I-...dus bierweer! r Nieuwe processen in Hongarije Eyskens kreeg vertrouwen Drie Jordaanse ministers in Irak abusievelijk vermoord GEVAREN NIVEA WIN Van dag tot dag ^Praatótoel DONDERDAG 24 JULI 1958 3 J Deportaties naar China via Sovjet-Rusland Liberalen betonen zich welwillende onthouders Scha» tot i Vijf dagen Expo-verlof voor alle Belgische ambtenaren IMC0S f1000.- Geen parlement Jordanië (Op de Mooi bruin worden zonder inwrijven Prins Berti! van Zweden op bezoek bij koninklijke familie Er is een smet geworpen op ons Neder landse blazoen, waarin gastvrijheid en be schaving geschreven staan, en dat is waar ook de schuld ervan moet worden gezocht zeer te betreuren. Er is namelijk een slag met een gummi stok uitgedeeld aan een buitenlands toe rist, een Deen, die met een aantal zijner landgenoten op het Centraal Station te Amsterdam moeilijkheden had veroorzaakt door in een gereserveerd compartiment plaats te nemen. Van Deense zijde neemt men het geval zeer hoog op, van Neder landse zijde worden naarstig verklaringen gezocht en gevonden die duidelijk moeten maken dat de aanleiding tot de gummi- klap bij dé Denen moet worden gezocht. Misschien zal het nooit meer uit te maken zijn, wie gelijk heeft en zullen wij nimmer te weten komen, of er een gerede moge lijkheid had bestaan dit incident te voor komen of op te lossen zonder klap doch, hoe het zij, één ding staat boven alle twij fel verheven: die slag met een gummi knuppel zou in een echt toeristenland als bijvoorbeeld Zwitserland of Luxemburg nooit gegeven zijn. Daar ligt nu het subtiele verschil tussen tact en gelijkhebben: het is niet altijd zelden zelfs tactisch om te zorgen dat men gelijk heeft. Het is vaak meestal zelfs zeer tactisch om ongelijk te hebben en zich daarbij neer te leggen. Want niet het gelijkhebben is een Nederlands belang, doch het bevorderen van het toeristenver keer in ons land. Dit belang eist tact en diplomatie, vooral van spoorwegemployé's en politiemannen, die meer dan andere leden der Nederlandse bevolking met vreemdelingen in contact komen. Laten we even aannemen dat de Denen in het gereserveerde compartiment schro melijk in het ongelijk waren en zelfs dat zij zich onhebbelijk gedroegen. Men zou dan even moeten nagaan, hoe men het ontstane ongemak het prettigst uit de wereld zou kunnen helpen. In Luxemburg zou men eenvoudig een ander comparti ment met „gereserveerd" hebben uitgerust en de Denen vurige kolen van gastvrijheid en lankmoedigheid op het hoofd hebben gelegd, zodat zij een volgend jaar met betere voornemens zouden terugkomen. Met de gummiknuppel is thans echter be wezen, dat Nederland zijn nationale eer en trots met de wapens in de hand weet te verdedigen. Wat een imponerende houding van kracht en zelfbewustzijn tegenover het buitenland! Vreemdelingen houden echter niet van 'dergelijlté Tanden ëtï'wat is voor onze deviezeninkorpsten het- voor deligst? Men zou kunnen zeggen: zelfs ten bate van onze deviezen behoeven wij ons niet alles te laten welgevallen. Doch dan diene men te bedenken, dat wij in het grote in ternationale spel belangrijker en zwaarder- wegende compromissen moeten slikken ten bate van onze handelsbalans, dan het ver dragen van lastige treinreizigers, die met een vleugje goedmoedige tactiek tot vrien den zijn te hervormen. GENèVE (Reuter) Dr. Bela Fabian, voorzitter van de vereniging van voor malige Hongaarse politieke gevangenen, heeft te Genève meegedeeld dat vijfdui zend geschoolde Hongaarse metaalbewer kers van Csepel, die in 1956, na de Hon gaarse opstand, naar de Sovjet-Unie wa ren overgebracht, als „slavenarbeiders" in Mandsjoerije te werk zijn gesteld, waar zij moeten helpen bij het verhogen van de staalproduktie. Volgens Fabian zijn na de opstand 75.000 Hongaren, onder wie vele kinderen, naar de Sovjet-Unie weggevoerd. (UPI) Volgens dr. Fabian is in Boeda pest een begin gemaakt met de berechting van 103 Hongaarse intellectuelen, wegens hun aandeel in de oktoberopstand. Woens dag stond, aldus dr. Fabian, de auteur en journalist Guyla Obersovszky opnieuw te recht. Obersovszky is reeds ter dood ver oordeeld wegens het uitgeven van het revolutionaire blad „Igazsag", welke straf later veranderd werd in levenslang. Na hem zullen auteurs als Tibor Dery, Gyula Hay en Zoltan Zeik aan de beurt komen, aldus dr. Fabian. Hij deelde verder mee, dat onlangs acht tien studenten terecht hebben gestaan en dat zes van hen opgehangen zijn voor het uitgeven van een ondergronds blad. Volgens dr. Fabian is het proces tegen Nagy en Maleter in Moskou en niet in Hongarije gehouden. Alle eerste aankon digingen in Hongarije over dit proces wa ren duidelijk vertalingen uit het Russisch en bovendien was het opvallend, dat er geen namen van rechters in vermeld wer den, hetgeen anders steeds gebeurt in Hon garije. Dr. Fabian heeft in Zweden en Dene marken contact laten opnemen met rege ringsleiders en hen gepolst over de moge lijkheid van humanitaire interventie in Hongarije. STOCKHOLM (UPI) Twee vooraan staande Hongaarse refugé's, generaal Ki- raly en Imre Kovacs, voormalig leider van de Hongaarse boerenpartij, hebben de Zweedse regering verzocht de Sovjet-Unie voor te stellen Hongarije „neutraal" te maken. Kiraly en Kovacs zijn niet toege laten op het Stockholms vredescongres. Pogingen van Zwitserse en Noorse zijde om het congil s de executie van Imre Nagy en de toestand in Hongarije te laten bespre ken, faalden. (Van onze correspondent in Brussel) De regering-Eyskens heeft gisteren op nieuw het vertrouwen van de Tweede Ka mer gekregen: een socialistische motie van wantrouwen werd met 104 tegen 87 stem men bij achttien onhoudingen verworpen. De liberalen onthielden zich van stem ming en voorkwamen zodoende dat deVe- gering-Eyskens omver werd geworpen. Een van de libéralen stemde met de socialisten tegen de regering. Politieke waarnemers maken hieruit op, dat de liberalen, die willen bewijzen dat zij geen socialistische rechtervleugel zijn, waarschijnlijk na de gemeenteraadsver kiezingen van oktober definitief zullen be slissen of zij met de CVP een regering wil len vormen dan wel de voorkeur geven aan nieuwe verkiezingen. De voorzitter van de liberale fractie, de heer Charles Janssens, verklaarde dat de liberalen op dit ogenblik nieuwe verkiezingen vrezen, maar dat de rooms katholieken en socialisten evenmin voelen voor een nieuw beroep op het land. Wij willen de regering niet doen vallen op een procedurekwestie, aldus de liberale woordvoerder, tot ongenoegen van de so cialistische vice-president, die hem onder brak met de vraag: Bent u al minister? De voorzitter van de liberale fractie ver klaarde dat de debatten over de verhoging van de pensioenen en de verkorting van de militaire dienstplicht tot twaalf maanden zullen uitwijzen dat de CVP-regering de gevangene is van haar demagogische ver kiezingsbeloften. Het programma van de regering-Eyskens is een decor met niets er achter en de heer Eyskens beklaagt zich dat hij een homogeen room-katholiek kabi net heeft moeten vormen in plaats van ernstig te kunnen onderhandelen over de formatie van een kabinet op bredere basis, aldus de heer Janssens. Met opluchting vernamen de parlements leden, dat de Tweede Kamer, na de stem ming over het pensioen en de organisatie van een korps vrijwilligers, per 31 juli op reces zal gaan in plaats van tot 15 augustus door te vergaderen om nog meer regerings ontwerpen te bespreken. De senaat zal deze week beginnen met de bespreking van het ontwerp waarbij het onderwijs kosteloos wordt gemaakt tot achttien jaar. In zijn antwoord op een socialistische in terpellatie zei de heer Eyskens, dat hij nog steeds bereid is tot besprekingen over de formatie van een kabinet met socialisten of met liberalen. Hij meent in de verkla ringen van sommige socialistische woord voerders het bewijs te zien, dat er in België overeenstemming kan worden bereikt over de schoolkwestie. Dat is zeer bemoedigend, aldus Eyskens. PAUL ROBESON EEN JAAR IN EUROPA LONDEN (UPI) - De Amerikaanse neger zanger Paul Robeson deelde op een perscon ferentie in Londen mee, dat hij ongeveer een jaar in Europa wil blijven. Van Lon den uit gaat hij reizen maken naar Scan dinavië, Praag, Rnstand'''en België. Nieuw Guinea' los van Nederland" vaat, laar- het rapport bepaalt zich. .vrijwel •t een overzicht van de mogelijkheden, e tot een dergelijk resultaat zouden innen leidei». En dit overzicht heeft ;n dermate academisch karakter ver regen., dat'het ook voos-Nederlandera. de taak Advertentie In het rapport 'Zfln 'de internationale aspecten van het probleem Nieuw-Gui- nea bewust in het volle licht gesteld. Joekes, T. de Kadt, dr.P.J. Koets, dr. A. Mulder, dr. C. L. Pitijn, drs. A. ds Rutjt.er. prof. dr. ir. W. Schermer- daar deze, naar de mening der cómmis-j horn, N. Stufkens, P.. van 't Veer en sie. de andere facetten van het vraag stuk in betekenis verre overtreffen. De onzekerheid e. toekomstige politie- W. Wierda. ke oh*-1 Jee 'idonesië neef^ech- om een -e zich sterker bewf de plicht, jeas hebben in zijn ou tilleren. >or een e( is ee- i yerken_ in conclu Dit is v an eenh eid, di' ïgewiki •ijten aa an het r ins mog tateren. De gcd» e P.v.d n het o oet zich lik zijn' jke ën n roepen of oc trine"' jn betrd •-eEken. - =ng Ier» luchtig sn'oi.i' onstruc. akeljjke eeft on.a jk ral •ictste®' e. te Twee g» an Texas en meeget e gevolgen ng t.e bovet. it wel e-m proe. "X) jaar. 7.ij wa.r< e kom en on grond i^jpw.von nu en, die lh de omgevmg,van de tèl-rei-KëT-SCheppëH^HWTr'permanent oI„- en voor kernproeven in de Stille I legorgaan de Sóülh Pacific Commission weaan aan directe straling bioo gesteld me( vooriiamelijk consultatieve en advi- 'jn geweest. Afstammelingen van men-1 serende taken. De mogelijkheden om tot en, die in sterke mate met radio-acti-1 versterking en intensivering van deze Stresa is ding van zaterdag deze klein- nstige commen- e bereikte resultaten, rtegenwobrdigers van de zes lan den, die onder leiding van de heer Mansholt (lid van de uitvoerende com missie der Europese Economische Ge- MAoriophanl WHoon txiro rvtort hohUen K^. (Van onze correspondent in Brussel) De regering-Eyskens heeft aan alle Bel gische ambtenaren vijf dagen extra vakan tie verleend. De verlofdagen, die niet in eens mogen worden genomen, zijn speciaal bedoeld om de Expo te bezoeken. In de laatste dagen is het cijfer van het dagbe- zoek niet meer onder de 200.000 geweest en het totale cijfer van achttien miljoen bezoekers is al voltooid verleden tijd. In kringen van de vakbonden is men ontstemd over die liberale geste van de regering-Eyskens tegenover het rijksper soneel, want het is niet zeker dat de par ticuliere industrie hetzelfde zal doen voor haar personeel. De socialistische bond van metaalarbeiders heeft de eis van een be taalde vijf dagen vakantie gesteld, maar het ziet er naar uit dat de werkgevers, gezien de dalende exportorders, die eis zullen vetwerpen. Advertentie Weerdienst London seint: Komende dagen 's middags overdrijvende wolkenvelden, maar overigens mooi, droog en warmer. Een service van de gezamenlijke brouwers van het beste Nederlandse bier. een reis van Win binnen 8 dagen! Schrijf op briefkaart hoeveel mm neerslag en hoeveel uurzonneschijn u voor a.s. zondag verwacht. Stuur aan 'Het bier is weer best', Postbus 2200, A'dam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis. (Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk). Bovendien zijn er 100 troostprijzen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 5,1 uur zon, 7,1 mm neerslag. 2 prijswinnaars: A. J. Kooij, Korenbloemstraat 16, Utrecht, W Bekkers. Betuwestraat 11. Tilburg. WAT IS IMC0S7 International Meteorological Consultant Services: weerkundigen, die het weer voor de gealliëerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND San Francisco Groot feest hier: 25 jaar geleden werd de drooglegging opgeheven. Bier is nu de meest gedronken (licht-alcoholische) drank van de U.S.A.! (De Amerikaanse vrouwen nemen 22 van het bierverbruik in de U.S.A. genietend voor haar rekening). TERRAS-SCÈNE Hij: 'Bier!' Zij: 'Bier!' Ober; 'B.i.b.v.b. AMMAN (UPI) Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Amman maakt be kend, dat ook de (Jordaanse) minister van Buitenlandse Zaken van de Arabische Unie (Irak en Jordanië), Choeloesi e: Cheiri, bij de staatsgreep die op 14 juli in Bagdad plaats had, om het leven gekomen is. Reeds eerder had de regering meege deeld, dat de vicepremier van de unie, de Jordaniër Ibrahim Hashem, en de minis ter van Defensie der Unie, de Jordanië' Soeleiman Toekan, door de opstandelingen gedood waren. In feite blijken dus alle drie Jordaanse ministers in het kabinet van de unie (het kabinet telde zeven ministers) vermoord zijn. De vice-stafchef van de Unie, generaal Saekh Shareh, en andere Jordaanse offi cieren werden echter wel gevangen geno men in Bagdad, doch zijn thans' „in léven en veiligheid", aldus een mededeling der regering, dië'nief vermeldt waar deze offi cieren zich dan bevinden. (Reuter) De drie ministers zijn het slachtoffer van een misverstand geworden, zo heeft hun chauffeur bij zijn terugkeer te Amman meegedeeld. Volgens hem had een menigte het gezelschap van zeven Jor- daniërs, waartoe de ministers behoorden aangezien voor Iraki's, op weg om voor een krijgsraad terecht te staan. De Jordaniërs waren op de dag van de omwenteling onder geleide van een Iraakse legerofficier uit hun hotel naar het mini sterie van Defensie gebracht. Toen zij daar aankwamen werd het gezelschap door een menigte aangevallen, die hen aanzag voor vertegenwoordigers van het oude regime Soeleiman Toekan, de minister van De fensie van de Iraaks-Jordaanse Unie, had men aangezien voor de Iraakse oud-minis ter van Buitenlandse Zaken Djamaii. Hij was met de oud-premier Hasjem en de minister van staat voor Buitenlandse Za ken Choeloesi el Cheiri op beestachtige wijze afgemaakt. Volgens de chauffeur bevindt de Jor daanse ambassadeur te Bagdad zich nog in zijn ambassade. CAIRO (Reuter) Het Egyptische blad „Al Masaa" heeft woensdag de tekst ge publiceerd van wat het noemt de grond wet van de Iraakse republiek, die binnen enkele dagen zou worden afgekondigd. Volgens de gepubliceerde grondwet be rust de wetgevende macht bij het kabinet. De wetten moeten worden goedgekeurd door de soevereine raad, een college van drie personen. Er wordt in het geheel niet gesproken over een parlement of verkiezingen, noch over een staatsgodsdienst. Volgens de door „Al Masaa" gepubli ceerd tekst waarborgt de toekomstige grondwet particulier eigendom, vrijheid van godsdienst, een onafhankelijke rechterlijke macht, vrijheid van meningsuiting en vrij heid van geweten. ISTANBUL (Reuter) Volgens te Istan bul uit het Syrisch-Iraaks grensgebied ont vangen berichten zijn leden van Iraakse stammen, die koning Feisal waren toege daan, tegen het nieuwe bewind in opstand gékbrtien. Zij zouden thans strijd leveren tegen regeringstroepen. Onder de in opstand gekomen stammen zou zich die der Advoens bevinden, een der grootste in Irak. De opstandelingen heb ben vier spoorwegwagons met ammunitie in de lucht doen vliegen. AMMAN (AFP) Een woordvoerder van de Britse ambassade te Amman heeft dinsdag verklaard, dat de Britse militairen in de Jordaanse hoofdstad, die in het begin ongewapend in de straten rondliepen, thans wapens dragen „wegens de houding, die de bevolking tegenover hen aanneemt". LONDEN (UPI) Te Londen uit Am man ontvangen berichten maken melding van een poging om in Jordanië een alge mene staking uit te roepen tegen koning Hoessein. Het stakingsparool werd door buitenlandse radiostations en door „voor lichters" rondgebazuind, maar tot een al gemene staking is het niet gekomen omda* de regering krachtig is opgetreden. In Amman zijn de troepen, die bij het begin van de revolutie in Irak werden «opgeroe pen, nog steeds in staat van alarm. Hoewel de actie als zodanig mislukt is schijnt de toestand in Amman zeer ge spannen te zijn. In Baloes, Toelkarm en andere steden op de linkeroever van de Jordaan schijnt het tot demonstraties voor Nasser gekomen te zijn. Gezien de streng" censuur in Jordanië is het nog niet moge lijk geweest deze, uit privébronnen ont vangen berichten, in Jordanië te verifiëren Er wordt in deze weken veel en onverhoeds gereisd, pardoes het buitenland in en zomaar van een of andere oerdege lijke Hollandse stadswijk naar de rauwe Dolomieten of het zondige Parijs. Dat houdt ge varen in. Men kan nu een maal niet met het aanschaffen van een paspoort en een spoorkaartje ook tegelijk ge harnast zijn tegen alle vreem de en ongewenste invloeden, waaraan men in het wufte buitenland komt bloot te staan. Bij het passeren der grens lijn geraakt men in een an dere levenssfeer, waaraan men niet een-twee-drie ge wend is. Er komen zoveel in drukken tegelijk op u af, dat sommige ervan niet de juiste reactie op het juiste moment vermogen op te wekken. Dan komen de flaters, vanzelf. Men kan zich natuurlijk wa penen door met reisvereni- gingen te reizen, die hotels met Hollands personeel en een Hollandse keuken voor u reserveren, maar dan blijven er al heel weinig argumenten meer over om nog op reis te gaan. Want van die Dolomie ten moet men zich niet al te grootse voorstellingen maken. De ene Dolomiet lijkt als twee druppels water op de andere en bovendien kan men van een berglandschap niet meer behoorlijk genieten, wanneer men biefstuk met sperzie boontjes en een puddinkje na gegeten heeft. Op reis gaan naar het bui tenland moet men inderdaad doen met het air van een ont dekkingsreiziger, die niet weet en er ook niet om maalt of hij de volgende dag als blank ribstuk met knoflook op de tafel van een kannibalenkoning zal ver schijnen. Doch al heeft men het air, daarom behoeft men nog niet als naïeve blindeman de bui tenlandse gevaren na te lopen. Een gewaarschuwd man telt voor twee. En dat geldt voor al ten aanzien van degenen, die naar Parijs willen. Het is onvoorstelbaar welke morele en financiële gevaren daar boven de hoofden van buiten landers aan zijden draadjes worden opgehangen. Op een ervan wil ik speciaal wijzen. Tegenover het station Mont- parnasse, aan de andere zijde van het plein en dan een tikje naar links, is een ruimte waar openlucht-handelslieden hun tentjes hebben opgeslagen. Men kan er onooglijk kleine druiven, blikken broches en souveniers kopen, maar ook Maar ook wonderlijke, ge heimzinnige platen. Zo op het oog mooie en decente platen zijn het, die men daar kopen kan. De koopman is een ma gere, ascetische figuur met een zwart kalotje op zijn kale hoofd als het dekseltje op een Japanse vaas. Niemand zou hem ervoor aanzien, dat hij het voorzien heeft op het mo reel van de buitenlander. Of liever, dat moreel kan hem niet zoveel schelen, het zijn meer de francs die hij op het oog heeft. Doch hij ontfutselt de argeloze die francs door middel van onzedelijke hande lingen. Dat wil zeggen, hij biedt platen te koop aan, waarop in fraaie kleurendruk een aanvallige jongedame te zien is, esthetisch volkomen verantwoord afgebeeld en ge kleed in een fraaie zestiende- of achttiende-eeuwse uitdos sing van vele kanten en bom bazijnen fraaiigheden, com pleet met crinolines en dikke lagen rokken tot over de en kels. Werkelijk mooie platen zijn het. Die platen zijn echter een beetje duurder dan men van die soort platen verwachten zou. Dat komt dat komt omdat het heel bijzondere platen zijn. Men koopt ze na melijk met nog iets erbij. Dat „iets" is een klein flesje met penseel. En nu is het wonder lijke van die platen, dat Nou ja; wanneer men met dat penseeltje, gedoopt in de groene vloeistof uit het flesje, over die fraaie historische kleren van die aardige des- tijdse jongedame strijkt, ge beurt er iets merkwaardigs. Dan dan verdwijnen name lijk die kleren. En wanneer men het zorg vuldig volgens de aanwij zingen doet, houdt men die zelfde jongedame over, zónder die historische kostuums en rokken en wat erbij hoort, en kel nog gehuld in zeer mo derne, hedendaagse lingeridel- domdijntjes. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn, al moet het verre van fraai genoemd worden. Doch wat overkomt de koper van plaat plus flesje verder? Hij neemt de plaat onder de arm, steekt het flesje in de zak en wandelt blozend weg. Niet ver want na enkele passen wordt hij staande ge houden door een vroom in het zwart gekleed heer, die lon kend en smoezend steelse vin gerbewegingen naar zijn binnenzak maakt en dan ver stolen een flesje met een rode vloeistof erin tevoorschijn haalt. Achter zijn hand fluistert hij in rad Frans, dat men dit tweede flesje zeker niet kan missen, als men zo'n mooie plaat gekocht heeft. Want die rode vloeistof nou die doet iets. Die doet ook de lingerideldomdijntjes spoorloos enfin. Later blijkt dan, dat die rode vloeistof inderdaad won deren verricht. Want zij doet het aanvallige meisje ver dwijnen en tovert daarvoor in de plaats een spreuk te voor schijn, die de lezer in sombere bewoordingen wijst op de ijdelheden des levens en zijn vergankelij kheid De vroom in het zwart ge klede heer is dus werkelijk een zielenredder. Maar aan gezien hij zijn flesjes duur verkoopt en bovendien de zielen redt onder valse voor wendsels, moet hij evenzeer als alle andere Franse francs jagers worden gerangschikt onder de gevaarlijken. Ik zou trouwens wel eens willen weten hoe deze twee heren het risico kunnen ver antwoorden, dat de argeloze kopers van de ingenieuze ap paratuur bij nader inzien het tweede flesje toch maar niet gebruiken. J. L. Utopie In een tijd als deze komt ge er haast vanzelf toe te zitten peinzen over de vraag of er wel eens een episode zou komen in de geschiedenis der mensheid, dat ieder een volkomen tevreden is met zijn levens lot. Dat zou dan, denkt ge, een veel heerlij ker tijd dan de onze zijn, want als ieder een volmaakt tevreden is met zijn bestaan zijn er geen conflicten meer, niet tussen mensen onderling, niet tussen staten. Er zou dan ook nergens worden gevochten en er zou nergens een sprankje kans op oor log bestaan. Dat zou het belangrijkste ge volg van de algemene tevredenheid zijn. Een andere consequentie zou zijn, dat iedereen eerlijk en goed zou zijn, want een tevreden mens steelt, moordt, bedriegt en liegt niet. Alleen maar goede en eerlijke mensen dus. Dat zou eigenaardige consequenties heb ben: alle tram- en treincontroleurs, alle soldaten en officieren, alle politiemannen, het merendeel der accountants en boek houders, alle marechausees, veldwachters, kaartjesknippers, vestiairedames, leden van Algemene Rekenkamers, de meeste rechters en advocaten, alle officieren van Justitie zouden worden afgeschaft en werkloos wordenGeen incassobureaus, deurwaarders, drukkers van contrabewij- zen en kwitanties, nachtwakers en portiers meer. De hele fiscale recherche ontbon denAlle douanebeambten naar huis. Als u hier even over nadenkt, merkt u hoeveel mensen leven van de ontevreden heid der mensen en u ziet dan ook onmid dellijk dat de wijsheid „crime does not pay" onwaar is. Integendeel, de misdaad betaalt miljarden guldens; alleen niet aan de misdadiger, maar wel aan wie de mis daad moet voorkomen en bestraffen. Alle mensen die ik zoeven noemde - het gehele openbare ministerie incluis - leeft van de misdaad. Een eigenaardige gedachte en een bittere ironische conclusie. Maar nog bitterder en ironischer en cy nischer is de gedachte, dat zulk een alge mene tevredenheid tot een wereldorde zou leiden die onverdraaglijk moet zijn. Want volstrekte tevredenheid zou niet alleen - zoals hierboven schematisch doch weten schappelijk onweerlegbaar is aangetoond - grote werkloosheid doen ontstaan, zij zou ook een nog grotere luiheid, ongeïnteres seerdheid en vadsigheid van lichaam en geest teweegbrengen. Dewelke op hun beurt een ontevredenheid zouden doen ont staan, zó hevig, dat de verschrikkelijkste conflicten zouden uitbreken. Dit is niet alleen een uiterst vicieuze cirkel. Maar dit toont bovendien aan dat het streven naar een volmaakte samenle ving een tragische donquichotterie is. En denkt u daar nu zelf op eigen gele genheid over door. Ik waag mij er niet aan. Elias Advertentie Die elegante spuitbus is zo handig! Eén druk op de knop en... pssst, de huid is beschermd door een o-zo-dun laagje weldadige olie. Nu kunt U zelf Uw rug doen. Ideaal, ook voor de kinderen - ze houden niet van inwrijven. Nivea spray, reuze zuinig! normale bus f 5.30 Rrote bus f 8.30 De Koningin, Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn gister middag met het jacht „De Groene Draeck" in Saint Tropez aangekomen. Prins Bertil van Zweden, die daar zijn vakantie door brengt, was „De Groene Draeck" al tege moet gevaren om de koninklijke familie te begroeten. Het was de bedoeling van de koninklijke familie geweest, reeds eergisteren met „De Groene Draeck" van Saint Raphael naar Saint Tropez te varen. Het anker kon toen echter niet gelicht worden, doordat het in een obstakel onder water was vast geraakt. Toen het vrijgemaakt was, was het al te laat om nog te vertrekken. De „Piet Hein" wordt binnenkort uit Maresille in Saint Tropez verwacht.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3