Grote garage in Amsterdam ging in vlammen op Kroesjtsjev ontvangt weer twee verschillende antwoorden Gebrek aan visie van Dulles HET WEER Haarlems Dagblad 'MORRIS'^ „De C.H.U. kan eventueel ook oppositiepartij zijn" R00MB0TERK0EKJE Ook een Noorse twaalf mijlszone Nieuwe Amerikaanse landing bij Beiroet Bloembollenbedrijf voor tachtig mille benadeeld Noodweer in Karinthië bij het Millstatter meer Mr. H. K. J. Beertiink analyseert de uitslagen der verkiezingen Patisserie DEKKERS Veertig auto's en tientallen motoren, scooters en bromfietsen door het vuur vernield Communistische formateur Morgen droog Toeschouwers van reddings demonstratie moesten zelf uit water worden gehaald Amsterdam koopt uit collectie Regnault Twee doden in het verkeer Geringe verwachtingen HAZENBERG'S te klas banketbakkerij Prins Rainier en prinses Gracia op de „Piet Hein" Verduistering door Hillegommer Het woord is aan... Ondanks oproepen opnieuw acht doden op Cyprus Nederlandse jongen bij vermisten; drie doden 73e JAARGANG No 19 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 Umuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303 e JAARGANG No 172 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT LONDEN (Reuter) De meningsverschillen tussen de westelijke „grote drie" over een topconferentie zijn opnieuw duidelijk aan de dag getreden in de jongste antwoorden aan de Russische premier. Premier Macmillan van Groot- Brittannië heeft voorgesteld de voorgenomen conferentie van regeringsleiders over het Nabije Oosten op 12 augustus te beginnen hierin later bijgevallen door minister Dulles op een persconferentie te Washington maar de Franse eerste-minister De Gaulle geeft de voorkeur aan 18 augustus, al verklaart hij zich bereid, elk ander geschikt tijdstip te zullen aanvaarden. Ook over de plaats van samenkomst lopen de meningen uiteen. Macmillan geeft te kennen dat de bijeenkomst „overal" zou kunnen worden gehouden. Dulles verklaarde nadruk kelijk dat Washington niet met een vergadering te Moskou zou kunnen instem men, gezien de „schandelijke betogingen die onlangs voor het Amerikaanse am bassadegebouw te Moskou zijn gehouden". De Gaulle spreekt zich uit voor Genève, al is „elke stad in Europa" voor hem aanvaardbaar. De Gaulle verklaart opnieuw, dat men een bijeenkomst van de Veiligheidsraad niet moet verwarren met een conferentie van regeringsleiders. Blijkens een uitlating van haar minister van Voorlichting Soustelle voelt de Franse regering er zelfs niet voor, dat secre taris-generaal Hammarskjoeld een topconferentie van de grote mogendheden bijwoont. De Franse premier betoogt verder, dat men op een topconferentie het gehele vraagstuk van het Nabije Oosten openhartig en grondig moet aanpakken. Een grote brand heeft vanmorgen vroeg een oude garage aan de Visseringstraat in Amsterdam-West, waarin ongeveer veertig personenauto's, een tiental bedrijfswagens en ongeveer zestig motoren, scooters en bromfietsen stonden, geheel in de as ge legd. De brand volgde op een ontploffing, die zich voordeed toen de garagechef in de garage waar 't verboden is te roken een sigaar wilde aansteken. De brand weer, die het vuur van twee zijden met dertien stralen in sloot, was om half zeven de brand meester. De garage was ver zekerd. De schade wordt op enkele tonnen geschat. De garagechef, de 34-jarige G. K. had kort na half zes de eerste klant met zijn wagen geholpen. Teruggekeerd in de ga rage wilde hij een sigaar opsteken. Toen hij een lucifer aanstak, volgde er een he vige explosie en een seconde later stond de garage in brand. Hevig geschrokken rende de garagechef naar zijn op het ter rein staande woonwagen en bracht zijn vrouw en kinderen in veiligheid. Het vuur breidde zich razend snel in alle richtingen uit en een uur later was van de autostal ling, die bestond uit een houten geraamte met golfijzeren platen als wanden en dak bedekking, slechts een rokende puinhoop over. Van de gestalde auto's, motorfietsen, scooters en bromfietsen kon er niet één in veiligheid worden gebracht. In de garage was gisteren een butagas- installatie geplaatst en deskundigen pro beren na te gaan, of mogelijk gas uit de installatie is ontsnapt. HELSINKI President Kekkonen van Finland heeft de communistische afge vaardigde Kilpi opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Deze heeft de opdracht aanvaard. Zijn partij kreeg bij de jongste verkiezingen de meeste zetels Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 FALCON REGENJASSEN OSLO (UPI). - Wanneer op IJsland en de Far Oer eilanden op 1 september het besluit, de territoriale wateren tot twaalf mijl buiten de kust uit te breiden van kracht wordt, zal Noorwegen volgend jaar tot eenzelfde maatregel overgaan, aldus bericht het te Oslo verschijnende conser vatieve blad „Morgenbladet". De commissie van Buitenlandse Zaken uit het parlement zou hiertoe gisteravond hebben besloten. Regering en visserij-orga nisaties zouden het eens zjjn over de wen selijkheid van een dergelijke maatregel. Officieel is bekendgemaakt, dat de com missie voor buitenlandse zaken de Noorse politiek met betrekking tot de exclusieve visrechten in het kustgebied heeft bespro ken. Een officiële bevestiging van het be richt in „Morgenbladet" is weliswaar niet te krijgen, maar aangenomen wordt, dat het juist is. De Noorse regering heeft zich officieel nog niet uitgelaten over het IJs landse besluit, omdat de kwestie nog met visserij-organisaties en andere landen, die door deze maatregel worden getroffen wordt besproken. Verwachting tót morgenavond: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk wat regen of on weer. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke richtin gen. In het binnenland lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Ter gelegenheid van de dertiende „Schildweek" te Steendam werden don derdag reddingsmanoeuvres gehouden met een helikopter van de luchtvaart dienst van de Koninklijke Marine. Het toe stel had een „oefendrenkeling" uit het water gehaald en afgezet op de wal, toen een deel van een houten terras van het badpaviljoen doorbrak. Op dit terras had zich een grote menigte opgesteld om van dichtbij de demonstraties gade te slaan. Burgemeester en Wethouders van Am sterdam delen mee, dat er tussen hen en de erven Regnault overeenstemming is be reikt aangaande de onderhandse aankoop van twintig werken uit de Regnault-col- lectie, waardoor deze voor het Stedelijk Museum kunnen worden behouden. De bijstand in het beheer der zaken van kunst heeft zich in haar vergadering van 23 juli verenigd met het beleid dat B. en W. van plan waren te volgen. Als gevolg hiervan hebben zij aan de erven Regnault een bod kunnen doen, dat thans is aanvaard, koop dient uiteraard nog te worden be krachtigd door een besluit van de ge meenteraad, doch de raadscommissie van Met de beoogde aankoop is een bedrag gemoeid van twee miljoen gulden. Het terras stortte over een lengte van ongeveer tien meter in en kwam met de zich daarop bevindende personen in het water. De meer dan vijftig drenkelingen werden door aanwezigen militairen van de Koninklijke Luchtmacht in Appinge- dam en enkele burgers uit het water ge haald. Tal van personen kregen bij hun val schaafwonden en enige personen kre gen een lichte shock. Niemand liep erns tig letsel op. Op de Rijksweg 's Hertogenbos-Eindho- ven, nabij het landgoed „Venrode" onder Boxtel is de 48-jarige mevrouw H. A. van Heukelom-Kock uit Zwijndrecht, moeder van dertien kinderen, verongelukt. Het echtpaar Van Heukelom maakte een va kantietrip per tandem-bromfiets die door onverklaarbare oorzaak op de snelver- keersweg geraakte, juist op het moment dat twee auto's elkaar passeerden. De tandem werd geschept en mevrouw van Heukelom werd zo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis overleed. Haar man liep een ernstige bekkenfractuur en schaaf wonden op en werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Bij de verkeerslichten op de hoek van de Enschedestraat en de Weennenstraat in Hengelo is het 9-jarige meisje C. G. A. Klein Haarhuis met haar fiets gevallen. Het kind kwam tussen een truck en de daaraan gekoppelde oplegger. Op dat mo ment sprong het verkeerslicht op groen en reed de vrachtwagen weg- Het meisje werd ernstig gewond naar het R.-K. zie kenhuis overgebracht. Zij daar in de loop van de avond overleden. (Van onze correspondent in Washington) Eén gevaar is op Dulles wekelijkse pers conferentie van gisteren stellig bezworen: de wereld kan moeilijk meer te grote ver wachtingen hebben van een topconferentie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken verklaarde dat de voorge nomen vergadering geen echte topcon ferentie zou zijn, doch alleen een Veilig heidsraadszitting in optima forma om de bedreiging van de vrede te bespreken. Ve len waren er na afloop van Dulles' pers conferentie teleurgesteld over, dat de Ame rikaanse staatsman kennelijk niet het voor nemen heeft de topconferentie te gebrui ken om een groots saneringsplan te lan ceren, dat het Nabije Oosten stabiliteit en welvaart kan beloven. Niemand verwacht, dat zulk een initiatief in enkele dagen door alle partijen zou worden aanvaard doch men had gehoopt dat Washington eindelijk met een grootse politieke conceptie voor de dag zou komen, die de betrokken volken en de gehele wereld met moed zou ver vullen en tot actie zou prikkelen. Helaas krijgt men de indruk dat Washington voor het Nabije Oosten als geheel geen politiek voor lange termijn bezit. Het concrete resultaat van de komende conferentie zal volgens Dulles betrekkelijk gering zijn: op zijn best een versterking van de UNO-actie tegen indirecte agressie. De Gaulle's waarschuwing ten spijt dreigt de topconferentie in hoofdzaak een propa gandastuk te worden. Waar de wereld ech ter behoefte aan heeft, is een visie, zó overtuigend dat zij inspireert tot gezamen lijk werken aan een harmonische oplos- sing-op-lange-termijn. Van zulk een visie bleek echter niets in Dulles' beschouwin gen. Het is wel goed te beginnen met wat voor de hand ligt, doch de Amerikaanse politiek zal een bedroevende indruk maken indien geen constructief toekomstplan naar voren wordt gebracht. Juist omdat de ko mende topconferentie in hoofdzaak een strijd zal worden om geloof, vertrouwen en enthousiasme te wekken bij de volken der wereld, lijkt Dulles' verzet tegen de deelneming van premier Nehroe van India aan de conferentie hoe beredeneerbaar ook kortzichtig en fantasieloos. Kort zichtigheid en gebrek aan fantasie ken merken de Amerikaanse benadering van deze conferentie. Eén troost blijft echter bestaan: het resultaat van de topconferen tie kan bijna niet meer tegenvallen. De be reidheid van De Gaulle om naar New York te komen, is zeer aan twijfel onderhevig, zijn aanwezigheid zou het peil der discus sies echter stellig ten goede komen. Enkele punten uit Dulles' persconferentie verdienen nog speciale aandacht: a) De New Yorkse autoriteiten achten zich eventueel in staat Kroesjtsjev te be veiligen. b) De topconferentie kan wellicht het plan opwerpen om een UNO-rapport te doen uitbrengen omtrent gevaarlijke radio- propaganda. Advertentie EEN PRETTIGE VAKANTIE met LEKKERNIJEN uit Lange Nieuwstraat 439 Houdbaar verpakt Roomboter sprits 12 stuks 1.45. Roomboter cakejes 12 stuks 1.45. Roomboter rondjes 12 stuks ƒ1.45. Roomboter koeken 75 ct. per stuk. Gevulde koeken, kano's met echte amandelspijs. In de loop van het volgend jaar zal men op het terrein van het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam beginnen met de bouw van een laboratorium vleugel ten behoeve van de Amster damse universiteit. Het Wilhelmina- gasthuis zal te zijner tijd academisch ziekenhuis worden. De daarvoor nood zakelijke uitbreiding omvat ook de chirurgische kliniek en enige pavil joens. De bouwtijd wordt op drie jaar geschat. Foto: een maquette van de nieuwe gebouwen van het Wilhelmina- gasthuis. Prins Rainier en prinses Gracia van Mo naco hebben donderdagavond Koningin Juliana en Prins Bernhard op het konink lijke jacht „Piet Hein'' een bezoek ge bracht. De „Piet Hèin" ligt thans op de rede van Monte Carlo. c) De terugtrekking van de Amerikaanse troepen zal afhangen van de houding van de nieuwe regering in Libanon alsmede van de UNO-acties. Verzoekt de wettige regering van Libanon echter terugtrekking der troepen, dan zal Amerika daaraan ge volg geven. Hammarskjoeld heeft gezegd de topcon ferentie bij voorkeur in New York te doen houden. BEIROET (Reuter) Bij Beiroet zyn vandaag Amerikaanse troepen aan land gegaan. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard, dat er geen mededelin gen over deze troepen zullen worden ver strekt voordat de ontscheping voltooid is. Dit zou verscheidene dagen duren. (AFP) Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft gezegd, dat het om „onderhoudspersoneel" van de landstrijd krachten gaat. Voor waarnemers was de nieuwe lan ding een verrassing, gezien de gisteren door Dulles gedane mededeling, dat de Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken als de Libanese regering daarover verzocht en gezien de verkie zing van generaal Sjehab tot president. Vanmorgen is by de officier van Justi tie te Haarlem een 54-jarige vertegen woordiger uit Hillegom voorgeleid, die zoals wij gisteren reeds meldden ervan verdacht wordt ten nadele van zjjn werk gever, een bloembollenbedryf in Hillegom, verduisteringen te hebben gepleegd. De man had zich enkele dagen geleden bij de politie in Apeldoorn aangemeld met de mededeling, dat hij dertig mille verduis terd had. Hij zou het geld, dat hij bij Bel gische afnemers had ontvangen achterge houden hebben. Uit het onderzoek, dat ge leid wordt door de districtsrecherche te Leiden, is echter gebleken, dat de ver tegenwoordiger een bedrag van ongeveer f 80.000,heeft verduisterd. De verdachte heeft bekend het geld te hebben opge maakt bij speelbanken aan de Belgische kust. De Hillegommer bevindt zich thans in preventieve hechtenis. Jean de la Bruyère: Trouweloosheid is een leugen van de gehele persoonlijkheid. NICOSIA, (UPI) Ondanks de oproe pen tot vrede van Londen en Athene is het op Cyprus tot nieuwe gewelddaden geko men. Bij Paphos werden de lijken gevonden van een Turkse boer, zijn vrouw en zijn knecht, die waren doodgeranseld. In La- carna werden vier Turken, in wier wonin gen zelfvervaardigde bommen werden aangetroffen, gearresteerd. (Reuter) Elders kwamen twee Griek se Cyprioten om het leven toen Britse mi litairen het vuur openden op een menigte die de Britten zou hebben aangevallen. Een Britse militair werd gedood, doordat een bom die hij van een weg wilde ver wijderen, ontplofte. Britse troepen openden woensdag- vallen door driehonderd Cyprioten. Twee Grieken werden daarbij gedood, avond het vuur, toen zij werden aange- KLAGENFURT (Reuter) De afgelo pen nacht heeft het in de Oostenrijkse provincie Karinthië hevig gestormd en ge regend. Zes vakantiegangers onder wie twee Oostenrijkers, een Duitser en een Brit worden vermist. Men vreest dat zij verdronken zijn. Het kamp waar zij ver toefden aan het Millstattermeer is volgens de eerste berichten volkomen ver nield. Tenten en acht auto's zijn het meer in gespoeld. Ook in andere kampen is schade aangericht. Brandweerlieden en militairen helpen bij het herstel. Volgens UPI bevindt zich onder de ver misten ook de zestienjarige Nederlandse jongen Johan Maarten Dijkstra. Drie van de vermisten een Brit, een Duitser en een Oostenrijker blijken te zijn ver dronken. De verbindingen met de streek rond het meer zijn verbroken. Zieken auto's uit de omstreken zijn naar het meer gezonden. Vrijwilligers van leger en poli tie nemen deel aan het reddings- en oprui- mingswerk. Een tentenkamp bij Pesent- heim is in zijn geheel in het meer ge spoeld. Legerauto's voeren water aan voor de duizenden kampeerders in de omge ving van het meer, waar de watervoor ziening is gestoord. De brandweer uit Kla- genfurt helpt bij het bergen van de ge zonken auto's. De Christelijk Historische Unie is niet bijzonder enthousiast over de uitslag van de jongste gemeenteraadsverkiezing. Daar tegenover staat een zekere tevredenheid over de uitslag van de Statenverkiezin gen. Dit verklaarde mr. H. K. J. Beernink, de nieuwe voorzitter van de C.H.U., bij de opening van de driedaagse zomerconferen- tie, die in Zeist wordt gehouden. De Statenverkiezingen waren volgens mr. Beernink een graadmeter voor de politieke verhoudingen in ons land. Het ging ditmaal niet om provinciale poli tiek, maar men wenste zich uit te spreken over de landspolitiék. P.v.d.A. Over de P.v.d.A. zei hij, dat deze zijns inziens over haar hoogtepunt heen is. De spanningen in deze partij, zo zei hij, ne men toe, omdat allerlei problemen, waar onder dat inzake Nieuw-Guinea, de leden verdeeld houden. K.V.P. De K.V.P. kan volgens mr. Beernink re kenen op 35 percent van het totaal aantal geldige stemmen. Daardoor is een kabinet zonder K.V.P.-minister ondenkbaar. In 1956 heeft men hieraan wel eens gedacht, maar thans behoort dit tot de onmoge lijkheden. A.R. Bij de A.R.-partij constateerde de C.H.U.-voorzitter een neergaande lijn. Kiezers, die vroeger vertrouwen hadden in de A.R.-politiek, gingen naar de V.V.D. De mogelijkheid bestaat, aldus mr. Beer nink, dat de A.R.-partij nog kleiner wordt dan de Q.H.U., althans, dat de C.H.U. gro ter wordt dan de A.R. V.V.D. Als oorzaken van de winst, die de V.V.D. boekte, noemde mr. Beernink onder ande re de groeiende belangstelling voor het li berale beginsel en het feit, dat men het met de huidige gang van zaken niet eens is. Hij noemde het vrijheidsbegrip van de V.V.D. geheel anders dan dat van de C.H.U. Is de V.V.D.-vrijheid er meer een van economische ongebondenheid, wars van staatsbemoeiing, het C.H.U.-vrijheidsbe- grip is gebaseerd op christelijke beginse len. Deze twee begrippen dekken elkaar beslist niet. Enkele groeperingen, die volgens mr. Beernink thans ook op de V.V.D. hebben gestemd, zijn de vrijgezellen, zij, die de staatsuitgaven te hoog vonden, zij, die het niet eens waren met de landbouwpolitiek en met het belastingstelsel en die ongerust waren geworden door de helmenaffaire en door de werkloosheid, voorts zij die in de P.B.O. weinig concreets zien, de kleine zelfstandigen, de middenstanders en zij. die meenden, dat er een nieuw kabinet moest komen. Ook de C.H.U. meent, dat de bestaan de belastingdruk op den duur niet ge handhaafd kan blijven. Zij remt volgens hem de spaarzin. Zij die in de lagere loongroepen zitten, kunnen in het ge heel niet sparen. Hij achtte het daarom wenselijk, dat in het komende jaar het belastingstelsel wordt herzien. Met betrekking tot de overheidsbezuini ging zei mr. Beernink dat de beide Ka mers onmogelijk rigoureuze bezuinigingen kunnen aanbrengen. De Kamer mist een apparaat om de 'overheidsuitgaven te controleren. Een initiatief tot bezuiniging dient volgens hem dan ook uit te gaan van de regering. Over de landbouwpolitiek zei de C.H.U.- voorzitter, tegenstander te zijn van koude socialisatie van agrarische bedrijven. P.B.O. Het P.B.O.-beginsel ondervindt van de C.H.U. alle steun, maar mr. Beernink vreesde, dat de uitwerking van de P.B.O.- gedachte verkeerd gaat. Hij sprak in dit opzicht over de hoge contributie en het teveel aan ambtenaren. Hij pleitte voorts voor een unificatie van de sociale wetten voor het bedrijfsleven. Tenslotte zei mr. Beernink dat een ka binetscrisis in deze tijd stellig niet in het belang van het volk zou zijn. Wel zal vol gens hem van de socialistische ministers mogen worden verwacht, dat zij rekening houden met het feit, dat het socialisme door de meerderheid van het volk wordt afgewezen. Over de mogelijkheden voor de V.V.D.-ministers zei hij tenslotte, dat zij in dit stadium ook geen oplossing kunnen vinden voor de woningnood en de werk loosheid en dat onder een V.V.D.-minister van Financiën ook geen belastingverla ging te verwachten zal zijn. „De C.H.U. is een regeringsgetrouwe partij, hetgeen niet wil zeggen dat zij tot elke prijs in het kabinet vertegenwoordigd wil zijn. Zij kan, als dat moet, ook een oppositiepartij zijn", zo besloot mr. Beer nink. Advertentie Een koopt u bij a 1.30 per 250 gram, want wij ver werken uitsluitend roomboter. CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1