Amerikaanse ploegen eiden tegen de Poolse atleten Dravers-derby wordt duel tussen Walter Hollandia en Wiebeline Wip Holland-week begonnen met veel te weinig wind Nieuwe sport in Amerika Opmerkelijke nederlaag van Harold Connolly ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 10 KNHB nodigt 21 spelers uit voor de training Nederlandse atletiekploeg tegen Belgen geformeerd VSV blijft in semi-prof sectie van KNVB Oostduitse voetballer tot gevangenisstraf veroordeeld Rotterdams voetbalteam Midvoor van Oostenrijk naar Enschede KNVB gaat arbitreren in geschil bij Blauw Wit Royement van bestuurs~ drietal ingetrokken Sprong naar vrijheid Wedstrijden modelvlieg tuigen Beklimmers van Eiger in veiligheid Repertoire Scapino ballet Haarlem degradeert naar de derde klasse De één kilometer zwem wedstrijd in Heemstede Lenie de Nijs is een wereldrecord kwijt Drie amateurs naar Zwitserland Wereldrecord wielrennen voor Leandro Faggin Constant Wouters in Parijs overleden Israëlisch jeugdorkest treedt op in Amsterdam Vrijdag is in het stadion in Warschau de tweedaagse landen wedstrijd tussen de atletiekteams van Polen en de Verenigde Staten begonnen. Zowel de Amerikaanse heren als de Amerikaanse dames verkre gen op de eerste dag een voorsprong. De herenploeg van de V.S. leidt met 6354 punten, de damesploeg (na vrijwel voort durend te hebben achter gestaan) met 26—25. Ondanks de grote hitte werden enkele zeer goede prestaties verricht, al werd over het algemeen het niveau van de vo rige week gehouden wedstrijd tussen Rus land en de V. S. niet bereikt. Glenn Davis, de Amerikaanse wereldrecordhou der op de 400 meter, onderscheidde zich vooral met een tjjd van 45,5 sec. 1/10 seconde lager dan die in Moskou. Het nummer eindigde met een „dubbele zege" voor de Amerikanen, want ook Eddie Southern (46,5 sec.) bleef de beide Poolse concurrenten duideljjk voor. Op de 100 m. (ondanks teleurstellende tjjden van Mur- chison en Collymore), de 110 m. horden, het vèrspringen en de 100 m. dames, legde de V.S. eveneens beslag op de eerste en de tweede plaats. Polen behaalde een dub bele triomf bjj het speerwerpen, op de 5000 meter en bjj het hoogspringen (da mes). De beide estafettenummers werden door de Amerikanen gewonnen. Opmerkelijk was de grote nederlaag, die de Olympische kampioen Harold Con nolly op het nummer kogelslingeren leed. Hij kwam „slechts" tot 62,83 meter en werd daardoor vierde. De Pool Tadeusz Rut won dit onderdeel en vestigde tevens een nieuw Pools record (64,41 m.). Bij het hoogspringen was er slechts 1 deelnemer, die boven de twee meter kwam, de wereldrecordhouder Charles Dumas (2.11 meter). Er waren 100.000 toeschouwers. Na de eerste dag heeft de herenploeg van de Verenigde Staten een voorsprong van negen punten op die van Polen. De stand is 5463. De resultaten waren: Heren 100 meter: 1. Ira Murchison (V.S.), 10,5 sec.; 2. Edward Collymore (V.S.), 10.6 sec.; 3. Foik (Polen), 10,8 sec.; 4. Schmidt (Po len), 10,9 sec. 110 meter horden: 1. Ancel Robinson (V.S.), 14,2 sec.; 2. Hayes Jones (V.S.), z. t.; 3. Bugala (Polen), 14,6 sec.; 4. Niemczyk (Polen), 14,9 sec. 1500 meter: 1. Crywal (Polen), 3.42,7; 2. Edward Moran (V.S.), 3,42,2; 3. James Grelle (V.S.) 3.43,4; 4. Lewandiwski (Po len), z. t. Hink-stap-sprong: 1. Schmidt (Polen), 16,11 meter; 2. Kent Floerke (V.S.) 15,38 m.; 3. Malcherczyk (Polen), 15,34 m.; 4. Ira Davis (V.S.) 15,05 m. Speerwerpen: 1. Sidlo (Polen), 81,97 m.; 2. Radziwonowicz (Polen), 73,34 m.; 3. Cantello (V.S.), 71,17 m.; 4. Held (V.S.) 68,04 m. 400 meter: 1. Glenn Davis (V.S.), 45,5 sec.; 2. Eddie Southern (V.S.), 46,5 sec.; 3. Swatowski (Polen), 47,8 sec.; 4. Mach (Po len), 47,9 sec. Kogelslingeren: 1. Tadeusz Rut (Polen), 64,41 meter (nieuw Pools record); 2. Al Hall (V.S.), 63,81 m.; 3. Cieply (Polen), 63,08 m.; 4. Harold Connolly (V.S.), 62,83 meter. Vèrspringen: 1. Ernie Shelby (V.S.), 7,83 meter; 2. William Jackson (V.S.), 7,51 m.; 3. Grabowski (Polen), 7.44 m.; 4. Kropid- lowski (Polen), 7,25 m. 5000 meter: 1. Zymmy (Polen), 13.52,2; 2. Jochman (Polen), 13.54,6; 3. Bill Dellinger (V.S.), 14.04; 4. Treux (V.S.), 14.32,6. Hoogspringen: 1. Charles Dumas (V.S.), 2,11 meter; 2. Lewandowski (Polen), 1,98 De elftalcommissie van de KNHB heeft 21 spelers uitgenodigd voor deelneming aan de training in verband met het inter nationale landentoernooi, dat van 11 tot en met 14 september in Amstelveen wordt gehouden en waaraan Frankrijk, Dene marken, Zwitserland en Nederland deel nemen. Deze 21 spelers zijn: W. de Beer (Til burg), J. Berkman (BMHC), C. Dekker (Delftse Stud.), H. Drijver (Togo), T. van Dijck (Kampong), J. W. van Erven Dorens (Laren), T. Gerrits (Venlo), J. Gielen (Be Fair), J. van Gooswilligen (SCHC), W. Honnebier (BMHC), F. Hooghiemstra (SCHC), J. Kanters (Kampong), W. Keulen (Amersfoort), G. Kristen (DKS), Ch. Mar- rès (Laren), G. Overdijkink (Delftse Stud.), G. de Ruiter (DKS), J. Terlingen (Be Fair), Th. Terlingen (Be Fair), H. Wagener (BMHC) en E. Zwier (SCHC). De trainings-bij eenkomsten worden in Laren gehouden en zullen onder leiding staan van Dick Loggere, de oud-aanvoer der van het Nederlands elftal. De eerste training volgt op zaterdag 2 augustus, daarna komen de spelers iedere woensdag en zaterdag bijeen. TEMMING. Feijenoord heeft nog een contract afgesloten met de 18-jarige J. H. Temming. Temming kwam als amateur uit voor DOS en speelde enkele malen op de middenvoorplaats van het Nederlands jeugdelftal (16 tot 18 jaar). SPIDER WEBB. In Madison Square Garden heeft de Amerikaanse bokser Spi der Webb, nummer 5 op de ranglijst van de middengewichten, door interventie van de scheidsrechter in de zevende ronde ge wonnen van de Duitser Franz Szuzina. GEWICHTHEFFEN. De wereldkam pioenschappen gewichtheffen zullen in 1959 niet door India worden georganiseerd, zo heeft de gewichthefbond van India ver klaard. Dit besluit heeft het uitvoerend comité van deze bond moeten nemen we gens geldgebrek. m.; 3. Paul Stuber (V.S.), 1,98 m.; 4. Fabri- kowski (Polen), 1.98 meter. 4x100 meter: 1. Verenigde Staten (Mur chison, Davis, Segrest, Jones), 40,2 sec.; 2. Polen (Baranaoski, Foik, Zielinski, Schmidt), 40,8 sec. Dames 100 meter: 1. Barbara Jones (V.S.), 11,6 sec.; 2. Matthews (V.S.), 11,8 sec.; 3. Ja- niszewska (Polen), z. t.; 4. Jesionowska (Polen), 12,2 sec. 80 meter horden: 1. Bibro (Polen), 11,8 sec.; 2. Lauretta Foley ,V.S.), 12,3 sec.; 3. Stodolna (Polen), 12,4 sec.; 4. Dorris Mc Caffrey (Polen), z. t. Hoogspringen: 1. Ronczewska (Polen), 1.55 meter; 2. Josviakowska (Polen), 1,55 m.; 3. Thomas (V.S.), 1,50 m.; 4. Barbara Brown (V.S.), 1,50 m. Kogelstoten: 1. Earlene Brown (V.S.), 16,26 meter: 2. Klimajowa (Polen), 14.09 m.; 3. Rusinovna (Polen), 13,98 m.; 4. Sha ron Shepphard (V.S.), 13.04 m. 4x100 meter: 1. Verenigde Staten (Da niels, Williams, Matthews, Jones), 45,2 sec.; 2. Polen (Chojnaka, Janiszewska, Jesionovska, Bibro), 46,4 sec. Na de eerste dag is de stand bij de da mes: 2625 in het voordeel van de Ver enigde Staten. Voor de atletiekwedstrijd Nederland- België (heren), die op 10 augustus te Maastricht wordt gehouden, is de Neder landse ploeg als volgt samengesteld: 100 meter: Van Hardeveld (V. en L.), Smit (V. en L.) en Ruiters (Avon). 200 meter: Van Hardeveld, Smit en Ruiters. 400 meter: Yska (AAC), Karenbeld (Pe gasus) en Moerman (Pro Patria). 800 meter: Haus (PSV, Heida (AV '23) en Van Dorst (PSV). 1500 meter: Blankenstein (Trekvogels), H. Janssen (AAC) en D. Jansen (Thor). 5000 meter: Delnoye (Kimbria), Cujé (EMM) en Roovers (Thor). 10.000 meter: Kunen (Sprint), Viset (Cialfo) en Bleeker (Lycurgus). 3000 meter steeple: Jonkers (Sprint), Koster (Trekvogels) en Vergeer (AV '47). 110 meter horden: Kamerbeek (PSV), Nederland (ALO) en Boere (Minerva). 400 meter horden: Boere, Thissen (AAC) en Timme (Kimbria). Vèrspringen: Visser (AAC), Hofstede (AAC) en Weisscher (Estafette). Indien Visser nog geblesseerd is, dan wordt hij vervangen door Klaassen (Quick). Hoogspringen: Nummerdor (Olympic), Van Kleef (DOS) en Van der Meer (Taxan- dria). Polstokhoogspringen: Wysen (Kimbria), Van Es (Holland) en Geelens (K. en K.). Hinkstapspringen: Hofstede (AAC), De Jong (Olympia '47) en Oosterhagen (Cialfo). Speerwerpen: Fikkert (AAC), Van der Heyden (AAC) en Kamerbeek (PSV). Discuswerpen: Koch (Pro Patria), Fik kert en Timme (Kimbria). Kogelstoten: Koeh, Van Wees (AAC) en Doornbosch (Haarlem). Kogelslingeren: Romani (V. en L.), De Groot (Suomi) en Hamer (V. en L.). 4 x 100 meter estafette: Hofstede, Otten (AAC), Smits en Van Hardeveld. 4 x 400 meter: Yska, Karenbeld, Moer man en Haus. VSV blijft lid van de semi-profsectle van de KNVB. Het besluit werd vrijdag avond met 83 tegen 47 stemmen genomen op een buitengewone algemene vergade ring, na langdurige discussies. In VSV was een sterke stroming, die terugkeer wenste naar het amateurvoetbal. VSV zal het komende seizoen onder lei ding staan van de heer Tervoort. De ove rige bestuursleden zijn de heren Strijder, Veldmeyer, Keirschieter, De Bruyn, Koch, Niemeyer, Warmenhoven en Rhoon. De functies zullen nog nader worden verdeeld. Heinz Satrapa, een uitstekende Oost duitse voetballer en trainer, is door het gerechtshof in Chemnitz veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en drie maanden. Volgens het Oostduitse blad „Volkstim- me" werd Sapatra ervan beschuldigd te gen de staat en tegen de partij van de ar beidersklasse een hetze georganiseerd te hebben. Hij was volgens het blad vroeger een speler van bijzondere klasse, maar was na een ongeluk niet meer actief als speler. De laatste tijd was hij als trainer in dienst van Glauchau. Een Rotterdams voetbalelftal dat van daag in Duisburg een wedstrijd zal spelen tegen het voetbalteam van Duisburg, is als volgt samengesteld: doel: Den Hertog (Excelsior); achter: Jansen (Fortuna, VI.) en Lagerwaard (Excelsior); midden: Wink (SVV), Den Hartog (Excelsior), Verbeek (Sparta); voor: Smits (Fortuna, VI.), Dörr (Excelsior), Corbeau (SVV), Slui (Excel sior) en De Kreek (Feijenoord). Enschede heeft gecontracteerd de 27- jarige middenvoor van Wacker Wien, Richard Brousek, ook genaamd Buzek, on der welke naam hjj de midvoorplaats bezet in het Oostenrijks elftal. Hij was o.a. van de partij in de beide wedstrijden tussen Nederland en Oostenrijk van vorig jaar en bij de wereldkampioenschappen in Zwe den. Aanstaande woensdag zal hij voor het eerst voor Enschede spelen in de vriend schappelijke wedstrijd tegen de Joegosla vische club Zeljenikar. Vrijdagavond heeft Blauw Wit in Am sterdam een buitengewone algemene le denvergadering belegd, bedoeld om een oplossing te vinden voor zeer grote moei lijkheden in de leiding, die geleid hebben tot het aftreden van voorzitter Ph. van Doesburg, penningmeester C. v. d. Burg en de bestuursleden J. Philips en N. Con tent. Van hen waren de heren Van Does burg, Philips en Content naar aanleiding van hun bedanken geroyeerd als lid; een besluit, waarmee de penningmeester zich niet kon verenigen en deswege eveneens het besluit nam, zijn plaats achter de groe ne tafel ter beschikking te stellen. Het geschorste trio op zijn beurt wenste vervolgens het ongemeen oneervolle roye ment (een krasse maatregel, gezien de ve le verdiensten voor de vereniging, waar op dit drietal kan bogen) niet zonder meer over zich heen te laten gaan en diende te gen dit besluit een officiële aanklacht bij de rechtbank in, welke civiele procedure 8 augustus zal plaats vinden. Het „knelpunt" in deze onverkwikkelijke historie de zoveelste in Amsterdam, waar men in voetbalkringen klaarblijke lijk tijdens het gesloten seizoen niet zon der publiciteit kan leven, gezien een in middels opgeloste crisis in de leiding van de nieuwe combinatie DWS/Amsterdam èn een kortgeleden stormachtig verlopen jaarvergadering van Ajax (financieel be leid) betreft de leider van de sectie Be taald Voetbal der Stadionclub „ome" De Bruin; een dynamische, invloedrijke fi guur, die naar de mening van het geschor ste trio té zelfzuchtige beslissingen neemt èn uitvoert. Reeds ten tijde van het dreigende degra datiegevaar in het afgelopen seizoen van de „zebra's" spitsten de al lang sluime rende meningsverschillen zich steeds meer toe. Een neutrale „Commissie van goede diensten," die bij DWS-A zo vrucht dragend heeft gewerkt, werd in Blauw- Witkringen om onbegrijpelijke drogrede nen geweerd. Vele bijeenkomsten, om als nog binnenskamers tot een vreedzame op lossing te komen, leden schipbreuk. Het geschorste driemanschap, dat met een deurwaarder verscheen, werd gister avond abrupt de toegang tot de vergade ring ontzegd. De zaak nam vervolgens echter een verrassende wending, omdat een voorgestelde verkiezing van een nieuw bestuur werd doorkruist door een motie, die o.m. behelsde, dat bij intrekking van het kort geding het royement zou worden opgeheven en dat een arbitragecommissie van de KNVB de moeilijkheden verder voor haar rekening zal nemen. Toen moch ten de geschorsten de zaal betreden Zondag staat niet alleen Duindigt, maar het hele Nederlandse koerswezen in het teken van de Dravers-Derby, het grootste en belangrijkste klassieke nummer van het jaar. Van de 130 in 1955 geboren veulens werden er 64 ingeschreven voor de Derby en van dit aantal zijn er nog slechts 11 De eerste dag van het eerste, deel van de Holland Week, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Zeil- en Roeiver eniging en de Koninklijke Watersportver eniging Loosdrecht is niet bepaald gunstig verlopen. Reeds bij de start van de A-klas sen was er vrijwel geen wind. Slechts wanneer er nu en dan wat stapelwolkjes aan de hemel verschenen kwam er even een klein briesje dat de zeilen deel bollen. Na twaalf uur werd het vrijwel windstil zodat het wedstrijdcomité overging tot het verkorten van de baan. De B-klassers kre gen zelfs een kleinere baan toegewezen. Desondanks waren er velen, die de strijd staakten. Het internationale tintje dat er aan deze wedstrijden gegeven was, bleef op de eerste dag beperkt tot het meezeilen van de Nieuwzeelander G. Smale in de Flying Dutchklasse. In het grote veld der F D's, waarin vrij wel alle Nederlandse cracks aanwezig wa ren, moesten Jac. Kraan van de Braasse- mermeer in Mustang en B. Verhagen (Ae- gir) in Daisy de eer laten aan C. T. Gülcher in de Frithjofna van de Koninklijke Wa tersport Ver. Loosdrecht, die het best bleek te hebben gemanoeuvreerd en ver voor het veld als eerste binnenkwam. Kraan werd tweede en Verhagen bezette de derde plaats. Als negentiende, dus ver in de ach terhoede kwam de Nieuwzeelander binnen. Bij de Sharpies was Bart Kraan triomfator voor Hoekstra van de watersportver. Am sterdam en Van Dalsen van Het Witte Huis. De uitslagen luidden: Int. Flying Dutchman klasse: 1. Frith jofna, C. Th. Gülcher (KWVL); 2. Mus tang, Jac. Kraan (Braassemermeer)3. Daisy, B. Verhagen (Aegir). Int. 12 m2 klasse A: 1. Meteor, B. Kraan (Braassemermeer); 2. Typhoon, D, Hoek stra (Amsterdam); 3. Foca, H. van Dalfsen (HWH). Vrijheidsklasse A: 1. Vergeet 't maar, J. H. Aarts (HWH); 2. Yar, De Jong (HWH); 3. Smitje, H. Schmitz jr. (De Kaag). Int. Olympiajollen klasse A: 1. Jaxita, Maanden lang heeft de 42-jarige Hon gaarse atleet Ferencz Nagy zich getraind in het polsstokhoogspringen. Echter niet met het doel zich voor te bereiden op de een of andere atletiekwedstrijd. Neen, hij deed het om te ontvluchten. Vrijdag kreeg Nagy de vrijheid. Met een enorme sprong met de polsstok werkte hij zich over de Hongaars-Oos tenrijkse grens, die niet alleen afgeba kend is door een ijzerdraadversperring, doch tevens door een mijnenveld. Be houden belandde Nagy op Oostenrijks grondgebied en daar vroeg hij de politie om asiel- H. Prins (HWH); 2. Glipper, Sj. Haaksma (De Kaag); 3. Mustang, W. H. Stelling werf (HWH). 16 m2 streepklasse: 1. Wetternocht-II, J. F. Dwarshuis (HWH); 2. Taas, A. A. Tase- laar (IJsselmonde)3. Margot, A. W. End stra (HND). Pampusklasse: 1. Lethe, H. J. Greeve- link (De Kaag); 2. Woelwater, E. van Es- Zeilen sen (KWVL); 3. Stormvogel, C. Saur (HWH). Sternklasse: 1F. R. Kalf (KWVL); 2. Crazy, P. v. d. Winden (Aals meer) 3. Noreg, T. Anions (Zaanlandse Zeilv.). Int. 12-voetsjolIenklasse A: 1. Barry, J. W. van Weel (Rotterdam); 2. Positron, J. Boelhouwer (Ondine); 3. Zilvermeeuw, W. H. Holtrop (Rotterdam). Valkenklasse A: 1. Jaxeur, J. Prins (HWH); 2. De Polle, A. Wester (Sneek); 3. Melewi, P. J. Baker (HWH). Int. Finnklasse: 1. Fikfak, K. H. Warburg (De Kaag); 2. Finding, H. Sleeswijk (KW VL); 3. Fel Finn, J. J. Huurman jr. (Am sterdam). 16 m2 puntklasse: 1. Ideaal, J. H. Lagen dijk (IJsselmonde); 2. Pourqoi Pas, N. Wolfswinkel (HWH); 3. Adriaan en Oli vier, B. 's Jacob. Deze week wordt op „De Paalberg" het jaarlijkse luchtvaartkamp gehouden, dat de „Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart" voor de modelvliegtuig bouwers nu al eenentwintig maal organi seerde. Honderdtwaalf jongelui nemen hieraan deel en zijn een week lang in de gelegenheid zich volledig aan hun hobby te wijden. Donderdag 31 juli werden de jaarlijkse wedstrijden gehouden. Deze had den de volgende uitslagen: modelzweef vliegtuigen: 1. G. Verbree, Utrecht 351 sec.; modelvliegtuigen met rubbermotor: 1. H. Scheyde, Amsterdam 339 sec.; modelvlieg tuigen, met zuigermotor: 1. A. Kooi Am sterdam 328 sec. en staartloze modelvlieg tuigen: 1. P. Sneepels, Den Haag 225 sec. Twee Oostenrijkers en een Duitser, die in ernstig gevaar geraakten bij een poging de noordelijke zijde van de Eiger te be klimmen, zijn thans in veiligheid. Zij wer den geholpen door een reddingsploeg bij pogingen om zich uit hun benarde positie te bevrijden. goed genoeg bevonden om aan deze kracht proef voor de 3-jarigen deel te nemen. Een keuze uit dit gezelschap zou einde juni nog zeer gemakkelijk zijn geweest, want zou toen de Derby zijn gelopen dan zou Walter Hollandia met overmacht heb ben gewonnen. Sindsdien is deze crack in vorm achteruit gegaan, terwijl daaren tegen zijn cucurrenten met sprongen voor uit zijn gegaan. Geersen heeft zijn crack te vroeg in grote vorm gebracht en dit zal hem vermoedelijk de Derby kosten. Wiebe line Wip, die veel later naar haar conditie is gegroeid, toonde afgelopen zondag oo Mereveld haar topvorm met een fraaie zege in een zeer snelle tijd. En zo is op dit moment het Derby-kamp verdeeld in Walter Hollandia en Wiebeline Wip. Nog afgezien van dit duo zijn er verder nog Way Jewell, Washington, Wybok en niet te vergeten de zo verrassend goede win naar van de sweepstakes Winston Spencer In de omlijsting is de prachtige stayers- keors om de Generaal G. J. A. A. Baron van Heemstra-beker. Ook hier vele vragen, want kan Theo Mesidor voor de zevende achtereenvolgende maal een overwinning boeken? Hij draagt nu de last van zijn reeks zegepralen en gaat nu onder gelijke condities van start als zijn oudere tegen standers van de grote internationale klas se. Het is opnieuw mogelijk dat hij wint, want vooral bij zijn laatste koersen liet hij een machtige indruk na. Noch Sirona, Sammy Mars en Ria Olivier zullen in deze vorm tegen hem opgewassen zijn, maar een gemakkelijke zege zal het allerminst worden. Verder worden overwinningen verwacht van keuze Tesselaar in het openingsnum mer, vóór Volante Hollandia, vóór Violetta D. Bij de amateurs kan Rosa Hollandia ter overwinning worden gereden en in de Ro- land-prijs is Vainqueur terecht de favo riet met Sir Spencer echter als zeer ge vaarlijke outsider. Bij de rennen ook een Generaal Baron van Heemstra-beker, waarin stal Frowein (Kandahar, Sylvia) groot favoriet is voor de zeer goede Paljas, die kan verrassen In de Lucas Bols-prijs over 2700 m staat Full Measure op een winnende post, voor Blue Blazes. De Constance-prijs brengt Princesse Aldis als de favoriet voor de starting-gate, echter onder ernstige bédreiging van Ter- ratius. Voor het seizoen 1958-1959 wordt het repertoire van het Scapinoballet uitgebreid met de volgende werken: „De prinses en de dwerg" naar een verhaal van Oscar Wilde en een „Pas-de-six" (fragment uit het ballet „De drie paardjes") van Jan Rebel, de suite uit „Alice in wonderland" naar het boek van Lewis Caroll en „Heen gaan" van Richard Gasstone, „Vadertje neemt even rust" en het „Driekoningen- Ballet" van Hans Snoek, „Prikkebeen" en „Ursula" van Karei Poons en Greet Don ker, „Venezia la Superba" en een „Pas-de- Trois" naar Degas van Han Rijnbeek, „Ne- gro-spirituals" van Lucas Hoving, een „Pas-de-deux" van Margot van Wilgen burg, een „Danssuite" op een idee van Adriaan Morriën door Karei Poons, „De kleine rnoek" (naar het verhaal van Hauff) in de choreografie van Indra Kamadjojo en tenslotte de twee bekroonde dansverhalen van de landelijke wedstrijd in danssche- ma's, uitgeschreven voor kinderen beneden de veertien jaar. In Florida heeft men een nieuwe tak van sport „uitgevonden". Het is het zogenaamde lucht-skiën. Naar men be weert telt de sport al duizenden be oefenaars, hetgeen zo te zien geen ver wondering behoeft te wekken. In de wedstrijd NeptunusHaarlem, die vrijdagavond in de W'jjde Wormer voor de tweede klasse A van de waterpolocom- petitite werd gespeeld, heeft Haarlem het niet kunnen bolwerken zodat het degra deert naar de derde klasse. Haarlem moest het stellen zonder Diepersloot, die in de twee voorgaande wedstrijden enig succes had helpen boeken. Voor de rust kon Haarlem de Zaankan- ters aardig de baas blijven. Na opzwem- men van Her Hölsken bracht Ben Wempe de ruststand op nuleen. Na de hervatting zakte het spel van de Haarlemmers af. Teesing maakte gelijk en met een Haar lemspeler op de kant bracht Doets de stand in het, voordeel van fJeptunus. Mgt gelijke ploegen wederom in net veld stelde Éouw- man de Neptunus-overwinning op drie een veilig. r De eindstand is: DAW Neptunus Gooi VZV Haarlem 0 15 44—18 3 8 27—23 4 7 31—31 4 6 28—32 6 4 14—40 Voor de reserve tweede klasse A werd gespeeld de wedstrijd Haarlem 3AZ '70 2 met als resultaat eenvijf. De eindstand luidt: AZ '70 2 Meeuwen 3 DWR 2 Haarlem 3 HPC 3 14 12 10 2 2 44— 9 41—22 40—19 14—43 7—53 Tussen Haarlem 3 en HPC 3 moet nu een beslissingswedstrijd worden gespeeld om uit te maken welk team naar de reserve derde klasse degradeert. In de reserve tweede klasse B deelden Haarlem 2 en Nereus 3 de punten (44). HVGB 3 moest in de strijd tegen HPC 2 met vijfnul het onderspit delven.. De eindstand is: DAW 3 8 5 1 2 11 34—19 HPC 2 8 4 2 2 10 29—20 Nereus 3 8 4 1 3 9 2625 Haarlem 2 8 3 2 3 8 2526 HVGB 3 8 1 0 7 2 22—46 HVGB 3 degradeert naar de reserve derde klasse. Voor het spelen van de wedstrijd DWR 3 Dolfijn 3 lieten de Amsterdammers ver stek gaan. HVGB heeft beslag op de kam pioenstitel gelegd en gaat voor promotie naar de reserve tweede klasse spelen. Dames In de tweede klasse B heeft Nereus ook de laatste wedstrijd gewonnen. ADZ werd met zesnul verslagen. De eindstand is: Nereus GZC ADZ ZAR Haarlem 8 8 8 8 8 5 3 2 2 16 10 6 4 4 47— 7 28—16 18—27 15—28 12—42 Door Raket 2 met achtvier te verslaan is DWT 3 ongeslagen kampioen geworden van de reserve tweede klasse C en moet nu met de kampioen van de reserve tweede klasse D een wedstrijd spelen om een plaats in de reserve eerste klasse. De voor de derde klasse B in Stoop's bad vastgestelde wedstrijd tussen HVGB en De Zijl is niet doorgegaan daar de Leid- se dames niet opkwamen. Beslissingswcdstrg d De beslissingswedstrijd, die gespeeld moet worden tussen de damesploegen van Haarlem en ZAR om vast te stellen welke ploeg degradeert naar de derde klasse dames van de waterpolocompetitie, is vast gesteld op woensdag 6 augustus om kwart over zeven in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem. Zwemmen De één kilometer zwemwedstrijd, die jaarlijks door de Heemsteedse zwem- en poloclub HPC wordt georganiseerd om de wisselbeker van Haarlems dagblad-Op rechte Haarlemse Courant wordt dit jaar op 16 augustus gehouden in de van Mer- lenvaart in Heemstede, aanvang half drie. Het 14-jarige Amerikaanse zwemstert.je Chris von Saltza heeft vrijdagavond het wereldrecord op de 200 meter rugslag, sedert 17 mei 1957 in het bezit van Lenie de Nijs, met maar liefst 1.1 sec. verbeterd, zy won op de eerste dag van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen voor da mes, haar serie in de tyd van 2 min. 37.4 sec. Zq verrichtte deze prestatie in een 50 meter bad in Topeka (Kansas). Het record van Lenie de Nijs stond se dert 17 mei 1957 op 2 min. 38.5 sec. Later verbeterde Chris von Saltza ook het Ame rikaans record op de 100 meter vrije slag door een tijd van 1 min. 3.5 sec. af te laten drukken. De oud-amateurkampioen achtervol ging Aad Visser uit Haarlem heeft uit Zwitserland een uitnodiging ontvangen om drie door hem aan te wqzen amateurs deel te laten nemen aan het Criterium van Olten-Trymbach. Deze wedstrijd, waarin Visser zelf al eens als vierde is geëindigd, wordt zondag 3 augustus over een afstand van honderd kilometer verreden. De drie inmiddels door de heer Visser aangewezen renners zijn Loek Vaars en Theo Mathot (beiden uit Haarlem) en Hans van Duin (IJmuiden). Bü de Italiaanse wielerkampioenschap pen voor profs in de achtervolging heeft Leandro Faggin de vijf kilometer gereden in 6 min. 6.4 sec., gemiddelde snelheid 49.127 km/u. Dit is een nieuw wereldrecord voor de vijf kilometer met staande start op open hanen. Het oude stond sinds 8 september 1956 met 6 min. 8.8 sec. op naam van de Zwitser René Strehler. Faggin, Messina, de Rossi en Gandini hebben zich in de halve finales van het Italiaanse kampioenschap achtervolging profs geplaatst. Bij de amateurs ging de finale tussen Ernesto Bono en Vallotto. Bono won met een tijd van 5 min. 0,2 sec. voor de vier kilometer, gemiddelde snel heid 47.968 km/u. Constant Wouters, de secretaris-gene raal van het Pare des Princes in Parijs, die op de slotdag van de Tour de France de valpartij met André Darrigade veroor zaakte, is donderdagavond in een zieken huis in Parijs aan zijn verwondingen over leden. De heer Wouters bevond zich bij de laat ste bocht voor de finish, juist toen de ren ners elkaar in een felle sprint de etappe zege betwistten. Hij boog zich nieuws gierig naar voren en raakte daarbij André Darrigade, die op dat moment reeds vrij wel zeker was van de overwinning. Beiden werden tegen de baan geworpen. Darriga de kon later nog met de Franse nationale ploeg de ere-ronde maken: de official moest echter ijlings naar het ziekenhuis worden overgebracht. De medische hulp baatte helaas niet. Het uit zesenzeventig jongens en meis jes bestaande orkest van de jeugd van Gadna-Israel zal ook in Amsterdam een uitvoering geven als besluit van hun op treden in West-Europa. Woensdag 6 augustus geeft het orkest onder leiding van Shalom Rikles een concert in ge bouw Marcanti te Amsterdam. Het orkest trad met succes op in Brussel tijdens het internationale congres van „Jeugd en muziek". De baten van het concert in Amsterdam komen ten goede aan de Anne Frank stichting voor de restauratie van „Het achterhuis". Donderdag 7 augustus ver trekken de jeugdige musici van Schiphol voor hun terugreis naar Israel.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10