Macmillan betoont zich opnieuw voortvarend Volgende week wordt nieuwe Libanese president gekozen v. Ewijks B KROESJTSJEV NEEMT DE UITNODIGING NAAR NEW YORK AAN HET WEER Akkoord over de IJ tunnel Haarlems Dagblad Voorwaarde: deelneming van alle betrokkenen DE GAULLE AFZIJDIG Washington is niet zo bijster opgetogen Verdeelde meningen WELK WEER KRIJGEN WE ZONDAG? Minder wind Wervelstorm teisterde Noord-Japan $ee MORRIS fjeforet/of/éui// Hij stelt voor zondag vooroverleg te plegen in Washington, met De Gaulle KLM haalt Nederlanders uit Irak Alleen wat technische problemen betreft Het woord is aan... Amerikanen stuurden weer een muis de ruimte in Vier doden in het verkeer Met ingang van heden: Amazonezit verboden op bromfietsen Brandweer en politie mogen door het rode stoplicht rijden ETERE AKKERIJ 73e JAARGANG No 12 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 24 JULI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 165 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Washington) MOSKOU (UPI) De Russische minister-president Kroesjtsjev heeft, in brie ven aan Eisenhower, Macmillan, De Gaulle en Nehroe, ingestemd met het denk beeld van een topconferentie in UNO-verband. Kroesjtsjev noemt New York als plaats van samenkomst en stelt maandag 28 juli als datum voor. Als voorwaarden stelt Kroesjtsjev, (a) dat ook de premiers van Frankrijk en Groot-Brittannië, even als Eisenhower, aan de conferentie deelnemen; (b) dat de minister-president van India, Nehroe, aan de conferentietafel aanzit; (c) dat vertegenwoordigers van de betrokken Arabische landen worden uitgenodigd; (d) dat géén resoluties worden voorgesteld tijdens de zitting van de regeringshoofden, en niet tot stemming wordt overgegaan „tenzij dit voortvloeit uit een tevoren gemaakte afspraak". Kroesjtsjev geeft met deze voorstellen dus antwoord op de suggesties van de Britse premier Macmillan. Ook Macmillan had het stemmen over ontwerp-resolu- ties in zijn nota aan Kroesjtsjev afgewezen. Het State Department is er allerminst gelukkig mee, dat men thans met juist z u I k een topconferentie opgescheept dreigt te raken, als men altijd heeft wil len vermijden. Maar de voorwaarden, die Kroesjtsjev heeft gesteld, zjjn niet zó exor bitant dat Washington op grond daarvan gemakkelijk zou kunnen terugkrabbelen. Dat Nehroe erbjj zou zjjn, leek altijd reeds waarschijnlijk. Bij de pas gehouden zit tingen van de Veiligheidsraad waren Li banon, Jordanië en de Verenigde Arabische Republiek al gasten. Daarom is het logisch dat deze landen ook verder aan de beraad slagingen zullen deelnemen en dat geeft Nasser de kans te New York als „jeune premier" op te treden. Kroesjtsjev zal te New York een maxi male publiciteit krijgen. Iedere beweging van de man zal gefilmd worden, ieder woord genoteerd, ieder grapje vereeuwigd. Meer dan een half jaar hebben de Russen zich verzet tegen een serieus voorbereide conferentie, die duurzame oplossingen zou kunnen bereiken voor de wereldproble men. Dit heeft velen in het westerse kamp er van overtuigd dat Kroesjtsjev alleen belangstelling had voor een propaganda- bijeenkomst, waarop hij de wereld in de waan zou kunnen brengen, dat van Rus sische zijde geen gevaar te duchten zou zijn. Vooral dank zij de Britse Labour Partij lijkt Kroesjtsjev er in te slagen de conferentie te arrangeren, die hijzelf wenst. De Gaulle lijkt bijzonder weinig te voe len voor de ordinaire poespas van tele visie en luidsprekers. Hij moet verstandig spreken verkiezen boven luidspreken en visie acht hij belangrijker dan televisie. Vele Amerikanen zouden graag zien, dat De Gaulle de conferentie zou weten tegen te houden, doch met de dag wordt het moeilijker de loop der gebeurtenissen te stuiten. Gedurende de maand augustus moet een Fransman voorzitter zijn van de Veiligheidsraad. Dit is de soort- glorie die De Gaulle allerminst begeert. Indien de bijeenkomst doorgaat, moet men proberen er het best mogelijke van te maken: beraadslagingen met zo weinig mogelijk deelnemers, in een zo groot mo gelijke beslotenheid. Daar echter Kroesjt sjev en Macmillan zich niet wensen te be perken tot een discussie over het Nabije Oosten alleen en daar grondig diplomatiek werk tevoren niet kan worden verricht rilt vrijwel iedere beroepsdiplomaat bij de gedachte aan het lage niveau van de top, waarheen men opweg is. De begindatum staat nog niet vast. Secretaris-generaal Hammarskjoeld zou 4 augustus de vroegst mogelijke datum achten, alleen al van wege de noodzakelijke veiligheidsmaat regelen. Men zal zich wellicht afvragen, waarom de antwoorden van de westerse mogend heden aan Kroesjtsjev niet tot groter eens luidendheid zijn gebracht-. Hiertoe zijn stellig pogingen ondernomen, doch het is eenvoudig niet gelukt. De Gaulle's stand punt is zó afwijkend, dat men niet serieus heeft geprobeerd de lange generaal in het gelid te laten lopen. Doch ook de Britten en Amerikanen konden er niet in slagen eensgezinder voor de dag te komen. Beide landen baseerden zich op de mogelijk heid, die het UNO-Handvest aan de Vei ligheidsraad biedt, doch de Britse nota kreeg een toon van „graag, tot spoedig in New York", waar de Amerikaanse harte lijkheid niét verder, ging dan „desnoods dan maar". Advertentie WORDT B1ERWEER- VOORSPELLER EN WIN VAKANTIEREIS VAN I 1000.- zie pagina Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden en bijna nergens buien meer. Ma tige, langs de Waddenkust aan vankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en west. Iets minder koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Tokio omgeving zijn deze week ge teisterd door een wervelwind, waarin windstoten van tweehonderd kilometer per uur voorkwamen. Vele straten kwamen blank te staan, huizen wer den beschadigd, lichtmasten knapten af en bomen werden ontworteld. De trolleybus, op de foto, is half in het water weggezonken. Op een vlotje worden de bewoners van een winkel huis in veiligheid gebracht. TOKIO (Reuter) Een welvelstorm, die woensdag het gebied van Tokio teis terde, heeft donderdag Noord-Japan ge troffen. Er kwamen 21 mensen om het leven en 18 worden vermist. Ruim zestig personen kregen verwondingen. Ongeveer 57.000 mensen zijn dakloos geworden door overstromingen. Ruim 100 bruggen wer den weggespoeld en er deden zich 350 aardverschuivingen voor. De wervelstorm bevindt zich thans buiten Japan en ver plaatst zich in noordelijke richting. Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717.162 SUèDE JASJES IN KLEUREN Als onderdeel van de vakantiespelen voor de Amsterdamse jeugd is woens dag in de Jordaan een „wigwam-wed strijd" gehouden. Een groepje levens echte roodhuiden rookt hier de vredes pijp voor hun zelfgebouwde tent. De stoere krijger links is de elfjarige Rob bie Stekelenburg, alias de Rode To mahawk, die uitgeroepen werd tot de mooiste Jordaanindiaan. (Van onze correspondent in Londen) Als het aan de voortvarende Macmillan ligt, dan zal het Westen Kroesjtsjev inder daad reeds maandag in New York ontmoe ten. Hij voelt niets voor uitstel en is be reid de voorgenomen „kleine top" in Pa rijs en eventueel ook de bijeenkomst van de Bagdad-landen, die maandag in Lon den zal beginnen, te laten vervallen. De datum voor deze laatste conferentie was enkele weken geleden reeds vastgesteld. Macmillan heeft president Eisenhower en generaal De Gaulle telefonisch voorgesteld om reeds zaterdag naar New York te vlie gen, om zondag voor-overleg te kunnen plegen. De algemene verwachting is dat de Britse regering Kroesjtsjevs voorwaarden zal aanvaarden. Deze stemmen overeen met de algemene wens van de grote mo gendheden niet te trachten in een onder onsje de vraagstukken van het Nabije Oosten zonder medezeggenschap van de landen uit dit gebied op te lossen. Dit is een van de redenen waarom Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten voorstelden om het topgesprek in het UNO-hoofd- kwartier te houden in plaats van er een afzonderlijke vijf-mogendheden-conferen- tie van te maken, zoals Kroesjtsjev oor spronkelijk had gewild. Met voldoening constateert Londen dat Kroesjtsjev Macmillans voorstel heeft aan vaard, dat er niet zal worden gestemd, zodat er geen sprake zal zijn van een veto. Macmillan heeft verklaard dat de conferentie zal moeten trachten vruchtbare overeenstemming te bereiken in plaats van onderlinge onenigheid door middel van stemmingen te registreren. Hoopgevend is ook dat de toon van Kroesjtsjevs brief kalm en redelijk is. Kroesjtsjev is blijkbaar bereid met de vertegenwoordigers van nationalistisch- China aan één tafel te zitten, hoewel hij in zijn brief daarover een sarcastische op merking maakt. Het is mogelijk dat Groot- Brittannië zal aandringen op de aanwezig heid van koning Hoessein en de Verenigde Staten op die van president Sjamoen. Groot-Brittannië is blijkbaar bereid elk bezwaar uit de weg te ruimen. Het zal waarschijnlijk de nieuwe regering van Irak de facto erkennen, zodat eventueel de nieuwe republiek zal kunnen deel nemen aan het overleg in New York. De algemene indruk is, dat Kroesjtsjevs komst naar New York nieuwe hoop be tekent voor de vrede en vermindering van de spanningen in de wereld. De bijeen komst kan verhelderend werken als men weet waaraan men toe is. Er bestaat wei nig kans dat het Westen na twaalf jaar koude oorlog gemakkelijk zal worden mis leid door eventuele verleidelijke Sovjet aanbiedingen. Te Londen wordt het publiek gewaar schuwd niet alles te verwachten van dit topgesprek, dat in feite niet meer is dan een begin, in de vorm van een algemene gedachtenwisseling. Persoonlijke triomf Kroesjtsjevs aanvaarding van het Brit se voorstel wordt in Londen als een per soonlijke triomf voor Macmillan be schouwd, die in deze crisis de centrale figuur is en dat hoogstwaarschijnlijk ook in New York zal zijn. De werkwijze, die Macmillan waarschijnlijk zal voorstellen, is dat na het openingsdebat de Veiligheids raad de topconferentie zal samenstellen als een subcommissie, die vermoedelijk zal bestaan uit de oorspronkelijk door Kroesjtsjev genoemde grote vijf: Eisen hower, Macmillan, De Gaulle, Kroesjtsjev, Nehroe en Hammarskjoeld. Hierdoor kun nen landen, die buiten het conflict in het Nabije Oosten staan en landen, welke on welkom zijn voor Kroesjtsjev, zoals natio nalistisch China, worden uitgesloten van het intieme en informele overleg. Het Westen zal aandringen op waar borgen voor de neutraliteit van de twee gevaarlijkste plekken, Libanon en Jor danië. Het verder vooruitzicht voor een regeling in het Nabije Oosten is dat de Sovjet-Unie en het Westen gezamenlijk de onafhankelijkheid zouden moeten waarborgen van de Arabische landen en Israel en dat de UNO een economisch plan voor het Nabije Oosten zal opstel len, dat onder andere gegrond dient te zijn op een billijke verdeling van de olie opbrengsten. Hedenmorgen is de K.L.M.-Constella- tion „Utrecht" via Rome en Caïro naar Bagdad vertrokken. Vandaar keert het toestel morgen terug met leden van de Nederlandse kolonie in Irak, totaal 72 vol wassenen en kinderen. Het vliegtuig wordt vrijdag tegen middernacht op Schiphol verwacht. „Het technisch overleg tussen Rijks waterstaat en de gemeente Amsterdam over de IJtunnel heeft tot een bevredigen de oplossing geleid". Dit heeft de Amster damse wethouder voor Publieke Werken, mr. G. van 't Huil, gisteravond in de ver gadering van de hoofdstedelijke gemeente raad medegedeeld. „Het nieuwste project, waarover het bij dit overleg ging, komt thans naar de mening van Rijkswaterstaat in aanmerking voor rijkssubsidie", aldus de wethouder, die zich over het project echter verder niet uitliet. Wel deelde hij mede, dat een aantal kwesties de realisering van de tunnel nog in de weg staat, zoals de rentabiliteits- berekeningen der oeververbindingen, het overleg over de verplaatsing van het marine-etablissement en bovenal de kwes tie van de financiering. Het „nieuwste project", waarover de wethouder sprak, betreft waarschijnlijk de aanleg van een zo genoemde „schakeltun nel", die uit kokers van gewapend beton bestaat, welke op de wal worden vervaar digd en onder water in een uitgebaggerde geul aan elkaar worden verbonden. Cervantes Elk mens is zoals de hemel hem ge maakt heeft, en dikwijls nog een stuk slechter. CAPE CANAVERAL (Reuter) Van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral is woensdag weer een „Thor-able"-raket gelanceerd met een muis in de neuskegel. De raket zou een afstand van 9.600 km. moeten afleggen. (AFP) De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muis terug te vinden. De vorige keer dat men een dergelijke proef nam, op 9 juli, is men daarin niet geslaagd. De witte muis in de neuskegel, „Wickie", is een zusje van „Mia 2", die de reis van 9 juli heeft meegemaakt en die niet terug gevonden is. „Wickie" zit opgesloten in een speciale houder, met voldoende zuur stof, eten en water voor zes weken. De hartslag van „Wickie" is tijdens de reis door speciale instrumentent gemeten, een radiozender in de raket heeft deze gege vens uitgeseind. BEIROET, (AFP) De verkiezing van een nieuwe president van Libanon zal op 31 juli worden gehouden. De president wordt door de Kamer van Afgevaardig den gekozen. De datum werd vastgesteld na een onderhoud tussen president Sja moen en de voorzitter van de kamer, Os- seiran. In welingelichte kringen worden als re geringskandidaten genoemd Djawad Boelos, oud minister, en Alfred Naccasje oud-president. De voorkeur van de oppo sitie gaat uit naar een niet-politiek per soon of anders Besjara el Khoery oud president, of Charles Heloe, oud-minister van Buitenlandse Zaken. Groepen Amerikaanse vliegtuigen heb ben woensdag boven Libanon vriend- schapsvluchten uitgevoerd om het Libane se volk namens het Amerikaanse te groe ten. De toestellen, waaronder super-Sa- bres en supersonische bommenwerpers, waren afkomstig van de Turkse basis Ada- na en Amerikaanse vliegdekschepen. Bij het vliegveld van Beiroet, dat door Amerikaanse mariniers wordt bewaakt, is het dinsdagnacht weer tot een korte schietpartij gekomen, die ontstond topn een paar rebellen een handgranaat in de richting der Amerikaanse stellingen wier pen. Er vielen geen slachtoffers. Het 2Vï-jarig zoontje van de familie F uit Waubach is spelenderwijs onder een op het Julianaplein vlak voor de ouderlijke woning geparkeerde bestelwagen geko men. Toen even later de chauffeur met de wagen wegreed, hoorde hij gegil. Het jon getje bleek zwaar gewond. Het kind werd overgebracht naar het ziekenhuis te Heer len, waar het in de nacht van woensdag op donderdag is overleden. In het Bergwegziekenhuis is de 47-jari ge kraanmachinist F. Groenendijk uit de IJsselmondselaan te Rotterdam overle den. Maandagmiddag was hij in deze laan met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gebotst. De 60-jarige mevrouw G. Sebens is, toen zij per fiets de Misterweg te Winters wijk wilde oversteken, door een autobus aangereden. Zij was vrijwel op slag dood. Op een kruispunt te H e e r d e is heden morgen een 42-jarige bromfietser uit Bolsward tegen een bestelauto gebotst. Hij en zijn 10-jarig dochtertje, dat achterop zat, waren op slag dood. De bestelauto sloeg om. Eén van de twee inzittenden werd vrij ernstig gewond en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Tussen Breda en Tilburg is een trek ker met oplegger, geladen met zakken cement, tegen de langs de weg staande bomen gebotst. Twee bomen knapten af en de oplegger brak doormidden. De chauffeur wist ongedeerd uit de ravage te komen. LONDEN (AFP) Saeb Salam, de lei der van de opstandelingen in BeiEoet, heeft volgens het Britse blad „Daily Sketch" verklaard, dat zijn mannen een gedeelte van iedere lading wapens en mu nitie, die door de Amerikanen aan de Li banese regering worden geleverd, ontvan gen. Salam zei, dat de opstandelingen geen wapens uit andere landen ontvangen. BEIROET (Reuter) Volgens te Bei roet verschijnende bladen heeft de Liba nese regering de betrekkingen met de waarnemersgroep der UNO in haar land verbroken, omdat de waarnemers er niet in geslaagd zouden zijn tweederde van de Syrisch-Libanese grens te inspecteren. Vandaag zjjn enkele belangrijke wijzi gingen van het Wegenverkeersreglement van kracht geworden. De zogenoemde amazonezit op bromfiet sen is voortaan verboden. Het is dus niet meer toegestaan met beide benen aan de zelfde kant achterop deze voertuigen plaats te nemen. De maatregel geldt niet voor scooters, motorfietsen en fietsen. Bromfietsen zullen niet meer dan twee personen mogen vervoeren, waarbij de meerijdende een doelmatige zitplaats zal moeten hebben. Aan weerszijden van de bromfiets moeten deugdelijke voetsteunen voor de passagier aanwezig zijn. Geluidsdempers van bromfietsen zullen van vandaag af in een deugdelijke staat moeten verkeren, zodat het knallende ge luid wordt voorkomen. Het apparaat moet over de gehele lengte gasdicht zijn. Achteruitrijdend verkeer zal in alle voor komende gevallen voorrang moeten ver lenen aan het andere verkeer. De rode lichten bij bruggen hebben thans dezelfde betekenis als een normaal stop licht. Zodra bij een brug een rode lamp of de letters „Stop" gaan branden, houdt dit in dat alle verkeer ook het voet gangersverkeer moet stoppen. Na dit sein mag men dus niet meer proberen nog gauw even de brug over te steken. Op brandweer- en politie-auto's zullen langzamerhand de sirenes en de alarmbel len worden vervangen door tweetonige hoorns. Dit moet vóór 1 januari 1961 ge schied zijn. Deze wagens mogen door een rood stoplicht rijden. Het kruisende ver keer, dat door het groene licht rijdt, zal dan moeten stoppen. De voorschriften omtrent de gele plaat op bromfietsen worden per 1 oktober van kracht. Van 1 januari af zullen scherpe uitsteeksels van auto's verwijderd moeten zijn. Veertig kilometer Voorts mogen van vandaag af geen brom fietsen meer door de fabrieken worden die sneller dan 40 km per uur kunnen rijden. De thans in de handel te brengen rijwielen met hulpmotor moeten van een keurmerk zijn voorzien, dat deze maximum snelheid waarborgt. Tot 1 januari 1963 zal het geoorloofd zijn de bromfietsen, die reeds vóór het van kracht worden van de nieuwe maatregel zijn afgeleverd, te blijven berijden. Advertentie Wij gaan met vakantie Zorg dat u wat van die HEERLIJKE RONDO'S in huis heeft 65 ct. per 250 gram en niet te vergeten onze ZANDJES 6 voor 44 ct. U kunt ze zo makkelijk bewaren. Willemsbeekweg X, Tel. 4640, IJmJO.)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1