Leger vette maden kroop door nachtelijk Utrecht Plannen voor boulevardcentrum worden thans nader uitgewerkt Dulles en Spaak gaan met Adenauer confereren Massa-arrestaties op Cyprus Indonesië zou op conferentie van neutralen aansturen Spoedige erkenning van de Iraakse republiek op aandrang van Tito f DONDERDAG 24 JULI 1958 5 Tienduizenden vliegenlarven, ontsnapt uit een beenderenschutir, aan de zvandel Delftse student gewond Omvangrijke fraude bij Sociale Verzekeringsbank l mf#at Mte -V li aAt Hongertocht Ook jongste prinsessen naar Zuid-Frankrijk Zeepost Kerkelijk Nieuws Minister Algera Tariefsverhoging is in het belang der telefoonabonnés Overeenstemming in Genève over twee conclusies Bonn steunt de Brits-Amerikaanse interventie VIER VROUWEN IN HET HOGERHUIS Consumptie van vette melk is zeer gering Haagse fabrieken zetten produktie tijdelijk stop Kamerlid Roosjen vraagt meer TV-zendtijd OVERLEG OVER NABIJE OOSTEN Het treinincident Denen wijzen Nederlandse verklaring af Buschauffeur knoeide met gebruikte kaartjes Hij verwijderde het stempel en verkocht ze opnieuw (Van onze correspondent) De Mr. Treubstraat in het staatsiiedenkwartier te Utrecht zag er dinsdagnacht uit alsof er vele zakken goudgeel graan waren uitgestort. Maar het „graan" leefde: het waren tienduizenden maden, die „ontsnapt" waren uit een aan deze straat grenzende beenderzwartfabriek, en hun weg zochten naar de huizen aan de overkant. Tien tallen meters lang en vele meters breed was het griezelige insectentapjjt dat over de straat wandelde en dat knetterde alsof het een kiezelpad was wanneer een fletser of een auto er overheen reed. Enkele omwonenden ontdekten tegen elf uur in de avond het gekrioel der gele beesten op hun buitentrap. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd die direct een radiowagen stuurde. Inmiddels hadden ook andere be woners in de gaten gekregen wat er aan de hand was. Met verbazing keken zjj naar de tienduizenden beestjes, die in lameljjk snel tempo voortkropen. Onder de lantaarn palen werden de concentraties vliegenlarven want dat waren het het grootst. De dieren kropen zelfs metershoog in de lantaarnpalen. De inspecteur van dienst van de politie die zich persoonlijk op de hoogte was komen stellen, wist aanvankelijk niet recht wat hij ermee moest aanvangen. Hij belde de beenderzwartfabriek, de ontsmettings- dienst, de brandweer en vele andere in stanties om assistentie. Maar inmiddels duurde de larventocht onverminderd voort. Om een uur verschenen er eindelijk op een muur van' de als „benenkluif" bekend staande fabriek twee mannen die de straatbewoners in de portieken en voor de ramen van hun huizen toeriepen „doe het licht uit, want ze komen op het licht af". Gelukkig was inmiddels de straatlan taarn in het midden van de Mr. Treub straat al gedoofd, zodat dit een aantrek- kingspunt minder vormde voor het op trekkend madenleger. In de trappenhuizen was intussen deze onaangename gebeurte nis het gesprek van de nacht. Er werd danig tekeergegaan tegen de beender zwartfabriek wegens de vieze lucht die aldaar opgeslagen botten verspreiden om van het vliegevuil nog maar te zwijgen. We durven geen kleren meer buiten te hangen, want ze zijn zó zwart, vertelden de mensen. De botten lokken de vliegen aan en deze dienen op hun beurt weer als lokaas voor honderden vogels die eveneens hun souveniertjes achterlaten. De twee mannen van de beenderzwartfabriek heb ben tenslotte met verdelgingsmiddelen de strijd tegen de massa aangebonden. Later gingen zij het fabrieksterrein op en zetten daar hun werk voort tot het dag was. De ontsmettingsdienst van de gemeente heeft zich ook met de larveninvasie bezigge houden. Bij een onderzoek op het fabrieks terrein bleek dat aldaar op het ogenblik een abnormaal grote hoeveelheid botten is opgeslagen. De procuratiehouder van de fabriek deelde ons later mee dat men ook daar overrompeld was door de larven-exodus. Het is deze week fabrieksvakantie, maar de aanvoer van botten gaat door, omdat men de tienduizenden slagers in stad en land niet met „hun" beenderen kan laten Bij het afbreken van de „Monte Fictie- paal" een 35 meter hoge stalen mast, die tijdens de viering van het 22ste lustrum van het Delftse studentencorps als mid delpunt van het feestterrein gediend heeft is woensdagmiddag een student ern stig gewond geraakt. Bij het demonteren van de stellage, waarin de JVionte Fictie- paal was opgericht, brak een staaldraad waardoor een hulpmast van achttien me ter lengte zijn steun verloor en neerstort te. Met een luide klap sloeg het gevaarte neer op de Beestenmarkt. De student, de heer Dingemans uit Maastricht, die onder de stellage stond, kon niet snel genoeg wegkomen en kreeg de mast op een der benen dat op drie plaatsen brak. Een meisje, dat in de nabijheid stond, werd door de wegschietende staaldraad getrof fen en brak een arm en een pols. Boven dien liep zij diepe vleeswonden op. Twee andere studenten werden licht gewond. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. De Delftse politie is zeer ontstemd over het feit,-dat de studenten, die tijdens de lustrumfeesten de politie al waarschuw den als er slechts een paar luchtballon netjes zouden worden opgelaten, nu zon der enige kennisgeving aan het werk zijn gegaan. Bij dit gevaarlijke karwei, aldus de politie, had de Beestenmarkt zeker be horen te worden afgezet. Van onze correspondent) De centrale recherche in Amsterdam stelt op het ogenblik een diepgaand onder zoek in naar een omvangrijke fraude-zaak bij de Sociale Verzekeringsbank in de hoofdstad. Het gaat hier om een bedrag van ongeveer 23.000, zo deelde men ons van politiezijde mede. De malversaties moeten zijn gepleegd op de afdeling con trole van de boekhouding, die is gevestigd in het gebouw van de Raad van Arbeid aan het Rijnspoorplein. Ondanks het feit dat de Sociale Verzekeringsbank na de leerzame affaire van „het goede heertje" door een accountantskantoor een nieuw betalingssysteem had doen invoeren, is men er toch in geslaagd dit op bijzonder listige wijze te ontduiken. De dader vermoede lijk een ambtenaar van de boekhouding ging als volgt te werk: tussen 1 en 5 juli j.l. verzond hij, volgens de thans bij de bank in soortgelijke gevallen gebruikelijke procedure, kopieën van een dertigtal chèques naar een gelijk aantal postkan toren in Amsterdam, Haarlem, Bloemen- daal, Heemstede, Aerdenhout, Santpoort, Leiden en andere Noordhollandse plaatsen. Zij waren echter allen op dezelfde gefin geerde naam uitgeschreven. Op 7 en 8 juli verscheen er bij deze postkantoren een vrouw, die de originele exemplaren van deze chèques in haar bezit had en op die wijze dus gemakkelijk de daarop vermelde bedragen wist te bemachtigen. Het nieuwe systeem bij de Sociale Verzekeringsbank houdt namelijk in dat de chèques, voor de uitbetaling aan de postkantoren eerst moeten worden vergeleken met de daar reeds aanwezige kopieën. De fraude is ont dekt toen bleek, dat dertig maal een uit betaling was gedaan op dezelfde naam. Nader wordt vernomen dat op alle cheques eenzelfde bedrag van 752,16 gulden stond ingevuld als salaris plus va kantietoeslag van een ambtenaar van de bank. zitten. Vandaar de extra grote opslag en ook de enorme hoeveelheid vliegen en larven. De procuratiehouder vertelde nog dat de firma al geruime tijd bezig is met de inrichting van een nieuwe fabriek el ders in het land. De opslagplaats van de botten is in een schuur, waar de lucht wordt afgezogen. De maden hebben buiten licht zien branden en zijn toen „aan de wandel" gegaan Als remedie daartegen zijn er binnen en buiten nu veel verdelgingsmiddelen ge spoten. Verder zijn de kieren in de muren dichtgemetseld en waarschijnlijk zal de fabrieksleiding om de maden „thuis" te houden, 's avonds licht laten branden in de schuur. X|l. 4 s i\*'i t JL; (té'"- iv pfl v; m w tfc l ff- ,v X »(4' y ln de Beemster bij Schermerhorn werd gisteren de klok teruggezet naar een tijd, die velen het liefst zouden willen vergeten: de periode van de honger tochten in de donkere jaren der bezet ting. Wat eens barre werkelijkheid was, wordt nu gespeeld door een groep figuranten ten behoeve van de film „Operatie Amsterdam" van de Rank- organisatie. De Messerschmidt met hakenkruis, die hier een duikaanval onderneemt, is een voor deze gelegen heid in Duitsland gehuurde bommen werper, want in deze namaak moet alles echt zijn. De plannen voor het boulevardcentrum, dat aan de kop van de Zeestraat in Zand- voort zal worden gesticht, zullen nader worden uitgewerkt. Dezer dagen is tussen het bestuur van de stichting „Recreatie oord Zandvoort" en het gemeentebestuur van de badplaats overleg gepleegd, en is nader over de verdere ontwikkeling ge sproken. Als resultaat van deze bespre king kan worden geconcludeerd, dat de plannen voor de aanleg van het boulevard centrum nog steeds niet zijn opgegeven. De verwachting is, dat in de loop van het najaar de thans uit te werken plannen aan de gemeente zullen worden voorgelegd. Men weet, dat het overleg inzake het boulevardcentrum reeds lang gaande is. Aanvankelijk was opdracht gegeven voor een groot „miljoenenplan", dat in 1954 ge reed was. Dit bleek niet te verwezenlijken. Het stichtingsbestuur meende het plan Wijdeveld-Wils ook in een bescheidener opzet niet te moeten doen uitvoeren. Daar om werd aan de architecten ir. J. A. Lu cas en ir. H. E. Niemeyer in Voorburg op dracht gegeven tot het ontwerpen van een nieuw plan. Vorig jaar augustus werd het nieuwe schetsplan bekend gemaakt. Dit voorziet in de bouw van een hotel, een ca fé-restaurant, winkels, flatwoningen en be drijfsruimten. In het plan wordt voorts ruimte gereserveerd voor een congresge bouw. Tevens zouden een motel en een winkelgalerij kunnen verrijzen. Het grote hotel en het congresgebouw zullen voorlo pig nog niet worden gerealiseerd. De ge meenteraad van Zandvoort ging op 27 augustus 1957 met dit nieuwe boulevard plan akkoord. Het was de bedoeling, dat de architecten daarna de schetsontwerpen zouden uitwerken. Het stichtingsbestuur zou hierbij spoed betrachten, daar men reeds in februari of maart van dit jaar met de bouw had willen beginnen. Met het oog hierop zagen enige raadsleden van verder overleg met de architecten af, hoe wel zij dit nog graag hadden gewild. Geen spoed Het blijkt thans echter, dat met de uit werking van de plannen in het geheel geen spoed is betracht. Want nog deze maand lagen bij de architecten alleen de schets- plannen, die reeds vorig jaar zomer aan de gemeenteraad waren getoond. Volgens de overeenkomst met het ge meentebestuur dient de stichting „Recra- atie-oord Zandvoort" voor 25 september 1958 de aanvrage om een bouwvergunning voor het boulevardcentrum in te dienen. Het is de vraag, of de uitgewerkte plannen dan gereed kunnen zijn. De burgmeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, verwacht thans dat de de finitieve plannen in de loop van het na jaar zullen worden ingediend. Hopelijk kan dan in het voorjaar van 1959 met de Hedenmorgen om acht uur zijn de prin sessen Margriet en Marijke met haar ver zorgster en met enige vriendinnen van de prinsessen Beatrix en Irene van Soester- berg per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Zij zullen zich bij de andere leden van het koninklijk gezin voegen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" 4/8; Australië: s.s. „Nuddea" 29/7 en s.s. „Orsava" 1/8: Brazilië: s.s. „Alkaid" 29/7 en m.s. „Gooiland'' 31/7; Canada: m.s. „Willem Ruys" 29/7 en m.s. „Noordam" 31/7; Chili: via New York 31/7; Indonesië: s.s. „Anchises" 29/7 en m.s. „Ta- binta" 31/7; Nederlandse Antillen: m.s. Oranje Nassau" 29/7; Nederlands Nieuw-Guineam.s. „Musi Lloyd'* 31/7; Nieuw Zeeland: via Engeland 2/8; Suriname: m.s. „Nobistor" 6/8; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Edingburgh Castle" 2/8. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Vennep J. van Win terswijk te Wieringermeer. Geref. Kerken Beroepen te Rijswijk (Z.-H.) (3e pred.pl.) H. D. Bruggeman te Schiebroek-Hillegers- berg-C. te Niezijl H. Dijkslag, kand. te Epe. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Almelo en voor Noord- bergum (Fr.) H. v. d. Werf te Emmen. bouw worden begonnen. De gemeente wil uiteraard zoveel mogelijk vasthouden aan de datum van 25 september, waarop de bouwvergunning moet zijn aange vraagd. Anderzijds zal het stichtingsbe stuur op enige soepelheid kunnen rekenen. De burgemeester is van oordeel, dat er bij het stichtingsbestuur voldoende bereid heid bestaat de plannen uit te voeren. De financiering van de bouw zal vermoedelijk geen moeilijkheden opleveren. De verhoging van enkele telefoontarie ven was noodzakelijk teneinde de stijging van de exploitatielasten van het staats bedrijf der P.T.T., die uit de jongste sala risverhoging voortvloeit en waarmee naar schatting 8 miljoen gulden per jaar ge moeid zal zijn, op te vangen. Dit heeft minister Algera geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (Y.V.D.). Hoewel de jongste lastenverhoging zo wel voor de telecommunicatie- als voor de postdienst geldt, werd het uit een oog punt van algemeen belang niet wenselijk geacht de noodzakelijke compensatie te zoeken in een verhoging van de tarieven van beide dienstonderdelen, omdat de posttarieven in een kort tijdsbestek reeds twee keer zijn verhoogd. Van een onmiddellijke compensatie kon niet worden afgezien, omdat anders de lastenstijging een te ongunstige invloed zou hebben op de rentabiliteit van het be drijf. De bijdrage in de investeringen voor de telefonie, mede voortvloeiende uit de geschatte hogere opbrengst van de voor laatste tariefsverhoging, zou dan in gevaar zijn gekomen. Wegens de sterke groei van voornamelijk het interlokale verkeer en mede in aanmerking genomen, dat nog 36.000 gegadigden voor een telefoonaan sluiting op de wachtlijst zijn genoteerd, zou in de gegeven omstandigheden het af zien van de tariefsverhoging daarom niet in het belang van de gebruikers van de telefoon zijn geweest, aldus de minister. GEEN VISA. Volgens het Milanese blad „II Giorno" is de toegang tot Italië ge weigerd aan de Russische tennissers die in Ascoli Piceno zouden deelnemen aan de voorwedstrijden van het toernooi om de Galea-beker. GENèVE (UPI) De kerngeleerden uit Oost en West die in Genève een studie ma ken van methoden waarmee kernontplof fingen ontdekt kunnen worden hebben woensdag het tweede belangrijke besluit van hun conferentie genomen. Zij hebben besloten het verzamelen van radio-actief materiaal, dat ontstaat bij een kernont ploffing, aan te bevelen als een bruikbare methode. De akoestische methode werd reeds eerder aanbevolen. Twee andere methoden, het registreren van arad- en elektromagnetische schokken, zijn nog in studie. Als laatste punt staat nog op de agenda van de conferentie het bestuderen van „andere mogelijke methoden". De Rus dr. Owsei Leipoenski heeft hierover woensdag het eerste rapport uitgebracht. „We blijven voortgang maken," is het enige commentaar dat de geleerden wil len geven. De Russische politieke waarne mer Tsarapkin opperde als mogelijkheid, dat de conferentie binnen een week afge lopen zal zijn. Anderen noemen 1 augus tus als mogelijke slotdag van de bespre kingen. BONN (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zal zaterdag een bëzoek aan Bonn brengen voor besprekingen met bonds kanselier Adenauer, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bonn bekendgemaakt. De secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdrags organisatie, Spaak, zal vandaag een onderhoud met Adenauer hebben, aldus heeft een woordvoerder van de regering te Bonn meegedeeld. Het onderhoud wordt ge houden op Spaaks verzoek. Een functionaris van de NAVO te Parijs heeft gezegd, dat, naar verwacht wordt, Spaak en Adenauer over de internationale politieke toe stand en over de crisis in het Nabije Oosten zullen spreken. Dulles zal slechts enkele uren in Bonn blijven en daarna naar Londen vliegen, waar hij als waarnemer zal deelnemen aan de ministerconferentie van het Pact van Bagdad. Over het onderhoud met Ade nauer zei de woordvoerder, dat de beide staatslieden van mening zijn „dat een per soonlijke gedachtenwisseling over de toe stand in de wereld op dit speciale ogen blik voor hen beiden profijtelijk zou zijn". WASHINGTON (Reuter) Dulles zal van zaterdagavond tot maandagavond in Londen blijven. Van Londen vliegt Dulles naar Washington. De minister zal alleen de eerste dag van de ministerconferentie van het Pact van Bagdad kunnen bij wonen. BONN (Reuter) De Duitse bondsrepu bliek heeft woensdag als haar overtuiging uitgesproken, dat de Amerikaanse en de Britse actie in respectievelijk Libanon en Jordanië zijn beraamd om gevaarlijke ont wikkelingen in dat deel van het Nabije Oosten te voorkomen. De belangrijkste woordvoerder van de bondsregering, Von Eckhardt zei tot verslaggevers, dat het hier niet gaat om een inmenging tegen iemand, maar om hulpverlening aan landen; waar van de onafhankelijkheid in, gevaar lpek te zijn en die om die hulp hadden ver- Breuk met traditie van 700 jaar LONDEN (UPI) De exclusiviteit van het Britse Hogerhuis is doorbroken: voor het eerst in zevenhonderd jaren van wet geving door mannen mogen ook vrouwen zitting hebben in het „House of Lords". Vier vrouwen en tien mannen zijn thans tot lid benoemd, om het Hogerhuis meer leven in te blazen. De nieuwe leden hebben een, echter niet erfelijke, titel gekregen, teneinde hun lid maatschap van het Hogerhuis te recht vaardigen. Zij zijn voor de duur van hun leven in de adelstand verheven. De eerste vrouwelijke leden van het Ho gerhuis zijn Dame Katherine Elliot, con servatief, mrs. Barbara Wooton, Labour, de Marchioness of Reading, en de Baroness Ravensdale. Beide laatstgenoemden hebben een eigen titel maar zullen een andere kie zen waaronder zij als lid van het Hoger huis optreden. Allen krijgen de titel „Lady" of „Baroness". Hun echtgenoten blijven „Sir" of „mijnheer". Doordat er vier Lager huisleden twee socialisten en twee con servatieven in de adelstand zijn ver heven zijn er vier tussentijdse verkiezingen nodig, die gezien de stemverhouding in de betrokken districten evenwel geen wijzi gingen teweeg zullen brengen. Een beeld, dat dinsdag op alle delen van Cyprus te zien was: de afvoer van ar restanten docr Britse militairen. Sir Hugh Foot heeft ruim 1300 Griekse en 50 Turkse Cyprioten laten oppakken om de onmid dellijke dreiging van een burgeroorlog weg te nemen. Het aantal doden ten gevolge van ge welddaden op Cyprus is woensdag weer met vier gestegen. In de omgeving van een Turks dorp in het oosten van het eiland werden de lijken gevonden van een oude Griekse Cyprioot en een Grieks-Cyprisch kind. Zij waren door messteken omge- prioten aan verwondingen, die zij bij aan slagen hadden opgelopen. Sir Hugh Foot maakte op een persconfe rentie tevens bekend dat de Turkse orga nisatie T.M.T., ook wel bekend als de „Vulkaan", wegens terroristische activi teit buiten de wet is gesteld. Sinds begin juni zijn op Cyprus ten ge volge van terroristische activiteit 95 per sonen gedood en 170 gewond. Het aantal bomaanslagen en gevallen van brandstich ting loopt in de honderden. De afgelopen twaalf dagen bereikten de gewelddadighe den een hoogtepunt. In deze periode kwa- bracht. Verder overleden twee Turkse Cy- men 51 personen om het leven zocht. De bondsregering is het met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië eens, dat deze acties bedoeld zijn als bij drage tot vermindering van de spanning in het Nabije Oosten. De bondsregering is het met het voor stel van de Verenigde Staten en Groot- Brittannië eens de ministers-presidenten in de Veiligheidsraad bijeen te brengen voor bespreking van de toestand in het Nabije Oosten, aldus Von Eckhardt. De consumptie van melk met een vetge halte van 3,75 pet is ver beneden de minis teriële verwachting gebleven. Zij bedraagt nog niet één percent van de totale melk- consumptie, hoewel verwacht was dat de omzet ongeveer tien percent zou bedragen. De produktie van melk met 3,75 percent vetgehalte betekent voor de fabrieken dat zij na de normale produktie alle machines en buizen moeten spoelen en vervolgens het gehele procédé van het standaardi seren nogmaals moeten beginnen. Komt de vettere melk dan 's avonds ook nog terug, dan betekent dit opnieuw extra werk. De Haagse melkfabrieken hebben nu be sloten tijdens de huidige vakantieperiode geen melk met een vetpercentage van 3,75 af te leveren. Deze maatregel is genomen, omdat de toch al geringe afzet in deze weken nog is teruggelopen. Bovendien moet elke slijter op het ogenblik twee wijken bedienen, waarbij hij merendeels met andere dan zijn eigen klanten te ma ken heeft, zodat hij niet weet wie gegadig den zijn voor de vettere melk. De melk fabrieken kregen daardoor veel dure melk retour. Deze'moet aan het eind van de dag in de fabrieken weer worden verwerkt, hetgeen dubbele onnodige arbeid betekent en handen vol geld kost. Het lid van de tweede kamer A. B. Roosjen (A.R.) heeft aan de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen de volgende schriftelijke vra gen gesteld: Is de staatssecretaris niet van oordeel, dat, lettende op de sterke stij ging van het aantal geregistreerde televi sietoestellen, het alleszins gemotiveerd is per 1 januari 1959 de zendtijd voor de te levisie uit te breiden? Is het de staatssecretaris bekend, dat, bij eventuele verhoging van het aantal zenduren, door de Nederlandse Televisie stichting geruime tijd tevoren uitgebreide maatregelen getroffen moeten worden? Is de staatssecretaris bereid mede te de len wanneer de beslissing omtrent de ver hoging van het aantal zenduren voor de televisie kan worden verwacht? De heer Roosjen is voorzitter van de N.C.R.V. ffjbo^snsc. s/TitEoS ;r - DJAKARTA (ANP) De erkenning door Indonesië van de Iraakse republiek „om een wereldoorlog te voorkomen en ter versterking van de beginselen van de A.A.-conferentie in Bandoeng van 1955" is gevolgd door aanzienlijke diplomatieke activiteit in de Indonesische hoofdstad. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Subandrio, heeft meege deeld, dat premier Djuanda Kartawidjaja een nota heeft gezonden aan Nehroe, de premier van India, waarin hij „concrete aanbevelingen" met betrekking tot de crisis in het Nabije Oosten heeft gedaan. Deze nota werd verzonden in antwoord op een bondschap van Nehroe. Kortgeleden had minister Subandrio reeds verklaard, dat naast het houden van een topconferentie „het o.ok goed zou zijn een conferentie van landen bijeen te roe pen, die hoewel zij niet over geweldige fy sieke kracht beschikken, tcoh invloed op de wereldopinie zouden kunnen uit oefenen". Politieke kringen in Djakarta wagen zich thans aan de veronderstelling, dat Indonesië het initiatief zou kunnen nemen om de neutrale Afro-Aziatische en neu trale Europese landen uit te nodigen bij een te komen om de ontwikkelingen in het Nabije Oosten te bespreken. Kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden vandaag de berichten in die geest „nog niet" te kunnen bevestigen, doch regeringskringen ontkenden niet, dat de Indonesische regering haar gedachten zou kunnen laten gaan over het bijeen roepen van een conferentie van neutrale landen. Volgens het invloedrijke en re geringsgezinde blad „Suluh Indonesia" is het waarschijnlijk, dat New Delhi als plaats van samenkomst zal worden ge kozen. Neutrale waarnemers hechten betekenis aan het feit, dat in de berichten over de Indohesische plannen voor een bijeen komst van neutrale mogendheden die zij De Deense spoorwegen hebben de uit leg van de Nederlandse spoorwegen be treffende het incident van zaterdagavond op het Amsterdamse centraalstation, waar enkele Deense toeristen op kracht dadige wijze door politie uit de Scan- dinavië-expres werden gezet, van de hand gewezen. Van Nederlandse zijde was ge zegd, dat er voor de toeristen geen plaatsen geboekt waren en dat deze toen voor an deren gereserveerde coupé's bezet hadden. Er waren wel plaatsen geboejet, zei een woordvoerder van de Deense spoorwe gen. Dit was ook de reden, dat de Neder landse spoorwegemployé's erin toestem den de Denen tenslotte te laten meerei zen in de trein, waar zij eerst met gum mistokken uit verdreven waren. Hij voeg de eraan toe: „Het verbaast me, dat dit incident plaats had in Nederland, want de Nederlanders hebben toch de naam een beschaafd volk te zijn". Het Kopenhaagse blad „Ekstrabladet" citeert onder het opschrift „Waarom heeft Nederland een hekel aan Deense toeristen?" woordvoerders van Deense reisbureaus, die zeggen, dat Deense toeristen vaak op ruwe wijze behandeld worden door Nederlandse autoriteiten en hotelpersoneel. echter nog steeds als „speculaties" be schouwen ook gesproken wordt van neutrale Europese landen. Volgens hen is het duidelijk, dat hiermee in de eerste plaats Joegoslavië wordt bedoeld. Zij her innerden in dit verband aan de brief, die president Tito vorige week vrijdag aan president Sukarno heeft gezonden, waar in, naar verluidt, zou zijn aangedrongen op de erkenning, zonder uitstel, van de Iraakse republiek. Voorts wezen deze waarnemers op een ontkenning door de Indonesische regering, dat haar besluit om Irak te erkennen, zou zijn ingegeven door de houding van het communistische blok. In de verklaring, waarin deze tegenspraak was vervat, zeide de regering het „bemoedigend" te achten, dat de Iraakse regering had beloofd de olie-industrie te zullen beschermen en waarborgen, en dat zij niet van plan was economisch en politieke overeenkomsten met andere landen te verbreken. Critiek DJAKARTA (ANP) Het onafhanke lijke dagblad „Indonesia Raya" in Dja karta heeft donderdag geschreven, dat de erkenning door Indonesië van de nieuwe Iraakse regering in de UNO afbreuk zou kunnen doen aan de aanspraken van In donesië op Westelijk Nieuw-Guinea. Vol gens dit blad heeft de spoed, waarmede deze erkenning tot stand kwam, Indonesië geplaatst tussen de communistische landen, die niet minder snel zijn geweest in het erkennen van het nieuwe regime. Het is niet onmogelijk, aldus het blad verder, dat als Indonesië de kwestie Wes telijk Nieuw-Guinea weer in de UNO op neemt, het minder steun zal krijgen. Jor danië, om maar één land te noemen, zal Indonesië niet steunen, omdat koning Hoessein de Indonesische erkenning onge twijfeld als een onvriendelijke daad tegen over zijn land zal beschouwen. Ook zal Idonesië enige steun van La- ti.jns-Amerika kunnen verliezen, waar het getij der democratie thans wassende is. De kleine partij „I.P.K.I., welke in het kabinet wordt vertegenwoordigd door de minister van Gezondheid Azis Saleh, heeft donderdag een verklaring uitgegeven, waarin de haastige erkenning van de Iraakse republiek wordt betreurd. „Tegenover het internationale politieke schaakbord dient zodanige voorzichtigheid in acht te worden genomen, dat ons land niet in een van de twee machtsblokken wordt getrokken", aldus de I.P.K.Ï. De Amsterdamse recherche heeft een 54-® jarige buschauffeur van het Gemeentelijke Vervoerbedrijf aangehouden wegens vals heid in geschrifte. De man heeft bekend de stempelinkt van gebruikte rittenkaarten te hebben verwijderd en deze kaarten als nieuw aan passagiers te hebben verkocht. Volgens zijn verklaring zou hij hiermee in zes weken ƒ250,— hebben verdiend. De fraude kwam bij een controle aan 't licht. De stempelinkt is nu vervangen door een nieuwe soort, die niet meer kan worden uitgewist. Bij deze inkt behoort echter ook een nieuw model stempel. Het zal nog enige tijd duren voordat alle conducteurs hiermee zijn uitgerust.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5