FILTRA Son filtre est si pur RUSTIGE LANDING Zwarte prins van Nigeria op doorreis in Nederland UMPIE IN DE DROOMTUIN^) Cursisten als organisten L KAN 3UWELIER - HORLOGER Agenda voor Haarlem Gashond HORLOGES fabrieksrestanten 30-50% korting 4 televisie Leuke kennismaking De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Verrukt van Europese klimaat... Ministers motiveren Latijns opschrift op medaille K.L.M. twee keer per week naar Singapore Gaat u met vakantie? WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Twee soldaten gedrost na ruzie met commandant os vervolgverhaal door Betty Beaty Interparlementaire Unie houdt congres in Brazilië VRIJDAG 25 JULI 1958 De VARA-televisiesectie verdient een welgemeend compliment voor het vlotte en gevarieerde programma dat zij de kij kers donderdag voorzette. Milo Anstadts maandelijkse rubriek „Spiegel der Kun sten" begon met een boeiende reportage over de vakschool voor goud- en zilver smeden. Lex van Delden bracht met as sistentie van Marius Flothuis, aan de vleu gel fragmenten uit zijn „Bartokiana" een compositie voor vijf handen, zijnde een aantal geestige variaties op drie the ma's van Bartók) ten gehore, waarbij de interviewer met veel flair een vijfde handje hielp. De serie beelden van de Ko- koschka-expositie in het Haagse Gemeen temuseum was uiteraard nogal statisch, maar zij werd voorzien van een intelligen te toelichting, die voor velen het werk van deze vooraanstaande exponent der moder ne schilderkunst begrijpelijker gemaakt zal hebben. In de filmdocumentarie over het ontwikkelingsgebied Oost-Friesland, samengesteld en geregisseerd door Arie de Ruyter, mankeerde het nogal eens aan logische beeldovergangen, zodat het ge heel een ietwat onsamenhangende in druk achterliet. Toch kreeg men wel enig inzicht in de problemen van het Friese achterland, waar de slechte verbindingen, de gebrekkige waterhuishouding en de ho peloze bodemverkaveling tot een massale vlucht van de lokale bevolking dreigen te leiden. Bijzonder plezierig was de kennisma king met de jonge componist en tekstdich ter Pieter Goemans, wiens liedjes blijk ga ven van een gezonde muzikaliteit en een levendig gevoel voor ljumor. In het kolder liedje over het spookje dat uit spoken ging uitstekend voorgedragen door Ria Kuycken en vooral het verrassend-fris- se Engelse liefdesliedje „Song of Satur day" viel zelfs iets van een persoonlijke stijl te genieten. De confrontatie met de Europa-band van Kurt Edelhagen werd, na alle publiciteit die dit ensemble voor uitgesneld is, een vrij aanzienlijke teleur stelling. Een van Ellington's „ever greens" kreeg, in het fantasierijke ar rangement van de Nederlandse trompet tist Rob Pronk, een pittige vertolking, maar de rest van het repertoire deed ons maar bitter weinig. Stellig zijn deze zes tien musici stuk voor stuk virtuozen van formaat en samen produceerden zij menig staaltje van technisch-perfecte „modern jazz", maar naar onze smaak was het alle maal te schools en te plichtmatig om te kunnen boeien. Rita Reys, die als gastso- liste optrad, had trouwens ook niet haar dag. Beeldschermer Advertentie HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 -24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de kinderen. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- te'rst VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11 00 Gram. 11.20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Piano recital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Hawaiian-muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazzmuz. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 Vrouwenkoor. 15 15 Boekbespr. 15.35 Holland Festival 1958: Re- sidentie-orkest. 16.15 Geef de jeugd speelruimte, caus. 16.30 Gram. 16.55 VARA's versierde yakan- tietips. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comment. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.Atlantisch aller lei Een en ander over de 15 landen, aangesloten hij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Marion An derson, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Pro menade-orkest en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documentaire. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Opsporing verzocht. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gram. HILVERSUM II 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Mor- gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.22 Land- en tuinb.meded. 12.25 Radio boodschap door Z.H. Paus Pius XII en apostoli sche Zegen. 13.30 Nieuws. 13.45 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Pianospel. 14.40 Kroniek van let teren en kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Hawaiianmuz. 15.30 Dameskoor. 15.50 Boekbespr. 16.00 Voor de jeugd 16 50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17,30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19 10 Comm. op het nieuws. 19.15 Philh.orkest en soliste. 20.10 Gram. 20.25 Act. 20.40 Gram. 21.00 Wij Europeanen, caus. 21.20 Gram. 21.55 Amys.- nuiz 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Caus. 12.42 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Gram. 15.00 Lichte muz. 15.15 Gevar. muz. 15.45 Gram. 16.00 Idem. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper. 17.20 Schlagers. 18.00 Wereld- tentoonstell. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Expo '58. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05 Gram. 23.35 en 23.45 Idem. 23.55—24.00 Nieuws. VOOR ZATERDAG AVRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journaal en weerbericht. NCRV: 20.20 Lied van de maand. 20.25 Pas geperst. 21.00 De grote kat- tenlamilie, tekenfilm. 21.45 Quiz. 22.10 Dagsluiting. (Van onze correspondent) Met een verblindend witte tandpasta- glimlach kijkt prins Jimoh Oladaumi Oyewumi van Nigeria naar een paar spe lende kinderen. Rustig nipt hij dan van het kopje koffie in de Europa-wachtka mer op Schiphol. Ja, hij is een prins van koninklijken bloede, beaamt hij bijna schuchter, als wij met een vragende blik naar de titels op zijn visitekaartje wijzen. „Ik kan mij voorstellen, dat u als Ne derlander niet bekend bent met de oude gebruiken van mijn Afrikaanse stam". En prins Jimoh (dat „vrijdag" betekent, want hij is op een vrijdag geboren) vertelt, dat hij reeds als kind met diepe sneden in het gelaat getekend werd in een „patroon", dat iedereen in Nigeria kent als het merk teken voor een prins van koninklijken bloede. Zijn zeventigjarige vader regeert nog over Ogbomosho maar eens zal prins Jimoh de scepter zwaaien over 20.000 on derdanen, allen moslems. In het vliegtuig heeft hij de kledij van zijn stam, een blau we mantel van dunne stof en een oranje muts, afgedaan Nu zit hij in een Westeuropees col bertje op Schiphol. Het is de eerste maal Prins Jimoh Oyewumi Op een vraag van het Tweede-Kamer lid mr. Vrolijk (P.v.d.A) betreffende het opschrift van de ingestelde Vrijwilligers- medaille hebben de ministers van Justi tie, van Binnenlandse Zaken en van Oor log geantwoord dat zij zich bij de keuze van een opschrift voor de Vrijwilligers- roedaille hebben laten leiden door de overweging, dat hét opschrift kenmer kend moest zijn voor alle korpsen, orga nen en verbanden, voor welker leden de medaille bedoeld is. Deze korpsen, orga nen en verbanden lopen in karakter zeer uiteen. Bovendien moest rekening wor den gehouden met het feit, dat een me daille weinig ruimte biedt voor een op schrift. Dit maakte een korte kernachtige aanduiding noodzakelijk. Ofschoon het Latijn niet voor een ieder aanstonds ver staanbaar is, hebben de ministers aan de spreuk „Patriae Servire Libertas" de voorkeur gegeven, omdat zij meer dan de andere overwogen opschriften aan be doelde vereisten voldoet en zich door haar eenvoud en bondigheid gemakkelijk laat vertalen en verklaren. Tenslotte merken de ministers op, dat een in de Latijnse taal gesteld opschrift voor me dailles, ordetekenen en distinctieven niet ongebruikelijk is. Het onderscheidings teken van de orde van de Nederlandse Leeuw draagt een opschrift in die taal, hetgeen ook het geval is met de erkente lijkheidsmedaille, het Kruis van Ver dienste van het Rode Kruis en de dis tinctieven bij onderdelen van de krijgs macht. in zijn 32 levensjaren dat hij Europa be zoekt Prins Jimoh is vertegenwoordiger van een grote Franse productenfirma, die zijn relaties niet alleen in Nigeria, maar ook in Ghana en in enkele andere landen aan de Westafrikaanse kust heeft. Hij zorgt voor de export van katoen en im porteert bier. Nu maakt hij een reis door enkele landen van Europa om voor de eerste maal met zijn relaties kennis te maken. Dat bevalt hem goed. In Bremen is hij als een „vorst" (en prins Jimoh moet zelf lachen om dat woord) ontvangen en nu gaat hij naar Londen. Over het klimaat is de Afrikaanse prins verrukt. „Het volgend jaar neem ik mijn vrouw naar Europa mee", zegt hij. „Zij zal haar ogen uitkijken". Dan vertelt hij trots over de emancipatie van zijn eigen stam in Nigeria. „Iedereen is er vrij om te denken en te geloven wat hij wil. Er is geen achterstelling van de vrouw. In Noord-Nigeria, waar hij tegenwoordig woont, kent men een familieleven dat niet belangrijk afwijkt van dat der Europeanen. De nieuwe universiteit van Ibadan in West-Nigeria levert jaarlijks al heel wat academici af en daardoor zal de ontwik keling van het land steeds sneller gaan. Nigeria heeft de hulp ingeroepen en ver kregen van Westelijke landen. Vele Ne derlandse ingenieurs, wegenbouwers, havenspecialisten en plantagedeskundigen werken mee om de achterstand zo snel mogelijk in te halen". Niet voor niets ko men onze ministers vaak naar Nederland toe voor studie- en werkbezoek", consta teert prins Jimoh. Engels is er de voer taal, maar daarnaast wordt de inheemse taal van Ogbomosho, het Yoruba-dialect in ere gehouden en op de scholen in zijn geboorteland onderwezen. Voordat hij in het vliegtuig stapt, dat hem naar Londen zal brengen verzekert hij ons nog, dat hij heel wat nieuwe dingen, die hij in Europa heeft gezien en gehoord, in Ogbomosho zal toepassen als hij te zijner tijd zijn va der zal opvolgen. De heer M. Koek, gasfitter in Utrecht, heeft een hond, genaamd „Hertha", die zich een reputatie als de „gashond" ver worven heeft. Hertha - een forse groe- nendaeler - kreeg een opleiding in de rijksspeurhondenschool in Den Haag, waarna zijn baas hem verder heeft af gericht op het zoeken naar gas De prestaties van de hond zijn ver bazingwekkend en voor de gasbedrijven in Nederland uitermate nuttig. Vrijwel ieder lek in een net wordt door Hertha opgespoord. Het dier ruikt bijvoorbeeld een uiterst klein lek in een gasslang in een keuken reeds buiten op straat. De hond begint te blaffen en geeft het zoeken niet op voordat het lek is gevonden. De heer Koek heeft reeds in verschil lende gemeenten van ons land met Her tha een onderzoek ingesteld. In vijf da gen tijd vond het dier in Maarssen niet minder dan 133 lekken en lekjes in gas leidingen- Er bestaat wel een apparaat, waar mede.. de lekken in gasleidingen, Jkunnen worden opgespoord, maar daarmee kun nen vier man per dag niet. mee dan 650 meter gasleiding afzoeken. Hertha en zijn baas daarentegen maken een route van 2'A a 3 km. per dag. Binnenkort gaat de heer Koek een onderzoek in stellen in Driebergen en Zeist. Op grond van een beslissing van de En gelse regering zal de K.L.M. na 1 augustus niet meer drie keer, maar twee keer per week van Schiphol naar Singapore vlie gen. Het eindpunt van de derde dienst wordt dan Bangkok. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Umpie bedacht zich niet lang. „Ketting of geen ketting, ik ga verder!" dacht hij. Nee, hij had geen zin, zich door die dreigende waarschuwing op de borden bang te laten maken. Hij bukte zich en kroop moedig onder de zware ketting door. En zo kwam hij bij een heuvel, waartussen een smal pad liep. Het was daar erg stil en eigenlijk zag het er wel een beetje geheimzinnig uit; maar Umpie stapte flink tussen de hellingen door0 Advertentie De „Internationale Zomeracademie voor Orgel" het verlengstuk geworden van het Haarlemse improvisatieconcours gaf donderdagmiddag een openbaar blijk van activiteit. Tien cursisten uit acht landen waren aangewezen om de verzorging op zich te nemen van de gemeentelijke orgel bespeling in de Grote Kerk, waardoor uiteraard de gebruikelijke tijdsduur van het concert die bepaald is op een uur rijkelijk werd overschreden. De Oostenrijkse organiste Erika Koch toonde haar vertrouwdheid met de kla vieren door middel van een vertolking van een Echofantasie van Sweelinck, de Amerikaan Alan Curtis demonstreerde een vlot spel met Variaties over „Mein junges Leben hat ein End" van dezelfde compo nist en was in de eerste helft ook zeer gelukkig met zijn registraties. Marcel We ber, een Luxemburger, toonde begrip voor klankstijl met een paar fragmenten uit de „Messe des couvents" van Frangois en Cécile Barth, uit Zwitserland, liet een vrij evenwichtige weergeving van „Récit sur le Pange Lingua" van Nicolas de Grigny horen Een mooie gelijkmatige en fraai met aliquoten getinte vertolking van het koraal „Herr Jesu Christ dich zu uns wend" van Bach was het zeer te waarderen aandeel van de Duitse organiste Agnes Perrass. De Oostenrijker Franz Falter toonde vooral zijn technische vaardigheid in de meesterlijke Fuga in b kleine terts van Bach, die hij bijzonder klaar wist te hou den. Kunde en begrip bleken uit de inter pretatie van Jehan Alains „Choral Dorien" door de Zweed Sven Ohlsson, die verder ook een opmerkelijke beurt maakte als im provisator op een gegeven thema. Hij waagde het de aangeduide passacaglia- vorm met een markante prelude in te lei dden. a- "v"!-:- ma Ik het? zQ.'p.ypnr,gevoel, dat we deze cur- -sist.,nog eens.-als..kandidaat in- de. impro visatiewedstrijd zullen te horen krijgen! Twee Nederlandse mededingers, Nicolaas van den Hooven en Frans van Doorn, gaven in rustige beheersing blijk van in nerlijke muzikaliteit en veelbelovende aanleg tot improviseren. Tenslotte wist Boudewijn Scholten uit Advertentie ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN" BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Zuid-Afrika op een hem verstrekt thema voor de vuist weg een fuga te spelen, waarvan de expositie en het stretto zeer te waarderen waren. Naar de aard van het thema bewoog deze improvisatie zich bin nen het klassieke plan der harmonie. Met het inlassen van een cadens, als inleiding tot de slotperiode, kwam hij echter vrij moediger voor de dag. Aan goede beloften hier dus ook geen gebrek. Uit deze Schol ten zie ik ook nog wel eens een kandidaat voor de wedstrijd groeien. En zo was het al met al een belangwekkende confron tatie. Jos. de Klerk (Van onze correspondent) Twee dienstplichtige soldaten van de A-compagnia van het 43ste bataljon infan terie Chassé, dat gelegerd is in Assen, zijn sinds zes weken spoorloos verdwenen. Het zijn de twintigjarige H. G. Kooiman uit Amsterdam en de 19-jarige A. N. Baarda uit Sneek. Het vermoeden bestaat dat bei den naar het buitenland zijn uitgeweken Zowel Kooiman als Baarda had moei lijkheden met zij meerderen en zou meermalen dingen gedaan hebben die in de militaire dienst niet getolereerd kunnen worden. Op vrijdag 5 juni gingen de beide militairen met verlof. Zij keerden na het weekeinde niet terug naar Assen, maar kwamen ook niet thuis. De vader van Kooiman waarschuwde tenslotte - enkele dagen geleden - de militaire politie. Thans is ook de internationale politie-organisatie Interpol ingeschakeld, maar totdusver ble ven alle nasporingen zonder resultaat. Tijdens een oefening heeft Kooiman bn- langs verschil van mening gehad met zijn kapitein, of hij wel dan niet aan een mars zou moeten deelnemen. De soldaat zou volgens zijn keuringsrapport marsen van acht kilometer mogen lopen, doch geen twintig kilometer, zoals op deze oefenmars gebeurde. De ruzie liep tijdens de oefening zo hoog dat de soldaat de kapitein een vuistslag gaf. Dit geval zou door de krijgs raad worden behandeld. Kooiman beëin digde de oefening normaal met de andere militairen in Harderwijk. Op 6 juni ging Kooiman er samen met zijn kamergenoot Baarda vandoor Waar schijnlijk is Baarda door zijn vriend overgehaald om weg te- lopen. Het staat vast dat de kapitein, toen de knapen eens samen op het rapport ver schenen, gedreigd heeft hen naar het straf kamp te Nieuwersluis te zenden, iets dat alleen door de krijgsraad kan worden be volen. De gemoederen waren echter aan beide zijden door verschillende moeilijk heden danig verhit, hetgeen wellicht de kapitein tot dit dreigement heeft bewogen De affaire zou normaal als huishoudelijke zaak door de Krijgsraad zijn afgehandeld maar nu worden de beide militairen als deserteurs beschouwd- 62. „Geen van beide". Het klonk als een geweerschot. „En maak niet zo'n omslag. Ik ben hier niet geko men voor thee of koffie". En hij voegde er daarna als een afgedwongen beleefdheid aan toe: „Dank u". Patsy stond voor hem op het haardkleedje en liet haar blauwe ogen de vraag stellen: „Waarvoor dan?" Het enige, wat hij zei, terwijl hij met een vermoeid gebaar over zijn voorhoofd streek, was: „Waarom?" „Waarom wat?" „Waarom is het zulk goed nieuws, dat u vrijdag met Maynard meegaat?" Patsy hield haar adem even in en liet die als een zucht van wanhoop weer ontsnappen bij het horen van een dergelijke domheid. „Waarom?" zei ze woedend, terwijl haar wangen van boosheid hoog gekleurd werden. „Moet u dat nog vragen, nadat ik door uw toedoen twee weken op het Reisbureau gezeten heb?" Een ogenblik leek het, of hij zich voorover zou bui gen en een arm om haar schouders leggen. Maar zij had te veel moeite het verraderlijke trillen van haar stem te onderdrukken. „Tenslotte ben ik toch geen beambte van het Reisbureau", zei ze en haar stem klonk hard, omdat die dan wat vaster scheen te worden. „Waarom zou ik op het Reisbureau werken?" En toen zij de uitdrukking van ongeduld zag, die over zijn gelaat vloog, ging zij voort: „Misschien zou het helpen, als ik dat wèl deed. Dan zou u misschien niet zo... zo...", zij gaf het op het juiste woord te vin den... en „als ik méér was als... als..." „Als wie?" „Monica Fairways". Toen het gezegd was, keek zij met een soort triomf naar zijn gezicht. Maar het enige, wat hij deed, was het maken van een afwijzend gebaar, alsof het on derwerp zo belachelijk was, dat het geen antwoord waard was. „Waarvoor ben ik dan nog meer verantwoordelijk geweest?" ging hij ijskoud voort, alsof Monica Fair ways zelfs niet genoemd was. Zij dacht daarover al in het geheel niet meer. Het enige, waarover zij zich verwonderde, was, ho ter wereld hij ooit op Monica Fairways verliefd had kun nen worden. Wist hij dan niet, dat die niet werkelijk iets om hem gaf; dat die niet voor hem zorgen zou en niet zacht en liefhebbend voor hem zou zijn? Hoe kon hij zo blind zijn? Alsof zij geen werkelijke controle over haar tong had begon zij een lange rij van onbetekenende grie ven op te noemen, waar zij nu feitelijk niets meer om gaf: de cursus, de lezingen van de opleiding, dat mor sen met eten op de trainingsvlucht, het partijtje in New York en het ski-ongeluk. Zij gunde zichzelf nauwelijks de tijd, over de uit drukking van zijn gezicht na te denken. Flauwtjes rea liseerde zij zich, dat de gestrengheid verzacht was door een blik, die er even vreemd aan was, als die vlammende boosheid aan het hare. Maar het was een blik, waaromtrent zij niet de moeite nam die nauw keuriger te identificeren. „Dus u denkt, dat ik voor u bijzonder streng ben geweest", zei hij, toen zij een ogenblik ophield om adem te scheppen. „Is het ooit tot u doorgedrongen waarom?" „Ik bedoel niet mezelf alleen. U behandelt andere mensen ook slecht, Bill Maynard b.v." Er viel een ogehblik stilte, waarin Patsy zich be wust werd van de onderdrukte kracht van deze man, de ijzeren beheersing van een diepe opwellende boos heid. In die stilte kwam haar eigen grote woede plot seling tot staan. Alle opwellingen schenen op eens weg te vloeien en een naar gevoel van koude, verdrietige ellende scheen alleen over te blijven. Zij wilde wel huilen, het in haar hoofdkussen uitsnikken. Het ergste van alles was, dat zij het liefste op hem afgelopen zou zijn, om haar wang tegen zijn uniformjas te leg gen en voor één keer eens die handen om haar hoofd te voelen en die sterke armen om haar heen. „En wat betreft Maynard?" vroeg hij tenslotte... „Niets", zei zij en zij beet zich op de lippen. „Ten minsteHet klonk allemaal zo futiel. „Maar nou jaHaar stem stierf weg. „Ga door". „Ik dacht, dat u het speciaal op hem voorzien had". „Dacht u dat?" Hij nam de moeite niet haar tegen te spreken. „Als autoriteit op vlieggebied kunt u dat beoordelen". „U weet wel, dat ik dat niet ben". „Op het gebied van de opleiding dan?" Zij schudde het hoofd. Toen ging haar kin omhoog. „Alleen maar op het gebied van mensen, die ik aardig vind. Dat is alles!" „En daar is Maynard er één van?" „Natuurlijk". „Juist". Weer volgde er een lange pauze. Met een soort in tuïtie voelde Patsy, dat hij het juist niet begreep. Zij keek naar een foto op de schoorsteenmantel, die daar eerst onlangs was neergezet tussen de antieke klok en een Chinees porseleinen asbakje. Al was zij dan ook niet in staat geweest, hem een plaats te ge ven tussen de geweien en de opgezette vis, toch had mevrouw Waterhouse Geoff Pollard's knappe gezicht een ereplaats weten te geven in haar mooiste zilve ren lijst. Geoff, dacht Patsy peinzend. Die beste Geoff en Janet! Wat was dat een eigenaardige hofmakerij ge weest! Toen keerde zij zich plotseling weer om. Prentice stond haar aan te staren. Op zijn sterke, maar nu zachte, gelaat zag zij een bekende uitdrukking, de uitdrukking namelijk die zij soms ook in de ogen van haar vader had gezien, als hij naar haar moeder keek. Het was een mengeling van begrip, bescher ming en liefde, bij het constateren waarvan zij reeds jaren geleden bij zichzelf had gezegd dat een man met zo'n uitdrukking in de ogen haar niet zou behoe ven te zeggen: „Ik hou van je!" Dat zou zij in de blik van zijn ogen wel zien. En als dat het geval was, dan zou zij in staat zijn Laar hand in de zijne te leggen en die daar te laten blijven. Gedurende zijn leven en het hare. Maar ofschoon slechts een paar voet van mevrouw Waterhouse's haardkleedje hen scheidden, was er tus sen hen een hele oceaan var boze woorden. Haar boze woorden. Zij keek hem aan en deed haar mond open om te zeggen: „Het spijt me. Ik ben er helemaal naast geweest. Maar zegt u mij maar, wat u wilde zeggen..." toen er plotseling op de deur geklopt werd. Met het K.L.M.-vliegtuig naar Rio de Janeiro zijn van Schiphol vertrokken de leden van de Tweede Kamer jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen (C H.) en de heer H. A. Korthals (V.V.D.), die in hun functie van bestuursleden van de Neder landse groep van de Interparlementaire Unie het congres van dit internationale lichaam, dat van 24 juli tot 1 augustus in Rio de Janeiro wordt gehouden, zullen bij wonen. Enkele dagen geleden zijn reeds de voorzitter van de Nederlandse groep van de I.P.U, jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.), mr. F. J. H. Bachg (K.V.P.) en de griffier, mr. A. F. Schepel, naar Zuid-Amerika gereisd. Het is voor de eerste keer in de ge schiedenis van de Interparlementaire Unie, dat het jaarlijks congres in Zuid- Arnerika wordt georganiseerd en wel op dringend verzoek van Brazilië. Het vorig jaar had de bijeenkomst in Londen plaats. Polen heeft de kandidatuur van Warschau gesteld voor 1959 en Japan heeft hetzelfde gedaan voor Tokio voor 1960. Verwacht mag worden, dat bij de debat ten over het politieke jaarverslag van de secretaris-generaal van de I.P.U. ook de vraagstukken van het Nabije Oosten aan de orde komen. In de commissievergade ringen van het congres zullen ontwerp resoluties worden opgesteld, welke in de assemblee nader aan de orde komen. Jhr. Van der Goes van Naters zal bij de be handeling van het rapport van de secre taris-generaal een algemene beschouwing houden over de internationale toestand. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen zal spre ken over de problemen, die verband hou den met publiciteitsorganen als pers, tele visie en radio, waarbij^ ook de vrijheid van drukpêrs wordt behandeld. De heer Kort- _j^als houdt een inleiding over „kapitaal investeringen in de onderontwikkelde gebieden". De heer Bachg zal spreken over het onderwerp „versterking van de vrede". Men. verwacht, dat vijftig landen in Rio de Janeiro vertegenwoordigd zijn, waarbij zich ook de landen van het Nabije en verre Oosten zullen bevinden. Sedert twee jaar is ook Rusland op het congres van de I.P.U. met een delegatie aanwezig. VRIJDAG 25 JULI TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „De Ark": Expositie van werk van Eduard Heijmans, 10 tot 22 uur. FILMS Cinema Palace: „Lopen of liften", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Liebe, Jazz en Ubermut", alle leeftijden", 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Paris holiday", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Zoek het maar uit", alle leeftijden, 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: „Scampolo", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De koning der raket mannen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „My man Godfrey", alle leef tijden, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Op naar Holly wood", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 26 JULI Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met verlicht interieur, 20.30 tot 22.30 uur. TENTOONSTELLINGEN In 't Goede uur": Expositie van werk van Wim Steyn, van 10 tot 19 uur. Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expositie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: Tekenfilms van „Tom" en „Jerry", 10.30 uur. „Lopen of liften", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Liebe, Jazz und Uber mut", alle leeftijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „En 's avonds in de Scala", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Het begon in Parijs", 18 jaar, 23.30 uur. „Paris holiday", alle leeftijden, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Zoek het maar uit", alle leef tijden, 14.30, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Montagne's Jeugd variété", 10.30 uur. „Scampolo", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De ko ning der raketmannen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. „Watt en Halfwatt op avontuur", alle leeftijden, 14.30 uur. Studio Theater: „My man Godfrey", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Broedergemeente, Parklaan 34: Grote jeugdrally, spreker P. v. Zutphen, 8 uur. ZANDVOORT ,w„,f Theater Monopole: „Op naar Holly- (Wordt vervolgd) wood", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4