Zee van groen suikerriet temidden van grauwe dorstige bergenwon je -FILATELIE- Dubbel onweer ontlastte zich boven Oostenrijks Karinthië ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 9 mmmkt and Noodweer boven het zuiden van West-Duitsland Hittegolf in Italië Goedkoper vliegen naar New York en Montreal Juli was recordmaand voor Schiphol Contract van 96 miljoen voor afsluiting van het Haringvliet In zes jaar stampte de H.V.A. in Ethiopië een van 's werelds grootste suikerbedrijven uit de grond Kort nieuws 3-aal-laxia Eugene Goossens overleden Veel animo van kwekers voor dahlia-expositie Nederlander wilde Duits meisje de Ver. Staten binnensmokkelen Volhardend Vastberaden „Hoe groen is mijn dal" Trots Bergbeekjes werden woeste stromen; vijf doden Drie Franse vissers bij Brest verdronken |ö€!M COUNCIL; h*mr sMnémêA »f fife salf FRANKFORT, (UPI) Een storm front, gepaard gaande met wolkbreuken, is vrijdagavond over West-Duitsland ge trokken. Het kwam binnen uit Nederland, volgde de Rijn en trok daarna naar het Zwarte Woud. Bomen werden ontworteld, takken werden afgerukt, bouwstellingen bezweken en tram-leidingen werden ver nield. Bonn werd zwaar getroffen. Nog laat in de avond waren de brandweer en afdelingen van het Rode Kruis bezig om de straten van de hoofdstad vrij te maken van omgevallen bomen en dikke takken. In de hoofdstad en in vele andere plaatsen liep het openbaar vervoer vast. Een werkman werd ernstig gewond toen hij een in aan bouw zijnde muur op zich kreeg. In het ge bied om de hoofdstad heeft de appeloogst ernstig geleden. In Frankfort werd de dienst der bussen en trolley-bussen gestaakt tijdens de storm. Ook de grote luchthaven daar werd stilgelegd. Een tram-bestuurder werd ge wond toen zijn stilstaande tram door de bliksem getroffen werd. Een voorbijgan ger werd getroffen door een bloempot die door de wind van een vensterbank gebla zen werd. In Ramstein werd een arbeider dodelijk getroffen door de bliksem, toen hij een omgewaaid ijzeren hek probeerde te gebruiken als een „brug" om een over stroomde weg over te steken.Een bejaarde vrouw bezweek in Frankfort op straat ten gevolge van de hitte. ROME, (UPI) De hittegolf heeft in Italië de geestvermogens van twee per sonen aangetast. Het is deze zomer nog niet zo warm in Italië geweest. In Turijn werd een temperatuur van 42 graden Cel sius (107,6 graden Fahrenheit) gemeten. In Florence 40 graden Celsius (104 Fahr.). De politie arresteerde tientallen mensen, die 's nachts monumentale fonteinen als zwembaden gebruikten. In Rome bleef de temperatuur 38 graden Celsius (100,4 gr. Fahr.). De metereologische dienst voor spelt dat de temperatuur stationair zal blij ven, met een „lichte stijging in sommige streken". De storm van vrijdag trof streken welke hun hoogste temperatuur van dit jaar ge noteerd hadden. In Frankrijk steeg 't kwik kort voor het middaguur tot 88 graden, een record voor dat jaar. Soortgelijke tempe raturen werden opgetekend langs de Rijn en in Zuid-Duitsland. Vier mensen zijn in Italië overleden als gevolf van de hittegolf. De gemiddelde temperatuur in het land was gisteren 35 graden Celcius. De directie van de K.L.M. heeft beslo ten per 1 november met ingang van de winterdienstregeling de toeristenklasse accommodatie op de Noord-Atlantische routes te vervangen door de goedkopere „economy"-klasse, ook op de directe vluch ten Amsterdam-New York, welke worden uitgevoerd, met de DC-7C-vliegtuigen. Tpt. nu toe was, er in de. D<p-7C accommodatie voor passagiers voor de toeristenklasse, de" eerste klasse en de luxe klasse. De toeris tenklasse-accommodatie zal van 1 november af ook vervangen worden door de „econo- my"-klasse op de diensten naar Montreal, Houston en Mexico-City. De K.L.M. vervoerde in de maanden april tot en met juli van dit jaar 40.400 passagiers op de routes naar New York, Montreal, Houston en Mexico-City in de goedkopere klassen, namelijk de toeristen en de ,,economy"-klasse tezamen, tegen 30.200 passagiers in de toeristenklasse uit sluitend in dezelfde periode van 1957, een toeneming dus van 34 percent. Het aandeel van de ,,economy"-klasse in dit totaal is 78 percent, een percentage, dat naar de directie van de K.L.M. verwacht, in de komende jaren nog zal stijgen. Het aantal passagiers in de „economy"-klasse in deze viermaandelijkse periode bedroeg 31.500. Juli heeft een nieuw record opgeleverd voor het aantal passagiers, dat van Schip hol is vertroken of op Schiphol is aange komen. De K.L.M. behandelde voor de ei gen vliegtuigen en voor de B.E.A., de S.A.S., de Sabena en de Canadian Pacific Airlines niet minder dan 113.630 inkomen de en uitgaande passagiers. In juli van het vorig jaar bedroeg dit aantal ruim 96.000 en in juni van dit jaar 99.335. Juli 1957 was tot nu toe de topmaand voor het verkeer op de Amsterdamse luchthaven. Toen bedroeg het aantal in komende en uitgaande passagiers voor alle maatschappijen, die Schiphol in hun ge regelde dienst hebben opgenomen, 102.839. Dit aantal is thans aanzienlijk overschre den. In het getal van 113.630 passagiers zijn niet begrepen de luchtreizigers, d-ie op Schiphol zijn aangekomen of vandaar zijn vertrokken met de Pan American World Airways, met „El AP' en nog enkele an dere maatschappijen, die namelijk niet door de K.L.M. worden afgehandeld. Topdag voor Schiphol is 5 juli geweest met 4491 passagiers voor de K.L.M. en de door haar afgehandelde luchtreizigers van andere maatschappijen benevens 42 passa giers van de Pan American World Airways. In Utrecht is vandaag het contract gete kend waarbij de n.v. Nederlandse Sluis- en Tunnelmaatschappij zich verplicht bin nen zes jaar voor f 96.280.000 in het Ha ringvliet sluizen te bouwen ten behoeve van de afsluiting van dit water. Ir. A. Eg- gink, hoofdingenieur-directeur van de Di rectie Sluizen en Stuwen van Rijkswater staat zal het contract namens het ministe rie van Verkeer en Waterstaat onderteke nen. De n.v. Nederlandse Sluizen- en Tunnel maatschappij is een combinatie van zes aannemingsmaatschappijen: de n.v. Am- sterdamsche Ballastmaatschappij, Chris- tiani en Nielsen n.v. te 's-Gravenhage, Van Hattem en Blankevoort n.v. te Bever wijk, de n.v. Hollandsche Betonmaat- sehappij te 's-Gravenhage, de n.v. Interna tionale Gewapend Betonbouw te Breda en de n.v. Nederlandse Betonmaatschappij „Bato" te 's-Gravenhage. SuikerDrieëntwintigduizend ton per jaar levert Wonji's fabriek, Ethi- opiës ganse suikerbehoefte is gedekt. Wanneer de welvaart stijgt, stijgt ook het suikerverbruik. Wonji heeft capaciteit genoeg om die stijging op te heffen, zal over drie jaar groter zijn dan de Amerikaanse bedrijven op Hawaï, die nu nog aan de top staan WONJI. De pijl die „Wonji" zei, wees een stoffige weg aan door een berglandschap dat grauw was van de droogte. De magere paraplu-bomen en het harde, schaarse gras leken tevergeefs aan de stenige grond te zuigen en de tanige geiten die er weidden, kauwden mistroostig op onvriendelijke sprieten en keken misprijzend naar onze auto, die op de ribbels van de wasbordweg zijn stalen ingewanden er bijna uitrammelde. Dit was het Afrikaanse hoogland op zijn onherbergzaamst, een verlaten ruimte onder een grijze bedekte hemel, die grauwe wolkenslierten om de bergtoppen hing, een mistroostig decor van totale onvruchtbaarheid, dat mistroostiger werd naarmate de pasweg omhoog kroop. Totdat hij op de heuvelrug belandde, want aan de andere kant scheen de zon en hij scheen in een vallei, die daar temidden van de grauwe bergen zo onbeschrijfelijk groen lag te zijn, dat men met een speling der natuur van doen dacht te hebben. Een meer, een zee van groene weligheid, doorsneden met blauw glinsterend water, zo verleidelijk dat de auto zich vrijwel naar beneden stortte in de haast om maar dichter bij die vriendelijkheid te komen, bij dat groene dal, bij de bungalows met hun rode daken een soort Bussum in Afrika bij het zwembad waarin kinderen speelden, bij de kleurige bloemen, bij dit weilig paradijsje tussen de stoffige bergen. Autodief en gros. De Amsterdamse politie heeft een 25-jarige Hilversumse autohandelaar aangehouden, die sedert de cember van het vorig jaar 24 auto's heeft gestolen. De man had onlangs een nieuwe personenwagen van de Overtoom ont vreemd en werd daarmee in de hoofdstad gesignaleerd. De agenten, die de dief na hevig verzet overmeesterden, vonden in de wagen een camera, die ook van dief stal afkomstig was. jjllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllll KNOTS iiii!iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiii||i. SLIM TEO-jam roept mij, per advertentie toe tracteer nu uw huisgenoten op S die knotslekkere jam". Dat wil ik graag doen, zodra Teo mij ervan heeft overtuigd, dat een knots lekker is. WANTROUWEN Zelden komt het voor dat ik Het Vrije Volk niet geloof. Maar toen ik in dat blad las: in Rome is de groep door de Paus ontvangen en toegesproken; in Genève gebeurde dit op het hoofdkwartier van de Wereldraad der Kerken"; toen ge- CAUSALITEIT geloofde ik zélfs Het Vrije Volk niet Muziekhandel De Roos te Hilversum maakt in De Gooi- en Eembode propaganda tegen zijn eigen koop waar adverterende een grammo foonplaat van Little Richard: een plaat om zó bij weg te lopen (0,98)". Verder is, blijkens de zelfde advertentie, een plaat ver krijgbaar, getiteld: „Down in the Valley" met „Slim Whitman, be roemde kouboj" (vermoedelijk een van die slimme bojs die de kou's verzorgen terwijl zij een cows breien. 1 WATERZUCHT? Hoe ruig sommige kapiteins kun- 1 nen zijn blijkt uit deze kop in Trouw: H Kapitein A. Ruyg hield 44 jaar water onder zijn kiel- Hoe de kapitein 'm dat lapte staat er niet bij. Ook niet of het een blauw-geruite was. In Haarlems Dagblad deze: Wie heeft een rustbank of iets s dergel. tegen kleine vergoeding. Mag ook harmonicabed zijn. Daar man zonder werk is. Br. =j G. 7313. En hierop geef ik geen commen- taar.... Talarius 1 LONDEN, (Reuter) De vroegere diri gent van de Carl Rosa Opera, Eugène Goossens, is donderdag op éénennegentig jarige leeftijd in een ziekenhuis te Lon den overleden. Eugène Goossens, die in Bordeaux werd geboren, woonde sedert 1873 in Groot-Brittannië. Hij was de vader van de componist en dirigent Sir Eugène Goos sens. Zijn drie overige kinderen zijn ook musici van grote vermaardheid, namelijk de hoboïst Leon en de harpisten Sidonie en Marie. De allernieuwste en mooiste dahlia's uit binnen- en buitenland zijn in september in 't Haarlemse Krelagehuis te bewonderen tijdens de jubilieumtentoonstelling van de Nederlandse Dahliavereniging. De meest bekende kwekers zullen met hun favorie ten naar voren treden. Kwekers uit het buitenland zullen de beste produkten van hun teelt tonen. Ook de amateur-dahlia kwekers zullen op de tentoonstelling met hun bloemen present zijn. De tentoonstelling wordt op 13 en 14 september gehouden. Tijdens de expositie zullen demonstraties in bloemschikken worden gegeven. Een Franse vissersboot is ter hoogte van kaap St. Mathieu ten westen van Brest in aanvaring geweest met de 500 brt. metende Nederlandse kustvaarder „Jozi- na" en binnen twee minuten gezonken. Van de dertien opvarenden van het vis sersvaartuig, de „Pierrette et Lili", zijn drie verdronken. De andere tien werden opgepikt door de „Jozina". Het Nederlandse schip is met schade voor anker gegaan in de baai van Douar- nenez. De justitie te New York heeft een ver» volging ingesteld tegen de 20-jarige West- duitse typiste Karin Grauel en de 21-jari- ge Nederlandse matroos Augustinus Vil- gers uit Enkhuizen. Vilgers, een beman ningslid van het Noorse vrachtschip „Havmoy" wordt ervan beschuldigd de typiste te hebben verborgen en haar de Verenigde Staten te hebben willen binnen smokkelen. De typiste die Vilgers heeft leren kennen, wordt er van beschuldigd te hebben gepoogd de douane te misleiden. Het Duitse meisje kan een maximum ge vangenisstraf van zes jaar krijgen; de jon ge Nederlander een van vijf jaar. Beiden zullen op 5 augustus voor de rechter moe ten verschijnen (UPI). WEST-DUITSLAND. Op 29 augustus a.s. is het 150 jaar geleden, dat Her mann Schulze-Delitzsch, de „vader van komt op 25 augustus een postzegel van 40 rp. (blauw, rood en lichtgeel) in cir culatie. De zegel geeft een symbolische voorstelling van de kernsplitsing. Hij is ontworpen door Hans Schwarzenbach uit Bern. (Van onze reisredacteur) Was dit een luchtspiegeling, een spe ling der natuur? Welnee, dit was Wonji, een uitkomst die men krijgt wanneer men uit ondernemingsgeest veertig miljoen gulden met een paar Nederlandse inge nieurs en suikerplanters tezamen brengt in een moerassige, door de malaria tot onbewoonbaarheid verpeste vallei, en hen zes jaar de tijd geeft. Men krijgt dan een suikeronderneming die over drie jaar de grootste ter wereld zal zijn, die nu reeds drieëndertigduizend ton suiker per jaar oplevert en straks vijftigduizend ton zal opbrengen, die de totale suikerbehoefte van het land dekt, die de suikerprijs in Ethiopië met een kwart heeft doen dalen en aanzienlijke sommen aan accijns in de staatskas doet vloeien. Die aan zesdui zend arbeiders werk en aan veertiendui zend mensen een bestaan verschaft, die de hoogste lonen van geheel Afrika biedt: twee weken vakantie, een maand gratifi catie, doorbetaling bij ziekte, gratis wo nen, onderwijs en medische verpleging, jaarlijkse toeslagen. Die een jongere ge neratie van technici opleidt en een kleine stad vol Afrikanen in één stap van de tiende naar de twintigste eeuw brengt. Men moet er wel wat voor over heb ben, wat voor kunnen en durven. Veertig miljoen gulden investeren is geen klei nigheid. Men moest een administrateur, een chef-aanplant en een fabrieksinge- nieur in 1952 bereid vinden, met hun vrouwen, in drie keetjes in een malaria vallei te gaan wonen. Men moest een dijk van 25 kilometer lengte en kanalen voor de bevloeiing aanleggen. Een weg bouwen om de (Nederlandse) machines aan te sle pen. Even een steenfabriekje maken om de stenen voor de suikerfabriek te bak ken. Een paar dozijn rietsoorten proberen om de geschiktste te vinden voor een land, waarvan meer dan één suikerdes- kundige had gezegd, dat er nooit suiker zou groeien. Vooral ook de moed niet op geven, wanneer alles dreigde te misluk ken. Men moest even drieduizend hectare aanplanten en even zo maar midden in het Afrikaanse hoogland, van alles en iedereen verlaten, een van de modernste suikerfa brieken ter wereld uit de grond stampen. Als men dat allemaal gedaan heeft, zou den u en ik ons voor de rest van ons leven op de borst blijven kloppen. Welnu, de HVA, de Handelsvereniging Amsterdam, die het allemaal heeft gedaan, zegt op be daarde toon in zijn jaarverslag zeker niet ontevreden te zijn over het verloop van zaken in Wonji. Inderdaad, die veertig miljoen zijn er al bijna uit. Mag het even? En administrateur Rouwerda, die in 1952 een keetje betrok en nu kan zeggen „hoe groen is mijn dal", merkt met Friese kalmte op: „Het ziet er hier wel aardig uit, vindt u niet?" Maar u moet over een paar jaar eens terugkomen, wanneer de tweede fabriek klaar is en we de reste rende tweeduizend hectare van onze con cessie beplant hebben". U zult mij niet snel betrappen op de uitverkoop-ontroe ring van „Nederlands vlag wordt het hoogst gehouden in den vreemde", maar wat vond ik, daar midden in de Ethio pische bergen? Nederland ineens een, la ten we maar zeggen, nuttig land op deze wereld. Dat het allemaal van een leien dakje is gegaan, kan moeilijk worden beweerd. Zonder medewerking van de keizer zou het niet zijn gelukt, want Ethiopië heeft zo zijn eigen juridische en sociale proble men. Maar als keizer Haile Selassie zegt: „Het wordt tijd dat Ethiopië een eigen suikerfabriek krijgt", dan komt die er doorgaans ook. Naast de technische en ju ridische problemen, die andere, ook Ne derlandse, firma's in wanhoop hun plan nen hebben doen opgeven, zijn er ook moeilijkheden met de arbeiders geweest. Die lagen niet zozeer in loonkwesties, als wel op menselijk terrein. De Ethiopiër heeft een uiterst fijn vertakt rechtsgevoel, alsmede een onbedwingbare lust een rechtskwestie tot de laatste formalistische details uit te vechten. Afwijkende gewoon ten der Nederlandse bedrijfsleiding en Ethiopische arbeiders hebben wel eens tot misverstanden aanleiding gegeven, hoezeer de Nederlandse suikerplanters het stof van de gepriviligeerde positie uit de Neder lands-Indische jaren ook hadden afge schud. Nu is men elkaar gaan leren ken nen en het wederzijds begrip groeit. Tegen over de ene semi-intellectueel die een vul- pendop in zijn vestzak draagt ten bewijze van zijn in twee jaar op een Amerikaanse landbouwschool opgedane verworven heden, die de driehonderd gulden per maand die hij tijdens zijn leertijd in Wonji verdiende, te weinig vond, en ook op de HVA tegen had dat de administratie te goed was „want als er ook maar iets weg raakte, kreeg je het gegooi in de glazen", staan vijf jonge Ethiopiërs die wèl begrij pen welke kansen zij hier hebben. Zo ontkomt men niet aan trots wanneer men ,als Nederlanden ril1 JWonji .rondloopt, het hoofd blijft voortdurend in gaestdrif- tig-goedkeurend knikkende beweging'. Bij de welige suikervelden en de bedrijvige fa briek. Bij de onberispelijke kantoorgebou wen en de blinkend^gepoetste pompen. Bij de tennisbanen, de bioscoop, het zwem bad, het park, de comfortabele bungalows en vrijgezellenkwartieren van de kleine Nederlandse gemeenschap: 65 stafemployés met hun gezinnen en 35 jonge ongehuwde Nederlandse arbeiders van Stork, die op een contract van drie jaar de kans krijgen een stuk Afrika te verkennen. Eenvoudi ger, maar eigenlijk indrukwekkender nog, zijn de woonkwartieren der Ethiopische arbeiders met hun scholen en klinieken. De Chika-woningen zouden u wat primi tief voorkomen, maar deze behuizing is een enorme stap vooruit vergeleken bij de nor male Ethiopische woontoestanden. Zoals alles trouwens dat in Wonji gebeurt voor de coöperaties" werd geboren. De West- duitse posterijen brengen die dag een herdenkingszegel van 10 pf. (groen) in omloop, waarop zijn portret is afge beeld. In het Saarland wordt de zegel in de waarde 12 fr. verkrijgbaar gesteld. WEST-BERLIJN. Van 13 tot 17 augus tus wordt in Berlijn de 78ste Duitse Katholiekendag gehouden. Voor deze gelegenheid zullen twee postzegels in de waarden 10 pf (groen en zwart) en 20 pf. (rood en zwart) verschijnen. Af gebeeld is een Christusfiguur, omgeven deze veertienduizend Ethiopiërs. Zoals dit hele bedrijf, dat de grootste individuele in vestering in dit land vertegenwoordigt, voor Ethiopië een onschatbare aanwinst is. Dat een Nederlandse maatschappij er goed aan verdient, dat Nederlandse industrieën er opdrachten door krijgen, dat het Neder land in breedste zin dienstig is, is een aangename bijkomstigheid, waartegen zelfs de meest ethische hulpverlener aan onder ontwikkelde gebieden weinig bezwaar kan hebben. Ik geloof dat deze zakelijke basis uitein delijk het gezondst zal zijn. Er wordt teveel geliefhebberd in de internationale hulpver lening, de ontvangers menen bij de gevers wroeging te bespeuren over denkbeeldige wandaden uit 'net verleden en ontlenen daar een vermeend recht op hulpverlening aan. Het onzalig voorbeeld van de bij voorbaat, tot mislukken gedoende NOVIB- liefdadigheid in Soedan (men moet hopen dat er althans voldoende geld zal binnen komen om Nederland te behoeden voor het jammerlijk figuur van een veelbelovende weldoener, die als puntje bij paaltje komt geen geld op zak blijkt te hebben) doet de vraag rijzen, of, wanneer men in Neder land geld over heeft, men niet beter zake lijke projecten van Nederlandse bedrijven in het buitenland kan helpen financieren. Projecten die zowel het vreemde als ons eigen land, op gezonde grondslag, tot voor deel strekken. blauw en goudoker) komt zijn portret voor. De 4 cent heeft een oplage van 120 miljoen en de 8 cent van 40 mil joen exemplaren. De eerste dag van uitgifte is 19 september. VERENIGDE NATIES.'Op 24 oktober, de Dag van de Verenigde Naties, geeft de postdienst van de UNO een serie van twee postzegels uit, waarmee de Economische en Sociale Raad van de V.N. wordt geëerd. Het zijn een 4 cent (groen) en een 8 cent (rood). Beide waarden vertonen vijf tandraderen als symbool van de werkzaamheden van door een symbolische voorstelling van de kosmos. Dit ontwerp werd ontleend aan het officiële propaganda-affiche van de Katholiekendag. De zegels zul len op 13 augustus voor het eerst ver krijgbaar zijn. VERENIGDE STATEN. De derde uit gifte in de serie „Kampioenen van de vrijheid" is ter ere van de Hongaarse patriot Jajos Kossuth (1802-1894). Op een 4 cent (oker) en een 8 cent (rood, Geen Nederlandse slachtoffers Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn bij de Nederlandse ambassade te We nen géén berichten ontvangen, dat Neder landers hun leven zouden hebben verlo ren bij de overstromingsramp in Oosten rijk. de ECOSOC. Het opschrift „De Econo mische en Sociale Raad om een betere levensstandaard voor alle volken te bevorderen" luidt op de 4 cent in het Engels en op de 8 cent in het Frans. De zegels zijn ontworpen door de Deen Ole Hamann. (Van onze correspondent in Wenen) Een dubbel onweer, dat bijna tegelijker tijd boven het centrum van het vakantie- gebied in Karinthië (Oostenrijk) losbrak, heeft grote verwoestingen aangericht in Millstatt en in de omgeving van het Ossi- acher meer. Vooral de vakantiegangers in Millstatt en in Bodensdorf hebben zware verliezen geleden. Ten minste vijftien auto's werden meegesleurd door het ge weld van anders rustige bergbeken. Vijf personen zijn omgekomen, en twee, een echtpaar, worden nog vermist. Tegen acht uur donderdagavond ont stond een zwaar onweer op de tweeduizend meter hoge Millstatter Alpe. Tezelfder tijd vormde zich ten oosten daarvan, in de richting van Villach, een tweede on weer. Millstatt zelf bleef zonder onweer en de zomergasten bleven op de prome nade wandelen. Binnen een half uur ech ter ontstond er boven in de bergen een wolkbreuk, waardoor het riviertje de Rie- gerbach, dat door Millstatt stroomt, tot vijf meter hoogte aanzwol en alles mee- Bussum in Afrika: een zwembad, bloemen en bungalows. Het leven in Wonji heeft zijn aangename kanten. sleepte wat het water in de weg stond. Ook de beek in Pesentheim richtte grote verwoestingen aan op het kampeerterrein aan het Millstatter meer waar twintig ten ten, acht auto's en de uitrusting van meer dan dertig vakantiegangers werden weg gespoeld. Iets dergelijks gebeurde in Lam- mersdorf, enige kilometers boven het meer gelegen. Ook Tschoeran en Bodens dorf, aan het Ossiacher meer, hebben zwa re schade geleden. Van ruim 1400 meter hoogte waren daar de beekjes, De Raab- bach-en de Schifflingbach, daar tót oj? ëën breedte van acht meter aangezwollen. Er werd 22.000 vierkante meter grond met stenen, bomen en rotsen weggeslagen. Bij genoemde plaatsjes verenigden zich de twee beekjes tot een geweldige stroom, die een breedte kreeg van viertien meter en grote verwoestingen aanrichtte. De oorzaak van de catastrofe moet daar in worden gezocht, dat het gekapte hout op de bergen niet naar het dal was ge transporteerd, zodat het regenwater op vele plaatsen door de vele en hoge hout stapels werd tegengehouden en slechts op enkele punten een uitweg kon vinden. Bij de wolkbreuk stortte alles met groot ge weld omlaag. (Reuter) In een bioscoop in Bodens dorf werden de bezoekers verrast door het wilde water. Twee mensen werden door de stroom meegesleurd. Ook de auto's die voor de bioscoop geparkeerd stonden, wer den weggespoeld. Militairen, brandweer lieden en politiemannen zijn bezig met het vrijmaken van de wegen, die door mod derstromen onbegaanbaar zijn geworden, het versterken van bruggen en het bergen van auto's uit het Millstatter meer. Het herstel van de schade zal vermoedelijk een maand vergen. Reinhard Kamitz, de Oostenrijkse minister van Financiën, die zijn vakantie in Karinthië doorbrengt, heeft vrijdag het getroffen gebied bezocht. Volgens de schattingen bedraagt de scha de ongeveer acht miljoen gulden. De Oos tenrijkse regering heeft toegezegd ten minste twee derde hiervan voor haar re kening te nemen. ZWITSERLAND. Ter gelegenheid van de tweede internationale conferentie voor het vreedzaam gebruik van atoomenergie, die van 1 tot 13 septem ber in Genève zal wórden gehouden,

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9