EEG-ministers bereikten geen enkel akkoord over Vrijhandelszone fleur-feest OEES stelt uniforme regeling voor ter voorkoming van dubbele belasting Export van siergewassen vormt een toenemende bron van inkomsten é§Ék VenkoJk C Panda en de Yo^Yo^jager A J Wereldnieuws Minder wind, minder buien NAAIMACHINES DONDERDAG 24 JULI 1958 2 „Onbeschrijfelijk heen en weer gepraat" Indonesië vraagt Amerika om leningen Geen nadelige gevolgen van kortere arbeidstijd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland KPM procedeert tegen 30 ontslagen Indonesiërs Ansett-A.N.A. bestelt zes Fokker-Friendships Olievoorziening van het Westen LEERZAAM JAAR De ontwikkeling van kern energie in W.-Duitsland EGKS-gelden voor ijzer en mangaanmijnen DROPS Aanmelding voor 31 aug. van „Auslandshonds" Goede resultaten bij Houthandel Van Wessem al d U H I'S Sa 2 „HET WAS EEN ONBESCHRIJFELIJK HEEN EN WEER GEPRAAT en van een gemeenschappelijk standpunt van de zes ten aanzien van de Vrijhandelszone, dat wij donderdag tijdens de besprekingen in het Comité-Maudling zullen moeten innemen, bleek nog weinig", aldus is woensdagavond van Nederlandse zijde na afloop van de conferentie van de ministers van de zes landen der Europese Economische Gemeen schap in Parijs tegenover het A.N.P. verklaard. Aan het einde van deze conferentie werd een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat men het over een aantal punten eens is geworden en dat over de vraagstukken, waarover men nog geen overeenstemming heeft bereikt, in september in Venetië opnieuw zal worden onderhandeld. Een redactiecommissie heeft een uit drie pagina's bestaande resolutie opgesteld, welke donderdag door de Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, die de conferentie van ministers woensdag voorzat, aan het Comité-Maudling zal worden voorgelegd. De conferentie van woensdag werd ook bijgewoond door de voorzitter van de commissie der E.E.G., Walter Hallstein en de zes andere leden der commissie. In de loop van de conferentie bleek, zo verneemt de ANP-verslaggever verder, dat de Fransen de gereserveerde houding, die zü ten aanzien van de Vrijhandelszone aannemen, nog geenszins hebben laten va ren. Zij hebben weliswaar enige conces sies gedaan, waarvan het blad „Le Monde" daags voordat de conferentie begon, reeds melding maakte, maar op wezenlijke pun ten bleek men niet tot toegeven geneigd te zijn. De Fransen zien wel af van hun eis, dat er een tijdsverschil moet bestaan in de verwezenlijking van de gemeenschappe lijke markt der zes en de Vrijhandelszone van de zeventien. Zij gaan er dus mee ak koord, dat ze parallel lopen in hun ontwik keling. Ook erkennen zij, dat er een vaste eindtermen moet worden vastgesteld voor de Vrijhandelszone, maar zij houden vast aan hun verlangen, dat met betrekking tot de Vrijhandelszone alle belangrijke beslis singen met unanimiteit van stemmen moe ten worden goedgekeurd. Van Nederlandse zijde beklaagde men er zich over, dat er geen enkele volgorde voor de discussie was vastgesteld en men in hoofdzaak gesproken heeft over punten waaromtrent meningsverschillen beston- Hierdoor heeft de conferentie eigenlijk niets wezenlijks kunnen bereiken, zo werd opgemerkt. Ook de leiding van prof. Er- hard achtte men te weinig energiek. De Nederlandse onderhandelaars hadden gaarne gezien, dat de vergadering zich in principe akkoord had verklaard met de conclusies waartoe de zogenaamde „Stee ring Board for Trade" van de O.E.E.S. is gekomen met betrekking tot de Vrijhan delszone. De Fransen verklaarden echter deze conclusies slechts als nuttige grond slag voor verdere studies te kunnen aan- Advertentie Vier met het gezin uw Flexa schilderfeestmet z'n allen supersnel Kleur Voor Jaren óp hout mufen TOVëïenr Recept: een goede stemming - kwasten en de verf voor het 9childerfeest. Vraag het gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA, postbus 2, Leiden. De Indonesische regering heeft Ame rika dinsdag gevraagd om leningen tot een bedrag van 135 miljoen dollar voor aankoop van rijst, kunstmest, uitrusting voor waterkrachtcentrales en spoorweg- materieel in Amerika. De Indonesische ambassadeur in Washington, Moekarto Notowidgdo, heeft het verzoek tijdens een kort onderhoud met minister Dulles, over handigd. De Indonesische regering hoopt deze leningen van de Amerikaanse Ekport-Im- port-Bank en van het Fonds voor Ont wikkeling te verkrijgen. Na het korte ge sprek met Dulles heeft de Indonesische ambassadeur een uur gesproken met de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken voor Oost-Azië, Walter Ro bertson. Westduitse enquête Uit een in West-Duitsland ingestelde enquête naar de gevolgen van de kortere arbeidstijd op de produktie, blijkt dat ruim 2/3 van de ondervraagde industriëlen van oordeel is dat de verkorte arbeidstijd geen nadelige gevolgen heeft gehad voor de arbeidsprestaties. Bijna een derde van de ondervraagden maakte zelfs melding van een verhoging der produktiviteit. ter wijl deze slechts in uitzonderingsgevallen is gedaald. Het onderzoek is gehouden door het I.F.O.-instituut voor wetenschappelijk on derzoek te München en heeft zich uitge strekt over meer dan 7000 industriële on dernemingen. Ongeveer de helft hiervan heeft antwoord gegeven op de vraag naar de invloed van de kortere arbeidstijd op de produktie. Gebleken is verder dat slechts een zeer gering percentage van de ondernemingen waar een verkorting van de werkweek is ingevoerd, ter compensa tie nieuwe arbeidskrachten heeft aan genomen. Amerika en Euratoom Douglas Dillon, plaatsvervangend onderstaats secretaris van Economische Zaken, heeft tegen over het Congres verklaard, dat de huidige crisis is het Nabije Oosten „een dramatisch bewijs is van Europa's dringende behoefte aan het ont wikkelen van kernenergie". Hij zei dit tijdens een „hearing'' over de noodzaak van spoedige goedkeuring van het voorstel inzake samenwer king van de Verenigde Staten met Euratoom. Het Congres zal waarschijnlijk over ongeveer drie weken voor de rest van het jaar op reces gaan en politieke waarnemers betwijfelen het of het voorstel nog in de huidige zitting van het Con gres zal worden aangenomen. vaarden. Bij deze Franse houding zullen de zes landen donderdag tijdens de onder handelingen in het Comité-Maudling dus hun eigen stem laten horen ten aanzien van hetgeen hier Maudling zal stellen. Zelfs ten aanzien van de verlaging van de douanetarieven met tien percent per 1 januari 1959, niet alleen voor de landen van de E.E.G. maar ook voor de elf andere landen van O.E.E.S., schijnt Frankrijk thans een starre houding aan te nemen. Frankrijk staat nu op het standpunt dat in sommige Engelse kringen wordt ingeno men en volgens hetwelk een interim-rege ling niet voldoende is voor de Vrijhandels zone en dat het maar beter is deze nog enige tijd uit te stellen en dan tot een beter en vollediger akkoord te komen. In ieder geval menen de Fransen, dat uit een eventuele verlaging met tien per cent voor de andere elf landen van O.E.E.S. geen verplichtingen mogen voortvloeien. Als wij deze tien percent aanbieden, die nen niet alleen de elf landen van de O.E.E.S., die lid zijn van de E.E.G. hiervan te profiteren maar alle landen die bij de G.A.T.T. zijn aangesloten, aldus redeneren de Fransen. SINGAPORE (UPI) In Singapore wordt op het ogenblik een proces gevoerd tegen dertig Indonesische onderofficieren, die weigeren het vrachtschip „Ophir" van de KPM te verlaten en naar Indonesië terug te gaan. De dertig onderofficieren kwamen in april in Singapore aan. Spoedig daarna wilde de KPM hen naar Indonesië overplaatsen. De onderofficieren weiger den, waarop zjj werden ontslagen wegens insubordinatie. De verdediger van de Indonesiërs ver klaarde, dat zijn cliënten ten onrechte waren ontslagen. Hun kon daarom niets tenlaste worden gelegd. Naar zijn mening hadden zij het recht op het schip te blijven wonen. Hij voegde hieraan toe, dat de maat schappij de onderofficieren, die de afge lopen drie maanden niet meer zouden zijn betaald, niet naar Djakarta konKjverplaat - sen, omdat zij daar geen kantoor meer heeft. Het kantoor in de Indonesische hoofdstad is namelijk door de Indonesische regering overgenomen. De heer R. N. Ansett, president van de Australische Luchtvaartmaatschappij An sett-A.N.A., heeft tijdens een bezoek aan de Fokker-fabriek op Schiphol en na een vlucht met de eerste produktie Friendship een contract getekend voor zes F 27 ver keersvliegtuigen. Hiermede is de definitieve keuze van Snett-ANA ten gunste van dit Nederland se vliegtuig gevallen. Deze verkoop aan Ansett A.N.A., welke maatschappij te vens de controle heeft over twee andere Australische luchtlijnen, namelijk Butler Air Transport Ltd. en Queensland Airlines P.T.Y. wordt voor de toekomst van het Fokkerprodukt in Australië zeer belang rijk geacht. Zoals bekend hebben Trans- Australia Airlines en de Australische re gering reeds respectievelijk twaalf en twee Friendships besteld. Met dit nieuwe contract voor zes „Friend ships" is het aantal vaste orders op de F 27, dat op het ogenblik in het bezit is van de Fokkerfabrieken op Schiphol, tot 48 gestegen. Daarnaast heeft de fabriek nog een aantal bestellingen in optie, ter wijl onderhandelingen met een aantal luchtvaartmaatschappijen over bestellin gen op de „Friendship" onder andere met de Sabena voor een 12-tal vliegtuigen, nog lopende zijn. De zes toestellen voor Ansett- A.N.A. zullen eind 1959 begin 1960 worden afgeleverd. Begin juli hadden 'de Fair- child-fabrieken te Hagerstown in Ameri ka, die de F 27 in licentie bouwen, een or derportefeuille van 71 stuks, alsmede een aantal vliegtuigen van dit type in optie. Aan vaste orders op de F 27 zijn dus thans bij de twee fabrieken tezamen 139 toestel len binnengekomen. De Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Frad Seaton, heeft woens dag met vertegenwoordigers van de voor naamste Amerikaanse oliemaatschap pijen beraadslaagd over de maatregelen, die getroffen moeten worden om de olie voorziening van de vrije wereld te verze keren voor het geval de olie-aanvoer uit het Nabije Oosten mocht worden onderbro ken. Hij verklaarde, dat de huidige toe stand de behoefte heeft doen ontstaan aan een noodplan onder hetwelk Ameri ka op korte termijn olie aan Europa kan leveren en hij legde de vertegenwoordi gers der oliemaatschappijen een organisa tieplan voor, dat gelijk is aan het plan, dat twee jaar geleden, tijdens de Suezkanaal- crisis, is uitgevoerd. Seaton verzocht de maatschappijen hem spoedig in kennis te stellen van de wijzigingen, die zij even tueel in het plan wensen te zien aange bracht. Mocht de toepassing van het plan noodzakelijk worden, dan zal de regering onmiddellijk de maatschappijen telegra fisch om toestemming vragen. De raad van de O.E.E.S. heeft de krachts inspanning die hij gedurende de laatste tien jaren heeft ontplooid om de intra- Europese handel en investeringen te ont wikkelen, voortgezet door aanvaarding van verscheidene concrete maatregelen, die de fiscale commissie had voorgesteld en die gericht zijn op het elimineren van de dubbele belastingheffing tussen de deelne mende landen, dat wil zeggen, de gelijktij dige heffing van een belasting op eenzelfde belastbare zaak door meer dan een land. De fiscale commissie, die onder voorzit terschap staat van dr. A. J. van den Tem pel, directeur-generaal voor Fiscale Za ken in Algemene Dienst van het Neder landse Ministerie van Financiën, is in maart 1956 in het leven geroepen, teneinde de problemen van dubbele belastinghef fing tussen de deelnemende landen te be studeren, zowel ten aanzien van de direc te als indirecte belastingen, alsmede an dere fiscale vraagstukken van soortgelijke (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Ieder jaar geeft het Produktschap voor Siergewassen een jaarverslag uit, dat het bestuderen meer dan waard is. De samen stellers beijveren zich zoveel mogelijk cjj- fers te geven over de teelt en export. Soms zijn ze interessant, omdat ze de prognoses en argumenten, die aan bepaal de maatregelen vooraf gaan, radicaal om ver kegelen. Interessant zijn de cijfers ook, want men kan er wel uit zien dat de ex port van siergewassen voor ons land een steeds toenemende bron van inkomsten is. Een toeneming, die niet alleen wordt ver oorzaakt door de ontwaarding van het geld, maar veel meer door de activiteit van de exporteurs en kwekers. De totale export van bloembollen, en bloemkwekerij produkten steeg van f 31.500.000 in 1935/38 tot bijna f 277.000.000 in 19571 Stelt men het gemiddelde van 1935 tot en met 1938 op 100 dan zijn de stijgin gen in punten uitgedrukt voor bloembollen 741, boomkwekerijprodukten 1100 en bloemkwekerijprodukten 1963. De export van bloembollen was in 1957 verreweg het belangrijkst met 192.7 miljoen gulden. Dan komen de bloemen met 53.4 miljoen en daarna de bomen met 30.8 miljoen gulden. Hoe belangrijk deze export is blijkt wel uit het feit, dat er slechts een import van zeven miljoen gulden tegen over staat. Doordat men zovel cijfers geeft zijn de verschillenden veronderstellingen in het bloembollenvak aardig te controleren. Er groeit sinds jaren een nieuwe handel, kortweg „doosjeshandel" genoemd. Bloem bollenmensen springen zeer vrij met de Nederlandse taal om. Deze handel betreft namelijk de export van bloembollen in klein verpakkingsmateriaal, kleine doos jes waarin een bepaald aantal bloembollen wordt verstuurd. De kopers in de zelf bedieningszaken kunnen met de andere boodschappen meteen zo'n fraai uitgevoerd doosje meenemen. Het systeem werkt uitstekend. De ex porteurs zouden deze doosjes meestal vol stoppen met de kleinst toegestane export- maat. Bovendien zouden het altijd de goedkoopste tulpen zijn. Er is in de exacte cijfers weinig van terug te vinden. In tegendeel, de stijging van de export van alle maten hyacinten is vrij regelmatig. Die van de duurdere tulpen uit klasse I is wel niet groot, maar de „tweede prijs- klassers" kunnen niet eens hierop bogen. Er werden er totaal bijna twintig miljoen minder van uitgevoerd! Respectabele hoeveelheden De uitgevoerde hoeveelheden bloembol len zijn anders nog zeer respectabel: 94 miljoen hyacinten, bijna 850 miljoen tul pen en 125 miljoen narcissen. De daling in de export is een gevolg van de ongeluk kige financiële toestand van Frankrijk, dat dertig miljoen tulpen minder kocht. Het nog steeds gecontingenteerde Engeland nam dertien miljoen stuks minder af. Zeer verheugend daarentegen is de gestegen animo in de Verenigde Staten, dat tien miljoen tulpen meer importeerde dan in 1956. West-Duitsland maakte ook weer veel goed door veertien miljoen tulpen meer te kopen. De verschuivingen bij de hyacinten en narcissen zijn niet zo op vallend. DE „HERCULES" VLOT Woensdagavond is de „Draka" door het bergingsvaartuig „Hercules" vlot getrok ken. De „Draka", die behoort aan de n.v. Scheepvaartbedrijf L. Davids, heeft een lek in de voorpiek opgelopen. Door pompen hield men het schip, dat op eigen kracht achter de „Hercules" naar Helsinki kon varen, drijvende. Het kweken van bloembollen is nog steeds, ondanks alle jammerklachten op vergaderingen, zeer attractief. In het sei zoen 1951 waren 8403 kwekers gere gistreerd en in seizoen 1957/58 niet minder dan 9718. Dit kan echter een gevolg zjjn van een voortdurende splitsing van de be drijven, die gesignaleerd is in het rapport van het Economisch-Technologisch In stituut en het L.E.I., die een studie hebben gemaakt van de bloembollenstreek. Bedenkelijk teken Dit wordt wel zeer aannemelijk als men ziet, dat de beplante oppervlakte in 1955/56 4.879,52 ha. is en in 1956/57 4.888,68. In dat ene jaar nam het aantal kwekers echter met 347 toe. Het is een bedenkelijk teken. De ontwikkeling bij de exporteurs is anders. Er zijn verleden jaar vijf expor teurs minder geregistreerd. Het aantal is nog zeer groot namelijk 567. (Hiervan zijn er 470 die ook gladiolen exporteren). Van hen telen 418 ook bloembollen. Ze hebben 29.1 percent van het totale areaal in handen. Er zijn nog veel gegevens in dit jaar verslag verwerkt, die vooral voor statistici belangrijk zijn. Eigenaardig is echter dat men de getallen uit de boekjes maar heel weinig in vergaderingen gebruikt. De dis cussies zouden er beter door worden. Misschien ook korter, want alle veronder stellingen wekken even zovele argumenten op, die veelal ook op niet te achterhalen gegevens stoelen. technische aard. In deze commissie hebben vooraanstaande deskundigen, meestal amb tenaren van de nationale fiscale admini straties, zitting. In zijn eerste rapport, dat naar het mi nisterie van Economische Zaken meldt binnenkort door de O.E.E.S gepubliceerd zal worden, beveelt de fiscale commissie de deelnemende landen aan gemeenschap pelijke regels te aanvaarden betreffende het geheel van vraagstukken, die onder werp vormen van bilaterale overeenkom sten ter vermijding van dubbele belasting heffing, zulks met het oog op de harmoni sering van deze overeenkomsten en het op duidelijke en uniforme wijze en in een liberale geest regelen van de gevallen van dubbele belastingheffing, welke zich voor doen. De fiscale commissie heeft te dien einde een eerste reeks van vier artikelen opge steld, die in de bilaterale overeenkomsten worden ingelast en die respectievelijk be handelen: a. het opsommen en het om schrijven van belastingen op inkomens en vermogen en van belastingen op nalaten schappen, die vallen onder de overeen komsten betreffende dubbele belastinghef fing; b. het begrip „permanente vesti ging", c. het begrip „fiscaal domicilie"; d. belastingdiscriminatie op grond van na tionaliteit of andere soortgelijke gronden. Door het Westduitse ministerie voor Kernenergie is medegedeeld dat uiterlijk begin 1960 in het bondsgebied en West- Berlijn zeven kernreactors voor onderzoe kingsdoeleinden in bedrijf zullen zijn. Vier hiervan komen uit de Verenigde Staten, twee zullen door Engeland worden gele verd en een ervan wordt in West-Duits- Duitsland zelf gebouwd. De reactors kos ten tezamen met de bijbehorende gebou wen elk 9 tot 15 miljoen D.M. Het ministerie voor Kernenergie heeft in samenwerking met de Duitse atoom commissie een industrieel kernenergie programma opgesteld, dat voorziet in het tot ontwikkeling brengen van reactors vol gens Duitse plannen. Men is voornemens voor 1965 vijf proefkrachtcentrales met elk een capaciteit van ongeveer 100.000 kw. op te richten als voorbereidend sta dium voor latere grotere projecten. De raad van ministers van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft de Ho ge Autoriteit toestemming verleend een bedrag van ongeveer 4 miljoen gulden uit te trekken voor financiële hulp aan enke le Afrikaanse ijzer- en mangaanmijnen. De raad vergaderde dinsdag onder voor zitterschap van minister Zijlstra. Advertentie 'twinkelend' keuze uit 5 smaken -19 cent pet tol De Vereeniging voor den Effectenhan del heeft tot de leden van de bij de Ne derlandse Organisatie van het Effecten bedrijf aangesloten verenigingen een circu laire gericht, waarin wordt bekendge maakt, dat aanmelding tot vanwaarde- verklaring van Duitse „Auslandsbonds1 behorende tot leningen waarvoor Neder land als emissieland is aangewezen thans in Nederland kan plaatsvinden. De ze erkenning geschiedt overeenkomstig de bepalingen van het „Auslandsbonds- bereinigungsgesetz" van 25 augustus 1952, waarvan de uitvoering in Neder land thans is toegestaan. Op grond van de bepalingen van de Londense schuldenovereenkomst, welke dezer dagen door Nederland is geratifi ceerd, kunnen alleen die „Auslands bonds", welke zijn erkend ingevolge het „Auslandsbondsbereinigungsgesetz" in aanmerking komen voor schuldregelin gen op basis van de Londense schulden overeenkomst. Het aanbod tot schuldre geling van de Nederlandse tranches der Dawes- en Youngleningen werd reeds in december 1957 gepubliceerd; aanbiedin gen met betrekking tot de andere lenin gen zullen volgen. De termijn voor de aanmelding van „Auslandsbonds" zal op 31 augustus 1958 sluiten. 46. Wat ook de fouten van kolonel Pulver mochten zijn, het ontbrak hem niet aan moed en tegenwoordigheid van geest. Op het ogenblik, dat het vliegtuig hem ramde, had hij nog kans gezien een van de drijvers te grijpen. En zelfs had hij hierbij het beeld Yo Yo niet losgelaten! En zo zag Pat, die nog steeds pogingen deed om het rond stuivende vliegtuigje in bedwang te krij gen, plotseling het vergramde gelaat van de kolonel achter zich opduiken. „Uils kuiken!" brieste de kolonel. „Waarom stop te je niet?!" „Dat rem werkt niet", ant woordde Pat. Dat gaf moeilijkhedens!" De kolonel begon zwaar door zijn neus te snuiven. „Er zit geen rem op een vlieg tuig", gromde hij tussen zijn tanden. „Wat jij deed, was gas geven. Opzij, prul, voor ik mijn geduld verlies". Hij duwde Pat ruw naar achteren en maakte aanstalten om te stijgen. „Wacht!" riep Pat. „Panda is nog in dat boot bij de Gouden Draak!" „Daar kan hij blijven!" snauwde de kolo nel. „Hij heeft niets anders gedaan dan me tegenwerken en tegenspreken. Ik wil hem niet meer zien!" „Maar begon Pat. „Begin jij nu ook al weer?" brulde de kolo nel Pulver. „Altijd tegenspreken! Dat duld ik niet langer!" En uitzinnig van drift liet hij zijn vuist op Pats hoofd neerkomen. Het was de zoveelste klap, die de ruwe kolonel uitdeelde, maar ditmaal zou hij er spijt van krijgen Ondanks de nadelige invloeden is de n.v. Houthandel v/h. Van Wessem en Co. te Zaandam erin geslaagd over het boekjaar per 31 mei 1958 een bedrijfswinst te be halen, die een onveranderde dividenduit kering mogelijk maakt. De exploitatie rekening daalde van f 216.321 tot f 176.712. Na afschrijvingen ad f 36.356 en een dota tie pensioenfonds ad f 75.000, resteert een bedrijfswinst van f65.356 (v. j. f65.141). Voorgesteld wordt 6 percent dividend (onv.). Het aandelenkapitaal bleef onge wijzigd f 1.160.000. De stijging van de post debiteuren (van f201.321 tot f592.501), vindt haar oorzaak daarin, dat juist in de laatste dagen van mei 1958 enige ladingen verkocht hout werden aangevoerd. In het algemeen betaalden de debiteuren de vor deringen goed. Verliezen bleven tot nu toe beperkt. Over de gang van zaken in het per 1 juni 1958 begonnen nieuwe boekjaar valt nog weinig te melden. Het is de direc tie niet mogelijk een prognose te geven. Verdrag. De minister van Onderwijs van Malakka, Inchë Mohamad Khir Johari, zal in Indonesië besprekingen voeren over het sluiten van een cultureel ver drag tussen de beide landen. Dreigement. Dr. Madjid Abbas, de Iraakse UNO-vertegenwoordiger die door het nieuwe bewind niet wordt erkend, is dinsdag onder geleide van detectives naar de zitting van de Veiligheidsraad gegaan. Hij bleef in zijn hotel, nadat iemand hem met de dood had bedreigd als hij zou proberen Irak te vertegen woordigen. De UNO-wachtposten wa ren dinsdag in en rondom de vergader zaal versterkt. Fiat. De Afghaanse Nationale Vergadering heeft een overeenkomst met de Sovjet- Unie voor hulp bij de olie-exploiratie in Afghanistan goedgekeurd, aldus meldt de Afghaanse ambassade in Nieuw Delhi. Stof. Een verklaring van Henry Taylor, de Amerikaanse ambassadeur in Bern, die volgens een Amerikaans persbureau zou hebben gezegd dat Zwitserland het Europese centrum van communistische en Arabische spionagediensten is ge worden, heeft in Zwitserland veel stof doen opwaaien. Verscheidene bladen vragen de regering een onderzoek in te stellen. Volgens de „Tribune de Ge- nève" moet de ambassadeur, als hij be wust de beschuldiging zou hebben ge uit onmiddellijk worden teruggeroepen. Vondst. In de fjord van Roskiide op het Deense eiland Seeland zijn overblijf selen van verscheidene vikingschepen gevonden. De wrakken waren aan een der ingangen van de fjord over elkaar heen gelegd, kennelijk om de ingang af te sluiten. Vrijetijdsbesteding. Een twaalftal Britse geleerden ontwerpen in hun vrije tijd in een vliegtuigfabriek van Armstrong Whitworth in Coventry het eerste be mande ruimteschip van Groot-Brittan- nië. Zij experimenteren bij tempera turen van 30.000 graden Celsius om te trachten de moeilijkheden van de „hitte-barrière" in de ruimte te over winnen. Agressie. Het „wereldcongres voor de vrede", in Stockholm is dinsdag ge ëindigd. Er werden drie resoluties aan genomen, waarin onder meer een snelle oplossing van de ontwapeningskwestie en „het stopzetten van de agressie tegen Jordanië en Libanon" werd ge- eist. De Franse geleerde, professor Jo- liot Curie werd tot voorzitter her kozen. Vice-voorzitter werd de Zweed se schrijver Arthur Lundqvist. Kernbewapening. Twee Zuidkoreaanse di visies, ter gezamenlijke sterkte van vijftigduizend man, zullen, met ingang van volgende maand, worden gedemo biliseerd. De Amerikaanse bevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Korea, heeft verklaard dat de gevechtskracht van het Zuidkoreaanse leger op peil zal worden gehouden door meer kern wapens ter beschikking van de Zuid koreaanse militairen te stellen. Explosie. Woensdag heeft zich bij het Zuidzweedse plaatsje Moheda in een in rotsen uitgehouwen benzinereservoir een ontploffing voorgedaan. Drie per sonen kwamen om het leven. De ben zine stroomde langs de rotsen naar het dorp en hulde de omgeving in licht ont vlambare dampen. Het Zweedse mi nisterie van Defensie stelt een onder zoek in om na te gaan, of er sabotage in het spel is geweest. Bezoek. De premier van Ghana, dr. Kwame Nkroemah, is in Washington aangeko men voor een officieel bezoek van drie dagen. Na het officiële bezoek zal hij nog een week in de Verenigde Staten blijven. Wereldreis. De Fransman Marcel Bardiaux is in Arcachon bij Bordeaux terugge keerd van een reis om de wereld in zijn zeilboot „De vier winden". Zijn reis heeft acht jaar geduurd. Bardiaux legde in die tijd 126.000 kilometer af. Tarzan. De Amerikaanse filmmaatschappij die de Tarzanfilms vervaardigt, zal binnenkort een grote speurtocht naar een nieuwe Tarzan beginnen. De huidige „koning van het oerwoud", Gordon Scott, die de elfde filmtarzan is, heeft volgens de maatschappij geweigerd een contract te tekenen dat hem verplichtte zich uitsluitend aan zijn Tarzanrol te wijden. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 Een randstoring van het depressiege- bied bij Zuid-Noorwegen trok in de afgelo pen nacht langs de Waddenkust, vergezeld van veel wind, naar het oosten. Vooral in het noorden van het land viel daarbij veel regen. Aan de achterzijde van het depres- siegebied voeren noordwestelijke tot noordelijke winden nog voortdurend kou de polaire lucht over de Britse eilanden en de Noordzee naar West-Europa. Er na dert nu echter een rug van hoge luchtdruk ten westen van de Britse eilanden, welke zich over het Noordzeegebied uitbreidt. Dit zal tot gevolg hebben, dat de aanvoer van de koude lucht minder krachtig wordt en de kans op buien kleiner wordt, ook in het noorden van het land. De tempera turen zullen wel een neiging vertonen wat hoger te worden, maar van veel betekenis zal dit nog niet kunnen zijn, daar ook vrij dag de luchtaanvoer nog over zee plaats heeft. WEERRAPPORTEN Vrjjdag 25 juli Zon op 4.50 uur, onder 20.42 uur. Maan op 15.52 uur, onder 0.17 uur. Maanstanden 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Vrqdag 25 juli Hoog water 10.26 en 23.01 uur. Laag water 5.43 en 18.22 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Temperaturen: Buiten land maxima van giste- 1 fl d ren Binnenland heden w 5 7 uur. Neerslag laatste O 24 uur Den Helder zwaar bew wnw 14 Ypenburg half bew. wnw 15 0,1 Vlissingen licht bew. nw 14 0,2 Eelde lichte regen w 12 3 Twente half bew wzw 12 5 De Bilt onbewolkt w 12 0,4 Eindhoven onbewolkt wzw 11 3 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zzw 10 7 Helsinki regen O 12 1 Stockholm geheel bew O 18 1 Oslo zwaar bew zo 18 12 Kopenhagen licht bew. zzw 18 4 Aberdeen zwaar bew. nw 12 0,2 Londen onbewolkt w 18 0 Amsterdam licht bew. w 17 0,4 Brussel onbewolkt wzw 18 0,2 Luxemburg zwaar bew. wnw 15 4 Parijs licht bew. wnw 19 4 Bordeaux zwaar bew. w 20 4 Grenoble regen windst. 21 I Nice onbewolkt n 24 0 Berlijn onbewolkt zw 20 1 Frankfort licht bew. zw 20 0 München regen z 18 9 Zürich regen zw 18 5 Genève regen wzw 19 4 Locarno half bew. windst. 25 0 Wenen regen z 19 6 Innsbruck zwaar bew. zzw 21 0,7 Rome onbewolkt windst. 26 0 Ajaccio zwaar bew. windst. 25 0 Madrid onbewolkt windst. 30 0 Mallorca licht bew. windst. 0 Algiers onbewolkt windst. 28 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2