Sport-shirts SOLEX Schepen van Finse rederij trouwe bezoekers van Amsterdam Joh. Meyer Zn Tegen kopergieter, verdacht van brandstichting, H jaar geëist Ruimere mogelijkheden voor gemeentelijke premiebouw Velsens cultureel leven in de komende week LANGS SLUIZEN EN HAVENS 5 Zelfwasserij VZV-dames wonnen van DAW Eerste-steenlegging voor wijkgebouw „Circusdirecteur" naar Antonius-ziekenhuis Openluchtbad „De Heerenduinen" HAARLEMSE RECHTBANK Voorlopig voor drie maanden: Toepassing kernenergie in de scheepvaart Berging „Andrea Doria" nog een illusie Excursie naar Enkhuizen Stortbaden in Velsen De medische verzorging tijdens het weekeinde IJmond-heren definitief gepromoveerd Vanmorgen in de vishal en op zee Examens VRIJDAG 25 JULI 1958 HET IS al weer enige maanden geleden, dat de Finska Angfartygs A/B te Helsinki haar vijfenzeventigjarig bestaan op feestelijke wijze vierde. Deze maatschappij staat aan het hoofd van de Finse scheepvaart en al mag de rederijnaam minder bekend zijn, de schepen behoren tot de trouwe bezoekers van de Amsterdamse haven en passeren vaak de sluizen van IJmuiden. Het zijn de schepen met de zwarte schoorsteen, waarin twee smalle witte banden. Het schip op de foto is één van de vijfenvijftig schepen, die de maatschappij in de vaart heeft. Het is de „Patria", een stomer van 2162 ton bruto, thans elf jaar oud en 90,36 m lang, 13,03 m breed en 5,67 m diep. De „Patria" is een vrachtschip van het „drie-eilanden-type": de campagne is 8,84 m lang, het brugdek 21,94 m en het bakdek 8,53 m. Toen in 1883 de Finska Angfartygs A/B werd gesticht bestonden er sinds 1850 mo derne, doch ongeregelde stoomvaartver bindingen van Finland naar Lubeck, Ri ga en Stockholm. Het kleinere aantal Fin se zeilschepen en het verschijnen in de Finse wateren van meer vreemde door stoom voortbewogen schepen, bracht het probleem naar voren om Finland door middel van geregelde eigen scheepvaart lijnen met landen buiten de Baltic te ver binden. De pogingen van enige vooruit ziende mensen, in samenwerking met ver schillende economische en financiële groe pen, leidden uiteindelijk tot de stichting van de Finska Angfartygs A/B op 23 april 1883 in Helsinki. De voornaamste fi guur onder de stichters, samen met Eugen Wolff en Wilhelm Hackman, was Lars Krogius, de grootvader van de tegenwoor dige directeur der maatschappij. De eerste periode was enigszins moei lijk, omdat de maatschappij met onguns tige handelsomstandigheden en hevige concurrentie had te kampen. Tegen 1890 had zij de storm doorstaan en haar plaats aan het hoofd van de Finse scheepvaart ingenomen, een positie, waarin sedertdien niets is veranderd. Dienst op Engeland De voornaamste doeleinden van de re derij bestonden in het vestigen van een dienst op Engeland, in het bijzonder op Huil en Londen, gedurende het gehele jaar door met schepen, versterkt voor het va ren in het ijs en het openen van nieuwe lijnverbindingen elders. Begonnen werd met de bouw van gecombineerde vracht en passagiersschepen van een type dat, van 1891 tot het uitbreken van de eerste wereldoorlog, een ononderbroken en suc cesvolle vracht- en passagiersdienst op Engeland onderhield. Er werden ook spoe dig geregelde lijndiensten naar continen tale havens en de Middellandse Zee inge legd met nieuwgebouwde of andere vracht schepen voor droge lading. Bij de eeuw wisseling bezat de maatschappij een vloot van 28 schepen. De volgende periode tot het uitbreken van de oorlog in 1914 was een tijd van langzamer ontwikkeling ver- Advertentie ENORME KOLLEKTIES ENORME REDUKTIES Ook in NO-IRON Kennemerlaan 36, IJmuiden, Tel. 4453 Het aantal huisvrouwen in Velsen, dat van de zelfwasserij in de Snelliusstraat gebruik maakt, is nog steeds groeiende. Het tempo, waarin de toename van het gebruik dezer instelling zich ontwik kelt, is langzaam, want vele vrouwen hebben een heel moeilijk te overwinnen „drempelvrees". De eerste gang naar de wasserij schijnt zwaar te zijn, doch heeft deze eenmaal plaats gehad, dan blijven zij als tevreden cliënten regelmatig te rugkomen. In 1956 werd van 1 oktober tot 31 de cember 11.805 kg was ter behandeling aangeboden, over dezelfde periode van 1957 bedroeg de hoeveelheid 16.753 kg, of 4.848 kg meer, aldus het desbetreffen de jaarverslag. Vele huisvrouwen zijn blijkbaar nog niet doordrongen van het feit dat zij veel tijd en dus geld besparen door van de zelfwasserij gebruik te maken, waar de gehele was, op enkele strijkstukken na, in een paar uur kastklaar is. De excursies naar de zelfwasserij worden dit jaar voortgezet. De hoeveel heid was die dit jaar tot dusver aange boden is, was regelmatig boven 6000 kg per maand. Per 31 december 1957 telde de zelfwasserij 186 klanten, van wie 39 elke week, 111 één keer per 14 dagen en 36 één keer per maand gebruik maken van de inrichting. Het aantal wasbeurten, dus het aantal wassen der gezamenlijke huisvrouwen, be droeg in 1957 belangrijk meer dan in 1956. Over een geheel jaar genomen bedroeg de gemiddelde was per persoon 14,2 kg, hetgeen uitkomt op het landelijk gemid delde voor dergelijke bedrijven. De „Patria" van de Finska Angfartygs A/B voor de IJmuidense Middensluis. geleken met de snelle expansie van de ne gentiger jaren. Nieuwe terreinen werden niet veroverd. Alle krachten concentreer den zich op de verbetering van de bestaan de lijndiensten. De vloot vermeerderde echter met dertien eenheden. Uitgedund Het bezit aan schepen van de „Finska" werd ernstig gedund gedurende de oorlo gen van 1938-1940 en 1941-1944 en hun ge volgen. Van de schepen van de vloot der maatschappij moesten zestien vrachtsche pen, drie passagiersschepen, twee lichters en twee nieuwe in aanbouw zijnde sche pen in 1944 als herstelleveranties aan Rus land worden afgestaan. Hieraan werden later nog twee schepen toegevoegd. Na de oorlog was de hervatting der activiteiten uiterst moeilijk. Met het restant van de oudste schepen moest worden gevaren. Bij het herstel van Finlands economie was de maatschappij echter in staat de mees te van de oude schepen te vervangen en nieuwe tonnage aan te kopen. In totaal werden sedert de oorlog zes en twintig nieuw gebouwde en zes tweedehands sche- peji aan de vloot .toegevoegd. Behalve de vooroorlogse lijnen, welke alle weer wer den opgevat en zelfs uitgebreid, werd een geregelde verbinding met de oostkust van de Verenigde Staten van Amerika tot stand gebracht. Arie van der Veer Het eerste dameszevental van de Velser Zwemvereniging speelde donderdagavond een waterpolowedstrijd tegen de dames van D.A.W. uit Alkmaar. De Velsense dames wonnen deze com petitiematch met 20, dank zij het feit dat zij door een betere techniek van de kansen gebruik konden maken, Het was techniek mee rkonden benutten. Het was dan ook een verdiende overwinning. J. Visman scoorde het eerste doelpunt uit een vrije worp van D. Alderliefste en met deze stand kwam de rust. Na de pauze speelde Wil Mossel tijdens een aanval de bal op het juiste moment door naar de vrijliggende Nel Toon en de laatste wei felde niet en gaf de D.A.W.-keepster geen schijn van kans. Janette Visman kwam even later geheel vrij voor het doel doch haar schot werd gekeerd door de lat. Met de stand 20 kwam het einde. Tevens speelde in het Heerenduinenbad V.Z.V. c tegen N.V.A. 1 in de competitie van de kring Haarlem. Het grote over wicht van de heren uit Overveen deed de Velsenaren met 6—0 sneven. Nelly van Doorn, de dochter van de pre dikant der Ned. herv. kerk in IJmuiden- West, zal dinsdag 29 juli om vier uur 's middags de eerste steen leggen voor het wijkgebouw, dat naast de Nieuwe Kerk aan de Koningin Wilhelminakade te IJmuiden in aanbouw is. De auto van de Velsense ongevallen- dienst heeft de dertienjarige „cir cusdirecteur" K, S. uit de Terburgstraat in Santpoort moeten overbrengen naar het Antoniusziekenhuis te IJmuiden-Oost. De leden van de ongevallendienst troffen de jongeman thuis in een stoel aan, nog onder de lagen schmink en getooid met een forse snor. „Ik ben de directeur van ons circus", zei hij. „Een van de knechten deed het werk in het circus niet goed. Ik gaf hem een klap en toen gaf hij mij met een schep een klap terug in m'n nek". Terwijl het circuspersoneel voor de deur van de wo ning aan de Terburgstraat stond, reed de auto met de dertienjarige K. S. de straat uit. Onderwijzer voor de schippersklas Ter benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de schippersklas van de o.l. Moerbergschool te IJmuiden hebben B. en W. van Velsen voorgesteld de heer M. Arpad, onderwijzer in tijdelijke dienst aan deze school. Benoeming aan de avondschool voor de middenstand Ter benoeming van een leraar in vaste dienst aan de gemeentelijke avondschool voor de middenstand te IJmuiden(oost) hebben B. en W. van Velsen voorgesteld de heer H. A. de Meijer, leraar in tijde lijke dienst aan deze school. Benoeming onderwijzer Ter benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de gemeentelijke avond school voor uitgebreid lager onderwijs te IJmuiden(oost) hebben B. en W. van Vel sen de raad voorgedragen de heer W. Ste- geman, onderwijzer in tijdelijke dienst aan deze school. Ongeval op Wilhelminakade De vijfjarige jongen P. K. uit IJmuiden liep woensdagmiddag omstreeks half drie op de Wilhelminakade tegen een lang zaam rijdende personenauto op. De knaap moest ter observatie in het Antoniuszie kenhuis te IJmuiden-Oost worden opge nomen. Het openluchtbad „De Heerenduinen" boekte vorig jaar 31.821 bezoekers, tegen 28.504 over het jaar tevoren. Een toename dus van 3.317 personen. Een openluchtbad staat of valt met de weersomstandigheden. De zomer van 1957, speciaal de maand juni en een gedeelte van juli, kenmerkte zich door goede perio den met zon, die echter te kort waren om een meer constant bezoek te waarborgen. Regen en kouder weer wisselden te veel af met werkelijk goede en warme dagen. De maand augustus was zonder meer slecht en bracht zware regenval. Het be zoek in deze maand was dan ook laag. Vorig jaar zijn geen belangrijke verbete ringen aangebracht en de plannen om het bad te moderniseren zijn ingevolge de be stedingsbeperking voorlopig opgeschort. Het water in het openluchtbad „De Hee renduinen" is een bron van voortdurende zorg. Het bad beschikt over een eigen bron, die het water in de bassins pompt, doch daar de installatie niet in het bezit is van een circulatiesysteem, waarmede het water in een bepaalde tijd over een filter kan worden rondgepompt, blijft in de bassins steeds hetzelfde water aanwezig. Dit heeft bepaalde nadelen. Allereerst de temperatuur. Vele zwemmers klagen over te koud water, zelfs op warme dagen. Indien het water over een filter kon wor den gepompt, zou het regelmatig met de buitenlucht en zon „in aanraking" komen, hetgeen de temperatuur ten goede zou ko men. Een zeer belangrijk bezwaar is de wijze, waarop het water bacterie-vrij moet wor den gehouden. Een regelmatige dosering van chloor is hier niet mogelijk. Het thans gevolgde systeem is, dat er elke avond, na afloop van het bedrijf, een bepaalde hoe veelheid chloorbleekloog op verschillende punten in het basin wordt geworpen, dat de volgende dag door de zwemmers zelve over de basins wordt verdeeld. Hoewel deze werkwijze zeker niet nauw keurig mag worden genoemd, wordt be reikt, dat het water prima van kwaliteit is, hetgeen blijkt uit de rapporten van het Keuringsinstituut voor Water. Deze instel ling controleert het water op vaste tijden, door middel van het nemen van monsters en deze worden in het laboratorium onder zocht. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid is bereid ten aanzien van de gemeentelijke premiebouw een enigs zins ruimer standpunt in te nemen, dan tot dusverre het geval is. De minister wil voorlopig bij wijze van proef voor een tijdvak van drie maanden premie bouw door gemeenten in gunstige overwe ging nemen, indien het betrokken ge meentebestuur aannemelijk maakt, dat het volkshuisvestingsbelang in de ge meente daardoor aanmerkelijk wordt ge diend en dat het particuliere initiatief om tot de bouw van premiewoningen te gera ken in gebreke blijft, zelfs indien de ge meente bereid is medewerking te verle nen door het stellen van zekerheid voor een te sluiten geldlening of door het ver strekken van een lening onder hypotheek. LONDEN (Reuter) In het vierde jaar verslag van het Britse gezagsorgaan voor kernenergie wordt medegedeeld, dat het onderzoek naar de toepassing van kern energie voor de voortbeweging van sche pen heeft aangetoond dat een reactor van het type, dat in Calder Hall staat, in ver kleinde vorm daartoe niet geschikt zou zijn, tenzij voor zeer grote schepen. In samenwerking met de Britse admira liteit wordt een studie verricht voor het ontwerp voor een met behulp van kern energie voort te bewegen tankschip voor de marine. GENUA (UPI) De directeur van de Societa d' Assicurazione heeft verklaard, dat, er voorlopig geen sprake kan zijn van het bergen van het wrak van de „Andrea Doria". Hij zei, dat het wrak niet kan worden gelicht zonder toestemming van zijn maatschappij en dat tot nu toe geen serieus aanbod is gedaan om het wrak naar boven te halen. De grootste bergingsmaatschappijen in de wereld hebben geen enkel voorstel ge daan „kennelijk omdat zij de bergings operatie moeilijk en onvoordelig vinden". Er zijn wel plannen van kleine maatschap pijen en een aantal particulieren. Deze zijn echter geen van alle in behandeling ge nomen, omdat zij als fantastisch worden beschouwd. Het agendabureau van de Velser Ge meenschap stelde voor de komende week de volgende agenda samen. 28 JULI t/m 2 AUGUSTUS Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Cultureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei- destraat IJmuiden (O.) geopend: maan dag van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77 Vel sen (N.) geopend van 14 tot 17 uur; dins dag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 19 tot 21 uur; woensdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur (jeugd), donderdag van 10 tot 12.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur; vrijdag van 10 tot 12.30 uur, van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur, filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur; zaterdag van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur, filiaal geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. R.-K. Leeszaal en Bibliotheek, Willems- beekweg 96, IJmuiden: maandag van 14.30 tot 17.30 en 1921 uur. Jeugdbiblio theek open van 1617.30 en 1921 uur; dinsdag open van 10 tot 12 uur; leeszaal Velsen-Noord, Banjaertstraat 13, open van 10 tot 12 uur; woensdag jeugdbiblio theek open van 14.3017.30 uur; vrijdag open van 14.3017.30 en 1921 uur en Jeugdbibliotheek van 1617.30 uur. Leeszaal Velsen-Noord van 14-17 en 19—21 uur; zaterdag open van 14.30 17530. Leeszaal Velsen-Noord van 1417 uur. 31 JULI Commissie Natuurbescherming Velsen, excursie naar Duin en Kruidberg, 7 uur verzamelen bij zuidelijke ingang van het landgoed aan de Duin en Kruidberger- weg naast perceel no. 74. Bij slecht weer gaat het niet door. BIOSCOPEN Thalia, vrijdag, zaterdag en zondag 20 uur „Giant" zondag 15 uur „Grof geschut" maandag tot en met woensdag 20 uur „Handen thuis alstublieft" donderdag 20 uur „Symphonic in goud". Rex, vrijdag tot en met maandag, 20 uur, „Zoek het maar uit" zondag 15 uur „Appointment in Honduras" woensdag en donderdag 20 uur „Vrouw zonder genade". In deze gevallen zullen naar het oordeel van Gedeputeerde Staten echter een vas te lening of andere kapitaalsmiddelen be schikbaar moeten zijn. De bouw van de woningen zal openbaar moeten worden aanbesteed en de exploitatie-opzet en de daarop gebaseerde huurprijsberekening zal op dezelfde manier tot stand komen als bij de premiebouw door particulieren pleegt te geschieden. De aan de bewoners te berekenen huurprijzen zullen tot een sluitende exploitatie moeten leiden. Dit heeft de minister meegedeeld aan de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten in antwoord op een brief van deze.ver eniging, waarin erop aangedrongen werd de voorwaarden voor gemeentelijke pre miebouw te verruimen. Mede aanleiding tot de brief van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten waren de schrifte lijke vragen aan B. en W. van Haarlem van het Haarlemse gemeenteraadslid, de heer D. A. J. Spek (A.R.), van 22 okto ber. In het antwoord van B. en W. op 17 april van dit jaar werd gezegd, dat de kwestie van de gemeentelijke premiebouw bij de vereniging aanhangig zou worden gemaakt. Inmiddels heeft de heer Spek naar aan leiding van het nieuwe en ruimere stand punt van de minister aan B. en W. van Haarlem gevraagd, hoe de stand van de particuliere premiebouw thans is en of er aanleiding is de mogelijkheden, die thans ook voor Haarlem geschapen zijn te be nutten. Indien dit laatste het gevil is, vraagt de heer Spek wanneer en op wel ke wijze dit zal kunnen geschieden. In de nacht van 14 op 15 mei van dit jaar werd de omgeving van de Korte Begijne straat in Haarlem in opschudding gebracht door een felle uitslaande brand, die in een van de huizen aan genoemde straat woed de. Verdacht van brandstichting stond van morgen voor de Haarlemse rechtbank een 35-jarige Haarlemse kopergieter terecht. Van de zes getuigen, die waren opge roepen, waren er twee niet verschenen. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde van deze getuigen af zien, maar verdachte's raadsman stond in twijfel of hij een van hen niet alsnog zou laten voorgeleiden. Desgevraagd antwoord de de verdachte, dat hij liever de zaak niet aangehouden wenste te zien, omdat „hij nu al twee maanden onschuldig in de ge vangenis zit", zoals hij zei. Overigens ont kende de kopergieter hardnekkig de brand te hebben aangestoken. Volgens hem zou dit door iemand zijn gedaan, die wraak op hem wilde nemen. Verdachte was die bewuste nacht om on geveer kwart over twaalf gezien toen hij met een kartonnen doos onder de arm zijn huis verliet. Hij verklaarde dat er koper voor kaarsenhouders in zat. Op de vraag van de president, mr. H. J. Ferwerda, waar hij op dat late uur naar toe ging. ant woordde verdachte, dat het zün bedoeling was naar zijn broer te gaan en om enkele vorderingen te innen. De president: „Ik vind het maar erg on gebruikelijk om midden in de nacht goe deren naar je familie te brengen en geld te incasseren." De president herinnerde de verdachte er aan, dat hij tien uur vóór het uitbreken van de brand tegenover de president van de rechtbank nog'gedreigd had zijn ver dachte's huis in brand te steken. Dat was toen hij in een echtscheidingszaak ge steld werd voor de mogelijkheid, dat hij voor zijn echtgenote van wie hij scheiden wilde, zou moeten opbrengen. Eerst ont kende verdachte een dergelijke uitlating gebezigd te hebben, maar toen de presi dent het verslag van de griffier voorlas, zei hij: „Ik zeg niet dat het niet waar is, maar ik kan 't me niet zo goed meer herin neren." Heel vreemd vond de president het ge drag van verdachte, nadat deze die nacht zijn huis had verlaten. Na het bezoek aan zijn broer en aan een klant, wie hij geld vroeg, bezocht hij een café in de binnen stad. Daarna reed hij in zijn auto in de omgeving van zijn huis rond. In een straat hoorde hij roepen: „Het huis van de koper gieter staat in brand!" Verdachte had zich echter niet om de brand bekommerd. In zijn auto was hij naar Amsterdam gere den waar hij enkele dagen later door de po litie werd aangehouden. De president: „Kunt u niet uitleggen waarom u niet naar uw brandende huis hebt omgekeken?" De verdachte: „Och, ik zie niet graag narigheid, edelachtbare, u misschien ook niet". Een brigadier van politie verklaarde als getuige, dat hij bij het onderzoek in de uit gebrande woning geen sporen van brand bare vloeis,tof had gevonden. De brand moest in de slaapkamer aan de achterzijde' Van de eerste verdieping zijn uitgebroken. Deze getuige kwam tot de slotsom dat de brand óf door onvoorzichtig omgaan met Advertentie DE IDEALE BROMFIETS ƒ549.50 ƒ599.50 FA. 3. HOOUBERG Trompstraat 9-11 - IJmuiden-O. - Tel. 1214 De leden van de Tuinbouwstudieclub Velsen" hebben het vergaderingseizoen besloten met een excursie, die hen onder andere voerde naar een zaadteeltbedrijf te Enkhuizen. De tocht ging in een stromende regen allereerst naar Purmerend, waar de lucht zover was opgeklaard dat men de bus kon verlaten om een kijkje te nemen op de veemarkt. In Hoorn word vervolgens de koffiemaaltijd gebruikt en maakte men een wandeling langs de vele oude huisjes en pittoreske geveltjes. De volgende halte was Enkhuizen, doch niet voordat men een ge zellige rit door het West-friese land had gemaakt. In de proeftuinen troffen de Velsenaren een onvergetelijke bloemenpracht waar voor zij uiteraard een grote interesse aan de. dag jegd,en. Tevens waren hier verschil lende groenterassen te vergelijken en kon men kennismaken met enkele nog onbe kende soorten. De Velsenaren werden voorts op de hoogte gebracht van de nieuwste methode van, zaaddrogen. en zij deden een uitste kende indruk op over de zorg die aan de kwaliteit van de zaden wordt besteed. De voorzitter van de tuinbouwclub Velsen" dankte de bedrijfsleiding tot slot voor de gastvrijheid. Vermoeid door de vele omzwervingen lieten allen zich het diner in de rustige sfeer van de taveerne van het Zuiderzee museum goed smaken en zo kon men na deze welbestede dag goedgemutst weer het pad naar Velsen kiezen. BAZAAR VOOR RESTAURATIE GROOTE KERK De dameskrans „Maria Martha" van Wijk van de Ned. Hervormde gemeente te Beverwijk zal op 7 en 8 november een bazaar met verloting gaan houden. De op brengst hiervan is bestemd voor de restau ratie van de Grote Kerk. De stortbad-afdeling van het „Velser- bad" wordt druk bezocht. Deze baden voorzien in een grote behoefte Volwasse nen betalen 30 cent, kinderen 15 cent (deze laatste prijs geldt tevens voor ouden van dagen van 65 jaar en ouder). Toch viel er aan het einde van het vorige jaar een teruggang in het bezoek ten op zichte van 1956 te constateren van 3.485 stortbaden. In het eerste halfjaar was er een lager bezoek van 650 personen, in het tweede halfjaar was dit cijfer 2.835 gewor den. Het is voornamelijk de griepperiode geweest die zware terugslag in het stort- badbezoek heeft teweeggebracht. Bij navraag ter vergelijking met andere badhuizen en stortbadafledingen bleek het volgende: het eerste halfjaar was vrijwel gelijk aan de cijfers over 1956, doch daarna nam men een teruglopen van dit bezoek waar. September bracht een dieptepunt en daarna trad een langzaam herstel in, dat zich over meer weken uitstrekte. IJMUIDEN Dokters. Van zaterdag 1 uur tot het spreekuur van maandagmorgen zijn te raadplegen de artsen J. MacDaniël, De Genestetlaan 4, Driehuis, tel. 4203 en J J. Wuite, Röntgenstraat 1, tel. 4953. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229. Verloskundigen. In spoedgevallen raad plege men tussen zaterdagmiddag 2 uur en zondagavond 12 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 en mevr. M. Bakker, Snelliusstr. 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Artsen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: mevr. F. J. G. Swaab, Kuenenplein 48, tel. 4169. Van zondagmorgen tot 's avonds 12 uur: G. K. Fierstra, Wijkerstraatweg 194, Vel sen (N.), tel. 02510—4987. Apotheken. De zondags- en nachtdien sten worden waargenomen door apotheek v. d. Kolk, Zeestraat 27, tel. 3820. HEEMSKERK-UITGEEST Artsen: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagavond 12 uur: J. F. Dikkenberg,. Rijksstraatweg 16, Heemskerk, tel. 02512 240. Bovendien neemt dr. Tuinman de diensten waar voor de patiënten van dr. Kloppert. SANTPOORT Dokters. In spoedgevallen is de arts J. Stoffel, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raad plegen. Apotheken. Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181 en Apotheek de Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560—8284. VELSEN Wijkverpleging. Voor Santpoort en Drie huis: zr. De Jong, Brederoodseweg 45, tel. K 2560—7548. Voor Velsen-Noord, Velsen-Dorp en IJmuiden-Oost: zr. Spiers, Geelvinck- straat 27, tel. K 2510—3936. Voor IJmuiden-West en Oost: zr. Gomes, Leeuweriklaan 39. vuur was veroorzaakt óf met opzet was aangestoken. De officier van Justitie zei dat het als vaststaand kan worden aangenomen dat hier opzet in het spel is geweest. Hij achtte het ook bewezen, dat verdachte, wellicht in een vlaag van razernij, zijn huis in brand had gestoken. Verdachte is een zeer emotionele onevenwichtige figuur, die ook zich wel eens aan sterkedrank te buiten gaat. Heel merkwaardig en ver dacht vond de officier de reactie van ver dachte nadat hij wist, dat zijn huis in lich terlaaie stond. In de oude binnenstad had het vuur een grote en gevaarlijke omvang kunnen hebben. Persoonlijk twijfelde mr. Van der Valk Bouman aan de toereke ningsvatbaarheid van verdachte. Hij wil de aannemen dat verdachte de brand niet had aangestoken om er financieel beter van te worden. Een strenge straf achtte hij echter wel op zijn plaats. Hij eiste een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger van verdachte, mr. J. H. A. M. van Son achtte het wettelijk en over tuigend bewijs voor de schuld van zijn cliënt niet bewezen. Voor het geval de rechtbank verdachte schuldig zou verkla ren, meende de raadsman dat zijn cliënt als niet toerekenbaar voor zijn daad moet worden beschouwd, zodat ontslag van rechtsvervolging zou moeten volgen. Ove rigens was mr. Van Son van oordeel, dat het niet uitgesloten was, dat de vrouw van zijn cliënt meer van de brand af wist dan zij heeft doen voorkomen. De rechtbank zal in deze zaak donder dagmorgen 7 augustus om half tien uit spraak doen. Na een lange periode van afwachten heeft het Nederlands Handbal Verbond thans de kampioenen van de beide dis tricts tweede klassen definitief voor pro motie in aanmerking laten komen, het geen betekent, dat de resultaten van ge speelde wedstrijden voor de promotie tus sen Sport Vereent (Utrecht) en IJmond (Velsen), welke beide door de Velsenaren werden verloren, niet meer van belang zijn. De beide herenelftallen van de ge noemde verenigingen zullen in het nieuwe seizoen dus in de districts-eerste klasse gaan spelen. Dit is voor de IJmonders dus een grote verrassing geworden. Ondanks deze verrassing voor de Vel sense handballers hebben zij zich toch be raden om de promotie te aanvaarden, aan gezien het voor de IJmonders geen ver plichting is de opengevallen promotie- plaatsen in te nemen. De financiële kant speelt in verband met de aan de promo tie verbonden reiskosten een grote rol. Het IJmond-bestuur kwam echter tot het unanieme besluit de sportieve plichten na te komen en de nu geboden kansen om in de eerste klasse District West A uit te kun nen komen te grijpen en de mogelijkhe den in een-zeer-zwaar.. seizoen onder ogen te zien. Er zal in elk geval in de nieuwe competitie alles van de IJmond I-heren worden gevergd om zich te handhaven. De samenstelling van de eerste klasse District West A wordt nu: AHC, Amster dam; BHC. Bussum; Concordia en Rapi- ditas, beide Haarlem; Sport Vereent en UD, beide Utrecht; WVGV, Weesp en IJmond, Velsen. Aangezien er nog steeds geen uitspraak is gedaan inzake het protest van de IJ mond I-dames tegen het Amsterdamse Kruisster, waardoor alsnog de IJmond- dames mogelijk zouden kunnen promove ren, heeft ook het Haarlemse afdelingsbe stuur reden gegeven vooralsnog een nor maal afdelingscompetitierooster vast te stellen voor de damesploegen. Deze voorlopige indeling is nu voor de eerste klasse: De Blinkert, Concordia (Hil- legom), Full Speed, HBC, Rapiditas; TYBB, IJmond en Zandvoortmeeuwen; Tweede klasse A: Concordia 3, HBC 2, Leonidas, Van Nispen, Rapiditas 2, IJ mond 2 en de nieuwe vereniging DSO uit Vijfhuizen; Tweede klasse R: ADO 2, De Blinkert 2, Concordia 2, IEV, IJmond 3 en TIJBB 2. Prijzen van donderdag Heilbot. 3.20—2.50, gr. tong 4.40-4.00, grm. tong 4 303.90, kim. tong 4.403.70, kl. tong I 4.303.70, kl. tong II 4.20—3.60, tarbot I 3.30—2.50 per kg. Gr. schol 57, grm. schol 53, kim. schol 7248. kl. schol I 56—46, kl. schol II 47—16. schar 27—13, v. haring 21.20-14.20, makreel 25-13, gr. schelvis 6055, grm. schelvis 5042, kim. schelvis 2923, kl. schelvis I 29—16, kl. schelvis II 24—10, wijting 5712. gr. gul 4024. mid. gul 33—19, kl, gul 24— 14.50, kl. haai 32, pieterman 61—55, kl. koolvis zw. 27—20 per 50 kg. Gr. kabeljauw 180-72, gr. koolvis zw, 72—60 per 125 kg. Aanvoer van donderdag 130 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 440 k. schol, 42 k. schar, 1285 k. haring, 260 k. makreel, 710 k. schelvis. 110 k. wijting. 250 k. kabeljauw en gul, 5 k. haai. 55 k. koolvis en 10 k. diversen. Totaal 3300 kisten vis. Haarlem. Bij het in Haarlem gehouden mid denstandsexamen zijn geslaagd: 1. M. Deen, R. A. van Kessel, A. J. Keune, C. Keijzer, H. Kilwin- ger, G. P. Klaase, G. van Klaveren, J. Klein, H. Koelemeijer, P C. Kok, T. K. Kok, M. E. Koks- Hillebregt, W. G. Kolderie, A. C. Kompier, A. J. Koomen, E. Koper, L. J. Koster, A. Kouwenho- ven, T. Kruiswijk. A. Krijgsman-Woelders, W. d. Kuil, A. P. J. Kuipers, G. C. M. Kuyienburg, W. v. d. Laar, W. H. Lagerwey, F. M. Lammers, E. Lammerts, J. de Lange, S. A. de Lange, D. Beekman Lapré, J. T. M. van Leeuwen, T. G. Lemmers, H. T. A. Losekoot, E. C. C. van Luxem burg, N. Maat, L. M. Mandemaker, J. A. van Meerkerk. F. E. Menist. B. G. Mense, C. J. v. d. Merkenhol. R. L. Merten, E. G. M. Meskers, C. Meijer, R. Meijer, K. D. Middelkoop, L. J. Moens, E. P. J. Mol. C. Molenkamp, M. A'. E. Molen kamp-De Boer, C. M. Mooyekind, J. v. d. Mije, H. C. M. Nederstigt, P. Nederveen, A. J. Nieuw- dorp, J. van Nimwegen, P. Nolen, F. F. Olden burg. B. L. M. Oosterholt, G. Ooijevaar, W. van Opzeeland, F. F. Osendarp, A. A. L. van Paridon, J. M. A. Out. E. M. A. Peters, J. M. Peters, D. A. Pippolo, C. U. v. d. Ploeg. Haarlem. Bjj de hoofdakte-examens zijn ge slaagd voor de gehele akte: Th. J. v. d. Reep, Haarlem; H. Drent, Amsterdam; G. de Haan, Am sterdam; J. de Haas, IJmuiden; P. v. Bommel, Amsterdam; E. G. Karst, Santpoort. Voor ge deelte A. mej. H. E. M. Vegter, Castricum; mej. C. M. Heijdenrijk, IJmuiden; A. M. C. Bartelman, Amsterdam. Voor gedeelte B: M. P. Veldman, Heerhugowaard; J. H. W. de Haas, Alkmaar; W. Kaptijn, Hoorn; I. Kingma, Heiloo; J. F. Klei- terp, Zaandam; A. de Wit, Grootebroek. Haarlem. Bij de handenarbeid-examens te Haarlem zijn geslaagd: N. v. d. Blink, Mijdrecht; mej. L. G. v. d. Berg, Sassenheim; H. C. Jacobs, Amsterdam; W. J. Jellema, Noord-Beemster; J. F. Kleiterp, Zaandam; J. Nooy, Haarlem; H. J. Top. Amersfoort; J. P. van der Veldt, Santpoort; A. J. Vuyk, Nieuwer Ter Aar; G. A. Bruno, Beemster; K. v. d. Giessen, Haarlem; J. Jonge- ans, Den Helder: K. Kwast, Den Helder; C. A. W.»Lodewijks Muller, J. P. Maas, H. F. Tuyn en Th. G. Zwiers, allen te Haarlem.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5