Macmillan stuurt aan op een topgesprek over een week HET WEER Parijs tegen een „Weens Congres" Adenauer is ontevreden over de raadpleging in de NAVO-raad Washington niet gelukkig met de keus van New York Washington steeds aarzelender Libanezen vonden nog geen gezamenlijke kandidaat Patisserie DEKKERS Haarlems Dagblad IJmuider Tong Adviesgroep gevormd voor waarnemerskorps Veel bewolking Het woord is aan... De Gaulle's beslissing is nog niet genomen Twee jaar geëist wegens overval op slapende automobilist een lekker koekje, HAZENBERG'S 1e klas Banketbakkerij Spaak stemt in met de mening dat overleg inzake belangrijke problemen noodzakelijk is BOT VANGEN Generaal Gastro Leon uit Venezuela verbannen KOOPVAARDIJ Eisenhozver wantrouwt Sovjet-tegenvoorstel Wij verwerken uitsluitend ROOMBOTER Uitbreiding Nederlandse auto bleef op Italiaanse overweg steken Gevechten in Tripoli TWEKA STRAND - BADKLEDING 73e JAARGANG No 13 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoor. Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 25 JULI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIjEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 166 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enige regen of onweer. In het binnenland iets hogere temperaturen. Aan vankelijk zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Carlyle De mens is een dwaas kind, dat alles vraagt en niets verdient en enkel een duister graf krijgt. PARIJS (Reuter) Generaal De Gaulle is voorstander van een topconferentie van de grote mogendheden, maar hij voelt er niet voor een „Congres van Wenen" by te wonen, zo heeft de Franse minister van Voorlichting Soustelle verklaard. Volgens hem is de premier bereid aan een top bijeenkomst deel te nemen, wanneer men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. Hij wil echter niet meedoen aan een vergadering die zich eindeloos voortsleept. Soustelle zei overigens dat er nog geen beslissing is genomen over de deelneming van De Gaulle aan een top conferentie in UNO-verband. Dit naar aanleiding van een officiële mededeling van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken dat de Franse ambassadeur in Washington Al phand verklaard had dat De Gaulle niet bereid was te komen. Deze verklaring bleek later op een onjuiste interpretatie van uitlatingen van Alphand te berusten. De vraag wie er aan een topconferentie moeten deelnemen noemde Soustelle be langrijk, omdat er, naar het oordeel van de Franse regering, ingeval van deel neming der Arabische landen geen eind zou komen aan de lijst van eventuele deel nemers. Dan zouden de Israëliërs willen meedoen, en de Grieken wegens de kwes- tie-Cyprus en misschien ook wel Pakistan en Turkije als mohammedaanse landen. (President Kubitschek van Brazilië heeft er in een telegram aan Eisenhower op aan gedrongen dat ook Zuid-Amerika op een topconferentie wordt vertegenwoordigd, ongeacht of deze binnen of buiten de UNO wordt gehouden). Soustelle verklaarde dat men het onder werp van Kroesjtsjevs eerste brief, waar in hij aandrong op het houden van een topconferentie en diens tweede brief, waarin hij zich bereid verklaarde aan een speciale bijeenkomst van de Veiligheids raad deel te nemen, niet moet verwarren. Daarom wordt er tussen Parijs, Londen en Washington druk overleg gepleegd om te verzekeren dat een topconferentie „zo vruchtbaar mogelijk" zal zijn. De minister deelde tenslotte mee dat de regering haar houding vandaag definitief zal bepalen. Hij verwacht dat het Franse antwoord zaterdag naar Kroesjtsjev zou worden ge zonden. Op 15 april hebben twee jongemannen uit Tilburg in de bossen bij" Helvoirt ge tracht een vertegenwoordiger, die in zijn auto in slaap was gevallen, met een knup pel bewusteloos te slaan en hem daarna van zijn geld te beroven. De vertegen woordiger werd slechts licht gewond en riep om hulp, waarna de beide jongeman nen aan de haal gingen. De politie had hen spoedig achterhaald. Zij waren met nog vier anderen ont snapt uit een gesticht te Arnhem en had den in de twee dagen van hun vrijheid verscheidene diefstallen gepleegd. Een van hen stond thans in Den Bosch terecht. De officier van Justitie eiste twee jaar gevangenisstraf. Advertentie keurig verpakt in trommeltje en met afbeel dingen van IJmuiden. Echt iets om mee te nemen en cadeau te geven, 3.per stuk. ALLEEN BIJ CENTRUM GALERIJ TEL. 6479 Suikerfabrieken in Indonesië zijn tot vitale bedrijven verklaard Bij besluit van de centrale militaire ge zaghebber, luitenant-generaal A. H. Nasu- tion, zijn alle 53 suikerfabrieken in Indone sië tot vitale bedrijven verklaard. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM De sportvissers op de IJmuider Zuid- pier hebben in deze vakantietijd niet over gebrek aan belangstelling te kla gen. Als het mooi weer is, vormen zich om iedere werphengelaar groep jes nieuwsgierigen, die niet voldaan zijn alvorens zij een schol of een schar retje hebben zien verschalken. Vissers en kijkers moeten echter vaak uren geduld oefenen, ivant de vangst is de laatste tijd bepaald slecht. Daarvan ge tuigt ook het gezicht van de visser links op de foto, die een dag lang niets dan (figuurlijke) bot ving. CARACAS (UPI) De Venezolaanse mi nister van Defensie, Jesus Maria Castro Leon, is uit de regering verwijderd en met een vliegtuig van de luchtmacht naar San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico, over gebracht, samen met zijn staf. In een ra diotoespraak heeft schout bij nacht Larra- zabal verklaard dat de verwijdering van generaal Castro Leon noodzakelijk was omdat hij een samenzwering tegen het nieuwe regime op touw had gezet. defensie. Spaak en Adenauer zijn het er, naar verluidt, over eens, dat in het geval van belangrijke problemen, die de gehele westelijke wereld raken, overleg in de NAVO noodzakelijk is. In gewoonlijk goedingelichte kringen verluidt, dat de bondsrepubliek ontvreden is over het overleg inzake de Britse en Amerikaanse actie in het Nabije Oosten in de permanente NAVO-raad. Na het gesprek met Spaak heeft Ade nauer besprekingen met bondspresident Heuss gevoerd. Advertentie COMPLETE UITRUSTINGEN voor alle Maatschappijen van de en voor Radio Holland DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S WASHINGTON (Reuter) De „New York Herald Tribune" meldt uit Washing ton dat het ontwerp van president Eisen howers antwoord op Kroesjtsjevs voorstel om maandag in de Veiligheidsraad een topbespreking te houden, „in krachtige be woordingen" is gesteld. Eisenhower zou er op staan dat het tijd stip en de samenstelling van de topconfe rentie, en de voorwaarden waaronder zij kan plaatshebben, door de Veiligheidsraad worden bepaald. Eisenhower zou het stand punt innemen, dat de V.S. geen bijeenkomst kunnen bijwonen, die slechts beperkt is tot de vraagstukken inzake Libanon en Jor danië, aldus het blad. Eisenhower wil dat de kwestie-Israel eveneens aan de orde wordt gesteld en zegt in zijn antwoord dat de V.S. slechts dan aan de topconferentie zullen deelnemen, als de situatie in het gehele Nabije Oosten behandeld wordt, zo schrijft de „Herald Tribune". (AFP-Reuter) Het ontwerp voor een Amerikaans antwoord zou donderdagavond nog aan Londen en Parijs gezonden wor den, zo heeft Eisenhowers perschef, Ha- gerty, bekendgemaakt. Hij voegde hieraan toe, dat Washington op de hoogte wordt gehouden van de antwoorden die in Parijs en Londen worden opgesteld. Hij zei het mogelijk te achten, dat Eisenhowers ant woord aan Kroesjtsjev vandaag zou worden gepubliceerd. (Reuter) Naar verluidt is Washington niet gelukkig met de interpretatie die men algemeen aan Kroesjtsjevs jongste brief heeft gegeven. Amerikaanse functionaris sen verklaarden dat na een zorgvuldige bestudering van de brief zal blijken dat Kroesjtsjev in feite niet heeft aanvaard wat van westelijke zijde is geopperd. Men acht het dan ook mogelijk dat Eisenhower de schijnbare aanvaarding van de weste lijke voorstellen door Kroesjtsjev zal be twisten Het voorstel van Macmillan, waarbij Eisenhower zich aansloot, was volgens deze functionarissen, dat de Veiligheidsraad zou bijeenkomen op het niveau van regerings leiders. Kroesjtsjev is echter weer terug gekomen met zijn aanvankelijk voorstel voor een topconferentie van de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en India, met secretaris generaal Hammarskjoeld en in tegenwoor digheid van de Arabische landen en hij heeft niet gezegd hoe de Veiligheidsraad met die onderneming verbonden zou zijn. Advertentie CENTRUM GALERIJ TELEFOON 4502 De Nederlandse Spoorwegen laten niet alleen een „Kaasexpres" naar Alkmaar rijden voor toeristen die daar vrijdags de beroemde kaasmarkt willen bekij ken, er rijdt donderdags nu ook een „Schager Expres". In Schagen maakt men dan van deze marktdag een feest dag met tal van folkloristische evene menten, waaraan muziek- en dansgroe pen in de klederdracht van de streek medewerking verlenen. BEIROET (AFP) De Libanese regering heeft officieel krantenberichten tegenge sproken, dat zij zou hebben besloten de waarnemersgroep der UNO in het land te boycotten. Deze berichten zijn van elke grond ontbloot, aldus de regering. CAIRO (Reuter) Het Syrische leger heeft bekendgemaakt, dat de Syrische luchtafweer het vuur heeft geopend op twee niet-geïdentifjceerde straalvliegtuigen die boven Syrië vlogen. Een van de toe stellen was boven Libanees gebied neer gestort, zo meldt het Egyptische persbureau in Cairo. BONN (AFP/DPA) De secretaris-gene raal van de NAVO, Spaak, heeft donder dag te Bonn besprekingen gehad met de Westduitse bondskanselier, Adenauer. In officiële kringen te Bonn bewaart men het stilzwijgen over het onderhoud. Men heeft alleen bekendgemaakt, dat Spaak op eigen initiatief naar Bonn is gekomen. Naar te Bonn verluidt, is vooral gesproken over raadpleging in de permanente NAVO- raad over actuele problemen, zoals de crisis in het Nabije Oosten, over de houding van de westelijke bondgenoten met het oog op de topconferentie en over de westelijke (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan, die, vooral met het oog op de door de Verenigde Staten getoonde terughoudendheid, bereid leek desnoods reeds maandag naar New York te gaan voor de topconferentie, is enigszins bekoeld. Tenslotte is de bijeenkomst van de overgebleven landen van het Bagdad-pact, die maandag in Londen begint, van het grootste belang, evenals de aanwezigheid van de Turkse premier Men- deres met het oog op de ernstige wending in de crisis op Cyprus. Nog belangrijker is echter de komst van Dulles naar Londen, met wie maandag onmiddellijk het nieuwe overleg over de topconferentie zal beginnen. President Eisenhower en Dulles zijn er niet opgetogen over, dat de bijeenkomst in New York zal gehouden worden. Men houdt in Londen rekening met de mogelijkheid, dat de Verenigde Staten op het laatste ogenblik nog zullen voorstellen de bijeenkoomst van de Veiligheidsraad, met de bijbehorende topconferentie, in Genève te houden, om dat men meent dat New York Kroesjtsjev een maximum propagandamogelijkheid biedt. BEIROET (UPI) In Libanon heerst op het ogenblik grote politieke bedrijvigheid achter de schermen, ter voorbereiding van de presidentsverkiezingen. Oppositie- en regeringspartijen zijn het er over eens, dat er één gemeenschappelijke kandidaat moet komen, maar verder reikt hun eensgezind heid op dit moment nog niet. De oppositie steunt de kandidatuur van Besjara el Khoery, die echter totaal on aanvaardbaar is voor de regeringspartijen Khoery is al eens president geweest, tot dat hij door een algemene staking tot af treden gedwongen werd. Hij had, evenals Sjamoen van plan is geweest, een grond wetswijziging voorgesteld, die een tweede ambtsperiode mogelijk gemaakt zou heb ben. De regeringspartijen willen de afgevaar digde Salim Lahoud als president. De op positie wil hem niet vanwege zijn nauwe verbondenheid met Sjamoen. Andere kandidaten zijn oud-president Alfred Naccache, die Libanon twee jaar leidde onder het Franse mandaatschap, de rechtsgeleerde Joseph Hitti, en de hoofd redacteur van een neutraal blad, Charles Helou. Veel waarnemers houden het er echter op, dat op de duur een vooraanstaande en populaire militair als voor beide partijen aanvaardbare kandidaat uit de bus zal komen. Tegenover de zegslieden van het Ame rikaanse persbureau UPI, die Murphy, Eisenhowers „trouble-shooter", ofwel diplo maat voor moeilijke zaken, veel succes toe schrijven, ook bij de Libanese oppositie, staan de zegslieden van Reuter, volgens wie de wrevel onder de Libanese oppositie tegen Murphy toeneemt. De leiders van de oppositie zeggen, dat Murphy in geen en gel opzicht geslaagd is in zijn pogingen om een algemeen aanvaardbare kandidaat te vinden voor het presidentschap en Liba non vrede en stabiliteit te brengen. (UPI) Naar verluidt heeft president Sja moen van Libanon verklaard zijn volge lingen de vrije hand te laten in het kiezen van een nieuwe president. De aankondi ging, dat deze verkiezing op 31 juli zal wor den gehouden, schijnt de politieke situatie in Libanon reeds aanzienlijk te hebben verhelderd. Sjamoen zou tevens zijn tevredenheid hebben uitgedrukt over het resultaat der besprekingen die de speciale afgezant van president Eisenhower. Robert Murphy, de afgelopen dagen, met talrijke prominenten uit het politieke leven heeft gevoerd. Hedenochtend is het Russische schip „Pobeda" in de haven van Beiroet voor anker gegaan. Het werd door twee Ameri kaanse torpedoboot jagers naar zijn lig plaats geleid, nog geen honderd meter van het vlaggeschip van admiraal Holloway, de „Taconic". De „Pobeda" zal tien Rus sische gezinnen aan boord nemen. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft zeven afgevaardigden van landen in de UNO verzocht zitting te nemen in een adviesgroep voor de UNO-missie in Liba non, zo is donderdag in New York bekend gemaakt. Hij heeft de groep gevormd met het oog op zijn plannen om de werkzaamheden van de UNO-waarnemers in Libanon uit te breiden, zodat zy dag en nacht tegen in filtratie van wapens en mensen uit Syrië kunnen waken. In de groep, die vrijdag voor het eerst met Hammarskjoeld za] vergaderen, heb ben zitting Prins Ali Khan, permanente vertegenwoordiger van Pakistan, de In diase vertegenwoordiger Arthur Lall, de Noorse onderminister van Buitenlandse Zaken Hans Engen, de permanente ver tegenwoordiger van Ceylon Claude Corea, de Canadees Charles Ritchie en de afge vaardigden van Brazilië en Columbia. In officiële UNO-kringen heeft men donderdag voorts verklaard geen bevesti ging te hebben ontvangen van Libanese persberichten volgens welke de regering in Beiroet de betrekkingen met de UNO-mis sie heeft verbroken. Gisteren is in Londen officieel verklaard dat Kroesjtsjev's wens om maandag met de topconferentie te beginnen, onrealis tisch is. Men moet niet vergeten, dat de westelijke landen op soms omslachtige, maar in eik geval democratische manier, met elkaar moeten onderhandelen. Het Britse kabinet vergaderde gisteren twee uur om de moeilijkheden onder ogen te zien. De nog altijd optimistische verwach ting was, dat ongeveer binnen een week ai de hindernissen naar de top zullen zijn opgeruimd. Macmillan zal nog een bespre king willen voeren met president Eisen hower voor de opening der bijeenkomst. Een bewijs dat de crisis luwt, is dat het Lagerhuis, zoals voorgenomen, op 1 augus tus met zomervakantie gaat. In het Lagerhuis klonk gisteren gejuich toen Hugh Gaitskell, de leider van de op positie, gewaagde van de algemene vol doening, dat Kroesjtsjev in beginsel het voorstel van de Britse regering om een serie bijeenkomsten van regeringsleiders te houden, parallel aan de vergaderingen van de Veiligheidsraad had aanvaard. Gaitskell zei dat het gehele Lagerhuis ach ter Macmillan staat om zo spoedig moge lijk succes te bereiken. Hoewel vele vragen kunnen worden gesteld zei hij er van af te zien thans op de moeilijkheden in te gaan. Aan Macmillan werd de vraag ge steld, of kolonel Nasser voor de conferen tie kan worden uitgenodigd. Macmillan hield uitdrukkelijk een slag om de arm. Hij antwoordde dat Kroesjtsjevs oorspron kelijke voorstel een vijfmogendhedencon- ferentie in Genève was. Ons tegenvoorstel voor een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad was echter soépeler het geen Kroesjtsjev dit in zijn laatste brief heeft erkend. Het zou volgens Macmillan voorbarig zijn om, voordat de Veiligheids raad zelf overeenstemming heeft bereikt over de vorm van de bijeenkomst, nu reeds te bepalen welke niet-leden onder de staten aanwezig zouden moeten zijn en door wie zij zouden moeten worden ver tegenwoordigd. De Britse premier heeft hiermee zijn Russische collega duidelijk te verstaan gegeven, dat hij de Veiligheids raad niet de wet kan voorschrijven. Verzoenend In Londen wordt overigens met instem ming vastgesteld, dat Kroesjtsjev een ver zoenend gebaar heeft gemaakt zonder bombastische dreigementen te uiten. Hij wordt wellicht aangelokt door de própa- ganda-mogelijkheden, maar uit de toon van zijn antwoord valt op te maken, dat propaganda niet zijn enig motief hoeft te zijn. Men blijft rekening houden met de mogelijkheid, dat hij inderdaad ontspan ning wenst. Hoewel Macmillan zich neer gelegd heeft bij een uitstel, wil hij dat het Westen zo snel mogelijk doorzet. Een Amerikaanse suggestie om de bijeenkomst pas over twee of drie weken te houden, wordt voor het Britse publiek onaanvaard baar geacht. Voorkomen moet immers worden dat de Russen elke treuzeling uit buiten. Kroesjtsjev zou zich dan kunnen voordoen als de man die een weerspannig Westen naar de top sleept. Daarom, zo wordt hier opgemerkt, moet er. ook geen bezwaar tegen Nasser's aanwezigheid wor den gemaakt, hoezeer dit misschien ook tegen de borst mag stuiten. Als tegen prestatie zou Nasser moeten beloven, geen nieuwe uitbarstingen, met name in Koe weit en Soedan, te veroorzaken. Hoe het ook zij, de Britse regering is van mening dat het topgesprek over ruim een week in kannen en kruiken behoort te zijn. OSLO (Reuter) In Oslo is donderdag na een normale kabinetsvergadering be kendgemaakt, dat de Noorse regering hoopt dat een topconferentie over het Nabije Oosten zal worden gehouden, „zelfs als het moeilijk is in te zien hoe dit op een normale vergadering van de Veiligheids raad kan gebeuren". De Noorse regering hoopt dat de praktische en politieke moei lijkheden die een dergelijke bijeenkomst in de weg staan, kunnen worden over wonnen. De chef van de afdeling Jeugdvorming en Volksontwikkeling van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de heer E. A. Schüttenhelm, die met zijn vrouw en drie kinderen op vakantie reis in Italië is; heeft met zijn gezin nog juist op tijd de auto kunnen verlaten toen die op een bewaakte overweg bij Aiassio tussen de neergelaten slagbomen vast was komen te zitten. Buitenlandse vakantiegangers, die op een nabijgelegen kampeerterrein hun tij delijk domicilie hebben, ijlden naar het station van Aiassio om daar het personeel op de hoogte te stellen. Daardoor kon de machinist van de trein Genua—Venti- miglia nog juist op tijd gewaarschuwd worden: nog geen drie meter voor de verlaten auto stond zijn trein stil. (AFP) Bij gevechten tussen het Liba nese leger en opstandelingen in Tripoli zijn donderdagavond drie opstandelingen ge dood en zeven gewond. De artillerie van het leger heeft verscheidene huizen, waar uit op soldaten werd geschoten, verwoest. Advertentie

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1