NIEUWE HUIZEN Donker water behoeft niet altijd identiek aan vies water te zijn KOOPJE VAN DE WEEK BADKOSTUUMS Joh. Meyer Zn. Vijftigduizend kaarten van LOUIS HELMER VEERTIG OP STAP Dames, ij tonen U Luxaflex zongordijnen 't Woonhuis ECHTPAAR IN GOUD Zweep voor „TABOR" RUSTENDE ANKERS VLIEGEND VUUR 6 SENSATIONELE OPRUIMING) MODERNE LOPERS, nu voor slechts 6.98 Examens Veertig jaar in het papier Kustvaarder „Draka" bij Finland gestrand Deense reders ontvangen schadevergoeding van V.S. Rooswijk-honkballers verloren Leider Leger des Heils komt naar IJmuiden DONDERDAG 24 JULI 1958 Het water waarin de zwemmer zich beweegt vormt een bron van grote zorg voor de beheerder van een overdekte zweminrichting. Het is immers de eerste blikvanger in een zwemzaal en het publiek ziet nu eenmaal gaarne een bassin met helcler, doorzichtig water. Is dit donker van kleur, dan is men gauw geneigd te spreken van „vies" water en men verbindt direct hieraan, dat het bacteriolo gisch niet verantwoord zou zijn dit aan de gebruiker ter beschikking te stellen. Niets is echter minder waar dan dit, want „donker" water kan in vele gevallen veiliger voor de gezondheid zijn dan helder water waaraan geen desinfectiezorg is besteed. Veelal wordt in de overdekte baden in leidingwater gezwommen. Nu zou men zo op het eerste gezicht van mening zijn dat dit wel bijzonder veilig is voor de gezond heid om in te zwemmen. Zonder een voort durende, speciale zuivering is dit echter niet het geval. Wanneer men een glazen bak zou nemen van tien meter lengte en een paar meter hoog en deze zou vullen met leidingwater, dan zou men kunnen constateren dat het doorzicht beperkt blijft tot ongeveer zeven meter en toch spreken wij altijd van glas helder wanneer wij het over leidingwater hebben! Indien nu in dit water wordt gezwom men zal het niet alleen bacteriologisch worden verontreinigd, maar bövendien zal door de toevoer van organische stoffen de doorzichtlengte sterk afnemen. Reiniging noodzakelijk Het water moet daarom voortdurend door middel van chemicaliën worden ge reinigd en daarbij is het zelfs mogelijk een goed doorzicht te verkrijgen tot een lengte van 25 meter. Dit zien wij onder meer in het „Velserbad", waar onderwaterfilm opnamen een prachtig resultaat hebben ge geven. Het is langzamerhand een bekend feit geworden, dat in de zwembaden chloor gebruikt wordt als desinfectans om alle schadelijke bacteriën te doden, die zich op een zeker moment in het water bevinden. Een systeem, dat veelal wordt toegepast, Advertentie Alleen geldig op donderdag - vrijdag en zaterdag Hoe meer cocos u nodig heelt, hoe meer geld u bespaart in deze Elke vierkante meter van de aller beste Sico jacquard lopers en vast tapijt in de allernieuwste kleuren en dessins kost nu anderhalve gulden minder. Kies een van deze waarvan de prijs op 100 breed normaal per meter 8.75 is In de cocoskwaliteit prima 100 breed van 7.50 nu voor slechts 5.88 Andere breedten naar verhouding. De voorradige coupons zijn nog veel goedkoper. Profiteer hier op tijd van. De voor raad is wel groot maar niet onbe perkt. Dit is weer echt zo'n aanbieding die u alleen vindt bij Lange Nieuwstraat IJmuiden Marktplein Telefoon 5205 Haarlem. Bij de hoofdakte-examens zijn ge slaagd voor de gehele akte: D. v. d. Giessen, Den Burg; J. Stuyt, Castricum; H. de Leeuw, Bever wijk: W. Rood, Opmeer; J. F. Scheer, Oudorp, J R de Groot, Amsterdam; A. v. Cooten, Bad hoevedorp; A. E. Ott, Castricum. - Voor gedeel te A- mej. A. Franken, Beverwijk; H. Evers, Heemstede; D, Swartsenburg, Amstelveen.Voor seleelte B: G. Vet-Klapmuts, Landsmeer; C H. Arnaud de Calavon, Amsterdam; F. Brassem, Am sterdam; H. E. Meyer, Egmond a. Zee; P. A. W. Teeuwissen, Haarlem; W. Gras, Amsterdam, P. Groot, Zaandam; G. A. Rijks, Hloorn; J. Hapoen, Beverwijk. Haarlem. Voor het middenstandsexamen zijn te Haarlem geslaagd; I. B. Deen, J. B. Dekker, J. J. Delchambre, J. A. Dillen, J. B. P. L. P. H. Zandbergen, N. A. van Dongen, J- Drijfhout, C. J. Dijkstra, K. P. Dijkstra, A. Eel- man, L. M. Eerdhuyzen, H. Egbers, J. A. El£el®"~ boom, A. van El, J. Engelenberg, M. JP. van Eijk, R. Flietstra, M. J Flinkevieugel, T. L J. Wilms Floet, L. van Gaaien B:Gansner, J Geers, W. A. Gehrels, H. van Gooi, H. de Graaft, E. F. Greven-Emmers, L. Groenendaal, J. T. de Groot, P. Gijswijt, J. de Haan, H. A. M. de Haas-Gerrit sen, C. H. van Haaster, C. B. Dutry van Haeften, G W. A. Hanekamp, C. D. Hannenberg, L. Wari" sen L Harrewijne, C. Harting, G. Hazenberg, G. H van Heezik, G. v. d. Herberg, T. P. Hermans P J A. van Hilten, F. W. Holtkamp, J. E. van Honschoten, M. A. W. v. d. Hoogen P. J. W. Hulberts, J. J. v. d. Hulst, W. C. Huybreghs M. Iskes-Bouwman, R. T. Jansen, W. Jansen, A. o. de Jong, C. S. de Jong, P. M. Ramhout, G. L. v. d. Kamp, N. Kaspers, H. C. ten Kate, R. Kees man,W. C. J. van Kempen, E. H. Kerkman-Kerk- man. 23 kandidaten zijn afgewezen. Ï's-Gravenhage. Voor het examen M.O. Neder lands B is geslaagd: J. A. Pannekeet Alkmaar. Voor akte A zijn geslaagd: E. J. van den Akker, Utrecht; mej. M. A. C. Arts, Vught; mej. E. H. M. Boesten, Oirsbeek; J. A. J. van den Bosch, Zeelst; J. D. Fossen, Wassenaar; J. van Harten, Oosterbeek: J. L. M. van Heugten, Leiden; J. de Jong, Leeuwarden; W. de Jong, Uithuizen; D. K. Klooster, Dalen; mej. E. Th. M. Knuvelder, Eind hoven; G. W. Kuijk, Deventer; W. van der Leek, Hoorn; J. A. I. Leijssen, Budel; R. de la Rie, Am sterdam; mej. H. C. Sepers, Leiden; mej. A. Sleu telaar, Rotterdam; mej. E. A. M. Smals, Nijme gen; P. Th. Smits, Amsterdam; N. A. J. Smul ders, St. Michielsgestel; A. Steketee, Middelburg; mej. E. van Veen, Spakenburg; G. N. Verschoor, Leek; J. Verstappen, Berg en Dal; mej. J. H. Vlijm, Utrecht; W. H. P. Vonk, Ravenstem; J. H. Vos Utrecht; T. de Vries, Urk; A. van Waarden, Amsterdam; mej. J. Weitker, Alphen a.d. Rijn; mej. K. van der Zee, Gouda; W. de Zeeuw, Ter- neuzen; J. Klein, Ugchelen. is de toevoeging van chloor aan het water in combinatie met ammoniak. Deze laatste heeft de eigenschap het chloor te binden, door de vorming van chlooramine, hetgeen de smaak van het chloor wegneemt. Chloor is sterk agressief en wanneer men een chloorverbinding met ammoniak vormt gaat een deel van deze agressiviteit en dus van het oxydatievermogen verloren. De reactie van het chloor op de verontreini gingen wordt derhalve verminderd, al blijft zij wel lang voortduren. Het chlooramine is dan ook niet in staat het water helder te houden. Om dit te verkrijgen moeten bo vendien uitvlokkingsmiddelen worden toe gepast. Onderzoekingen hebben de grote waarde aangetoond van het vrije, overblijvende chloor, dus niet in de vorm van chloora mine. Wanneer men aan water, dat geen verontreinigingen bevat, een kleine hoe veelheid chloor toevoegt, dan vindt men ook na een zeker tijdsverloop dezelfde hoe veelheid chloor terug. Bevat het water ver ontreinigingen en dit is het geval met zwemwater dan wordt een gedeelte van het toegevoegde chloor gebruikt om de schadelijke bestanddelen te neutraliseren met als gevolg, dat de hoeveelheid overge bleven chloor kleiner is dan de oorspron kelijk toegevoegde. Gaat men nu meer chloor toevoegen, dan komt er een moment, waarop aan het verbruik van het chloor door de verontreinigingen een einde komt en elke hoeveelheid chloor, die men daar boven nog toevoegt, vindt men als vrij chloor in het water terug. Hiervoor is het echter nodig, dat de toegevoegde chloor zijn werking ten volie kan uitoefenen, dus niet in de vorm van chlooramine aanwezig blijft. Echter wordtook dit chlooramine door toevoeging van meer chloor ten slotte afgebroken en omgezet in vrije stikstof. De chloortoevoeging, indien deze in vol doende mate geschiedt, heeft dus ten ge volge, dat niet alleen de organische stoffen, maar ook de ammoniak volledig uit het water wordt verwijderd, zodat dit geheel schoon wordt. Het punt, waarop dit wordt bereikt, noemt men het „chloorbreekpunt" en het is de zorg van de overdekte inrichting om dit punt nauwkeurig te bepalen door regel matig onderzoek van het water. Immers iedere hoeveelheid chloor, die boven het chloorbreekpunt wordt toegevoegd, blijft als zodanig behouden en werkt ten volle desinfecterend. De hoeveelheid toe te voegen chloor wis selt met het aantal bezoekers. Meer zwem mers brengen meer bacteriologische ver ontreinigingen en vragen dus meer chloor om steeds boven het cloorbreekpunt te chloreren. Volgens dit systeem nu wordt in het „Velserbad" het water behandeld. Het geldt als één der modernste middelen om steeds over volkomen verantwoord water te be schikken. Het is een systeem, dat een nauwkeurig onderzoek van het water als eerste vereiste heeft, maar stelt in staat om de zwemmer in het belang van de volksgezondheid steeds het beste aan te bieden, dat rede lijkerwijze verlangd mag worden. Op dinsdag 29 juli zal de heer H. A. Kaandorp, papierafzetter in de expeditie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v., de dag van zijn veer tigjarig arbeidsjubileum vieren. Dit gebeurt dan net vóór zijn 57ste ver jaardag, want de jubilaris, die op 30 juli 1901 in het voormalige Wijkeroog (sedert 1926 Velsen-noord) is geboren, kwam nog juist als 16-jarige in dienst bij Van Gelder in 1918. En zoals met de meeste jongens vond hij zijn eerste bezigheid in de papier fabricage bij de papiermachines als assi stent van de papiermaker, een functie, die toen met de benaming „hekkejongen" werd aangeduid. Zijn loopbaan aan de machines, uiteraard met promoties tot wikkelaar en snijder, werd abrupt afgebroken door een ernstig ongeval, waardoor hij aan een zij ner benen invalide werd. Toch bleef hij na deze eerste tien jaren de papierfabri cage trouw, want de volgende bijna twin tig jaar bediende hij de overwikkelmachi- nes, die de afgekeurde rollen papier van de bobineuses opnieuw onder controle brengen, wat dus een verantwoordelijke taak is geweest. Thans ongeveer tien jaar geleden werd dit werk voor de heer Kaan dorp gewijzigd in die van een taak in de papierexpeditie, waarbij ook administra tie een rol speelt. De jubilaris heeft van zijn jongensjaren af een grote aantrekkingskracht voor vrije tijdsbesteding gevonden in muziekbeoefe ning. Hij is bijna van de oprichting af een trouw en enthousiast lid van de r.-k. har monie „St. Caecilia" in Velsen-noord, waarin hij de bariton blaast. Zijn muziek- makkers zullen hem op zijn jubileumdag een muzikale huldiging zeker niet ont houden. Dinsdagmorgen is de Nederlandse kust vaarder „Draka" op de zuidoostkust van Finland, in de nabijheid van Porkala, aan de grond gelopen. De deklast werd over boord geworpen om het schip lichter te maken. Een Fins bergingsschip voer uit om hulp te bieden. De „Draka" was uit de Finse haven Hamina met een lading hout onderweg naar Nederland en strand de tijdens een dichte mist. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft woensdag een credietwet goedgekeurd en naar de Senaat gezonden, waarin 5.296.302 dollar beschikbaar wordt gesteld voor de regeling van schadevergoedingseisen van Deense reders, wier schepen door de Ver enigde Staten waren geconfiskeerd gedu rende en vlak voor de Tweede Wereldoor log. Het crediet werd mogelijk gemaakt door een aanvullende begrotingspost, die inmiddels de toestemming van het Con gres heeft gekregen. Advertentie ENORME REDUKTIES IN WOL EN LASTEX Kennemerlaan 36, llmuiden, Tel. 4453 Datnes wonnen De competitiewedstrijden van de afgelo pen week van de honkbalclub „Rooswijk" hebben voor de dames-negentallen verras sende resultaten opgeleverd; de heren daarentegen verloren, waarbij het eerste herenteam In de uitwedstrijd tegen SC Haarlem de gastheren met een 112 over winning het kampioenschap van de over gangsklasse A bezorgde. Wegens de hevige regenval werd de aan gekondigde dames wedstrijd HHC 3Roos- wijk 2 afgelast, maar het eerste Rooswijk- damesnegental behaalde een verrassende zege op het sterke HCK-damesteam. Wel iswaar stond deze strijd wegens de vele in valsters bij beide ploegen niet op hoog peil, maar toch was er voldoende spanning. Na een aanvankelijke veilige voorsprong van 31 voor de thuisclub werd het in de laat ste slagbeurt 44, maar een prima Roos wij k-vangbal belette verder scoren. Dit gebeurde in de laatste slagbeurt voor de Velsense dames wel, die door honkslag en een verre slagbal met 64 konden zege vieren. Op het Amsterdamse The Catchers was het overwicht van Rooswijk maandag avond groter dan de uitslag doet vermoe den. Opnieuw wonnen de Velsense dames op eigen veld, nu met 41, waardoor tevens een gunstiger plaats op de ranglijst werd bereikt. Donderdagavond ontmoeten de dames van Rooswijk 2 het reserve-damesteam van Schoten in Haarlem. Hoewel de Velsense dames ook nu weer wegens de vakantietijd met invalsters zullen spelen, bestaat de kans op een kleine Rooswijk-overwinning. Het eerste Rooswijk-damesteam trekt vrijdagavond naar Amsterdam voor een direct tegenbezoek aan The Catchers. De Velsense dames zullen het opnieuw met invalsters moeten klaren, maar verschijnen zo sterk mogelijk om te proberen het re sultaat van maandagavond te herhalen. Of dit lukken zal? En maandag, 28 juli krijgen de Rooswijk I-dames bezoek van het ster ke Schoten-team. In Haarlem speelden de Rooswijk I- heren ondanks vele invallers een verdien stelijke strijd tegen de kampioenspreten dent SC Haarlem. Toch bleven voor Roos wijk maar weinig scoringskansen over, waardoor de Haarlemmers met 112 afde lingskampioen werden. Veel minder bracht Rooswijk 2-heren het er af om op eigen veld (en invallers) vol ledig tegen het met slechts zes man spelen de TYBB 2 een nederlaag te lijden. Niet met groot verschil (1315), doch voldoende om de punten naar Haarlem te laten mee nemen. De Velsense junioren eindigden hun competftie met een royale 4—14 overwin ning in Haarlem op TYBB b. Voor de Rooswijk-junioren is het nu afwachten wat concurrent HCK in de laatste wedstrijden doet. Worden deze beide door HCK gewon nen dan volgt een beslissingswedstrijd. Voor zaterdagmiddag is op het Rooswijk- terrein vastgesteld de wedstrijd Rooswijk 3 Schoten 5 (heren). Zondag speelt Roos wijk I-heren in Amsterdam tegen TIW 2, wat een lastige wedstrijd voor de Velse- naren wordt, die op woensdag 30 juli 's avonds SC Haarlem ontvangen voor een wedstrijd om de KNHB-beker. De opstellingen zijn: Dames Rooswijk I: Werpster W. v. Maa- nen; vangster J. Wedemeyer; le honk W. v. d. Kuil; 2e honk D. Marckelbach; 3e honk G. Roos; korte stop M. Michel; 1. velder I. Renes; midvelder L. Blom; r. velder J. Six. Heren Rooswijk I: werper C. Honig; vanger K. Heinen; le honk C. Klesser; 2e honk F. Kooimans; 3e honk F. André; korte stop K. Klesser; 1. velder C. de Vries; mid velder K. Schik; r.velder C. Tak. er K Advertentie de gehele kollektie in elke lengte en breedte leverbaar. Ideaal - praktisch - duurzaam Even een telefoontje of een briefkaart en wij komen direkt. Koningsplein 8 - IJmuiden - Tel- 4540 De leider van het Leger des Heils in Ne derland, commandant Rorgnar Ahlberg, heeft aangekondigd, dat hij 7 september aanstaande naar IJmuiden zal komen, zulks in verband met de hier te houden samenkomsten bij gelegenheid van het 35ste jaarfeest van het IJmuidense korps van het Leger des Heils. Commandant Ahlberg, Zweed van ge boorte, kwam ongeveer een half jaar ge leden uit Finland naar Nederland om de leiding van het Leger des Heils over te nemen van commandant Ejner Thykjaer (een Deen), die thans, gepensioneerd, in Zweden woont. Commandant Ahlberg spreekt reeds uit stekend Nederlands (naast vijf andere talen) en zal, zoals verwacht wordt, ook op het aanstaande jaarfeest een rede in deze voor hem niet moeilijke taal houden. De categorie mensen die een boterham moet zien te ver dienen met het ontwerpen van huizen en daarbij hardnekkig en hooghartig de wensen van de huisvrouw negeert is ge doemd uit te sterven. Het aantal goedkeurende huisvrouwe- lijke knikjes bij een eerste inspectie van een nieuwe woning in deze progressieve en zich zo snel uitbreidende IJmond- gemeenten zal het aantal hoofdschuddentjes van teleurge stelde huisvrouwen ongetwijfeld verre overtreffen, al mag hier en daar dan minder waardering gehoord worden over drooglijnen die niet van roestvrij materiaal zijn vervaardigd en dergelijke kleinigheden meer. Iets dat vaker voorkomt en helemaal niet wordt gewaar deerd door mensen die een nieuwe woning mogen huren is het blijkbaar minder res pect hebben voor elkanders arbeid onder sommige zoge naamde binnenwerkers, waarbij men zich bitter wei nig lijkt te bekommeren om de brokken, of liever gezegd; niet of zeer moeilijk te ver wijderen verf klodders op (overigens prachtige) ruiten, beschadigde modelkeukens, kapot gebeukte tegels etcete ra, waarmee de (overigens gelukkige) bewoners zich straks geconfronteerd zien. Nog iets over die ruiten. Zo'n mooi gaaf stuk glas is duur. Een ongeluk schuilt in een klein hoekje. Kinderen zijn kinderen. Allemaal waar. Wij houden van verzekerin gen (ook echt waar) en die zullen dan ook wel prompt worden afgesloten bij het be trekken van zo'n gloednieuwe Zondag 27 juli zal het echt paar Bernardus Franciscus Zonneveldt en Elisabeth Ma ria Klitsie in de Watervliet- straat 10 te Velsen-Noord zijn gouden huwelijksfeest vieren. De heer Zonneveldt werd op 27 november 1886 in het vroegere landelijke Wijker oog geboren als zoon van de brugwachter aan de oude spoppbrug, die zijn woninkje had aan de noordoever van het kanaal, op de plaats waar thans de westmuur van het gebouw van papiermachine 18 van de papierfabriek on geveer staat. In de loop van de jaren is dit huisje door de uitbreidingen van Van Gel der in het gedrang gekomen en gesloopt. De bruid, die 14 juni 1882 in Wormer is ge boren, kwam met haar ouders in de dagen dat de papier fabriek werd gesticht naar hetzelfde Wijkeroog, waar haar vader aan dit bedrijf (als vele Wormers) emplooi vond. Naar het papierbedrijf vond de toen 13-jarige Zon neveldt eveneens zijn weg, om hier ruim 52 jaar in ver scheidene functies werkzaam te zijn en in 1952 te worden gepensioneerd, echter niet dan nadat hij bij zijn gouden arbeidsjubileum werd ver eerd met de bronzen erepen ning verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, om later van de Katholieke Arbeiders beweging (K.A.B,) ook het kruisje voor 40-jarig trouw lidmaatschap te verwerven. Van de negen kinderen, uit deze echt geboren (en allen nog in leven) trouwden er inmiddels zeven, die samen weer met 36 kleinkinderen de familie uitbreidde. Van hen emigreerden vier kinderen, twee dochters en twee zoons, naar Australië, waar het deze kinderen voor de wind is ge gaan: zij maken het uitste kend, tot grote tevredenheid van de gouden echtelieden. Hoewel de familie met de feestviering dus niet compleet bijeen kan zijn, zal het tijdens de woensdagmiddag, 23 juli van drie tot vijf uur in de Watervlietstraat 10 te houden receptie zeker niet minder feestelijk worden. De kerkelijke viering ge schiedt zondagmorgen tijdens de hoogmis in de St. Joseph jarochiekerk aan de Konings weg. woning in de nieuwe wijken. Het is daarbij, dunkt ons, niet nodig aan de nieuwelingen in de IJmondgemeenten ver schrikkelijke verhalen te ver tellen over afschuwelijke rukwinden en stormen. Vol gens verzekeringen van be voegde zijde, is het maar spo radisch voorgekomen dat zo'n grote ruit er door een storm of windstoot aan is gegaan. En waarom zou een (daaraan toch volkomen onschuldige) huurder er in geval van stormschade eigenlijk zelf maar voor op moeten draaien? GERRIT VAN TUNEN, niet alleen in Santpoort, maar ook in het gehele land en zelfs daarbuiten bekend als een paardenfokker - van - den - bloede, heeft weer successen geoogst. Zondag zagen we zijn paard Tabor de gouden zweep veroveren op Duindigt. Prins Bernhard overhandig de de zweep. Prinses Beatrix, die bij de uitreiking present was, was enthousiast over de prestaties van het paard. Tabor wordt bekend in de paardesportwereld; in 1955 won 't paard zowel de Derby als de sweepstake en in 1957 ging Tabor met de fokkers- prijs strijken. Er is in de loop der jaren al veel geld voor Tabor geboden, heeft Van Tunen ons verzekerd. Er is enige jaren geleden al een Amerikaan komen op draven met een berg geld, maar Van Tunen wil er niets van weten. Tabor behoort nu ook tot de kleine ploeg van goedgekeurde dekhengsten in Nederland en die moet je behouden. MET LOUIS HELMER, groothandelaar in groenten en con serven, hebben we op een zondagavond in zijn woning aan de Jacob Catslaan 15 in Driehuis op de vloer in de huiskamer gezeten. Uit archiefkastjes, die werden vervaardigd van sinaasappelkratjes, lichtte hij enige prentbriefkaarten. Enige kaarten uit een aantal van vijftigduizend (50.000), die hij in de loop van ruim vijftig jaar heeft verzameld. „Bij Rusland heb er één met de Czaren-postzegel er nog op", vertelde de heer Helmer ons verheugd. Hij zocht in een ander kastje en kwam met hen album te voorschijn. Het stempel achterop de de kaart was van 1902. De houthandelaar P. Stoffel uit Deventer schreef uit Weliki Oestjoeg op 21 mei van dat jaar aan zijn familie: „Na zeldzaam mooie vaart aangekomen. Kees". In die vijftigduizend kaarten van Louis Helmer zit de historie van vele landen opgeborgen; klederdrachten, ver voersmiddelen, landschapjes, straatjes en wegen en schepen uit een periode van ruim vijftig jaar. En nog dagelijks groeit de verzameling. Hoe in vijftig jaar een ver zameling aanleggen die uniek is? Hoe 1213 prentbrief- kaarten uit het centrum van Amsterdam bijeen brengen, 2300 uit Zwitserland, 4880 uit Noordholland, en 4980 uit Duitsland? Vraag het Louis Helmer. En hij antwoordt: „Er gaan bij mij nog al wat brieven de deur uit. Nu heb ik al jaren lang een stempeltje, dat ik op alle correspondentie druk. Dan heet het: „Mijn verza meling prentbriefkaarten wordt wereldomvattend door uw medewerking". De kaarten stromen toe. Nog dagelijks treft de familie nieuwe kaarten in de postbus aan. En elke zondag bergt Louis Helmer de nieuwe aan winsten op in zijn archief. „Ik koop geen enkele kaart", zegt hij. „Of het moeten de drie kaarten zijn geweest, die ik in het kamp 't Trefpunt te Ermelo kocht". Louis Helmer heeft enige weken geleden de leiding gehad in 't MIVAKI- kamp van de sociale sectie der Velser Gemeenschap. „Ik beschouw het echt als een liefhebberij, dat verza melen van kaarten" meent de heer Helmer. En wat de fami lie er van denkt? „Ach, ze nemen me wel eens in de maling, maar ze helpen vaak mee en vinden het maar wat prettig dat ik meestal thuis ben." Een van de oudste kaarten dateert uit 1899 en werd uit Rotterdam verzonden. Het „Witte Huis" staat er op. En wie weet er nog iets van 4 december 1904, toen de Rus sisch-Japanse oorlog gaande was en een deel van de Rus sische vloot in de Sabangbaai op Sumatra lag. Raadpleeg de collectie van Louis Helmer. Hij heeft er een kaart van. Op het keurig nette pleintje bij het statiori in Hoorn ligt een imponerend scheepsan- ker, ongeveer gelijk aan dat in het Moerbergplantsoen te IJmuiden. Het in Jan Pie terszoon Coen's geboortestad tentoongestelde ijzeren ge vaarte heeft in zoverre iets met IJmuiden te maken, dat het, op 1 mei 1938, 7 mijl noordwest van de IJmuiden se vuurtoren door schipper J. Meun van de „Urk-86" is ge vonden en in de vissershaven van IJmuiden is aangebracht. Wie daar meer van wil weten kan op dat stationsplein lezen dat het 't anker is van de „Oude Zijpe" van de Kamers van Hoorn en Enkhuizen van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, welk schip in 1740, onder commando van kapitein Joost Anker, ver trok naar de Oost. En, dat op het einde van de thuisreis, op de 22ste september 1742, de „Oude Zijpe" strandde ten noorden van Zandvoort. Over het anker in het IJmuidense Moerbergplant soen valt ter plaatse geen verklaring te lezen, ofschoon aan wachtenden op de bus aldaar (lieden die om de een of andere reden het dienst regeling-boekje niet hebben geraadpleegd) het aan tijd hiervoor in de meeste geval len niet zou ontbreken. On der die onwetende wachten den bevinden zich niet al leen mensen die slechts voor een dag of korter in IJmui den zijn, maar ook personen die al enige tijd in deze ge meente wonen. Van stadge noten die nog langer hier zijn gevestigd, hebben zij al vele, niet zo erg met elkaar kloppende, verhalen over dat anker gehoord. Een toerist uit Hoorn zo luidt een an der verhaal moet dezer dagen, nogal van streek, de dichtstbijzijnde winkel zijn binnengerend voor een inter- lokaaltje met thuis om de geruststellende verzekering te verkrijgen dat het scheeps tuig van de „Oude Zijpe" nog op de plaats lag waar het hoorde en dus niet ge stolen was. De grote waarde, die de kaarten in geschiedkundig en aardrijkskundig opzicht heb ben, viel ons op bij het be kijken van vrijwel elke kaart. Ook van Velsen heeft de heer Helmer honderden kaarten. En dan voorts van Amster dam, waar hij vaak is aan te ;reffen op de Centrale Markt. Hij heeft nog de kaarten met Kokadorus op het Amstel- veld, met de intocht van de Boerengeneraals in 1902 en met de brand in het Paleis voor Volksvlijt in 1929. Zelfs „een uurtje in het Vondelpark", zoals dat in 1905 werd doorgebracht door twee geliefden, is indertijd op de plaat vastgelegd en nu opgeborgen in het archief van Louis Helmer. „De visite lacht er ook wel eens om", zei de heer Helmer bij de deur, toen we met de fotograaf vertrokken. „Maar wanneer ik aan het ordenen ben, staat de' visite gauw achter m'n rug en blijft soms uren kijken". Het was me de brand wel, die we met ons allen vorige week maandag tot diep in de nacht hebben aanschouwd. Het vier verdiepingen hoge pand van de firma Max Gos- schalk zagen we uitbranden en een ieder zal de figuur hebben gezien van de man, die met zijn vrouw op de hurken voor het brandende pand zat: Max Gosschalk, die zijn eigendommen in rook over IJmuiden zag uit vliegen. Niet alleen in rook vloog alles over- IJmuiden uit, heeft de heer Nijmeijer van de Velsense brandweer ons verzekerd, toen we met hem gebukt stonden over een fraaie overzichtsfoto van de brand. Er ging in die uren ook vliegvuur over de stad en één bedrijf, de rokerij van de firma Van Beelen, is ternauwernood aan een zelf de vernietiging als het pand van Gosschalk ontsnapt. In het kantoor van de rokerij trof men een geheel verschroeid board-plafond aan. De brandweer toog op onderzoek en constateerde, dat het vliegvuur van de pakhuisbrand via de lucht koker op het dak van het rokerijkantoor in het kan toor was terecht gekomen. Het begin van brand was ontstaan, maar kon bijtijds ontdekt worden. IJMUIDEN heeft enige reis- verenigingen. Eén daarvan draagt de welklinkende naam van „Bellevue". Vorige week maakten veertig leden van deze vereniging een vier daagse vakantiereis door het Duitse en Belgische land en een van de veertig heeft ons uitgebreid en enthousiast verteld van de ervaringen, die tijdens die vierdaagse reis werden opgedaan. Het natuuESchoon van Neder land werd op dinsdag de vijf tiende juli bewonderd en na een overnachting in Maas tricht zocht men woensdag de Ardennen op. De IJmui- denaren stapten rond op twee stuwdammen en zaten aan tafel in Spa. 's Avonds Iaat was men in Maastricht terug. Op donder dag trok men Duitsland in om het fraai gelegen dorpje Monschau te bereiken en vrijdag moest alweer de terugtocht naar het IJmui dense worden aanvaard langs de mooiste plaatsen in Lim burg, Brabant, Gelderland en Utrecht. Voor een laatste genoeglijk samenzijn zat men bijeen in Renswoude, waar de leden met lof over het werk van het bestuur heb ben gesproken. Vrijdag 25 juli zien de veertig elkaar weer. Natuurlijk in café „Bellevue" aan de Wijk aan Zeeërweg, waar de reisver- eniging „Bellevue" de vakan- tietocht voor de zomer 1959 alvast gaat voorbereiden. Je kunt nooit te laat zijn.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6