Kroesjtsjev's antwoord met spanning verwacht HEN geeft uw zenuwen rust CPanda de protonplopper"^ Westerse oliekringen verwachten van het nieuwe Irak scherpe oliepolitiek z. J Wereldnieuws Het blijft nog koel weer Hier zijn dan de 6 gelukkige geslaagden 't Silver Stoepke Bescherm Uw haar tegen zon en water met rhaarcreme och ió het zo DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 De royaltykwestie in het Nabije Oosten Rusland bereid tot tien percent van de winst Ver. Holl. Sigarenfabrieken sloten 1957 met verlies af Goenoeng-Malang passeert opnieuw dividend Dekkingspercentage voor df Nieuwe verzekeringen Daggeld verlaagd Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Lager dividend Van Mierlo EBU-overschot voor Nederland in juli Speculaties ontspant en is zo lekker N. Kunst- verkopen Bejaarde inwoner van Ede vermoord se qsor-a 'Examens ^eson Grote inbraak bij Amsterdamse juwelier iê Nu het nieuwe regime in Irak door de meeste der westelijke mogendheden is erkend verwacht men in internationale oliekringen te Londen, dat het volgende „gebaar" van de nieuwe heersers in Bag dad een herziening zal zijn van de over eenkomsten, die met de westelijke olie maatschappijen werden gesloten, hetgeen later gevolgd zou kunnen worden door een nationalisatie zonder meer van de Iraak- se olie. Het volk eigenaar Men verheelt echter in genoemde olie kringen niet, dat elk verlangen met be trekking tot een herziening van de over eenkomsten in overeenstemming zou zijn met een briefwisseling van 1951, waal-in De gang van zaken bij de N.V. Verenigde Hollandse Sigarenfabrieken te 's-Graven- hage is naar in het jaarverslag wordt medegedeeld in 1957 niet gunstig geweest. Vooral de resultaten van de sigarenfabrie ken waren zeer onbevredigend. De siga renfabricage is een loonintensief bedrijf en derhalve zijn de resultaten ongunstig beïnvloed door de in dit verslagjaar val lende loonsverhogingen en compensatie voor huurverhoging. Deze extralasten, welke niet in de pr ijzen van het eindpro- dukt doorberekend konden worden, be droegen in dit jaar ruim 100.000. Van de grossiers- en detailbedrijven ontwikkelden vooral de eerste zich gunstig, hetgeen in een verhoogde winst van deze groep tot uitdrukking komt. De winst van het houtbewerkingsbedrijf vertoont geen grote schommeling. De exploitatie van vaste goederen is in hoofdzaak ongunstig beïnvloed door een afschrijving ad 20 per cent op de kosten van een in 1955 en 1957 verbouwd kantoorpand, welke verbouwing onder meer noodzakelijk was voor de in voering van een mechanische admini stratie. Er werd in het afgelopen jaar een ver lies geboekt van 62.130,—. Voorgesteld wordt dit te verminderen met het winst saldo van het vorige jaar ad. 6.027,— zodat een verliessaldo van 56.103,op nieuwe rekening overgaat. De resultaten van het concern gedurende de eerste maanden van 1958 zijn, alhoewel beter dan in 1957, nog steeds niet tenvolle bevredigend. De directie hoopt door de verdere doorwerking van de aangevangen mechanisatie in staat te zijn de kostprijzen in de sigarenfabrieken te verlagen. Daar naast vertoont de afzet van de produkten een stijging, terwijl de grondstoffenpositie gunstig is te noemen. Advertentie die konden aantonen dat zij PRECIES 74 punten hadden op hun rapport Eindexamen U.L.O. 1958. Ie. Mej. F. van der Haak, Molenaer- straat 26zw„ Haarlem ontvangt een prachtig 15 st. anker hor loge van het bekende merk EEMOVA 2e. Mej. C. Beets, Albert Cuypstr. 42 IJmuiden zal in het bezit ko men van een 15 st. Anker hor loge van het overbekende merk Z E N T R A. 3e. De heer Sellers. Bosboom Tous- saintlaan 62 Heemstede, ont vangt een uitstekend 12 steens PRISMA ankerhorloge. 4e. Mej. M. E. Elshout, Wagenma kerslaan 13 Haarlem, ziet zich in het bezit van een subliem 17 st. Anker horloge, merk INDUS. 5e. Mej. E. Hartog, Kerklaan 8, Zuid- Schalkwijk, mag een mooi UNION 15 st. Anker horloge komen halen. 6e. Mej. C. J. M. Zonneveld, Maria- straat 10 Hillegom, ontvangt als laatste een fraai JUNGHANS- horloge. Allen van harte proficiat en onze beste wensen voor de toekomst. U weet het, bij slaagt u altijd De kleine zaak met de grootste keuze Keuze uit meer dan 1000 horloges, o.a. REMOVA - PRISMA - UNION - INDUS - ZENTRA - JUNGHANS. Grote Houtstraat 49 - Telef. 20048 de Iraq Petroleum, de Mosul Petroleum en de Basrah Petroleum uitdrukkelijk Irak het recht toekenden een wijziging te verlan gen, wanneer een van zijn nabuurlanden betere voorwaarden zou verkrijgen dan een verdeling van de winsten in gelijke delen. Wat de mogelijkheid van een nationalisa tie aangaat, het principe daarvan werd duidelijk vastgelegd in de nieuwe grond wet van Irak, waarin wordt gezegd, dat alle ondergrondse hulpbronnen van het land aan het volk toebehoren. De staat zal echter pas na een billijke schadeloosstelling overgaan tot onteige ning van buitenlandse bezittingen. Het lijdt geen twijfel of elk verzoek van Bag dad tot herziening zal geïnspireerd wor den door de nieuwe overeenkomsten, die onlangs door Saoedi-Arabië, Koeweit en Perzië met verschillende maatschappijen werden gesloten en die over het algemeen voorzien in een vergroting van de royal ties, die aan de concessie-landen worden betaald. Onverzoenlijk Men vreest echter te Londen, dat het nieuwe regime in Irak nog onverzoenlij ker zal blijken te zijn dan de andere lan den van het Nabije Oosten. De nieuwe lei ders in Irak bereiden reeds op discrete wij ze de weg door te verklaren, dat de Sov jet-Unie, die bereid is de olie in Irak te exploiteren, genoegen zou nemen met een winst van tien percent. (AFP). Ook in 1957 is de eigen onderneming van de cultuurmaatschappij „Goenoeng-Ma lang" n.v. te Amsterdam niet in exploita tie geweest. De vennootschap beschikt in Indonesië nog over een kleine kinabast- voorraad, opgeslagen op de onderneming Pasir Nangka, die geleidelijk wordt afge leverd aan de kininefabriek in Bandung. Voor de deelneming, de n.v. cultuurmaat schappij „Sukawana", was 1957 winstge vend en dit niet alleen dank zij verkoop van diverse machines en installaties. Het overgrote deel der schulden van Sukawa na kon worden afbetaald. De exploitatierekening sluit met een nadelig saldo van rp. 20.979 (v.j. 13.540). De vermogensoptelling Indonesië sluit, na bijtelling van het verliessaldo van vorige jaren ad rp. 9.742, met een verliessaldo van rp. 30.721, welk bedrag naar nieuwe rekening wordt overgebracht. De winst- en verliesrekening geeft een saldo verlies aan van 3.799 (v.j. 1.577), welk bedrag wordt toegevoegd aan het sal do verlies vorige jaren ad 58.955, zodat de balans per uit. 1957 sluit met een ver liessaldo ad 62.754. Dit saldo wordt even eens naar nieuwe rekening overgeboekt. Evenals over 1956 wordt het dividend ge passeerd. De Federal Reserve Board heeft bepaald, dat een koper van aandelen minstens 10 percent van de aankoopprijs direct moet betalen, tegen tot dusverre 50 percent. Van april 1955 tot januari 1958 was deze marge eveneens 70 percent, maar als maatregel tegen de recessie en ter bevordering van de handel op de effectenbeurs werd het percentage toen verlaagd tot 50 percent. De verhoging van het dekkingspercen tage, waartoe maandag werd besloten, doet veronderstellen, dat de Federal Reserve Board van mening is dat speculatie een grote rol speelt bij de huidige koersstijging op de effectenbeurs. Volgens een woord voerder van de F.R.B. is het doel van de maatregel te voorkomen, dat te veel van krediet gebruik wordt gemaakt voor het aankopen en aanhouden van effecten. (Reuter). Volgens het C.B.S. is in juni voor 323 miljoen aan nieuwe levensverzekeringen afgesloten, waarvan 137 miljoen kapi taal-, 163,6 miljoen rente- en ƒ22,4 mil joen volksverzekering. In het eerste half jaar 1958 is voor 868 miljoen aan kapi taal-, ƒ854,0 miljoen rente- en 134,4 mil joen volksverzekering afgesloten, in totaal dus voor 1856.4 miljoen. Voor dezelfde periode van 1957 bedroegen deze cijfers resp. 823,1 miljoen, 923,1 miljoen, 124,3 miljoen en 1870,5 miljoen. Het tarief van daggeld is met een kwart percent verlaagd tot 2 1/4 percent. Op 23 juni vond een verhoging plaats tot 2'/2 per cent. De verlaging is zuiver een gevolg van de ruime geldmarkt en werd in geld- kringen verleden week reeds voorspeld. Luchtlijn Djakarta-Malakka De directeur van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda Indonesian Airways, Sugo- to, keerde maandag in Djakarta terug na de openingsvlucht van de nieuwe luchtlijn van de Garuda tussen Djakarta en Kuala Lumpur te hebben meegemaakt. De toestemming tot het onderhouden van deze geregelde dienst kwam tot stand na een notawisseling tussen de regeringen van Indonesië en Malakka. Zij geldt voorlopig voor een jaar, op basis van reciprociteit. Fruitinvoer Zweden In Zweden is bekend gemaakt dat appelen mo gen worden ingevoerd tot 15 augustus en peren tot 31 augustus. Wanneer de invoer van appelen en peren in de herfst weer zal worden toege staan is nog niet bekend. Over het algemeen is dit tijdstip afhankelijk van de eigen Zweedse fruitoogst. De export van Indonesië De uitvoer uit Indonesië in juli van dit jaar bedroeg minder dan de helft van die over dezelf de periode van verleden jaar. Het indexcijfer voor juli 1958 was 62, tegen 150 in juli 1957 (1950 100). Het maandgemiddelde over de periode januari/juli van dit jaar is 51,7. België staakt uieninvoer Met ingang van 5 augustus heeft België de in voer van Nederlandse uien in België verboden als gevolg van de prijsontwikkeling voor dit produkt op de Belgische markt. Hoe lang het in voerverbod zal gelden is niet bekend. De post debiteuren over 1957 van Van Mierlo en Zoon n.v. te Breda steeg we derom, en wel tot 73.059 (v.j. 60.940). Die van crediteuren daalde tot 47.849.997 53.732.573). De krediet-participatie door de Twentsche Bank (die het gehele kapi taal van Van Mierlo bezit) beloopt blij kens de balans 15.005.000. De inkomsten uit interest stegen tot 2.997.600 en de provisie vermeerderde tot 2.053.936. Ook de onkosten ondergingen een stijging tot 3.471.949 (v.j. 3.158.631). Voorgesteld wordt een dividend van 9 percent (v.j. 10 percent op een gestort ka pitaal van 4.025.000 (onv.) en een be langrijk bedrag ad 1.217.338 toe te voe gen aan de onder crediteuren opgenomen bijzondere reserve (v.j. 962.348). De resultaten waren bevredigend en in overeenstemming met de gunstige handel en industrie in Noordbrabant. De in de laatste jaren in het oosten van Noord brabant geopende nieuwe vestigingen droegen aan de resultaten bij. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand juli 1958 een overschot van 64.687.400 (dir. 17.023.000) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 14 dezer 48.514.600 (dir. 12.767.000) in goud of dollars ontvangen, terwijl voor een bedrag ad 16.172.800 (dir. 4.256.000) door Nederland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een be drag van 6.251.000 (dir. 1.645.000), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovenge noemde verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 341.038.600 (dir. 89.747.000) bedragen. (Voor de beurs zie pagina 6) Advertentie NEW YORK (UPI). - In New York wachten de UNO-leden en in de westelijke hoofdsteden zien diplomaten uit naar het antwoord van premier Kroesjtsjev op de laatste Franse, Britse en Amerikaanse nota's inzake een topconferentie over het Nabije Oosten. Achter de schermen wordt in New York aan de voorbereiding van de speciale zitting van de Veiligheidsraad ge werkt. In hoofdzaak is de procedure be sproken De Franse, Britse en Amerikaan delegaties overleggen voortdurend. LONDEN (UPI). - In Londen is men enigszins verbaasd door het feit dat Kroesjtsjevs antwoord zo lang uitblijft. De vorige nota's bleven niet langer dan ten hoogste twee dagen uit. Wellicht heeft Kroesjtsjevs reis naar Peking vertraging veroorzaakt. Misschien beraadt het Krem lin zich op de meningsverschillen tussen Parijs enerzijds en Londen en Washington anderzijds. De Russische „Pravda" en „Iz- vestia" hebben de afgelopen dagen op nieuw aangedrongen op een spoedige bij eenkomst en men houdt er, zij het voor zichtig, rekening mee dat Kroesjtsjev op, of omstreeks, 12 augustus zal willen ver gaderen. WASHINGTON (UPI). - In Britse diplo matieke kringen zegt men, dat het bezoek van Kroesjtsjev aan de Chinese leider Mao Tse Toeng de volgende doeleinden be oogde: Advertentie gezond lokker* fris regfSFi 3I3T9VÖÜ2 t DE kracht van bepaalde luxe zaken op welk gebied ook is vaak gelegen in de aan de klant opgedrongen suggestie dat het een eer is door deze luxe instelling bediend te mogen worden en dat de prijs een bijkomstigheid is die alleen voor lie den van minder allooi een punt van over weging kan uitmaken. Mensen met min derwaardigheidsgevoelens laten zich hier door gemakkelijk vangen. De welgestelden menen door het betalen van de exorbitante prijs boven het niveau van de middelmaat uit te komen, de minder ge- goeden durven niet „nee" zeg gen om zich niet bloot te geven. Dit spelletje gaat na tuurlijk alleen op, zolang de prijzen niet al te dol worden. In dat geval vallen de minder gegoeden geheel uit en blijven alleen de rijken over in het plezierige besef, dat alleen zij zich die weelde kunnen veroorloven. Zo liggen de zaken ongeveer, wanneer we gaan spreken over de verkoop van kunstschatten aan Amerikaanse particulieren. Liefde voor kunst speelt hier hoegenaamd geen rol. In een enkel geval mag daarvan misschien eens sprake zijn geweest, maar die uit zonderingen zijn zo zeldzaam, dat zij bij een bespreking van het geheel te verwaar lozen zijn. De Amerikaanse miljonairs wis ten van kunst in het algemeen niets af en kochten de dure antiquiteiten uitsluitend om zich aanzien te verschaffen bij hun mede-miljonairs die insgelijks hadden ge daan. Van de roem van Rembrandt, Vero nese, Titiaan, De Goya of El Greco straal de allicht nog wat schijnsel af op de hui dige bezitters hunner stukken. Dat derge lijke rijkaards zich bij hun keuze geheel en al moesten laten leiden door kunstver kopers, spreekt vanzelf. En wie kon in dergelijke omstandigheden beter raad ge- ven dan Sir Joseph Duveen, de man die te midden van de Engelse aristocraten was opgevoed en wiens handel in antiquiteiten zowel in Engeland bij de aanzienlijken van naam, als in Amerika bij de aanzien lijken van geld, een grote reputatie ge noot? Inderdaad, niemand kon dit beter dan Joseph Duveen, de latere baronet en peer, die de Amerikaanse geldaristocraten desgewenst bij de Engelse adel introdu ceerde, maar hen tevens bijbracht, dat een Amerikaans geldpaleis zonder oude meesters aan de wanden even onaanzienlijk is als een rijgschoen zonder veters. En de Amerikanen die voornaam wilden zijn kochten, zij het dan tegen even voorname prijzen. Verder zorgde Duveen er voor, dat de prijzen ook voornaam bleven, een metho- hem zo nu en dan veel geld maar desondanks blijk gaf van de die kostte, een ongemeen scherp zakelijk inzicht, dat hem later de revenuen deed plukken. Dat dit zakelijke inzicht herhaaldelijk samen ging met het aanwenden van weinig scrupuleuze middelen, kan uit elke bio grafie van deze man blijken. Desondanks kunnen we hem één daad moeilijk ont zeggen: dat hij de rijke Amerikanen van hun geld ontlast heeft in ruil voor een hoop oude meesters waarmee vele erfge namen thans nauwelijks raad weten, zodat vele reeds een bestemming in een museum hebben gekregen. Daar hangen ze beter, maar de eer en de roem van de vroegere bezitter is hiermee tevens uitgewist. Waarna we wel eens iets kunnen zeg gen over miniaturen, die eigenlijk wat an ders zijn dan velen van ons denken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden). 5. Het moet gezegd worden, dat Panda toen hij eenmaal over zijn eerste verbazing heen was zich toch wel echt blij voelde met zijn wonderlijke nieuwe auto. Nadat hij de kwieke verkoper negenhonderd du- caten ter hand had gesteld, ging hij met een gevoel van trots achter het stuur zitten teneinde aan zijn eerste ritje te beginnen. „Hij zit fijn!" stelde hij tevreden vast. „Ja en dan te bedenken, dat ge hem eigen lijk ten geschenke hebt gekregen, want met dit beetje geld is hij uiteraard niet be taald", sprak de vreemdeling, die intussen met grote aandacht zijn bankbiljetten had geteld. „Het is mij echter een genoegen u op deze wijze behulpzaam te zijn. Gaarne immers bevorder ik het reizen door jonge lieden het is naar mijn mening bijzon der goed voor hun opvoeding!" „Nou dank u wel, hoor", zei Panda. „Ik ga er meteen een eindje mee rijden en al die gekke apparaten proberen!" „Tjamaar nog slechts één opmerking", sprak de vreemdeling. „Die ene knop daar die moet ge maar liever niet aanraken". „Waarom niet?" vroeg Panda. De vreemde ling antwoordde niet onmiddellijk, aange zien hij zich bezig hield met het opsteken van een sigaret; en toen hij eindelijk weer iets zei klonk zijn stem weifelend. „Wel ehzei hij, „met die knop kun je de wagen in de lucht laten springen als je er genoeg van hebtAls Panda de aarzeling in de stem van de spreker had opgemerkt, zou hij misschien gewaar schuwd geweest zijn voor de merkwaardige avontui en, die later zouden volgen; maar jammer genoeg merkte hij niets. 1. Aan de wereld te tonen, dat het bondgenootschap van Rusland en China in staat is in elk deel van de wereld druk uit te oefenen en dientengevolge om de com munistische propaganda voor de topconfe renties te versterken. 2. Het Westen nerveus te maken over een mogelijk optreden van de Chinese communisten in Zuidoostazië op een ogen blik, dat het Westen zijn handen vol heeft met het Nabije Oosten. 3. Aan de Verenigde Staten te laten zien, dat (Kroesjtsjev) op een topconferen tie niet alleen uit naam van Rusland, maar ook van China zal spreken. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken zou bezorgd zijn over de erkenning van communistisch China door Cambodja, het State Department zou een verdere ontwikkeling in deze richting vre zen, omdat erkenning van China zou kun nen uitlopen op toenemende druk op de grote Chinese bevolking in dat gebied, zich te laten gebruiken als vijfde kolonne. In zijn woning aan de Wekeromseweg te Ede heeft de politie gisteravond laat het stoffelijk overschot aangetroffen van de 73-jarige heer C. H. A. Canter Visser. Hij lag met ingeslagen schedel op bed. Zijn voeten waren met touwen aan elkaar be- bonden. Het slachtoffer, een gepensioneerd bouwkundig tekenaar van de genie, woon de sinds jaren alleen in zijn huisje, dat achter dennebomen verscholen aan de weg staat. Vermoedelijk is roof de drijfveer ge weest. In de buurt werd de heer Canter Vis ser, die zich vrijwel niet met anderen be moeide, niet als welgesteld beschouwd. Het is nog onbekend of er geld of waardevolle voorwerpen worden vermist. Een petroleumventer had maandagmor gen op zijn bellen geen gehoor gekregen. Een buurtbewoner, die 's avonds bij het huisje kwam en geen teken van leven be speurde en ook geen licht zag branden, waarschuwde de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning. Zij trof de bewoner levenloos aan. Een voorlopig on derzoek wees uit dat de moord vermoede lijk reeds zaterdag op zondag is gepleegd. Van de dader ontbreekt elk spoor. iT f ..f I if fPOG O ,-j' I Amsterdam. Voor het examen Engels M.O.-A slaagde P. M. Pieters, Haarlem. Amsterdam. Geslaagd voor het examen M.O. economie: G. L. M. Konings, Haarlem en A. Jonkbloedt, Heemstede. Utrecht. Geslaagd voor het examen Frans M.O.- A: G. van Dijk, Rotterdam; C. M. J. Sinke, Am sterdam; G. G. A. Smulders, Eindhoven; A. S. Spruit, Arnhem; L. de Swart, Doetinchem; H. G. Tan, Den Haag; J. F. Blom, Wormerveer; C. Ver heul, Voorburg; G. J. M. Verpaalen, Rotterdam; R. A. de Vries, Akkrum en de dames A. G. J. Bolle, Rotterdam; K. F. Noordzij, Rotterdam; S. A. C. M. Tolmeijer, Arnhem en J. W. van Stra- ten-Gest, Aerdenhout. Een grote partij gouden sieraden, rin gen en horloges is gestolen uit de juwe lierszaak „De Goudbeurs" aan het Dam rak te Amsterdam. Vanmorgen ontdek te een employé, dat de buitendeur gefor ceerd was. Hoe groot de waarde van het gestolene bedraagt kon nog niet worden opgegeven. Maar vast staat wel, dat de dieven een flinke slag hebben geslagen. Boven de winkel zijn een aantal kanto ren gevestigd. Vermoedelijk hebben de dieven kans gezien zich daar te laten in sluiten en zich ergens verborgen gehou den in de kelder of elders tot iedereen het pand had verlaten. In de gelijkvloers ge legen gang hebben zij een gat geboord in de wand, waarachter de winkel ligt en zijn zo in de zaak gekomen. Om te kun nen verdwijnen hebben zij de buitendeur moeten forceren. Noodtoestand. Het Thailandse kabinet heeft besloten de noodtoestand af te kondigen in de provincies aan de grens met Cambodja, naar aanleiding van de grensincidenten van de laatste tijd, overvallen door benden en het gevaar van communistische infiltratie na de erkenning van communistisch China door Cambodja, zo verluidt in Bangkok. Bende. Het Columbiaanse leger heeft la ten weten dat 41 opstandelingen en twee militairen van het Columbiaanse leger zijn gesneuveld bij een treffen tussen een bende van vijftig opstandelingen en een detachement ordetroepen in de provincie Tolina. Er worden grote hoe veelheden wapens en munitie buitge maakt. Opgeheven. De gouverneur van Malta, Sir Robert Laycock, heeft bekendgemaakt dat het verbod op betogingen en open bare bijeenkomsten 18 augustus zal worden opgeheven. Het verbod werd uitgevaardigd op 28 april, na ongere geldheden en stakingen uit protest te gen de Britse politiek jegens Malta. Opgegeven. Het aantal doden bij de in storting in de Rhein-Elbe-mijn te Gel- senkirchen, is vastgesteld op vijf. Drie mijnwerkers zijn levend uitgegraven en de lichamen van twee anderen zijn ge borgen. De pogingen om de lichamen van de drie vermisten te bergen, zijn opgegeven. Laatste. De laatste man die door Hitier tot veldmaarschalk bevorderd is, Fer dinand Schörner, is begonnen in de strafgevangenis van Landsberg een vonnis van 4'/2 jaar uit te zitten. Schör ner is vorig jaar veroordeeld wegens manslag en pogingen tot manslag. Hij zou tegen het eind van de oorlog, toen het oostelijk front inzakte, tenminste een van zijn eigen mensen hebben laten doodschieten. Ongeluk. Zondagavond zijn vijf Belgen omgekomen en een zwaar gewond door dat nabij Aarlen, in het zuidoosten van België, een personenauto inreed op een stilstaande vrachtauto, aldus heeft de politie meegedeeld. Vroeg rijp. De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken heeft in de volksraad medegedeeld, dat een wets ontwerp tot verlaging van de kiesge rechtigde leeftijd voor blanken van 21 jaar tot 18 jaar, zal worden ingediend. Historisch. Perzië heeft Irak een krachtig protest gezonden tegen het besluit van de nieuwe Iraakse regering, de Perzi sche. Golf voortaan de Arabische Golf te noemen. In Teheran is verwondering geuit over het Iraakse besluit en wordt gezegd, dat de golf historisch Perzisch is. Onschadelijk. Twee Japanse schepen heb ben op veertien juli blootgestaan aan radio-actieve neerslag als gevolg van Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan. Een onderzoek door drie Ame rikaanse geleerden heeft echter aange toond, dat de besmetting voor de be- manningèn geen schadelijke gevolgen heeft gehad, aldus meldt de Amerikaan se commissie voor kernenergie. Afgezet. Twee vice-ministers uit de Pool se, regering zijn afgezet, aldus bericht Ret PóÓlse'persbureau P.A.'P. Tot vieë- minister voor cultuur is benoemd Zyg- munt Garstecki, als opvolger van de ontslagen vice-minister Edward Mar zee, een communistische toneelschrij ver. De vice-minister voor telecommu- nicaties, Zenon Szpigier, is ontslagen zonder dat een opvolger werd genoemd. Armageddon. „Wij kennen de dag noch het uur, maar het einde van de wereld is nabij", zo heeft Nathan Knorr, de leider van de „Jehova's Getuigen" aan het einde van een internationaal con gres in het Newyorkse Yankee-stadion verklaard. Dit congres werd bijge woond door ruim tweehonderdduizend mensen. Volgens Knorr is het uur ge komen van de beslissende strijd tussen het goed en het kwaad het Arma geddon dat vreselijker zal zijn dan de zondvloed. De „Jehova's getuigen" behoeven zich echter niet ongerust te maken daar zij zich zullen bevinden onder de 144.000 uitverkorenen in de hemel of op een vernieuwde aarde zou den blijven om daar eén eeuwig leven te leiden. Toen Knorr over het Arma geddon sprak, dreven er dikke roetwol ken afkomstig van een brand in de om geving, over het stadion. Zorg. Na de ontploffing van een munitie depot bij Rio de Janeiro op vrijdag, waarbij vier personen gewond werden, heeft de Braziliaanse politie nog steeds de zorg over een 350-tal kinderen, die in de paniek van hun ouders geschei den werden en nog niet terecht ge bracht konden worden. In twee nood ziekenhuizen zijn ruim honderd mensen wegens zenuwtoevallen behandeld. De afgelopen 24 uur bleef de luchtdruk nabij de Azoren hoog, terwijl in de omge ving van Hongarije een nieuw hoge druk- gebied ontstond. Ten noorden van deze maxima staat in de hogere luchtlagen een krachtige westelijke luchtstroming. Hierin bevond zich een actieve depressie, die zich vanmorgen ten noorden van Schotland be vond. Zij ging vergezeld van een storm- veld, dat echter van beperkte omvang was. Aan de zuidzijde van de storing stroomde ook vandaag vochtige lucht naar onze om geving. Morgen zal met westelijke winden geleidelijk wat drogere lucht worden aan gevoerd, waarin enkele opklaringen kun nen voorkomen. Het blijft echter koel weer. WEERR AI'FORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren Binnenland heden Woensdag 6 augustus Zon op 5.08 uur, onder 20.23 uur. Maan op 22.48 uur, onder 12.31 uur. Maanstanden 7 aug. 18.49 uur laatste kwartier. 15 aug. 4.33 uur nieuwe maan. 21 aug. 20.45 uur eerste kwartier. 29 aug. 6.53 uur volle maan. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 6 augustus Hoog water 7.34 en 19.56 uur. Laag water 3.18 en 15.29 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. 7 uur. Neerslag laatste Z? O a 24 uur. Sr aS Den Helder geheel bew. zw 17 0,1 Ypenburg motregen zzw 16 1 Vlissingen geheel bew. zw 16 0,1 Eelde geheel bew. zw 15 0,2 Twente geheel bew. zw 16 0,1 De Bilt geheel bew zzw 14 0,2 Eindhoven zwaar bew. zw 16 0,1 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. zw 16 0,1 Helsinki half bew. windst. 18 0 Stockholm zwaar bew. z 19 0,5 Oslo geheel bew. zo 19 8 Kopenhagen motregen zzw 18 2 Aberdeen zwaar bew. w 20 4 Londen motregen zw 23 0,1 Amsterdam motregen zzw 18 0,1 Brussel zwaar bew. wzw 17 0 Luxemburg zwaar bew. zzw 20 0 Parijs zwaar bew. zzw 21 0 Bordeaux mist nno 25 0 Grenoble zwaar bew. windst. 25 0 Nice licht bew. windst. 27 0 Berlijn onbewolkt zzw 23 0 Frankfort zwaar bew. wzw 24 0 München onbewolkt windst. 20 0 Zürich mist windst. 22 0 Genève licht bew. windst. 23 0 Locarno half bew. windst. 27 0 Wenen onbewolkt windst. 23 0 Innsbruck motregen windst. 24 0,1 Rome mist ono 30 0 Ajaccio onbewolkt nno 25 0 Madrid licht bew. windst. 34 0 Mallorca onbewolkt windst. 29 0 Algiers half bew. windst. 29 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2