Beverwijks carillon laat al zijn klokken jubelen Verlies K.L.M. in eerste halfjaar f2.382.000 Internationaal festival in folkloristisch Beverwijk Van dag tot dag vj 3 FEEST OP HET MEERPLEIN Eigen gezichten Amerikanen beproefden raket met atoomkop Schrik in Honoloeloe Een slecht begin voor nieuwe veerboot Gaat u met vakantie? Vrolijke Fransen John Fesperman geeft in Grote Kerk orgelconcert De ontvangst van Engelse en Duitse jongelui op Velsens Raadhuis Bevestiging ds. L. E. Ooster- hoff in Beverwijk Kerkelijk Nieuws Concerten in Beverwijk VOORDELIG RESULTAAT TWEEDE KWARTAAL '"Hoe is het ontstaan? Dit woord: DADELIJK j ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 EINDELIJK brak vrijdagmiddag het ogenblik aan, waarop de Beverwijkse Vrienden van de Beiaard zo lang met verlangen hebben gewacht. Het ogenblik, waarop het Beverwijkse carillon, dat uit 49 klokken bestaat en is ondergebracht in de koepel van de St. Agathakerk aan de Breestraat officieel in gebruik werd gesteld. Dit geschiedde door de president-directeur van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, ir. A. H. Ingen Housz. Hij gaf de beiaardier Flucie van Bergen uit Sneek opdracht het Wilhelmus te spelen. Vooraf had ir. L. Stoelinga, een van de „kopfiguren" van de Vrienden van den Beiaard een welkomstwoord tot de vele belangstellenden op het Meerplein gesproken. „Bij deze feestelijke gebeurtenis gaat onze grote dank in de eerste plaats uit naar de beschermheren van onze stichting Vrienden van de Beiaard, burgemeester J. G. S. Bruinsma en ir. Ingen Housz, die ons bestuur hun doorslaggevende morele steun en krachtdadige hulp en raad op vaak treffende en verrassende wijze hebben verleend", zei ir. Stoelinga, die voorts zei het kerkbestuur van de St. Agathakerk bijzonder erkentelijk te zijn voor het verlenen van de loyale gastvrijheid voor het carillon in haar torenkoepel. vcrwijkse Harmonie Kapel de koepel van de St. Agathakerk om „het feest van de klokken" met klaroengeschal strepen. Hierna begaven de genodigden naar het stadhuis in Een bijzonder woord van dank kreeg de secretaris van de Vrienden van de Beiaard, de oud-propaganda-chef van de Hoogovens, de heer C. van Dam „voor het vele werk dat hij deskundig en op de hem zo eigen prettige wijze, steeds bereidvaar dig en met veel enthousiasme heeft ver richt". Ir. Stoelinga besloot zijn betoog met de volgende uitspraak: „Moge de lieflijke klanken van ons, van uw, carillon alle da gen onze stemming ten opzichte van onze medemensen verheffen. Moge zijn trouwe welluidendheid ons troosten in verdriet en tegenslag en moge zijn jubelende liede ren onze vreugde vergroten bij festivitei ten en feestdagen". Beverwijks burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, sprak eveneens vriendelijke woorden over het carillon. Hij zei dat het particuliere initiatief, dat in allerlei toon aarden te beluisteren valt, wel een bijzon der klankrijke gestalte heeft gekregen door middel van het carillon en dat het de bekroning vormt van het jarenlang stille en stugge werken van het comité van voorbereiding, dat de taal der klokken verstaat en die zich daarom met recht de Vrienden van de Beiaard mogen noemen. Vervolgens gaf de burgemeester een overzicht van de moeilijkheden waarmee de Vrienden van de Beiaard te kampen hebben gehad en noemde de successen, die deze bewonderaars van het klokkenspel hebben geboekt. „Levende wezens" Beverwijks burgervader gaf de volgen de doorleefde typering van wat de heden daagse mens voelt, wanneer zij naar een carillon luistert: „Het is alsof de mens de klokken nodig heeft als omlijsting van zijn eigen leven en als de vertolkers van zijn menselijke gevoelens. Hij ziet ze als leven de wezens, die „de levenden roepen, de do den bewenen en de bliksems breken". De zware bastonen vertolken de droefheid en de rouw, de hoge tenorstemmen de vreug de en de blijde stemming van het hart, terwijl de mengeling der tonen als het wa re het ritme en de melodie van zijn gehe le leven weergeeft". Beverwijks burgervader noemde de beiaard het instrument der gemeenschap bij uitstek, doordat zijn muziek als geen ander de massa kan bereiken. Saamhorigheid Met de volgende wens besloot de heer Bruinsma zijn toespraak: „Moge het ca rillon steeds voor een ieder een wekroep tot saamhorigheid zijn; zijn tonen zijn hoog en laag binnen de omvang van de verschillende octaven, doch zuiver en zon der dissonant zijn de akkoorden. Moge het ook zo gaan met het leven en streven van onze stad: wel verschillend en tegen gesteld naar gelang van individuele be hoefte en geaardheid, maar eensgezind bij het volbrengen van gemeenschappelijke taken". De nestor van de Beverwijkse gemeen teraad, de heer H. van Dorp, sprak na mens de burgerij woorden van dank. „Mo ge het carillon meewerken aan de meerde re luister van ons groeiend Beverwijk". van te onder- zich „Scheybeeck", ter wijl de bevolking ondanks de hevige regen op het Meerplein achterbleef om aan een luisterwedstrijd, waarvoor vele prijzen Al viel de regen gisteravond in stromen op de lanen en gazons van het park Schey beeck in Beverwijk, toch is het internatio nale folkloristische dansfestival (waarom toch niet gewoon: feest?) niet helemaal in het water gevallen. De organisatoren heb ben kans gezien de demonstraties te laten doorgaan in het Kennemer Theater, waar de genodigden aan drie kanten van de dansvloer en op het toneel een plaats kon den vinden en de verdere belangstellen den het gebodene van het balkon af heb ben gadegeslagen. Na een kort welkomst woord van de heer W. J. Lubbers, voor zitter van de plaatselijke Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, betuigde mr. R. J. J. Lambooy, president van het bestuur van de Federatie van Folkloristische Groe pen in Nederland, de medewerkenden zijn deelneming met het slechte weer, waar door men gedwongen was zich op een uiteraard veel te kleine oppervlakte uit de voeten te maken. Een parade van de ruim honderdvijftig dansers en muzikanten werd met een viertalige begroeting beant woord en toen kon het programma, on danks alles slechts iets meer dan een half uur na de vastgestelde tijd, beginnen. In de toespraak van de heer Lambooy en in enkele van de korte aanbevelingen in het keurig verzorgde programma kwam wederom alleen de mening naar voren, dat de volksdans een uiting van levens vreugde zou zijn. Meer dan een misvat ting lijkt mij dit toch een beperking: hoe veel dansen zijn er niet ontstaan uit bijge loof, uit natuurlijke angst, uit rouw of uit symbolische bezweringen van gevaar en voorstellingen van strijd? En belangrijker dan het bovendien nogal vage begrip van levensvreugde is het verkennen en in be zit nemen van de ruimte, het aantonen en uitdragen van waardigheid, om maar te zwijgen van de vermommingen der ero tiek. Overigens is zo'n volksdansfeest bij zonder interessant om de verscheidenheid der levensgewoonten te leren kennen, waarbij het opvalt dat de mensheid eigen lijk één grote familie vormt. De eigenaar digheden blijken juist in de uiteenlopende toepassingen van gemeenschappelijke kenmerken in aanpassing bij geografisch en historisch gegroeide gesteldheden. Dat werd op deze avond aardig duidelijk door de sterk verschillende uitvoeringen van dezelfde grondmotieven door plattelan ders en bergbewoners, door noorderlingen en bewoners van zuidelijke streken. f De minister van Binnenlandse Zaken heeft officieel nog steeds niet beslist of hij zijn wetsontwerp voor de instelling van een IJmondraad al dan niet zal intrekken. In tussen is op de jongste vergadering van het IJmond-adviescollege door de drie part ners (Velsen, Beverwijk en Heemskerk) besloten dit college voort te zetten. Ofschoon dit met algemene stemmen is geschied, is in „het noorden" een actie gaande die het kennelijk daarmee niet eens is. Het heet, dat het IJmond-adviescollege slechts psychologisch nut heeft; dat men zich maar blijft vastklampen aan een fic tief idee; dat het adviescollege alleen be rust op het psychologisch effect van de leden zelf. Om maar te zwijgen over goed kope geestigheden als „IJmond-advies- komedie" etcetera. De mogelijkheid dat na het instellen van de nieuwe gemeenteraden partners er an dere over gaan denken dan hun voorgan gers is weliswaar gering, maar toch niet geheel uitgesloten. De verbittering onder de noordelijkste deelgenoten van het ad viescollege wegens „gebrek aan trouw", „stoten onder de gordel", „woordbreuk" en „bepaald vijandige gezindheid", waarvan men elkaar openlijk beschuldigt, is er - ondanks aardbeienfeesten, wijnfestijn en internationaal dansfestival - niet veel min der om geworden. Zelfs als het juist zou zijn, dat het IJmond-adviescollege „slechts psycholo gisch nut" heeft, dan zou dit op zich zelf toch reeds belangrijk genoeg zijn om het niet zonder meer op te doeken. Het gere geld contact tussen de leden van de dage lijkse besturen der betrokken gemeenten is een waardevol iets en in elk geval toch veel beter dan helemaal geen contact. Er zijn voorts wel degelijk voorbeelden van, dat het adviescollege in de luttele jaren van zijn bestaan nuttig werk heeft vericht, onder meer in gevallen waarbij de finan cieel sterkere partner zijn zwakkere broe. der helpt. Veel van de tijd die het onderling ge krakeel in beslag neemt zou beter zijn be steed indien men de schuld van minder bevredigende gang van zaken in de eigen gemeente niet bij voorbaat toeschreef aan de kwade trouw van zijn buur, maar se rieus onderzocht of men er zelf niets aan zou kunnen doen, al zou men dan wel eens tot de conclusie moeten komen er zelf de capaciteiten niet voor te bezitten en de hulp nodig te hebben van een sterkere broer. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kanen hebben vrijdag bij een proef in het gebied van het eiland Johnston in de Stille Oceaan een in een raket aangebrachte kernlading tot ontploffing gebracht, aldus is officieel te Washington bekendge maakt. Deze ontploffing maakt deel uit van de huidige reeks Amerikaanse proeven met kernwapens. Johnston ligt ongeveer 1.100 kilometer ten zuidwesten van Hawaii. (UPI) De scheepvaart had enkele uren tevoren opdracht gekregen, het gebied om Johnston-eiland, tot een straal van 520 mijl, te mijden. Óp de Hawaii-eilanden was de ontploffing zeer goed te zien. Men zag een verblindende lichtflits en daarop twee paddestoelvormige wolken. Enige ogenblikken daarna werden de wolkenla gen rood van kleur. HONOLOELOE, (UPI)— In Honoloeloe heerst grote ontstemming over het feit, dat de Amerikaanse legerautoriteiten niet van te voren hebben medegedeeld, dat een projectiel met een atoomkop zou worden beproefd. De lichtflits was zeer duidelijk zicht baar en veroorzaakte grote ongerustheid omdat niets omtrent een op handen zijnde kernwapenproef bekend was. De nieuwe veerboot „Prinses Beatrix", die gisteren in dienst werd gesteld in de veerdienst Vlissingen-Breskens, is zowel 's morgens als 's middags defect geraakt, waardoor het vaarschema in de war liep en tal van reizigers hun aansluitingen mis ten en enkele uren moesten wachten op een tweede verbinding. De veerdienst werd overgenomen door de twee reserve schepen „Koningin Juliana" en „Prins Bernhard", doch de vele automobilisten en vrachtrijders, die gerekend hadden op tijd thuis te kunnen zijn door het in de vaart komen van de „Prinses Beatrix", die honderd auto's kan vervoeren, moes ten lange wachttijden maken, hetgeen de stemming op de wachtplaatsen niet bevor derde. en wilt u dat wij uw krant naar uw vakantie-adres opzenden? Stuurt u ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek een briefkaart met vermelding van uw naam, uw vaste adres, uw vakantie-adres, de datum waarop de eerste krant naar uw vakantie-adres gezonden moet worden en de datum waarop de krant voor het laatst moet worden toegezonden. Als u de krant per week betaalt, wilt u dan het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezor ger betalen DE ADMINISTRATIE Stuk voor stuk Toen was het de beurt aan mr. Romke de Waard om de beiaardklokken stuk voor stuk met medewerking van de beiaar diers Flucie van Bergen en Henk Hertzog aan het publiek voor te stellen. Hierna gaven beide beiaardiers een concert, dat „klonk als een klok". Onder meer werden ter ere van respectievelijk de Hoogovens en Van Hattum en Blanke voort het Staalwerkerslied en „Wilt heden nu treden" ten gehore gebracht. Luisterwedstrijd Tot slot van de officiële plechtigheid be klommen enige trompetters van de Be- In de eerste helft van 1958 werd bij de verkoop van verouderd materieel een winst geboekt van f 6.822.000. Een der gelijke winst kwam in de eerste helft van 1957 niet voor. Voor belastingen werd in de eerste helft van 1958 een verlies ge boekt van f 13.002.000 vergelegen met een winst van f 4.250.000 in de eerste helft van 1957. De winst- en verliesrekening vermeldt voorts over de eerste helft van 1958 onder het hoofd „vrijgevallen uit voorzieningen voor belasting resp. ge- Het is geen wonder, dat in deze tijd van opheffing van grenzen en ongekend toene mend verkeer, van overheersingen door internationale denkbeelden en van over koepelende organisaties, de belangstelling voor de folklore „dat wat goed en stijl vol is geweest in het leven van onze voor ouders" zoals mr. Lambooy het uitdruk te van overheidswege krachtig wordt gestimuleerd als een der middelen om het eigen gezicht te bewaren. Symptomatisch voor deze thans dankbaar gememoreerde steun van rijk en gemeente is soms de plaats van handeling: verleden jaar heb ik een groot volksdansbal meegemaakt in de hal van het nieuwe gebouw van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We- reserveerd voor belasingen naar de winst", aan de winstzijde f 4.980.000 (ver leden jaar aan de verlieszijde f 2.174.000) en belastingvermindering wegens investe ringsaftrek (in zes maanden de helft van het geschatte jaarbedrag) resp. 5.640.000 en f 5.700.1)00. De winst- en verliesreke ning sluit over de eerste helft van 1958 met een verliessaldo van f 2.382.000 ver gelegen met een winstsaldo van f 7.776.000 over de eerste helft van 1957. beschikbaar waren gesteld, mee te doen. In het raadhuis ontspon zich een geani meerd gesprek tussen de genodigden en het Beverwijkse gemeentebestuur. Te vens nam de heer Tuur Eysbouts, de fa brikant van de klokken, de gelegenheid te baat enige vrienden van het klokkenspel te verrassen met bronzen klokjes. tenschappen en voor deze gelegenheid was de Beverwijkse raadhuistuin ter beschik king gesteld! Nog een algemene opmer king, alvorens wij onze aandacht richten op de details. Wederom werd, zoals te doen vrij gebruikelijk is, de toeschouwers toe geroepen dat het om amateuristische pres taties en dus niet om voorbeeldige afwer king of virtuositeit gaat. Akkoord ik weet heel goed, dat natuurlijke expressie niet om zorgvuldige vormgeving vraagt. Maar menigmaal is juist de perfectie be palend voor de wezenlijke eigenaardig heid en gaan de bewijzen van kracht en uithoudingsvermogen met elegantie en die van bravour met distinctie gepaard. De Reuzegomghesellen van Sinte Bar belen uit Leuven openden (helaas met bij zonder valse begeleiding) het programma met een Kempische mazurka, een van origine Poolse boerendans met verzwaar de accenten. De Cheadle Scottish Dance Group onder leiding van Jean McLachlan uit Cheshire kwam wat schools met een overigens aantrekkelijke bloemlezing voor de dag. De meeste Schotse dansen date ren uit het einde van de achttiende eeuw en zijn gebaseerd op oude Keltische mo tieven. Zoals bij vele bergvolken zijn ze licht met geraffineerd voetenwerk in soms balletachtige passen, met sprongen zonder preparatie en een mooi evenwicht (het bovenlichaam heeft geen eigen actie) in de opwaartse bewegingen. De Gillie Cal- lum (een dans over gekruiste zwaarden) en de Highland Fling (oorspronkelijk op schilden) misten door het' jongensachtige van de uitvoerenden het fascinerende ele ment. De Dalaförêningens Folksdanslag from Svenska Ungdomsringen for Bygdekultur uit Stockholm maakte een plezierige in druk door de verscheidenheid van kostu mering en door de ietwat gestileerde flirt in boerendansen, die kennelijk ingrijpen de vereenvoudigingen zijn van oude hof cultuur. Ook hier weinig lichaamsbewe ging: de armen worden alleen gebruikt als verbindende schakels. Wel neemt het hoofd lichtelijk amoureus aan de expres sie deel. Andere opvallende kenmerken: in plaats van de geleidelijke overgangen zoals bij voorbeeld bij de Nederlandse folklore twee tempo's in één dans èn de glijhoudingen (zonder dat de hiel van de grond komt) bij de walsen en polka mazurka's. Bij nabootsingen van deze dansen door Nederlandse groepen streeft men er meestal na de bindingen met ge dragingen uit het dagelijks leven panto mimisch te illustreren, voor zover die niet uit de opbouw der figuren blijken. Wij werden echter door de thans geleverde voorbeelden gesterkt in de overtuiging, dat de betekenissen gebonden zijn aan de tek sten van de dansliederen en de passen aan die van de ritmiek daarvan. De meeste volksdansen gaan terug tot de tijden, waarin er tussen zang en dans nog geen differentiatie was. Dat bleek vooral ook uit het optreden van de Ecole Ventadour uit Limousin in centraal-Frankrijk, met een groot orkest van draailieren, violen en een soort doe delzakken, voor mij het hoogtepunt van deze levendige bijeenkomst. Hier kreeg men, vooral in de viriele bourrées op ver schillende maatsoorten, snelle variaties te zien als uitdrukkingen van een beginnen de eigen beschaving van de volksklasse met de talrijke snelle sprongen van het ene been op het andere, kort en krachtig. Behalve deze dansen werden er ook ande re voorlopers van het menuet en van de Franse wals getoond. Tenslotte zag men de letterlijk in praktijk gebrachte oktaaf- sprongen van de Tanzgruppe des Tiroler- bundes mit dem Verband der Südtiroler, eveneens met walsen en polka's, echter met diepe doorbuigingen van het lichaam. Het jodelen en het vele stampen, klappen in de handen en uitdelen van oorvijgen (in de Plattler) zijn de typische commu nicatiemiddelen en dito getuigenissen van zelfstandigheid van een onafhankelijk en door de natuur tot weinig spreken gedwon gen volksgroep. Vandaag en morgen wordt het feest voortgezet, laten we hopen in het natuur lijke decor van Scheybeek misschien verschijnt dan ook de Westduitse groep nog op het grastapijt, die nu zonder enig voorafgaand bericht onhoffelijk verstek liet gaan. David Koning In de serie zomeravondconcerten, die om de veertien dagen in de Grote Kerk in Beverwijk worden gegeven, zal op dins dag 5 augustus de bekende Amerikaanse organist John Fesperman een concert ge ven. De heer Fesperman heeft de leiding van het muziekonderwijs aan meerdere universiteiten in Amerika. Als organist is hij verbonden aan de Alabama University. Het programma zal bestaan uit werken van Johann Sebastiaan Bach. Naar aanleiding van kritische opmer kingen over de wijze waarop maandag j.l. Duitse en Engelse jongelui op het Velsense raadhuis zijn ontvangen, waar bij zij niet officieel zijn toegesproken door de burgemeester, vernemen wij dat de burgemeester van het standpunt zou zijn uitgegaan dat het houden van een toe spraak bij deze gelegenheid niet noodza kelijk was. De burgemeester heeft zich slechts informeel onderhouden met enke le oude bekenden uit de Engelse groep en de leider van de Duitse groep aan zich doen voorstellen, zulks op verzoek van de Nederlandse jeugdleider. De wethou ders hebben zich met de Duitse gasten onderhouden. Mr. Kwint heeft eerder meermalen ver klaard dat hij tijdens de oorlog heeft ge zworen nooit meer Duits te zullen spre ken, doch zou van mening zijn dat dit bij bedoelde ontvangst niet tot een onheuse bejegening van de gasten heeft geleid. Bij het afscheid heeft de burgemeester Engelse en Duitse gasten de hand ge drukt. Burgemeester Kwint heeft verklaard dat hij mededelingen omtrent zijn hou ding op bedoelde ontvangst zal doen op de aanstaande gemeenteraadszitting. Vragen van raadsleden Over de ontvangst van een groep Duitse jongelui op het Velsense raadhuis zijn door de heer J. Nuyens, voorzitter van de K.V.P.-fractie in de gemee Reraad van Velsen, de volgende vragen aan het col lege van B. en W. van Velsen gesteld: 1. Is het juist dat de Velser Jeugd Cen trale uw college heeft verzocht (onder meer) een groep Duitse jongelui officieel te ontvangen? 2, Is het juist, dat uw college, hetzij een stemmig, hetzij bij meerderheid, dit ver doek heeft ingewilligd?, 3. Indien het antwoord op vorenstaande vragen bevestigend luidt, mag daaruit dan worden geconcludeerd, dat de „jeugduit wisseling" met Duitse jongeren uw hoge instemming had? 4. Is het gebruikelijk bij officiële ont vangsten de geldende vormen van wel levendheid in acht te nemen, er van uit gaande dat namens een ander wordt op getreden? 5. Is het dan juist, dat zulks ten aanzien van de groep Duitse jongeren is nagelaten? 6. Ware het niet mogelijk geweest, on der respectering van de persoonlijke ge voelens van uw voorzitter, de officiële ontvangst zodanig te organiseren, dat dat gene achterwege blijft, waaraan men al gemeen in den lande aanstoot neemt? 7. Is uw college overigens van oordeel, dat alle andere middelen om Velsen in de landelijke publiciteit te betrekken op een fatsoenlijke en behoorlijke wijze volledig uitgebuit waren? Ds. L. E. Oosterhoff zal zondag 31 augus tus afscheid nemen van de Gereformeerde kerk (onderh. art. 31 K.O.) van Ten Post in Groningen en veertien dagen later, n.l. zondagmiddag 14 september a.s., na des morgens vooraf te zijn bevestigd door zijn voorganger ds. N. Bruin, die op 5 januari van dit jaar naar Rotterdam-Charlois is vertrokken of door ds. A. Bos van Haar lem, zijn intrede doen als predikant van de Gereformeerde Kerk (onderh. art. 31 K.O.) van Beverwijk. Ds. Oosterhoff werd op 16 december 1914 te Aduard in Groningen geboren. Hij bezocht eerst het Willem Lode wijk gym nasium te Groningen, en studeerde daar na verder aan de theologische hogeschool te Kampen, waar hij op 20 april 1943 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat kand. Oosterhoff op 6 mei van datzelfde jaar (1943) door de classis Groningen beroep baar was gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland, heeft hij eerst enige tijd de Gereformeerde Kerk van Berkel en Rodenrijs als hulpprediker gediend. Tij dens zijn hulppredikerschap te Berkel en Rodenrijs kwam daar de kerkscheuring en maakte hij zich eind augustus 1944 los van de synodale besluiten. Nadat kand. Ooster hoff op 3 juli 1945 door de voorlopige classis Rotterdam te Schiedam peremptoir was geëxamineerd en toegelaten tot de be diening des Woords en der Sakramenten in de Gereformeerde Kerken (onderh. art. 31 K.O.) werd hij op 15 juli van datzelfde jaar (1945) door ds. C. Vonk van Schie dam bevestigd als predikant van de Gere formeerde Kerk (onderh. art. 31 K.O.) van Overschie. Op 5 november 1947 verwissel de ds. Oosterhoff deze kerk met die van IJsselmuiden-Grafhorst, vanwaar hij op 17 augustus 1952 naar die van Ten Post in de classis Appingedam vertrok. Tijdens zijn ambtsbediening te Ten Post was ds. Oosterhoff in de classis Appinge dam o.a. kerkvisitator; examinator exe gese Oud Testament; deputaat ad. art. 11 K.O.; secundus deputaat ad art. 49 K.O. Te IJsselmuiden-Grafhorst werd door ds. Oosterhoff een kerkbode „De Kerkklok" opgericht en te Ten Post de kerkbode „De Kerkwacht". Vooruitgang The Observer, een van de beste week bladen ter wereld, heeft aan zeer belang rijke, zeer wijze mannen, de vraag voor gelegd „Is vooruitgang mogelijk?" Dat dit blad deze vraag stelt, stelt my teleur. Ik vind het een oppervlakkige vraag. Want wij zouden eerst dienen vast te stellen wat „vooruitgang" betekent. Ik geloof niet dat die definitie te vinden is. Zeker niet een die algemeen aanvaardbaar is. Wat voor de één vooruitgang is, is het in de ogen van een ander geenszins. Zo is het ook met de vraag die dikwijls gehoord wordt: „Is de huidige mens ge lukkiger dan zijn voorvaderen?" Het ligt er maar aan wat ge onder „geluk" verstaat. En wie is „de" mens? Alle mensen? De meerderheid der mensen? Juist in tijden van spanning, crisis en vrees voor oorlog, hoor ia zeggen: „Onze grootvaders waren gelukkiger dan wij; zij leefden in een vredestijd". Ik weet het niet. Iets positiever: „Neen, ik geloof het niet". Alles is betrekkelijk. Onze grootvaders, die aan oorlog zelfs niet dachten, hadden andere maatstaven voor geluk en ongeluk. Zij konden ongelukkig zijn om zaken en ontwikkelingen die wij onbelangrijk vin den. Toen verbeeldde de bezittende klasse zich dat de verwerkelijking van het socia lisme het einde van de wereld betekende. Zij zagen i i die verwerkelijking misschien zulk een gevaar als wij in de atoombom. Is de man, die het materialiter beter heeft dan zijn vader, gelukkiger dan zijn vader? Uit onze gezichtshoek bezien moet dit zo zijn. De man die een auto bezit moet daar, uit onze gezichtshoek bezien, gelukkiger mee zijn dan de man die slechts een fiets bezat. De man die een buiten landse vakantiereis kan maken, moet ge lukkiger zijn dan zijn grootvader, die daarvan niet droomde. Is het zo? Na ons zal iedere generatie meer dingen bezitten voor haar gemak en haar ont spanning dan wij, allerlei dingen waarvan wij zelfs de mogelijkheid niet kunnen ver moeden. Zij zullen niet kunnen begrijpen dat wij het er zonder konden stellen. Over tienduizend jaar zal men de mens der twintigste eeuw zien, zoals wij de holen- mens zien. Zijn wij ongelukkig omdat wij niet be zitten wat zij bezitten zullen? Is de jongen die zijn eerste bromfiets krijgt daar gelukkiger mee dan wij waren met onze eerste fiets? Is de huidige mens gelukkiger met zijn bioscoop dan zijn overgrootvader was met de toverlantaarn? Zijn wij gelukkiger met ons elektrisch licht en onze oliestook dan grootmoeder met haar gaslicht en kolenkachel? Geeft u zelf het antwoord maar. Elias Chr. Geref. Kerken Tweetal te Zuidland B. Bijleveld te Noor deloos en G. Blom te Meerkerk, van wie eerstgenoemde is beroepen. Evang. Luth. Kérk Drietal te Woerden dr. C. J. Munter te Groningen, C. Schroder, prop. te Amster dam en mej. J. A. P. Ris, prop. te Amster dam, van wie laatstgenoemde is beroepen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goedereede B. M. Meyn- derts, kand. te Bergschehoek. - te Scheem- da C. J. van Rooijen te Zierikzee. Aangenomen naar Delft (toez.) (vac. J. J. Poot) L. Vroenindewey te Gameren. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Graftdijk c.a. E. van Stra len, proponent te Amsterdam. De Commissie Cultureel Beverwijk heeft voor het komende seizoen een viertal con certavonden vastgesteld die plaats vinden in het Kennemer Theater en worden uit gevoerd door het Noordhollands Philhar- monisch Orkest. De data met de uit te voeren werken zijn als volgt: Woensdag 15 oktober onder leiding van Henri Arends, met als solist George van Renesse (piano). Uitgevoerd wordt: Sym fonie nr. 67 van Haydn; Mathis der Maler van Hindemith; Pianoconcert nr. 1 van Brahms. Dinsdag 25 november onder leiding van Marinus Adam met als solist Theo Olof (viool). Uitgevoerd wordt: Ouverture Prins Igor van Borodien; Vioolconcert van Mendelssohn; Symphonie nr. 3 van Tsjai- kofski. Vrijdag 30 januari onder leiding van Henri Arends, met als soliste Betty Jean Hagen (viool). Uitgevoerd wordt: Sym fonie in E van J. S. Bach; Vioolconcert in D van Mozart; Eerste Rapsodie voor viool en orkest van Bartök en Hary Janossuite van Kodaly. Woensdag 4 maart onder leiding van Henri Arends met als solist Rudolf Dohm (piano). Uitgevoerd wordt: Suite Don Qui- chotte van Telemann; Pianoconcert nr. 3 van V. Beethoven; Roemeense Volksdansen van Bartèk en Notekrakersuite van Tsjai- kofski. Huygens schrijft ergens: de beste schoolvrouw is de dadelicke leer, waar mee hij bedoelt: het beste voorbeeld is de levenswijze die uit daden blijkt. Daarna gaat het woord betekenen: fei telijk, werkelijk en daaruit vloeit voort de betekenis: rechtstreeks, zonder be middeling van anderen. De burgers hebben een dadelijk belang bij algeme ne welvaart, zegt een 18e eeuws ge schrift. Van rechtstreeks naar onmid dellijk is natuurlijk slechts één stap. Naast dadelijk stond vroeger het zelfstandig naamwoord dadelijkheid voor: werkzaamheid, uitwerking, daad, in het bijzonder: daad van geweld. „De vijandelijke partijen waren haast tot dadelijkheden gekomen," schrijft een oud historicus. Volgens de voorlopige cijfers heeft de K.L.M. in het tweede kwartaal van 1958 een voordelig resultaat geboekt. Hierin was begrepen boekwinst, behaald bij verkoop van vliegend materieel. Door dit betere resultaat is een belangrijk deel van het verlies over het eerste kwartaal gecompenseerd, waardoor dit kon worden teruggebracht tot 2.382.000 over het eerste halfjaar 1958. De bedrijfsinkomsten der K.L.M. bedroegen in de eerste helft van 1958 216.136.000 tegen 219.283.000. De overige inkomsten beliepen 13.525.000 tegen f 14.002.000. De bedrijfskosten stegen van 227.012.000 tot 246.289.000, waardoor het geschil tussen de bedrijfsinkomsten en de bedrijfskosten een nadelig saldo vormden van 16.628.000, vergeleken met een batig saldo van f 6.273.000 in de eerste helft van 1957. De overige baten en lasten vertoonden over de beide perioden een nadelig saldo. In de eerste helft van 1958 bedroeg dit nadelige saldo 1.768.000 tegen 478.000 in de eerste helft van 1957. De extra afschrijvingen op het vliegende materieel bedroegen in de eerste helft van 1958 1.428.000 (v.j. 1.545.000). Het woord dadelijk hangt natuurlijk samen met daad. De eigenlijke bete kenis is dan ook: uit daden bestaand.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3