Elektrisch vissen op de Noordzee op platvis mogelijk? Internationaal filmfestival te Karlovy Vary Band tussen Israel en Bagdad-pact? Gevaar voor burgeroorlog in Libanon weer toegenomen ÏV6 RÖL De Tand pasta van standing^ Katwijker heeft octrooi op een nieuwe methode gevraagd Medewerking van opstandelingen aan presidentsverkiezing dubieus Amerikaans schouwspel in Spaarnestad ZATERDAG 26 JULI 1958 3 VRIENDSCHAP EN VAKMANSCHAP TOONAANGEVENDE FACTOREN Eerste maanraket staat te Cape Canaveral op stapel Britse telescoop zal de loop pogen te volgen Nieuw Guinea-expeditie gaat wellicht toch door Jeruzalem is bevreesd voor omsingeling Stockcarraces met oude wagens op 10 augustus Man wilde medekostganger met broodmes neersteken De kwestie van de uit de trein gezette Denen 0p de <^raatótcel Déze dans is gereserveerd voor „JEL"! Tupolev voor Schiphol in Kopenhagen gestrand Van verdrinking gered ^Hoe is het ontstaan? Dit woord: ZICH IJ1T DE VOETEN MEKEN KARLOVY VAR. De politieke spannin gen in de wereld mogen op het ogenblik groot zijn, er is althans één plaats waar men daarvan weinig of niets merkt: te Karlovy Vary, het vroegere Karlsbad, in Tsjechoslowakije, waar nu een internatio naal filmfestival wordt gehouden, het grootste van de wereld, waaraan dit jaar veertig landen en de UNO deelnemen. Nederland is vertegenwoordigd met twee documentaires, waarvan de film over Rembrandt van Bert Haanstra reeds in vertoning kwam en zeer groot succes oogstte. De andere documentaire: „Een leger van gehouwen steen" van Theo van Haren Noman, zal hier zeker ook bewon dering ten deel vallen. Van de grote film- producerende landen hebben zich op dit festival slechts de Verenigde Staten afzij dig gehouden. Er zijn dus geen Ameri kaanse films, maar wel zijn er verschei dene Amerikaanse journalisten en enige Amerikaanse cineasten. In feite merkt men hier niets van de verdeeldheid in de wereld de Tsjechische gastheren zijn uiterst voorkomend jegens alle deelne mers, uit welk land ook afkomstig en die hebben zich al in de eerste dagen met el kaar verbroederd. De festivalleiding heeft daartoe trouwens het hare bijgedragen, onder meer door de organisatie van een gezamenlijk uitstapje naar die andere mooie badplaats Marianske Lazne (Ma- rienbad), in dezelfde omgeving, want daar werd door acteurs, actrices, pro docenten, filmverhuurders en journalis ten golf gespeeld, gevoetbald, paardgere- den, gedanst, gezongen en gegeten, alle maal bezigheden, die de mensen kenne lijk tot elkaar brengen. Slechts onder de Duitsers bleven ditmaal de tegenstellin gen bestaan: er zijn in het restaurant, waar alle festivalgangers (royaal) eten en waar elk land zijn eigen tafel met natio naal vlaggetje heeft, aparte tafels voor Westduitsers en voor Oostduitsers en die tafels werden nu, anders dan vorig jaar, niét na enkele dagen aaneengeschoven. Geneeskrachtig Karlovy Vary is een bijzonder aantrek kelijke badplaats, midden tussen de heu vels en in de bossen. Op vele plaatsen spuit het geneeskrachtige warme water uit de grond en overal ziet men mensen, die dit lopen te drinken uit de typische sierlijke kannetjes, die ook als souvenirs zeer in trek zijn. De festivalgangers echter hebben weinig tijd voor het nemen van zulke heilzame slokjes, want de voorstel lingen rijen zich aaneen, niet slechts die van de films welke aan de internationale wedstrijd deelnemen, maar ook die van de andere, welke men vertoont in de hoop de rechten ervan naar het buitenland te verkopen. Het festival te Karlovy Vary is namelijk zowel een artistieke als een com- merciële krachtmeting. Artistiek hebben we tot nog toe niet veel groots gezien, maar zaken worden er volop gedaan. Vooral Westduitsland pleegt te Karlovy Vary verscheidene filrp- produkten aan de oostelijke landen te slij ten. De festivalbij drage van dit land „Ge stehen Sie, Dr. Korda!" (Bekennen, dr. Korda!) van regisseur Josef von Baky bleek ook uit het goede commerciële hout gesneden te zijn: een bekwaamgemaakte spannende film over een gerechtelijke dwaling, aantrekkelijk voor een groot pu bliek, maar zonder hoge aspiraties. Artis tiek veel belangrijker was de ander West- duitse festivalfilm: „Nachts wenn der Teufel kam" van Robert Siodmak, toeval lig ook gewijd aan een gerechtelijke dwa ling, maar tevens een klemmend pleidooi tegen de „rechts"-opvattingen die gedu rende het nazibewind heersten. Met de film ,,'s Nachts toen de duivel kwam" le verden de Duitsers het bewijs dat een ar- tistiek-belangrijke film toch ook aantrek kelijk kan zijn voor een groot publiek. Zo als men wellicht weet is deze film in Duitsland overladen met onderscheidin gen. Wellicht zal zij te Karlovy Vary nieu we lauweren verwerven bij de internatio nale jury, waarvan onder anderen de Tsjechische poppenfilmer Jiri Trnka en de Italiaanse scenarioschrijver Zavattini deel uitmaken. Prof. Brousil, directeur van de Praagse kunstacademie, is presi dent. Vakmanschap Verscheidene andere festivalfilms even wel geven de indruk, dat men meer getui genis wil afleggen van gedegen techni- JODRELL BANK, (Reuter) Britse en Amerikaanse geleerden werken te Jodrell Bank, in Engeland, aan een maanraket die waarschijnlijk te Canaveral in de Ameri kaanse staat Florida zal worden gelan ceerd en waarvan de loop zal worden ge volgd door middel van de reusachtige ra diotelescoop te Jodrell Bank, aldu» is me degedeeld door professor Alfred Lovell, die het toezicht heeft op de werking van de telescoop. Professor Lovell deelde voorts mede dat het voornemen bestaat de radio telescoop te gebruiken, in samenwerking met Amerikaans materieel, bij de uitvoe ring van verschillende projecten voor het lanceren van kunstmatige aardsatellieten „Er zijn kortgeleden proeven genomen, waarbij met behulp van de telescoop de baan van een „Vanguard"-raket op een afstand van 6400 kilometer kon worden ge volgd", aldus Lovell. WASHINGTON, (UPI) De Amerikaanse marine acht het mogelijk, dat er voorlopig geen pogingen zullen worden gedaan met een Vanguard-raket een kunstmaan te lanceren. De marine heeft 25 juni voor het laatst getracht een aardsatelliet te lan ceren, zonder succes overigens. (Reuter/AFP) Een ballistisch projec tiel voor middelgrote afstand van het type .Thor" is vanochtend, slechts twintig se conden nadat het van de afschietbasis te Cape Canaveral was gelanceerd, in de lucht tot ontploffing gekomen. De stuk ken stortten op ongeveer zeven kilometer afstand van de basis in zee. Dit is de zeventiende „Thor" die gelan ceerd is in een versneld program om dit type tegen het einde van het jaar voor gebruik gereed te hebben. sche bekwaamheid dan van geïnspireerd kunstenaarschap. Zo zagen we bijvoor beeld speelfilms van de Sovjet-Unie en van China, beide prachtig van kleur en in het algemeen van fotografie, maar die verder niet bijzonder konden bekoren. De Sovjet-Unie vertoonde het derde deel van de filmtrilogie „De Stille Don" naar de ook te onzent bekende roman van Michael Sjolochov. De film is geen geheel gewor den. Zij bleef een soort verbrokkelde aan eenschakeling van scènetjes. Hoewel men een zekere bewondering kon hebben voor de acteursprestaties van Peter Glebov en Ellina Bystriskaja in de hoofdrollen, is het spel doorgaans te toneelmatig. De Chi nese film „Vlammen aan de grens" ver telt een ernstig bedoeld verhaal, dat voor de onbevooroordeelde toeschouwer haast komisch wordt door het cowboyachtige karakter ervan. Ook in dit geval echter kwam men onder de bekoring van de fo tografie. Zowel de beide genoemde Russische ac teurs als de Chinese hoofdrolspelers zijn, met sterren uit vele andere landen, te Kar lovy Vary aanwezig en trekken zeer de be langstelling. Op het toneel zijn ze langdu rig toegejuicht en op straat moeten ze tel kens handtekeningen zetten. Die handte keningenjacht heeft hier niet de vormen van uitzinnigheid aangenomen, die men op andere festivals wel aantreft: het pu bliek toont zich vriendelijk, maar beschei- Een beeld uit „De stille Don" - de Sovjetrussische bijdrage aan het Tsje chische filmfestival. den. Het vraagt dikwijls niet slechts film sterren om hun handtekening, maar ook andere festivalgangers. Zufke handteke ningen worden dan natuurlijk grif gege ven, want waarom zou men een illusie verstoren? Jan Koomen Het probleem van de elektro-visserij op de Noordzee houdt de gemoederen nog steeds bezig. Enerzijds vindt het zoeken naar nieuwe vangstmethoden zijn oor sprong in de wens meer te kunnen van gen met minder moeite en anderzijds in de wens het vistuig zo voordelig mogelijk te gebruiken met zo weinig mogelijk slij tage. Een methode, voorgesteld door een Duitse firma, werd door Nederlandse des kundigen niet praktisch uitvoerbaar ge acht. Men zag voorlopig geen mogelijkhe den voor de elektrische visserij op de Noordzee. Hiermede was het onderwerp echter niet van de baan. Ook een Katwijk- se kottereigenaar hield zich met dit pro bleem bezig en nu, na ruim een half jaar studie, ligt er een vastomlijnd plan op ta fel, waarvoor hij octrooi heeft aange vraagd. De kottereigenaar, de heer D. van der Plas, betreurde het, dat zoveel van de-trekkracht van, bet schip -verloren gaat door de zware kettingen en de gro te scheerborden, die over de grond getrok ken moeten worden. Toch zijn deze attri buten nodig voor een goede visserij op platvis. De „wekkerkettingen", die die nen om de platvis op te schrikken hebben een gewicht van ongeveer 500 kg. per schip en de scheerborden moeten groot en zwaar zijn om het net, ondanks dit ge wicht, te doen uitstaan. De scheerborden en kettingen slepen over de grond en de motor van het schip moet dus heel wat energie produceren om dit hele gevaar te vooruit te krijgen. Deze vismethode heeft bovendien het nadeel, dat de wek kerkettingen en borden veel vuil opwer ken, dat in het net belandt en zich verza melt in de kuil, het achterste gedeelte van het net. De kuil wordt zeer zwaar (maar niet van vis) n sleept over de grond, het geen veel slijtage tot gevolg heeft. Bij zware grond zijn de vissers dan ook dik wijls genoodzaakt te halen, voordat de normale vistijd van circa drie uur is ver streken. Bovendien komt het nogal eens voor, dat een kuil verspeeld wordt, wan neer die te zwaar is geworden. Ook de wekkerkettingen gaan dan vaak verloren. Andere methode Al met al zijn dit nadelen genoeg om eens ernstig na te denken over eventuele andere vismethoden, die deze bezwaren doen vervallen. De heer Van der Plas heeft er geruime tijd over nagedacht en verscheidene besprekingen gevoerd met elektrotechnici. Tenslotte is er iets gevon den, dat in de praktijk goed bruikbaar zal zijn naar de mening van de uitvinder. De wekkerkettingen worden vervangen door Het ziet er naar uit, dat de wetenschap pelijke expeditie naar het tot nu toe on- verkende Sterrengebergte op Nederlands Nieuw Guinea omstreeks april van het volgende jaar zal kunnen vertrekken. Wel iswaar blijft de regering zich op het stand punt stellen, dat in de eerste plaats het bedrijfsleven deze onderneming, uit te voeren door een particuliere stichting, dient te financieren, maar de regering schijnt niet langer vast te houden aan de opvat ting, dat zij, in het kader van de beste dingsbeperking, naast hulp in natura met een subsidie niet verder kan gaan dan een bedrag van dertigduizend gulden. De totale kosten van de expeditie zullen ongeveer 900.000 gulden bedragen. De stichting „Expeditie Nieuw Guinea" heeft enkele jaren geleden een speciale functionaris belast met het verkrijgen van financiële bijdragen van het nationale be drijfsleven, maar de belangstelling van die zijde is betrekkelijk gering gebleven, zodat de stichting genoodzaakt werd de expeditie op de lange baan te schuiven. De stichting staat onder voorzitterschap van prof. dr. H. J. Lam van het Botanisch Laboratorium in Leiden. Een tiental des kundigen, afkomstig uit verschillende tak ken van wetenschap biologie, geografie, geomorfologie, kartografie en dergelijke zullen aan deze expeditie deelnemen. elektrische stroomstoten tussen de scheer borden. Deze stroomstoten wekken de vis uit de rusttoestand, evenals de wekker kettingen dat deden. De vissen springen even op en worden dan door het net op genomen. Het grote voordeel van deze methode is, dat behalve het overbodig worden van de zware kettingen en de gro te scheerborden dat de vis wel gewekt wordt, doch het apparaat, waarmede dit geschiedt, niet ziet. Het is namelijk aan nemelijk, dat de vis bij het zien van de wekkerkettingen wegvlucht, want over dag en bij helder water wordt er minder gevangen dan des nachts. Een stroom stoot is echter onzichtbaar. De scheerbor den kunnen kleiner worden daar zij alleen maar het net zonder kettingen open behoe ven te houden. De motor behoeft minder trekkracht uit te oefenen. Voor de rondvis zal men iets anders te Werk moeten gaan. Hiervoor zal men de stroomstoten over. de gehele hoogte van de netmond moeten laten gaan, hetgeen te bereiken is door dunne metalen platen op de scheerborden aan te brengen. De heer Van der Plas heeft octrooi aan gevraagd op zijn vinding. Binnenkort zul len er proeven worden genomen met de nieuwe methode. JERUZALEM (UPI). De staatsgreep in Irak heeft voor Israel de weg vrij gemaakt voor een nauwere aansluiting bij de overgebleven landen van het pact van Bagdad, zo is de mening in officiële krin gen te Jeruzalem. De landen van het pact namen tot dusver een koele houding aan jegens Israel ter wille van hun enige Arabische bondgenoot, Irak. LONDEN (AFP) Israel heeft de Britse regering meegedeeld dat het wenst deel te nemen aan een topconferentie over vraag stukken van het Nabije Oosten, zo wordt van Israëlische zijde te Londen vernomen. De Israëlische regering zou tevens te ken nen hebben gegeven, dat zij zich niet ge bonden zal achten door besluiten die zon der Israëlische deelneming zouden worden genomen. TEL AVIV (Reuter) In Tel Aviv ver luidt, dat de Israëlische regering de wes telijke mogendheden en de Sovjet-Unie heeft meegedeeld, dat zij niets liever wenst dan een topconferentie die rechtstreekse besprekingen tussen Israel en de Arabi sche leiders voorbereidt. Israel zou de Sovjet-regering en het Westen om wa pens hebben gevraagd. Ingeval van neu tralisering van het Nabije Oosten zou Israel er op staan dat de vroegere stand van zaken in de bewapening wordt her steld. Egypte en Syrië hebben wapen leveranties uit communistische landen ont vangen en Nasser kan nu bovendien reke nen op de grote wapenvoorraden die in Irak in handen van het nieuwe bewind zijn gevallen. Israel vreest dat de terug trekking van de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse uit Jordanië zal lei den tot „omsingeling van Israel" door staten die met Nasser verbonden zijn. BEIROET (UPI) In het gedeelte van Beiroet, dat rondom de Al Khayadheuvel is gebouwd, het hoogste gedeelte van de stad, is het vrijdagavond tot felle gevech ten gekomen tussen opstandelingen en re geringstroepen. Naar schatting veertien personen sneuvelden. Amerikaanse troe pen waren niet bü de strijd betrokken. Het vuurgevecht, voornamelijk tussen sluipschutters van beide partijen, was het hevigste sinds de Amerikaanse troepen aan land gingen. De bevolking van Beiroet scheen zich weinig van de strijd aan te trekken. Deze heeft echter de vrees vergroot, die bij bui tenlandse waarnemers heerst, namelijk dat een volledige burgeroorlog zal uitbre ken met de Amerikaanse troepen in een soort niemandsland er tussen voor dat een regeling kan worden getroffen. WASHINGTON (UPI) Tijdens een zitting van de subcommissie van Buiten landse Zaken uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft James J. Wads- worth, de plaatsvervangend vertegen woordiger van de V.S. bij de UNO geant woord op vragen over de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon. Hij verwachtte dat de terugtrekking der troe pen „vrij spoedig" zal plaats hebben, maar dat het afhankelijk is van de omstandig heden in Libanon. Indien er geen nieuwe moeilijkheden rijzen vóór de Libanese verkiezingen en deze verkiezingen ordelijk verlopen dan zullen de Amerikaanse troe pen er niet langer nodig zijn. (Reuter) De hoop, dat de verkiezing van een nieuwe president in Libanon een einde aan de onrust in het land kan ma ken, is vrijdag aanzienlijk gedaald door de verklaring van een der rebellenleiders, Salam, dat de „nationale revolutie niet zal toestaan, dat presidentsverkiezingen wor den gehouden onder Sjamoen en onder druk van buitenlandse troepen". Het parlement moet de volgende week donderdag een opvolger voor president Sjamoen kiezen. De verkiezing was aan vankelijk voor deze week donderdag vast gesteld, maar zij werd uitgesteld. De Libanese zakenlieden hebben van hun kant het dreigement geuit, dat zij hun zaken drie dagen zullen sluiten als de vol gende week geen president wordt gekozen. BEIROET (UPI) De Libanese presi dent, Camille Sjamoen, bezweert volgens Advertentie diplomatieke kringen in Beiroet zijn eigen aanhangers, hun goedkeuring te hechten aan een neutrale figuur voor het presi dentschap. Het „enige" wat Sjamoen als eis stelt is dat de buitenlandse politiek van het land, onveranderd blijft: oriëntatie op het Westen. Waarbij te bedenken valt, dat de oppositie nu juist op dit punt andere wensen heeft en denkt aan een „positief neutralisme" a la Nasser. Het Franse plan tot neutralisatie van Libanon vindt zowel in regeringskringen als in kringen van de oppositie veel in stemming. (Reuter) Volgens „Nieuw China" heb ben 64 miljoen mensen in meer dan 20Ó0 steden in China deelgenomen aan be togingen tegen het Brits-Amerikaarree op treden in het Midden-Oosten. Wie zondagmiddag 10 augustus in de buurt van het Zuider Buiten Spaarne bij de Schipholweg komt zal daar een voor Haarlem nieuw, en voor oningewijden een enigszins vreemd en ruw aandoend schouwspel kunnen zien. Dan namelijk zal voor de eerste keer in de geschiedenis van de Spaarnestad zogenaamde „stock carraces" worden gehouden, een uit Ame rika overgewaaid „festijn" van wed strijden met oude auto's. Het bijzondere van deze races is echter, dat de deelne mers elkaar zoveel mogelijk mogen en moeten hinderen. Vandaar ook de oude auto's, die gebruikt zullen worden. Want na afloop van de wedstrijden zullen lang niet alle deelnemende wagens meer kun nen bogen op het predicaat „auto", voor zover zij tenminste nog in staat zijn te rij den. Dat laatste is echter lang niet zeker als men bedenkt, dat het hinderen tijdens de races, op allerlei in de praktijk van „veilig verkeer" zeker niet geoorloofde manieren mag geschieden. Overigens moet dat hinderen ook weer niet té erg worden. Eén van de organisa toren van de wedstrijden, de heer W. C. A. Boer uit Haarlem, drukte zich aldus uit: „Het hinderen moet op een nette manier gebeuren. Wij spreken het liefst van „plukken". Er kunnen spatborden afgere den en deuren uitgerukt worden, maar daar is het dan ook wel mee bekeken". Er zal aan de races deelgenomen wor den door ongeveer 24 wagens, die alle zijn voorzien van T-vormige steunbalken voorop de radiator. De deelnemers zijn voor het merendeel vertegenwoordigers van garagebedrijven en van andere zaken en voor een klein deel particulieren, waaronder enige buitenlandse. Het „cir cuit" bestaat uit een ronde baan, die in drie manches van elk acht wagens bere den zal worden. De eerste drie aangeko- menen van elke manche komen in de fina le, alsmede de eerste drie wagens van een herkansingsrace. Aan de finale nemen dus twaalf wagens deel. Er zullen extra premies worden uitgeloofd voor iedere deelnemer, die erin slaagt de wagen van een ander op zijn kant of mogelijk zelfs op zijn dak te „leggen". Het klinkt gevaarlijk genoeg, maar de organisatoren hebben ruimschoots maat regelen genomen, die de veiligheid van renners en publiek moeten garanderen. Zo zijn de deelnemers uitgerust met valhel men en veiligheidsgordels en .staat het publiek op een veilige afstand van de acht meter brede baan, die is omgeven door een wand van stevige, oude autobanden. De binnenbaan wordt afgeschermd door een ring van oude vaten. Mocht onver- hoops een auto erin slagen door de rubber muur van autobanden te breken dan is er altijd nog een sloot, die het publiek zo al niet voor een nat pak, dan toch voor er ger ongemakken behoedt. De politie heeft vrijdagnacht in een kost huis aan de Oostenburgergracht te Am sterdam 'één 66-jérige rrraft aangehouden omdat hij gepoogd had een 31-jarige medekostganger, die al op zijn bed lag, met een broodmes in de rug te steken. De man, wie vermoedelijk poging tot moord subsidiair doodslag ten laste zal worden gelegd, heeft nog geen bekentenis afge legd. Enkele dagen geleden had hij zijn mede kostganger reeds bedreigd hem van het leven te zullen beloven. Dinsdag komt een vertegenwoordiger van de Deense spoorwegen naar Utrecht om het geval met de in Amsterdam uit de trein gezette Deense reizigers te bespre ken. Volgens de Deense pers blijven de reizigers volhouden, dat zij wel degelijk hun plaatsen hadden gereserveerd. Maar de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen deelde hedenochtend mee, dat het onderzoek niets heeft uitgewezen in die richting. Integendeel, men is nog steeds op grond van de verkregen inlich tingen van oordeel, dat de Deense reizigers terecht van de door hen ingenomen plaat sen werden verwijderd, omdat deze plaat sen voor andere reizigers waren gereser veerd. Deze foto is gemaakt in de slaapka mer van prins Abdoel Illah, de troon opvolger van Irak, die tijdens de om wenteling in Bagdad werd vermoord. Een Iraakse soldaat vond tussen de puinhopen een portret van de even eens vermoorde koning Feisal. Pseudoniem Wij zullen ons erbij moeten neerlegen, dat wij als bewoners van de Delta der grote rivieren oftewel de kuststrook ten westen van Duitsland de geschiedenis zul len ingaan onder de naam „flatbewoners". Wij hebben wel eens schamper in onze leerboeken gewaagd van „holbewoners" uit de oertijd, maar we moeten nu toch met schaamte toegeven dat men in zijn eigen tijd niet te beslissen heeft waar in men wonen zal. Men woont eenvoudig in de dingen, die voorhanden zijn en daar mee uit. Wij heten dus flatbewoners en dat zou niet zo erg zijn, aangezien men aan alles went. Maar het is niet juist. Ik zou name lijk wel eens willen weten, wat het ver schil is tussen datgene wat wij een „flat" pldgen te noemen en een huurkazerne. In griezelboekjes van weleer kwamen altijd huurkazernes in morsige straten voor, met vuile kinderen die op kale trappen speel den. Tegenwoordig staan huurkazernes onder het pseudoniem „flat" in riante bui tenwijken, maar de trappen zijn even kaal en de kinderen vaak even vuil. Een flat is een huurkazerne, mits er voorzieningen zijn die haar daarvan on derscheiden. Dat is, geloof ik, juist gedefi nieerd. En bij de voorzieningen hoort in de eerste plaats een lift. Als wij doorgaan m,et flats te bouwen die geen liften hebben, bouwen wij huurkazernes, en stoppen wij de mensen bijeen in huizenblokken van verticale en horizontale pakhuisallure, waarin men weliswaar wonen kan, doch dan onder omstandigheden, die nauwe lijks verschillen van die in huurkazernes. Behalve een lift moet een echte flat een gemeenschappelijke verwarming en ander service-betoon bezitten, waardoor het wonen er gemakkelijker, comfortabe ler en dus aangenamer is dan in een apart huis. En als dat niét het geval is, zoals in negentig procent van de pseudoflats die thans gebouwd worden, moeten wij moe dig onder ogen zien dat wij met ons allen gedoemd zijn om in huurkazernes te wor den opgeborgen- Dat is allemaal niet erg en bovendien is het onvermijdelijk, maar men moet er niet omheen praten. Wij zullen de échte flats in Nederland - als die er komen - met grote vreugde be groeten. D. Martier Advertentie Vruchten limonade Heeft u reeds 'n „JEL"-gulden Het ontvangen waardt De Tupolev 104 van de Russische „Aero- flot" die vandaag de lijndienst zal openen zonder tussenlanding tussen Moskou en Amsterdam en om kwart voor tien op Schiphol verwacht werd, is omstreeks die tijd in Kopenhagen aangekomen. Het weer op Schiphol was namelijk van dien aard dat de gezagvoerder van de Tupolev uit veiligheidsoverwegingen besloot, in Ko penhagen een tussenlanding te naken. Het wolkendek lag omstreeks tien uur bo ven Schiphol op 100 meter, maar er werden Voor de komende uren opklaringen voor speld, waardoor tot 300 meter boven het vliegveld de lucht vrij van wolken zou worden. De achtjarige Roel de Boer uit Scharne- goutum, die in Bergum logeerde, heeft het leven gered van de driejarige Roelie Scheffer, die met haar zeepkistkarretje de kolk bij de Bergumerdam inreed. De jongen stond te vissen, toen het ongeluk gebeurde. Hij sprong in het water en wist het kind boven te hcv.den. Een'dame, die naast de kolk woont, bracht het kind en de jongen vervolgens op het droge. Hoe vreemd het ook moge klinken, in de zegswijze: zich uit de voeten ma ken voor: weglopen, vluchten, worden met de voeten bedoeld: de paarden voeten. Eigenlijk betekent de uitdruk king dus: zorgen dat men niet door de hoeven der paarden wordt vertrapt. Een Middelnederlands rijmpje luidt: Van paerdenvoeten, van smeekers- tale Salstu di wachten, so doestu wale, hetgeen betekent: ge doet wel als ge u wacht voor paardenhoeven en de taal van vleiers. Ook op andere plaatsen vindt men het woord paardenvoeten, waarvan in later tijd het eerste lid is weggelaten. Ook zei men wel: zich uit het stof maken (Duits: sich aus dem Staube machen) Het stof is natuurlijk bet van onder de hoeven der paarden

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3