Vakantie-stilte gestoord door commissiewerk FILATELIE- Werkkampen Nieuwe vleugel van Haarlemse L.T.S. eind augustus gereed Een feeërieke „Walsdroom het Openluchttheater in Huib de Ru ontwierp koperreliëf voor muur van kantine Jxial-twiia Op en om het Binnenhof mmm ZATERDAG 26 JULI 195 9 KERKELIJK LEVEN Kerkelijk Nieuws Kunstopdracht De „Willem Ruys" wordt met 2000 ton vergroot Begrafenis John Gobau 8 Ieder jaar worden door het Jeugddepar- tement van de Wereldraad van Kerken werkkampen georganiseerd in een groot aantal landen, waar jongeren van ver scheidene nationaliteiten en behorend tot verschillende kerken tezamen een of an der project ten uitvoer brengen. Zo nemen dit jaar weer duizend jongerën uit de ge hele wereld deel aan veertig oecumenische werkkampen, die in vijfentwintig landen gehouden worden. Op 27 juni begon het eerste van deze kampen in Lövanger in Zweden, waar de kampeerders bezig zijn een verlaten „kerkstad" in orde te brengen als een oecumenisch centrum voor het houden van retraites en conferenties. Zoals in vele steden in Noord-Zweden het geval is, staan er rond de kerk in Lövanger ongeveer tweehonderd kleine houten huisjes, die in vroeger dagen door de gemeenteleden werden gebruikt, die van verre kwamen en daar het weekeinde doorbrachten om naar de kerk te kunnen gaan. De jongeren, die aan het kamp deelnemen, schilderen deze huisjes en verrichten er de nodige reparaties aan. Op Madagascar wordt dit jaar voor het eerst een oecumenisch werkkamp gehou den. Hier zal een school gebouwd worden In Jordanië zullen de kampeerders met de bouw van een leprakolonie ten behoeve van de zending der Moravische Broeders hel pen. In Zuid-Londen wordt een clubhuis- gebouwd ten dienste van het werk onder fabrieksarbeiders. In Porto in Portugal zal een school herbouwd worden en zo zijn er nog vele landen en werkobjecten te noe men. Ook in ons land verwacht men jon geren uit -de gehele wereld om in Apel doorn te helpen met de bouw van een jeugdcentrum. Dit kamp, dat in de maand augustus gehouden wordt, is geheel vol- tekend. In de Verenigde Staten, waar zes kampen zijn georganiseerd, gaat de jeugd onder andere werken in een ziekenhuis voor geesteszieken. Dit zijn uiteraard de ouderen, die aan het kamp deelnemen. De leeftijd van de deelnemers varieert van negentien tot dertig jaar. Elf jaar geleden is men voor het eerst begonnen met het organiseren van deze oecumenische kampen en sedert die tijd zijn er veertig landen door de kampeerders bezocht. Het leiden van dergelijke kampen eist een goede voorbereiding. Daarom werd reeds in mei op het Oecumenisch In stituut bij Genève een conferentie voor leiders gehouden. Honderd Amerikaanse deelnemers aan continentale kampen zijn van 28 juni tot 2 juli in Zwitserland bijeen gekomen om onder auspiciën van het Jeugddepartement voorbereid te worden op het komende kamp. Behalve deze deelneming van jongeren aan kampen heeft de afdeling van de We reldraad voor Hulp aan Vluchtelingen een aantal vrijwilligers opgeroepen, die ten minste een maand in vlucht.elingencentra in Oostenrijk zullen gaan werken. De mees te van deze vrijwillige krachten hebben zelf in een vluchtelingenkamp gewoond toen zij nog jonger waren. Nu geven zij hun vrije tijd om aan anderen, die hier nog leven, talen te leren, leiding te geven bij de recreatie en huishoudelijke bezig heden te verrichten. Deze jonge mensen (waarvan er reeds zeventien in Oostenrijk aan het werk zijn) komen uit Australië, de Verenigde Staten, Groot Brittannië," Zwe den, Denemarken, Duitsland, Nederland en Finland. Minister Klompé sprak voor de Jeugdraad Op de jaarvergadering van de Oecume nische Jeugdraad, die deze maand in Utrecht gehouden is, was de minister voor Maatsch. Werk, mej. dr. M. H. Klompé uitgenodigd een inleiding te houden. In een boeiend betoog sprak zij over „De geestelijke ontwikkeling van Europa". Europa wordt, aldus de minister, door de rest van de wereld gezien als het christelijk continent. Men kan daar bezwa ren tegen aanvoeren, maar het feit ligt er en dit legt op ons een grote verantwoorde lijkheid. Studenten uit Azië en Afrika, die hier verbleven voor hun vorming, kwa men in aanraking met liberalisme, atheïs tisch humanisme, het gelaat van het chris tendom ontdekten zij veelal niet. De aan raking met het westen snijdt deze jonge intellectuelen af van de wortels van eigen cultuur en religie, maar zij ontvangen geen nieuwe, christelijke inhoud voor hun leven. Geen wonder, dat men in de wereld wan trouwend begint te staan tegenover het als christelijk beschouwde Europa. De Europese christenen zullen wakkei moeten worden. Zij hebben in de vorige eeuw de bus gemist. Thans voltrekt zich "en tweede industriële revolutie en tege- 'ijk een snelle eenwording van de wereld Dat vraagt om collectieve oplossingen Maar die kunnen het gevaar met, zich -ne°brengen, dat de persoonliikheid van -"e enkele mens onder gaat in de massa Daarom zullen de kerken zich enerzüd? moeten bezighouden met de grote nroble- men van deze tijd. Zij zullen zich bijvoor beeld moeten inzetten voor de hulnverle- ning aan de onderontwikkelde gebieden zowel in materiële als in geestelijke zin: onze naaste woont vandaag ook aan het andere einde van de aarde! Anderziids zal aan de enkele mens meer persoectief ge geven moeten worden. Het js voor de ker ken een waarschuwing, dat het commu nisme zovelen boeit, terwijl anderen hun heil zoeken in de sekten. Dit alles geldt m het büzonder ook voor de ieued. Mei. Klomné heeft vertrouwen in de jorwe generatie. Maar de ouderen schieten voplal tekort. De christelijke on- dracht bliift dezelfde als in vroeger tiiden namelijk het in praktijk brengen van de naastenliefde. Tn onze tijd zal d° caritas echter veel meer althans in Europa een geesteliik dan een materieel karakter krijgen. Dat betekent alleen maar verdie ning. De Boodschap zal in nieuwe vorm moeten worden gebracht en dan niet slechts in woorden, maar met de daad. In de werkeliik gerealiseerde zorg voor de naaste, ook die in Azië en Afrika, zul len de jongeren een ideaal kunnen vinden De jeugd hunkert naar een ideaal, maar dan zonder zweverige mystiek. Wanneer we met deze dingen ernst maken, zullen we als christenen van Europa invloed kunnen uitoefenen on de gang van zaken i"n de Wpreld. Abe verandering begint in kleine kernen 7,o beeft ook het vroegste "bristendom het gelaat van Europa ver anderd. Doopsgez. Broederschap epen te Wieringen E. v. Straten, te Amsterdam - te Texel H. v. Bil- D-beek te Boïsward, die dit beroep ook annam. De nieuwe vleugel, die onder architectuur van de heer T. Tuninga, architect B.N.A. uit Haarlem, aan de Lagere technische school in Haarlem wordt bijgebouwd, nadert langzaam maar zeker zjjn voltooiing. Het werk werd in begin 1957 begonnen, nadat er meer dan een jaar voorbereiding aan was voorafgegaan, en het ziet er naar uit, dat de nieuwbouw eind augustus gereed zal komen. Dat wil nog niet zeggen, dat dan het werk aan de school zal zijn beëindigd, want behalve de nieuwbouw heeft architect Tuninga eveneens de vernieuwing en verbetering van het bestaande uit 1921 daterende, schoolgebouw onder handen. Het werk hieraan zal vermoedelijk over vier maanden gereed zgn. De dezer dagen overleden directeur van de school, de heer I. Hubregtsen, heeft zeer veel voor de uitbreiding en moderni sering van 't schoolgebouw gedaan. Reeds lang had men met een groot ruimtegebrek te kampen. Zo is er bijvoorbeeld nooit een gymnastieklokaal aan de school verbonden geweest. In deze lacune wordt thans voor zien, evenals in de behoefte aan een nieuw natuurkundelokaal, enige theorielokalen, een kantine, een nieuwe timmerwerkplaats en een lokaal voor machinale houtbewer king. Tevens worden nieuwe garderobes, toiletten en een fietsenbergplaats gebouwd. De modernisering van het bestaande ge bouw bestaat uit interne verbouwingen om ruimte en licht te winnen, alsmede uit het schilderen van de, over het algemeen nogal aan de sombere kant zijnde, lokalen in lichte en frisse kleuren. He twerk zowel nieuwbouw als mo dernisering wordt uitgevoerd door de firma H. N. P. van den Aardweg uit Haar lem. De nieuwe vleugel is aan het be staande gebouw bijgebouwd en omgeeft dit gebouw voor een deel. Er zijn, behalve de begane grond, twee verdiepingen. Op de bovenste zijn ruime, lichte en praktische lokalen voor theorie en praktijk. Op de eerste verdieping is 'n bijzonder mooie en ruime gymnastiekzaal gebouwd, die uitmunt door een eenvoudige doeltreffendheid. Ernaast zijn douche- en waslokalen, die uiterst praktisch zijn in gericht. De praktijklokalen waaronder één voor de opleiding van automonteur, een timmerwerkplaats en een lokaal voor de machinale houtbewerking hebben vloeren, bestaande uit houten blokjes, die warm, en bijna onverslijtbaar zijn. Op de begane grond bevindt zich naast het gebouw zelf een zogenaamde stelloods, waar de leerlingen in de openlucht les krijgen in het bouwen. Het is een over dekte ruimte met een geheel open wand, die gesteund wordt door sierlijk gebogen spanten en die zoveel mogelijk de toe stand van een bouwplaats benadert. Het belangrijkste gedeelte van het ge bouw op de begane grond wordt gevormd door de kantine: een ruime zaal, die ge markeerd wordt door grote ramen en aan trekkelijke, gedeeltelijk betegelde, pilaren. Het is hier, dat ruimte gelaten is voor een kunstvoorwerp, waartoe een opdracht is gegeven aan de Overveense sierkunste naar Huib de Ru. Deze heeft zijn keus laten vallen op een reliëf in gebronsd koper, dat tegen één der wanden van de kantine is geprojec teerd. Voordat het reliëf, waarvan het ontwerp op papier reeds gereed is, zal worden aangebracht zal de muur worden geschuurd. Het werk, dat de gehele breed te van de muur (ongeveer zes meter) be slaat, zal een hoogte van ongeveer ander halve meter krijgen. De kunstenaar heeft in zijn ontwerp, dat de volle instemming verkreeg van het bestuur van de Vereni ging voor Nijverheidsonderwijs en tevens is goedgekeurd door het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, op symbolische wijze de ontwikkeling van het ambacht willen weergeven. Links wordt de aarde aan het begin van de schepping getoond, woest en ledig, ver volgens ziet men de mens, eerst nog zon der verweer tegen de natuur, latei toege rust met primitieve werktuigen ei wa pens, en de expansie, die is verzinnebeeld in het schip der Argonauten met het Gul den Vlies in top. Centraal in het ontwerp staat de Renaissance-mens, naast een con ceptie van de wereld als geometrisch ge heel, passend in het heelal. Tenslotte zijn de moderne wetenschappen en techniek weergegeven in hun elementaire vormen (statica en dynamica), alsmede door sym bolen voor industrie, scheeps- en vlieg tuigbouw en als toekomstbeeld: ruimte- Dit is het ontwerp, dat de Overveense sierkunstenaar Huib de Ru heeft ge maakt voor de nieuwe kantine van de Lagere Technische School in Haarlem. Het verzinnebeeldt de ontwikkeling van het ambacht. vaart. Het geheel heeft door vloeiende verbindende lijnen zelf een zekere dyna miek gekregen, die zeker niet zal nalaten de leerlingen van de school aan te spreken. Het reliëf zal ter versteviging als ach tergrond enige platen van ahornwortelhout krijgen. Het kunstsmeedwerk zal worden vervaardigd in het atelier Lumewa te Haarlem, waar de koperslager P. Prins met de uitvoering ervan belast zal worden. De heer De Ru heeft reeds tal van opdrachten voor dergelijk siersmeedwerk gekregen, waarvan vele voor nieuwe scholen. Hij zelf houdt veel van het materiaal koper, dat buigzaam en nobel is en gemakkelijker te bewerken dan bijvoorbeeld ijzer. Het kunstwerk, dat in de Haarlemse lagere technische school wordt aangebracht, zal behalve uit vloeiende lijnen van soepel koperdraad bestaan uit in reliëf uitgevoer de figuren. Het materiaal is ook daarom uitgekozen, omdat de leerlingen van de lagere technische school zelf metaalbe- werken leren en het hun daarom zeker meer zal aanspreken dan bijvoorbeeld een mozaïek of muurschildering. De „Willem Ruys", onder commando van kapitein F. de Jonge is te Rotterdam terug van zijn 14-daagse noord-zuid reis waarbij de Noorse fjorden, Casablanca en Madeira werden bezocht. De vakantierei zen, die de „Willem Ruys" deze zomer heeft gemaakt, zijn nu ten einde. Donder dag vertrekt het schip in ballast van Rot terdam naar Bremerhaven, om vandaar uit twee keer een reis te maken in de Europa-Canada-Lijn, die sinds enkele ja ren door de Holland-Amerika Lijn en de Kon. Rotterdamsche Lloyd voor geza menlijke rekening wordt geëxploiteerd. Na terugkeer van de Canadareizen, op 15 september zal de „Willem Ruys" ter stond naar de werf van Wilton-Fijenoord in Schiedam gaan voor een grote onder houdsbeurt, het inbouwen van nieuwe hulpmotoren en tot het ondergaan van een ingrijpende verbouwing en vergoting. De bruto-tonnage van het schip zal met ongeveer 2000 worden vergroot tot 23.100 ton. Op 7 maart 1959 zal het dan ook met stabilisatievinnen uitgeruste schip met een accommodatie voor 1100 a 1200 pas sagiers in twee klassen uit Rotterdam ver trekken in een nieuwe rond-de-wereld- dienst. In een rondreis van 63 dagen zal de „Willem Ruys" dan via Southampton en het Suezkanaal naar Colombo, Singapore, Melbourne, Sydney en Wellington varen en vandaar via het Panamakanaal, Miami en Bermuda terug naar Southampton en Rotterdam. In juli zal New York worden aangelopen in plaats van Miami. Woensdag 30 juli zal het stoffelijke over schot van de in Spanje overleden acteur John Gobau worden' opgebaard in de hal van de Stadsschouwburg te Amsterdam, waar gelegenheid zal zijn om van half elf tot elf uur van de overledene afscheid te nemen. De teraardebestelling zal geschie den op Zorgvliet te Amsterdam om onge veer 12 uur- 's Ochtends zal in de kerk Franciscus van Xaverius (de Krijtberg) een gezongen uitvaartmis worden opgedra gen. Onder grote belangstelling werd vrij dagavond in het Openluchttheater te Bloe- mendaal door de Hoofdstad Operette „Ein Walzertraum" van Oscar Straus opge voerd. Al is het overbodig deze over bekende operette te bespreken en te ver tellen hoe geraffineerd Otto Aurich en Fritz Steiner het met een uitgelezen ge zelschap aanleggen om haar charmant voor jjlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll: «Hik NOVUM (1) Een novum op muziekgebied: het Kurzaal-programma van Schevenin. gen kondigt een ochtendrecital aan „Verzorgd door Thomas Magyar, pia- no; aan de vleugel Paul Niessing". NOVUM (II) Een kopje in Hengelosch Dagblad maakt melding van een nieuwigheid op geheel ander gebied: Borne Gemengd zwemmen in gemeen- teraad. NOVUM (III) Als men de N.R.C. wil geloven - en wie wil dat nu niet? - hebben de vijvers in Isfahan iets gedaan wat 1 nog nooit één vijver ter wereld heeft gedaan: „Vijvers en bloemperken verrezen op het keizerlijke toernooi- EE veld". HAAN Als u zin hebt in een poot of een vleugel van een jonge haan.in De Schakel (Breskens) stond deze: M Jonge hanen te koop 80 jonge hanen, 9 weken oud, ook in gedeelten „Casino", Bres- - kens. PRIMEUR (I) Groot nieuws - een wereldprimeur - bracht De Volkskrant over schrijver Graham Greene: „hij behoort tot een van die gelukkige schrijvers, waar van in de winkel wordt gevraagd: is er al iets nieuws van hem uit?" Maar wie a zegt moet ook b zeggen en daarom eis ik van De Volkskrant, dat zij nu óók wereldkundig maakt wie de gelukkige schrijver is tot wie Graham Greene behoort. PRIMEUR (II) Groot nieuws ook in het Algemeen Handelsblad, dat in zijn Amsterdams gemeenteraadsverslag mededeelt: „om 12 uur 46 precies werd de sub sidie-voordracht Nederlandse Opera aanvaard" Dit om te voorkomen, dat iemand zou denken dat dit feit om 12.44 of 12.47 zou ziin geschied. Talarius ^Hll MlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllilllllllllllllllllllllllillMIIIIIIIIIIIIIIIIIII llll^ het voetlicht te brengen en op een aan trekkelijke manier haar overjarige jeugd te camoufleren, was het eventueel toch bijzonder aanlokkelijk te weten wat van dit alles in het Openluchttheater terecht zou komen. Laat ik het met weinig woor den zeggen: het is een verrassend sprook jesachtig geval geworden, een meester werkje van aangepaste regiekunst. En wat men allicht zou kunnen verwachten van een dergelijk repertoirestuk, namelijk dat het tot vlot maar slordig routinewerk zou zijn geworden, daar was geen spoor van te merken. De veteranen Aurich en Steiner improviseren er ondertussen nog maar steeds lustig op los, maar ook dat is nooit cliché. Bovendien werd aan het mu zikale gedeelte de uiterste zorg besteed. Wat de dirigent Wilhelm Rettich met zijn beperkt orkest aan correct en evenwichtig samenspel bereikte en hoe hij de ensem bles een alleszins verantwoorde allure gaf wekte het grootste respect voor de wijze waarop deze rasmuzikant zijn taak opvat. Tenslotte past het zo in de tradi tie van het gezelschap, waaraan de naam van Fritz Hirsch verbonden blijft, wat zo veel wil zeggen als: hier wordt niet geknoeid. De beide sopraansolisten Rosy Parrish en Lizzi Schöffmann deden vocaal heus niet onder voor sommige gereputeerde operadiva's en met bijzondere lof voor zijn fraaie en goed gebruikte tenorstem kan Jan Handersons creatie, luitenant Niki aangemerkt worden. En dan waren er verder onder de oud-gedienden Marga Graf, Herman Valsner en niet te ver geten Claire Clairy als Fifi, die de grote trom slaat en steeds de lachers op haar hand heeft. Dit alles was niets nieuws. Maar het feeërieke effect van deze „Walsdroom" in het Openluchttheater was het wel. En wie op deze mooie zomeravond het bleef althans twee bedrijven lang zonder een spatje regen! in Bloemendaals duinparadijs genoten heeft van deze ge distingeerde operettekunst, zal er met ge noegen aan terugdenken. Jos. de Klerk De Eerste Kamer, die nog geen vakantie heeft, is er deze week toch gemakkelijk afgekomen. Met algemene stemmen kon zij, na een betrekkelijk kort debat, het wets ontwerp inzake de geneesmiddelenvoorzie ningen aanvaarden. Na de langdurige strijd, die daarover, in het bijzonder eer het eindelijk tot de openbare behandeling kwam, in de Tweede Kamer is gevoerd, bleek er geen reden meer te bestaan om het minister Suurhoff lastig te maken. Dientengevolge liep het allemaal op rolle tjes. De komende week komt onze Senaat nogmaals in het openbaar bijeen, dan ter afhandeling van enige wetsontwerpen, die geen langer uitstel kunnen velen, maar daarop breekt ook voor de Eerste Kamer het ogenblik van het zomerreces aan. Wel zijn er nog enige wetsontwerpen, die ver schillende ministers eveneens gaarne door de Kamer van vijfenzeventig binnenkort behandeld zouden zien, doch doordat de memories van antwoord niet gereed zijn, zou het dan waarschijnlijk noodzakelijk worden, dat de Eerste Kamer ook nog eens in augustus zou bijeenkomen. Daarin nu heeft dat college geen zin. Het schijnt de mening te zijn toegedaan, dat het hier toch waarlijk wel in augustus volop van va kantie mag genieten. Hiermee behoren ook de ministers rekening te houden en als zij dus gaarne bepaalde ontwerpen deze zomer nog tot wet Verhóven hadden willen zien, zou het op hun weg gelegen hebben dan maar tijdig te zorgen voor inzending van de desbetreffende memories van antwoord. Aldus kennelijk de door de senatoren aan gehangen zienswijze. Nu dient erkend, dat dikwijls de ministers blijk geven zwak in parlementaire rekenkunde te zijn. Waren zij dit niet, dan zouden zij er bepaald beter, dat wil ook zeggen, tijdiger voor zorgen van hun kant alles te doen, opdat een ont werp rijp voor openbare parlementaire be handeling is. Ofschoon het lidmaatschap van de Eerste Kamer heel wat minder zware lasten met zich meebrengt dan dat van de Tweede Kamer, en dit in het bijzonder doordat de Eerste Kamer als regel niet meer dan an derhalve dag per week vergadert, moet ik erkennen, dat het een redelijk verlangen van laatstgenoemde tak van de Staten- Generaal is, dat uitgezonderd als drin gende omstandigheden dit nodig zouden maken althans in augustus geen verga deringen worden belegd, zodat de leden in die maand ongestoord van parlementaire vakantie zouden kunnen genieten. Trou wens, wanneer er nog een enkel wets ontwerp mocht zijn, waarvan het toch wel wenselijk te achten valt, dat het niet tot het najaar blijft liggen, kan dit waar schijnlijk op 9 of 10 september door de Eerste Kamer worden behandeld. Dan toch zal er vermoedelijk niet alleen afdelings- onderzoek plaats vinden, maar ook een openbare vergadering. De Commissie-Koersen Aan de overzijde van het Binnenhof, in het Tweede Kamergebouw, heerst, afgezien nu van de boeren en buitenlui, die er bij wijze van vakantiegenoegen een kijkje ko men nemen, echt zomerreces en dit al sinds de tiende van deze maand. Alleen voor de commissie-Koersen, de commissie, die een onderzoek instelt naar de organi satie, van het Directoraat Materieel Land macht, is het nog verre van vakantie. Zij werkt nl. zeer hard en houdt zich druk bezig met het horen van tal van lieden, welke haar mogelijk enig licht kunnen ver schaffen omtrent de vragen, die er bij dit onderzoek zo al aan de orde komen. Naar verluidt zou er goede kans bestaan, dat de commissie tijdig genoeg met haar rapport gereed komt om het in november onder werp van openbare beraadslaging te doen uitmaken. In dit verband is zeker niet van belang ontbloot, wat er straks met de oud- Staatsecretaris mr. Kranenburg gaat ge beuren. Op en om het Binnenhof doet al geruime tijd het verhaal de ronde, dat hij straks lid van de Tweede Kamer zal wor den. Wanneer zijn partijgenote mejuffrouw mr. Zeelenberg begin september door de nieuwe Rotterdamse gemeenteraad tot wet houder zal worden herkozen en alles zou er op wijzen, dat dit zal geschieden zou zij van haar zetel in de Tweede Kamer opstaan. Deze zou daarop door mr. Kranen burg, haar opvolger op de lijst, worden in genomen. Nu is het op zichzelf nog helemaal niet zo vreemd, dat hij, die het als Staatssecre taris heeft afgelegd, deel van de Kamer zou gaan uitmaken. Mr. Kranenburg be schikt over een goed verstand, is ongetwij feld iemand, die in en voor de fractie van de Partij van de Arbeid als jurist in de Tweede Kamer nuttig werk zou doen, aan gezien die fractie bepaald behoefte heeft aan deskundigen op juridisch gebied. Maar niet geheel onbegrijpelijk trekt men hier en daar in twijfel of het, reeds uit een oogpunt van takt, helemaal gelukkig zou zijn, indien op het ogenblik, waarop de Kamer zich met het rapport van de com missie-Koersen zou gaan bezig houden en dus onder meer met een stuk beleid door mr. Kranenburg als Staatssecretaris ge voerd, deze als afgevaardigde op een der Kamerbanken gezeten zou zijn. Dat zou dan immers voor zijn mede-leden, ook voor zijn naaste politieke vrienden, wel eens enigermate pijnlijk kunnen worden. Wijs beleid zou daarom met zich mee moe ten brengen, dat de oud-Staatssecretaris niet reeds in september het Kamerlid maatschap zou aanvaarden, doch daarmee zou wachten tot na de afhandeling van het rapport der commissie-Koersen. Sedert mr. Kranenburg zijn ontslag als Staatssecretaris heeft genomen, is er in de daardoor ontstane vacature nog niet voor zien. Men schijnt er de voorkeur aan te geven, de benoeming van een nieuwe Staatssecretaris aan te houden, totdat eerst de werkzaamheden voor het in elkaar zetten van de begroting 1959, waarmee het Kabinet thans druk doende is, haar beslag gekregen zullen hebben. Inderdaad ver dient dat vermoedelijk wel aanbeveling. Zulk een nieuwe functionaris dient immer gelegenheid te krijgen zich in de zaken van het departement in te werken en dat is al uitermate moeilijk, terwijl men overal bezig is met het zoeken naar de oplossing van de allesbehalve eenvoudige begrotings puzzel. In het bijzonder doen er zich juist moeilijkheden met betrekking tot de be grotingen van Oorlog en van Marine voor. Wederom valt het uit de aard der zaak aan meer dan een minister zwaar om er mee accoord te kunnen gaan, dat enerzijds het streven gericht moet zijn op grote zuinig heid, ten einde zo dicht mogelijk het ideaal van een sluitende begroting te benaderen, doch dat aan de andere kant de uitgaven voor de militaire departementen van zulk een zuinigheidsstreven niets te bespeuren zouden geven. Vandaar, dat het nog heel wat moeite zal kosten, eer het Kabinet de vraagstukken, waarom het hier gaat, op bevredigende wijze zal hebben opgelost. Op het ogenblik zou een nieuwe Staatssecre taris aan Oorlog allicht niet veel meer dan een sta-in-de-weg vormen. En voor ieder een, die voor die functie zou worden uit genodigd, moet het toch ook heel wat aan trekkelijker zijn om, op het tijdstip, waar op te beslissen ware, of men de post zal aanvaarden, te weten, waaraan men toe is dan dat men min of meer in den blinde zou tasten omtrent opzet en inhoud van de gehele Rijksbegroting in het algemeen en van de begrotingen van Oorlog en van Marine in het bijzonder. Daarom pleit er alles voor, de open ge komen plaats van Staatssecretaris pas tegen het tijdstip te gaan bezetten, waarop de begroting gereed zal zijn, hetgeen wel niet veel vroeger dan begin september het geval zal zijn. Dr. E. van Raalte VERENIGDE STATEN. Volgend jaar is het 150 jaar geleden, dat Abraham Lin coln (1809-1865), de 16de president van de Verenigde Staten, werd geboren. Ter herinnering aan dit feit zal een post zegel van 4 cent (sepia) worden uitge geven. De zegel zal voor het eerst ver- mor*» »()imn>t\ t-. V Yt?"i ■;-'vi'L;-'rh vy schijnen op 27 augustus a.s., de 100ste verjaardag van de Lincoln-Douglas de batten. Het is de eerste van een serie van vier postzegels die ter herdenking van Lincoln zullen verschijnen. W BELGISCHE KONGO. De 50ste ver jaardag van de vereniging van de Kongo met België is o.m. gevierd met een serie postzegels van zes waarden, n.l. 1, 1,50, 3, 5, 6,50 en 10 fr. Op alle zegels komen naast elkaar de portretten voor van de vijf Belgische koningen: Leopold 1, Leo pold II, Albert I, Leopold III en Boude- wijn I. ITALIë. Ter herdenking van de 100ste geboortedag van de Italiaanse compo nist Ruggiero Leoncavallo (1858-1919) is een postzegel in de waarde 25 lire LWHUVAILO- WMmmmmM (blauw en bruinrood) in omloop ge bracht. De zegel brengt de opkomst van Paljas uit de gelijknamige opera van Leoncavallo, in beeld. ISRAEL. In de loop van augustus zul len de Israëlische posterijen een serie van vier waarden het licht doen zien ter gelegenheid van het Joodse nieuw jaar 5719De zegels zijn ontworpen door Zvy Narkiss uit Tel Aviv en tonen vier landbouwprodukten. De waarden zijn: 50 pr. tarwe, 60 pr. gerst, 160 pr. drui ven en 300 pr. vijgen. PHILIPPIJNEN. Ten bate van de tu berculosebestrijding zullen op 19 augus tus twee postzegels worden uitgegeven. De zegels in de waarden 5 5 centavos (groen en rood) en 10 5 centavos (pur per en rood), geven een afbeelding van het Quezon instituut, genoemd naar wij len president Manuel Quezon, wiens portret men in de linkerbovenhoek der zegels aantreft ENGELAND. Ter gelegenheid van de 6de British Empire Commonwealth Ga mes, die van 18 tot 26 juli in Cardiff zijn gehouden, hebben de Britse poste rijen een serie postzegels uitgegeven in de waarden van 3 d. (violet), 6 d. (pur per) en 1 s- 3 d. (groen). De zegels zijn in drie verschillende tekeningen uitge voerd. Op alle waarden komt de draak van Wales voor, alsmede een fraai por tret van koningin Elizabeth. ZUIDSLAVIë. De 15de verjaardag van de opstand tegen de Duitse bezettings troepen bij Sutjeska (Bosnië) is herdacht met een postzegel van 15 din. (karmijn bruin). Het zegelbeeld symboliseert de Zuidslavische overwinning met een vaandel en lauwertakken. WEST-BERLIJN. Op 30 augustus a.s. verschijnt een postzegel van 20 pf. (rood) ter herdenking van de 1ste sterf dag van prof. dr. Otto Suhr (1894-1957), die van 1955 tot 1957 burgemeester van www West-Berlijn was. De zegel is ontwor pen en gegraveerd door Leon Schnel. Er zijn 2.300.000 exemplaren gedrukt OOST-DUITSLAND heeft er een post zegel van 20 pf. (oranje) bijgekregen, die gewijd is aan de opbouw van de zee haven van Rostok. Afgebeeld zijn een poort met zeven torens en zeeschepen. Het ontwerp is van Alex Bengs uit Oost-Berlijn. ITALIë. Honderd jaar geleden werd de Italiaanse opera-componist Giacomo Puccini (1858-1924) geboren. Ter her innering hieraan is een postzegel van 25 lire (blauw) in omloop gebracht, die de zolderscène uit Puccini's opera „La Bohème" in beeld brengt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9