DE J Eerste poortwachteres komt in functie op Ruïne van Brederode Arend Reym Tour (de Flevo)-karavaan gestart Kort en bondig auto- en motorrijschool Veertigduizend bezoekers per jaar 7 Giant Bloed in de prairie Guerilla in de jungle Burgerlijke Stand van Velsen De tijger valt aan Groentemarkt Beverwijk BEVERWIJK Burgemeester heropent boekhandel Dingier Eerste etappe-zege voor de ploeg Boer Ploegleider J. Brakenhoff in de leiderstrui Waterpolo Jcringcompetitie Vanmorgen in de vishal en op zee ZATERDAG 26 JULI 1958 tot ver (Thalia) In dit theater wordt maandag de fiscinerende film „Giant" toond. De op zo jonge leeftijd overleden acteur James Dean, die eens het idool van duizenden meisjes was, vervult tezamen met de mooie Elizabeth Taylor en de stoere Rock Hudson de hoofdrollen. Het verhaal speelt zich op en om een enorme ranch in Texas af, waar zich vaak conflicten voordoen omdat de inheemse arbeidskrachten in armzalige levensom standigheden verkeren. Zij zijn vrijwel rechteloos en worden onderbetaald. De moeilijkheden stapelen zich op als een jonge balsturige knecht (James Dean) een stukje grond erft. Er blijkt namelijk olie in de grond te zitten. Van een arme onbetekenende arbeider wordt hij een prot serige mecenas. Hij ziet zich omringd door vele schijn-vrienden, die in wezen zijn grootste vijanden zijn; zijn echte vrienden verliest hij echter. Een rol die James zeer goed lag. Maandag tot en met woensdag kan men de dwaze situaties meebeleven, waar George Gobel, een van de bekendste ko mieken van de Amerikaanse televisie, in verzeild raakt. „Handen thuis alstublieft" is een rolprent vol amusement. David Ni ven en Mitzi Gaynor vervullen de overige hoofdrollen. Donderdagavond wordt de kleurenfilm „Symphonie in goud" in een speciale voor stelling vertoond. Voor de liefhebbers van groots opgezette shows. Rest nog te ver melden dat de „Weense ijsrevue" haar medewerking aan deze rolprent heeft ver leend. (W. B.-t heater). Het „Bloed in de prairie" stroomt in de traditionele grote hoeveelheden. En om het bloed eens flink te kunnen laten vloeien moet er uiteraard menig kogeltje uit de veelal losjes in de holster zittende pistolen worden afgevuurd. Zondagmiddag kolderen Martin en Lewis „Door dik en dun" over het witte doek. Zondag en maandag een reprise en wel de doorleefde film „Voor wie de klok luidt". Cary Cooper en Ingrid Bergman geven gestalte aan het verhaal van He mingway. (Kennemer theater). De strijd die vooraf ging aan de Japanse overval op Pearl Harbour vormt het opwindende, maar toch ook wel ietwat afgezaagde, thema van „Gerilla in de jungle", welke film men zaterdag in dit theater kan zien. Advertentie HAGELINGERWEG 134 SANTPOORT Telefoon 02560 8930 Gediplomeerd door ANWB - KNAC - FNOP KNMV BEVALLEN: G. E. Buist-Koning, d., Linnaes- straat 48, IJmuiden; A. S. Meinders-Schippers, d., Passtoorsstraat 20, Santpoort: M. P. Put-Van der Hoorn, z., Spaarnestraat 83, IJmuiden; D. Kruit- bosch-Langereis, d., Hyacinthenstraat 7, Sant poort; N. van Beien-Homburg, z., Linnaeusstraat 2, IJmuiden; L. J. de Vries-Barendrecht, d., Mid denweg 99, Haarlem; M. Beute-Stoorvogel, d., P. C. Hooftlaan 35, Driehuis; M. G. H. van Marm- Mosch, z., Annastraat lb rd., IJmuiden; H. J. Brussel-Homborg, d., Bloemstraat 60, IJmuiden; J. M. Verzijlenberg-Welboren, z., Bonairestraat 4, Santpoort; H, Laverman-Vellinga, d., Alex Bellstraat 13, IJmuiden. OVERLEDEN: A. C. Borgwat, 64 jr., echtgenote van A. van der Starre, M. K. Hofstedestraat 44, IJmuiden; J. C. van Santen, 61 jr., Peperstraat 36, Beverwijk; J. W. Raadman, 64 jr., echtgenoot van J. A. Dijkstra, Lange Nieuwstraat 556, IJmui den (oost). GEHUWD: A. Prins en H. Szesny, Plancius- straat 33, IJmuiden (oost); J. de Groot en T. van der Meulen, Brederodelaan 54, Bloemendaal; J. van Dorp en A. M. Blom, Buitenhaven 42, Den Kelder; A. F. Baak en E. F. Cornelissens, Ge- leenstraat 10, IJmuiden; G. A. Uijtendaal en J. C. J. Smolenaars, Kruidbergerweg 32, Santpoort; G. H. van der Veldt en M. Luiken, Lorentzstraat 32, IJmuiden (oost); J. Toth en G. Horvath, Nachte gaallaan 7, IJmuiden (oost); N. G. Zwanenburg en P. de Gier, Dennenstraat 4, IJmuiden (oost); F. E. Wijtman en E. van Slooten, J. van Heems kerkstraat 12 rd., IJmuiden; J. van den Berg en B. T. Bragt, Rijnstraat 11 bv., IJmuiden: G. J. Schutte en A. van Pel, Sparrenstraat 23, IJmui den (oost); C. de Krou en T. Kramer. Linden- straat 27, IJmuiden (oost); G. Dubbeldam en E. H. van Osch, Spilbergenstraat 7, IJmuiden; C. P. van Laar en P. A. H. van den Oosterkamp, Eiken straat 37, IJmuiden (oost); H. Mol en G. C. van dwen Bogaard', Eeenhoornlaan 17, Beverwijk; P. van Groen en W. B. Kuiken, Trompstraat 69, IJmuiden (oost); F. Ackers en P. G. Kuiken, J. Tergouwweg 64, Naarden. ONDERTROUWD: P. W. Kessens, Kokstraat 13B rd., Haarlem en A. M. Arisz, Hagelingerweg 140, Santpoort, t.a. Hagelingerweg 140; W. Zwart, Roemerstraat 21, IJmuiden en A. M. Ros, Roer straat 8, IJmuiden, t.a. Roerstraat 8: P. J. Arisz, Casembrootstraat 39, IJmuiden (oost) en I. F. van den Hout, Celsiusstraat 38, IJmuiden, t.a. J. P. Coenstraat 41 IJmuiden; L. Meinema, Warmen- hovenstraat 3 rd., IJmuiden en A. Hilverda, Lan ge Nieuwstraat 439, IJmuiden; C. A. Donker, Ra penburg 51, Leiden en H. S. Biewinga, Juliana- kade 72, IJmuiden, t.a. Rapenburg 51, Leiden; B. Hilberts, Heemskerkerweg 253, Beverwijk en A. A. de Ruiter, Kortenaerstraat 17, IJmuiden (oost), t.a. Heemskerkerweg 253; H. M. A. Tim- mers, Bilderdijkstraat 19, Haarlem en J. M. de Graaf, Zeeweg 372, Driehuis, t.a. Jacques Veld manstraat 52 hs., Amsterdam. Benoeming van onderwijzer Ter benoeming van een onderwijzer in vaste dienst aan de avondschool voor uit gebreid lager onderwijs te IJmuiden-Oost hebben B. en W. van Velsen voorgesteld de heer G. Snoey, onderwijzer in tijdelijke dienst aan deze school. GESLAAGD Voor de te Utrecht gehouden examens modevak is voor costumière geslaagd me juffrouw P. J. Melgerd. Zij werd opgeleid door de mode-vakschool van mejuffrouw N. Roodenburg. Satbotage, spionage en verraad zijn de be langrijkste ingrediënten voor deze oorlogs film, waarin Lex Barker (nu eens geen Tarzan) en Mari Blanchard de hoofdrollen vervullen. De vurige uitdagende blikken van So phia Loren komen goed tot hun recht in het filmdrama „De dochter van de woes tjjn", welke film zich goeddeels afspeelt onder de moordende zon in de Sahara. Voor degenen die van stoere avonturen houden valt er beslist wel iets te genieten. De bewonderaars van Chaplin kunnen zondagmiddag hun hart ophalen. Dan wordt namelijk „Gold rush" vertoond, waarin goed tot uiting komt dat er eigen lijk niet zo'n wezenlijk verschil is tussen tragiek en (eqhte) humor. Woensdagmiddag waart „Het duiveltje in de fles" over het filmscherm rond. (L u x o r) Tot en met maandag kan men de film „De tijger valt aan" in dit theater aanschouwen. Een film vol actie, waarin kinderen van Albanië naar Griekenland worden gesmokkeld. Voodat de kinderen eenmaal veilig en wel in Griekenland zijn aangekomen, gebeurt er uiteraard wel iets. Vuurgevechten en achtervolgingen zorgen voor de nodige spanning. Van dinsdag tot en met donderdag ver schijnt een geheel ander genre film op het witte doek. Dat is dan het vaak vermake lijke „Les girls", waarin een aantal be kende actrices en acteurs hoofdrollen ver vullen. Zondagmiddag wordt de aller aardigste film „Lassies grote avontuur" vertoond. Een boeiend en tegelijk ontroe rend verhaal, waarin de filmhond Lassie de hoofdrol speelt. Een film, die wij ook de „groteren" kunnen aanbevelen. Woens dagmiddag kunnen vooral de kinderen ge nieten van de dwaze avonturen, die Watt en Half Watt (de dikke en de dunne) be leven in „Watt en Half Watt op avontuur". Op de groentemarkt is het deze week al heel slecht gegaan, men kon goed zien dat het vakantie was- Zo draaiden op een en kele dag 1500 kisten door; het waren vooral de sla, waspeen en andijvie die in de hoek zaten waar de klappen vielen. Bloemkool ging in grote partijen naar de groente drogerij; de eerste kwaliteit ging tot 58 cent per stuk. Sperziebonen kwamen in ruimer aanbod ter veiling; er werd rond de 50 cent per kilo betaald; snijbonen vari eerden van 0,75 tot 1,40 per kilo. Bos- peen ging tot ten hoogste 24 cent per bos; waspeen varieerde van 10 tot 16 cent per kilo. De verschillende soorten doperwten wa ren duur, er werd tot 98 cent per kilo be taald. Er komen thans verschillende soor ten bessen aan de markt. De rode brachten van 1,80 tot 2,40 per slof op, zwarte ging\n tot 3,40 en klapbessen werden voor 3,per mand verkocht. MET NAALD EN SCHAAR GESLAAGD Bij de donderdag in Amsterdam ge houden examens voor de Nederlandse Vereniging van Modevakscholen slaagden voor costumière de dames R. de Jong en C. Koek te Velsen-Noord, E. v. Eerden, G. v. Keulen, J. Schouten en J. Al, allen te Beverwijk. Mej. R. de Jong te Velsen-Noord is te vens voor coupeuse geslaagd. Deze (alle zestienjarige) leerlingen wer den opgeleid door mej. Gaarthuis van de Modevakschool „d'Elégante" te Velsen- Noord. Een mooi resultaat was bovendien dat geen enkele van de kandidaten werd af gewezen. MEDISCHE DIENST CASTRICUM Artsen: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur de arts Van Leesten Bakkummerstraat 48, tel. 2428. Wijkverpleging: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur zr. Van Beers, Koningin Julianastraat 14, tel. 2544. Verloskundige: Mevrouw Scholten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 2590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, tel. 2500, is dage lijks en voor spoedgevallen zondags (ook des nachts) geopend. TUSSEN DE BRONSKLEURIGE MUREN van de Santpoortse Ruïne van Brederode huist sinds het begin van deze maand een jong poortwachtersgezin: Maria Bruynen uit IJmuiden en Jimmy Brandligt uit Westzaan. Deze twee zijn de bewaarders van het slot sinds het begin van de maandnadat zij de familie en kennissen in het Oud Hollands hadden gemeld: „lek, Graef van Brederode, doe Uedele conde van het houwelijc van Maria Bruynen, de trouwe poort- waehteresse met Jimmy Brandligt. Mijn voorste poorthuis sij de echtelieden tot toecomstige woning". Op de dertigste juni werd het huwelijk voltrokken en trok het paar in de kleine poorterswoning. Wanneer de heer Brandligt niet voor de klas staat in de Noorderschool te Westzaan hij is onderunjzer en trekt dagelijks op de scooter heen en weer assisteert hij zijn vrouw op de ruïne bij het rondleiden van de enthousiaste scharen schoolkinderen en de vele toeristen. Want in feite is mevrouw Brandligt al sinds de eerste mei de officiële bewaarder van het slot. Op die dag werd zij namens Rijksmonumentenzorg benoemd door mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en slotvoogd van de ruïne. Met die benoeming werd mevrouw Brandligt toen nog mej. Bruynen en tot voor kort verpleegster de opvolgster van de heer G. P. Th. v. d. Kort, die van 1930 tot 1954 als bewaarder optrad en van de Santpoortse kunstschilder J. C. G. A. Roest, die daarna tot slotbewaarder werd benoemd, maar door ziekte in het vorige jaar van het rondleiden van gezelschappen moest afzien. Bij het zoeken van de op volgster werd meteen gedacht aan de as sistente in drukke maanden; toen nog mej. M. Bruynen uit IJmuiden. Zij aanvaardde de benoeming en toen zij kort daarna de jonge onderwijzer J. Brandligt uit West zaan ontmoette, waren de trouwplannen er ook spoedig. Het huis was er: de poorters woning van de ruïne, waarin zij nu hun moderne meubelen hebben geplaatst en waar zij overigens alles moeten laten zoals het was. Daar staat men bij Rijksmonu mentenzorg op. Geen grotere ramen of deuren met modern slot. Het is gebleven bij sleutels, die bijna een ons wegen. Mevrouw Brandligt is nu belast met het beheren van de ruïne, met de organisatie en het rondleiden naar en langs de donjon, de roerloze slotgracht en de brokkelige muren en over de smalle met schelpen bestrooide brugjes. Zij leidt de gasten, die voor dit bezoek een dubbeltje neertellen kinderen half geld langs de waterput, naar de kelders en ook naar de beneden kamer van de donjon, waarin de grote maquette staat van het Slot Brederode, zoals die in 1954 bij het afscheid van de bewaarder de heer v. d. Kort, aan het rijk werd overgedragen. Binnenkort wordt in deze benedenkamer door Monumentenzorg een nieuwe grote kast geplaatst, zodat ook de vele vondsten, die bij het slot zijn gedaan, weer een plaatsje kunnen krijgen om tentoongesteld te worden. Studie van historie HOE HET DE heer en mevrouw Brand ligt hier in de stilte bij de ruïne bevalt? Ik zou niet willen ruilen. Het is hier leuk", antwoordt de poortwachteres in haar kleine woning, waar vroeger de „kastelein heer"'bij de noordelijke hoofdpoort woon de. „Er is gas, water en elektra. We heb ben een kleine keuken, een huiskamer en zelfs nog twee kamers boven". En haar echtgenoot valt bij: „Het was geluk, dat ze hier al werkte en woonde, toen we elkaar kort geleden leerden kennen. Even als m'n vrouw heb ik me in de boeken over de historie van Brederode verdiept en het aardige is, dat je naar steeds meer gegevens zoekt. In de drukke maanden, toen tientallen scholen de ruïne als be stemming van het zomerreisje hadden ge kozen, had mijn vrouw assistentie van een werkstudent, maar nu in de vakantie kan ik ook meegaan om rond te leiden." EN ZIJ doen het met plezier, de heer en mevrouw Brandligt. Steeds weer vertellen zij het verhaal over het ontstaan van het slot in het jaar 980, toen de Graven van Voor het afgraven van bruinkool- lagen is deze enorme machine gecon strueerd, die in één keer een flinke vrachtauto kan laden en die op meer dan manshoge rupsbanden met een „snelheid" van één kilometer per uur over het af te graven terrein kan rijden. Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, heeft vrijdagmiddag de ge heel gemoderniseerde en uitgebreide boek en kantoorboekhandel van C. Dingier n.v. aan de Breestraat in Beverwijk officieel heropend. Het initiatief van de zakenman heeft tezamen met het vormgevende vernuft van de architect een interieur en exterieur weten te scheppen, die het beste tegemoet komt aan de wensen van het winkelend publiek", zei de burgemeester, die ver volgens de verzorgende taak van de mid denstand toelichtte en de noodzakelijkheid van het goede boek uiteenzette. Hij be sloot zijn betoog met een citaat uit „The Victorian Age" van Dean Inge aan te ha len: „De literatuur bloeit het best, wan neer het half handel en half kunst is". Tevoren had de heer C. Dingier jr. een korte toespraak gehouden, waarin hij een ieder dankte die meegewerkt had aan de verbouwing. „Maar toch ben ik blij dat ik nu afscheid van de bouwers kan nemen", zei de heer Dingier, die voorts de hoop uitsprak dat, wat de plannen van het ge meentebestuur ook mogen zijn, de Bree straat altijd tot het middelpunt van de stad zal blijven behoren. Vervolgens voerden het woord: mejuf frouw W. Dingier; de heer J. J. Klaassen namens de coöperatieve inkoopvereniging Neco; de heer Visser namens de bouw ondernemers; de heer G. W. P. Stouten- beek, schoonvader van de heer Dingier; de heer Buitenhuis als vertegenwoordiger van de Beverwijkse Middenstands Cen trale; de heer A. Vermolen namens de ar chitecten en ten slotte de heer N. G. Buntsma als bedrijfsleider van de boek handels Hierna bestond er gelegenheid de ver nieuwde vertrekken en in het bijzonder de toonkamers te bewonderen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Er waren vele geschenken en bloem stukken. De eerste etappe van de Castricumse „Tour de Flevo" is donderdag een over winning geworden voor de ploeg Boer, die bij de tjjdrace over 8 km een voorsprong had op de ploeg Buter van niet minder dan 11 seconden. Onmiddellijk na de aanvang had de Tourkaravaan met pech te kampen: leden van de ploeg Plas reden elkaar in de wie len en kort daarop volgde, even buiten Alkmaar, de eerste lekke band, die snel gevolgd werd door nog zes „leeglopertjes". In totaal hebben Marsé en Settels van de bezemwagen twaalf maal moeten ingrijpen om diverse reparaties te verrichten. De Tour-renners werden door Castricum, Limmen en Uitgeest vergezeld door de Castricumse groep van de rijkspolitie, die in Alkmaar weer afscheid nam. De belang stelling in Castricum was zeer groot. Na Castricum was er minder belangstelling, doch dit werd weer anders naarmate men Hoorn naderde: de geluidswagen, ver voor de Tour uit rijdende, had de bewoners van LAATSTE AARDBEIENVEILING Het is vrijdag de laatste veiling van aardbeien in Beverwijk geweest. Er waren kwekers die met meer dan vijftig manden aan de veiling kwamen, maar men mag toch wel aannemen dat de oogst nu wer kelijk ten einde is. De vrijdag aangevoerde aardbeien gingen nog voor een goede prijs weg: de Moulin Rouge, die er heel wat beter uitzag dan in het volle seizoen, draaide rond de 3 per mand. Doosjes waren er nog heel wat en vonden vele af nemers voor prijzen van 34 tot 90 cent per doosje. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK, 25 juli; Aardbeien f 2,30 tot 5,00 per slof, aardbeien 33 tot 89 cent per doosje, bloemkool 12 tot 58 cent, an dijvie 7 tot 14 cent, sla 3 tot 8 cent, bos- peen 10 tot 23 cent, waspeen 10 tot 15 cent, sperziebonen 45 tot 60 cent, snijbonen 0,70 tot 1,38, doperwten 35 tot 98 cent, peulen 0,56 tot 1,07, rabarber 10 tot 26 cent, zware bessen 2,70 tot 3,20 per slof, rode bessen 1,50 tot 2,30 per slof, klapbessen 1,40 tot 2,80 per slof, fram bozen 34 tot 56 cent per doosje, spinazie 10 tot 34 cent, postelein 8 tot 23 cent dorpen en gehuchten op de komst van de knapen voorbereid. Toen begon echter ook de misère met de banden. Hein Padt van de ploeg Boer, die hiervoor, na S. Hoebe van de Hero-ploeg, even in de Bezemwagen had moeten plaatsnemen, informeerde ken nelijk teleurgesteld en zenuwachtig: „Ben ik nu al mijn punten kwijt en moet ik nu terug naar Castricum?" Dit was niet het geval en al spoedig peddelde ook hij weer mee. Er viel een enkel buitje uit de donkere hemel en nabij Enkhuizen kwamen de regenjassen te voorschijn. Gelukkig kon men bij aankomst aldaar, te ongeveer elf uur, onmiddellijk op de boot en konden aan boord de natte kleren enigszins wor den gedroogd. Er werd afscheid genomen van de volg karavaan, die via de Afsluitdijk naar Urk ging en hiervoor 2'/s uur nodig had; de jongens die de boot namen, deden er ander half uur over. De wachttijd op de boot werd doorgebracht met het luisteren naar vrolijke plaatjes van de geluidswagen en het eten van een palinkje. Kees de Zeeuw van de ploeg Plas had het wijzer geoordeeld om de boottocht niet mee te maken omdat hij, naar hij beweer de, zeker wist dat hij zeeziek zou worden. In het gedeelte van Urk naar Emmeloord was de eerste tijdrit verweven, die acht km vóór Emmeloord aanving. Het bleek dat de ploeg Boer geleerd had uit de ervaringen in het vorige jaar: deze groep kwam als nummer één binnen in de goede tijd van 12 minuten en 34 seconden. Ploegleider Jan Brakenhoof kreeg de leiderstrui om zijn schouders gehangen. Zijn ploeggenoten W. Konijn en J. Briefjes werden respectieve lijk nummer 2 en 3. Op het marktplein te Emmeloord was de belangstelling bij aankomst van de renners zeer groot en aldus was het geval geduren de het verdere gedeelte van de etappe naar Markenesse. Na aankomst aldaar gingen leiding ep renners uitrusten van de ver moeienissen van de dag, maar eerst werd de keukenwagen alle eer aangedaan. Hon gerig ging men op de pot af. De aardappe len met worteltjes en gehakt lieten zich uitstekend smaken. De uitslag van de de eerste dag is: 1. ploeg Boer, 12 min. 34 sec.; 2. ploeg Buter, 12.45; 3. ploeg Kaashuis, 12.53; 4. ploeg Mul, 13.15; 5. ploeg „de Toekomst", 13.30; 6. ploeg Indus, 13.36; 7. ploeg Gems, 13.41; 8. ploeg Plas, 13.43; 9. ploeg Heko, 13.56; 10. ploeg Hero, 14 min. precies. In de middag van 30 juni: de Ruïne van Brederode heeft weer een poort wachtersechtpaar, de heer en- me vrouw Brandligt - qf-, - - .-T» - Holland een burcht moesten stichten om de aanvallen door de-/. Westfriezen op Haarlem te weerstaan. Het kasteel kwam op een strategisch punt te liggen; tussen het moeilijk begaanbare duin en de moe rassen van het IJ. Langs het kasteel leidde de enige heirweg noordzuid. Zij vertellen van de bouw van de andere torens, de zalen en vooral van de geheime gangen. Die gangen komen in de eerste vragen van de kinderen op elk schoolreisje voor. Of er nog onderaardse gangen zijn. En misschien nog schatten. De heer en mevrouw Brand ligt moeten dan antwoorden, dat er gangen zijn geweest van de voorhof naar het slot en van het slot tot ver in het duin. Maar er is niets van over; ingestort of verwoest in vroeger jaren. Zoals zoveel is verwoest in 1426, toen de Hoekse en Kabeljauwse twisten losbarstten en de Haarlemmers voor wier bescherming het slot in feite was gebouwd, vrijwel alles vernielden. In 1573 legden de Spanjaarden buskruit in de kei ders om de vernielingen te voltooien. In het eind van de negentiende eeuw is de restauratie begonnen op initiatief van mr A. J. Enschedé, archivaris te Haarlem. En ook nu nog is men dagelijks doende met restauratiewerkzaamheden aan en bij de ruïne: werklieden van Openbare Wer ken in Velsen waren er gisteren nog aan de slag. Enige weken geleden zijn zelfs nog twee gave Jacobakannetjes in de grachten Door een overwinning op VZVc heeft NVA zich gelijk geplaatst met Hillegom op de bovenste plaats van de ranglijst van de eerste klasse heren in de competitie Kring Haarlem KNZB. Iri de eerste fase van de strijd was VZVc in de aanval, maar slaagde er niet in het NVA-doel te doorboren. Na het onder scheppen van de bal bij een VZV-aanval ging E. Dellenbach op het VZV-doel af en scoorde. Ondanks het feit, dat de VZ V-doelman enige gevaarlijke schoten wist te keren, voerden E. Dellenbach, F. Dellenbach, Aardsen (2) en Niggebrugge de NV A-overwinning op tot zes-nul, waar tegenover VZVc geen een enkel doel punt kon stellen. J. P. Th. KUYER BEGRAVEN Vrijdagmorgen is in de Sint Agatha Kerk aan de Breestraat te Beverwijk een h. uit vaartdienst gehouden voor de op zondag 20 juli te Kerkrade om het leven gekomen J. P. Th. Kuyer uit Beverwijk. Voor deze dienst was buitengewoon veel belangstel ling; de baar kon de vele bloemstukken niet bevatten. De gezongen h. mis werd opgedragen door kapelaan S. J. van Gastelen, waarna op het kerkhof van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad de begrafenis plaatsvond. BLOEMENVEILING Door het koude weer en een tekort aan bloemen waren vooral vrijdag de bloemen duur op de Beverwijkse bloemenveiling. De aanvoer v n gladiolen was nog maar klein, er werd tot 94 cent per bos betaald. Staice liep in prijs op tot 80 cent per bos. grasanjes, segetum, talma's en scabiosa waren alle flink aan de prijs. Ook de iets ruimer wordende aanvoer van dahlia's ging vlot weg. De eerste lelies van de soort Rubrum maakten deze week hun opwach ting, er werd tot 1,25 per tak betaald. De aanvoer van pot- en perkplanten was nog maar heel klein. Er was een ruim aan bod van anjers, die weer duurder waren dan in de voorgaande weken. van de ruïne aangetroffen. „Zeshonderd jaar oud", schatten de deskundigen. Toneel en muziek? DE PLANNEN om er een permanent cultuurcentrum van te maken, waarover indertijd is bericht, hebben de heer en mevrouw Brandligt ook wel ergens in het hoofd. „Maar dat is nog ver af", menen zij. „Toch zou de ruïne op korte termijn bij voorbeeld al zeer geschikt zijn voor toneel uitvoeringen en dergelijke in de open lucht". In dit verband beschikt het echtpaar wel degelijk over fantasie, want op de dag van hun huwelijk waren de gasten 's avonds te gast op de binnenplaats om daar enige filmpjes te zien en te luisteren naar een spookverhaal, „De doodkistenmaker", dat vergezeld ging van lugubere geluiden, ver wekt door een wire-recorder. Geraldo op bezoek „TWEE KINDEREN, twee grote", „drie groot en twee klein", dat is in deze vakan tiedagen van minuut tot minuut op de ruïne bij de poortwachterswoning te ver nemen. Bij de gasten was dezer dagen zelfs nog een Brederode. Deze mijnheer heette Geraldo de Brederode van de Avenue Rio de Janeiro nummer 17 te Lissabon. Hij had op zijn vakantiereis nu eens speciaal Ne derland aangedaan om Santpoort met een bezoek te vereren. Of hij familie van de oude Brederode's was, hebben de heer en mevrouw Brandligt hem gevraagd. Hij wist het niet. In de vele jaren, die nog volgen hoopt het echtpaar de beste krachten aan de ruïne en haar historie te kunnen geven. Wat hen betreft hopen zij er altijd te blij ven wonen. „Een vijftal kippen loopt al op de voorhof rond en straks komen er nog enige geiten en schapen en wat andere hoenders bij". „Een kleine kinderboerderij misschien; op die voorhof is nog plaats genoeg". Vandaag weinig De aanvoer van 37 schepen van de kust en 't Zand bestond vanmorgen uit slechts 1550 kisten vis, waarbij 200 kisten schelvis, 60 wijting, 80 gul en kabeljauw, 100 verse haring, 40 makreel, 20 stokkebit, 800 schol, 200 tong en 150 stuks stijve kabeljauwen. De regels grote kabeljauw deden 10096, kleine 50, grote schol 6068, grootmiddel 5665, zetschol 5167, schol I 5160. De grote tong steeg in prijs van 4 204.80, grootmiddel zakte van 43.40, klein middel van 3.603.30, tong I 3.703.90 en tong II 3.603.90, Tarbot maakte 34. De binnen landse handel nam de haring vanmorgen af voor 2125, makreel voor 1621, wij ting voor 1520, braadschelvis voor 1522, pennen voor 1724, kleinmiddel schelvis voor 2327 en grootmiddel voor 2731. De grote gul 4026, middel 2421 en torgullen 1918. Schol 2 noteerde 2430 en schol 3 15—26. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2-16, 5-25, 6-12, 9-18, 25-13, 138-21, 147-21, IJM 75-25, 283-14. HAP AS: KW 16-8, 19-30, 54- 20, 70-31, 140-45, 168-20, 170-32. RKP: 15-25, 43-30, 44-18, 85-35, 110-22, 20-23, 40-25 thuisstomend, 41-12, 74-7 thuisstomend, 78- 12, 45-17, 22-15, 127-11, 175-31; DUPA: KW 18-34, 48-14. 86-32 thuisstomend, 37-10, 95- 22, 130-45, 151-30, 163-42. Gemiddelde vangst: Scheveningen 19 en Katwijk 22 kantjes. En vrijdag op zee Vrijdag was het goed weer om de Noord. De vangsten waren uitstekend; van 500 tot 400 manden makreel en haring. De trawler Haarlem meldde een trek van 90 manden makreel, de Postboy een trek van 2 pakjes en de Francina zelfs een trek van 250 manden makreel. De loggers en kottejrs op de kust hadden dagvangsten van 200 tot 120 kg tong en 20 tot 30 manden schol. Op 't Zand werd door de loggers en kot ters per etmaal 60 tot 70 manden makreel en schelvis scheep gehaald. De Herman, Vios en Allanwater gingen vrijdag naar zee. Voor de maandagmarkt was thuisstomend de Job Gouda. Besommingen van heden KW 155 730, 73 4220, 126 2470, 108 136, RO 2 f 2120, KW 98 2540, 71 f 1070, 92 1760, 79 3690, 105 1430, 56 f 560, 27 f 3100. IJM 3 f 590, 59 3120, 52 2680, TX 14 f 2880, WR 7 f 2850, WR 50 2520, KW 68 f 2380, 21 f 1480, 60 f 380, 61 1920, 65 f 420, 165 f 5720, 63 3370, 96 2250, IJM 40 f 2580, 22 f 3790, 45 f 2840, AM 17 3510, WR 33 2420. Prijzen van vrijdag Heilbot 3.20— 2.30, gr. tong 4.40—4.00, grm. tong 4.30-3.80. kim. tong 3.80—3.30. kl. tong I 3.90—3.60. kl tong II 3.90—3.40, tarbot I 3.50-2.70, zalm 6.00 per kg. Gr. schol 5756, grm. schol 52, kim. schol 51 42, kl. schol I 4841, kl. schol II 4419, schar 25 13, bot 9.508. v. haring 18—15.60, makreel 21 13.40, grm. schelvis 3826. kim. schelvis 30 20, kl. schelvis I 30—16, kl. schelvis II 2010, wijting 2210, gr. gul 3724, mid. gul 23—20, kl. gul 22 15, kl. haai 2518, poontjes 10—8, kl. koolvis zw. 24—16 per 50 kg. Gr. kabeljauw 18476. gr. koolvis zw. 62 53, gr. leng 7360, gr. wolf 67 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag 174 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 400 k. schol, 53 k. schar, 20 k. bot, 1330 k. haring, 563 k. makreel, 935 k. schelvis, 155 k. wijting. 325 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 7 k. haai, 10 k. wolf, 25 k. poon, 60 k. koolvis en 20 k. diversen. Totaal 4090 kisten vis. Ongeluk met geweer. De 53-jarige heer C. Vellinga, die enige jaren geleden uit Franeker met zijn gezin naar Brampton in Canada emigreerde, is daar om het leven gekomen. Zijn zoon was bezig een geweer te inspecteren en veronderstelde dat het ongeladen was. Toen hij echter de trekker overhaalde, ging er een schot af. Zijn vader werd door de kogel getroffen. Naar Nieuw-Guinea. Hr. Ms. opne mingsvaartuig „Luijmes" is gistermiddag van Den Helder naar Nieuw-Guinea ver trokken. Het schip zal Malta, Aden en Singapore aandoen. Het wordt 12 septem ber in Nieuw-Guinea verwacht. Herenigd. Het koninklijk jacht „Piet Hein" met aan boord de prinsessen Mar griet en Marijke, is uit Marseille op de rede van Bormes bij Le Lavandou aan gekomen. „De Groene Draeck" met de andere leden van de koninklijke familie arriveerde daar gisteren ook.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7