Nederlands produktie-apparaat voor lastige V.S.-markt wellicht te beperkt V (JPamda en de protonplopper J Dierenbeschermers moeten zich niet met kistkalveren bemoeien Wereldnieuws Nog steeds geen zomerweer NAAIMACHINES Euromarkt en produktieconcentratie kunnen export naar V.S. begunstigen DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1958 2 DALENDE EXPORT NAAR AMERIKA Uitvoer 1957 ligt beneden het niveau van 1953 •DFFICIeU VERKOOP SIKKENS LAKKEN Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland De Westduitse handel met de Verenigde Staten Nieuw schip voor K.N.S.M New York Times over Indonesië's economie Adenauer wil alle takken van brandstof- en energie industrie harmoniseren Nederlandse industrieën werken samen in Venezuela Ontslagen bij Stork Dieselmotoren te Zwolle Bevredigend halfjaar 1958 Thomassen en Drijver Voorzitter produktschap: De Lampongs werkte in 1957 in Indonesië met winst Modelvliegtuig bromde door ruit huiskamer binnen DE HANDELSBALANS met de Verenigde Staten heeft bij de voortdurende stijging van het Nederlandse invoeroverschot gedurende de laatste jaren geen onbelangrijke rol gespeeld, zo constateert de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika in haar verslag over 1957. Na West-Duitsland, België en Luxemburg, zijn de Verenigde Staten onze belangrijkste handelspartner, zij het dat dit meer wordt bepaald door de hoge Amerikaanse invoer in Nederland, dan door de Nederlandse uitvoer naar de Verenigde Staten, waarvan het gevolg is, dat het dekkingspercentage zeer laag is. Dit dekkingspercentage is zeer snel gedaald en niet alleen door de stijging van de invoer, maar mede door een daling van de uitvoer. Een belangrijke verbetering in onze handelsbalans met de Verenigde Staten mag volgens de Kamer in de nabije toekomst niet verwacht worden, omdat de invoer grotendeels bestaat uit grondstoffen, welke Nederland in elk geval moet importeren. Vergelijkt men de jaarlijkse cijfers van de Nederlandse export naar de Verenig de Staten over de laatste tien jaren dan blijkt, dat vanaf 1948 tot 1953 een goede voortgang werd gemaakt, maar dat na 1953 het beeld bepaald niet gunstig is. Ge durende de eerste zes jaren steeg zelfs de uitvoer naar de Verenigde Staten sneller dan de totale Nederlandse uitvoer, waar door het aandeel van de Nederlandse ex port naar de Verenigde Staten in de to taal-uitvoer toenam. Maar tijdens de laat ste jaren is het verloop althans volgens de totaalcijfers, teleurstellend. In 1954 en 1955 daalde de uitvoer naar de Verenigde Staten om in 1956 tot het hoogste punt te stijgen, maar in 1957 lag de uitvoer weer beneden het niveau van 1953. In absolu te cijfers daalde de uitvoer van 644 mil joen in 1953 tot f 596 miljoen in 1957. Een zo duidelijke wijziging in de uit- voerontwikkeling naar de Verenigde Sta ten kan volgens de kamer nauwelijks toe vallig zijn en zij vraagt zich dan ook af, of hieraan bepaalde omstandigheden heb ben medegewerkt. Er is geen enkele re den om aan te nemen, dat de oorzaak hiervan zou liggen aan de invoerzijde, dus in de Verenigde Staten. In de eerste plaats steeg de totaal-invoer in de Verenigde Staten in deze periode, vooral sinds 1954, sneller dan de gecorrigeerde Nederland se uitvoer naar dit gebied. Ook kan niet worden aangenomen, dat deze grote markt reeds een verzadigingspunt zou hebben bereikt. Daar tenslotte van een verzwaring van de import-bepalingen in het algemeen niet kan worden gesproken, eerder van het tegendeel, is men geneigd de verklaring te zoeken aan de export-zij de, dus in Nederland. Weinig belangstelling Uitgaande van de ervaringen, welke de kamer opdeed, mag worden gesteld, dat er een negatieve correlatie bestaat tus sen de belangstelling voor de Amerikaan se markt en de bezettingsgraad van het Nederlandse produktie-apparaat. De ka mer ondervond namelijk dat in de voor afgaande jaren over het algemeen weinig belangstelling bestond voor de moeilijke Amerikaanse markt en wel in het bijzon der bij die industrieën welke nog niet re gelmatig naar de V.S. exporteerden, waar door het nog al eens voorkwam, dat aan aanvragen van Amerikaanse zijde niet kon worden voldaan. En ook wanneer wèl interesse bestond, dan bleek later dat men niet bereid of in staat was aan de eisen van de Amerikaanse relatie tege moet te komen. Niet alleen dat gemakke lijk toegankelijke exportmarkten de voor keur genoten, maar ook de binnenlandse markt legde voor een groot deel beslag op het produktieapparaat en eiste zoveel aan dacht op van de leiding der bedrijven, dat hierdoor weinig of geen belangstelling aanwezig was om de export naar nieuwe en moeilijker markten te entameren. De Nederlandse Kamer van Koophan del voor Amerika geeft als haar mening te kennen, dat de beste mogelijkheden om Advertentie Poolstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 Vraagt ons een kleuradvies Daling baconprijzen Tijdens de te Utrecht gehouden vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees werd medegedeeld, dat de daling van de baconprijzen op de Engelse markt nog steeds doorzet. De prij zen voor de Nederlandse varkens liggen thans op f 1.91 per kg., hetgeen betekent dat er een toe slag gegeven moet worden van 30 cent. Voor varkens van 70 en 71 kg. worden in het binnen land behoorlijke prijzen betaald. Om de prijzen wat te kalmeren besloot het Produktschap de teruggave van de monopolieheffing bij de uitvoer van hammen en vleesconserven van 40 op 20 cent per kg. te brengen. Het Duitse E.B.U.-overschot West-Duitsland had over juli een verrekenings overschot van 37 miljoen dollar in de Europese Betalingsunie, vergeleken met een overschot van 109,6 miljoen dollar in juni. Einde juli bedroeg het cumulatieve overschot van Duitsland in de E.B.U. 963,1 miljoen dollar. De sterke daling van het Westduitse overschot in de E.B.U. wordt te Frankfort toegeschreven aan zich niet herhalende transfers in verband met krediethulp en politieke betalingen, inclusief steunkosten. V.S.-hulpprogramma De senaatscommissie voor de toewijzingen heeft een totaal van 3.518.092.500 dollars, ruim 12.5 mil jard gulden gevoteerd voor economische en mili taire hulpverlening aan het buitenlahd. Hiermee heeft president Elsenhower 440.000.000 dollars meer gekregen dan het Huis van Afgevaardigden hem had willen toestaan, maar toch 157.000.000 minder dan het totaal dat hij gevraagd had. (UPI) „Utrecht" 75 jaar De n.v. Levensverzekeringmij. Utrecht", die vertakkingen heeft in België, Frankrijk en Dene marken, bestond woensdag 75 jaar. Het jubileum zal met het oog op de bouw van het nieuwe hoofdkantoor in september worden gevierd. op korte termijn te geraken tot een aan zienlijke exportverhoging gevonden kun nen worden bij die produkten, welke reeds een afzet in de Verenigde Staten hebben. Opgemerkt wordt, dat de afzetmogelijkhe den in Amerika nog lang niet zijn uitge put en dat het hier slechts gaat om de vraag, op welke wijze de omzetten op de ze markt kunnen worden vergroot. Grote aanvangskosten Het is algemeen bekend, aldus de ka mer, dat het brengen van artikelen in de Verenigde Staten gepaard gaat met hoge bedragen voor het doen van marktonder zoek, het organiseren van een efficiënte distributie en het voeren van een goedge- richte reclame. Amerika is niet alleen het land van massaproduktie, maar ook van massadistributie, waarbij de aanvankelij ke verkoopkosten om tot een grotere af zet te komen, relatief zeer hoog zijn en alleen verantwoord, wanneer ook voldoen de kan worden geleverd, om aan de addi tionele vraag te kunnen voldoen. De vraag rijst echter of het gemiddelde Nederlandse bedrijf met als basis de be perkte binnenlandse markt, en met de noodzaak een bepaalde exportspreiding te handhaven, wel voldoende capaciteit ter beschikking kan stellen om aan de door de reclame te creëren vraag te kun nen voldoen. Uitgaande van de situatie op de Amerikaanse markt, dat slechts door de nodige investeringen op korte termijn een grotere omzet kan worden bereikt, zal men de mogelijkheid van exportver groting van deze groep produkten dan ook in de eerste plaats moeten zoeken in een vergroting van het aanbod, dus in Neder land zelf. Een grotere concentratie van produktie. waarvan reeds tekenen zijn te bespeu ren als gevolg van de totstandkoming van de Gemeenschappelijke Europese Markt (welke op de lange duur dezelfde markt technische problemen zal doen ontstaan als zich thans in de V.S, voordoen);1 zal ongetwijfeld ook ten gunste werken van de export naar de Verenigde Staten. De uitvoer van de Bondsrepubliek naar de Verenigde Staten heeft in het eerste halfjaar van 1958 een waarde gehad van 277,7 miljoen dollar, hetgeen 3,4 percent minder is dan het resultaat in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. Naar de Maatschappij tot Bevordering van de Duits-Amerikaanse handel mede deelt nam in dezelfde periode de uitvoer naar Canada toe van 43,9 miljoen tot 46.5 miljoen dollar. De invoer van de Bondsrepubliek uit de Verenigde Staten is door de dalende vrachttarieven en grondstoffenprijzen, alsmede door meer terughoudendheid van de invoerhandel in het eerste halfjaar van 1958, vergeleken met de overeenkomstige periode van het vorige jaar, verminderd van 662,9 miljoen tot 517,2 miljoen dollar. De waarde van de invoer uit Canada steeg echter van 72,3 miljoen dollar tot 92,0 miljoen dollar. De Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmaatschappij heeft opdracht gegeven voor de bouw van een motorvrachtschip met een draagvermogen van 2700 ton. Het schip wordt gebouwd bij C. van der Gies n en Zonen's Scheepswerven n.v. te Krimpen aan de IJsel en is bestemd voor de diensten op Finland. Het vrachtschip zal worden uitgerust met een Werkspoor tweetakt dieselmotor van 1800 apk. NEW YORK (UPI) In een hoofdarti kel getiteld „Indonesië, in moeilijkheden" schreef de New York Times dezer dagen: „Het is duidelijk dat er krachtige maat regelen genomen moeten worden om de economie van Indonesië te redden, wil de jonge republiek het leven behouden. De toestand van die economie is, wordt in de jongste berichten uit Djakarta gezegd, de ernstigste sedert het dagen van de on afhankelijkheid. De tragedie in deze si tuatie is, dat de Indonesiër, levend in wat potentieel een van de rijkste landen in de wereld is, geen gelegenheid heeft datge ne tot nut te maken wat zijn natuurlijk geboorterecht zou moeten zijn. Te mid den van wat ongelooflijke overvloed zou moeten zijn, ziet hij zich gesteld voor niets minder dan verhongering. Het is niet mogelijk aan de conclusie te ontkomen, dat de blaam voor deze rampzalige situa tie geweten moet worden aan kolossaal wanbestuur. Sukarno, in de stemming van opruiend nationalisme, gaf de Neder landers de schuld van alle rampen van zijn land, met de implicatie, dat wanneer de „kolonisten" eruit geworpen zouden zijn, alles goed zou gaan. Toen de dingen van kwaad tot erger kwamen, werd de valse kwestie Westelijk Nieuw Guinea tot strijdkreet gemaakt én werd het vertrek van de Nederlanders versneld. Toen dis sidente groepen een gebaar van verzet maakten tegen ontoelaatbaar wanbestuur vanuit het centrum, gebruikte Sukarno militair geweld om hen in een permanen te guerilla-onverzoenlijkheid te drijven, in plaats van te trachten tegemoet te ko men aan hun rechtvaardige klachten." Bondskanselier Adenauer heeft tegen over mijneigenaren en leiders der mijn werkers verklaard, dat conjunctuur schommelingen de kolenindustrie van het land niet in gevaar mogen brengen. In samenwerking met andere betrokken par tijen zal de regering er op toezien, dat de belangen en programma's van alle tak ken der brandstof- en energie-industrie geharmoniseerd worden. In een na afloop van de besprekingen op het ministerie van Economische Za ken uitgegeven communiqué wordt ver der medegedeeld, dat besloten werd in verband met de crisis, die op het ogenblik bij de Duitse kolenmijnen bestaat, maat regelen tot bevorderen ter verzekering van een regelmatige kolenafzet en van de stabiliteit der werkgelegenheid in de mij nen. Uitgaande van deze principes zullen op het ministerie besprekingen worden ge voerd voor het nemen van de noodzake lijke maatregelen (Reuter/AFP). De plannen van enkele Nederlandse, Antilliaanse en Venezolaanse ondernemin gen tot oprichting van een maatschappij in Venezuela, waarvan op 8 Maart mel ding is gemaakt, hebben thans geleid tot de oprichting van Servicios Mecanicos C.A. „Servimeca", gevestigd te Maracaïbo. De doelstellingen van deze maat schappij zijn het repareren, reviseren en onderhouden van machines, schepen, werk- en voertuigen, gereedschappen, enz. van de metaalindustrie of aanverwante industrieën, alsmede het voeren van ver tegenwoordigingen op dit gebied en het verrichten van activiteiten die genoemde doelstelling 'kunnen bevorderen. In de maatschappij wordt deelgenomen door: Werkspoor n.v., Amsterdam; n.v. Motoren fabriek Thomassen, De Steeg; Van Riet schoten en Houwens Electrotechnische Maatschappij, Rotterdam; c.a. Venezolana de Trabajos Publicos „Vetrap", Caracas (dochtermaatschappij van Koninklijke Ne derlandse Maatschappij voor Havenwer ken, n.v. Amsterdam); Prospero Baiz en Co. Inc., Willemstad, Curacao en Van Leer's United n.v., Willemstad, Curaqao (dochter maatschappij van Van Leer's Vatenfabrie- ken n.v., Amsterdam). In de huidige opzet zal de maatschappij werk verschaffen aan een 160-tal Venezo laanse arbeiders, terwijl voorts een 15-tal Nederlanders zal worden uitgezonden. Tot directeur is benoemd de Nederlander ir. Paul Josso. Verwacht wordt dat het ge bouw en de installatie omstreeks eind September gereed zullen zijn, zodat in oktober met de activiteiten aangevangen kan worden. Wegens het uitblijven van bestellingen op Ricardomotoren, het uitvallen van de produkten van het motortype Hesselman en het aflopen van een belangrijke order van de Nederlandsche Spoorwegen ziet de Koninklijke Machinefabrieken Gebrs. Stork en Co. n.v. (Stork Dieselmotoren) te Zwolle zich genoodzaakt binnenkort over te gaan tot het ontslaan van onge veer honderd werknemers. Met de ontsla gen, waarbij alle geledingen van het per soneel zijn betrokken, wordt in september begonnen en er zullen enkele maanden mee gemoeid zijn. De fabriek werd hier kort na de be vrijding gesticht in de voormalige centrale werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen. Over de oorzaak van het teruglopen van de orders vernemen wij nader dat hier onder meer de toestand in het Nabije Oosten een rol speelt. Een groot aantal Ricardo-motoren wordt bestemd voor de export, ook naar Indonesië, waar men nu overschakelt naar andere typen opdat men niet meer van ons land af hankelijk is. Ricardo-motoren worden te vens veel gebruikt als hulpmotoren voor schepen en ook voor de binnenvaart, die een minder goede tijd meemaakt. De resultaten over de eerste zes maan den van 1958 van Thomassen en Drijver Blikemballagefabrieken n.v. zijn bevredi gend, aldus de directie. Het volume der omzetten van conservenbussen was in het eerste kwartaal kleiner dan in de overeen komstige periode van 1957 tengevolgde van de geringere afname van bussen voor gecondenseerde melk, welke zijn oorzaak vond in de moeilijke situatie in de zuivel- sektor. Dank zij de grote afname in het tweede kwartaal - in het bijzonder van bussen voor zacht fruit en groenten - is de achterstand echter vrijwel ingelopen. De afzet van General Line Produkten (blikemballage anders dan conservenbus sen) is in het eerste kwartaal van dit jaar minder gunstig geweest, maar dank zij een opleving in het tweede kwartaal heeft de dochteronderneming, de n.v. Metaalwaren- fabriek Drenthina te Hoogeveen, in even redige mate tot de behaalde resultaten bij gedragen. De aanwijzingen die tot nu toe voor het tweede halfjaar zijn ontvangen geven de d-irektie het vertrouwen dat de resultaten over het gehele jaar 1958, on voorziene omstandigheden voorbehouden, niet achter zullen blijven bij die van het afgelopen jaar. „Dierenbeschermers zijn beste brave mensen, maar vreselijk onpraktisch. Het zou er niet best uitzien, als zij ons land zouden regeren. Het is volkomen waanzin, dat zij zich met de kwestie van de zo ge noemde kistkalveren bemoeien. De meeste dierenbeschermers, die bezwaren hebben tegen de manier van mesten van deze kal veren, hebben er nog nooit een gezien!" Dit zei de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer J. de Veer, in een te Utrecht gehouden vergadering van dit produktschap. Hij keerde zich tegen wat hij noemde „zielige dierenbescherming" naar aanlei ding van een wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen van het Wetboek van Strafrecht en ten aanzien van de dieren bescherming. In de memorie van toelich ting op dit ontwerp wordt over de kist kalveren opgemerkt, dat mestkalveren niet zelden in een nauwe of donkere ruimte worden gehouden, omdat hierdoor het vlees blanker zou worden en in verband hiermede de geldswaarde van het dier zou toenemen. Ook indien zou vaststaan, aldus deze toelichting, dat zulks inderdaad het geval is, kan een dergelijk economisch mo tief niet worden beschouwd als een rede lijk doel, dat de voor het dier kwellende Het'bedrijf in Indonesië" van de n.v. cul tuurmaatschappij „De Lampongs" te 's-Gravenhage hééft over 1957' eèn batig saldo van rp. 836.418.op zijn exploitatie rekening, vergeleken met een nadelig sal do van rp. 289.646 over 1957. Van het batige saldo is rp. 70.435 vereist voor tan tièmes aan het stafpersoneel. Voorgesteld wordt vervolgens rp. 636.666 te bestemmen voor afschrijving op de onderneming, waarna een winst overblijft van rp. 130.463 die aangewend zal worden ter ge deeltelijke compensatie van het verlies 1956 ad rp. 415.853. Aangezien er geen redelijke basis meer is voor de herleiding van rupiah tot gul den is geen poging gedaan het vermogen in Indonesië om te rekenen in Nederlands courant, maar werd in de Nederlandse balans de waarde van het bedrijf in Indo nesië onveranderd voor 1.127.707 opge nomen. De onwettige occupatie op de onderne ming der maatschappij heeft de bedrijfs leiding gedurende twee jaar van verdere vernieuwing van de aanplant weerhouden. Deze grondoccupatie is in 1958 opgeheven, maar de ontstane achterstand kan niet weer ingehaald worden. Ondanks het ver ouderen van de aanplant werd toch nog een oogst verkregen van 417.667 kg tegen een oogst van 424.846 kg in 1956. Rationalisatie van het transport had in het verslagjaar een gunstige uitwerking op de kostprijs van het produkt. De op brengst van het produkt bedroeg in 1957 gemiddeld rp 10,57 per kg tegen rp 7,52 in 1956. In 1958 wordt een oogst verwacht van 400.000 kg. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 157.887 kg geoogst. De verlies en winstrekening van de vennoot schap sluit over 1957 met een verliessaldo van 21.285 (v.j. 6.502). opsluiting in een zeer nauw of donker hok zou rechtvaardigen. De regering wil dan ook het houden van kistkalveren zonder meer bij afzonderlijke bepaling verbieden en strafbaar stellen. Het Landbouwschap heeft inmiddels medegedeeld, dat het houden van kistkal veren vanwege het economisch belang zo veel mogelijk dient te worden toegelaten en dat ten hoogste eventuele excessen moesten worden verboden. De voorzitter van het Produktschap^voor Vee en Vlees noemde deze gang van zaken zeer bedenkelijk. De kalveren, die voor het blanke vlees worden gehouden, mogen niet in staat ge steld worden om te herkauwen, hetgeen het dier van nature doet. Daarnaast moet het kalf terwille van dit blanke vlees en de mesterij veel slaap hebben en gevoed worden met melk. Slapen kan het dier slechts, wanneer het in donker wordt ge houden. Niet herkauwen bereikt men door het dier geen stro onder zich te geven. „Niets bijzonders „Als een mens gaat slapen", aldus de heer De Veer, „worden ook de gordijnen gesloten. Ook bij een kistkalf is er daarom niets bijzonders aan de hand. De dieren worden met grote toewijding verzorgd, omdat de kalvermester niets liever wil dan dat het kalf zich goed voelt terwille van een snel groeiproces. De actie die thans tegen de kistkalveren wordt gevoerd, ge tuigt", aldus de heer De Veer, „van een bjjrge^Jyk ge^qe„vg#, pensen, die van de boèrderijtëchniek en van de liefde van de .bper .vpor zijnbeesten totaal geen ver stand hebben". Volgens'de heer De Veer dienen de dierenbeschermers meer aan dacht te besteden aan de wijze waarop de mensen thans in woningen huizen. Hij zei dat de kistkalveren beslist niet worden gekweld en hoopte, dat ook het Land bouwschap zich met hand en tand tegen het wetsontwerp zou verzetten. (Voor de beurs zie pag. 7) Toen mevrouw H. gistermiddag voor het raam van haar woning aan de Per sijnlaan te Delft de krant zat te lezen boorde zich plotseling een modelvliegtuig je met motoraandrijving door de ruit. De glasscherven verwondden de arm van me vrouw H. Het vliegtuigje behoorde toe aan de 36 jarige T. uit Schipluiden, die het had op gelaten tussen Den Hoorn en 't Woudt. Het werd radiografisch bestuurd. Tengevolge van een regenbui tijdens de vlucht was het contact met de zender verbroken. De schade is onderling geregeld. De heer T. zou zondag met het toestelletje deelnemen aan een wedstrijd te Arnhem. Patent. In Amerika is een proces achter gesloten deuren aan de gang tegen de Amerikaanse regering over een gehei me uitvinding, die het volgens de Ame rikaanse marine mogelijk maakt een voorwerp aan radarwaarneming te onttrekken. De advocatén van de eiser, de in Wenen geboren geleerde dr. Otto Halpern, zeggen, dat de Ameri kaanse regering in 1945 geen patent heeft willen geven op zijn vinding om dat zij op de geheime lijst stond. Branden. Boeren in Natal en Zoeloeland in Zuid-Afrika bestrijden een reeks branden in plantages, die een schade van miljoenen ponden sterling hebben aangericht. Tien mensen zijn in de vlammen omgekomen. Kunstlicht. De astronomische raad van de academie van wetenschappen van de Sovjet-Unie overweegt het aanbrengen van lichtbronnen op toekomstige kunst manen, die met regelmatige tussenpo zen krachtige „flitsen" geven, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Door deze flitsen zouden de kunstma nen ook in het holst van de nacht waar genomen kunnen worden. Ongeluk. Dinsdagavond is een bus met vijftig inzittenden op de weg van Cux- haven naar Hamburg in botsing geko men met de oplegger van een vracht auto. De bus werd aan de linkerkant opengereten. Drie inzittenden van de bus waren op slag dood. Een vierde stierf kort na aankomst in een zieken huis. Negen passagiers werden ernstig gewond. Executie. Jean Claude Vivier, een van de twee twintigjarigen die ter dood ver oordeeld zijn wegens moord op een paartje in een Parijs park, is terechtge steld. Zijn medeplichtige, Jacques Ser- meus heeft op het laatste ogenblik gra tie gekregen en zal waarschijnlijk le venslange gevangenisstraf krijgen. Het enige motief van de daders was het stelen van de auto van het paartje. Vol gens de politie was Vivier vlak voor zijn terechtstelling uiterlijk onbewo gen. Grotbewoners. Een Nederlandse missio naris en een Oostenrijkse oudheidkun dige hebben in grotten in de omgeving van Salzburg beenderen gevonden van een beer waarvan de ouderdom op 34.000 jaar wordt geschat. De beende ren waren methodisch gerangschikt naast resten houtskool, hetgeen erop zou kunnen duiden, dat in de grotten meer dan dertig duizend jaar geleden mensen hebben geleefd. Wonderolie. Londen Transport, de dienst voor openbaar vervoer in de Britse hoofdstad, zegt de medicijn te hebben gevonden voor de achterassen van haar rode dubbeldeks-bussen: wonder olie. Uiteindelijk zou de toepassing van wonderolie een besparing van 1.200.000 gulden kunnen geven omdat de wrij ving van de achterassen verminderd wordt en het brandstoïverbruik onge veer drie percent lager wordt. De ho gere kosten van de wonderolie worden hierdoor meer dan goedgemaakt. Schoon. In Londen is een wet van kracht geworden, die op het werpen van pa pier, sigarettenpeukjes en andere vuil nis op straat van de Britse hoofdstad een boete stelt van ten hoogste tien pond (ruim honderd gulden). Raketproeven. Blijkens een publikatie van het Britse ministerie van Oorlog zullen er tot het einde van deze maand van het eiland St. Kilda, een van de Hebri- den, proeven met raketten worden ge houden. Menselijke fakkel. De voorzitter van de Verenigde Volkspartij in Brits-Hondu- ras Jose Revero, is in een ziekenhuis te Belize overleden, nadat een man benzine over hem had gestort en in brand gestoken. Vriendschap. Zes Japanse oorlogsschepen zullen op 20 augustus Pearl Harbor aan doen. De schepen brengen daarna een vriendschapsbezoek aan de Verenigde Staten en Canada. Actief. Tsjechische grenswachten hebben dinsdag aan de Oostenrijkse zijde van de rivier de Taya een 25-jarig Oosten rijks meisje gearresteerd. Twee jonge lui zagen het gebeuren en hebben de Oostenrijkse politie ingelicht. Watersnood in India. In het oostelijk deel van India zijn verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Meer dan vijftigduizend mensen zijn dakloos. Driehonderd dorpen zijn overstroomd. Het ernstigst is de toestand in de staat Bihar. Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 7. Panda, die daar zo tevreden weg reed om zijn nieuwe auto te gaan proberen, zou wel héél verbaasd geweest zijn, wanneer hij had kunnen zien wat er in zijn afwezig heid gebeurde met de vriendelijke vreem deling. Nadat deze enige tijd had staan denken, begon hij om te zien naar een be schutting, waarachter hij zich aan het oog kon onttrekken; en toen hij deze gevonden had, wandelde hij er op zijn gemak heen, terwijl hij tot zichzelf zei: „Nu ik dat jonge ventje aan zo'n uitstekend vervoermiddel geholpen heb, verdient het misschien aan beveling, wanneer ook ik mij enige tijd uit deze stad verwijder. En om verschillen de, voor de hand liggende redenen, wens ik mijn reisje dan in cognito te onder nemen Nadat hij op deze manier mompelend uit het gezicht verdwenen was, bleefalles een korte tijd stil en leeg. Wat er intussen gebeurde, kunnen we niet na gaan maar een feit is, dat de sportieve autoverkoper niet meer terugkeerde. In zijn plaats kwam er namelijk een kouwe lijke oude dame tevoorschijn, die ook ons nauwelijks aan hem herinnerd zou hebben wanneer zij niet op dezelfde manier bin nensmonds gemompeld had. „Teneinde alle ongewenst opzien te vermijden", zo pre velde het oudje, „zal ik de openbare mid delen van vervoer vermijden. Op de hier zeer nabij gelegen grote weg zal een vrien delijk automobilist echter iemand met mijn uiterlijk graag een gratis rit in zijn auto aanbieden .f.En zo strompelde het kras se bestje naar de verkeersweg. Het weer in het grootste deel van Europa staat onder invloed van een uit gebreid lagedrukgebied met een centrum tussen Schotland en Noorwegen en een voorafgegaan ander centrum boven de Botnische Golf. klaringen De koele oceaanlucht, die om dit lage- druksysteem naar het vaste land stroomt, drong de warme lucht in het Alpenge bied, Oostenrijk en Polen naar het zuiden terug. In Zwitserland en Zuid-Duitsland ging dit gepaard met onweersbuien. In onze streken wordt het weer be paald door randstoringen, die af en toe regen veroorzaken. Tussen de storingen komen gebieden met opklaringen voor, waarvan er één de afgelopen nacht ons land passeerde. De nachtelijke opklarin gen en de geringe wind waren oorzaak van lage minimumtemperaturen. In 'iet binnenland daalde de temperatuur plaat selijk tot 7 a 8 graden. Een nieuwe randstoring, die gisteren ten westen van Ierland ontstond, trok in de afgelopen nacht over Zuid-Engeland in oostelijke richting. Het regengebied van deze storing bereikte vanmorgen het zuidewesten van Nederland. Verder wes telijk op de oceaan ligt een diepe depres sie, die zich langzaam in de richting van Europa verplaatst. De depressie wordt door een gebied met op- WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste- JJ? ren. Binnenland lieden O 7 uur. Neerslag laatste 5 24 uur. 5 xl Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew. zw geheel bew zzw zwaar bew. zw half bew. onbewolkt zwaar bew licht bew. Vlv. Z.-Limb onbewolkt zzw zzw zzw zzw z Helsinki Stockholm Oslo motregen zwaar bew. half bew. Kopenhagen half bew. Vrjjdag 8 augustus Zon op 5.11 uur, onder 20.19 uur. Maan op 23.51 uur, onder 14.34 uur. 7 aug. 15 aug. 21 aug. 29 aug. Maanstanden 18.49 uur laatste kwartier. 4.33 uur 20.45 uur 6.53 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle njaan. Hoog en laag water In IJmuiden Vrijdag 8 augustus Hoog water 9.08 en 21.37 uur. Laag water 4.31 en 16.49 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Algiers Zürich Genève Locarno Madrid Mallorca z wzw ono w wzw ozo z zzw nnw windst. w nw wnw regen regen zwaar bew. licht bew. half bew. regen zwaar bew. regenbui zwaar bew geheel bew n geheel bew regenbui zwaar bew regen onbewolkt licht bew. onbewolkt regen zwaar bew. ono onweer o half bew. no licht bew. no w wzw zzo no wzw z u cl 1 4) s Sa 15 0 13 0,3 12 0,1 11 3 11 0,1 12 0,2 11 0,1 11 0,1 21 1 19 0 20 2 17 2 18 6 17 0 19 0,2 20 0,4 20 0,1 23 0 30 7 26 0 25 3 24 9 26 4 26 0 27 15 32 0 28 0 32 0 25 28 27 39 36 0 31 0

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2