Brits-Amerikaans tegenvoorstel topconferentie half augustus Organiserende zitting in Nezv York volgende week 'MORRIS' HET WEER Libanese presidentsverkiezing in gevaar door eisen van de beide kampen xsifwic Eisenhower zal een datum noemen Half Augustus een maan-Explorer? Psycholoog Jung gelooft in vliegende schotels Haarlems Dagblad Ethiopië vandaag Spoed Duitse jongen bij Zandvoort verdronken Droog en weinig wind „Diplomatie van sabotage" Groucho Marx op Schiphol Nederlander omgekomen bij bergtocht in Italië Kind verdronken Overleg desnoods buiten Amerika, niet in Moskou Inbraak bij dameskapper in Velsen-Noord Het woord is aan... Al cirkelend naar het krachtveld van de maan 73e JAARGANG No 17 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 30 JULI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303 e JAARGANG No 170 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Feereboom en A. D. Huijsman Groot-Brittannië en de Verenigde Staten voelen er weinig voor Kroesjtsjev het initiatief voor een topconferentie over het Nabije Oosten terug te geven en men verwacht te Londen dan ook, dat zij de Russische premier snel, ver moedelijk reeds binnen twee etmalen, zullen voorstellen tegen half augustus naar New York te komen. Als voorbereiding daarvoor zouden de twee landen zo spoedig mogelijk mogelijk op 4 augustus de vertegenwoordigers van de elf landen in de Veiligheidsraad bijeen willen laten komen om een begin te maken met de regeling van de topconferentie. Uit de uitlatingen van minister Butler in het Lagerhuis viel gistermiddag op te maken, dat het opnieuw premier Macmillan is die er vaart achter wü zetten. Politieke waarnemers menen dat de Britse premier zeer ontsticht is over de beschuldigingen in Kroesjtsjev's laatste brief, omdat hij tenslotte een spoedige topconferentie in New York had voorgesteld. Macmillan wil Kroesjtsjev in ieder geval geen kans geven later te kunnen beweren, dat het Westen tracht de conferentie te torpederen. Hij vreest echter dat een voortdurend uitstel juist dit resultaat zou hebben en zou daarom graag zo snel mogelijk een begindatum dit resultaat zou hebben en wil dus zo snel mogelijk een begindatum. Evenals Eisenhower en Dulles wil ook de Britse premier vantevoren enige zeker heid hebben dat Kroesjtsjev niet alleen als „handelsreiziger in communistische on schuld" naar New York komt, maar ook om zaken met het Westen te doen. Mac millan acht daaróm eveneens behoorlijke voorbereiding noodzakelijk. Een van de dingen die de vertegenwoordigers in de Veiligheidsraad bijvoorbeeld moeten uit zoeken, is welke van de Arabische staten Kroesjtsjev voor een topgesprek op het oog heeft. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zouden op het ogenblik eveneens proberen generaal De Gaulle te bewegen hun plan voor een topgesprek binnen de Veiligheids raad, en in New York, te aanvaarden. De Franse leider voelt meer voor een beter voorbereide en uitgebreidere conferentie in de rustige sfeer van Genève. Zijn houding zal ongetwijfeld invloed hebben op de ver dere voorstellen van het Westen en het is zelfs mogelijk, dat de Verenigde Staten ten slotte toch in Europa zullen willen praten, met uitzondering dan van Moskou. Het Britse parlement drukte de regering gisteren, wellicht ten overvloede, nog eens op het hart haast te maken. Zowel het La gerhuis als de Lords bleken overtuigd te zijn van het nut van een topconferentie en zij willen daarom graag, voor zij vrijdag op zomerreces gaan, weten hoe de zaken staan. Minister Butler beloofde het Lagerhuis en Lord Kilmuir de Lords, dat zij voor Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 TWEKA STRAND - BADKLEDING De zeventienjarige jongen Klaus von Velten uit Pattensen bij Hannover is dins dagmiddag in zee voor de kust bij Zand voort afgedreven en verdronken. Red dingspogingen, die enkele uren werden ondernomen, mochten niet baten. Het stoffelijk overschot is nog niet gevonden. De strandbrigade van de Zandvoortse politie werd om ongeveer twaalf uur ge waarschuwd, dat een jongen bij het baden in zee was verdwenen. De jongen kon niet zwemmen. Onmiddellijk werd on danks de zeer sterke stroming en de hoge golfslag het eerste zwin afgezocht. Nadat dit geen resultaat had opgeleverd, werden de strandbrigades in Bloemendaal en IJmuiden gewaarschuwd. Om één uur vertrok uit IJmuiden de motorreddingboot „Neeltje Jacoba". Ook de loodsboot „Deneb", die gewoonlijk voor de havenmond van IJmuiden rond- kruist, nam aan het reddingswerk deel. Van Valkenburg steeg een helikopter van de opsporings- en reddingsdienst op. Tot drie uur werden de reddingspogingen voortgezet. Toen van de vermiste jongen nog geen spoor was ontdekt, werden de pogingen opgegeven. De Duitse jongen bracht zijn vakantie in Nederland door. Hij was met een ge zelschap uit een Evangelisch-Luthers kamp naar Zandvoort gekomen om een dag aan het strand door te brengen. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tus sen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S. vrijdag nog iets naders zouden horen. But ler had daarvóór verklaard dat „niemand de premier en de regering kan verwijten dat zij niet met de grootste snelheid had den gehandeld, zowel in het beantwoorden van Kroesjtsjevs brieven, als in de kort heid en directheid van de antwoorden". Butler verontschuldigde zich door er op te wijzen dat de volledige tekst van Kroesjtsjevs brief pas gistermorgen was ontvangen. Hij verwachtte echter niet dat Macmillan lang zou wachten met zijn ant woord. Hij onthulde, dat Groot-Brittannië overlegt met de bondgenoten en met de Gemenebestlanden. Oppositieleider Hugh Gaitskell werd door Butler gerustgesteld wat betreft zijn vrees dat de nadruk van Amerika op het formele karakter van een topgesprek in de Veiligheidsraad informele gesprekken tus sen de grote vier onmogelijk zou maken. „Ook de premier is voor informele bespre kingen", zei Butler. Bevan hoefde zich volgens Butler geen zorgen te maken dat er „op het ogenblik al aan wordt gedacht bepaalde staten de Arabische buiten de deur te zetten". De voormalige Labour- premier Lord Attlee maakte er tenslotte in het Hogerhuis geen geheim van dat hij Groot-Brittannië graag de leiding zou zien nemen, omdat hij geen vertrouwen heeft in de politieke capaciteiten en ervaring van de Amerikanen, vooral in het Nabije Oosten. „Ik ontdekte in mijn tijd, dat er in het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ontelbare juristen rondlopen, en ik vond hen bepaald niet best", aldus de voormalige advocaat Attlee. MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-pers bureau Tass zegt dat de westelijke com mentators die uit Kroesjtsjevs antwoord lezen dat hij tegen een topconferentie in de Veiligheidsraad is „het bij het verkeerde eind hebben". De Sovjet-Unie heeft het voorstel van het Westen om een speciale topconferentie in de Veiligheidsraad te houden, aanvaard, maar Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben dit voorstel „met verbazingwekkende haast" vervan gen door een ander, met de bedoeling het vraagstuk van het Nabije Oosten te laten behandelen door de Veiligheidsraad in zijn normale samenstelling, aldus Tass, dat hieraan toevoegt dat beide landen in de Veiligheidsraad over een „automatische meerderheid" beschikken. Men moet de diplomaat in de westelijke landen, die ver klaart dat Kroesjtsjev „de deur met een klap gesloten heeft", aanbevelen te lezen wat de Russische premier werkelijk heeft geschreven, aldus Tass. (UPI) De Moskouse „Literaire Gazet" zegt in een hoofdartikel onder de titel „Diplomatie van sabotage", dat de Amerikaanse regering een topconferentie wil voorkomen, omdat zij vreest dat de wereld de agressie in Libanon zal veroor delen. De Amerikanen willen volgens het blad tijd winnen „om hun posities in het Nabije Oosten te versterken en nieuwe agressie voor te bereiden" tegen Irak. Met het K.L.M.-toestel uit New York kwam dinsdagmiddag de bekende komiek van film en televisie Groucho Marx op Schiphol aan, vergezeld van zijn echtge note Edith, zijn dochtertje Melinda, de directeur van de Marx-show Robert Dwan en diens zeventien-jarige dochter Judith. Marx, beroemd om zijn clownerie met snor, bril en grote sigaar, bleek zeer ver moeid te zijn en weigerde de journalisten te woord te staan. Van de heer Dwan ver nam het ANP dat het de bedoeling is, dat het gezelschap enige tijd vakantie zal nemen in Europa en dat een tocht naar een stadje in Duitsland, waar de moeder van de Marx brothers, Minnie geboren is, op het programma staat. Daarna zal men naar Kopenhagen gaan. BEIROET (Reuter en AFP) In een verklaring van de Libanese oppositie, die dinsdagavond werd uitgegeven, wordt ge zegd, dat de tot de oppositie behorende af gevaardigden van de kamer van volksver tegenwoordigers donderdag niet aanwezig zullen zijn tijdens de presidentsverkiezing indien de kandidaten vóór het president schap niet vooraf hun programma bekend maken. De oppositie eist: 1. evacuatie van alle buitenlandse strijdkrachten, 2. aftreden van president Sjamoen 3. terugkeer naar thi&Af-ï A+L rhi a A«W IH-AA nAAnnfi ZlJt1, hill /"A"li -ott-Pf +j»Ah#;f> WM hAm hXAOOftr OAA AA Bovenstaaande zinnen in het Am- haars (de officiële landstaal) zijn geknipt uit een artikel, waarin het in Addis Abeba verschijnende dagblad „De stem van Ethiopië" gewag maakte van de aankomst van onze reisredacteur, W. L. Brugsma. Onze reisredacteur be gint vandaag zijn reportage over het land van keizer Haile Selassie, die onder andere een exclusief interview met de keizer en een artikel over de indrukwekkende suikerplantaage van de HVA in Wonji zal omvatten. Deze repor- nmTA-fcHfi flJiCA -n? hn.09- AAA R1V MA7A- AP L XrA-Vpaff A.A4B- fl£C TJA tpah rimcKahj 07-c >1-» tage werd reeds eerder aangekon digd, maar moest helaas worden uitgesteld, omdat internationale verwikkelingen onze reisredacteur gedurig naar elders riepen. Aan actualiteit boet zij daardoor echter geenszins in, want temidden van een stormachtige wereld is Ethio pië een rots van kalmte. Deze al eeuwen lang onafhankelijke Afri kaanse staat trekt langs wegen van geleidelijkheid naar zijn nieu we toekomst, in een ontwikkeling die wordt geleid en gestimuleerd door Haile Selassie I, telg uit het oudste vorstengeslacht ter wereld. Het eerste artikel vindt u op pagina 3. een neutrale buitenlandse politiek en af zijdigheid ten opzichte van Oost en West, 4. terugkeer naar de politiek van samen werking met de Arabische landen en eeri „echte Arabische politiek", 5. sociale en bestuurshervormingen, 6. beëindiging van de perscensuur, 7. geen juridische acties tegen de opstandelingen of hun leiders, 8. grondwetshervormingen, welke een werkelijk democratisch parlementair re gime waarborgen, 9. vorming van een nieuwe regering, 10. gelijke verdeling der openbare ambten tussen de christenen en mohammedanen. De oppositie verklaarde, dat zij gee». enkele kandidaat zal aanvaarden, die niet vóór donderdag zijn steun aan deze be ginselen heeft gegeven. Sjamoen contra Sami el Solh? Naar verluidt is tussen premier Sami el Solh van Libanon en president Sjamoen een geschil ontstaan over het uitstellen van de presidentsverkiezing, die donder dag zou moeten worden gehouden. Het kabinet besloot gisteren, na kennis te hebben genomen van de mislukte aan slag op Sami El Solh, de speciale parle- mentszitting niet bij te wonen, zodat geen quorum aanwezig kan zijn. Het nam dit besluit, nadat Sami el Solh overleg had gepleegd met president Sjamoen. Het zou voorts verlangen dat de regeringstroepen tot de aanval op de rebellen overgaan. Later op de dag vergaderde de regering nogmaals, en de premier verklaarde tegen over een verslaggever van UPI dat heden morgen over de kwestie zal worden beslist. Van goed ingelichte diplomatieke zijde in Beiroet is echter vernomen dat Sja moen, hoogstwaarschijnlijk na een onder houd met de speciale afgezant van Eisen hower, Robert Murphy, op zijn aanvanke lijke besluit is teruggekomen. Hij zou Mur phy hebben beloofd dat de verkiezingen morgen normaal doorgang zullen vinden en dat hij de opperbevelhebber van het leger, generaal Foead Sjehab, zal steunen wanneer deze zich kandidaat stelt. Sami el Solh zou echter na de aanslag nog meer tegen de kandidatuur van Sjehab zijn gesteld dan vroeger. *ii mvcm "Bi mm Bij het beklimmen van de Badile in de omgeving van de Italiaanse plaats Sondrio zijn twee Nederlanders, de 19-jarige Th. van Lokeren en zijn eveneens 19-jarige neef P. F. van Lokeren, beiden uit Zalt- bommel, in een ongeveer dertig meter diep ravijn gevallen. Kort na aankomst in het ziekenhuis van Morbegno overleed Th. van Lokeren aan de gevolgen van zijn val. Zijn neef bleek slechts lichtgewond te zijn. De Holland-Amerika Lijn laat in de haven van New York een nieuwe aan legsteiger bouwen, welke over twee jaar gereed zal zijn. De steiger krijgt hallen met verwarmde vloeren voor de passagiers, opslagruimten voor goede ren, een parkeerplaats voor auto's en een landingsplaats voor helikopters. Dezer dagen is bericht, dat bij het be klimmen van de Piz Bernina in Zwitser land de heer Wansink uit Amsterdam om het leven is gekomen. Nader blijkt dat het hier mr. J. L. Wansink uit Rotterdam be treft, die 'een zeer ervaren bergbeklimmer was. De anderhalf jaar oude Cornelis van der Meer is in een sloot bij de ouderlijke wo ning aan de Thematerweg te Vleuten te water geraakt en verdronken. De vader, de heer G. van der Meer, heeft hier een boerderij. Naast de boerderij was een met een hek afgezet gedeelte, waar het kind speelde. Blijkbaar is ongemerkt een hekje open blijven staan of door het kind open gemaakt, waardoor de kleine bij een sloot kon komen. De verdrinking werd vrij spoedig ontdekt, maar hulp met kunstma tige ademhaling baatte niet meer. Van onze correspondent in Washington) Het Amerikaanse antwoord aan Kroesjtsjev zal niet lang op zich laten wachten, al was het alleen maar omdat men Kroesjtsjev zo weinig mogelijk pro- pagandawinst gunt uit diens felle laatste nota. Het is reeds lang traditie, dat iedere staatsman officieel voor de vrede moet zijn. Thans lijkt het ook gebruik te wor den, dat een ieder zich publiekelijk voor stander toont van een topconferentie. De Britse regering is daartoe opnieuw aan gezet door de oppositie en de Amerikanen zullen de Britten zo veel mogelijk steu nen, al blijven zjj onderstrepen, dat een topconferentie in de Veiligheidsraad moet worden gehouden. Eisenhower is echter desnoods wel bereid zulk een conferentie buiten Amerika te beleggen, mits niet te Moskou. Het is zeer goed mogelijk, dat de stu wende kracht achter de nieuwe ant woordnota ditmaal weer uit Groot-Brittan nië komt. Zowel in Londen als te Washington heerst de indruk, dat de nieu we westerse nota's een datum zullen noe men voor de conferentie: Omstreeks 14 augustus. Dit kan het voordeel hebben, dat men aldus de indruk wekt van concrete be reidheid. Oorspronkelijk was het evenwel de Amerikaanse en Britse bedoeling tijd, plaats, samenstelling, en zelfs de wense lijkheid, ener topconferentie te laten be disselen door de normale Veiligheidsraad. Hiertegen maakt Kroesjtsjev echter juist bezwaar. Bij zulke besprekingen zou de Sovjet-Unie namelijk verre in de minder heid zijn. Het is nog niet duidelijk, of het Westen op dit punt een concessie zal doen. De term „in het kader van de Veiligheids raad" is echter vrij rekbaar. Het is overigens bemoedigend, dat het State Departement gaandeweg meer voor bereidingen treft teneinde op een even tuele topconferentie constructieve plannen voor het Nabije Oosten ter tafel te kunnen brengen. Hoe meer initiatief het Westen toont, des te minder zal de wereld de in druk krijgen, dat de Amerikanen en Brit ten daar in de beklaagdenbank zitten. (Reuter) Eisenhower zou afwijzend staan tegenover Kroesjtsjevs voorstel voor een bijeenkomst van de regeringsleiders van vijf landen de Sovjet-Unie, de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en India De president ziet in dit voorstel de Sovjet-opvatting weerspiegeld dat de wereld door de grote mogendheden moet worden beheerst. PARIJS (UPI) De Franse regering heeft haar ctandpunt niet gewijzigd en meent ook nu nog dat 'n bijeenkomst van de Veiligheidsraad op top-niveau geen re sultaat zal opleveren. „Wij zoeken naar middelen en wegen om de meningsver schillen tussen ons en onze bondgenoten op dit punt op te lossen", aldus een Franse woordvoerder. Een echtpaar op leeftijd en een inwo nende grootmoeder van 85 jaar hebben zondagnacht van uit hun woning aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord een in braak voor hun ogen zien gebeuren. Zij waren zo bevreesd dat ook bij hen zou worden ingebroken dat zij de hele nacht wakend voor de gesloten deuren en ramen hebben doorgebracht. Zij zagen dat een man. van ongeveer 25 jaar het slot van de achterdeur van de dameskapsalon S. aan de Wijkerstraatweg vernielde en vervol gens in het pand verdween. Er wordt uit deze zaak een klein bedrag aan geld ver mist. De inbreker was blootshoofds en ge huld in een lichte regenjas. Nadat hij de inbraak had gepleegd, verdween hij weer zoals hij was gekomen: op de fiets. Ieder die meent inlichtingen te kunnen verschaffen wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeling recher che van het hoofdbureau van politie te Velsen, telefoon 6444. De Thor-raket, waarmee de verwachte Amerikaanse maansatelliet in een zo danige baan om de aarde zou moeten worden gebracht, dat zij binnen het krachtveld van de maan zou komen. Deze foto werd gemaakt bij een van de eerdere lanceringen van de Thor, die zowel opmerkelijke successen als grote mislukkingen hebben opgeleverd. D e B r u i x Men heeft vaak ongelijk door de manier waarop men gelijk heeft. CAPE CANAVERAL (Reuter) In betrouwbare kringen te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida wordt meegedeeld, dat de Amerikaanse lucht macht tussen 15 en 17 augustus zal trach ten een kunstsatelliet een baan te laten beschrijven rondom de maan. In die tijd zal de maan in verhouding dicht bij de aarde staan. Er zal een drietraps Thor-Able raket worden gebruikt. De reis zal naar ver wachting 2Y2 dag duren. De geleerden ho pen, dat de kunstmaan ook veel gegevens zal zenden over de van de aarde afgewen de kant van de maan. Verwacht wordt, dat de satelliet tenslotte weer in het zwaar- teveld van de aarde terecht zal komen en vervolgens in de dampkring zal verbran den. (UPI) De maanraket zal met een boog worden afgeschoten en evenals an dere kunstmanen een baan rondom de aarde gaan beschrijven. De baan zal regel matig groter worden totdat de zwaarte kracht van de maan vat krijgt op het geval en het vervolgens enkele malen om de maan laat gaan. In kringen van raketdeskundigen werd verklaard, dat de proef niet als een vol ledig succes zal worden beschouwd zo lang de kunstmaan niet het cijfer acht heeft beschreven alvorens naar de atmos feer terug te keren en te verbranden. Russen: „Na ons" BRUSSEL (UPI) Prof. Joeni Zonov, chef van de Spoetnik-afdeling van het Russisch paviljoen op de wereldtentoon stelling, heeft heden op een persconferen tie voorspeld, dat Rusland de Verenigde Staten zal verslaan in de race naar de maan. „Ik weet, dat de Amerikanen zich bijzonder inspannen om er het eerst te zijn. Maar ik twijfel er niet aan, dat zij er door Russen begroet zullen worden", aldus Zonov. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft dinsdag een wetsvoorstel getekend, dat voorziet in de oprichting van een door burgers geleid bureau, belast met het niet-militaire onderzoek van de ruim te. De president zal via een administrateur rechtstreeks toezicht op het bureau heb ben. Een uit acht leden bestaand advies college zal hem terzijde staan. ALAMOGORDO, Nieuw Mexico (UPI) De be kende psycholoog dr. Carl Jung heeft in een artikel in het blad van de „Aerial Phenomena Research Or ganization" de Amerikaan se luchtmacht verweten gegevens over vliegende schotels enzovoorts, „die niet alleen maar bij ge ruchten bestaan", achter te houden. „In de loop der jaren heb ik talrijke gege vens over waarnemingen van vliegende schotels ver zameld. Ik kan slechts zeg gen, dat bepaalde ver schijnselen niet uitsluitend bij geruchte bestaan. Er is iets waargenomen aldus Jung. Een zuiver psychologi sche uitleg voldoet niet. Een groot aantal waarne mingen waren niet als na tuurlijke verschijnselen uit te leggen. De schotels ge droegen zich geenszins in overeenstemming met de wetten der natuurkunde. Het schijnt of zij vrijwel zonder gewicht zijn. Zij vertonen tekenen van een autonoom intellect. De snelheid, waarmee zij zich verplaatsen en de zeer kor te periode waarin een ho ge snelheid wordt bereikt kan een normaal menselijk wezen niet overleven. „Uit de constructie der machines blijkt een weten schappelijke techniek on noemelijk superieur aan de onze", aldus Jung. Hij acht te het verbazingwekkend, dat de Amerikaanse lucht macht, door het achter houden van gegevens, die zij moet bezitten uit vrees paniek te verwekken, juist systematisch naar een pa niek toe schijnt te werken". „De luchtmacht heeft nimmer enig materiaal ge publiceerd. Slechts enkele journalisten kunnen af en toe iets te weten komen- Voor een niet-ingewijde is het onmogelijk zich een waarheidsgetrouw beeld te vormen van hetgeen wer kelijk gebeurt". Jung werd door de A.P. R.O. benaderd omdat vol gens het bestuur van de or ganisatie een „psycholo gische factor" zit in het verschijnsel der vliegende schotels. Gezien Jungs be langstelling werd hij ere lid van de organisatie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1