Nieuwe machines verdringen de sigarenmakers Belastingopbrensten in eerste halfjaar lager dan geraamd Raket gaat de maan kieken ff Panda en de protonplopper Zie Boven: Wereldnieuws Het weer blijft onbestendig Bedrijfsbond beducht voor de gevolgen Oorzaken: versnelde inning 1957 en te weinig gestegen bestedingen ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 2 Plannen voor een oliebuis- leiding door Europa Besprekingen over bouw van staalfabriek Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De O.E.E.S.-aanbevelingen inzake de botermarkt Verschuiving van Engelse handel naar Gemenebest aanbevolen Eisenhower vraagt krediet voor Euratoom Toeslagheffing op vaart door Suezkanaal Trekking premielening Amsterdam Voorlopig rust in de besprekingen over de V rijhandelszone De sigarenindustrie heeft een begin ge maakt met de volledige mechanisatie en het is volgens de Bedrijfsbond voor de Ta bakverwerkende industrie een kwestie van tjjd dat men even goed een sigaar als een sigaret met de machine kan maken. De loonbesparing als gevolg van de in voering van deze machines en andere praktische maatregelen zijn voor de werkgevers van bijzondere betekenis. De werknemers menen, dat wegens het invoeren van dergelijke machines bepaal de maatregelen dienen te worden geno men, opdat de werknemers niet het slachtoffer van de mechanisatie worden. Het gevaar dreigt ook, aldus de Be drijfsbond voor de Tabakverwerkende In dustrie, dat een eenzijdige mechanisatie wordt ingevoerd als gevolg van belang rijke kapitaalinvestering, welke de con currentie tussen de fabrikanten onderling zal verscherpen. Hierdoor zullen volgens de bond weer tal van fabrieken verdwij nen met als gevolg een nog sterker con centratie van de sigarenindustrie. Vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties hebben reeds be sprekingen over deze problemen gevoerd. Het invoeren van een vijfdaagse werk week zou volgens de werknemers belang rijk kunnen bijdragen tot behoud van deze werkgelegenheid. Er zijn thans machines geconstrueerd die in staat zijn een technisch moeilijk mo del sigaar te maken. De onderneming die deze machine heeft uitgedacht, zal ver moedelijk nog dit jaar dertig machines in bedrijf stellen. Daar elke machine 10 si garenmakers overbodig maakt, neemt de Bedrijfsbond voor de Tabakverwerkende Industrie aan, dat hierdoor 300 sigarenma kers overcompleet worden. Het ligt in de bedoeling, dat gedurende de volgende drie jaren telkens 50 machi nes worden geplaatst, zodat aan het eind van 1961 180 machines volop zullen pro duceren. Indien de produktie en het ver bruik over 1957 als maatstaf worden ge nomen dan zullen er in januari 1962 1800 sigarenmakers door deze machines over bodig zijn geworden. Bovendien wordt thans geëxperimenteerd met een ander soort machine, die het werken uit houten vormen overbodig maakt. Volgens de bedrijfsbond zullen de fa brikanten, die wegens gebrek aan kapitaal niet kunnen investeren voor deze machi nes, de concurrentie tegen de gemechani seerde bedrijven niet kunnen volhouden. Het alternatief is hier dan: verdwijnen. Hoewel de bedrijfsbond niet aanneemt, dat alle fabrikanten erin zullen toestem men hun zwakkere collega's de helpende Negentien internationale oliegnoepen hebben een gemeenschappelijke maat schappij opgericht, welke h?t plan moet bestuderen voor een oliebuisleiding, d' de Middellandse Zee met de Rijn zou ver binden en moet trachten daarvoor rege ringssteun te vinden. De maatschappij, de Société du Pipe-line Sud Européen, heeft plannen om ruwe olie door een buislei ding te vervoeren van een Franse Mid- dellandse-zeehaven naar landinwaarts gelegen raffinaderijen aan de Rijn in het hart van een industriegebied, dat zich uit strekt van Zwitserland naar het Saar- gebied en Lotharingen en de centra van München, Stuttgart, Wurtzburg, Frank fort en Mannheim omvat. De toenemende energiebehoeften van dit gebied overtreffen snel het kolenaan- bod. De oliemaatschappijen zien zich voor het probleem gesteld, hoe zij dit gebied van de zware stookolie kunnen voorzien, die het nodig heeft. Doordat de zware stookolie, die op het ogenblik geprodu ceerd wordt in raffinaderijen aan de kust, niet over lange afstanden door buislei dingen vervoerd kan worden, werd beslo ten, dat de ruwe olie in de verbruiksge- bieden zelf geraffineerd zou worden. Straatburg, dat ligt aan het kruispunt van spoor- en waterwegen, werd voor de vestiging van twee raffinaderijen geko zen. Er wordt thans een plan onderzocht voor de aanleg van een oliebuisleiding van 76 centimeter doorsnee van de Franse oliehaven Marseille-Lavera naar Straats burg. Deze zou dan verlengd kunneri worden in noordelijke richting via Keulen naar Rotterdam. Wanneer de olielevering uit het Nabije Oosten zou worden afge sneden zouden de raffinaderijen te Straatsburg gevoed kunnen worden met ruwe olie uit het westelijke halfrond via het noordelijke deel van deze verbinding van zee tot zee. Te Antwerpen Uit betrouwbare bron is vernomen dat een belangrijke ijzer- en staalonderne- ming in de Belgische provincie Hainaut met het bestuur van de stad Antwerpen onderhandelt over de bouw van een staalfabriek aldaar. Kringen uit de staalindustrie verklaar den dat het hier slechts de onderneming Hainaut-Sambre kan betreffen die een jaarlijkse produktie heeft van 1,3 miljoen ton ruw staal. Een woordvoerder van deze onderneming zei echter het bericht noch te kunnen bevestigen noch tegenspreken. In het verleden is de Belgische ijzer- en staalindustrie reeds herhaalde malen uit genodigd een staalfabriek in het noorden van België te stichten in verband met de structurele werkloosheid in dit gebied. De grote bedragen die voor een dergelijke investering vereist zijn, hebben de uit voering hiervan echter tot nu toe in de weg gestaan. (Reuter). Eerste soda geëxporteerd De eerste hoeveelheid soda van de n.v. Ko ninklijke Soda Industrie te Delfzijl is geëxpor teerd over zee. De 310 ton metende kustvaarder „Bellatrix" is gedeeltelijk beladen met deze soda, die bestemd is voor Abö in Finland. Indonesisch deviezeninstituut In Djakarta is bekendgemaakt dat het kantoor in Amsterdam van het Indonesische deviezen- instituut naar Londen is overgebracht. hand te reiken, meent zij dat één finan cieringskantoor voor de sigarenindustrie grote economische voordelen zal afwer pen. Hierdoor zou men de financieel min der draagkrachtige bedrijven tegemoet kunnen komen. Een woordvoerder van het Produktschap voor Zuivel heeft verklaard, dat het pro duktschap de aanbevelingen van de mi nisterraad der O.E.E.S. inzake de boter markt toejuicht. Wat de verlaging van de boterprijzen betreft, die door de raad is aanbevolen, zei de woordvoerder dat Ne derland op dit gebied de leiding heeft ge nomen. Reeds in april zijn in Nederland de boterprijzen verlaagd en volgens de woordvoerder heeft dit in aanzienlijke mate bijgedragen tot verhoging van het binnenlandse verbruik en tot verminde ring van het overschot. De Nederlandse zuivelindustrie hoopt, dat andere boter- producerende landen, zoals Denemarken, Australië en Nieuw-Zeeland het Neder landse voorbeeld zullen volgen. In kringen van de Nederlandse zuivel industrie gelooft men, dat het enige tijd zal duren alvorens de aanbevelingen der O.E.E.S. verwezenlijkt zijn. Wanneer de invoerbeperkingen zijn verzacht en de subsidies op geëxporteerde boter zijn ver laagd, zal een meer normale situatie zijn bereikt. Het is evenwel van wezenlijk be lang, dat de boterproducerende landen ernstig streven naar bevordering van het binnenlandse verbruik door verlaging van hun prijzen voor Hp binnenlandse markt. Dit zou het bote- mnbod op de export markt verminderen en het gemakkelijker maken subsidies te verlagen en de prijzen op een hoger peil te brengen, aldus de me ning van de Nederlandse Zuivelindustrie. Advertentie Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP De economische commissie van de zo genaamde Gemenebestgroep van conserva tieve parlementsleden heeft in een memo randum voorgesteld, dat Engeland de in voer tot een waarde van 300 miljoen pond sterling per jaar van landen buiten het Britse Gemenebest verlegt naar landen binnen het Gemenebest. Het memoran dum bevat voorstellen voor de econo mische en handelfecóhfeï"ëntié van het Britse Gemenebest, die in september te Montreal zal worden gehouden. Deze verschuiving van de Engelse in voer en het volgen van een politiek ten gunste van de Engelse belangen door het Gemenebest zijn volgens de commissie nodig om de huidige achteruitgang van de handel tussen de landen van het Britse Gemenebest te corrigeren en de invloed van het Gemenebest uit te breiden. Tot de goederen, die met inachtneming van de be palingen van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (G.A.T.T.) uit landen van het Gemenebest in plaats van uit andere landen zouden kunnen worden ingevoerd, behoren vlees ter waarde van 37 miljoen pond sterling, boter ter waarde van 20 miljoen pond sterling en tarwe ter waarde van 46 miljoen pond. sterling. President Eisenhower heeft vrijdag het congres om een aanvullend krediet van 25 miljoen dollar verzocht bestemd voor atoomonderzoekingen in de Verenigde Sta ten en voor de levering van splijtbaar materiaal voor de zes atoomreactors van het programma der Europese Gemeen schap voor Atoomenergie, Euratoom. De secretaris-generaal van UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft bekendgemaakt dat per 15 september een extra-heffing van 3 percent op het verkeer in het Suez-kanaa'. van kracht zal worden. Tot deze heffing was op 14 december door de algemene vergadering besloten om de terugbetaling mogelijk te maken van voorschotten die door diverse leden van de UNO verstrekt waren ter dekking van de kosten van reiniging van het kanaal als nasleep van het Suez-conflict van twee jaar geleden (UPI). Bij de tweede trekking gehouden van de 2V2 percent premie-obligaties 1956 (tweede lening) ten laste van de gemeente Amsterdam, groot 20 miljoen, werden in totaal uitgeloot 500 obligaties, waarbij de premie van 250.000 viel op obligatie nummer 9 van serie 13784. De premie van 100.000 viel op nummer 4 van serie 18612, die van 50.000 op nummer 4 van serie 13596, en die van 25.000 op nummer 3 van serie 12517. De volgende vijf obliga ties werden uitgeloot met een premie van 10.000: nummer 1 serie 4168, nummer 1 serie 1572, nummer 4 serie 16556, nummer 9 serie 16556 en nummer 1 serie 10052. De bezitters van de volgende vijf obligaties zagen zich een premie van 5000 toeval len: nummer 6 serie 4351, nummer 5 serie 11472 nummer 4 serie 19701, nummer 5 serie 8551 en nummer 6 serie 7329. Er werden tien obligaties uitgeloot met een premie van 1000 elk, te weten nummer 3 serie 18711, nummer 2 serie 1679, num mer 5 serie 17795, nummer 3 serie 1450, nummer 5 serie 3481, nummer 1 serie 11472, nummer 6 serie 10908, nummer 2 serie 19701, nummer 6 serie 19701 en num mer 2 serie 1718. De besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes Euro- marktlanden over de Vrijhandelszone zul len op 18 en 19 september te Venetië worden voortgezet. Daarvóór zullen de ministers op 15 september in gewone zit ting te Brussel bijeenkomen. Nu men het te Parijs, afgezien van een enkel technisch detail, nagenoeg eens is geworden over het moeilijke vraagstuk van de landbouw in een Europese Vrij handelszone, resten nog de volgende kwesties, waarover de E.E.G.-partners het te Venetië eens moeten worden: 1) coördinatie van de handelspolitiek en de sociale politiek; 2) vrijheid van het kapi taalverkeer; 3) de met de concurrentie- voorschriften en het kartelvraagstuk sa menhangende kwesties; 4) het recht van vestiging en 5) institutionele kwesties. Zoals bekend is gaat het er om de standpunten van de zes Euromarktlanden met elkaar in overeenstemming te bren gen om ze dan vervolgens met de verte genwoordigers van de elf overige landen der O.E.E.S. te bespreken. Dit zal ge schieden in een nieuwe bijeenkomst van de commissie-Maudling, die tegen het ein de van oktober te Parijs zal worden ge houden. (AFP-DPA). De totale ontvangsten uit hoofde van de kohierbelastingen bedroegen in de maand juni 166,9 miljoen tegenover in mei 145,9 miljoen. De ze stijging hangt voornamelijk samen met hogere ontvangsten wegens be taling van voorlopige aanslagen in komstenbelasting 1958. Het nog in te vorderen bedrag steeg in de verslag periode met 58,5 miljoen tot 1216,1 miljoen per ultimo juni. De ontvangsten per belastingmiddel in het eerste halfjaar 1958 benevens in de twee daaraan voorafgaande halve jaren, zijn weergegeven in het volgende overzicht (in miljoenen guldens). Ie 2e le halfjaar halfjaar halfjaar 1957 Inkomstenbelasting 784 1018 Vermogensbelasting 50 65 Vennootschaps belasting 161 1182 Grondbelasting (incl. opcenten) 23 45 Personele belasting (incl. opcenten) 35 9 Totaal1053 2319 1958 712 40 171 17 981 In de eerste zes maanden van 1958 werd 72 miljoen minder voldaan dan in de overeenkomstige periode van 1957. Deze teruggang kan geheel worden toegeschre ven aan een vermindering van de ont vangsten aan inkomstenbelasting onder meer samenhangende met de omstandig heid, dat vorig jaar voor het eerst de voor lopige aanslagregeling sneller dan voor heen werd afgewikkeld. Niet cohierbelastingen De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen beliepen in de verslag periode 394 miljoen, waarmede in de eerste helft van dit jaar 2331 miljoen is ontvangen. Deze opbrengst blijft 157 mil joen ten achter bjj de helft van de jaar raming, welke 2488 miljoen bedraagt. De voornaamste verschillen in negatieve zin per belastingmiddel zijn vermeld in het onderstaande overzicht (in miljoenen guldens). We komen steeds ho ger met onze kunstma nen. De Amerikaanse Explorer IV, de jongste in de rij der kunstmani- ge aardsatellieten, be reikt nu al een maxi mum hoogte van 2200 ki lometer boven het aard oppervlak. Dat is onge veer een derde van de straal van de aardbol en we mogen nu echt ons spraakgebruik wel een beetje gaan aanpassen. In die zin namelijk, dat we niet meer spreken van maximum hoogte, alsof het over vliegtui gen of ballons gaat, maar van apogeüm, zoals we doen bij echte hemel lichamen. Apogeüm, een Grieks-Latijns maak woord, dat letterlijk „punt van de aarde af" betekent, is een woord dat thuishoort in de ter minologie van de maan baan. De baan, die de maan om de aarde be schrijft, is elliptisch, of een beetje minder nauw keurig maar misschien toch wel zo duidelijk ge zegd, zij heeft dezelfde vorm als de omtrek van een ei- En het ligt aan die vorm dat de maan zich de ene keer dichter bij de aarde bevindt dan de andere keer. We heb ben nu al een aantal keren gezien, dat het zelfde ook het geval was met al die Spoetniks en Explorers. Ook die be schrijven ellipsen en doen dus hetzelfde als de echte maan: de ene keer naderen ze de aar de enigszins, dan weer verwijderen ze zich er van. En het punt waar ze zich bevinden als hun afstand tot de aarde het grootst is noemen we dan apogüm. Het tegen overgestelde punt, zo dicht mógelijk bij de aarde, heet perigeüm. En nu zien we een soort wedloop aan de gang, want let u op: tot dusver heeft iedere nieuwe kunstmaan zijn apogeüm net iets verder van de aarde gehad dan de vo rige. Net alsof er jon gens bezig zijn met een wedstrijd, wie een steen het verst in het water kan gooien. Natuurlijk is er dan altijd een die roept: „Ik zie wel kans de overkant te halen". Die overkant is in dit geval de maan. Amerika heeft laten weten dat het van plan is een pro jectiel te lanceren tot zover in de ruimte, dat het een lus gaat be schrijven om de maan heen en daarna terug valt op de aarde. Men wil dat omstreeks half augustus gaan doen. Die datum is niet maar zo toevallig gekozen, want de maan is op 17 augus tus juist in haaf peri geüm, dus juist in dat punt van haar baan, waar zij de aarde het dichtst nadert. Een pro fijtelijk verschil van al tijd nog enige tiendui zenden kilometers op de gemiddelde afstand, die 384.000 kilometer be draagt. Zo'n gooi in de ruimte luistert bijzon der nauwHet is zoiets als biljartspelen met een met drie magneten: de metalen bal op een tafel aarde, de maan, en de zon, die wel degelijk ook haar rol speelt in dit spelletje van aantrek kingskrachten, die op het projectiel werken. En er komt dus' nogal wat kijken. De kans is groot dat het een mis- gooi wordt. Er zijn vier mogelijkheden. Ten eer ste: het ding verdwijnt langs de maan heen in het heelal, ten tweede, het projectiel wordt een satelliet van de maan en we zien het dus nooit op de aarde terug, ten derde: de raket raakt de maan,wat ook de bedoe ling niet is, en ten vierde: de maanraket beschrijft een grote acht waarvan de kleine lus om de maan heen ligt, waarna de raket ten slotte weer op de aarde belandt. Die vierde mogelijk heid is het waarop de geleerden hopen en mik ken. Want camera's, ge monteerd in deze raket, zullen tijdens de tocht langs de achterkant van de maan foto's maken van het maanlandschap, dat nog nooit iemand heeft gezien. De maan keert ons namelijk al tijd dezelfde zijde toe en de van ons afgekeerde kant is dus (tot over een week of wat???) een volkomen onbekende aangelegenheid. Die „verre zijde" verkennen is het doel van het Ame rikaanse maanproject, dat dan ook bekend staat onder de naam „Far Side". 3. „We leven in een tijd van snelheid en grote uitvindingen", ging de aardige vreemdeling voort. „Moderne, jonge per sonen bedienen zich van luxueuze sport auto's dus waarom gij niet, mijn vriend?" „Nou", zei Panda schrander, „om dat ik er geen héb!" „Aha! Dat is betreu renswaardig, nietwaar? Maar misschien kan ik u te hulp komen, mijn beste!" sprak de vreemdeling gul. „Ik voel sympathie voor u. Het is me een plotselinge behoefte om uw leven schoner te maken. Kijk dus eens, wat ik u bid, naar het voertuig dat daar geparkeerd staat!" En zo sprekende wees hij op een auto, die begrijpelijker wijze Panda's verbazing opwekte. „Wat een rare auto is dat!" riep Panda uit. „In derdaad!" viel de vreemdeling levendig bij. „Raar! Opvallend! Opmerkelijk! Merk waardig! Niet te overtreffen! Het meest bijzondere op autogebied! Vandaar dat ik altijd zeg: néém toch een Stormstoot Sport voor uw vakantiereizen. Van alle gemak ken voorzien! Radio, televisie en stofzui ger! En daarbij ook nog voordelig!" „Het idee om zo'n ding te kopen is nog nooit bij me opgekomen", zei Panda, een beetje on zeker. De vreemdeling leidde hem echter met zachte drang naar de auto en sprak: „Neen! Natuurlijk niet! Dat is nu juist het aardige van zo'n plotselinge, leuke vriendschap als de onze; hij brengt je nog eens op nieuwe ideeën!" Helft Opbrengst van de Verschil le halfjaar jaarraming Omzetbelasting 689 775 —86 Invoerrechten 398 475 —77 Accijns op tabak 235 245 —10 Loonbelasting 592 600 8 Successierechten 53 60 7 Gedistilleerdaccijns 69 75 6 Uit de tabel blijkt, dat de verschillen bij de omzetbelasting en de invoerrechten vrij aanzienlijk waren. Ter verklaring diene, dat het feitelijk verloop van de na tionale bestedingen tot dusverre niet in overeenstemming is geweest met de bij het opstellen der belastingramingen ver onderstelde gematigde expansie van de Nederlandse volkshuishouding. Met be trekking tot de loonbelasting dient te worden bedacht, dat de opbrengst van dit belastingmiddel in de tweede helft van het jaar in het algemeen op een hoger peil ligt dan in de eerste helft van het jaar. Dit geldt eveneens zij het in mindere mate voor de gedistilleerdaccijns. Slechts een drietal belastingen leverden in het afgelopen halfjaar een hogere op brengst op dan de helft van de jaarraming. Helft Opbrengst van de Verschil le halfjaar jaarraming (in miljoenen guldens) Dividendbelasting Registratierechten Zegelrechten 80 81 30 55 40 25 25 21 5 Dividendbelasting Met betrekking tot de dividendbelasting zij aangetekend, dat het zwaartepunt van de ontvangsten steeds in de eerste helft van het jaar ligt terwijl bovendien de ont vangsten in januari 1958 zijn begunstigd door een toevallige verschuiving in de af drachten. Wat de registratierechten betreft kan het verschil worden toegeschreven aan de incidenteel hoge ontvangsten in maart 1958, welke samenhingen met een eerder gehouden grote emissie van aan delen. De niet-kohierbelastingen brachten in de afgelopen zes maanden slechts 7 miljoen meer op dan in de vergelijkbare periode van het voorgaande jaar. De belangrijkste verschillen in positieve en negatieve zin zijn weergegeven in onderstaande tabel (in miljoenen guldens). Opbrengst Opbrengst le halfjaar le halfjaar Verschil 1957 1958 Loonbelasting 553 592 +39 Invoerrechten 445 398 —47 Omzetbelasting 721 689 —32 Accijns op tabak 215 235 +20 Registratierechten 41 61 +20 Loonbelasting De stijging van de opbrengst van de loonbelasting hangt mede samen met de loonsverhoging van begin augustus 1957 ter compensatie van de huurverhoging. In de teruggang van de ontvangsten aan in voerrechten wordt weerspiegeld het lage niveau van de invoer van de afgelopen maanden. De opbrengst van het onrter dit belastingmiddel verantwoorde bijzonder invoerrecht op benzine vertoonde geen mutatie van betekenis. De gesignaleerde daling van de invoer beïnvloedde even eens het uit hoofde van de omzetbelasting geïnde bedrag ongunstig in verband met de geringere ontvangsten aan invoerbelas- ting. Voorts hangt de opgetreden terug gang van de opbrengst van de omzetbe lasting onder meer samen met de omstan digheid dat in het eerste kwartaal van 1957 een bijzonder hoog bedrag werd ge- ind tengevolge van versterkte aankopen door het publiek in verband met de eind 1956 heersende internationale politieke spanningen. De stijging van de opbrengst van de accijns op tabak is onder meer een uitvloeisel van het volledig doorwerken van de prijsverhoging van tabaksartikelen van maart van het voorgaande jaar. Inbrekers gepakt. De inbrekers, die in de nacht van 4 op 5 juni uit de kantoren van de n.v. Stokvis te Groningen f 10.000 hebben ontvreemd, zijn door de Rotter damse politie gearresteerd. Het zijn een 34-jarige koopman en een 23-jarige mon teur uit Rotterdam die 's nachts met een auto naar Groningen reden, waar zij in de kantoren de brandkast forceerden met behulp van snijbranders. Rantsoen. De rantsoenering van benzine voor particulieren te Moskou is met in gang van 1 augustus opgeheven. Tot dusver kregen de eigenaars van perso nenauto's een dertigduizend in de Sovjet-hoofdstad een rantsoen, dat hen in staat stelde ongeveer duizend kilometer per maand af te leggen. Arabisch. De Iraakse regering heeft vrij dag besloten de Perzische Golf in het vervolg „Arabische Golf" te noemen. Nota. De Sovjet-Unie heeft vrijdag bij Ita lië geprotesteerd tegen het gebruik van Italiaanse havens en vliegvelden door Amerikaanse strijdkrachten op weg naar Libanon. In de nota wijst de Russische regering erop, dat de hou ding van Italië in dezen in strijd is met eerder gegeven verzekeringen omtrent de defensieve aard van de vestiging van NAVO-bases op Italiadns grondge bied. Nabootsing. De Japanse regering is bezig met de opstelling van wetgevende maatregelen om een einde te maken aan het nabootsen van buitenlandse ontwerpen door Japanse exporteurs, zo werd vrijdag te Tokio bekendgemaakt. De bedoelde wet zou het Japanse mi nisterie van handel de bevoegdheid ge ven goederen aan te wijzen, waarvan de ontwerpen zouden kunnen worden nagebootst. Voorlichting. Het Franse ministerie van Voorlichting heeft bepaald, dat de Franse dagbladen gedurende de zomer niet meer dan acht pagina's mogen tel len, zulks met het oog op het tekort aan krantenpapier in het land. Dit tekort is een gevolg van onvoldoende binnen landse produktie en een gebrek aan de viezen voor aankopen in het buiten land. Voor kranten met veel adverten ties zal de maatregel enigszins worden verzacht. Kosteloos thuis. De staking van artsen te Buenos Aires, die al sedert een maand weigeren patiënten in ziekenhuizen van de vakorganisaties te behandelen, heeft zich tot geheel Argentinië uitge breid. De artsen protesteren tegen het ontslag van collega's in de betrokken ziekenhuizen. Zij zijn van oordeel, dat de vakbonden de artsen hebben ontsla gen om hen door peronisten te vervan gen. De stakende doktoren behandelen de patiënten kosteloos thuis. Satellietstad. Keulen, dat met 750.000 in woners op twee na de grootste stad van de Bondsrepubliek is, gaat een satel lietstad voor 100.000 mensen bouwen. Deze zal ten noorden van Keulen op de linker Rijnoever verrijzen en 6.600 ha. beslaan. Het gebied is al in 1922 door de toenmalige burgemeester, dr. Kon rad Adenauer, voor stadsuitbreiding bestemd. Vertrouwen. President Oe Wim Maung van Birma heeft een algemene amnes tie afgekondigd voor misdaden, die door opstandelingen zijn gepleegd vóór 1 augustus, aldus is vrijdag officieel te Rangoon bekendgemaakt. De minister van defensie, Bohmoe Aung, zei op een persconferentie, dat de amnestie werd afgekondigd om opstandelingen, die zich op het, ogenblik in grote getale overgeven, vertrouwen in de regering te geven. Onverteerbaar. Dokters vonden in de maag van een man die een operatie in het ziekenhuis van Nyköping in Stockholm moest ondergaan, vijf pond geldstukken, spijkers en metalen kno pen. De chirurg verbaasde er zich zeer over, dat de man niet aan het over wicht ten onder was gegaan. Nogal vrolijk. De Engelse politie, bijge staan door enkele officieren zoekt naar stig naar de persoonlijke standaard van prins Philip, die donderdagavond gedurende een feest op het kasteel van de Hertog van Norfolk, Arundel Castle, werd gestolen. Tweeduizend personen woonden d't feest, dat tot de ochtend duurde, bij. Een woordvoerder van de hertog van Norfolk deelde enigszins ge- embarasseerd mede, dat „enkele jon gelui nogal vrolijk schenen". Slaapkuur. Een advocaat uit Berkeley, John Locke, heeft voor de universiteit van Californië mededelingen gedaan over een „slaapkuur" waarmede in de heropvoeding van misdadigers resulta ten zouden zijn bereikt. De kuur wordt sinds december in de gevangenis van Tulare toegepast. De gevangenen kun nen er zich vrijwillig aan onderwer pen. Gedurende de slaap wordt per bandrecorder een beroep op de gevan genen gedaan hun leven te beteren. WERKRAPPORTEN De storing, die gisteren uit Zuid-Frank- nendrijven, daarna gevolgd door regen rijk kwam, verplaatste zich naar Zuid- Het weer behoudt dan ook een wisselval Zweden en nam belangrijk in diepte toe. lig karakter. In het temperatuurverloop De storing veroorzaakte in ons land regen komt weinig verandering, en plaatselijk onweer. Achter de storing stak een krachtige westelijke wind op, die tamelijk droge oceaanlucht aanvoert. Daar in komen enkele lichte buien voor, afge wisseld door opklaringen. Over de Britse eilanden nadert nu een rug van hoge lucht druk, zodat de luchtdrukverschillen klei ner worden. Deze rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een depressie, die in een versneld tempo over de oceaan koerst Het ziet er naar uit, dat morgenmiddag de bewolking van deze depressie zal bin- Zondag 3 augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 21.37 uur, onder 9.21 uur. Maandag 4 augustus Zon op 5.05 uur, onder 20.26 uur. Maan op 21.59 uur, onder 10.25 uur. Maanstanden 7 aug. 15 aug. 21 aug. 29 aug. 18.49 uur 4.33 uur 20.45 uur 6.53 uur laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 3 augustus Hoog water 5.49 en 18.13 uur. Laag water 1.38 en 13.54 uur. Maandag 4 augustus Hoog water 6.26 en 18.48 uur. Laag water 2.11 en 14.25 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten Bfi land maxima van giste- E? 2 ren. Binnenland heden ■o 3 SS 7 uur. Neerslag laatste 5 O 0) 24 uur L, Den Heidei lichte regei. wnw 14 5 Ypenburg regenbui n 16 3 Vlissingen geheel bew nnw 16 6 Eelde lichte regen ono 16 0,3 De Bilt geheel bew windst 17 4 Twente lichte regen windst. 17 16 Eindhoven geheel bev zzw 17 10 Vlv. Z -Limb zwaar bew ozo 17 9 Helsinki onbewolkt zw 21 1 Stockholm licht bew. wzw 22 0 Oslo geheel bew zzo 21 0 Kopenhagen zwaar bew. zo 20 0 Aberdeen regenbui zzo 17 11 Londen regenbui w 21 0,2 Amsterdam regen nw 22 2 Brussel geheel bew. zw 24 10 Luxemburg zwaar bew. wnw 27 14 Parijs regen w 24 7 Bordeaux licht bew. nw 31 0 Grenoble half bew. n 34 0 Nice onbewolkt zzw 29 0 Berlijn licht bew. ozo 28 0 Frankfort onweer nno 30 0 München onbewolkt 0 31 0,5 Garmisch P onbewolkt windst. 32 0 Zürich zwaar bew wzw 32 0 Genève licht bew. w 33 0 Locarno zwaar bew windst. 32 0 Wenen onbewolkt z 32 0 Innsbruck licht bew. nw 34 0 Rome licht bew. wnw 37 0 Ajaccio onbewolkt z 32 0 Madrid licht bew. zzo 38 0 Algiers onbewolkt no 37 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2