Wellicht aanstelling ambtenaar voor sociale secties in IJmond-verband 1ijuJkvb*d Kapitaal bedrijf bij Geilweg voor gedupeerde tuinders Vanmorgen in de vishal en op zee Folkloristisch festival werd op grandioze wijze besloten Zeebanket IJmond-agenda wollen gabardine regenmantels Prachtige tweedmantels Waterhuishouding moet echter in eerste plaats worden verbeterd DINSDAG 5 AUGUSTUS 1958 5 Oprichting centrum voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting in de gemeente Velsen Op Schoonenberg VANAVOND: VSV tegen kampioenselftal 1948 Vlootschouw op het IJ te Amsterdam Van 6 tot 10 september Nog zes Nederlandse officieren naar Libanon Een extraatje voor uw vakantie 69.50 59.50 Korte vergadering van het I.L.V.T. Buitenlandse dansers op excursie in Noordholland Folkloristisch feest werd groot succes Veel belangstelling voor kortebaanharddraverij Suezkanaal dieper Twee jongens gered van gekanteld bootje Kerkelijk Nieuws Bijna vijfduizend jongeren zagen drie voorstellingen Verbroederingsfeest in sprookjessfeer Filiaal leeszaal gesloten OVER HET AANTREKKEN van een ambtenaar, die speciaal is belast met het werk van de sociale sectie van de stich ting „De Velser Gemeenschap" is in het bestuur van deze sectie van gedachten ge wisseld. Uit een bespreking is thans ge bleken, aldus het jaarverslag van „De Velser Gemeenschap", dat er bezwaren bestaan indien een dergelijke kracht er uitsluitend voor de plaatselijke commis sie zou moeten komen. In IJmond-ver band zou een dergelijke kracht wellicht aan te stellen zijn. Hieromtrent is thans nog overleg gaande. De sociale sectie van de gemeenschap werd opgericht op 5 april 1957. Op de jaarvergadering van de sectie werd door een der aangeslotenen (de IJmond Lage nr. 40) de medewerking van het bestuur der sectie gevraagd om in Velsen te gera ken tot de organisatie van een vakantie week voor gebrekkige kinderen. Vier kin deren waren daarop te gast in het kamp van de Zaandamse Gemeenschap en op 8 oktober werden de besprekingen ge opend voor een Velsens kamp in 1958. Op 22 november werd een commissie voor de organsitie van deze vakantieweek sa mengesteld. Het eerste kamp is intussen met succes te Ermelo gehouden. Door de plaatselijke commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting werd de sectie om medewerking verzocht om te komen tot de oprichting van een cen trum voor huishoudelijke- en gezinsvoor lichting. Het ontbreken van een dergelijk centraal punt, dat in Haarlem wel aanwe zig is, werd als een groot gemis gevoeld. Het sectiebestuur heeft zich omtrent de huishoudelijke- en gezinsvoorlichting, waarmee men in Velsen, na legio pogin gen om tot grotere deelneming te komen, nog steeds op moeilijkheden stuit, waar- Hedenavond om half zeven vindt er op het hoofdterrein van „Schoonenberg" een ontmoeting plaats tussen een proef-eerste elftal van VSV en het elftal der IJmuider roodwitten, dat in 1948 het kampioenschap van een eerste klas-afdeling wist te be halen. Deze krachtmeting zou reeds het vorige seizoen gehouden zijn, maar moest toen door de slechte weersomstandigheden worden uitgesteld. Het kampioenselftal van tien jaar ge leden komt in zijn volledige opstelling uit met uitzondering van Wim Balvers, de handige linksbinnen, die toen met Sijb Sterk zo'n uitzonderlijk sterke vleugel vormde, maar nu door ziekte verhinderd is. Maar de massieve backs Wim. van-.Gel- der en Ab de Vries zijn van de partij en de beste vleugelhalfs, die VSV ooit gehad heeft, n.I. Ko Stijger en Willy Hazeveld, ontbreken al evenmin. De aanval zal ge leid worden door Adri van Onselen, links en rechts resp. geassisteerd door Leo Strieker en „good old" Gerrit van der Lugt. De huidige Haarlem-doelman Snij ders zal de plaats onder de lat innemen, hetgeen betekent, dat de doelpunten aan deze kant niet goedkoop zullen zijn, temeer daar Spaans de spilplaats zal bezetten. Op de vleugels zijn Stek en Sterk opgesteld, wat bij voorbaat inhoudt, 4at menige ge vaarlijke voorzet de veste der jongeren in gevaar zal brengen. VSV van 1958 opent met deze ontmoe ting zijn oefencampagne. Het zal zeker niet van de oudjes willen verliezen, maar we weten uit goede bron, dat ook Haze veld c.s. op een overwinning „gebrand" zijn. Van 6 tot 10 september zal de Konink lijke Marine een vlootschouw houden in de hoofdstad. Op het IJ achter het cen traal station worden dan gemeerd de krui ser „De Zeven Provinciën", de jager „Am sterdam", het fregat „Van Zijll", de po- litiekruiser „Jaguar", de onderzeeboot O 27, de mijnenvegers „Blaricum", „Bedum". „Breskens", benevens de „Goes", „Lisse", „Leersum", „Venlo" en „Gieten". De schepen zullen voor het publiek te bezichtigen zijn en 's avonds worden ge- illumineerd. Op verschillende dagen zullen op het IJ demonstraties gehouden worden met een helikopter en kikvorsmannen. Indien mogelijk zal de O 27 enige malen duiken De Marinierskapel der Koninklijke Ma rine met tamboers en pijpers zal optreden op 6 september tijdens het bloemencorso in het stadion, op 7 september in het Von delpark, op 8 september met een militaire mars door de stad en op 9 september met een taptoe op het Leidseplein ter afsluiting van de vlootschouw. De vereniging „Schilders ter Zee" zal van 3 tot 17 september een tentoonstelling houden van werken van haar leden, een collectie werken, geschilderd ter gelegen heid van het bezoek van koningin Elisa beth van Engeland. De gemeente Amsterdam biedt het vloot- nersoneel een marinebal, bioscoopvoorstel lingen en bezoek aan de Aalsmeerse kwe kerijen aan. Getracht zal worden een ma rine-autorally te houden, zoals dat ook in 1953 is gebeurd. De koopvaardij zal medewerking ver leden aan de vlootdagen door het publiek in de gelegenheid te stellen een of meer schepen te bezichtigen en 's avonds sche pen op het IJ te illumineren. Er zullen nog zes Nederlandse officie- en worden gedetacheerd bij de groep waarnemers van de Verenigde Naties in Libanon. Het zijn de majoors L. Schot horst, C. Linck, J. Nix, en C. Bolm, kapi tein P. M. J. van Duivendijk en luitenant ter zee eerste klasse W. Th. Ruijs. Zij ver trekken vrijdag 8 augustus per K.L.M. van Schiphol naar Beiroet. door het werk geen voldoende weerklank heeft gevonden, elders georiënteerd. Mej. C. Ledeboer en de heer P. Waardenburg brachten hierover advies uit. In Ensche de en Leeuwarden, waar men naast de huishoudelijke voorlichting ook een stich ting heeft, welke een baken exploiteert is grote belangstelling voor de huishoudelij ke- en gezinsvoorlichting. Een bredere basis dan te Velsen, bleek voor het slagen van dit werk voorwaarde. De commissie te Velsen werd gevraagd, om de voorlichting in groter verband te willen opnemen, samen of ondergebracht bij de Raad van Samenwerkende Vrou wenorganisaties. De plaatselijke commis sie stemde er mee in, dat vanwege het be stuur der sociale sectie getracht zou wor den, de organisatie op gang te brengen. Op 30 oktober 1957 vond een onderhoud met mej. Duyvendak van de landelijke commissie voor huishoudelijke- en gezins voorlichting plaats, ten kantore van de dienst voor sociale zaken te Velsen. Van de plaatselijke commissie was mevrouw Snoek-Gabel aanwezig. Mej. Duyvendak adviseerde om ook ter plaatse over te gaan tot een zo breed mogelijke samen stelling van een uitvoerend orgaan. De stichtingsvorm achtte zij de meest doel matige opzet. Tenslotte werd voorgesteld de nieuwe aanpak te doen via de Samvro. Er zal naar gestreefd worden om in sep tember 1958 met de nieuwe opzet te star ten. De sociale sectie vertrouwt, dat zij er door haar bemoeiingen in is geslaagd, in Velsen een grondslag te hebben gelegd, om dit werk tot ontwikkeling te brengen. Advertentie Grote maten van 97.50 voor alle maten van 82.50 voor HAAST U! De voorraad is beperkt MARKTPLEIN 29 Afd. Confectie 1e etage De leden van het Intercommunaal Lichaam voor de Vervanging van Tuinbouw- gronden kwamen maandagavond onder voorzitterschap van de heer H. N i e 1 e n in het feeëriek verlichte „Scheybeeck" te Beverwijk bijeen om een korte agenda te behandelen. De meeste tijd spendeerden zij aan het voorstel om een boerderij met 1.68.90 hectare weiland aan de Geilweg onder Heemskerk en Beverwijk te kopen, welk bedrijf dan als vervangende grond moet dienen. De bespreking van het voorstel vergde bijna een uur; de overige agendapunten werden in nog geen kwartier afgehandeld. De heer Beentjes, wiens bedrijf voor tweederde gedeelte aan bovengenoemde boerderij grenst, had heel wat aan te merken op de kwaliteit van enige stroken grond. „Er zijn stukken bij, waar vroeger alleen maar wat biezen groeiden-en dat'is nifet zo 'b'e£t. Trouwens wat de structuur betreft is het een onmogelijk' stuk land. Slechte waterhuishouding Verder had hij veel aan te merken op de waterhuishouding. „De meeste sloten zijn te smal en te ondiep. Het water hoopt zich maar op en begint pas na een paar dagen iets te zakken. Ik beklaag de tuin ders die op deze grond hun bedrijf moeten beginnen als de waterhuishouding niet wordt verbeterd". Bovendien vreesde hij dat de gedupeerde tuinders niet lang plezier van de grond zullen hebben omdat het, volgens hem, te verwachten ;s dat een groot gedeelte van het weiland binnenkort voor bouwgrond zal moeten dienen. Intensieve bewerkingen De heer R o o z e n onderschreef het be toog van de heer Beentjes grotendeels. Al leen was hij de mening toegedaan, dat de grond door een intensieve bewerking aan zienlijk kan worden verbeterd. De heer V e s s i e s, lid van het dagelijks bestuur, zei dat er plannen bestaan de grond zo snel mogelijk geschikt te maken voor de tuinders. Ook hij was van mening, dat er minder goede stukken grond bfj waren, maar meende dat een intensieve bewerking heel wat verbetering zou bren gen. Ook ligt het volgens de heer Vessies in de bedoeling de af- en bewate ring zou gauw mogelijk op een redelijk niveau te brengen, zodat niemand meer overlast zal hebben. Dat er een gerede kans bestaat dat ge deelten van het weiland aan de woning bouw ten offer zullen vallen onderschreef hij. „Dat kan echter nog wel een vijf entwintig jaar duren en in de tussentijd zijn er heel wat tuinders met dit perceel gebaat". Nadat de heer ^eentjes er nogmaals op had gewezen dat „alles struikelt over een slechte waterhuishouding", werd het voorstel met algemene stemmen aanvaard, evenals enige geldleningen van in totaal 101.000,om de koop mogelijk te maken. Hierna werd mr. W. Kramer uit Heem stede met algemene stemmen gekozen tot lid van de Adviescommissie, waarmee in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer C. van Beem werd voorzien. Ook werd een commissie bestaande uit de heren Alberda, Roozen en De Jong benoemd, die (althans wanneer deze leden herkozen worden) de rekening 1956 zullen gaan onderzoeken. HOLLAND I BEKER-VISCONCOURS Voor zaterdag 16 augustus organiseert de commissie voor Bedrijfsontspanning van de Hoogovens het Holland I beker-viscon- cours. Dit zal plaatsvinden langs het Noordhollands Kanaal bij Akersloot. Twee uur lang zullen de deelnemers, ieder met één hengel, één snoer en één haak, probe ren zoveel mogelijk vissen te verschalken die dan door de controleurs op de tellijsten worden gezet. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De commissieleden die de volgende zit ting van het I.L.V.T. niet meer zullen meemaken, werden tenslotte voor de be wezen diensten door de voorzitter, de heer H. Nielen, bedankt. „U heeft getoond ware voorvechters te zijn voor onze gedupeerde tuinders". De heer Van Dorp dankte hierna dé voorzitter voor de prettige wijze waarop hij de vergaderingen van het I.L.V.T. steeds heeft geleid. De buitenlandse deelnemers aan het folkloristische festival in Beverwijk heb ben maandagmiddag een grote excursie gemaakt door Noord-Holland. In de allereerste plaats brachten zij een bezoek aan de bloemenveiling in Aals meer, waar zij tot hun grote vreugde wer den bedacht met prachtige anjers. Hierna trok het gezelschap in vijf autobussen naar Schiphol, waar de lunch werd gebruikt en een rondrit over het vliegveld werd onder nomen. Over de nieuwe brug in Schelling- woude ging het vervolgens op Alkmaar aan. In Bergen werd later op de dag de uit spanning „Duinvermaak" met een bezoek vereerd. Tot grote vreugde van de bezoe kers van genoemd etablissement zetten de buitenlanders het op een dansen dat de stukken er afvlogen. Over de duinrit die hierop volgde waren de buitenlandse dansers bijzonder opgeto gen. Via Heemskerk ging het tenslotte naar Beverwijk terug, waar in het Kennemer- theater een uitstekend diner gereed stond. In Beverwijk bood de V.V.V. de dansers als herinnering een lepeltje aan, waar de Wijkertoren op staat afgebeeld. De Zwit serse en de Zweedse groep wilden in gul heid niet ten achter blijven en verrasten de ijverige bestuurderen van de V.V.V. op hun beurt respectievelijk op een prachti ge pop in nationale klederdracht en een mooi paard van houtsnijwerk. Een goed besluit van een onvergetelijke dag. „Het Beverwijkse folkloristische festi val is in vergelijking met dergelijke eve nementen in Nederland bijzonder goed ge slaagd", is de mening van de heer H. Cats, voorzitter van de Federatie van Folkloristische Groepen. „De Beverwijkse V.V.V. kan met trots terugzien op wat zij heeft gepresteerd. De beste groepen uit de onderscheidene lan den zijn naar Nederland gekomen". Dit vertelde de heer Cats ons tijdens het „Bal des nations", dat maandagavond in het Beverwijkse Kennemertheater werd ge houden. De heer H. J. Jonker, een groot bewon deraar van het volksdansen die op uitno diging van de heer Cats naar Beverwijk was gekomen, vertelde enthousiast, dat de buitenlandse dansers in het dagelijkse le ven de meest uiteenlopende beroepen uit oefenen. „Er is een timmerman bij, maar ook een dierenarts, een ingenieur en een aantal winkelmeisjes. En die verstaan el kaar niet en toch weer heel goed. Ze pra ten elkanders taal niet maar begrijpen el kaar volkomen". „Dat is de grote winst van dit festival" zo vervolgt de heer Jonker zijn relaas, „de vriendschapsbanden die hier misschien wel voor vele jaren gelegd worden. Het chauvinisme valt weg, hoewel de eer van het land blijft bestaan". Dat zijn dan de enthousiaste indrukken, die twee „folkloristen, die het weten kun nen" in Beverwijk hebben opgedaan. Een enthousiasme, dat wel door allen, die het folkloristische festival op de (figuurlijke) voet hebben gevolgd zal worden gedeeld. Santpoort-dorp Feestweek vangt aan Aan de vooravond van de opening der feestweek zochten vele Santpoortenaren hun weg naar de zaal van „De Weyman" waar enkele heren druk doende waren met het noteren van de namen der deel nemers aan de ringrijderij per fiets of te paard, waarmede de feestweek dan be gint. Er hadden zich maandag reeds honderd vijftig ringrijders opgegeven en het is zeer waarschijnlijk dat de eindnotering nog groter zal blijken. De harddraverij waaruit de jaarlijkse festiviteiten in feite zijn ontsproten die donderdagmiddag voor de 199-ste keer zal worden gehouden vormde het middelpunt van de gesprekken in „De Weyman". De organisatoren hebben reeds zevenentwin tig paarden kunnen inschrijven en men treft onder de namen enkele, in paarden sportkringen zeer goede bekenden, aan, zoals Rita B.H., Ria Killy, Quirinus, Thea Cornelia en ook Tita Hannover. Dit laat ste paard is eigendom van een Santpoor tenaar. De harddraverij wordt nog aantrekke lijker gemaakt door het feit dat de heer G. van Tunen, een bekend Santpoorts paardenfokker, bereid is gevonden zijn paarden aan het publiek te tonen. Tot zijn stoeterij behoort ook Tabor, het paard dat enige weken geleden de Gouden Zweep won. Tabor, zo is overbekend, is een prach tig paard voor wie eens door een Ameri kaan dertigduizend gulden werd geboden. Op dit aanbod kon de heer Van Tunen niet ingaan; wel werd toen Umberto van Gon- ny verkocht naar Amerika, waarmee de eerste Nederlandse draver op de Ameri kaanse renbanen verscheen. De trainer en pikeur, de heer B. Nottel- man uit St. Maartensbrug, leidt voorts ook de stammoeder van de beroemde stoe terij „Gonny D" voor, alsmede haar doch ters „Valeta" en „Wanda" en zoon „X van Gonny", terwijl ook de jongste loot, „Zus Anna van Gonny", haar debuut zal maken. Voor het goklustige publiek zal de tota- lisator zijn tenten op het terrein aan de Westlaan opslaan. Het ziet er naar uit dat ook de 199-ste Santpoortse harddraverij een succes wordt. PORT SAID (UPI) Het gezagsorgaan van het Suezkanaal heeft maandag be kend gemaakt, dat schepen met een diep- gan van 10,66 meter met ingang van 31 augustus door het kanaal kunnen varen. De maximumdiepgang is thans 10,36 meter. Twee jongelui uit Harlingen, de 22-jarige J. Wilbrink en zijn vriend, de 19-jarige Th. Veltman, hebben op de Waddenzee een angstig avontuur beleefd. Zij waren met een klein kajuitbootje de opbouw hadden zij zelf gemaakt uit de haven van Harlingen vertrokken voor een ple zierreisje. Het plezier was er echter gauw af, want toen de buitenboordmotor plotse ling de dienst weigerde, dreef het vaar tuigje door een sterke wind naar ondiep water, waar het omsloeg. De twee jon gens klommen op het omgekeerde scheep je en wachtten tot er een schip in de buurt zou komen. Dat gebeurde enige tijd later. Een schipper pikte de jongelui op en bracht ze naar huis. Ook het scheep je werd naar de haven van Harlingen ge sleept. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ouderkerk aan de IJsel J. van Dijk te Garderen. Aangenomen het beroep der Provinciale Kerkvergadering van Gelderland naar Barneveld W. J. Gun ning, voorheen predikant te Semarang. woonachtig te Westervoort. Bedankt voor Warffum J. Breeuwsma te Zevenbergen. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes S. van der Linde, kand. te Lemele; te Wijckel O. Kloppen burg, kand. te Barendrecht. Beroepen te Meeden en te Oosterend (Fr.) H. Dijkslag. kand. te Epe. Bedankt voor Garijp E. J. Duursema te Vorden; voor Workum A. Wiersinga te 's-Graveland; voor IJsel- monde A. Nagelkerke te Zweeloo. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Aalsmeer dr. W. H. Vele- ma te Eindhoven; voor Woerden C. van der Weele te Leiden. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kruiningen P. van der Bijl te Rhenen. Vandaag 2100 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 2100 kisten vis, waarbij 135 kis ten schelvis, 100 wijting, 25 gul en kabel jauw, 1060 verse haring, 500 makreel, 40 haai, 160 diversen, 75 diversen, 75 stuks stijve kabeljauwen, 535 kleine kisten ha ring, 50 schol, 1750 kg tong. De SCH 135 loste 270 kisten haring, 270 makreel, 30 wijting, 45 diversen, 220 kleine kisten haring en 128 kantjes; de SCH. 153 35 kisten schelvis, 140 haring, 105 makreel, 35 wijting, 40 haai, 100 diversen, 315 kleine kisten haring, en 200 kantjes; de SCH. 8 100 kisten schelvis, 25 gul en kabeljauw, 650 verse haring, 125 makreel, 35 wijting en 320 kantjesharing. Voor het binnenland De grote gul noteerde vanmorgen 37 43, middel 3035, torgullen 2230. De zwarte koolvis maakte 8098, koolvis I 28 en II 23. Leng ging weg voor 100, braadschelvis voor 2631 en wijting voor 2527. De grote tong bracht per kg 4.30 4.60 op, schol 2 3336, schol 3 1323 en haai 2526. De haring noteerde 1823 en de makreel 1517. En voor de export De buitenlandse handel nam de regels grote kabeljeuw af voor 142152, kleine voor 7077, kisten grote kabeljauw voor 148170 en kleine voor 98—134. De groot middel tong deed 3.50, kleinmiddel 3.40 3.50 en tong I en II respectievelijk 3.40 3.50 en 3.30—3.40. Voor de woensdag De Medan bleef liggen voor de woens- dagmarkt met 500 kisten schelvis, 40 verse haring, 140 makreel, 100 gul en kabeljauw, 120 koolvis, 25 wijting en 25 diversen; de KW 99 komt met 50 kisten schelvis, 320 haring, 70 makreel, 100 gul en kabeljauw en 30 diversen. Voorts zouden thuissto- mend zijn de VL 7 Ada (van 23) en de Allanwater (van 25 juli). Oudste boten: VL 121 en 153 (van 23), Herman, Vios en KW 81 (van 25) en Wiron 2 en KW 82 (van 26). Besommingen van heden SCH. 153—12.990; SCH. 135—16.490; SCH. 8—20.870; KW 56—280; KW 94— 490. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: ADECO: KW 2—40 thuisstomend, 6—20, 9—52, 23—7, 25—40, 147—10, IJM 283—6 k. HAPAS: KW 16—40, 19—22, 47—45, 70— 75 thuisstomend, 168—100, 170—105 k. RKP: KW 15—25, 43—75, 97—80, 110—90, 2048, 70-100, 7840 thuisstomend, 22 90, 45—80, 127—45, 175—50 k. DUPA: KW 163—75, 95—70, 37—15, 86— „Culturele vorming schooljeugd" j -9§ TiUJg II916W naDflKJ NI OtiVt-rSiF'd&affcültöl'ëSf^Vorming van de schooljeugd" in Velsen wórdt in het jaar verslag van de „Velser Gemeenschap" over 1957 opgemerkt, dat vorig jaar drie voorstellingen zijn aangeboden aan de leerlingen van het voortgezet-, ulo-, mid delbaar- en nijverheidsonderwijs. Op 13 en 15 maart was er een muziekvoordracht door de kunstenaars Leo Rommerts en Willem Hielkema. Dit concert werd ge bracht door de stichting „Het Schoolcon- cert" te Amsterdam. Het programma voor de jongere leerlingen was getiteld: „Het volkslied uit velerlei landen als weerspie geling van de karakteristieke volksaard en als belangrijke inspiratiebron voor de componist"; voor de oudere leerlingen: „Seashanties en negrospirituals met een kritische bespreking van de hieruit voort gekomen jazz". Deze uitvoeringen vonden plaats in het St. Fidelisgebouw te IJmui den en werden bezocht door 1817 leerlin gen. Op 21 en 22 mei en 3 juni zag men het toneelstuk „De knecht van twee mees ters" door de toneelgroep PUCK in het Thalia Theater te IJmuiden; bezocht door 1576 leerlingen. Op 23 en 25 oktober ver zorgde de stichting „Het Schoolconcert" weer een muziekuitvoering in het St. Fi delisgebouw. Ditmaal bracht de heer Hiel kema voor de jongere leerlingen: „Ken nismaking met grote componisten, Mo zart, Chopin, Rachmaninoff en de Falla" en voor oudere leerlingen: „Chopin en Debussy". Deze concerten werden bezocht door 1316 leerlingen. Bij de algemene vergadering van de ge hele commissie op 28 mei werd besloten het programma voor het seizoen 1957/1958 te laten verzorgen door de stichting „Het Schoolconcert". De uitvoering in maart was zo goed bevallen dat voortzetting, doch nu in een serie, unaniem werd goed gekeurd. Het ontbreken van het Rex Thea ter maakt het onmogelijk grotere toneel gezelschappen of het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest voor de jeugd te laten optreden. De tuin van het Kennemertheater in Beverwijk was maandagavond in een waar sprookjesparadijs omgetoverd ter gelegenheid van het „bal des nations", waarmee het grote internationale folk loristische festival werd besloten. De gezellige omgeving droeg er in grote mate toe bij de reeds zo prettige sfeer nog aanzienlijk te verhogen. Bovendien zorgde de gemoedelijke Charles Hart voor de hem zo kenmerkende vlotte bediening, waardoor niemand ook maar iets tekort kwam. Dansen kon men naar hartelust. En dat werd dan ook gedaan. Zwierig zweefden de dansparen over de vloer. Nu eens op de klaterende muziek van het grote feeë riek verlichte concertorgel Gavioli, dan weer op de vrolijke klanken van een in koddige boerenkostuums gekleed orkest. Swing en Itock-and-Roll En uit wat wij zagen bleek, dat de folk loristische dansers ook heel goed uit de voeten kunnen komen bij een goed num mertje swing, terwijl wij een paar Fransen zelfs een opzwepende rock-and-roll ten beste zagen geven. Wie wat moe was geworden van het dan sen kon even uitblazen zowel aan de bar in de tuin als in het Kennemertheater zelf. Bovendien was er gelegenheid te over om her en der in de met gekleurde lampjes en schijnwerpers verlichte tuin neer te strijken. Daar stond een groot aantal ge zellige zitjes. Verbroedering Naarmate de avond verstreek nam de verbroedering tussen de deelnemers uit de verschillende landen toe. Zweden en Fransen, Oostenrijkers en Schotten bab belden geanimeerd met elkaar alsof zij dat dagelijks gewoon waren te doen. Zij konden elkaar niet altijd verstaan, maar begrepen elkaar volkomen. En dat was dan misschien wel de grootste winst van het folkfloristische festival: de ver broedering, de vriendschap, het zich samen één voelen. 100, 67160 nog 20 netten halen, 48—100 nog 35 netten halen. Gemiddelde vangst: Scheveningen 46, en Katwijk 57 k. Maandag op zee Op de gehele Noordzee werd maandag een bries met windkracht 4 tot 6 gemeld. De vangsten om de Noord waren gisteren niet slecht van 250 tot 150 manden haring, makreel en schelvis. Er werd meest ma kreel scheep gehaald. De Herman ving van twee trekken 100 manden makreel en ha ring; de Amsterdam van een trek twee pakjes, de Emma van een trek twee pakjes en de Job Gouda van een trek twee pakjes. De loggers en kotters op 't Zand vingen slechts van 45 tot 40 manden makreel en schelvis per etmaal. Voorts werden in vijf trekken 20 tot 25 stuks kabeljauwen scheep gehaald. Naar zee gingen de Golfstroom, de Van Hattem en de Postboy. Thuisstomend was de Allanwater. Prijzen van maandag Heilbot 3.30—2.30, gr. tong 4.90—3.80, grm. tong 3.60—3.20, kim. tong 3.60—3.10, kl. tong I 3.80-3.10, kl. tong II 3.502.60 per kg. Kl. tongschar 48, gr. schol 76—65, grm. schol 6960, kim. schol 6556, kl. schol I 5750, kl. schol IX 35—15, schar 3213, v. haring 27—16, ma kreel 19.4011.40, gr. schelvis 50—32, grm. schel vis 4228, kim. schelvis 4126, kl. schelvis I 38 24, kl. schelvis II 34—18, wijting 2817, gr. gul 43—29, mid. gul 33—27, kl. gul 27—17, kl. haai 27 24, poontjes 17, kl. koolvis zw. 38—24 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260 —86, gr. koolvis 9677 per 125 kg. Aanvoer van maandag 315 kisten tong en tarbot, 3 k. heilbot, 3 k. tongschar en schartong, 2015 k. schol, 80 k. schar, 1795 k. haring, 2010 k. makreel, 1070 k. schelvis, 440 k. wijting, 365 k. kabeljauw en gul, 16 k. haai, 14 k. poon, 65 k. koolvis en 39 k. diversen. Totaal 8230 kisten vis. Besommingen van maandag IJM 32 Elie 16.660, Haarlem 30.620, VL 110 f 15.350, VL 199 3710, IJM 14 5640, RO 2 1950, KW 124 6980, KW 28 2680, KW 7 5570, KW 135 16.600. KW 69 1960, KW 169 2200. KW 166 I 1850, KW 26 2210, KW 155 3310, KW 51 2510, KW 91 3010, KW 89 f 2720, KW 107 ƒ1530, KW 17 2570, KW 125 f 1910, KW 108 2200, KW 114 f 3550, WR 25 4540, WR 7 f 3130, WR 88 2210, WR 56 1370. WR 49 1500, AM 16 2430, KW 66 f 1900, KW 96 2730, KW 58 2570, KW 68 1160, KW 31 1835, KW 98 1820, KW 134 1690, KW 12 f 2100. KW 63 2810, KW 133 2230, KW 210 1400, KW 160 1960, KW 92 f 1280, KW 79 2140, KW 36 2050, KW 57 2490. IJM 59 2620, IJM 45 1640, IJM 208 2720, IJM 30 2050, IJM 22 2060, IJM 43 I 2570, IJM 4 4050. Van maandag tot en met vrijdag was er, uitgezonderd van makreel, een tekort aan alle soorten vis. De prijs van de haring liep op tot 35, de braadprijs lag boven de 30, schol II liep op tot 45, en kabel jauw bracht meer dan f 150 per kist op. Voor de Belgische exporteurs was het een verloren week. Er waren voldoende orders, maar er was geen vis. In het bin nenland was het zeker niet gemakkelijk om een kistje braad te verkopen, dat meer dan 30 inkoop had gekost. Ook de wij ting was duur terwijl de schol III ook hoge prijzen noteerde. Hierbij kwam dat er geen import was, omdat de contingen ten uitgeput zijn. De prijs van de koolvis handhaafde zich de hele week op een goede 80 per kist. Zaterdag was er echter, traditiegetrouw, een flinke aanvoer, zowel van rondvis als van platvis. Er waren zelfs 30.000 kg ton gen. Daar de „smelt-kotters" (zandspie- ring-vissers) weer overgeschakeld zijn op de verse vis-visserij kon het niet anders, of er moest een groot aantal schepen aan de markt zijn. De laptongen bleven rond de 5 per kg hangen; de andere soorten moesten ech ter met een lagere notering genoegen ne men, al bleef de prijs toch aan de hoge kant. Grootmiddel tong ging grif weg voor f 3.50 per kg, terwijl de drie licht ste soorten even meer dan 3 opbrachten. Afgezien van de Noordschol van de KW 161, die „goud opbracht", betaalde Enge land voor de kustschol goede prijzen. De vier grofste soorten werden gekocht voor 55 tot 65, per kist. Ook de schol II ging voor een belangrijk deel naar de overzijde voor 30. Schol III bracht za terdag 20 per kist op. De schelvis zakte zaterdag in prijs. De beste „Zuidbraad" deed 22, terwijl de Belg op deze dag geen belangstelling had voor de grofste soorten, die slechts een paar gulden meer opbrachten. Al met al was het niet een week, waar aan handel en Zuidzijde met genoegen terugdenken. De makreel bleef ook maar magertjes. Alleen de conservenfabrieken hielden de prijs op. De rokers trachtten de beste partijen er uit te halen, maar ook dan waren ze nog niet bepaald te vreden. Velsen-Noord Het filiaal van de Openbare Leeszaal aan de Wijkerstraatweg 77 in Velsen- Noord is donderdag 7 augustus in verband met werkzaamheden de gehele dag ge sloten. VELSEN DINSDAG 5 AUGUSTUS Thalia, 20 uur, „Okinawa". Rex, geen filmvoorstelling. Santpoort, 9, 10.30 en 13.30 uur ringrij derij. Alcoholics Anonymous, zaal Abelen straat, van 20 uur af spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur, Cultureel Gebouw IJmuiden. WOENSDAG 6 AUGUSTUS Thalia, 20 uur, „Okinawa". Rex, 20 uur, „Carnaval des doods". Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. Santpoort, 18.30 uur, wielerronde van van Santpoort, 14-24 uur, Lunapark. Raadhuis, 10-12 uur, spreekuur wethou der van sociale zaken.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5