Joke Haanschoten maakt het thans uitstekend UMPIE IN DE DR00MTUIN J Vreedzame toepassing van kernenergie (RUSTIGE LANDING Kort en bondigy Agenda voor Haarlem Zij heeft niet meer dan andere gezinsleden blootgestaan aan radiumstraling Tweede internationale conferentie in september te Genève os vervolgverhaal WOENSDAG 23 JULI 1958 4 Seizoenslapte De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Twee en een half jaar tegen huwelijkszwendelaar geëist Gaat u met vakantie? Rapport over het gebeurde in Putten Kerkelijk Nieuws Zwolle krijgt een kanaal voor grote schepen De vakantiestemming kwam dinsdag avond bij de televisie door de vertoning van de zoetelieve Oostenrijkse film „Sei zoen in Salzburg" tot uiting. Men kon daarin zien hoe drie toneelspelers van hun verblijf in deze muziekstad gebruik maken de boel op stelten te zetten. Zij melden zich als leden van het personeel van een hotel, waar vele toeristen bijeen zijn en beleven de traditionele onnodige avonturen. Na tuurlijk volgt er een gelukkig slot voor het drietal. Amusement aldus, dat niet veel te betekenen had. Maar waarom zouden wij er kwaad van spreken? Wie dergelijke produkten niet leuk vindt, kan de knop omdraaien. Voor hij daartoe overging, zal hij stellig naar de aardige reportage van het begin van de Vierdaagse hebben gekeken Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Ka- merork. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Theaterork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 De jacht op de dader, hoorsp. 15.10 Cabaret. 16.00 Varianten. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Dans muziek. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Orgelspel. 19.15 Lichte muziek. 19.45 Nieuws. 19.50 Lohengrin, opera. 21.00 Act. 21.15 Lohengrin (2e acte). 22.40 Nieuws. 22.50— 24.00 Lohengrin (3e acte). HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.25 Chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewijzer. .13.00 Nieuws en Kath nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. NCRV: 14.00 Kamerorkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muziek. 15.40 Gram. 15.45 Vrouwenkoor en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianoduo. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Clave- cimbelrecital. 18.00 Politiekapel. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Gevar. muz. 19.50 C.H.U., pol. caus. 20.00 Radio krant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 21.30 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconcert. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 15.00 Symf.-ork. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Causerie. 20.10 Verz.progr. 20.30 Filharm. ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Filharm. orkest 23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weerbericht. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nu! 20.30 Spiegel der kunsten. 21.00 Oostelijk Friesland, filmdocumentaire. 21.20 Liedjes. 21.45 Amusementsmuziek. Voor de rechtbank te Rotterdam stond een 30-jarige bankwerker uit Rotterdam terecht, die zich in Duitsland als „Wil helm Karl Nescher, Freiherr d' Achar- bourg, bezitter van grote tabaksplantages in Indonesië, enige erfgenaam van een rijke grootvader" twee vrouwen had ge dupeerd en hun leven verwoest. „Ik aarzel niet deze man een geslepen, gemene hu welijkszwendelaar en een arbeidsschuwe avonturier te noemen", aldus zei de officier van Justitie, die een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden tegen de bankwerker eiste. De verdachte was begin vorig jaar, hoe wel hij getrouwd was, door middel van een advertentie in kennis gekomen met een Duits meisje uit Wasser. Hij deed haar trouwbeloften, zij kwam naar Nederland en na enige tijd ging hij mee naar haar moeder in Duitsland. Hij was toen slecht bij kas, maar zodra de erfenis van zijn grootvader los zou komen, begon hij een hotel, vertelde hij. Aan de moeder van het meisje vroeg hij 6000 mark te leen. Zij gaf hem die en door haar bemiddeling leenden anderen hem nog 5000 mark. Alle schuldbekentenissen schreef hij echter op de naam van de moeder, zodat de vrouw, toen hij verdween, voor alles moest opdraaien en nu in haar onderhoud moet voorzien als huishoudster. Ook de dochter bleef gedesillusioneerd met een kindje achter. Van het geld had de verdachte met de beide vrouwen een reis gemaakt naar Italië. De man was al eerder veroordeeld. Hij verklaarde voor de rechtbank dat hij het Duitse meisje nog wilde trouwen. Maar hij is nog steeds niet gescheiden. De verdediger meende dat de feiten te gen de achtergrond van de trieste jeugd van de verdachte moeten worden gezien. Wegens moeilijke huiselijke omstandig heden was hij in de Hitier Jugend ge vlucht. Op 15-jarige leeftijd ging hij al naar het Oostfront. „Het is te begrijpen, dat deze man volkomen verknoeid werd", aldus pleiter, die een kortere straf vroeg. De rechtbank zal op 5 augustus uit spraak doen. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE De directeur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een rapport aangeboden over de radio-actieve besmetting van de familie Haanschoten in Putten. Het rapport is samen gesteld door dr. H. Huizinga, medisch adviseur van de Geneeskundige Verdedigings- raad. Het geeft geen inlichtingen over de tegenwoordige toestand van Joke Haan schoten. Prof. dr. A. A. J. van Egmond, die als neus-, keel- en oorspecialist is ver bonden aan het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht, heeft het meisje enige tijd onder observatie gehad. Hij heeft desgevraagd verklaard, dat het meisje het thans uitstekend maakt en dat zij twee maanden geleden uit de observatie is ontslagen. Het meisje heeft vrijwel niet aan straling blootgestaan, daar de naald met radium, zolang zij die bij zich droeg, in een loden omhulsel zat. Het gevaar ontstond voor haar pas tegelijk met dat voor de andere gezinsleden, namelijk toen het omhulsel met braaksel van het meisje in de kachel vernietigd werd en het huis aan straling werd blootgesteld, aldus prof. Van Egmond. In het uitvoerige rapport van dr. Hui zinga wordt onder meer gezegd, dat de uitgebreide en verstrekkende maatregelen, die genomen zijn toen in Putten de woning van de familie Haanschoten radio-actief besmet raakte, zonder twijfel gerechtvaar digd zijn geweest. De omstandigheid, dat een half miljoen maximaal toelaatbare doses van een uitermate gevaarlijke stof in het huis en zijn directe omgeving wa ren verspreid, eiste van degenen, die met de verantwoordelijkheid voor de verwijde ring daarvan waren belast, de grootst denkbare zorg en voorzichtigheid. Er mocht geen mogelijkheid tot twijfel wor den opengelaten over de grondigheid van de ontsmetting. Er kon niet worden vol staan met het reduceren van de besmet ting tot een toelaatbaar geachte omvang doch men moest de besmetting geheel wegnemen. In het rapport wordt de oorzaak van het gebeurde beschreven alsmede de omvang van de gevolgen. Het bevat voorts een uit voerig verslag van de werkzaamheden die moesten worden verricht om de radio actieve besmetting te verwijderen. Over de verantwoordelijkheid voor het gebeur de wordt in het rapport niet gesproken, daar het uitsluitend betrekking heeft op de gevolgen. Ook de vraag of van nalatig heid sprake kan zijn valt buiten het be stek van het verslag. In het eerste hoofdstuk wordt uiteen gezet, wat er in de polikliniek van het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht op 15 januari van dit jaar is ge beurd, toen Joke Haanschoten daar met radium werd behandeld en het cylindertje met radium in de neusholte van het pa tiëntje achterbleef. Uitvoerig worden de bekende maatregelen beschreven die toen in en om de woning in Putten ge nomen werden. Afdekking van de tuin met plastic werd nodig geoordeeld, omdat voorkomen moest worden dat nog aan wezige radio-activiteit door de wind zou worden verspreid en dat besmet materiaal door de regen in de grond zou worden gespoeld. Het was, aldus het rapport, op dat moment namelijk nog niet bekend, of het radium aanwezig was in de vorm van het onoplosbare sulfaat dan wel van het oplosbare chloride. Daar de maximaal toe laatbare dosis radium in het menselijk lichaam 0,1 microcurie bedraagt mocht er geen sprake van zijn, een hoeveelheid van 50 millicurie te laten verwaaien of weg te spoelen. In het eerste geval immers zouden 500.000 maximaal toelaatbare doses zijn verspreid, in het laatste geval zou ten minste één en een kwart miljoen kubieke meter water voor de nodige verdunning zijn vereist. Contactpersonen niet besmet Inzake het onderzoek van bezoekers van het huis en andere contactpersonen wordt in het rapport opgemerkt, dat bij deze mensen geen enkele besmetting werd ge constateerd. Wel bleek, dat de schoorsteen van de woning tot bovenin sterk radio actief was en dat zelfs boven op de schoor steen sterke activiteit kon worden ge meten. Nadat de schoorsteen was schoon gemaakt bleek nog altijd radio-actieve stof aanwezig te zijn. Hoewel het uitgesloten leek, dat iemand daarvan ooit redelijker wijs gesproken nadelige gevolgen zou kunnen ondervinden, werd er naar ge streefd, zowel uit psychologische over wegingen als om juridische redenen in de woning geen radio-activiteit achter te laten. Dit leidde tot het besluit de schoor steen af te breken. Nadat dit was gebeurd werd op de plaats waar de schoorsteen had gestaan geen radio-activiteit meer ge vonden. De kruiser „De Zeven Provinciën" heeft op 11 februari alle radio-actieve stoffen naar de Atlantische Oceaan gebracht en ze daar bij een diepte van ongeveer 500 me ter overboord gezet. Het waren totaal 26 vaten en twee kisten, die waren volgestort met beton. Op 14 februari werd de eindcontrole ver richt. Toen daarbij geen radio-activiteit meer kon worden aangetoond werd de wo ning voor wederingebruikneming vrij gegeven. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Joure (2e pred.pl.) K. Vene- ma, vicaris te Joure. Geref. Kerken Beroepen te Wolvega J.'H. Meuleman te Steenwijk te Noordwijk aan Zee (2e pred.pl.) Th. Ferwerda te Balk te Aduard A. Nagelkerke te Zweeloo te Houwerzijl H .Dijkslag, kand. te Epe. Aangenomen naar Voorschoten (2e pred.pl.) Kr. Smit te Anna Jacobapolder. Bedankt voor Haulerwijk J. v. d. Berg te Ermelo. Beroepen te Echten (Fr.), H .Dijkslag, kand. te Epe. Geref. Gemeenten Aangenomen naar Zeist A. Hofman, kand. te Aalst (Gld.), die bedankte voor Aalst (Gld.), Amsterdam-N., Benthuizen, Dordrecht, Enkhuizen, Enschede, Giessen- dam, Goudswaard, Leerdam, Nunspeet, Ridderkerk, Sint Annaland. -Slikkerveer, Ter Aa, Veen (N.B.), Vlissingen, Waarden- brug, Werkendam en Zoetermeer. Aangenomen naar Kampen J. van Haa- ren, kand. te Moerkapelle, die bedankte voor. Katwijk aan Zee, Middelharnis, Nieuw-Beijerland, Oostkapelle, Scherpe- nisse, Terneuzen-Axel, Tholen, Veenen- daal, Wageningen, Woerden en IJssel- monde. De gemeenteraad van Zwolle heeft be sloten een overeenkomst aan te gaan met provincie en rijk voor het aanleggen van een nieuwe scheepvaartverbinding tussen de IJsel en het Zwarte Water, geschikt voor schepen tot 2000 ton. Zwolle zal langs het kanaal uitgestrekte industrieterreinen aanleggen. Het rijk betaalt 75 percent, de provin cie 8 percent en de gemeente 17 percent, hetgeen voor Zwolle zal neerkomen op f 1.500.000 en met de voor zijn rekening uit te voeren bijkomende werken erbij gere kend, op ongeveer 2.000.000. Daartegen over staat dat het bedrag dat Zwolle ont vangt voor de overneming van de af tê danken oude verbinding met de IJsel, de Willemsvaart, geschat wordt op 750.000. Demping van de Willemsvaart geeft de stad gelegenheid de verkeerssituatie op de toegangsweg uit het westen aanzienlijk te verbeteren. Het kanaalplan is van groot belang voor de toekomst van Zwolle. Maar ondanks die waarschuwing op het bord ging Umpie verder; hij wou weieens zien, wat daar aan de hand kon zijn. Langzaam liep hij over het smalle bospad, terwijl hij telkens in het rond en omkeek. Maar hij kon nog niets ontdekken, wat gevaarlijk kon zijn. Daar stond warempel alweer een bord,Pas op, hier woont de grote Boebaas!" „Wat?" dacht Umpie. „De grote Boebaas? Wie kan dat wel zijn? 110111 De staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, drs. E. H. van der Beugel, heeft dinsdagmiddag de delegatie geïnstalleerd, die Nederland zal vertegenwoordigen op de tweede internationale conferentie der Ver enigde Naties inzake de vreedzame toepas sing van kernenergie, die in de eerste helft van september te Genève zal worden ge houden. De delegatie zal worden geleid door prof. dr. J. H. de Boer, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Ge delegeerden zijn prof. ir. E. F. Boon, hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft; prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen; prof. dr. J. A. Cohen, hoogleraar aan de rijks universiteit te Leiden en prof, ir. J. E. de Graaf, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft. Als adviseurs zullen worden afgevaar digd dr. H. M. Hirschfeld, voorzitter van het curatorium en van het bestuur van het Reactorcentrum Nederland; mr. C. L. W. Fock, voorzitter van de commissie voor atoomenergie; dr. E. L. Kramer, directeur- generaal voor de Industrialisatie en de Energievoorziening van het ministerie van Economische Zaken; dr. H. Riemens, advi seur voor atoomzaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken en ir. W. A. de Haas, directeur van het Reactorcentrum Nederland. Een aantal wetenschappelijke deskun digen, werkzaam bij instituten, die zich bezig houden met de vreedzame toepassing van atoomenergie, is aan de delegatie toe gevoegd. Oolt,4e, Amsterdamse hpogleraar prof. dr. J. Kistemaker, directeur van het labora torium'- voor massaspectrografie in de hoofdstad, zai op de conferentie aanwezig zijn in verband met zijn nieuwe methode voor isotopenscheiding. Over het werk van prof. Kistemaker is enige tijd geleden misverstand gerezen, toen mededelingen erover van de Amster damse wethouder mr. De Roos werden Advertentie tegengesproken door de directeur van de gezondheidsorganisatie T.N.O., prof. Cohen. Op de conferentie in Genève vormt de iso topenscheiding een apart onderwerp voor twee vergaderingen. Prof. Kistemaker zal deze vergaderingen bijwonen. Gevaren voor Nederland De Koninklijke Akademie van Weten schappen heeft een rapport doen opstellen over de gevaren van de toepassing van de kernenergie, dat is ingezonden voor behan deling op de conferentie in Genève. In dit rapport wordt gewezen op de precaire situatie, waarin West-Europa en in het bijzonder Nederland komt te verkeren bij toepassing van de kernenergie op grote schaal. Nederland ligt in het grote Europese industriecentrum, dat een grote behoefte aan energie heeft en dat aan die behoefte in de toekomst zeker zal voldoen door ge bruik te maken van kernsplitsingsenergie. Dat betekent produktie van zeer veel kern energie en dus produktie van zeer veel afvalstoffen. Gedeelten daarvan kunnen in de atmosfeer komen, andere in de grote rivieren, weer andere in zee. Nederland, dat in de delta van drie grote Europese rivieren ligt en water aangevoerd krijgt uit heel West-Europa en dat een groot deel van zijn grondgebied door de zee begrensd ziet, zou daar grote moeilijkheden door kunnen krijgen. De radio-actieve veront reiniging van lucht, water en bodem, die het gevolg zou kunnen zijn van toepassing van kernenergie op grote schaal, dient daarom de grootst mogelijke aandacht te krijgen en de akademie heeft het rapport dan ook ingezonden, om internatipnaaj dj,? aandacht te vragen. Het verontrèinigings- vraagstuk is een wereldprobleem. Maar dit wereldprobleem is in West-Europa en vooral in Nederland klemmender dan waar ook. Vandaar dat er in het rapport op wordt aangedrongen, het vooral als een Westeuropese moeilijkheid te zien. Drie belangrijke vraagstukken In een onderhoud met de voorzitter van de Nederlandse delegatie, prof. dr. J. H. de Boer, zei deze, dat zijns inziens het belang rijkste is, dat niet-politieke wetenschaps mensen met deze grote wetenschappelijke demonstratie op een uiterst belangrijk ge bied de volken meer dan op welke andere manier ook kunnen laten zien, dat die volken inderdaad kunnen samenwerken. Van de zeer uitgebreide agenda van de conferentie, die het hele terrein van de kernwetenschappen zal bestrijken, noemde prof. De Boer drie punten, die als de be langrijkste moeten worden beschouwd: de technologische kant van het kernsplitsings beginsel, het veiligheidsvraagstuk en de mogelijkheid het kernversmeltingsproces te beheersen. Aan de hand van wat in Genève zal wor den besproken, zal het nu mogelijk worden, definitieve beslissingen te nemen over de 60. Voor één ding was Patsy echter dankbaar. Monica stelde nooit vragen. Gewend als zij was aan de vriendschappelijke nieuwsgierigheid van de bemannin gen, vond Patsy het een opluchting, dat het meisje er in het minst niet nieuwsgierig naar scheen te zijn, waarom Patsy daar was, waar zij vandaan kwam, wie haar vriendinnen waren, of wat voor persoonlijkheid zij eigenlijk wel was. .Stewardess?" mompelde zij vaag tegen Patsy toen ze samen in de personeelscantine zaten. „Oh, ja, dan is het jouw taak, om de koffie te halen. Het is hier name lijk een cafetaria. En ik wou ook biscuits hebben. Cho colade-volkoren. Melkchocolade-volkoren". Toen Pat sy er gehoorzaam mee kwam aandragen en zij naden kend over hun dampende koppen gebogen zaten, voeg de juffrouw Fairways er aan toe: „Ik heb er ook wel eens over gedacht te zijner tijd stewardess te worden. Dat wil zeggen, als ik er zin in heb. Maar op het ogenblik voel ik me volkomen tevreden, waar ik ben. Robert Patsy legde haar lepel vrij hard en onhandig neer. .Mijnheer Prentice zoals jullie hem wel moeten noemen, was er zeer op gesteld, dat ik het doen zou". Dat zal wel, dacht Patsy. Toen ik hem vertelde van mijn plan zei hij, dat ik het zeker eens moest proberen. Je weet wel; op die eigenaardige manier van hem". Ja, dat wist Patsy wel. „En weet je, wat ik toen zei?" Patsy had er geen flauw idee van. „Ik zei dat het mijn sociale leven een beete te veel zou inperken". Zij glimlachte met het zelfvertrouwen van een meisje, dat een overvol programma heeft. Patsy had er een week voor nodig, om er achter te komen, waarom Monica Fairways nooit vragen stelde. Het kon haar eenvoudig niets schelen. Er was maar één onderwerp, dat zij interessant vond en dat was Mo nica Fairways. En daaraan besteede zij praktisch ge sproken haar gehele geest en hart. Er was echter een ander onderwerp, dat in haar belangstelling onmiddel lijk daarop volgde en dat was dat van de mannen, die op Monica Fairways gesteld waren. Patsy kwam tot de ontdekking, dat hun aantal vrijwel ongelimi teerd was. Terzijde geschoven bewoneraars schenen op het levenspad van Monica dik gezaaid te zijn. Ze wachtten haar op, wanneer ze naar haar werk ging, ze telefoneerden haar, schreven en kwamen zelfs per soonlijk opdagen. Op de achtste dag, op een rustig ogenblik, toen juf frouw Fairways in een elegante houding tegen een ta fel leunde en overwoog welke nagellak de blankheid van haar handen het best zou doen uitkomen, werden zij beiden geëlectrificeerd door de stem van Prentice. „Goedenmorgen", zei juffrouw Fairways, zich zeer langzaam oprichtend en de twee passen afleggend, die haar van de balie scheidden. Zij bewoog zich niet, zoals een stewardess gedaan zou hebben (ten minste niet als een stewardess, die Aylmer heette) bij het ho ren van het korte: „Goedenmorgen" van Prentice. Maar zij verwelkomde hem op een trage manier, die tegelijk zeer vrouwelijk en zeer zelfverzekerd was. „Wat een prachtige ochtend, hè, Ro.... mijnheer Pren tice!" En toen deed Patsy nog een andere ontdekking. Wan neer zij al ontdekt had, dat Monica voornamelijk in zichzelf geïntereseerd was, dan kwam zij tot de con clusie, dat Prentice beschikte over een tot dusverre niet vermoede dubbelhartigheid. Want inplaats van vriendelijk tegen juffrouw Fairways te lachen en open lijk te laten blijken dat zij, en zij alleen, het was, die hij was komen opzoeken, keerde hij zich op een mar kante manier tot Patsy en zei: „Hoe voelt u zich nu?" Patsy deed geen moeite de gevoelens van tegenzin, die zij nu voor hem koersterde te onderdrukken en zei luchtig :„Dank u, meneer. Ik heb me nooit beter ge voeld". Het was werkelijk verbazingwekkend, hoeveel op standigheid (wanneer men die maar zo sterk voelde, als zij deed) men in zo'n paar eenvoudige woorden kon leggen. Gelukkig ging toen de telefoon over. Patsy greep er haastig naar en hun de rug toekerend alsof het een zeer vertrouwelijk gesprek was, liet zij hen in zekere afzondering staan. Een gelegenheid, waarvan zij een goed gebruik schenen te maken. Want toen Patsy zich weer omkeer de, nadat zij degeen met wie zij sprak (een beambte van het Vliegbureau, die een vertraging van een mid- dagvlucht aankondigde) zo lang zij maar enigszins kon aan de lijn gehouden had, zag zij, dat juffrouw Fair ways een kleur had en dat haar ogen helderder schit terden dan ooit te voren. En dit keer neuriede zij ^Lief de en Huwelijk!" Hij kwam hierna niet meer op het Reisbureau. Patsy die op het Vliegbureau een boodschap moest afgeven, zag, dat hij weer op een vlucht uit was en ook of schoon haar dat niets aanging dat hij de volgende woensdag weer terug zou zijn. Zij had het er veel te druk mee om na te gaan, wanneer het nieuwe -ooster opgehangen zou worden en (wat het belangrijkste was) of haar naam er op voor zou komen. De afwezigheid van Prentice scheen juffrouw Fair ways vrij onverschillig te laten. Zij gaf Patsy een om standige beschrijving van een partijtje, waar zij de vor- rige avond heen was geweest en van een nog beter par tijtje, dat zij van plan was in haar eigen flat te geven. Een beetje mismoedig vroeg Patsy zich af, of het soms een verlovingsfeestje zou "zijn. Twee dagen voor Patsy's detachering van veertien dagen op het Reisbureau zou aflopen, ging de telefoon op de balie, waar juffrouw Fairways stond. Toen zij die beantwoordde, zei zij tegen Patsy: „Voor jou", en voegde er toen aan toe, alsof ze haar wilde zeggen, dat zij zich niet behoefde te haasten:„Een meisje!" „Ben jij dat, Patsy?" klonk Cynthia's stem, toen zij de hoorn opnam. „Luister eens even, kindje. Ik ben juist naar het Vliegbureau geweest en voor jij je on gerust gaat maken, wil ik je even zeggen, dat je inder daad weer in de vliegdienst gaat. Vrijdag. Ja, ik wist wel, dat het je plezier zou doen. Met Bill Maynard. Dat kan een aardige vlucht worden. Ik zie je straks wel. Ik zal tegen mevrouw Waterhouse zeggen, dat ze een thermosfles met thee voor je laat staan, als je soms te laat komt!" Met een dankbare glimlach legde Patsy de hoorn neer. Zelfs het feit, dat Monica Fairways en zij la te dienst hadden, kon haar niet deprimeren. Toen zij om half negen haastig uit de warme, helder verlichte ontvangsthall naar buiten kwamen en een ogenblik in de deuropening bleven staan, voelde zij zich gelukkiger, dan zij in weken gedaan had. Dat wil zeggen, tot zij een vaag bekende wagen in het oog kreeg en daar in een haar zeer bekend profiel. (Wordt vervolgd) Lederwarenbeurs. In het RAI-gebouw is de 11de vakbeurs voor koffers en leder waren geopend. In 72 stands wordt een uitgebreide collectie koffers en tassen ge toond. De belangstelling voor goedkope tassen van plastic neemt toe en daarom worden uitgebreide collecties tassen in vele dessins van dit materiaal geëxpo seerd. Andere bijzonderheden zijn de Engelse „Beauty Cases" en de buidels van Italiaanse raffia. Juwelendieven. Op 1 november ont dekten een paar knikkerende jongens in de Kockstraat te Scheveningen in een kelderrooster van een der huizen een gro te partij ringen en juwelen samen ter waarde van ongeveer 15.000 gulden. Het was de buit van een ongeveer vijf maan den tevoren gepleegde inbraak bij een juwelier te Scheveningen. Tegen de da ders, een 29-jarige Amsterdamse schilder en een 28-jarige Haagse loswerkman, die nog tien andere inbrakqn in Den Haag hadden gepleegd en die respectievelijk 8 en 5 keer waren veroordeeld, is thans een jaar gevangenisstraf geëist. mate waarin en de wijze waarop de kern splitsing industrieel zal worden toegepast, beslissingen waarmee grote economische belangen zijn gemoeid. Het veiligheidsvraagstuk toont vrijwel hetzelfde beeld als de technologie. Sinds de vorige conferentie zijn veel meer ge gevens bekend geworden over de veilig heidsaspecten van de toepassing der kern energie. De wetenschap weet thans veel meer van de werking van radio-actieve straling. Zij heeft een paar ongelukken be leefd waarvan dat in de Engelse pluto- niumfabriek te Windscale wel de meeste aandacht heeft getrokken en zij kan daar thans internationaal verdergaande conclusies en consequenties uit trekken dan drie jaar geleden mogelijk was. Het derde belangrijke onderwerp op de G'éttëefsê ëonferentie, de kernversmelting, zal voor het allergrootste deel een zuiver theoretisch onderwerp zijn. Met de kern versmelting is men veel minder ver dan met de kernsplitsing. Bij kernversmelting is de energiewinst veel groter dan bij split sing, de grondstof is onbeperkt voorradig en voor ieder land toegankelijk en het hele proces verloopt zonder dat er radio-actieve afval ontstaat. De Nederlandse delegatie zal in Genève dan ook aan de kernversmelting'grote aan dacht schenken, omdat hier te lande de bestudering van dit proces grondig aan gepakt zal worüen. Dit zal gebeuren onder auspiciën van de stichting „Fundamenteel Onderzoek der Materie" en onder leiding van prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar te Groningen. WOENSDAG 23 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van Eduard Heijmans 10—22 uur. FILMS Cinema Palace: „Bij de luchtbescher ming", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halsthea ter: „In de bus van Coronado", a.l., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Paris holiday" a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Santa Lucia", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Arrivederci Ro ma", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De inspecteur- generaal", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT, Theater Monopole: „Bon jour Kathrin", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Grote Kerk, Avondstilte, spreker ds. J. van de Berg, 20—20.45 uur. DONDERDAG 24 JULI Grote Kerk: Orgelbespeling door studen ten van de Academie 1516 uur. Beiaard bespeling door Peter Maassen 2021 uur. TENTOONSTELLINGEN ,In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 10 tot 22 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", a.l., 10.30 uur. „Bij de luchtbescherming", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „In de bus van Coronado", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „Trouwe kameraden", a.l., 10.30 uur. „Paris holiday", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Geef 'm de sporen", a.l., 14.30 uur. „Santa Lucia", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Montagne's jeugd- variété", 10.30 u. „Arrivederci Roma", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Duel om de Apachebron", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Films van Walt Disney, Stan Laurel en Charlie Chap lin, 10.30 uur. „De inspecteur-generaal" a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „High society", 14 j., 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4