J CHINEZENWIJK Regering vreest komst van verre- visserijtrawlers in de Noordzee UMPIE IN DE DROOMTUIN Oplossing woningnood urgenter dan werktijdverkorting Kort en Samenloop van misverstanden, zeggen spoorwegdirecties Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 4 Teveel natuur Hoorspeldebuut „IJmuider Harmoniein K .R .O .-programma* De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Vrouwen Einde van moeilijkheden op Rembrandtsplein Griselli overleden Uitbreiding visgronden bij IJsland Internationaal overleg nog druk gaande Twee ongevallen bij Santpoort HANS KAART NAAR „COVENT GARDEN" Half miljoen bezoekers in Madurodam Het Centraal Sociaal Werkgeversverbond geeft zijn mening over S.E.R.-rapport INCIDENT MET DEENS GEZELSCHAP Geen voorrang verleend Dr. J. C. Versluvs overleden Geautoriseerde bewerking uit bet Amerikaans door E. Veegens-Latorf DOOR LIN YU TANG Oorspronkelijke titel „Chinatown Family" Als er nu eens geen film bestond, wat zou de televisie dan in de vakantie moeten beginnen? zou een argeloos man zich kun nen afvragen. Maar er bestaat wel film en argeloze mannen zijn zeldzaam. Een goed filmpje als het derde deel van de serie „Het eeuwige Rome" - gisteravond in het KRO-programma vertoond - is altijd het aanschouwen waard. Ook het journaal is een bron van aantrekkelijkheden. De Brit se presentatie „Op zoek naar een zeemeer min" duurde rijkelijk lang. We werden overgoten met natuuropnamen. We zwom men erin als een zeemeermin. Het was heus al te veel. Beeldschermer In een programma van de VARA op woensdag 13 augustus zal „Pinkster weekend", het eerste hoorspel van de Ne derlandse schrijfster Els Hofker worden uitgezonden, onder regie van S. de Vries jr. In de radioprogramma's van de KRO op dinsdag 12 en zaterdag 16 augustus zullen harmonie- en fanfarecorpsen, die op het muziekconcours in Kerkrade een eerste prijs behaalden, voor de microfoon ver schijnen. Dus ook de „IJmuider Harmonie". HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de jeugd. 9.05 Gymn. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Waterst. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Idem. 12.00 Amus.muz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Instr. sextet. 13.45 De verme tele ontdekkingsreizen naar het Noordpool- en Zuidpoolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksliedjes en -dansen. 16.15 Voor de zieken. 17.00 Vakantietips. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis voor onze tijd van de pre historische godsdienst in het Nabije Oosten, door G Thole Beishuizen. Derde lezing: De symboliek van de vogel. VARA: 19.00 Voor de kinderen. 19 10 Snelheid, klankbeeld. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de re gels door, caus. 20.15 Metropole-ork. en soliste. 20.50 De dood van een koe, hoorsp. 22.00 Opera muziek. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.05 Promenade-ork. 11.55 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Insty. sept. 12.53 Gram of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad, caus. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gianni Schicchi, opera (gr.). 14.45 Radio-filharm. ork. en solist.' 15:30 Kamermuziek. 18.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholair jeugdtoernooi. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum van het Christ, organisatie- en verenigingsleven. 18 30 Kamerkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Gram. 19.20 Buitenl. overzicht. 19.40 Radiokrant. 20.00 Concertgebouworkest en solist. In de pauze: Petrus Hofstede en de Socra tische Oorlog, caus. 22.10 Koorzang. 22.35 Piano recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.1524.00 Platennieuws. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 en 14.00 Gram. 14.30 Wereldtentoonstelling. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Litteraire caus. 17.30 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 We reldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.00 Sopr. en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Sopr. en piano (verv.), 23.00 Nieuws. 23.05 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG AVRO: 17,00—17.40 Voor de kinderen. NTS: 20 00 Weekoverz. NCRV20.30 Minna von Barn- lrelm, of: Soldatengeluk, blijspel. 22.10 Dagsluiting. Advertentie Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Er is een redelijke kans, dat de moei lijkheden op het vermaakcentrum Rem- brandtplein-Thorbeckeplein te Amster dam, die ontstaan zijn na de rel van vorige week in het cabaret van Kees Manders, binnenkort tot een oplossing zullen ko men. De advocaten van de bij deze rel betrok ken partijen, mr. E. L. Bakhuys voor Manders en mr. M. H. Huygens uit Den Haag voor Th. van der V., die in een dron ken bui de moeilijkheden had veroorzaakt in Manders cabaret ,,'t Uiltje", hebben overeenstemming bereikt over een oplos sing van het conflict. Van der V. heeft via zijn raadsman aan de advocaat van Manders zijn excuses laten aanbieden voor het voorval en zich bereid verklaard een anti-alcoholkuur met een nakuur te onder gaan, te controleren door een nader aan te wijzen daartoe bevoegde, en voorts zich aan een langdurig psychiatrisch toezicht te onderwerpen. In overleg met mr. Huygens zal mr. Bakhuys de officier van Justitie verzoe ken de aanklacht, die Manders wegens huisvredebreuk tegen Van der V. heeft in gediend, voorwaardelijk in te trekken. De officier van Justitie moet beslissen of de aanklacht wordt geseponeerd of dat tot vervolging zal worden overgegaan. FLORENCE (UPI) De bekende Ita liaanse beeldhouwer Italo Griselli is maandag op achtenzeventigjarige leeftijd overleden. Griselli is de maker van verscheidene publieke werken in Italië, onder meer de groep soldaten van het monument voor Victor Emmanuel, dat op de Piazza Vene- zia in Rome staat en van het monument van Koningin Margherita in Pordighera. DE VREES BESTAAT bü de Nederlandse regering, dat een deel van de vissers schepen van andere landen, binnenkort het arbeidsterrein zal verleggen naar de Noordzee als gevolg van de eenzijdige uitbreiding van de IJslandse territoriale visserjjgebieden. Het effect zou volgens de regering kunnen zijn, dat enerzijds het vraagstuk van de overbevissing in het gebied van de Noordzee nog nijpender wordt en dat anderzijds de rentabiliteit van de visserij door een dergelijke ontwikkeling zeer nadelig zou worden beïnvloed. Dit hebben de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening meegedeeld op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Van Djjk (V.V.D.). Nederland heeft zijn hoop nog gevestigd op het internationaal overleg in deze kwestie, dat sinds de in Genève gehouden zeerechtconferentie begonnen is. In het antwoord zetten de ministers uit een welke motieven IJsland tot deze be slissing van uitbreiding der territoriale wateren hebben gebracht en hetgeen hier over op de Zeerechtconferentie te Genève is gezegd. Ongetwijfeld betekent het ge vaar, dat een eenzijdige daad van IJsland tot gevolg kan hebben, dat ook andere landen soortgelijke maatregelen zouden kunnen gaan treffen, aldus de ministers. Het verleggen van het visterrein van IJsland naar de Noordzee zou ook voor de Nederlandse visserij ernstige gevolgen kunnen hebben. Gezien het traditionele standpunt van de staten rond de Noordzee met betrekking tot de beperkingen, die het internationaal rechtsverkeer aan de daaraan deelnemende landen oplegt, heeft de Nederlandse regering de hoop, dat de betrokken landen (hierbij wordt gedoeld op Denemarken en Noorwegen) zich zullen onthouden van ingrijpende en eenzijdige maatregelen. Overleg Het besluit van het parlement van de Far Oer om een verbrede, exclusieve vis serijzone te proclameren, is tot nu toe for meel niet overgenomen door de Deense re gering. De indruk bestaat, dat de Deense regering hiertoe niet zal overgaan, doch de weg van het overleg met de meest be langhebbende landen zal volgen, waartoe ook IJsland moet worden gerekend. Overigens dient hierbij onderscheid ge maakt te worden tussen een aan een ge fixeerde breedte gebonden zone en de zone, Op de rijksweg bij Santpoort is de zevenjarige R. D. uit Santpoort gisteren bij het oversteken van de weg aangereden door een personenauto. De chauffeur had de knaap, die plotseling uit oostelijke richting de weg overstak, niet kunnen ont wijken. De jongen liep een lichte hersen schudding en ettelijke hoofdwonden op. Ook de meeste tanden waren stuk ge slagen. Na een onder-zQ^Hp-dieLApfptViUSr-i ziekenhuis is R. D. naar huis vervoerd. Op een smalle landweg op het terrein van een bollenkwekerij bij de Rijksweg te Santpoort is de 29-jarige A. M. gistermid dag tegen een tuindraad van een hijs installatie gereden. De man kreeg het touw tegen de keel en viel achterover van de bromfiets. De Velsense ongevallendienst heeft A. M. overgebracht naar het An- toniusziekenhuis, daar hij na de valpartij bwusteloos was geraakt. Via het zieken huis is de man naar huis vervoerd. De acteur en operazanger Hans Kaart heeft besloten zijn toneelloopbaan vaar wel te zeggen en zich geheel aan de opera te wijden. Hij zal zich in Londen vesti gen, waar hij een contract heeft bij het Royal Opera Housse „Covent Garden". Hier zal hij voornamelijk dramatische tenorpartijen gaan zingen. Hans Kaart besloot zijn Nederlandse acteurscarrière met „De boomgaard" bij het Rotterdams Toneel en een rol in de vrijwel gereed zijnde film „Fanfare" van Bert Haanstra. voor welke uitgestrektheid de „continental shelf" bepalend is. Zowel in de IJslandse verordening van 30 juni 1958 als in de mo tie van 't parlement van de Far Oer-eilan- den is uitsluitend sprake van een zone van een bepaalde breedte, dat wil zeggen on afhankelijk van de omstandigheid of deze zone al of niet met de continental shelf samenvalt. Officieel zijn nog geen feiten bekend, waaruit zou kunnen worden af geleid, dat ook reeds andere landen soort gelijke maatregelen voorbereiden. Internationaal overleg Met betrekking tot de door de heer Van Dijk aangehaalde passage van de memorie van antwoord op de begroting van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening wordt opgemerkt, dat de Nederlandse regering de hoop niet heeft opgegeven, dat het intensieve internatio nale overleg, dat sinds de conferentie van Genève gepleegd wordt, zal kunnen leiden tot een voor alle betrokken partijen in de gegeven omstandigheden aanvaardbare re geling. Door haar wordt niets nagelaten, dat de totstandkoming van een dergelijke regeling zou kunnen bevorderen. De Ne derlandse regering onderhoudt nauw con tact met de regeringen van de andere be trokken staten. Het uiteindelijke doel, dat IJsland voor ogen staat, is de instandhou ding van de economische bestaansbronnen van IJsland. Hoe ver IJsland met zijn maatregelen, om dit doel te bereiken, wenst te gaan, is in het huidige stadium, waarin deze aangelegenheid zich bevindt, niet definitief vast te stellen. De miniatuurstad Madurodam in Den Haag heeft dit jaar eerder dan in vorige jaren de halfmiljoenste bezoeker ontvan gen. Mejuffrouw Storm uit Rotterdam was gisteren de 500.000ste en haar verloofde, de heer F. J. Kans, de 500.001ste. Zij kre gen twee retours per K.L.M. naar Brus sel en een gevulde enveloppe, bestemd voor hun bezoek aan de Expo. Het bezoek aan de Expo geeft Maduro dam als een kleine tegenprestatie, omdat het stadje dank zij de wereldtentoonstel ling tienduizenden buitenlanders meer op bezoek krijgt dan vorige jaren. Maduro dam heeft op de Expo, een speciale fol der uitgegeven, welke de buitenlanders op wekt om ook nog even naar Den Haag en Madurodam te komen. Tienduizenden uit alle delen van de wereld hebben hieraan gevolg gegeven. Totnutoe was 1957 het top jaar met 789.368 bezoekers. In dat jaar kwam de halfmiljoenste bezoeker ech ter op 6 augustus en in 1957 op 8 augustus. Sedert de opening op 2 juli 1952 hebben ruim vier miljoen personen Madurodam bezocht. Umpie opende het hek en wandelde de tuin binnen, die daarachter lag. Toen keek hij verbaasd naar het mannetje, dat hem vriendelijk toewenkte. „Dag meneer", zei hij. „Bent u meneereh „Springhipperjawel, vriendje, dat ben ik. Springhipper! Mooie naam, hè? Die draag ik, omdat ik geen benen heb, zoals ieder ander, maar veren, zie je wel? En daar kan ik best, mee uit de voeten, hoor; kijk maar!" En meneer Springhipper wipte op zijn springveerbenen als een kangoeroe met grote sprongen de tuin door132133 Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond meent naar aanleiding van het S.E.R.-rapport over verkorting van de ar beidstijd, dat er voor Nederland belang rijke argumenten zijn om bij het nemen van een beleidsbeslissing op dit punt bij zonder op zijn hoede te zijn. In het orgaan van het C.S.W.V. „De Onderneming" wordt er onder meer op gewezen, dat ver geleken met bet kwartaal van 1957, in het eerste kwartaal van dit jaar de industrië le produktie, de personeelbezetting en de arbeidsproduktiviteit zijn afgenomen. Voorts wordt opgemerkt dat het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting zich anders voordoet in landen, waar het aantal ge huwde vrouwen dat bedrijfsarbeid ver richt groter is dan in ons land, waar dit aantal gering is. Het verbond noemt dit punt, omdat het S.E.R.-advies verwijst naar de arbeidsduur in andere landen en De directies van de Deense en de Neder landse Spoorwegen hebben een gemeen schappelijk onderzoek ingesteld naar het incident, dat zich op zaterdag 19 juli op het centraal station te Amsterdam heeft voorgedaan. Een Deens reisgezelschap is toeELdoor.de. politie uit.de Scandinavië-Jlk.-r P^.. xarwijdgrd, omdat ligt VOjpr gnderep gereserveerde plaatsen in beslag had ge nomen. Uit het onderzoek is gebleken, dat het gebeurde een gevolg is geweest van een samenloop van misverstanden. De Deen se spoorwegen hadden een reserverings- aanvraag ingediend, die echter door de N.S. niet was ontvangen. Daar in een voor gaand geval een aanvraag wel ontvangen was, meenden de Deense spoorwegen, dat de reservering voor 19 juli in orde was. De hotelhouder bij wie de Denen logeerden, heeft bij een verhoor door de spoorwegre cherche verklaard, op 18 juli telefonisch geïnformeerd te hebben of de reservering in orde was. Hij zou toen een bevestigend antwoord hebben gekregen. De N. S. heeft door een nauwkeurig onderzoek geconsta teerd, dat een dergelijk gesprek noch door het reserveringsbureau noch door andere N.S.-instanties van het centraal station te Amsterdam gevoerd is. Toen de volgende morgen het reisgezel schap op het perron kwam, bleek direct dat er voor dit gezelschap niet gereser veerd was. Misverstanden tussen reisleid- ster en conducteur, alsmede taalmoeilijk heden hadden ten gevolge dat het gezel schap aannam, dat het niet met de trein mee kon. De deelnemers van het gezel schap hebben daarop zonder toestemming van de conducteur zitplaatsen die voor an dere reizigers bestemd waren en die daar om van reserveringsstroken voorzien wa ren, bezet. Tevens hebben enkele leden van het gezelschap enige reserverings stroken verscheurd. Toen men weigerde de sonnechfcnaatig i bezette plaatsen te ver laten heeft de stationschef de hulp vaagde pdlitie ingeroepen. Tegenover de verkla ringen van de Deense reisleidster en van enige leden van het gezelschap, dat een heer en een dame door de politie met een gummistok geslagen werden, staat het uitvoerige rapport van de politie, waaruit blijkt dat tegen één heer fors werd opge treden omdat hij aan het bevel van de po litie het compartiment te verlaten geen gevolg wilde reven. De politie betreurt het dat zij in dit geval gedwongen was de gummistok te gebruiken. Het spijt de directies van de Deense en van de Nederlandse spoorwegen zeer dat dit voorval plaatshad. Zij zullen er ern stig voor waken, dat dergelijke gebeurte nissen in de toekomst niet meer plaats hebben. Maandagavond om kwart over zeven is op de hoek Vergierdeweg-St. Bavostraat in Haarlem-Noord een bromfiets, bestuurd door een Velsenaar, tegen een vrachtauto gereden. De bromfietser verleende geen voorrang. Met een vleeswond aan het ach terhoofd en een hersenschudding is de man naar het Anthoniusziekenhuis in IJmuiden vervoerd. ontwikkeling elders tot op zekere hoogte als argument hanteert. In Nederland is de gehuwde man de voornaamste en vaak de enige kostwinner voor het gezin. Het C.S.W. lerkt verder op, dat als de S.E.R. zich nader over de prioriteiten had uitgesproken, waarschijnlijk voor de pe riode vóór ultimo 1960 in ieder geval met voorrang boven arbeidstijdverkorting wa ren genoemd de invoering van een wedu wen- en wezenverzekering, de herziening van de invaliditeitswet en op grond van het E.E.G.-verdrag een vermindering van de beloningsverschillen tussen mannen en vrouwen. „Zou men het hierbij hebben gelaten dan was men voorbijgegaan aan het gro te sociale probleem, waarmede ook iede re werkgever te maken heeft: hoe krij gen wij onze arbeiders gehuisvest en hoe kunnen zij de zeer hoge huren voor nieuw bouw betalen? Arbeidstijdverkorting be tekent een bestemming geven aan een deel van het nationale inkomen in een richting, die op geen enkele wijze het so ciale probleem van onze tijd oplost. Daar om behoort een verdere huuraanpas- sing annex looncompensatie een hoge plaats te krijgen op de prioriteitenlijst Alles wat kan bijdragen tot de oplossing van het woningnoodprobleem, waartoe met name een verdere huursanering be hoort. dient voorrang te hebben boven ar beidstijdverkorting, aldus het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond. In verband met het mogelijk toelaat baar stellen van combinaties van 6-daag- se of 5-daagse werkweken vraagt het ver- >bond .irnde praktijk.jmpgt, toegaan» VdOQi)gesJ:aan: „wordt geïeidelijkr. heid en een gedifferentieerde uitvoering. „Het bedrijfsleven bestaat echter niet uit zelfstandig werkende eenheden, maar men is in grote mate onderling van elkaar afhankelijk. Zal het dan ook in de prak tijk eigenlijk wel mogelijk zijn dat in een bepaalde fase er bijvoorbeeld 3 of 4 vrije zaterdagen per kwartaal zijn waarop een deel van de bedrijven wél werkt en een ander deel niet? Zal dan het aantal geval len waarin arbeidstijdverkorting wordt toegepast daarom niet veel groter worden dan het advies in zijn theoretische opzet wil toelaten?" Op de leeftijd van 63 jaar is te Velp overleden dr. J. C. Versluys, die op 11 juli afscheid had genomen als leraar Frans aan het christelijk lyceum te Arn hem. Dr. Versluys was aanvankelijk werkzaam bij het bijzonder onderwijs als onderwijzer te Nijmegen, Bloemendaal en Amsterdam. Sinds 1 september 1922 was hij leraar aan het christelijk lyceum te Arnhem. 3. Tom watertandde. „Je ziet achter glas wat je wilt hebben en je stopt er de penning in en dan springt het er uit. Ja, de Amelikanen zijn knap. Als je groot bent ga je ook naar Amelika." Tom wilde natuurlijk graag naar „Amelika". Hij wilde het dolgraag. Alle verhalen over de grote boe man de Yiminkeok (Immigratie Bureau) en zijn on zinnige, gluiperige manier van doen prikkelden Toms verbeelding. Wat was die Yiminkeok anders dan een troep ambtenaren? Volgens de in China algemeen gangbare opvatting waren ambtenaren er toch alleen maar om het de mensen lastig te maken. Waarom zouden de Amerikaanse ambtenaren anders zijn dan de Chinese? Als je maar familie in Amerika hebt, hoef je geen zorgen te hebben. Een ambtenaar mag dan een ambtenaar zijn, maar familie is familie. Tom Fong Sr. had gewild dat zijn gezin overkwam. Tien lange jaren had hij naar hen verlangd. Maar het was niet gemakkelijk. Als zijn gezien per trein over land zou komen, zouden de reiskosten voor drie per sonen bijna duizend dollar bedragen. Wanneer zou hij met zijn wasserij zoveel geld verdiend en overge spaard hebben? Een jaar geleden, toen hij dacht dat hij genoeg had overgespaard om zijn gezin te laten komen, was het misgegaan. De zaken gingen slecht: minder mensen zonden hun wasgoed. De oude klan ten gaven hun ondergoed niet meer mee; klanten, die overhemden stuurden, schenen nog maar eens in plaats van tweemaal per week een schoon hemd aan te trekken en in lakens zat veel werk en weinig geld Hij verlaagde zijn prijzen; hij maakte lange werkda gen (gelukkig was daar nog geen wet tegen!), hij bleef op de been en zwoegde tot 's avonds elf uur. en hij pakte al zijn geld in een klein doekje in een gesloten ijzeren kistje, dat hij in een la,atje van zijn kast had verstopt. Hij had zijn vertrouwen in banken voergoed verloren. Eens probeerde hij met spelen zijn doel te bereiken; hij won tweehonderd dollar en ver loor ze toen weer allemaal. Sindsdien speelde hij op kleine schaal, meer als ontspanning dan met het doel zijn gezin over te laten komen. Maar hij waagde on veranderlijk ieder jaar een kans in de Ierse sweep stake. Hij kreeg een buitenkansje in de persoon van zijn tweede zoon, wie het goed begon te gaan als verze keringsagent. Royaal als hij was, bracht hij zijn va der op een dag een cheque van vijfhonderd dollar, zijn eerste spaargeld en zei hem „Hier, laat u moeder en de kinderen nu maar komen. Zeg hun dat Yiko het geld heeft gestuurd. Ik weet, dat u moeder graag hier wilt hebben. Het blijft allemaal in de familie." Er bewoog zich iets heel diep in Tom Seniors hart toen hij het aanbod van zijn zoon hoorde, zo diep,, dat het lange tijd duurde voor zijn gevoel aan de opper vlakte verscheen. Het harnas van geduld en kracht, dat hij jarenlang gedragen had, was doorboord en al zijn spieren ontspanden zich. Een krampachtig lach je vond langzaam de weg tot zijn gelaat en vochtige parels vormden zich in zijn ogen. Hij was zo getrof fen, dat hij geen woord kon zeggen. Hij veegde alleen maar zijn ogen af. Het was of zij zeiden, „Ik waar deer het mijn zoon. Ik heb er erg naar verlangd je moeder te laten komen. Met het geld strikt onaangetast op de bank, maakte Toms moeder plannen voor de overkomst. Wat haar zelf betrof, was zij liever in China gebleven. Het was moeder Fong uitstekend bevallen om thuis als hoofd van het gezin op te treden en het kon nauwelijks een prettig vooruitzicht worden genoemd om op haar leef tijd naar Amerika te gaan, waar de taal en de gewoon ten haar volkomen vreemd waren. Maar zij vond het goed voor Tom en Eva en er heerste een eensgezind heid in het gezin en grote opwinding bij de kinderen Zij zouden niet kunnen gaan voordat grootmoeder ge storven was. Hoe lang dat nog zou duren kon niemand zeggen. Het zou natuurlijk een schandaal zijn om haai alleen te laten en zij waren bereid om te wachten. Maar het kon niet heel lang duren; grootmoeder was in de tachtig. Tom hoopte heimelijk, dat het gauw zou ge beuren en schaamde zich dan voor de gedachte. Maar toen Tom dertien was, stierf zijn grootmoeder en werd keurig begraven en toen gingen zij. Nee, gemak kelijk was het niet. Er waren die immigratie ambte naren en er waren immigratiewetten, wetten, die naar het scheen speciaal gemaakt waren om Chinezen uit Amerika te houden of er zo weinig mogelijk toe te la ten. Maar Chinezen zijn aan abmtenaren gewend en weten van ouds, dat er middelen bestaan om wetten te ontduiken. Yiko's middel was geweest om van het schip te ontsnappen. Maar dat kon een moeder met haar kinderen niet doen. Zij konden ook niet in vaten naar de wal gedreven of over de Mexicaanse grens gesmokkeld worden. Een wasman kon zijn gezin on mogelijk langs wettige wegen in het land krijgen. Maar een koopman kon dat wel, zolang de kinderen nog geen eenentwintig jaar waren. En oom Chan was koop man, met een beste, drukke kruidenierszaak in de Chinezenwijk. Oom Chan deed niets liever dan zijn zus ter en haar kinderen helpen om over te komen. Dus toen werden de nodige officiële stappen gedaan om Tom Fong tot mede-eigenaar van de kruideniers winkel van oom Chan te maken. Zo werd in het enigs zins knipperende oog der wet Tom Fong koopman. Hij en oom Chan wisten beiden, dat dit een tijdelijke over eenkomst was, om aan de wetten t voldoen. Het was onregelmatig. Maar het kwam in orde. Tom Fong Seniors ogen hadden de laatste maanden een zachtere blik gekregen. Zijn van achteren recht af geknipte haar was al zilvergrijs. Maar op zijn gezicht lag niets te lezen van wat hij doorgemaakt had en slechts enkele diepe rimpels om zijn mondhoeken spraken van de naderende oude dag. Hij had vooruit stekende jukbeenderen, smalle ogen en een lange bo venlip, die aan weerszijden scherp naar beneden ge trokken was, zodat het soms moeilijk te zeggen viel of hij ernstig of misnoegd was of op het punt stond te gaan glimlachen of alleen maar in zijn sas was. Die naar beneden gebogen bovenlip verborg een hele lading zel den tot uiting gebrachte gevoelens. Er sprak ook ge duld uit en uithoudingsvermogen alsof zij zei, „Wie het laatst lacht, lacht het best". Hij was altijd een zwijg zaam man geweest met een sterk gestel. De weinige woorden, die hij tot zijn oudste zoon, die hij Loy noem de, sprak, gingen over zakelijke aangelegenheden. Een enkele keer gebeurde het, dat hij laat in de middag tot Loy's verrassing met zijn keelstem zei, „Laten wij naar Chatam Squay gaan." Dan wist Loy, dat zij lek ker zouden gaan eten ergens in een souterrain in de Chinezenwijk en daarna terugkomen om tot elf of twaalf uur te werken. (Wordt vervolgd) Repatriërenden. Met bijna 500 repa- triërenden uit Indonesië en ongeveer 50 Nederlandse passagiers uit Australië wordt het Italiaanse m.s. „Castel Felice" woens dagmorgen te Rotterdam verwacht. De ontscheping der passagiers zal om 11 uur beginnen. Directeur. De gemeenteraad van Den Haag heeft de heer C. A. Taselaar, tot nu toe adjunctdirecteur van de gemeentelijke reinigingsdienst en vervoercentrale, met ingang van 1 oktober benoemd tot direc teur van deze dienst. Schenking. De gemeenteraad van Den Haag heeft met bijzondere dank besloten een schenking van 100.000 van het Prin ses Beatrix Poliofonds te aanvaarden ten behoeve van de betere huisvesting en de grotere mobiliteit van lijders aan polio, die in de gemeenteziekenhuizen worden verpleegd. Onderscheiding. Prof. dr. H. J. M Weve, hoogleraar in de oogheelkunde te Utrecht en directeur van het Ooglijders- gasthuis, is benoemd tot commandeur in de pauselijke orde van St. Silvester. Prof. Weve is meer dan 28 jaar lid van het be stuur van het r.-k. Antoniusziekenhuis te Utrecht. Onderscheiding. De 74-jarige Amster damse medicus dr. J. H. Heinemann is we gens zijn verdiensten voor de bestrijding van tropische ziekten benoemd tot officier in de orde van Oranjt Nassau. In het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen heeft minister Helders hem de versierselen be horende bij deze onderscheiding uitgereikt. Dr. Heinemann, die sedert negen jaar aan het hoofd staat van het consultatiebureau voor tropische ziekten van het Tropenin stituut, heeft 37 jaar op Sumatra gewerkt voor de bestrijding van tropische ziekten. Hij viert tevens zijn gouden jubileum als arts. A'an de grens gepakt. De marechaussee te Zevenaar heeft een 53-jarige man aan gehouden, wiens opsporing was verzocht wegens een aantal oplichtingen. Hij werd gepakt toen hij naar Duitsland wilde rei zen. Hij heeft een 42-jarige vrouw uit de hoofdstad voor 6700 opgelicht. Hij 'S reeds meermalen met de justitie in aan raking geweest. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 DINSDAG 5 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert door Albert de Klerk, 2021 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: ,,'t Zit in de lucht", a.l., 20 uur. Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De rode Pimpernel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Bonjour Tristesse", 18 jr., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „Scampolo", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Souvenir d'Italie", a.l., 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „Desirée", a.l., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 6 AUGUSTUS Vleeshal: Poppentheater Jan Nelissen met „De verdwenen halsketting", 14.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Herdenkingstentoonstel ling van Tinus van Doorn 1012.30 en 13.3017 uur. „In 't Goede uur": Tekenin gen en etsen van Harry Prenen 10-19 uur; Kunsthandel J. R. Bier: Expositie van werk van Jan Sluyters. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur. Teyler's museum: Expo sitie „Goltzius als tekenaar", 10 tot 17 uur. FILMS Cinema Palace: „Marcelino, brood en wijn", a.l., 10.30 uur. „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: ,,'t Zit in de lucht", a.l., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Vader heeft het moeilijk", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Sjors van de rebellen club", a.l., 10.30 uur. „De rode Pimpernel", 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Sjors van de Rebel) ïclub", a.l., 14.30 uur, „Du bist Musik", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater- „Montagnes jeugdvariété", 10.30 uur. „Scampolo", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Jungle Jim en het gedoemde eiland", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Souvenir d'Italie", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. ZANDVOORT Theater Monopole: „De grote Caruso", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Grote Kerk: Avondstilte, spreker ds. H. S. J. Kalf, organist Hendrik Lasschuit, fluittist Guus Spaan, 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 4