Nederlandse deelneming aan de Eurochemic-fabriek te Mol Panda en de Yo*Yo*jager Frankrijk bereid concessies te doen voor Vrijhandelszone Wereldnieuws Wisselende bewolking Reiniging van gebruikte reactorbrandstof k ZATERDAG 26 JULI 1958 2 WETSONTWERP BIJ TWEEDE KAMER De Ideale zonwering Fa. J. P. SENFT ZN. Teelt van aardbeien breidt zich uit Commissarissen en wnd. pres.-directeur van Excelsior afgetreden PRIJSVERLAGING Van ƒ4740.naar ƒ4490. GARAGE DEN HOUT Gewonden zijn buiten levensgevaar Kernenergie voor landbouw en voedselvoorziening Geen fusie Wai-Sumatra met Zuid-Sumatra Rubber Bedrijfsleider verkocht koeien van zijn baas Kolentransport uit Oost-Borneo stagneert Franse staatslening geslaagd Voorzichtig optimisme bij OEES-landen Vier ontdekkingsmethoden te Genève goedgekeurd Portiekruzie met bijl beslecht Getergde huisvader werd bijna een moordenaar Kampeertent in brand; tweejarig jongetje omgekomen Luchtbed redde Duitsers I Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van het verdrag betreffende de oprichting van de Europese Maatschappij voor de Chemi sche Bewerking van Bestraalde Reactor brandstof, dat op 20 december 1957 te Pa rijs is gesloten. Dit wetsontwerp stelt ver der voor de ministers van Economische Zaken en van Financiën te machtigen voor de Staat der Nederlanden tot een tegen waarde van 1.500.000 rekeneenheden van de Europese Betalingsunie in te schrijven op het maatschappelijk kapitaal van deze maatschappij. De ministers van Economische Zaken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid delen in de Memorie van Toelichting mee dat het, ofschoon niet verwacht mag worden dat de geprojecteerde Eurochemic-fa briek voorshands commercieel rendabel zal zijn, toch voor West-Europa van zeer groot belang is over zulk een fabriek te beschikken, wil men althans een industrie op het gebied van de kernenergie, die on afhankelijk is van hulp uit andere gebie den, snel tot ontwikkeling doen komen. Een fabriek voor chemische bewerking van bestraalde reactorbrandstof verricht een reinigingsproces tot de aflevering der teruggewonnen splijtstof verbindingen of splijtbare metalen. Het bouwen en exploi teren van zulk een fabriek is kostbaar we gens het grote aantal types elementen, die ieder een verschillende wijze van bewer king vereisen met als gevolg een zeer uit gebreide, weinig intensief gebruikte appa ratuur. Bovendien is die apparatuur kost baar, omdat de gebezigde vaten en leidin gen buitengewoon corrosiebestendig moe ten zijn vanwege het werken met zeer sterke zuren. Hier komt bij, dat het gehe le proces nog veel speurwerk vereist en voor technische verbetering vatbaar is. Aangezien tevens nog met velerlei typen van elementen geëxperimenteerd wordt, loopt de apparatuur van de „reproces- sing"-fabriek kans zeer snel te veroude ren. De fabriek zal dan ook sterk het ka rakter hebben van een speurwerkinsti tuut. Een O.E.E.S.-studiegroep heeft aanbe volen te beginnen met het bouwen van een proeffabriek van beperkte capaciteit. De ze zou rond 100 ton brandstof per jaar be dragen. Dit komt ongeveer overeen met Advertentie OmrOMOTS HANOflUIB» (aluminium laloezieën) Nassaulaan 76 - Tel. 10743 Haarlem Decoratief. Duurzaam en Praktlacb Het Centraal bureau voor de statistiek heeft de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de landbouwtelling mei 1958 met betrekking tot de oppervlakten groen ten in de open grond en onder glas. Wat groenten in de open grond betreft blijkt de teelt van aardbeien wederom te zijn uitgebreid. Deze beslaat thans een op pervlakte van bijna 5.600 ha. (±13 per cent). De oppervlakte beteeld met augurken is met 19 percent toegenomen en bedraagt thans ruim 1.300 ha. Ook de teelt van wit lofwortels is gestegen en wel tot ruim 2.500 ha. (±10 percent). Het areaal zaai- uien is t.o.v. 1957 uitgebreid tot bijna 6.680 ha. 26 percent). De teelt van asperges is ingekrompen tot ruim 3.200 ha. (- 6 percent). Ook de teelt van koolsoorten vertoont een achteruit gang: de oppervlakte bloemkool is met 17 percent afgenomen tot 1.825 ha; de teelt van vroege sluitkoolsoorten is zelfs met ca. 32 percent verminderd tot ruim 540 ha. De teelt van meloenen blijkt met 16 per cent te zijn toegenomen. De oppervlakte tomaten onder glas geeft wederom een uitbreiding te zien en bedraagt thans ruim 2.250 ha. (+8,5 peet.) Commissarissen en waarnemend presi dent-directeur van de n.v. Metaalbuizen- rabriek Maatschappij Excelsior te Schie dam hebben, naar zij het ANP mededelen, bij hun aanstelling uitdrukkelijk gesteld, na verloop van een korte door hen bedon gen oriëntatie-periode te zullen mededelen, of zij zich daarna tijdelijk beschikbaar zou den willen stellen. Zij zijn thans tot de conclusie gekomen, dat een basis voor con tinuering van het bedrijf alleen kan zijn te vinden in maatregelen, welker uitvoering aanmerkelijk meer tijd zal vragen dan waartoe zij zich van de aanvang af be schikbaar hebben willen stellen. Onder deze omstandigheden menen com missarissen en waarnemend president directeur hun taak niet verder te moeten uitoefenen. Zij hebben daarvan mede deling gedaan zowel aan de houders van preferente aandelen A als aan de trustees, bedoeld in het communiqué van de com missie, ingesteld bij besluit van de alge mene vergadering van aandeelhouders (zie Haarlems Dagblad van 30 juni, pag. 2). Daar de directie haar werkzaamheden had hervat, is, in afwachting van nadere rege lingen, in de dagelijkse leiding voorzien. De Rotterdamsche Bank blijft voorshands bereid de regelmatig binnenkomende en naar haar mening daarvoor in aanmerking komende orders te financieren, op de wijze als tot dusverre is geschied. de geschatte behoefte aan „reprocessing" voor reactoren, die thans in de deelne mende landen, het Verenigd Koninkrijk niet medegerekend, bestaan of waarvoor de bouwplannen vaste vorm hebben ge kregen. De Eurochmic-fabriek, die te Mol in de Belgische Kempen zal worden gevestigd, ligt voor ons land zeer nabij en zal Ne derlandse krachten in de gelegenheid stel len aldaar de nodige kennis op te doen, om later te kunnen beoordelen of Neder land al dan niet een eigen „reprocessing"- fabriek moet oprichten. De studiegroep der O.E.E.S. schat de benodigde uitgaven voor de verwerkelij king van het door haar voorgelegde pro ject op rond 22.400.000 dollar, namelijk 12.000.000 dollar bouwkosten en 10.400.000 dollar exploitatiekosten in de eerste vier jaren (1961-1964). Naar berekening zal in de periode van 1961-1964 aan inkomsten uit bewerkingsionen rond 3.500.000 dollar worden ontvangen. Daarbij is uitgegaan van dezelfde tarieven als in de Verenigde Staten gelden. Het geldelijk voordeel voor de gebruikers van reactoren zal dus in vergelijking met „reprocessing" in de Verenigde Staten voortvloeien uit de ge ringere transportkosten naar de Euroche mic-fabriek. Het is niet mogelijk een re delijke raming te maken van kosten en in komsten na 1964. Advertentie RENAULT „VIER" Standaard Brandstof 1 L. op 17 K.M. Vier portieren. (Veilig 6 maanden garantie incl. arb.loon. Prima verwarming in prijs begrepen. Het ongeluk bij Stuttgart De Nederlandse consul te Stuttgart heeft medegedeeld, dat de vijf gewonde leden van de drie families uit Amsterdam, die betrokken waren bij het auto-ongeluk op de autosnelweg bij Stuttgart, buiten levensgevaar zijn. De toestand van de heer B. de Rijke, de chauffeur van het busje, is thans zo, dat hij de mensen herkent en spreken kan. Hij is ervan op de hoogte, dat zijn beide kinderen bij het ongeluk om het leven zijn gekomen. Ruim tachtig deskundigen uit de zeven tien landen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E. E.S.) en uit Amerika hebben in Parijs deelgenomen aan een O.E.E.S.-conferentie over de toepassing van de kennis der kern energie in de landbouw en voedselvoorzie ning. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat de O.E.E.S.-landen maatregelen voor bescherming van de gezondheid bij het hanteren van radio-actief materiaal moe ten opstellen. Voorts hebben zij aan de O.E.E.S. aanbevolen een studie te maken van maatregelen voor bescherming van de landbouw tegen schadelijke lozing van af val door kernindustrie. Op de algemene jaarvergadering van de n.v. Wai-Sumatra Rubber Maatschap pij deed een aandeelhouder de suggestie of het, ter besparing van onkosten, mis schien niet raadzaam moet worden ge acht, tot een fusie over te gaan met de n.v. Zuid Sumatra Rubber Maatschappij, te meer omdat de beide vennootschappen geleid worden door dezelfde directie. Hier op werd geantwoord, dat de administratie van beide vennootschappen in een en het zelfde kantoor worden gevoerd en van een kostenbesparing tengevolge van een fusie dus vrijwel geen sprake is. Er bestaan bij de directie van de n.v. Zuid Sumatra Rubber Maatschappij geen plannen om tot terugbetaling op de aan delen over te gaan, aldus deelde de direc tie desgevraagd aan aandeelhouders mede in de algemene jaarvergadering. „Wanneer we overgaan tot het opsouperen van de liquide middelen in de vorm van terug betaling op de aandelen, kan dit een ern stig beletsel zijn om het bedrijf tezijnertijd met hernieuwde kracht voort te zetten". Een 52-jarige Amsterdammer, die be drijfsleider was op een grote boerderij in Amstelveen, vertelde in september aan zijn werkgever, dat er zeven koeien ver dwenen waren. De bedrijfsleider deed bovendien aan gifte bij de politie en hij ging zelfs naar Leeuwarden om te kijken of de dieren daar soms op de markt stonden. Maar hij had zelf de koeien verkocht zonder mede weten van zijn baas. Deze telde zijn 160 beesten niet dagelijks. Thans stond de bedrijfsleider terecht voor de Amsterdamse rechtbank. De offi cier van Justitie eiste negen maanden voor waardelijke gevangenisstraf en voor waardelijke terbeschikkingstelling van de regering. Een psychiater had de verdachte een man met een heel wankele geestelijke basis genoemd. „U hebt ruim 2800,— voor de koeien ontvangen. Er is maar vijfhonderd gul den bij u in beslag genomen. Waar is de rest van het geld gebleven?" wilde de pre sident weten. „Ik moest naast mijn werk op de boer derij ook huur ophalen voor de baas in Kattenburg en in de Jordaan. Ik heb wel eens wat uit eigen zak laten repareren aan de huizen, want ik kon het gejammer van de huurders niet aanhoren", ant woordde verdachte. Hij zei voorts niet te weten waarom hij eigenlijk de koeien had gestolen. DJAKARTA, (ANP) De directie van de Loah Kulu steenkolenmijnen in Oost- Borneo heeft vrijdag medegedeeld niet langer in staat te zijn tot uitbetaling van de lonen der mijnwerkers in Loah Kulu, Loah Pari en Segihan. De directie van dit voormalige Neder landse bedrijf deelde r\ede, dat de pro- duktie zich opeenhoopt, omdat zij wegens een „vacuum in de transportsector" niet kan worden verscheept. Op de nieuwe Franse staatslening is voor 324 miljard Ingetekend, waarvan 293 mil jard frank „nieuw geld", zo heeft de Franse minister van Financiën, Antoine Pinay, vrjjdag bekendgemaakt. De inschrij ving op de lening werd 17 juni geopend en minder dan een maand daarna gesloten. In dit tijdvak heeft de Banque de France, naar minister Pinay verder bekendmaakte, ruim 150 ton goud, een waarde van ruim 170 miljoen dollar vertegenwoordigende, gekocht. Pinay, die dit in een radio- en televisie uitzending mededeelde, legde er evenwel de nadruk op, dat het welslagen van de staatslening nog niet alle dreigingen heeft weggenomen. De regering heeft tot taak melijk een evenwicht tussen lonen en prij zen, tussen de ontvangsten en de uitgaven van de staat en in het betalingsverkeer met het buitenland. Wat de lonen betreft verklaarde Pinay, dat hoewel een verhoging van de levens standaard in Frankrijk een van de voor naamste doelen der regering is, het gewon nen terrein moet worden geconsolideerd door stabilisatie van de binnenlandse prij zen. De ontwikkeling der indexcijfers is de laatste tijd gunstig geweest en niets mag hieraan afbrouk doen. Ten aanzien van de staatsfinanciën zeide minister Pinay, dat de regering ernaar zal streven het huidige begrotingstekort niet verder te laten stij gen. Om dit te bereiken zal de regering door middel van de belastingen meer geld eisen van hen die meer bezitten. De Franse regering heeft een nieuwe functie gecreëerd, namelijk die van hoge commissaris voor de nationale economie en buitenlandse handel. Deze hoge commis saris zal verbonden zijn aan het ministerie van Financiën en hij wordt speciaal belast met de bevordering van de handel met het buitenland en van de economische activi teit. Senator Max Flechet, een bekende hoedenfabrikant, is in deze nieuwe functie benoemd. DE COMMISSIE-MAUDLING der O.E.E.S., die onderhandelt over het plan voor een Europese Vrijhandelszone, heeft vrijdag haar donderdag begonnen beraadslagingen te Parijs in een sfeer van voorzichtig optimisme voortgezet, zo wordt van de zijde der O.E.E.S. vernomen. Doordat de zes landen der Europese Economische Gemeen schap geen gemeenschappelijk standpunt tegenover het plan voor een Vrijhandelszone hebben kunnen formuleren, is de commissie-Maudling niet in staat belangrijke be sluiten te nemen. Daar echter gebleken is, dat Frankrijk genegen is concessies te doen, bestaat er redelijke hoop, dat de zes landen der E.E.G. volledige overeen stemming zullen bereiken tijdens een conferentie, die in de tweede helft van sep tember te Venetië zal worden gehouden met het doel opnieuw te trachten tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Pas wanneer een gemeenschappelijk stand punt zal zijn bereikt, kan de commissie-Maudling overwegen, welke definitieve stappen er zullen worden gedaan tot het sluiten van een verdrag tot oprichting van een Vrijhandelszone. Van de zijde der commissie werd vernomen, dat zij in de tweede helft van september opnieww bijeen ?al,.komen. _.,r. rs De commissie-Maudling nam in haar bijeenkomst van vrijdag kennis van een rapport over de onlangs te Stresa gehou den landbouwconferentie der E.E.G. Het rapport werd uitgebracht door dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de commis sie der E.E.G. Dr. Mansholt zei dat op de conferentie een voorlopige basis gelegd is voor een gemeenschappelijke landbouw politiek van de zes E.E.G.-landen. Deze landen werden het er over eens, dat onver schillig of de overeenkomst inzake de landbouw, die de zeventien landen der O.E.E.S. sluiten, deel uit zal maken van de alles omvattende overeenkomst inzake de Vrijhandelszone, zoals de zes landen heb ben voorgesteld, dan wel, dat deze over eenkomst overeenkomstig de wens van Engeland een afzonderlijke conventie zal vormen, de beide overeenkomsten onder hetzelfde tijdschema moeten worden uit gevoerd. De regelingen voor de Vrijhan delszone zullen volgens dr. Mansholt niet in strijd mogen zijn met de Euromarkt regelingen. Na afloop van de vrijdag gehouden be sprekingen verklaarde minister Maudling tegenover Reuter van mening te zijn dat er thans vrij snelle vooruitgang mogelijk zal zijn. Hij zei te hopen, dat de resteren de hinderpalen, die de oprichting van een Vrijhandelszone in de weg staan, nog voor het einde van dit jaar verwijderd zullen zijn en dat er een voorlopige overeenkomst inzake het Vrijhandelsgebied tot stand zal komen. Van Nederlandse zijde wordt in dit ver band vernomen, dat, indien de onder handelingen in oktober een goed verloop hebben, een begin gemaakt kan worden met de redactie van het verdrag. Met de ratificatie hiervan zal dan echter zeker nog een jaar heen gaan. In oktober zal de door de commissie van de E.E.G. voorge stelde overgangsregeling opnieuw worden besproken. Met betrekking tot deze over gangsregeling bestaan er intussen twee mogelijkheden: als de besprekingen niet een bevredigend verloop hebben, kan men de voorlopige regeling opnieuw ter tafel brengen en deze dan beschouwen als een eerste stap naar de Vrijhandelszone, Leveren de besprekingen in oktober wèl resultaat op, dan zal het toch nog een jaar duren, voordat deze overeenkomst van kracht wordt. Ook dan zal een voor lopig akkoord nodig zijn, maar de formu lering van de eerste stap is hierin dan niet meer nodig. In het algemeen had men van Neder landse zijde een gunstige indruk van de conferentie. Deze heeft in het bijzonder de zes landen van de E.E.G. uit de impasse geholpen waarin zij verkeerden als gevolg van het pessimisme en de twijfel die heersten met betrekking tot de Franse medewerking. Voor dit pessimisme bestaat thans geen aanleiding meer, zo werd op gemerkt, en de zes hebben thans de vaste bedoeling in oktober tot een regeling te komen. (Reuter en ANP). GENèVE (Reuter) De kerngeleerden die te Genève bijeen zijn, hebben bekend gemaakt dat zij nu overeenstemming heb ben bereikt over de vier voornaamste methoden voor het ontdekken van proe ven met kernwapens. Het laatst werden zij het eens over de elektromagnetische methode. Tevoren waren zij al tot een ak koord gekomen betreffende akoestische, seismische en de methode door middel van het nemen van monsters radio-actieve pro- dukten. Volgens conferentiekringen zal het over leg, dat op 1 juli begon, in de eerste week van augustus eindigen. De deskundigen zullen volgende week een voorlopig rap port bij hun regeringen indienen, waarna zij tegen 1 september hun definitieve ver slag gereed moeten hebben. 48. Ming de Rechtvaardige sprak met grote bitterheid over de onbeleefdheid van barbaren, die er met een beeld vandoor gingen, zonder zich behoorlijk te laten straffen. „Het had zo bijzonder fraai kun nen zijn mompelde hij verdrietig. „Ach, hoe lang is het nu al niet geleden, dat ik mijn laatste barbaar heb kunnen straffenHoewel, hméén bar- baartje is nog achtergeblevenHij keerde zich om en bekeek Panda met een peinzende blik, die de arme Panda onrustig maakte. „Ik heb niets gedaan!" zei hij haastig. „Dat weet ik", antwoordde Ming. „Maar gij kunt de slechte indruk weg nemen, die uw vrienden hebben achterge laten door u in hun plaats te laten straf fen. Zou dat niet schoon en rechtvaardig zijn?" „Nee", zei Panda beslist. „Ik vind dat helemaal niet mooi. En rechtvaardig is het ook niet. Ik kan het niet helpen, dat het beeld weg is. Ik.Opeens klonk een gekraak alsof het scheepje op een rots liep endaar boorde zich het hoofd van het vermiste beeld dwars door de bo dem van de boot! Een ogenblik staarde Ming sprakeloos van verbazing naar het verloren gewaande kunstwerk. Toen stak hij resoluut zijn hoofd door het gat om eens te kijken wat daar achter stak en bevond zich plotseling oog in oog met Pat O'Nozel, die tussen beeld en bodem be klemd zat. De grote detective hoefde niet eens scherp na te denken om tot de con clusie te komen, dat hij er nu gloeiend bij was. „IJ kunt u gelukkig prijzen, dat uw slachtoffer zo'n dikke schedel had. Was dat niet het geval geweest, dan had u hier thans als moordenaar gestaan." Dit zei de officier bij de Haagse recht bank tegen een 27-jarige bontwerker, die terechtstond wegens poging tot doodslag. De man, die bekend staat als een oppas send huisvader, had in de nacht van 24 op 25 april in het portiek van zijn woning in Den Haag een 23-jarige instrumentenma ker met een bijl een slag op het hoofd ge geven, waardoor deze laatste de portiek- trap afviel en een schedelfractuur opliep. De instrumentmaker overleefde echter de klap en de val, al moest hij vele maan den in een ziekenhuis doorbrengen. Ter zitting bleek, dat de bontwerker al leen door zijn goede wil in moeilijkheden geraakt was. Hij had de weggelopen echt genote van de instrumentmaker, die een vriendin van zijn vrouw was, in zijn woning opgenomen. De instrumentma ker was de verdachte daarna herhaalde lijk komen lastig vallen. Hij had met een mes gedreigd en allerlei andere plage rijen uitgedacht om de bontwerker het le ven zuur te maken. Toen was hij in het holst van de nacht opnieuw naar de wo ning van de verdachte gekomen, om zijn vrouw „iets te vragen". De bontwerker stond hem te woord en zag de ander in de loop van het twistgesprek een dreigende beweging naar zijn broekzak maken. „Ik dacht dat hij me overhoop wilde steken en uit angst greep ik een bijl en sloeg toe,1 verklaarde de verdachte ter zitting. Maar de president aanvaardde dit verweer niet. „U had moeten beseffen, dat een slag met een bijl de ernstigste gevolgen kan heb ben," zei hij, „en met een beetje minder geluk was u thans een moordenaar ge> weest." De officier vroeg vrijspraak van de pri mair tenlastegelegde poging tot doodslag. Het opzettelijk toebrengen van zwaar li chamelijk letsel achtte hij echter bewezen. Zijn eis luidde negen maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, reclasseringstoe- zicht en behandeling door een psychiater. De verdedigster achtte de opzet niet be wezen en meende dat alleen gewone mis handeling tenlastegelegd kon worden. Zij wees op het psychiatrische rapport dat haar cliënt beschrijft als een infantiele persoonlijkheid, die door angst in een la biele geestestoestand geraakt was. Zij vroeg een straf, gelijk aan de tijd, in voor arrest doorgebracht. Uitspraak op 7 augustus. Vermoedelijk doordat een petroleum lampje omviel, is in een vakantieoord te Lunteren een kampeertent in brand ge raakt. Een 2-jarig jongetje, dat in de tent lag te slapen, liep zulke ernstige brandwonden op, dat het later in een zie> kenhuis te Ede is overleden. Toen de brand uitbrak bevonden de ouders zich in de conversatiezaal van het kamp. De vader snelde naar buiten en haalde zijn zoontje uit de brandende tent. Het werd terstond naar het ziekenhuis in Ede overgebracht, doch medische hulp mocht niet meer baten. Twee Duitse jongens, beiden afkomstig van Borkum, zijn gistermiddag met hun kano op de Waddenzee omgeslagen. De kano werd beschadigd in de rivier de Eems aangetroffen. De jongens zijn later, be vangen door de kou, gevonden op het Uit- huizerwad. De jongens, 17 en 14 jaar oud, wilden met hun 5 meter lange en 90 cm. brede kano van Borkum naar Rottum varen Door de sterke wind en de opkomende vloed geraakten ze in de branding. De ka no, waarin ook de kleren van de jongens lagen, sloeg om. Zij hadden echter een op geblazen luchtbed bij zich, dat uit twee gescheiden gedeelten bestond, zodat ze het doormidden konden scheuren. Drij vend op deze geïmproviseerde vlotjes kwamen ze op het Uithuizerwad, vlak bij de Groningse kust tussen Uithuizen en Uithuizermeeden, waar ze 's avonds om half zeven door de landarbeider Pieter man werden aangetroffen. De heer Pieter man bracht de knapen naar de boerderij van de heer Ausema in Uithuizen, die hen van droge kleren en een maaltijd voor zag. Daarna zijn de jongens met een boot je naar Borkum teruggebracht. Verraad. Ter gelegenheid van de vijftien de jaardag van de arrestatie van Mus solini op bevel van koning Victor Em manuel is het neo-fascistische orgaan „II secoio d'Italia" in felle bewoordin gen van leer getrokken tegen „de ver raders die de duce ten val brachten". Opgegeven. Het zoeken naar de witte muis „Wickie", die woensdag in de neuskegel van een Thor-Able-raket een reis van 9.600 kilometer heeft gemaakt, is opgegeven. De raket werd woens dag gelanceerd vanaf de Amerikaan se proefbasis te Cape Canaveral. Men heeft de neuskegel niet kunnen terug vinden, doordat de radiozender niet werkte. Geflest. Onbekenden hebben woensdag avond achttien lege bierflessen over de schutting aan de achterkant van de Amerikaanse ambassade in Moskou ge worpen, waardoor vijf auto's werden beschadigd. De ambassadeur heeft zich naar aanleiding van dit incident tot het Sovjet-ministerie van Buiten landse Zaken gewend. Er is echter nog geen antwoord ontvangen. Minderheid. De Oostduitse communisti sche partij telde eind 1957 1.472.932 le den en kandidaatleden, 60.000 meer dan in 1954, zo is volgens het anti communistische voorlichtingsbureau „West" op het Oostduitse partijcon gres meegedeeld. Volgens deze cijfers is bijna elf percent van de Oostduitsers die ouder zijn dan 18 jaar, bij de com munistische partij aangesloten. Geen attracties. Ongeveer zeventig van de tachtig inrichtingen en kramen in het attractiepark zijn vrijdag niet ge opend uit protest tegen de financiële lasten. De exploitanten eisen onder meer vermindering met vijftig percent van het concessiegeld met terugwer kende kracht. Het folkloristische dorp van Vrolijk België, dat vrijdag ook ge sloten zou zijn, was echter wel open. Afgewezen. Het Westduitse hooggerechts hof te Karlsruhe heeft een broep van Schörner, eens Hitiers jongste veld maarschalk, afgewezen tegen een ver oordeling tot viereneenhalf jaar ge vangenisstraf wegens het onrechtma tig gelasten van de terechtstelling van twee officieren en een korporaal van de Duitse weermacht. Alleen het bevel tot terechtstelling van de korpo raal werd uitgevoerd. De verdediger van Schörner voerde tevergeefs aan, dat de noodtoestand in het laatste van de oorlog de bevelen had gerechtvaar digd. Censuur. Het bestuur van West-Berlijn heeft een Russisch verzoek tot het ver bieden van de vertoning van de film „Dokter in Stalingrad" in Westberlijn- se theaters afgewezen. Het stadsbe stuur verklaarde dat de vertoning van films in West-Berlijn niet onderworpen is aan een officiële censuur. Vernietigd. Het militaire hooggerechtshof te Algiers heeft het doodvonnis vernie tigd dat een Franse krijgsraad over de voormalige leider van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront in het ge bied van Algiers, Jacef Saadi, had ge veld. Volgens het hooggerechtshof zijn bij dit proces de rechten van de verde diging van Saadi niet geëerbiedigd. Uitlevering. Een organisatié van Poolse ballingen in de Verenigde Staten, heeft er de Amerikaanse immigratiedienst van beschuldigd de 24-jarige anti-com munistische Poolse matroos Eibel die in de Verenigde Staten politiek asiel had gevraagd te hebben uitgeleverd aan communistische agenten. Eibel is door de Amerikaanse autoriteiten te ruggebracht naar het schip, waarvan hij enkele dagen tevoren was gedrost, aldus de immigratie-commissaris te Washington, Joseph Swing. Tunnel. De Amerikaanse Senaatscommis sie voor handelsaangelegenheden be studeert een Russisch voorstel voor de aanleg van een tunnel onder de Be- ringstraat, tussen Alaska en Siberië, waaromtrent op de wereldtentoonstel ling te Brussel mededelingen zijn ge daan. De voorzitter van de commissie verklaarde, dat een dergelijk voorstel aan het einde van de negentiende eeuw van Amerikaanse zijde is gedaan door de „spoorwegkoning" Harriman, de vader van de huidige gouverneur van de staat New York. Ruimte. In Australië, dat ongeveer negen tig maal zo groot is als Nederland, wo nen thans ongeveer 9.800.000 mensen. In het komende jaar hoopt men de tien miljoen te bereiken. Behouden. Een DC 7c van de Pan Ameri can Airways, met 45 personen aan boord die op weg van Amerika naar Europa een propeller verloor heeft van morgen een geslaagde noodlanding ge maakt op de vliegbasis Argentia op Newfoundland. Het toestel moest vier Een depressie, die gisteren bij Ierland lag, verplaatste zich in de richting van Noord-Engeland. Het regengebied van de ze storing trok de afgelopen nacht en vanmorgen over ons land. Plaatselijk viel vrij veel neerslag. Achter de storing om stroomt tijdens het weekeinde onstabiele oceaanlucht naar ons land. In verband daarmede wordt voor morgen wisselende bewolking verwacht met plaatselijk enke le buien, in hoofdzaak in het binnenland. WEERRAPPORTEN Temperaturen; buiten land maxima van giste ren. Binnenland heden 7 uur. Neerslag laatste 24 uur. iê X Zondag 27 juli Zon op 4.52 uur, onder 20.39 uur. Maan op 17.55 uur, onder 1.48 uur. Maandag 28 juli Zon op 4.54 uur, onder 20.38 uur. Maan op 18.44 uur, onder 2.45 uur. Maanstanden 30 juli 17.47 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 27 juli Hoog water 0.20 en 13.02 uur. Laag water 8.23 en 20.59 uur. Maandag 28 juli Hoog water 1.28 en 14.05 uur. Laag water 9.29 en 22.03 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden Den Heidei Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Wenen Innsbruck Ajaccio Madrid Algiers geheel bew z 14 lichte regen z 15 geheel bew. zzw 16 regen zzo 12 regen zzo 13 regen zzo 14 geheel bew. ozo 15 geheel bew. z 18 half bew. zzw 19 licht bew. n 19 onbewolkt no 21 onbewolkt w 17 geheel bew. windst. 17 motregen zw 21 regenbui zzo 20 regen zzw 21 zwaar bew ozo 19 geheel bew zzo 23 regen w 28 zwaar bew windst. 24 onbewolkt nnw 24 licht bew. zzw 18 half bew. ono 22 onbewolkt ozo 19 licht bew. windst. 22 zwaar bew. windst. 22 onbewolkt verand. 21 licht bew. w 24 onbewolkt n 25 half bew. windst. 37 onbewolkt zw 30 O Sa 3 6 9 5 6 5 1 0 2 5 0,5 0 10 4 4 0,5 0 0 0,1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2