Dighenis stelt een bestand voor op Cyprus Westduitse mijnindustrie heeft enorme kolenoverschotten HET WEER Premier van referendum Irak voor een in Jordanië Dienstplichtwet wordt gewijzigd Haarlems Dagblad Regering wil individueel klachtrecht erkennen Ook in Limburg grote kolenvoorraden H'j dreigt met tegenactie op zondag V.S.V 1 tegen V.S.V. Kampioenen '48 Complete Uitrustingen BDIT1E VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN EUROPEES OVERLEG IN BONN Kolenprijzen stabiel A?e MORRIS fjeforet/ot/óvi// Wisselvallig Er worden geen nieuwe mijnwerkers aangesteld Werkloosheid gestegen door seizoensinvloeden Dronkeman verwondde met zijn auto vijf personen Cees Laseur ziek in Parijs Frankrijk en Irak Overgangskabinet in Libanon? Hedenavond - 6.30 uur VOETBALWEDSTRIJD Het woord is aan... Uitzending militairen buiten Nederland Vakbondsfunctionaris in de V.S. zwaar mishandeld Twee doden in het verkeer 73e JAARGANG No 22 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjks DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 175 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Bonn) DE SITUATIE IN DE MIJNINDUSTRIE IN WEST-DUITSLAND is volgens de mijndirecties zelf kritieker dan ooit in de laatste jaren geworden. De onverkochte voorraad kolen bij de mijnen is gestegen tot 8.5 miljoen ton, te weten 5.4 miljoen ton kolen en 2.4 miljoen ton cokes (hetgeen gelijk staat met 3.1 miljoen ton kolen). Dit komt overeen met de produktie van achttien volle dagen van de gehele Westduitse mijnindustrie. Hiermee is de hoogste onverkochte kolenvoorraad sedert 1932 bereikt. De mijndirecties zullen hierdoor gedwongen zijn nog meer vrije dagen en kortere arbeidsweken voor de mijnwerkers in te voeren. Ook overweegt men ernstig om be paalde mijnen te sluiten. De Westduitse mijnindustrie heeft zelf steeds weer voor gesteld om de eigen produktie te beschermen door een beperking van de invoer van Amerikaanse kolen en van olie. Men wijt de teruggang van de kolenafzet in West- Duitsland namelijk aan het succes van de verkoop van relatief goedkope ingevoerde Amerikaanse steenkool en aan de uitbreiding van het gebruik van stookolie voor industriële en particuliere doeleinden. In het Roergebied meent men voorts dat indien deze ongewenste voorraadvorming doorgaat op de wijze als thans geschiedt, tegen het einde van dit jaar de voorraden zullen zijn aangegroeid tot 12 miljoen ton. Volgens berichten uit Dusseldorp komt er op een gegeven ogenblik, dat men nu reeds ziet naderen, een einde aan de mogelijk heid alle kolen op te slaan. Dat moment bepaalt de sluiting van bepaalde bedrijven. Dit alles hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling van de Westduitse staalin dustrie, waarin steeds meer aangekondig de ontslagen onder de arbeiders voor komen. Zo kritiek is de toestand in de West duitse steenkolenindustrie geworden, dat er morgen anderhalve dag voor het be gin van Adenauers vakantie nog te Bonn een uitgebreid overleg zal plaats vinden met de bondskanselier over dit vraagstuk. Aan het gesprek met Adenauer zullen onder meer vertegenwoordigers der mijndirecties, der vakbonden en de mi- nister-president van Noordrljn-Westfalen, Meyers, deelnemen. Voorts zijn vertegen woordigers van de Hoge Autoriteit, van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Luxemburg, uitgenodigd. Men is er zich te Bonn van bewust, dat het kolen- probleem niet slechts economische, maar ook politieke betekenis begint te krijgen omdat zovelen afhankelijk zjjn van de mijnindustrie. Men hoopt van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal toe stemming te krijgen om de vele mijn werkers, die nog slechts voor enkele uren per week aan het werk kunnen worden gehouden, financieel te helpen. Het is vol gens de Europese overeenkomsten van de E.G.K.S. verboden in dergelijke gevallen steun te verlenen, daar men dit als staats- subsidiëring beschouwt. Het wordt onmogelijk geacht om de kolenprijzen sterk te doen dalen en dus aan te passen aan de prijzen van Ameri kaanse kolen en olie, omdat de sociale lasten van de mijnen bijzonder hoog zijn. Men hoopt in staat te zijn de prijzen van olie en Westduitse kolen enigszins nader tot elkaar te brengen, waarover donder dag te Bonn gesproken zal worden met de directeuren van de grote oliemaatschap pijen in Duitsland, onder wie de Neder lander Van Drimmelen, directeur van de Shell te Hamburg. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft aan beide Kamers der Staten- Generaal medegedeeld, dat de Nederlandse regering heeft besloten over te gaan tot het afleggen van een verklaring, dat zij het individuele klachtrecht, bedoeld in ar tikel 25 van het op 4 november 1950 te Rome gesloten verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheden, zal erkennen. Over deze aangelegenheid zijn destijds uitvoerige gedachtenwisselingen gehouden in de beide Kamers. De regering laat de vraag in het midden, of volgens de Grondwet de goedkeuring van de Staten- generaal van de af te leggen verklaring vereist is. Zij stelt echter prijs op deze goedkeuring in deze belangrijke aangele genheid en wil de af te leggen verklaring daarom aan het oordeel der beide Kamers onderwerpen, indien deze vóór 31 augustus de wens daartoe te kennen geven. Doen zij dit niet dan wordt de verklaring geacht, te zijn goedgekeurd. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR. 48'A'DAR TEL. 717162 NYLON REGENJASSEN 59.50 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid west en west. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lager. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S. (Van onze correspondent in Limburg) In verband met de moeilijkheden welke de staatsmijnen momenteel ondervinden met de afzet van hun cokes en industrie kolen, heeft de directie enkele ingrijpende maatregelen genomen. Voorlopig zullen geen mijnwerkers meer aangenomen wor den, behalve voor de anthracietmjjn Wil- helmina in Terwinselen. De anthraciet- afzet wordt namelijk nog steeds niet ge stagneerd. Wel blijven de staatsmijnen doorgaan met het werven van jonge ar beiders voor hun opleidingsscholen. Zoals wij reeds hebben gemeld heeft de directie eerder besloten honderd Italiaan se ondergronders uit haar vetkoolmijnen Hendrik en Emma over te plaatsen naar de Wilhelmina en honderdvijftig naar de anthracietmijnen van de Oranje-Nassau- mijnen en de Laura en Vereniging. Deze overplaatsing verloopt vlot en zal in het midden van deze maand voltooid zijn. De verzending van de eigen vetkolen naar de eigen cokesfabrieken der Staatsmijnen is vertraagd en de produktie van cokes zal voorlopig niet verder worden opgevoerd. Dit kon niet alleen bereikt worden door de verplaatsing van Italiaanse arbeiders, maar ook door de werving van nieuwe mijnwerkers buiten Limburg stop te zet ten. Desondanks is de totale bezetting van de staatsmijnen gestegen tengevolge van de vele nieuwe indiensttredingen van de De geregistreerde arbeidsreserve is vooral door seizoensinvloeden tussen eind juni en eind juli van dit jaar met bijna 4.000 mannen gestegen. Volgens een opgave van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid bedroeg deze re serve eind juli 77.302 mannen tegen 73.579 eind juni. Voorts waren er eind juli 6.052 werkloze vrouwen geregistreerd tegen 4.820 eind juni. Het aantal openstaande aanvragen steeg in dezelfde periode voor mannen van 25.633 tot 28.014 en voor vrouwen van 25.151 tot 25.406. Eind juni en eind juli 1957 bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve respectieve lijk 31.484 en 37.016, het aantal werkloze vrouwen respectievelijk 2.440 en 3.320. Het aantal openstaande aanvragen eind juni en eind juli 1957 bedroeg respectievelijk 64.151 en 65.076 voor mannen en 39.265 en 38.852 voor vrouwen. Van het aantal eind juli 1958 ingeschre ven mannen van 77.302 werkten er 12.811 op sociale werkvoorzieningsobjecten en 13.177 op aanvullende werken. Van de 6.052 ingeschreven vrouwen werkten en 519 op sociale werkvoorzieningsobjecten. De geregistreerde arbeidsreserve was eind juli als volgt over de provincies ver deeld (tussen haakjes de cijfers van eind juni): Groningen 6.984 (7.444), Friesland 5.967 (5.155), Drente 7.321 (6.433), Overijsel 6.771 (6.208), Gelderland 7.823 (7.056), Utrecht 4.015 (3.556), Noordholland 10.702 (10.410), Zuid-Holland 12.096 (11.462), Zee land 2.252 (2.465), Noord-Brabant 10.558 (10.602) en Limburg 2.813 (2.748). Bijna driehonderd zeekadetten nemen deel aan een zomerkamp van de Koninklijke Marine aan de Loos- drechtse plassen. Maandagmiddag zeilden ze uit met 24 sloepen voor een „vossenjacht" te water, wat men noemt in hun element. laatste maanden; het aantal diensten werd ook nog groter door een scherpe daling in het verzuimpercentage en het aantal ont- slaggevallen. De mijnwerkers zijn „honk vaster" geworden, nu er een zekere crisis is ingetreden als gevolg van de zachte winters, de wijzigingen in de conjunctuur en de scherpe concurrentie van de olie. Ten aanzien van dit laatste punt zijn de staatsmijnen niet van plan met de armen over elkaar te blijven zitten. De staatsmijndirectie hoopt, dat de ge troffen maatregelen maar van korte duur zullen behoeven te zijn nu zich een lichte verbetering in de conjunctuur ontwik kelt. Door de getroffen maatregelen heeft ze de belangen van de eigen personeels leden zoveel mogelijk willen veiligstellen. NICOSIA (Reuter) Dighenis, de lei der van de EOKA, de verzetsorganisatie der Griekse Cyprioten, heeft in pamflet ten, die in de Cyprische hoofdstad Nico sia zijn verspreid, een onmiddellijk in gaand bestand afgekondigd „in alle ope raties tegen de Britten en Turken". „In dien de uitdagingen der Britten en Tur ken, ook na het door ons afgekondigde be stand, aangehouden, behoud ik mij na 10 augustus het recht voor een onmiddellijke tegenactie te gelasten", aldus Dighenis' bestandsaankondiging, die volgt op een golf van gewelddaden. Alleen in juli vie len er 97 doden, meer dan in welke maand ook van de veertig maanden, die de wan ordelijkheden op Cyprus thans ebben ge duurd. Maandag zijn twee Turken en twee Grieken om het leven gekomen. Algemeen verwacht men dat de Britten met minder gestrengheid tegen de EOKA zullen op treden, teneinde Dighenis niet in de ge legenheid te brengen nieuwe represailles uit te voeren. Ruim tweeduizend man Britse troepen nemen deel aan een groot scheepse operatie tegen de EOKA in het oosten van het eiland. Britse militaire kringen staan terughou dend tegenover het bestandsaanbod van Dighenis. Men acht het zeker niet onmo gelijk dat Dighenis, na de arrestaties in de afgelopen week en als gevolg van de uitgebreide campagne tegen de EOKA, tijd wil winnen om zijn gedunde gelederen enigszins te reorganiseren. Dighenis heeft in het verleden reeds twee maal een bestand aangeboden. De eerste maal in augustus 1956, de tweede keer in maart 1957. Dit tweede bestand werd een jaar lang gehandhaafd en geen Brit werd gedurende deze periode op het eiland ge dood. Aan het einde daarvan namen de onlusten en de terroristische activiteiten echter in hevigheid toe en daarom hebben de Britse militairen niet veel vertrouwen De bedreigde jonge vorst Hoessein van Jordanië maakt dezer dagen een demonstratie van het te zijner beveili ging naar Amman gezonden Britse parachutistenregiment mee. Men ziet hem temidden van een groep Engelse officieren terwijl hij een valscherm betast. Gisteravond omstreeks zes uur heeft een 26-jarige jongeman uit Noordwijk, die zonder in het bezit te zijn van een rijbe wijs en onder invloed van sterke drank verkerend een bestelauto bestuurde op de Gooweg tussen de Schelpweg en de Lan- gelaan te Noordwijkerhout, eerst een mo torrijder met duo-passagiere en enkele honderden meters verder drie wielrijders bij het inhalen aangereden. Een achtjarige jongen, die bij zijn vader achterop de fiets zat kreeg bij de aanrij ding een slagaderlijke bloeding aan de hals. Twee juist passerende verpleegsters konden de bloeding echter vrij spoedig stelpen. Met bovendien een ernstige been wond werd het jongetje snel naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De vader van de jongen kwam met zijn hoofd op de weg en kreeg een hoofdwond. Zijn beide andere zoons, waarvan er een vóór en een achter hem reed, werden in de berm geslingerd en licht gewond. Van de berijders van het motorrijwiel kreeg de duo-passagiere enkele snij- en schaaf wonden. De bestuurder kreeg geen letsel. BAGDAD (Reuter Irak zal geen be sluiten inzake het verdrag van Bagdad nemen, zonder eerst contact met de ande re leden van het pact te hebben opgeno- (Van onze correspondent in Parijs) Cees Laseur, directeur van de Haagse Comedie, is op de terugweg van zijn vakan tie aan de Rivièra door een maagbloeding overvallen. Hij is in een ziekenhuis in Pa rijs opgenomen. De toestand van de acteur Cees Laseur leek vanochtend bevredigend. Wij hebben zowel met zijn vrouw als met een zijner dochters gesproken en beiden hoopten dat het mogelijk zal zijn dat de patiënt over een dag of drie naar Nederland vervoerd zal kunnen worden. Dat zou dan per vlieg tuig moeten gebeuren. Laseur is opgenomen in de Salie Rostan van het St. Antoniusziekenhuis aan de Fauborg St. Antoine. Hij is daar onder behandeling van de Parijse specialist dr. J. Paraf. Laseur voelt zich na de maagbloeding, welke hij heeft gehad, nog zwak en hij zal zeker ook nog na zijn terugkomst in Ne derland nog geruime tijd rust moeten houden. men. Dit heeft de Iraakse eerste-minis- 1955 verbroken. Zaitsev was kortgeleden hoofd van de afdeling Nabije-Oosten van het Russische ministerie van Buitenland se Zaken. Hij was reeds ambassadeur te Bagdad van februari 1945 tot augustus 1948. ter, brigade-generaal Karim al Kassem maandag op een persconferentie ver klaard. De voor de hand liggende oplossing voor de Jordaanse kwestie noemde hij een volksstemming. „Koning Hoessein heeft mij ter dood veroordeeld, maar wij zullen niets tegen hem doen. Laat zijn volk beslissen", aldus de premier. PARIJS (UPI) Van officiële zijde in de Franse hoofdstad is maandag tegenge sproken, dat een aanbod van de Franse regering de nieuwe regering van Irak te erkennen, door Bagdad zou zijn afgewe-' zen. Een desbetreffend bericht was door het semi-officiële persbureau voor het Nabije Oosten gepubliceerd. Frankrijk had wel zijn „tevredenheid" betuigd via de Zwitserse zaakgelastig de in Bagdad over verklaringen, die door de Iraakse minister van Buitenland se Zaken waren afgelegd, aldus officiële zegslieden in Parijs. in Dighenis' bestand. Aan de andere kant acht men het, zowel op het eiland als te Londen, evenmin onmogelijk, dat de alge mene afschuw over de moorden op twee Britse militairen tijdens dit weekeinde, Dighenis te denken hebben gegeven. Wat ook de redenen zijn, Britse functio narissen zijn hoopvol dat het aanbod van de EOKA-leider een eerste teken is dat er een einde zal komen aan de bloedige on lusten die de laatste maanden, met de deelneming van de Turkse bevolking, een nog veel ernstiger karakter hebben gekre gen. Inmiddels hebben de militaire autoritei ten de overbrenging van gezinnen van Britse militairen op Cyprus stop gezet. Dit verbod zal tot nader order van kracht blij ven, zo verklaarde een officiële woord voerder te Londen. NICOSIA (Reuter) Een rechtbank te Nicosia heeft een 24-jarige Turkse Cy prioot ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Griekse Cyprioot tijdens ongeregeldheden tussen Grieken en Tur ken op 8 juni. Op grond van de noodmaat regelen op Cyprus zijn de rechtbanken verplicht degenen, die onrechtmatig een vuurwapen afschieten, ter dood te veroor delen. BEIROET (AFP) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat het kabinet- Sami el Solh mogelijk binnen 48 uur zal worden vervangen door een overgangska binet, hetgeen, na de verkiezing van opper bevelhebber generaal Sjehab tot president, de tweede fase zou zijn in het streven, om de Libanese crisis op te lossen. Dit werd vernomen na verklaringen van ministers, die maandagmiddag ten huize van de pre sident een kabinetsvergadering hadden bijgewoond. Solh heeft de bereidheid tot aftreden in een radiotoespraak te kennen gegeven. TRIPOLI (UPI) De oppositieleider Kasjid Karami heeft zijn troepen gelast, de vijandelijkheden tegenover te rege ringstroepen te staken en met hen samen te werken. Hij beval zijn volgelingen vriendschappelijk met de vroegere tegen standers om te gaan. (Reuter) In kringen, die nauwe be trekkingen onderhouden met de groep waarnemers van de UNO in Libanon is ge zegd, dat de groep zich bij de Amerikaan se strijdkrachten heeft beklaagd over Amerikaanse verkenningsvluchten in het grensgebied Dergelijke vluchten, aldus de klacht, brachten de UNO-verkenningen in gevaar. De Amerikaanse ambassadeur in Liba non, McClintock, heeft zaterdag op een persconferentie in Beiroet gezegd, dat een „stevig" dossier over infiltratie aan de Li- banees-Syrische grens wordt aangelegd en spoedig naar Washington zal worden ge zonden. Advertentie in het SPORTPARK SCHOONENBERG Entreeprijzen: Tribune 1.— Staanplaatsen 0.50, Jongenskaarten 0.25. Peter Sirius: Het is merkwaardig hoeveel plichtsbe sef de mens heeft als het om de plichten van anderen gaat. Verwacht kan worden, dat binnenkort dienstplichtige militairen van land- en luchtmacht zonder hun toestemming of die hunner ouders en zonder dat daartoe een speciale machtigingswet wordt afge kondigd, worden uitgezonden naar gebie den buiten Nederland. Minister Staf zal de volgende maand bij de Staten-Generaal het voorstel indienen tot een desbetreffen de wijziging van de Dienstplichtwet. De jongste ontwikkelingen binnen en buiten het Nederlandse territoir maken deze wij ziging op korte termijn noodzakelijk. Hierdoor wordt het mogelijk dienstplich tige militairen, niet behorend tot de Ko ninklijke Marine, uit te zenden naar Ne derlands Nieuw Guinea, Suriname en de Antillen en eventueel ook naar elders. De dienstplichtigen van de marine kunnen reeds overal worden heengezonden. De wetswijziging zal voorts de voorgenomen uitzending van troepen naar Nieuw Gui nea aanzienlijk vereenvoudigen. De groep van specialisten op het gebied van de luchtafweer, die in eerste instantie naar Nieuw Guinea zal worden gezonden, zal namelijk niet uitsluitend uit beroepsper- soneel kunnen worden betrokken. Ook aan mogelijke verzoeken van de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties om steun bij de vorming van V.N.- politietroepen, waarvan bijvoorbeeld spra ke is geweest in verband met Libanon, zal de Nederlandse regering dan eventu eel gemakkelijker kunnen voldoen. In de Grondwet was de beperkende be paling ten aanzien van de uitzending van dienstplichtige militairen bij de wijziging van 1956 reeds vervallen. De Dienstplicht wet is echter nimmer dienovereenkomstig gewijzigd. De omstandigheden maakten het niet direct nodig, dat er dienstplich tigen werden gezonden naar gebieden bui ten Nederland. Thans is de praktijk even wel in strijd gekomen met meer bepalin gen in de Dienstplichtwet, bijvoorbeeld wat de duur van de dienstplicht en de broederdienst betreft. Advertentie voor alle Maatschappijen van de Koopvaardij en Radio Holland leveren wij direkt uit voorraad. ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Gangsters leverden hem af bij ziekenhuis PONTIAC (Reuter) Een functionaris van de machtige Amerikaanse vakbond van vrachtautochauffeurs, Frank Kierdorf, is maandag in de omgeving van Pontiac in Michigan, naar hij zwaar gewond in een ziekenhuis te Pontiac heeft meegedeeld, door twee mannen met benzine overgoten en in brand gestoken. De mannen hadden hun slachtoffer later in een auto naar een ziekenhuis gereden en hem op een gras veld voor het gebouw neergelegd. Kierdorf kwam wankelend met zware brandwonden het ziekenhuis binnen. Aan vankelijk weigerde hij zijn naam te zeggen. Zijn identiteit werd vastgesteld met be hulp van vingerafdrukken. Zijn toestand werd kritiek genoemd. Frank Kierdorf werd vorig jaar door een commissie van onderzoek van de Ameri kaanse Senaat ondervraagd over misbrui ken bij zijn bond. Hij beriep zich veertig maal op het recht beantwoording van vra gen te weigeren indien men zich zelf hier door in een kwaad daglicht zou stellen. De senaatscommissie zal vandaag de voorzitter van de vakbond van vrachtauto chauffeurs, James Hof fa, ondervragen over de betrekkingen tussen de bond en Frank Kierdorf. Frank Kierdorf is een neef van Hoffa's assistent, Herman Kierdorf, die vorige week voor de Senaatscommissie is gedaagd om te worden ondervraagd over bedreigin gen aan het adres van een vrouwelijke ge tuige. Ook Herman Kierdorf maakte toen gebruik van de grondwetsbepaling, die hem het recht geeft beantwoording van vragen te weigeren. In de Oranjeboomstraat te Rotterdam is de 12-jarige Roelof Koopmans, toen hij op een verkeersheuvel een tram van lijn 3 tegemoet liep, gestruikeld. De jongen viel tegen de bijwagen en is zwaar gewond naar het Westerziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat hij was overleden. Op de Oostkousdijk te Rotterdam is de 53-jarige J. Bosschaart uit de Pleret- straat dood aangetroffen. De man, die per fiets was, had even tevoren nog naar een kennis gewuifd. Niemand heeft echter ge zien dat hij is gevallen. De politie over weegt de mogelijkheid dat hij het slacht offer is geworden van een aanrijding.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1