Amerika zou de neutralisering van Libanon overwegen HET WEER Vierde Amerikaanse kunstmaan in haar baan gebracht Nasution: bevrijding „Irian" wellicht lange militaire weg De Gaulle probeert aanhang te winnen Dr. C. Spoelder "j" Haarlems Dagblad Erkenning van nieuw Irak aan de orde bij Bagdadpact-overleg Schone H-bomshow gaat niet door Dulles en Adenauer zijn het eens Meer opklaringen „Zoete lieve Gerritje" Dodelijk ongeval op de Leidsevaart Jongen botst met fiets tegen geparkeerde auto Roofoverval te Rotterdam Het woord is aan... Filmfigurant kwam niet terug in het beeld Parijs polst kleinelanden over de crisis Nabije Oosten vormde de hoofdschotel Prins Charles benoemd tot prins van Wales Dr. Otto John vrijgelaten Generaal Chennault van de Flying Tigers overleden 73e JAARGANG No 15 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur! Jos L. Lodewijlcs IJmu MAANDAG 28 JULI 1958 Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 168 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN, (Reuter). De Ver enigde Staten overwegen een neutra lisering van Libanon, zo wordt in de omgeving van de Amerikaanse dele gatie naar de Londense bijeenkomst van het Pact van Bagdad gezegd. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat dit slechts kan worden uitgevoerd als onderdeel van een door de UNO in te stellen verbod van wapenzen dingen naar het Nabije Oosten. Van Amerikaanse zijde in Londen wordt vernomen dat Turkije, Perzië en Pakistan leden van Pact van Bagdad buiten een wapenembargo zouden moeten vallen. Turkije is ook lid van NAVO en Pakistan van de Z.O.A.V.O. Onze correspondent voegt hieraan toe: De Britse regering oefent de grootste druk uit op de Verenigde Staten om de topconferentie binnen tien dagen te be ginnen. Vier uur lang hebben Macmillan en Selwyn Lloyd zondag met Dulles in Downingstreet geconfereerd. Dulles voer de bovendien nog afzonderlijke bespre kingen met de ambassadeur van Jordanië en de premiers van Perzië en Pakistan. Dulles zou onder de indruk zijn van hun kalmte onder de situatie in het Nabije Oosten en hun vertrouwen in de toekomst. De Turkse premier Menderes en minister van Buitenlandse Zaken Zorloe kwamen pas laat uit Bonn. Vandaag begint de con ferentie van de landen van het Bagdad- pact in Londen, waarop de erkenning van het nieuwe regime van Irak in het middel punt van de belangstelling staat. De pre mier van Pakistan liet bij zijn aankomst al doorschemeren dat Pakistan niet lang zal wachten met deze erkenning. Dat geldt ook voor de andere deelnemers aan dn conferentie, behalve voor Turkije, dat nog aarzelt. Macmillan heeft getracht de Amerikaan se bezwaren tegen de ontmoeting aan de top, die hoe langer hoe duidelijker tot uiting komen, te ontzenuwen. Hij wordt daarbij gerugsteund door de andere lan den van het Britse Gemenebest, die blijk baar zonder uitzondering op een topgesprek aandringen. Macmillan's korte, zakelijke en aanmoedigende antwoorden aan Kroesjtsjev worden algemeen bewonderd De Britten willen afwachten of Irak zich redelijk ten opzichte van het Westen blijft gedragen. Zij willen verder, dat er, na jarenlange aarzeling, eindelijk een breed opgezette politiek jegens het Nabije Oosten tot stand komt, met inbegrip van een hulpprogramma. De eerste stap naar ontspanning zal zijn het nieuwe regime in Irak met rust te laten ook om de gema tigde elementen de overhand te laten be houden. Deze non-interventie in Irak moet worden bekrachtig door een soort gelijke Russische belofte zich niet met Irak in te laten. Dulles en Macmillan had den blijkbaar veel tijd nodig om het eens te worden. Er werden geen beslissingen genomen, doch verklaard wordt dat de Britse en Amerikaanse standpunten dicht bij elkaar liggen. In Londen maakt men zich bezorgd over Eisenhower's gezondheidstoestand en vraagt zich af, of hij het aan de conferen tietafel zal kunnen bolwerken tegen Kroesjtsjev. Er gaan stemmen op om de president op de conferentie te laten ver tegenwoordigen door Nixon of Dulles. Het socialistische Londense dagblad Daily Mir ror, dat een oplaag heeft van meer dan 4,5 miljoen, bezweert Dulles in een open brief op dé voorpagina niet langer te aar zelen. Wapenembargo Macmillan wil vermoedelijk de kwestie van de vervanging van de Britse en Ame rikaanse troepen door een UNO-macht, zoveel mogelijk aan Hammarskjoeld over laten, evenals het vraagstuk van een eco nomisch plan voor het Nabije Oosten. De Britse premier handhaaft, zoals uit zijn jongste brief aan Kroesjtsjev blijkt, New York als vergaderplaats. Londen stuurt aan op 6 augustus als begindatum van de top conferentie, hoewel het waarschijnlijk wel de elfde augustus zal worden. De Britse regering hoopt dat, nadat de onmiddellijke Advertentie BARTÊUÖRISSIVHAARLEM TEL' >343? FERD. BOLSTR. 48 A. DAM TEL- 717,J,62 SUèDE JASJES IN KLEUREN Verwachting tot morgenavond: Enkele buien maar ook op klaringen. Matige tot krachtige, in de kustprovincies af en toe harde wind tussen west en zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. kwesties zijn opgelost, de top zich zal bezig houden met de neutralisering van het Nabije Oosten, inclusief een verbod op wapenleveranties en een waarborg door de grote mogendheden van alle grenzen, met inbegrip van de Israëlische. De vraag is of de Russen zullen instemmen met de stop zetting van wapenleveranties voor de Ara bische landen, waarbij zij óók Turkije, Per zië en Pakistan hebben willen betrekken. De Bagdad-conferentie zal zich echter zonder twijfel uitspreken voor voortzetting van dit verdrag en een verdere militaire versterking van het noordelijke bastion, dat door het uitvallen van Irak is onder mijnd. Er heerst onder de delegaties in Londen in dit opzicht grote vastberaden heid. Dulles zou van plan zijn voor te stel len het hoofdkwartier naar Ankara te ver plaatsen. De Verenigde Staten zouden be reid zijn volledig lid van de verdragsorga nisatie te worden. Men verwacht dat Ame rika zijn financiële hulp voor de aanleg van wegen en spoorwegen, die Ankara via Perzië met Karatsji zullen verbinden, zal verhogen. De Britse regering is tegen een onmiddellijke reorganisatie van het Bag- dad-pact zonder Irak, wegens de vrees dat dit land dan in de armen van Nasser of de Russen wordt gedreven. Londen wil eerst afwachten wat Bagdad doet, al gelooft men dat wegens de neutraliteit, die het verkon- dgt, het niet in het pact zal willen blijven. Dulles vliegt vanavond terug naar Washington, waar hij morgen bespekingen zal voeren met de Italiaanse premier Fan- fani. Onder grote belangstelling heeft „Zoete Lieve Gerritje" zaterdag in 's-Hertogen- bosch haar eigen monument onthuld, dat vervaardigd is door de beeldhouwer Leo Geurtjens uit Berlicum. De intocht van het Zoetelief in de stad, waarbij ze was ver gezeld door de Eerste Boer de Beste (een tweede bekende figuur uit het liedje „Dat gaat naar Den Bosch toe", haar particu lier gevolg van boeren en boerinnen en de boerenkapel „De echo der bergen" uit Eerde, is een triomftocht geworden. In de Lepelstraat heeft de Eerste Boer de Beste in een geestige speech de talrijke vrijers, chaperonnes en brandewijnschen kers verwelkomd, die de totstandkoming van het monumentje hebben mogelijk ge maakt. Onder hen waren onder meer het dagelijks bestuur. Nadat Zoete Lieve Gerritje het beeld onder luid gejuich van de menigte had WASHINGTON, (UPI) De Verenigde Staten hebben zaterdag hun vierde kunst maan in de ruimte gebracht. In een grote elliptische baan, die op zijn laagste punt ruim 280 en op zijn hoogste ruim 2200 kilo meter van de aarde is verwijderd, cirkelt thans de „Explorer IV", de vierde „Ver kenner", rond de aarde. De nieuwe aardsatelliet heeft een om looptijd van 110 minuten, een snelheid van 22.500 tot 29.000 km. per uur en een le venstijd van vijf jaar. De vierde „Verkenner" is door het Ame rikaanse leger afgevuurd van de raketba sis Cape Canaveral. De kunstmaan weegt ongeveer 17,23 kg. drie kilogram zwaar der dan de voorgaande, die met een „Ju- piter-C" raket werden afgeschoten. De omloopbaan van de satelliet zal variëren tussen de 51 graden noorder en 51 graden zuiderbreedte, en ook Aziatisch Rusland passeren. De signalen van de twee zen ders in de vierde „Verkenner" zijn reeds in Australië en op verschillende plaatsen in Amerika opgevangen. (Reuter, AFP) Ambtenaren deelden WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Commissie voor Kernenergie heeft zondagavond vroeg bekendgemaakt, dat zaterdagavond op het atol Eniwetok een nieuwe kernexplosie is ontketend. Het is de veertiende proef, waarover een offi ciële verklaring is uitgegeven. Inmiddels heeft de commissie een proefneming met een „schone" waterstof bom, die zou worden bij gewoond door buitenlandse waarnemers en Amerikaanse journalisten, afgelast. De reden hiervoor is, blijkens een officiële verklaring, dat het bij tijden slechte weer de huidige proevenreeks vertraagd heeft en dat de waarnemers daardoor, indien zij de proef zouden willen bijwonen niet naar een con ferentie over vreedzaam gebruik van kern proeven in Genève zouden kunnen gaan. Zij worden thans op een laboratoriumproef uitgenodigd. mee, dat de laatste twee trappen van de drietraps raket een groter vermogen aan vaste brandstof vervoerden dan de vorige raketten, waarmee de raket een grotere snelheid bereikt en de satelliet op grote re afstand van de aarde brengt. De „Ex plorer" is een buisvormig apparaat van twee meter lang en met een doorsnede van vijftien centimeter. Met het blote oog zal de kunstmaan niet kunnen worden waar genomen. Met behulp van een telescoop zal zij mogelijk 's morgens in Zuid-Afrika, Australië en in Argentinië te zien zijn. In de avondschemering mogelijk op Cu rasao, Hawaii en, misschien in Peru. Intense straling De leider van de technische dienst van het Amerikaanse leger voor het lanceren van raketten, Wernher von Braun, heeft verklaard, dat de voorbereiding voor de lancering van deze kunstmaan in record tijd is volbracht, nadat de „Verkenner II" het bestaan van een intense straling op duizend kilometer hoogte had aangetoond. Voor de nieuwe verkenner werden in acht weken tijds geheel nieuwe instrumenten vervaardigd. Von Braun deelde voorts me de, dat het leger toestemming heeft gekre gen nog drie satellieten te lanceren voor het bestuderen van de kosmische straling. LONDEN, (UPI) —In Britse weten schappelijke kringen verwacht men, dat een Amerikaanse raket naar de maan tus sen 15 en 19 augustus zal worden gelan ceerd. Dat is de periode waarin de maan het dichtst bij de aarde komt. Verongelukt NEW YORK, (Reuter) Kapitein Ivan Kincheloe, die door de Amerikaanse luchtmacht X 15 was uitgekozen om het eerste Amerikaanse ruimtevliegtuig te besturen, is zaterdag met een straalvlieg tuig in Californië verongelukt. Vorige maand „bereikte" Kincheloe een hoogte van 115 mijl in een laboratorium-kamer. Eerder had hij het wereldhoogterecord, 38.000 kilometer, op zijn naam gebracht. Kincheloe's plaats zal worden ingeno men door Robert White, die reeds enige tijd geleden als „tweede man" was aange wezen. Hij zal de X-15 op zijn maximum hoogte dertig kilometer en zijn maxi mumsnelheid ver boven die van het ge luid vliegen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. Radio-jazzcommentator Pete Felleman heeft zaterdagmiddag op last van de rechtbank zijn diseotheek, ruim vier duizend grammofoonplaten omvattend, met spoed moeten verhuizen. De platen waren opgeborgen op de zolder bij baarste platen kennissen van de heer Felleman, doch de nieuwe bewoners van het huis in kwestie wensten de zolder- zelf in ge bruik te nemen. Op de foto: de ver huizing in volle gang. Pete Felleman (links) brengt een aantal van zijn kost- in veiligheid. De „Eerste boer de beste" tijdens zijn geestige speech. onthuld en de hofkapel „De Kikvorsen" het Oerbossche lied „Haal de vlaggen van de zolder" had gespeeld, heeft burgemees ter Loeff het monument met hartelijke woorden tot Gerritje aanvaard en haar ge huldigd als de beste representante van wat hij noemde „het apostolaat van de lach". Gerritje zelf gaf tenslotte haar visie op het monument, dat ze „een schoon, vriendelijk, leutig beeld" noemde. Vanmorgen omstreeks kwart over elf is de dertienjarige F. Cramer, Maxwell straat 30, Haarlem, op de Leidsevaart, na bij de Kwakel te Haarlem, met een race fiets tegen een geparkeerde auto gereden. De jongen was vrijwel op slag dood. Het slachtoffer reed met een behoorlijke snelheid, die mede werd veroorzaakt door een harde wind in de rug. Bij de botsing sloeg de jongen over het stuur van zijn fiets, waarbij hij met zijn hoofd tegen de rand van de achterruit van de auto botste. Na de botsing stond de jongen op, liep nog enige passen en zakte toen in elkaar. Hij is ter plaatse overleden. Het stoffelijk overschot is naar het Grote Gasthuis in Haarlem vervoerd. De politie te Rotterdam heeft de 26- jarige chauffeur J. L. van E. uit Rotter dam aangehouden;, die ervan verdacht wordt een roofoverval gepleegd te hebben op een 61-jarige winkelier uit de Oranje boomstraat te Rotterdam. De winkelier was zaterdagavond bezig enige automaten binnen te halen toen hij opeens door een man werd aangevallen en bij de keel werd gegrepen. Samen rolden ze de winkel binnen waar de winkelier tegen de grond werd gesla gen. Uit zijn portemonnaie en de winkel lade haalde de overvaller 410 gulden, waarna hij de benen nam. Toen de winke lier overeind was gekrabbeld ging hij di rect naar de politie waar hij een vrij nauwkeurig signalement kon opgeven. In een café werd korte tijd daarna de chauf feur aangehouden. Hij ontkende iets met de overval uitstaande te hebben maar de winkelier zei pertinent de man te herken nen. D u m u r De politiek is de kunst, zich van de men sen te bedienen door hen te doen ge loven dat men hen dient. De 20-jarige filmfigurant J. J- K„ die medewerkt aan de opnamen voor de film over het dagboek van Anne Frank in de hoofdstad is, toen hij er met een bankbil jet van 100 gulden op uit gestuurd werd iets te kopen ten behoeve van de filmop name, niet meer „in het beeld" terugge keerd. Namens de Amerikaanse film groep is nu bij de politie aangifte gedaan van deze verduistering. DJAKARTA (Reuter) De chef-staf van het Indonesische leger, generaal-ma- joor Nasution, heeft meegedeeld, dat in dien de diplomatie faalt in het geschil tussen Nederland en Indonesië inzake Westelijk Nieuw-Guinea, wellicht de mili taire weg zal worden gevolgd, aldus het Indonesische persbureau Antara. Antara citeerde generaal Nasution al dus: „Op militair terrein kan ik verkla ren, dat de recente gebeurtenissen hebben bewezen, dat wij in staat zijn moeilijkhe den te overwinnen en dit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het opeisen van West-Irian te intensi veren". Volgens Antara zei generaal Nasution, dat voorrang moest worden gegeven aan het onderdrukken van de Indonesische op stand. „Dit onderdrukken van de opstand kan daarom niet losgemaakt worden van de Indonesische strijd om West-Irian", al dus de generaal volgens Antara. „Noch kan het losgemaakt worden van de huidige koude oorlog tussen de grote blokken, bij één waarvan onze tegenstan ders zich hebben aangesloten". Daarna zei hij, dat de diplomatieke er, politieke strijd om Westelijk Nieuw-Guinea zou slagen indien deze door politieke, eco nomische en militaire kracht thuis werd gerugsteund, aldus Antara. (Van onze correspondent in Parijs) Frankrijk lijkt zich op de conferentie van vijf als woordvoerder te willen opwerpen van het vaste land van Europa en van de niet-communistische landen van het Mid- dellandse-Zeegebied te kunnen optreden. Zaterdag heeft ook generaal De Gaulle geantwoord op de tweede brief van Kroesj tsjev. Zijn standpunt is niet gewijzigd. Frankrijk stemt in met een werkelijke top conferentie, die zorgvuldig voorbereid moet worden, en voelt weinig of niets voor een bijeenkomst van de vijf in de Veiligheids raad. De Franse regering pleegt over het Nabije Oosten overleg met andere landen, in het bijzonder de Europese, die er be lang bij hebben en met wier standpunt rekening moet worden gehouden bij het bepalen van het Franse standpunt. Het lot van het Nabije Oosten hangt nauw samen met dat van geheel Europa, aldus het Franse antwoord. De Gaulle heeft de daad bij het woord gevoegd en heeft zijn minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, naar Rome en Bonn gezonden. L~ngs diploma tieke weg zal ook overleg worden gepleegd met ons land, België, Griekenland en wel licht ook met Spanje. Met Turkije, Ma rokko en Tunesië, met welke landen Frankrijk door verdragen is verbonden, worden eveneens besprekingen gevoerd, en BON^l, (Reuter) Te Bonn verluidt dat de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken Dulles en de Westduitse bonds kanselier dr. Adenauer zaterdag bij hun besprekingen zijn overeengekomen, dat het Westen met betrekking tot een erken ning van het nieuwe Iraakse bewind een afwachtende houding zal aannemen. Van dezelfde zijde wordt vernomen dat Dul les er de nadruk op heeft gelegd dat de Brits-Amerikaanse militaire actie in het Nabije Oosten is ondernomen ter verho ging van het westerse politieke gezag. Van Amerikaanse zijde is voorts gewezen op de mogelijkheid van omsingeling van Israel, indien de panarabische beweging verder aan kracht zou winnen. In tegenstelling tot hetgeen verwacht werd, is slechts even gesproken over het vraagstuk van een nauwer overleg in de NAVO. Dit punt zal echter wel in de per manente NAVO-raad worden besproken. (DPA/Reuter) Blijkens een commu niqué dat na afloop van de conferentie van twee en een half uur werd uitgegeven, is onder meer uitvoerig gesproken over het Nabije Oosten en over de wijze waarop de crisis aldaar het best zou kunnen worden opgelost. De motieven en bedoelingen, waardoor de regeringen van de twee lan den zich hebben laten leiden, zijn geheel duidelijk geworden en beide staatslieden zijn het volkomen eens in hun beoordeling van de huidige situatie. De Gaulle zal zeker ook opkomen voor de belangen van Israel. Met het zenden van zijn minister naar Rome en naar Bonn hoopt De Gaulle al thans een deel van het misnoegen, dat in die hoofdsteden ten aanzien van Frankrijk bestaat, weg te nemen. Zowel Italië als West-Duitsland is van oordeel dat de cri sis in de Arabische wereld eerder opgelost moet worden door het middel van een or ganisatie, die economische en sociale hulp zal verlenen, dan door inmenging in, of afspraken over, de politiek. Het Franse initiatief lijkt een eerste stap om het diplomatieke aanzien van Frank rijk in Europa te herstellen en zijn morele positie in het Atlantisch pact te versterken. Zou Frankrijk op de conferentie van vijf als woordvoerder van het vaste land van Europa kunnen optreden, dan zou De Gaulle als een gelijkwaardig partner van de anderen kunnen optreden en zou zijn stem dienovereenkomstig gezag hebben. Het was zaterdag een historische ge beurtenis voor Wales, toen koningin Eliza beth het besluit kenbaar maakte dat zij de negenjarige prins Charles tot prins van Wales had gemaakt, de traditionale titel voor een Britse kroonprins. De aankondi ging geschiedde aan het slot van de „Olympiade" van het Britse Gemenebest in Cardiff, waar de menigte het lied „God zegene de prins van Wales" aanhief. Het besluit versterkt het gevoel van eigen waarde van Wales, waar nog steeds stem men opgaan voor zelfbestuur.... De tra ditionele bevestiging in het kasteel Caer narvon zal geschieden wanneer hij zestien of zeventien jaar is. De prins die pas een- keer in Wales is geweest, zal dit land op 9 augustus bezoeken als het koninklijke jacht Britannia de haven van Holyhead zal aandoen. Zijn titels luiden nu prins van Wales, markies van Chester, hertog van Corn wall, hertog van Rothesay en graaf-groot- intendant van Schotland. Hij wordt op veertien november tien jaar. KARLSRUHE, (Reuter) Dr. Otto John, voormalig hoofd van het Westduitse bureau ter verdediging van de grondwet, die op 22 december 1956 wegens hoogver raad tot vier jaar dwangarbeid werd veroordeeld, is zondag, in opdracht van bondspresident Heuss, op vrije voeten ge steld. De vrijlating is geschied na een be roep om clementie, dat de verdedigers van John op de president hadden gedaan NEW ORLEANS (Reuter) Luitenant generaal Claire Lee Chennault, wiens „vliegende tijgers" tijdens de tweede wereldoorlog boven China tegen de Japan se luchtmacht streden, is zondag op 67 jarige leeftijd te New Orleans aan long kanker overleden. De generaal zei dit in een rede tot bur gerlijke en militaire functionarissen. DJAKARTA (ANP) De „Sobsi", de Indonesische federatie van communistische vakverenigingen, heeft er maandag bij de regering op aangedrongen om de Neder landse bedrijfsleiders van Nederlandse on dernemingen, die na de overname van deze bedrijven in december jongstleden nog in functie mochten blijven, te ontslaan. In een uitvoerige verklaring wijst de „Sobsi" er op, dat er in Indonesië nog steeds gebieden zijn, waar de actie tot overname van de Nederlandse bedrijven niet geheel is uitgevoerd. Deze verklaring werd uitgegeven, nadat de vorige week bekend was gemaakt dat alle Nederlandse stafemployé's van het agentschap van Lindeteves N.V. in Dja karta door Indonesische employé's van het zelfde bedrijf waren vervangen, op last van de militaire autoriteiten. De Nederlanders moeten, zoals gemeld, als adviseurs aan blijven. Naar verluidt, werden ook de directeur en de Nederlandse stafleden van de verf- fabrek van Pieter Schoen enige dagen ge leden door de militaire autoriteiten tot ad viseurs aangesteld. Na betoogd te hebben, dat naar het schijnt de produktie van de overname geen nadelige invloed heeft ondervonden, ver volgt de verklaring: „Sommige bevoegde regionale ambtenaren betoogden, dat het voldoende is, dat de betrokken onderne mingen onder toezicht van de militairen of van de regering wordt gesteld, terwijl de bedrijfsleiding in handen blijft van de eigenaren, om de produktie niet te ver storen. Dit betekent aldus de „Sobsi" dat de positie van de Nederlandse monopo listische kringen even veilig is als vóór de verbreking door Indonesië van de RTC- overeenkomsten met Nederland". Gisteren bereikte ons het bericht, dat dr. C. Spoelder op zondagochtend is heenge gaan. Voor de vele vrienden, die hem min of meer geregeld ontmoetten, zal deze tijding eigenlijk niet als een verrassing gekomen zijn. Zij wisten, dat hij reeds enkele maan den ziek was en dat zijn ziekte verergerde. Misschien is hem veel lijden bespaard ge bleven, doordat nu zijn einde is gekomen. Wij zullen ons moeten gewennen aan het besef, dat wij een zeer bijzonder mens verder zullen missen. Een man van buiten gewone eruditie, van kwaliteiten die slechts weinigen toebedeeld worden, een Haarlem mer in hart en nieren. Een man voorts met een universele belangstelling, een uitge sproken gevoel voor humor en een zeer uitzonderlijk redenaarstalent. In zijn stad, die hij zozeer liefhad en waarin hij als rector van het stedelijk gymnasium in onderwijskringen zo vele jaren een belangrijke rol vervulde, maar ook van buiten Haarlem werd van vele zijden vaak een beroep op zijn medewer king gedaan, meestal in een leidende func tie en zijn werkkracht veroorloofde hem aan deze verzoeken te voldoen. Nog slechts enkele maanden geleden verleende hij, hoewel hij als rector reeds jarenlang ge pensioneerd was, zijn diensten aan het onderwijs door als leraar op te treden. Omdat dit onderwijs, in zorgen door een tekort aan krachten, hem nodig had. Er kwam kortgeleden het moment, dat hij deze en andere functies niet meer ver vullen kon door de ziekte die hem thans uit het leven heeft weggenomen. Hij heeft die beproeving met grote moed, ja bijna met blijmoedigheid gedragen, uiterlijk een optimisme tonend, waaraan hij zelf mo gelijk niet geheel geloofde. Elders in dit nummer van ons blad wordt een opsomming gegeven van de veelzijdige werkzaamheid in zijn ambt, zijn geestelijk leven, zijn liefhebberij. Wij hebben in een kort woord uiting willen geven aan ons leedwezen over het verlies van zulk een vooraanstaande, bo venal menselijke, integere figuur. Dr. C. Spoelder ruste in vrede. P. W. P.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1