hebben plaatsge had. Volgens de lezing van de Deense spoor wegen zou een groep Denen, die in de Scandinavië-expres had plaatsgenomen, daaruit door de politie verwijderd en daar bij mishandeld zijn. Van de zijde van de Nederlandse Spoor wegen vernemen wij, dat een groep Denen had plaatsgenomen in de trein op plaatsen, die gereserveerd waren. De plaatjes „ge reserveerd" werden door hen van de zit plaatsen afgetrokken. Toen een conducteur hun vroeg om deze plaatsen te verlaten, werd daaraan geen gevolg gegeven. Er werd toen door het treinpersoneel assisten tie van de politie ingeroepen, die, volgens de verklaring van de spoorwegen, met zachte drang de Deense reizigers verzocht de gereserveerde plaatsen te verlaten. Hieraan werd gevolg gegeven. Een der reizigers bleef zich evenwel ver zetten. De politie heeft toen van een gum mistok gebruik moeten maken. Van een algemene en verplichte arbeidstijdverkorting van 48 tot 45 uur per week, ingevoerd onder de huidige omstandigheden en bij gelijkblijvend loon, moet een niet onaanzienlijke vermindering van de produktie per manjaar worden verwacht. Aldus de eenstemmige mening van de Sociaal-Economische Raad in een advies, dat op verzoek van de staatssecretaris van Sociale Zaken is uitgebracht. Bij een algemene vermindering van de wekelijkse arbeidstijd van 48 tot 45 uur verwacht de S.E.R. afhankelijk van de vorm van de verkorting van de arbeidsduur en van de wijze van invoering een vermindering van het produktievolume van 3 pet. bij een zesdaagse werkweek en van 5 a 6 pet. bij een vijfdaagse werkweek, zulks bij een situatie van volledige werkgelegenheid. Het voornaamste motief voor arbeids tijdverkorting onder de huidige omstan digheden is volgens de S.E.R .het verlan gen naar meer vrije tijd, waardoor ook van een algemene welvaartsvermeerde ring kan worden genoten. Bepaalde symp tomen wijzen er volgens de raad op, dat ook in ons land momenteel weer een punt bereikt is, dat de neiging van de werknemer niet uitsluitend naar loonsver hoging, doch ook naar arbeidstijdverkor ting uitgaat. Met reden is namelijk aan te nemen, dat zeker 50 pet. een vrije zater dag boven loonsverhoging stelt. Uitzonde ringen wellicht daargelaten acht de S.E.R. het verder uit een oogpunt van li chamelijke en geestelijke gezondheid van de werknemers onwaarschijnlijk, dat een verkorting van de arbeidstijd noodzake lijk zou zijn. Het is derhalve volgens de mening van de S.E.R. niet zoals in Frankrijk, waar de werktijdverkorting tot 40 uur per week leidde tot overwerkbetaling van 125 pet. Werd in Frankrijk de 40-urige werkweek dus gebruikt om via een omweg tot loons verhoging te komen, de S.E.R. is van oor deel, dat als in ons land de arbeidersbe weging aandringt op werktijdverkorting ook inderdaad het oog gericht is op kor ter werken en niet op een versluierde loonsverhoging via extra overwerk-uit- keringen. Vermindering van de produktie per man leidt onafwendbaar tot een vermindering van het reële inkomen per hoofd van ae bevolking. Indien dit gevolg van een ar beidstijdverkorting echter zou worden aanvaard hetgeen dus zou betekenen, dat vermeerdering van de vrije tijd ho ger wordt gewaardeerd dan het daarme de gepaard gaande inkomensverlies dan zou doorvoering van een arbeidstijd verkorting op korte termijn kunnen vol gen, aldus de S.E.R. Een arbeidstijdver korting met handhaving van het reële in komen en zonder wijziging in de verdeling van het nationale inkomen, is slechts mo gelijk voorzover de uit de"-arbeidstijdver korting voortvloeiende produkt.ieverminde- ring per hoofd tenminste gecompenseerd wordt door een stijging van de produktie per hoofd. Aangezien er echter ook nog een .ander raantal verlangens leven, zoals een weduwen- en wezenverzekering, een verhoogde vakantiebijslag, de afschaffing kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, de onderwijsverbetering, de verho ging der woninghuren, de afschaffing van resterende subsidies op levensmiddelen, welke uit een stijging van het nationale inkomen per hoofd dienen te worden ver wezenlijkt, hangt de omvang van de in een bepaald tijdsbestek mogelijke arbeidstijd verkorting af van de in die periode uit de stijging van het nationale inkomen be schikbaar komende middelen enerzijds en van de middelen, die voor realisering van de arbeidstijdverkorting en van de overi ge verlangens nodig zijn anderzijds. De S.E.R. concludeert dat een algeme ne vermindering van de arbeidstijd van 48 tot 45 uur per week een volledige ver wezenlijking van de overige verlangens in een periode van drie jaar niet mogelijk is, en in een periode van vijf jaar slechts onder zeer gunstige omstandigheden. Daarbij zijn buiten beschouwing gelaten de gunstige effecten van een eventuele verhoogde bereidheid tot werken, een vermindering van het verzuim, maatrege len op het gebied van verbetering van de interne organisatie in de ondernemingen en een wijziging in het beloningsstelsel. De S.E.R. is van mening dat de uit een arbeidstijdverkorting voortvloeiende pro- duktievermindering zo gering mogelijk moet zijn. Daarom wordt voor dit moment een algemeen verplichte invoering van een arbeidstijdverkorting afgeraden en wordt gepleit voor een geleidelijke en ge differentieerde invoering per bedrijfstak of onderneming. Enkele S.E.R.-leden vroe gen zich echter af, of het in de praktijk wel mogelijk zal blijken te zijn in de ene bedrijfstak arbeidstijdverkorting toe te passen en in de andere niet. Bij geleidelijke invoering zo onder streept de S.E.R. kan de latente pro- duktiviteitsreserve geactiveerd worden, terwijl daarentegen bij verplichte invoe ring thans niet de juiste psychologische sfeer geschapen zou kunnen worden, no dig voor een zo gunstig mogelijke invloed van de niet-kwantificeerbare factoren. De directeur-generaal der PTT maakt bekend, dat de verkoop van luchtpostze gels van 15 en 25 door de filatelis tische dienst van het districtspostkantoor te 's Gravenhage per 1 oktober 1958 of zo veel eerder als de voorraad mocht zijn uitgeput, wordt gestaakt. Deze zegels kunnen nog tot en met 31 december 1959 voor de frankering van luchtpoststukken worden gebruikt. Met ingang van 1 janu ari 1960 worden ze buiten gebruik gesteld en voor de frankering ongeldig. Advertentie Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! De ontwerper van het Atomium, het bouwwerk, dat de wereldtentoonstelling te Brussel beheerst, heeft in een kort ge ding voor de president van de Haagse rechtbank geëist, dat voor het in omloop brengen van afbeeldingen en tekeningen van zijn geestesprodukt auteursrechten betaald zullen worden. De Belgische in genieur Waterskeijn voert dit proces bij wijze van proef tegen een Haags cartogra fisch bureau dat op een plattegrond van de stad Brussel het atomium heeft afge beeld. Indien de president de eis toewijst, zal ir. Waterskeijn dergelijke processen gaan voeren tegen talrijke Nederlandse en buitenlandse ondernemingen, die af beeldingen van het Atomium bij hun re clame gebruiken zonder daarvoor auteursrechten aan de ontwerper te beta len. De ontwerper, die werd vertegenwoor digd door de Haagse advokaat en procu reur mr. M. P. Bloemsma, beriep zich op de Nederlandse Auteurswet van 1912, die werken van letterkunde, wetenschap of kunst tegen verveelvoudiging en open baarmaking beschermt. Het Haagse bu reau vertegenwoordigd door mr. F. H. Meyer uit Den Haag, beriep zich even- Advertentie Nescafé is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! eens op de Auteurswet, en wel op artikel 18, waarin staat dat deze bescherming niet geldt ten aanzien van gebouwen, wel ke blijvend op of aan de openbare weg zichtbaar zijn. Mr. Bloemsma bracht daartegen in, dat het Atomium niet op of aan de openbare weg staat, maar op het afgesloten terrein van de Expo. Boven dien zo zei hij, is het Atomium niet een blijvend, maar een tijdelijk gebouw, dat te zijner tijd zal worden afgebroken. „Ze ker net zoals de Eiffeitoren?" vroeg de president van de rechtbank. Mr. Meyer antwoordde, dat het AtO' mium wel degelijk beschouwd moet wor den als een blijvend bouwwerk. Het stads' bestuur van Brussel heeft toestemming gegeven, dat het nog tien jaar na de ten toonstelling zal blijven staan. Bovendien zo zei hij, is het karakter van ieder bouw werk van een dergelijke omvang blijvend. Dat het te zijner tijd misschien zal wor den afgebroken, doet daaraan niets af. De Eiffeltoren was ook tijdelijk, maar staat al sinds 1889. Mr. Meyer was voorts van mening, dat het Atomium wel op en aan de openbare weg staat, omdat het bij na in zijn geheel zichtbaar is van alle openbare wegen in de omgeving en om dat het gebouwd is op een splitsing van twee bestaande openbare boulevards, die slechts voor de duur der tentoonstelling voor het openbaar verkeer gesloten zijn. Hij meende dan ook dat het Atomium door de Auteurswet niet tegen nabootsing be schermd is en vroeg daarom de eis af te wijzen. Eis afgewezen De president heeft hedenmorgen de eis van de ontwerper afgewezen en hem ver oordeeld in de kosten van het geding. Hij achtte geen inbreuk op de Auteurswet aan wezig, daar er geen sprake is van open baarmaking of verveelvoudiging van een werk Hij beschouwde 't Atomium als een bouwwerk, dat blijvend zichtbaar is ge plaatst op of aan de openbare weg. Nabij Steenwijk hebben onbekenden een ijzeren paal op de spoorbaan gelegd. Een goederentrein reed op deze versper ring, waardoor de locomotief werd be schadigd. De trein ontspoorde echter niet. Na een kort oponthoud kon de trein zijn reis vervolgen. De spoorwegrecherche en de gemeentepolitie van Steenwijk stellen een onderzoek in. Zelfs hartje winter is het niet overal in de Pyreneeën koud. Wanneer de zon maar even schijnt, weten professor Félix Trombe en zijn twaalf assistenten nog zoveel hitte te vergaren, dat zij een ijzeren plaat van een centimeter dikte binnen vijftien seconden met brandgaten kunnen doorzeven. De prof zelf was te druk (of te belangrijk) om mij uit te leggen hoe hij deze hitte schijnbaar uit het niets pro duceert. Via de dorpsschoen maker van Mont Louis, die tevens de correspondentie ver zorgt voor de plaatselijke V.V.V., kom ik in contact met een van de assistenten, een jongeman met evenveel ken nis van zaken als enthousias me voor zijn werk. Zijn nogal technische explicatie wordt mij pas geheel duidelijk, nadat ik onder zijn geleide het waar schuwingsbord „Streng ver boden toegang" mag negéren en voor de eerbied afdwingen de installatie sta, waarmee de warmte van de zon wordt gevangen. Intussen heb ik dan tevens in mijn oren geknoopt, dat het laboratorium van profes sor Trombe gevestigd is in het oude fort Mont Louis, dat in dertijd door maarschalk Vau- ban op last van Lodewijk IV, de Zonnekoning, werd ge bouwd. Vijandige Spanjaar den maakten nogal eens van de bergpas gebruik om Frank rijk venijnige speldeprikken toe te dienen en daar moest maar eens een eind aan ko men. Een op zestienhonderd meter hoogte gelegen vesting zorgde daar afdoende voor. Nu moet ik u bij voorbaat excuus vragen voor een nood- Van oudsher heeft de mens zich al bezig gehouden met het vraagstuk hoe gebruik kan worden gemaakt van de massale warmte, die de zon uitstraalt. In verscheidene landen is dit probleem de laatste jaren wetenschappelijk aangepakt, het meest spectaculair in Frankrijk, waar een nijpend gebrek aan brandstof voor het opwekken van energie heerst. zakelijke herhaling van de technische uitleg, die ik ge kregen heb. Ik beloof u het niet te ingewikkeld te zullen maken anders begrijp ik het trouwens zelf niet meer. Op een der muren van het fort is thans een spiegel van dertien bij tien meter opge steld, een fantastisch mozaïek, bestaande uit vijfhonderden zestien even grote delen. Zo dra de zon boven de toppen van de Pyreneeën uitkijkt, vangt deze spiegel de stralen op en dirigeert ze naar een op een afstand van vijfentwintig meter staande parabolische dus holle spiegel, gemaakt van vijfendertighonderd stuk ken gewoon vensterglas. Van hieruit slaan de zonnestralen terug naar één punt, de zo genaamde zonne-oven, in het brandpunt waarvan een hitte opgehoopt wordt van 3500° Celsius. De gehele apparatuur is zo danig geconstrueerd, dat elke minuut zonneschijn kan wor den benut. De eerste, platte spiegel volgt door een gecom pliceerd stelsel van foto-elek trische cellen en automatische motoren de zon op haar baan langs de hemel, zodat de stra len er voortdurend onder de zelfde hoek in vallen. De para bolische, ontvangende en terugkaatsende spiegel staat vast. „Als u nu even mee naar binnen komt, zal ik u de warmte laten zien", zegt de jonge specialist. Aangezien dat schouwspel me nog nooit voor ogen is getoverd, volg ik hem met begrijpelijke nieuws gierigheid. Een exacte beschrijving van het interieur mag u van mij niet eisen. Ik zie in de zolde ring weer een holle spiegel en vlak daaronder lopen twee rails, waarop een klein wa gentje kan worden voortbe wogen. Mijn leidsman presenteert mij een Gauloise en we steken op. „Let nu op", waarschuwt hij. „Nu ziet u nog niets onder de spiegel, maar" hij blaast een krachtige rookwolk naar het centrum „daar hebt u het brandpunt". Doordat het licht de fijne rookdeeltjes vat en weer kaatst, ziet men de van de spiegel neerslaande stralen in een punt bijeenkomen en van daar in dezelfde hoek uiteen gaan, aldus twee met de pun ten op elkaar staande kegels vormend. „Ik zou u niet aanraden daar uw vinger tussen te hou den, als u er de kans toe had", zegt de assistent droogjes. „Hij zou in een fractie van een seconde verdwenen zijn". Dat ben ik dan ook hele maal niet van plan. Wie 's morgens wel eens zijn vin gers heeft gebrand aan het scheerwater, kan zich nog maar moeilijk een verzamel de energie van vijfendertig maal kookhitte voorstellen. Het is bepaald heel wat en dat wordt me even later bewezen, wanneer in een voorzichtig onder het brandpunt gescho ven metselsteen binnen een flits van tijd een flinke brand- plek smelt. En om me hele maal te overtuigen: een onge definieerd poeder, dat tot 2400° Celsius in vaste toe stand blijft, gaat eerst smel ten en begint vervolgens te vlammen. Buiten haast ik me de bijna zwarte beschermende bril af te zetten. Knipperend in het echte zonlicht begeven we ons naar een kantoortje, waar we ons gesprek voortzetten. Ik hoor dan, dat er elders ter wereld wel hogere tem peraturen door opvanging van zonnewarmte zijn bereikt, „maar door zijn omvang is dit de krachtigste zonne-oven", verklaart de Fransman. „Ik hoef u natuurlijk niet te ver tellen wat het voor Frankrijk zou betekenen, wanneer wij overal de energie van de zon konden aanwenden, bijvoor beeld voor het opwekken van energie. Ons land moet een groot percentage van de be nodigde brandstof invoeren. Alleen al met behulp van deze zonneoven kunnen wij zestig kilogram ijzer per uur smel ten of nuttige hoeveelheden salpeterzuur produceren". „Waarom is het laborato rium in Mont Louis geves tigd?" „Dit is het zonnigste plekje van Frankrijk. Het is moge lijk hier tweehonderdvijftig dagen per jaar te opereren". Op vele plaatsen elders heeft men zich met dergelijke proeven geoccupeerd, in India, in de Verenigde Staten, in Rus land. Het laatste land heeft zelfs een bijzonder groots plan op stapel gezet. Ergens in de Oeral bouwt men een toren van vijfenveertig meter hoogte waarop een geweldig water reservoir komt te staan. Daar omheen lopen op drieëntwin tig concentrische railsringen honderden spoorwagens met spiegels langzaam met de zon mee. Door terugkaatsing ont staat ook hier een brandpunt, dat per uur dertien ton over verhitte stoom kan voortbren gen, waarmee turbines ter op wekking van elektriciteit wor den aangedreven. In welk sta dium van uitvoering dit plan zich momenteel bevindt, is niet bekend. Rusland doet wel eens meer geheimzinnig. „Een paar jaar geleden heeft een onderzoeker uit Beiroet op een tentoonstelling in Ame rika een verplaatsbaar zonne- fornuisje gedemonstreerd. Het bestond uit een holle spiegel ter grootte van een paraplu. Met de terugkaatsende hitte kon je in korte tijd een com pleet maal bereiden". We lopen terug naar het dorp en ik kijk voor het laatst met ontzag naar de spiegels op de fortwallen. Hij volgt mijn blik en zegt met een zucht: Dit is nog maar een klein begin. Stel u voor wat we in Algerië zouden kunnen doen". Mijn vrouw's sterren Ik heb van kind af aan een naïeve be langstelling in de sterren behouden en raak opgewonden als ik eenvoudige aan schouwelijke voorstellingen lees als: „Wanneer de zon een pingpongbal was en op het Muntplein hing, was de aarde een erwt op de Ceintuurbaan en Pluto een pruim in Amsterdam-Zuid, en de eerste vaste ster een tennisbal voorbij Moskou". Ik pleeg op zulk een ogenblik mijn vrouw te roepen en tot haar te zeggen: „Stel je voor, lieveling, als de zon een pingpong bal was en op het Muntplein hing...." Mijn vrouw valt mij dan in de rede. „Dat is onzin en je weet het. De zon is geen pingpongbal en. „Maar luister dan. De aarde zou dan. „Laat me met rust met die nonsens". „Maar het is geen nonsens. Als de zon een pingpongbal was op het Muntplein. „Het is gelogen", zegt mijn vrouw. „Wan neer ik in de krant de rubriek „W at d e Sterren ons te Zeggen Hebben" lees, geloof jij het ook niet". „Maar dat i s onzin. Waarom zou dins dag een goede dag voor zaken doen zijn voor mensen die geboren zijn tussen 13 maart en 15 april en in het Sterrenbeeld De Automaat thuis horen? Horoscopen zijn oplichterij". „En de zon op het Muntplein? Is dat soms waar?" En daarmee is mijn huwelijk op een doodlopend spoor gekom,en, periodiek. Want zijn gelooft niet in mijn sterren en ik geloof niet in haar sterren. „Astrologie is oplichterij", leg ik haar uit. „Hoe kunnen nu de planeten en de sterren iets te maken hebben met inkopen doen op dinsdag?" „En wie zegt dat er een nevel in Orion is die driehonderd miljoen lichtjaren weg is?" „Dat is waar", antwoorde ik. „Zaken doen op dinsdag is ook waar", antivoordt zij- Ik weet natuurlijk, dat ik gelijk heb en zij niet. Van die nevel zo ver weg is w aar. Het staat in het boek over de astronomie en ze hebben de afstand gevonden met spectroscopen en de parallax en professor Einstein en de radiotelescoop. Er zijn hon derden professoren die er borg voor staan dat die nevel zo ver weg is. Het ding be staat op zichzelf weer uit miljoenen zon nen. elk zo groot als onze zon. Toch ver schijnt de hele nevel slechts als een vaag lichtpuntje op een fotografische plaat in de grootste telescoop. Ik leg dit alles mijn vrouw uit. Maar zij komt met fakir Ben AH die de rubriek in haar krant schrijft en die haar voorspelt dat deze week in het midden gunstig zal zijn voor belangrijke beslis- sinoen op huishoudelijk gebied. We praten al niet meer tegen elkaar. Ik blijf bij mijn nevels en zij blijft bij haar fakir. Tot nog toe heeft niemand absoluut bewijs kunnen leveren waarop de ander moet toeneven. Alleen heeft zij de beste kansen. Want haar fakir heeft voorspeld: Conflicten en misverstanden met hen die u nastaan". En tot dusver^ is dat meer aanwijsbaar gebleken dan mijn nevel. H. B. Fortuin Een 80-jarige Amsterdammer, die aan geheugenstoornis lijdt, kwam op het poli tiebureau in de Spaarndammerstraat, om dat hij zijn adres had vergeten. De politie keek vreemd op omdat uit het vestzakje van de man niet minder dan vijf bankbil jetten van honderd gulden staken en uit zijn andere zakken nog meer biljetten, to taal 5200. Men gaf de oude baas de raad het geld op een bank te zetten om diefstal of verlies te voorkomen. „Ik draag het geld bij me, omdat mijn kinderen erop azen", zo verklaarde hij oprecht. Na lang aandringen is hij met een brigadier naar het postkantoor gegaan, waar hij een spaarbankboekje heeft genomen met 5000. De politie bracht hem vervolgens na een telefoontje met het bevolkingsre gister, naar huis. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft de ge meentebesturen haar dank betuigd voor hun medewerking aan de hulpverlening voor de gerepatrieerden, in het bijzonder wat de huisvesting betreft. De minister verzoekt haar dank over te brengen aan degenen, die zich na haar beroep destijds onmiddellijk bereid hebben verklaard ge repatrieerden in hun woning op te nemen en mede te werken aan de leniging van de nood van deze vaak zwaar getroffen groep Nederlanders. Nu het einde van de repatriëring nadert en voor alle nog komende repatrianten voorlopige huisvesting aanwezig is, be hoeft op de door particulieren aangeboden plaatsen geen verder beroep te worden ge daan. Wie Frans kent zal wellicht geneigd zijn het woord admiraal in verband te brengen met het werkwoord admirer dat: bewonderen betekent. Maar de woorden hebben niets met elkaar te maken. Wel hebben wij het uit het Frans overgenomen, maar oorspron kelijk is het een Arabisch woord. In die taal betekent amir of emir: bevel hebber. Een bevelhebber ter zee is een amir al ma en sommigen menen dat daarvan het slotwoord is weggevallen. Anderen achten het waarschijnlijker dat het woord amir met een Latijns achtervoegsel zijn reis door West-Euro pa is begonnen en voor die opvatting pleiten allerlei vormen als amiraldus, amirant, amirarius en ettelijke andere. Bovendien werd het woord vroeger veelvuldig gebruikt voor bevelhebber te land. De Sicilianen en Genuezen hebben het het eerst gebruikt voor ^vlootvoogd.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3